Šta je novo?

MacPro

@FantomX: veruj na rec, smoren sam da saljem sshoot nakon 2h mprime temp su sledece:

CPU 79C
Power Supply 75C
Airport Card 60C

ventilatori 1200/1200/700

sto se mene tice to je to. Posto je te temperature postigao nakon 20min i nije ih menjao dalje, tako da ne vidim razlog da ostavljam preko noci da se bespotrebno przi.

ako treba jos nesto samo reci

pozz
M
 
@Mipko

Hvala puno, kao sto sam i pretpostavio, temperature su velike, i to dosta, 79 za CPU je way too much, a i napajanje je otishlo bash bash. :)
Definitivno ne bi trebalo ostaviti da se przi preko noci, nesto bi se gadno desilo, mozda i ne, verovatno bi se ugasio, kapiram da ima overheat zastitu neku, 20-30min mprajma je tek krenulo da ga greje, ne smem ni da pomislim koliko bi bilo posle nekih 4-5h.... No, sa obzirom da je iMac u pitanju, grejanje je i bilo za ocekivati... :)

@Voyager

Izgleda da je malo hladnije kod tebe, za nijansu su manje temperature nego kod mipka. :)
Ne verujem da bi Cinema nagarila proc kao mprajm nakon nekih 7-8h, mozda i gresim. U svakom sluchaju ne ide bash u prilog da Cinema vishe podgreva proc od mprajma, nesto tu ne shtima. :)

Hvala obojici, ako vas ne bude mrzelo neki put da okachite neki SS nakon par sati mprajma, interesuje me kako to sve izgleda na mac-u, njegov hw monitoring i ostalo..... A i moze se videti da li je zaista toliko stabilna mashina. :)

OT
Nema nam kovacha, izgleda da je fino podgrejao neshto, ili nije mprime stable. :D
 
Poslednja izmena:
Ja ću na ovom sad odgledati film, pa posle javljam rezultate :)
 
Ne, ne, mislio sam na temperaturu same Cineme, koliko se ugreje kad radi :) Nema veze sa temperaturom procesora :)
 
aha, my bad. :) :wave:
 
Ne verujem da bi Cinema nagarila proc kao mprajm nakon nekih 7-8h, mozda i gresim. U svakom sluchaju ne ide bash u prilog da Cinema vishe podgreva proc od mprajma, nesto tu ne shtima. :)

:D :D lol! ti si mislio da je Cinema program za 3D a ne monitor!

elem, malo me smorilo to tvoje: "A i moze se videti da li je zaista toliko stabilna mashina" - zar se po tome gleda stabilnost mašine ?!? lol!
"mada opet mac glasi za stabilniji sistem" - stabilniji OS valjda, ne mprime stabilniji ;) (ma šta to značilo!)

ali neka ti bude, ostavicu mprime do sutra ujutru...
 
Poslednja izmena:
a zasto da przimo masine 24h da bi dokazali da nisu krepale ?
Mislim cemu to ? Da dokazemo da se gomila Apple inzinjera zeznula ? Tesko da smo pametniji od njih. Na stranu sto svaki Srbin moze da bude selektor i premijer, ali bas da smo toliko pametni... sumnjam.
 
o cemu pricas?

da uradimo prime95 na iMacu ili MacPro ? i sta ocekujes da ce se desiti, nije mi bas najjasnije...

iMac sa C2D na 2.16GHz (beli) renda u Cinemi normalno ceo dan cak da ni ne ubrza ventilatore iznad 1000rpm.
dok mi neko rece, mislim Srky, da su Alu 3.06GHz prilicno topli "pod rukom", ipak je to aluminijum pa nije ni cudo sto se prenosi toplota.
Ono shto sam ja video da iskorishtava Xeon-e u MacPro-u su aplikacije tipa Maya, Nuke, Shake, Final Cut Pro. Moram priznati nisam video neke benefite testirajuci Photoshop i Illustrator-u (u principu radi kao na iMac-u).

Shto se tiche Alu iMac-a na 3 ghz-a ja sam rekao da se greje dosta.. e sad da li je zbog GeForce-a ili ne, stvarno ne znam, ali zaista je jako topao na dodir.
 
:D :D lol! ti si mislio da je Cinema program za 3D a ne monitor!

Chuj lol, lol na kubik, non-stop mi se u glavi vrteo cinebench, ne znam shto li, verovatno zato shto ne radi. :d

Da se ne ponavljam bezveze, ja sam zeleo iz znatizelje sve ovo da vas pitam, nemam mac i zato trazim to od vas, nista vishe, prajm je jednostavno program koji moze odraditi stres na bilo kojoj mashini, realno u svakodnevnim aplikacijama tesko da ce doci do tolikog cimanja sistema, ali opet nije loshe ni znati da li mac moze izdrzati par sati prajma koji bar za nas smrtnike predstavlja neku vrstu stabilnosti. Sa druge strane, najvise me interesuje to da li ce se posle par sati mashina pregrejati, ugasiti, sta ce se vec desiti, drugim rechima, pitam se da li su inzenjeri mislili bash o svemu. :)

:wave:
 
Chuj lol, lol na kubik, non-stop mi se u glavi vrteo cinebench, ne znam shto li, verovatno zato shto ne radi. :d

gde ne radi cinebench ?!?


da li ce se posle par sati mashina pregrejati, ugasiti, sta ce se vec desiti, drugim rechima, pitam se da li su inzenjeri mislili bash o svemu.

vidis, ovaj deo mi je prosto neverovatan zbog toga sam i ostavio mprime...
mislim da je Mac korisnicima jednostavno ne pada na pamet da stabilnost testiraju sa nekim mprime jer se ona jednostavno podrazumeva.

eventualno ako neko petlja sa overclockom pa da ga interesuje stres test na Mac-u...

---

evo rezultata posle sat vremena, sutra ujutro cu postavati jos jedan screenshot, i onda jos jedan kad je masina u idle.
 

Prilozi

  • Picture 3.png
    Picture 3.png
    209.2 KB · Pregleda: 70
Ma cinebench ne radi kod mene, pucao sam ga sa nekim plugin-ovima i spucao se... :S:

Slazem se za stabilnost, ali opet zasto je ne proveriti na ovakav nachin, ipak ne postoji stvar koja moze vishe opteretiti sistem od njega. ;)
Mozda ima i ljudi koji Oc-uju mac, ja bih ga Oc-nuo ako je to moguce, zashto da ne. :)

Hvala za shot, jedva chekam da vidim jutarnji, mislim da ce otici jos par stepeni gore, ali najbitnije je da test ne pukne do ujutru, ako pukne - moze da bude zbog temperature, a mozda i zbog nestabilnosti sistema ili neke od komponenti kad je pod velikim opterecenjem. :)

by txe way, lepo si napucao taj mac. :) :wave:
 
Slazem se za stabilnost, ali opet zasto je ne proveriti na ovakav nachin, ipak ne postoji stvar koja moze vishe opteretiti sistem od njega. ;)
Mozda ima i ljudi koji Oc-uju mac, ja bih ga Oc-nuo ako je to moguce, zashto da ne. :)

onaj levo programčić na screenshotu koji sam postovao služi za OC.

i zaboravio sam da napišem: moj iMac je 24" (late 2006) beli sa C2D Merom CPU na 2,16GHz i 7300GT GPU. a za ovih pola sata situacija je i dalje ista i odo da spavam... :)

nadam se da ću sutra stići i da pošaljem one testove MacPro octo mašine u varijanti XP vs Mac OS X vs Multicore :)
 
Evo na iMacu se vrteo skoro 6h..radi još uvek..u međuvremenu sam odgledao i film i par sati muzike i surfa..

U poslednjih par sati se nije javio porast temperature niti su se "palili" ventilatori. Sumnjam da bi se mašina ugasila da se još više zagrejala. Ventilatori bi je ohladili i Jovo nanovo.

Prva kolona je pre testa, druga sad dok test još traje..

picture1bs.png
 
59*C memory controller?? Jel' to dodje chipset? (sumnjam jer na 5400 chipsetu taj ne treba da predje 50*C...)
 
Memory controler, graphic chip i power supply imaju povelike temperature, verovatno samo grejanje procesora utice i na zagrevanje istih, izgleda da to nije bash najsrecnije reseno. Najbitnije je da test radi, da ne puca i da se mac ne pregreva iako su temperature bash velike, iskreno nije mi najjasnije zasto se toliko greje grafika sa obzirom da nema veze sa ovim testom.... :)
 
Poslednja izmena:
Uzimajući u obzir kako se greju MacBook Pro lapovi, ovo je još i odlično :D
 
!!!

meni je pobrljavila grafika totalno!!!

evo pre 10 minuta sam stigao kuci kad ono sve na ekranu zabrljano! otprilike se nazire gde je sta (mozda sam trebao da pokusam da napravim sreenshot takvog ekrana! :D), OS je i dalje radio ali sve je bilo puno trasha - kao kad bi prikazao deo random memorije na ekran :D

elem, Mac je uredno uradio restart ali nisam mogao da vidim koje su temperature bile u tom trenutku! :(

ventilatori se nisu culi - znaci debil ih nije ni ubrzao (mprime je i dalje radio, odnosno, terminal prozor sa mprime-om je bio jos uvek otvoren)!

e sad sta moze da bude: kod drugih su ventilatori posle 10tak minuta otisli na 1200/1200/700, kod mene su ostali na default 1100/1100/600 - startovao sam SMCFan control za vreme testa - moguce da on sam nije dozvolio ubrzanje ventilatora, mada mu u setovanju lepo pise "min. Speed"...

---

nemam pojma, uglavnom kod mene je mprime u nekom trenutku napravio masinu neupotrebljivom jer se grafika totalno zbrljala iako je OS npr. uredno odradio restart... mozda bih trebao da resetujem SMC chip... ?
 
Poslednja izmena:
Kao što vidiš kod mene na ovom iMacu se ventilatori nisu ubrzavali uopšte :)
 
znaci to je standardno za Alu da vrti na 1200/1200/700 ?

ne znam, ali za GPU 75C ne bi trebalo da je puno ? ili jeste... ?
 
Hmmm, eto jednog primera nestabilnosti, verovatno je se pregrejala grafika (moze da bude i nesto drugo) i to je napravilo problem. ;) Ono sto se chini najnezgodnijim kod celog sistema iMac-a je nedostupnost delovima koji se vrte, odnosno onima koji prave protok i koji se vremenom nakupe prashine, mozda je kod tebe sluchaj.... Uglavnom neshto je prouzrokovalo nestabilnost, SMC chip ne znam shta je, odradi taj restart.... Da li ona i dalje brljavi ili je posle restarta proradilo?
 
znaci to je standardno za Alu da vrti na 1200/1200/700 ?

ne znam, ali za GPU 75C ne bi trebalo da je puno ? ili jeste... ?

75C za GPU je previshe i za desktop prc mashine a kamoli za mac koji je tako zapakovan, tj. nema toliko aktivnog hladjenja.... Na sve to i okolne temperature, hmm, nije bash najsrecnije resheno to... :(
 
Ne razumem cemu sarkazam (ako jeste) Mipko, ja samo zelim da saznam sto vishe o ovom proizvodu, ne znachi mi nishta ono sto citam na netu, hteo sam da vidim i cujem iskustva drugih ljudi, tj. vas. Kovachu se desilo da zabode mac, ne znachi to automatski Mac sucks, jednostavno desava se kao i na svakoj drugoj mashini.... :wave:
 
realno se ne slazem sa metodologijom testiranja. Zasto bi i jedan obican korisnik tvrdio da mu je masina stabilna ako recimo 24h drzi CPU na 100% ?
Generalno sam protiv testova za utvrdjivanje "maksimalne brzine peglice na nizbrdici pre raspadanja". Znaci to je kao da sad odredjujemo maximalnu brzinu peglice na nizbrdici pre raspadanja i ok vidimo da se raspadne na 147km/h. I cemu onda taj rezultat ? Ne vidim svrhu toga. To je problem.

Postujem tvoju zelju za takvim testiranjem. Samo ne vidim smisao.
 
Ako trazimo previshe smilsla, ne verujem da cemo ga naci.
Zamisli sledecu situaciju:
Ortak zivi od rendera vec `10 godina. Pusti render i pukne nakon 2h na otprilike 40% posla. Taj isti render izuva CPU i ceo sistem samo tako. Masina je bila klokovana. OK
Vratili smo sve na default. Pustili prajm, spucao se posle 2h, znachi neshto ne shtima. Zbog prirode posla sve je by the book sklopljeno, ispracene specifikacije, odgovarajuca ploca, memorija, sve full.
Sta se desilo zapravo. SW za ochitavanje temperatura nije radio kako treba, plocha je loshe ishcitavala temperature, proc krene da trotluje i naravno puca test, puca render. Kupljen je after market qler, nabacheno par tihih ventova i mashina OC-ovana za nekih 30% i dan danas radi bez greshke. Nakon 12-13h prajma smo zakljucili da je stabilna i onda je mirne dushe mogao da pusti render, a i sam znas da neki traju po vishe od 12h, cak i do 24h.... Shta znachi ako se isti spucan posle 15h a trebalo mu je josh 5-6% da zavrshi posao?!? :trust:
Ono shto zelim da kazem, nema prostora za manevrisanje previshe, ogranichen si, to lichno meni najvishe smeta, na out of the box hladjenje. To se upravo i desilo, mashina se spucala, mnogo toplog vazduha. Kovachu se izgleda desilo da ventovi nisu ubrzali i ohladili sve kako treba, da li SW ili HW greshka, tek treba da ustanovimo, tj. cekamo njega da vidimo sta se zaista desilo. :wave:
 
Poslednja izmena:
Ima smisla to sto kazes.

Ako bi mi se i zakucao iMac zbog bilo cega, odneo bih ga u servis. Mozda sam samo postao odvec star i izgubio zanimanje za sklapanjem i odrzavanjem svog kompa...
 
ne znachi mi nishta ono sto citam na netu, hteo sam da vidim i cujem iskustva drugih ljudi, tj. vas. Kovachu se desilo da zabode mac, ne znachi to automatski Mac sucks, jednostavno desava se kao i na svakoj drugoj mashini...


ne, ne, ne... FantomX ne fantaziraj. za 3 godine koriscenja Mac-a mogu da kazem da je iMac zabo jednom prilikom startovanja Parallelsa, MacBookPro takođe jednom.

Vidim da bi hteo da pokažeš da je nestabilan isto koliko i svaki drugi PC ali to jednostavno nije tačno. Da može da blokira, istina, ali da je u rangu sa svakim drugim PC-jem je jednostavno besmislica!

eno ti, pitaj nove kupce MS, MSI, Sony, Dell... i ostalih da testiraju iMac klonove ;) - kod mene može lako biti da je SMCfan control upisao neke vrednosti tako da se ventilatori nikada ne ubrzavaju tako da se nešto pregreje, konkretno GPU. u svakom slučaju drago mi je da sam napravio ovaj test, resetovaću SMC i opet ću ga ponoviti da vidim da li će opet da zabote tj. da li će ubrzati ventilatore kad počne da se greje.

pre ovog mprime-a stress testa sam radio rendering u Cinema-i ~ceo dan (24h) koji je radio bez ikakvih problema :) (CPU takođe zakucan na 100% svo vreme). btw prilikom mprime-a sam odabrao sve one stavke: most demanding CPU, most heat...

dakle: u realnom radu, i pri renderingu, NEMA apsolutno nikakvih problema u korišćenu iMac-a (buraz ima sličan iMac, takođe koristi Cinema 4D, i nikada mu se nije skucao Mac prilikom renderinga. ovo kod mene mora biti neki problem sa ne ubrzavanjem ventilatora).
 
Poslednja izmena:
@Kovac: novi Alu iMac imaju vrlo labavo podesen fan control; naime meni uopste ne ubrzava ventilatore stoje na default vrednostima 1200/1200/700. Licno mislim da je to propust od strane Apple-a.

Da te podsetim, iako mislim da znas - pre resetovanja SMC deinstaliraj FanControl.


pozz
M
 
Nazad
Vrh Dno