Šta je novo?

HTML 5 (diskusija)

sirNemanjapro

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
29.11.2006
Poruke
4,511
Poena
440
Čemu da se nadamo? :)

Pošto će sam standard biti u potpunost podržan od strane (jednog browsera pogtovo :d) negde krajem 2030. godine. Nema nekih novih signala šta se dešava sa tim formatom, pa...

Otvaram diskusiju vezanu za HTML 5.0

W3C
Promene vezane za HTML 5
Stari preview HTML 5
 
Poslednja izmena:
Pa sad ne znam kako da komentarisem ovo kada sam ljubitelj xhtml-a :)
HTML 5 mi vise lici na slabu evoluciju vec postojeceg standarda. Novi featursi sa istom bazicnom idejom. Dok XHTML opet nudi totalnu modularnost, striktiniji kod itd itd.

Bitno je posle svega izdvajanje prezentacionog dela od samog markupa tj sadrzaja :)
 
Poslednja izmena:
Google sneaks WebKit HTML 5 support into Internet Explorer

Rather than waiting for Microsoft to implement HTML 5, Google has released a plugin for Internet Explorer 8 that injects its own WebKit rendering engine, resulting in a ten fold performance boost for JavaScript.

link

baš me interesuje koliko Microsoft dođe Googlu za ovo :D

znači Google ima da PREMARŠIRA preko Microsofta! :D
 
Poslednja izmena:
xaxaxa... to mu dodje nesto kao da je Google rekao MS-u: "pomeri se.. to se ovako radi".
 
Google sneaks WebKit HTML 5 support into Internet Explorer

Rather than waiting for Microsoft to implement HTML 5, Google has released a plugin for Internet Explorer 8 that injects its own WebKit rendering engine, resulting in a ten fold performance boost for JavaScript.

link

baš me interesuje koliko Microsoft dođe Googlu za ovo :D

znači Google ima da PREMARŠIRA preko Microsofta! :D

Samo da ne postane Microsoft.
 
Samo da ne postane Microsoft.

niko ne moze da postane novi Microsoft. pogledaj samo kako je Microsoft počeo - od prvog otvrenog pisma Bill Gatesa "to Hobbyists" - pa zatim kradje patenata, kopiranja Applea, kradje sourcea za QuickTime, kopiranje TCP/IP stacka iz BSD (?) unixa ... i na kraju sve to u cilju zatvaranja/vezivanja kupaca za njihove proizvode! (sve je to lepo dokumentovano i nije ništa diskutabilno) - jednostavno ni jedna kompanija nema ni približno takav "dosije" kao Microsoft u ovoj kratkoj istoriji IT-a.

btw evo ga i odgovora Microsofta:

Microsoft: Google Chrome Frame makes IE less secure

The release of Google Chrome Frame, a new open source plugin that injects Chrome's renderer and JavaScript engine into Microsoft's browser, earlier this week had many web developers happily dancing long through the night. Finally, someone had found a way to get Internet Explorer users up to speed on the Web. Microsoft, on the other hand, is warning IE users that it does not recommend installing the plugin. What does the company have against the plugin? It makes Internet Explorer less secure.
 
Poslednja izmena:
@kovacm
U vezi one poslednje vesti iz teme o HTML 5 mogu samo reći, razumljivo i očekivano. Ako se pojavi neka sigurnosna rupa u tom plugin-u, MS nema kontrolu nad tim, pa ni načina da izda patch i time spreče zloupotrebu, sve je u rukama Google-a. Sa druge strane korisninik će za štetu koju mu neko nanese zloupotrebom te rupu pre kriviti IE nego taj plugin i Google, što definitivno ide na štetu Microsoftu.

jesi li ti pročitao komentar arstechnice u tom tekstu:

"Some of the points Microsoft makes in its statement are controversial, though it's not all simple PR talk. Plugins and add-ons are definitely a huge security issue; they usually remain unpatched longer than most and often end up doing more damage than vulnerabilities in the actual browser. As for IE + Google Chrome Frame potentially allowing for double the damage because the browser mutant would be open to a wider range of attacks, we're going to have to call foul. Somehow we doubt there is a significant amount of malware specifically targeting Chrome, and for whatever exists, we're pretty sure most would fail when encountering IE + Google Chrome Frame. These Web attacks would be written to be able to circumvent Chrome's security measures and would simply not expect Internet Explorer's security layers."

osim toga, ovo je sve manje bitno (btw Apple je u Safariju uveo sandboxing pluginova jer Flash na Mac-u često pravi probleme) ono što je bitno je da Microsoft ponovo polušava da izbegne Open HTML 5 standard koji će mu ozbiljno narušiti OS biznis i monopolsku poziciju koju ima.

Njegovi Web servisi ionako donose samo gubitke:

Microsoft: Windows Live and Mobile Services unprofitable

tako da najverovatnije ni nema interes da podržava HTML5 od kojeg će najviše koristi imati Google sa sve uspešnijim online servisima!

pored toga, Microsoft ni nema uspešan biznis u online reklamiranju... tako da mu sve ovo (napredak web-a) ide samo na štetu.

pročitaj prvi članak koji sam ostavio u postu #3 sa roughlydrafted o istoriji HTML-a link
 
jesi li ti pročitao komentar arstechnice u tom tekstu:

"Some of the points Microsoft makes in its statement are controversial, though it's not all simple PR talk. Plugins and add-ons are definitely a huge security issue; they usually remain unpatched longer than most and often end up doing more damage than vulnerabilities in the actual browser. As for IE + Google Chrome Frame potentially allowing for double the damage because the browser mutant would be open to a wider range of attacks, we're going to have to call foul. Somehow we doubt there is a significant amount of malware specifically targeting Chrome, and for whatever exists, we're pretty sure most would fail when encountering IE + Google Chrome Frame. These Web attacks would be written to be able to circumvent Chrome's security measures and would simply not expect Internet Explorer's security layers."

osim toga, ovo je sve manje bitno (btw Apple je u Safariju uveo sandboxing pluginova jer Flash na Mac-u često pravi probleme) ono što je bitno je da Microsoft ponovo polušava da izbegne Open HTML 5 standard koji će mu ozbiljno narušiti OS biznis i monopolsku poziciju koju ima.

Njegovi Web servisi ionako donose samo gubitke:

Microsoft: Windows Live and Mobile Services unprofitable

tako da najverovatnije ni nema interes da podržava HTML5 od kojeg će najviše koristi imati Google sa sve uspešnijim online servisima!

pored toga, Microsoft ni nema uspešan biznis u online reklamiranju... tako da mu sve ovo (napredak web-a) ide samo na štetu.

pročitaj prvi članak koji sam ostavio u postu #3 sa roughlydrafted o istoriji HTML-a link
To zašto se MS-u ne sviđa je jedna stvar (ja sam izneo ono što pretpostavljam da je jedan od razloga), a kako će PR to da upakuje ne bi li odvratio korisnike od toga je nešto sasvim drugo. :)

Ja se ne bih složio da Microsoft nema interesa da podrži HTML5. Microsoft sve više ulaže u web servise: razvoj Windows Live servisa, Office lagano prelazi na Web, predstavljen Windows Azure, izbacili su Bing i potpisali sporazum sa Yahoo-om vezan za korišće njihovog search engine-a i reklamiranje. To što taj sektor trenutno beleži gubitke ne znači da ih on ne interesuje, već pretpostavljam da su ti gubici posledica ogromne količine novca koji ide u R&D u tom sektoru, kao i relativno malog broja korisnika koji trenutno koristi te servise. Svakako su u Microsoftu do sada uvideli šta je budućnost. Sada imaju priliku da dok još uvek dominiraju desktop segmentom da kroz svoje desktop proizvode proguraju svoje web servise i "pripreme" korisnike za postepenu tranziciju. Svesni su i oni da se u budućnosti ti web servisi neće vrteti dominantno na njihovoj platformi, pa ne vidim razlog zašto svoje servise sad odmah ne bi počeli da baziraju na otvorenim standardima, u ostalom to će im već danas doneti veću potencialnu korisničku bazu. Na kraju, upravo u onom tekstu o istoriji HTML-a autor piše da se i Microsoft jako interesuje za implementaciju HTML5 standarda i da je jedino Adobe protiv njega.
 
Ja se ne bih složio da Microsoft nema interesa da podrži HTML5. Microsoft sve više ulaže u web servise: razvoj Windows Live servisa, Office lagano prelazi na Web, predstavljen Windows Azure, izbacili su Bing i potpisali sporazum sa Yahoo-om vezan za korišće njihovog search engine-a i reklamiranje. To što taj sektor trenutno beleži gubitke ne znači da ih on ne interesuje, već pretpostavljam da su ti gubici posledica ogromne količine novca koji ide u R&D u tom sektoru, kao i relativno malog broja korisnika koji trenutno koristi te servise.

pogrešno sam rekao - nije da web ne interesuje Microsoft ali to je jedna od stvari koja može totalno da uništi njihov monopol na polju OS-a i najsrećniji bi bili da web, ovakav kakav je danas, nikada nije ni zaživeo ;)

zato ga nonstop sputava i pokušava da ga kontroliše.
već 1995-6 se znalo da je budućnost u web-u. zato su i rizikovali sve samo da ubiju Netscape i da pristup webu ide preko njihovog Internet Explorer-a koji su maksimalno vezali za windows maksimalno (ActiveX)... kako bi samo windows bio validna platforma za pristup webu.

zeznuli su se (uspavali) i dozvolili da im Google preuzme defakto primat na polju web-a. sad im ostaje da nekako krpe dupe jer od Windowsa i Officea neće moći još dugo da žive... pa moraju da se pomire sa tim da je web postao (će postati) značajniji od samog OS-a.

Svakako su u Microsoftu do sada uvideli šta je budućnost. Sada imaju priliku da dok još uvek dominiraju desktop segmentom da kroz svoje desktop proizvode proguraju svoje web servise i "pripreme" korisnike za postepenu tranziciju. Svesni su i oni da se u budućnosti ti web servisi neće vrteti dominantno na njihovoj platformi, pa ne vidim razlog zašto svoje servise sad odmah ne bi počeli da baziraju na otvorenim standardima, u ostalom to će im već danas doneti veću potencialnu korisničku bazu.

upravo je u tome problem Microsofta-a! Microsoft dokazano ne može da uspe na tržištu gde postoji zdrava konkurencija. Sigurno nisu srećni što su toliko zakasnili i što njihov web browser postaje sve više beznačajan a web i web servisi sve značajniji ;)
Muka ih je naterala da se bore ne pravednom i otvorenom tržištu :d a tu ih već čeka Google na penal :d
prihvatiće HTML5 na kraju, uz pomoć google ili ne - svejedno :)
 
Poslednja izmena:
btw drago mi je da si pročitao članak ;)
 
Poslednja izmena:
Sumnjam da ce MS podrzati html5 u skorije vreme, koliko im je godina trebalo samo da css2 donekle podrze u IE?:D
 
Poslednja izmena:
Sumnjam da ce MS podrzati html5 u skorije vreme, koliko im je godina trebalo samo da css2 donekle podrze u IE?:D

nece, ali zato je tu Google Chrome plugin za IE ;)

btw Mozila/FireFox se buni zbog ovog poteza Googla jer se na taj nacin navodno korisnicima ostavlja mogucnost da i dalje koriste IE (umesto da predju na nesto drugo kad budu videli da pola sajtova ne radi :D :D)!
 
Sve je to sjajno ali moracemo da sacekamo malo bolju HTML5 i CSS3 podrsku da bi mogli da koristimo sve divne mogucnosti koje ove tehnologije nose.
 
Sizifov posao.
 
pazi sad:

http://timetableapp.com (vredi se registrovati)

u pitanju je JavaScript u vidu Cappuccino frameworka...
 
http://www.apple.com/html5/

html5-100604-1.jpg
 
lol! :D

pa zar ne rade u npr. chromi ??
 
Kome uopste treba njihov demo, demoa ima po internetu koliko hocete. Pogotovo na Operinom sajtu koja za razliku od ovih ***** ne trazi da imate Operu :)
 
baci link da se igramoooo! :D
 
pa, fenomenalno je što html5 / css3 donosi animaciju i programabilnost, ali ako će neko da me ubeđuje da je 25% CPU-zauzeća za robota koji se njiše, na 4-jezgrenom procesoru, napredak u odnosu na flash, taj slobodno neka se prijavi za EEG.

attachment.php
 

Prilozi

  • css3.jpg
    css3.jpg
    157.3 KB · Pregleda: 220
Kod mene je 11% na Chromeu i konfiguraciji iz potpisa.
 
5.25% Emperial Walker
4.37% Spiderman

CSS3 FTW!
 
Nazad
Vrh Dno