Šta je novo?

Sav Taj GPS - Koji izabrati

mandza

Slavan
Učlanjen(a)
05.12.2006
Poruke
15
Poena
304
Pozdrav svima,

Buduci da sam apsolutni pocetnik po pitanju GPS, a planiram da kupim jedan uredjaj, odmah da kazem i da bih dao od 300 - 400 EUR..sta mi mozete preporuciti..

Dosta sam vec pregledao tema na ovom forumu, sad ono za sta bi ga ja najvise koristio je sledece...

Buduci da mi je posao takav da sam stalno na putu ( Bosna - Beograd), konkretno u ovom slucaju da mi pokrije te regije..

Naravno, prevashodno u buducnosti skorijoj trebace mi i kompletna mapa Srbije, a kad krenu Zimovanja ( Italia, Francuska, Austria) i Letovanja ( Grcka)

Koliko sam uspeo da vidim, da su najzastupljenija dva proizvodjaca, Garmin i Mitac...
Da li to znaci da bih trebao neki od njihovih modela da uzmem..

I da , na kraju, buduci da sam i pre kupovine GPS, razmisljao da uzmem za auto uredjaj ( bluetooth( - kako bih mogao nesmetano da pricam u automobilu, video sam da neki GPS mogu to omoguciti pa mi se onda vise ispplati da uzmem jedan takav GPS, a da ne uzimam i jedno i drugo..

Nestrpljiv sam sa Vasim preporukama...

Hvala....
 
Koji ti je taj Mitac?

Regiju Srbije i Bosne, od svih svetskih proizvođača pokrivaju samo Garmin i nav nGo.

Garmin valja svoje uređaje a moguće je i samo softver instalisati na druge platforme (vidi ovde na koje: https://buy.garmin.com/shop/store/downloadsUpdates.jsp?product=010-11034-00&cID=138&pID=11413 )

Ovaj drugi se vrti na svim ostalim fabričkim uređajima koji se prodaju kod nas a nisu Garmin. Znači sve ovo po radnjama u Srbiji je sa nGo navigacionim softverom ako već nije Garmin uređaj. Taj drugi se vrti na Win Mobile platformi. Detalji: http://www.navngo.com/pages/global/eng/igo_8_description

Koji ima bolje urađene mape, neće se korisnici nikada dogovoriti. K'o priča Intel vs AMD. Svako tvrdi da je ovo njegovo bolje. Ja sam sa Garminom prešao par 'iljada km po Evropi i dovoljno je dobar. A mogao bi biti bolji. Drugu platformu nisam probao.

btw. Bosna je na Garminu dosta loše odrađena. Nalazi se na mapi zvanoj Adria Route (pokriva Bosnu, Sloveniju i Hrvatsku). Ne znam kakva je na nGo
btw2. Nemoj da ti uvale neku drugu varijantu. Tomtom npr. Ne pokriva naše krajeve. Tj, nisu urađene mape za naš kutak sveta.

Eto toliko za početak.
 
Poslednja izmena:
AdriaRoute 2.0, barem što se tiče Bosne, je potpuno neupotrebljiva... Možda u samim gradovima (većim) i valja nešto, ali do tih gradova - užas...
 
Koji ti je taj Mitac?

Mitac proizvodi MIO uredjaje koji imaju MIOmap software a on je skoro indentican I-GO softwareu i koristi kontrastove mape. Inace to su jedni od kvalietenijih uredjaja koje mozes naci...
 
I moj glas za Mio Moov.iGO je bio najbolji softwer 2008.-e za navigacione uredjaje i sve je nekako "logicnije" nego na Garminu, daleko od toga da je ta razlika velika, ali eto. Vidi da ti je procesor bar na 400Mhz, pozeljno i 128 mb rama, da bi lepo radio igo8, plavi zub ako treba, kao i da recimo ima vecu internu memoriju, da ne mora da radi sa kartice. I jos jedna velika razlika je da je iGO pod winCE-om, sto znaci da osim navigacije moze da se nabudzi sta hoces video, mp3, slike, docs, igrice, totalcmd:D, komp u malom, a sve to na garminu nije moguce ako on vec sam nije dosao sa necim, a to nesto je 1/7 ovoga gore.
 
Pod Mitac sam mislio na Mio i njihove modele...

U principu , ajd vise da se orijentisem na BG (tu zivim - mapa) a po Bosni kad bude mapa bude...

Ono sto sam ja uspeo da vidim je konkurencija Mio versus Garmin...

E sad meni treba uredjaj koji bi zadovoljio prethodni post sto sam poslao :)

Video sam da mnogi hvale Mio C520 i Garmin Nuvi 265wt...

Naravno da sam video i da imaju i neki TomTom...ali za nase uslove ne znam koji je najbolji - tj. za moje uslove ( mape, ne mnogo programiranja, bluetooth)
 
Tom tom nema mape Srbije.
 
Pod Mitac sam mislio na Mio i njihove modele...

U principu , ajd vise da se orijentisem na BG (tu zivim - mapa) a po Bosni kad bude mapa bude...

Ono sto sam ja uspeo da vidim je konkurencija Mio versus Garmin...

E sad meni treba uredjaj koji bi zadovoljio prethodni post sto sam poslao :)

Video sam da mnogi hvale Mio C520 i Garmin Nuvi 265wt...

Naravno da sam video i da imaju i neki TomTom...ali za nase uslove ne znam koji je najbolji - tj. za moje uslove ( mape, ne mnogo programiranja, bluetooth)

Imao sam c520, jako fin uređaj, i danas mi nedostaje. Bluetooth mi je sa Nokiom radio relativno ok (međutim valja usporiti dok se priča), dok je sa SE radio čudno.. jako tiho sam čuo sagovornike, iako je sve bilo podešeno na max.

Po Beogradu rutira bez problema, a putovao sam sa njim i u Hr/Slo/A/De, svuda bez ikakvih problema, osim što po Sloveniji na mapama ne postoje manja mesta, jer je tamo ipak Garmin br.1. Za Bosnu ti stvarno ne mogu ništa reći.
 
Poslednja izmena:
Samo Mio, može C520, stariji model, ili Moov 300. Nema greške. Onda svučeš iGo 8, poslednji, staviš SD instalaciju MioPocketa i nema šta ne radi i šta ne može. Moov 300, plus kartica od 2 GB i kraj priče :)
 
E sad sam dosao do zakljucka da mozda izaberem neki od ovih modela, pa sta mislite da mi je najbolji izbor..

1. Mio C520

2. Mio Moov 300

3. Mio Moov 360

4. Garmin 265W

Hvala, na svim preporukama do sada...
 
C520, ima bluetooth, Moov 300 je noviji model, ima malo bolju antenu i dosta bolji car holder (i vakumski držač). Slične su cene. Ako ti ne treba bluetooth, idi na Moov 300
 
Naravno - ni jedan ugradjen BT ne moze da zameni namensko BT resenje za auto tipa Parot i sl.

Sad sam bas u dilemi....

gde mogu da dobijem malo preciznije informacije za auto opremu - taj Parot...jer mi nekako deluje bolje da uzmem stvar koja je iskljucivo namenjena tome neko GPS koji moze ponesto da ponudi od toga...

I na kraju, ako moze tvoj savet...
koji Parot model da uzmem da je extra...
 
Imao sam MOOV 360. Bluetooth radi odlicno. Mape Beograda rade dobro ali deo oko arene na primer nije pokriven ulicama,nego samo pokazuje jedan smer. Po meni GARMIN 265w je pravi izbor.
 
Vidim da svi govore o nekim markama koje su na našem tržištu neko vreme...evo ja mogu da budem onaj lik koji zagovara jeftinije varijante GPS uređaja...Ja imam BluePanther V350...plaćen je oko 9000k sa njim sam prošao celu Srbiju,Makedoniju,Grčku,Hrvatsku,Bosnu,Bugarsku,Sloveniju, deo Italije.
Za svo to vreme ni jednom me nije izneverio...sam rad uređaja je sjajan,procesor sasvim dovoljan za sve radnje koje obavlja..preciznost sjajna,pri tom uređaj se dobija otključan pa se može ubacivati iGO platforma po želji...

Evo nekih specc

BluePanther navigator V 350
* Procesor: Samsung SS2440, 400MHz
* Displej: 3,5" TFT, 320 x 240, 65k
* Memorija: 64 MB ROM, 64 MB RAM
* Memorijska kartica: SD/MMC (maksimalno 4GB)
* Priključak: USB 2.0
* GPS: SiRF Star III GPS čipset, Integrisana antena
* Baterija: 1200 mAh, Li-Ion
* Formati koje reprodukuje: JPG, BMP, GIF, PNG, MP3, WMA, WAV, MPEG-2, MPEG-4
* E-book: TXT
* Dodatna oprema: auto punjač, drzač za staklo, AC adapter
* Operativni sistem: Microsoft Windows CE 5.0 Core
* Dimenzije (ŠxVxD): 93 x 83 x 20 mm
* Težina: 200 g
* Garancija: 1 godina

Ne želim da otvaram polemiku šta je bolje itd... ali mislim da može da se uzme nešto kvalitetno i bez 300-400 evra... :) pozzz!!! :)
 
Stoji da je otvorenija platforma mnogo bolja, a da Garmin drzi cene preterano visoke.

Svaki GPS je dobar kao GPS, ali su problem mape. Garmin mapa Srbije je jos uvek daleko bolja od drugih, a to nije beznacajno.

A paradoksalno, za Garmina je lako napraviti i sopstvenu mapu.
 
Mape za Bosnu su prakticno neupotrebljive a za Srbiju ti je svejedno Garmin ili Igo, licno bih stavio igo ispred garmina ... subjektiva ili sta je ali sa igo je instalacija laksa kao i " ostalo " dok kod Garmina zna da bude " pain in the ass " :)

Glavna fora je u SIRF III cipu koji je novije generacije i dozvoljava da cak i no name proizvodjaci ispadnu ozbiljni tipa " stavi Sirf III + igo8 " i vozi i ne misli :)

mislim da za 200 eura mozes da nadjes zadovoljavajuc uredjaj
 
MITAC
Mio 200E Eastern Europe
KUPIO SAM SKORO RADI SAVRSENO U BEOGRADU.
Koriscen od Bgd do Nisa i NS.
ONAKO IZ PRVE RUKE jako precizan, mape su nove, jednostavan upotrebu, nije skup, moja preporuka.
Ja licno za GPS uredjaj i nebih dao vise para. -150eura
 
Poslednja izmena:
... subjektiva ili sta je ali sa igo je instalacija laksa kao i " ostalo " dok kod Garmina zna da bude " pain in the ass " :)

Da, ako koristis piratovan softver :)

Glavna fora je u SIRF III cipu koji je novije generacije i dozvoljava da cak i no name proizvodjaci ispadnu ozbiljni tipa " stavi Sirf III + igo8 " i vozi i ne misli :)

Ne vidim kako moze cip da utice na kvalitet mapa, pogotovo sto je preciznost i najboljih mapa daleko ispod preciznosti najstarijih GPS cipova.
 
Ne vidim kako moze cip da utice na kvalitet mapa, pogotovo sto je preciznost i najboljih mapa daleko ispod preciznosti najstarijih GPS cipova

Nisam ni rekao da Cip utice na preciznost mapa ;) nego na to da " no name " uredjaji ponesu oznaku ozbiljnog uredjaja ... ako nisi primetio pojavila se gomila no name proizvodjaca koji zahvaljujuci ovom cipu i kvalitetnom softveru prodaju svoje uredjaje koji odradjuju posao ;), bukvalno odradim ugovor sa Sirf-om i Mitac-om udarim svoju etiketu i mogu da prodajem uredjaj za koji se ne bojim da nece raditi ... ( da li ce se prodavati pod mojim imenim to je vec druga prica :d )

necu da nabrajam " koji su to " zbog negativne reklame ...

@ broker ...

Za ovu primedbu ... ako hoces da odgovoris ... koji ti GPS imas i ako je Garmin imas li sve uredno placene mape na njemu ?? :) ili hoces da kazes da " igo8 " mape ne valjaju ,) :trust:

Noge se pruzaju koliko je jorgan dugacak
 
Poslednja izmena:
Kod priče Garmin vs iGo, ja nešto prednost dajem Gaarminu jer se sve može pripremiti na računaru kroz MapSource softver. Map Source nije baš slika i prilika super otimizovanmog softvera, ali je meni bar ipak bio zgodan kada sam rutu morao da pripremim unapred (a ne da me vodi kuda on 'oće). Ono, trebao sam da nađem pumpe koje imaju gas, koje su recimo van autoputa, a verujte, muka ih je naći u meniju bilo kog navigacionog uređaja jednu određenu pumpu 1500km od kuće, pa naći neka radnje, pa naći vidikovce uz put, pa naći dvorac u Sloveniji, pa jezero u Austriju... pa optimizovati put što se tiče putarina... bla. bla. bla.... lakše mi je bilo sesti za računar, pa uz internet, Google Earth i Via Mishelin odabrati rutu koja meni odgovara pa to samo spustiti u navigaciju. Kod iGo, to ne mere, sve mora kroz meni uređaja.
 
Poslednja izmena:
MapSource je skroz OK ... cak stavise ...
 
OVO GORE SU ODGOVORI LJUDI KOJI ŽIVE U BGD-u (NOVI SAD I OSTALO) I DAJU OCJENE KAKAV JE GARMIN I NJEGOVE KARTE ZA BOSNU "NEBULOZNO DO KRAJA":mad::mad::mad:

Ja sam iz Bosne tj. živim u Bosni i pokrivenost sa kartama Adrtarout 2.2 je zamalo pa odlična.

AdriaRoute 2.0, barem što se tiče Bosne, je potpuno neupotrebljiva... Možda u samim gradovima (većim) i valja nešto, ali do tih gradova - užas...

Ovo napisano u gornjem postu je takođe SMIJEŠO jer živim u vrlo malom mjestu i pokrivenost karte je skoro 80 posto pod tim podrazumijevam sve ulice ali samo početni broj 1 u ulici ne ostale brojeve, a imaju ulice za koje pola stanovništva neznaju kako se zovu a ucrtane su u karte i sa novim nazivima ovim posleratnim.....

Po meni za krajeve bivše yuge Garmin Adriarout 2.2 i SCG1.9 to govorim iz iskustva jer u Bosni živim pa znam a za Cro i Slo često putujem pa znam. E sada ima puno prijatelja koj koriste Garmin i TomTom za Zapadnu Evropu i većina je za TomTom..


P.S. Pola ljudi iz gornjih postova nije bilo dalje od MML i daju komentare kakva je pokrivenost Bosne to je isto kao kada bih ja komentarisao BGD a znam 5 glavnih ulica i to je to...ako negdje pogrešno skrenem "o jadu se zabavim" dok se vratim.
 
Poslednja izmena:
Pisanje velikim slovima znaci da vices, a za time nema potrebe...

Sigurno ne bih nesto napisao da nisam siguran, ili da nisam to iskusio iz prve ruke... Dakle, do Prnjavora i nazad je AdriaRoute 2.0 potpuno neupotrebljiv, jer gotovo celim putem me vodi kroz "brda i doline" umesto po putu... Pretpostavljam da mapa jednostavno nije dobro "centrirana" ili nazovi kako god hoces... A od mojih kolega koji putu u druge delove Bosne cujem da je slicna situacija i tamo...

E sad, vidim da spominjes verziju 2.2, mozda je sa njom bolja situacija?!
 
@ nikad

Smanji strast da ne palim motorku :d

Svake godine zadnjih 7 godina putujem na relaciji Novi Sad - Doboj - Tuzla - Novi Sad +- nekoliko gradova ;) zato oladi sa tim

Sigurno je da ce jednom srediti stvar ... posle toliko godina prisutnosti garmin konacno uprcxxxxao stvar ... bas mi je drago za njih ...

Mape i igo i garmin " za Bosnu " su do pre par meseci bile lose ... provozaj se " Malezijskim putem " pa mi reci

Da ne pominjem da dan danas kada silazis preko venca na garminu pokazuje gresku... ti se provozaj pa je nadji .. po meni .. morali su to da uoce ;)

A za taj MML bih mnogao da ti isto odgovorim ali bih verovatno dobio packu

Vezano za temu ... izabrati Garmin ili Igo je svejedno sto se tice kvaliteta ... bio sam malo subjektivan zato sto ja licno nalazim da mi je interfejs navngo prijatniji i laksi ...
 
Poslednja izmena:
"nema da se ljutiš" za outlaw i kozomar

Ali vi upravo spominjete mjesta u Bosni gdje prolazite a gdje ja živim sve je ok ucrtano ima malih grešaka ali u principu to je to.

A za Malezisku cestu od skretanja kod Porebrica do Brčkog na toj cesti sada je sve upisano mislim na glavni put i sva sela na njemu.

Možda se razilazimu u mišljenju jer možda govorite o starim verzijama Adriaroute i SCG na ovim zadnji sve je ok (mislim na 2.2 i 1.9).

P.S. Najavite se kada budete prolazili vremena i para za pice uvjek ima.:wave:
 
Nisam ni rekao da Cip utice na preciznost mapa ;) nego na to da " no name " uredjaji ponesu oznaku ozbiljnog uredjaja ... ako nisi primetio pojavila se gomila no name proizvodjaca koji zahvaljujuci ovom cipu i kvalitetnom softveru prodaju svoje uredjaje koji odradjuju posao ;), bukvalno odradim ugovor sa Sirf-om i Mitac-om udarim svoju etiketu i mogu da prodajem uredjaj za koji se ne bojim da nece raditi ... ( da li ce se prodavati pod mojim imenim to je vec druga prica :d )

Ne sporim, i ja sam se tako vec izjasnio, samo je problem što za tu gomilu nema dobrih mapa a korsinici mogu samo da čekaju i nadaju se da će biti urađene.

Sa Garminom znaš da će mapa biti unapoređena, imaš kome da se obratiš ako primetiš grešku i to će biti ispravljeno vrlo brzao jer nove verzije izlase svako malo.

A ako ti baš treba, možeš i sam da nacrtaš mapu kakva ti je potrebna. To sa Igo nemaš.

Za ovu primedbu ... ako hoces da odgovoris ... koji ti GPS imas i ako je Garmin imas li sve uredno placene mape na njemu ?? :) ili hoces da kazes da " igo8 " mape ne valjaju ,) :trust:

Ne jedan nego više. GPS imam još iz vremena kada je Infoteam izbacio prvu verziju mape a i sam sam crtao mape za sebe.

Ne vidim kakvev eye ima to da li ja korsitim piratovanemape sa timda li ti korsitis piratovane mape. A pogotovo mi je cudan taj argument da je Igo bolji jer se lakse piratuje.

Poredio sam Igo i Garmina, i razlika je očigledna: Igo izgleda lepše, ali mape na Garminu su mnogo bolje: preciznije i sa više detalja, naročito van Beograda. Ni jednom nisam ni pomislio a kamoli rekao da Igo Mape ne valjaju, samo sam rekao da su Garmin mape Srbije mnogo bolje.

Ono sto mene interesuje to je koliko je GPS upotrebljiv u praksi i koliko na njega možes da se oslonis. Doduse jedan od problema je sto vi sve vreme govorite samo o jednoj nameni GPS-a - za autonavigaciju. GPs ima još mnogo namena, a te auto-igračke su van puteva
veoma slabe, do neupotrebljive.

Baš bih voleo da vidim koliko će vam Igo biti koristan ako odete na teren koji nema puteva. Tad to postaje samo jedan skup i veoma fensi kompas.

Noge se pruzaju koliko je jorgan dugacak

Ako se ne varam, tvoje noge poprilično vire van jorgana :)
 
Nema ljutnje ;)

eh da ... umesto da se objasnjavamo ... broker okaci te mape sto si crtkao pa da sva deca imaju koristi :D
 
Poslednja izmena:
Naravno da nema ljutnje, vidiš da nisam ni znao da je izašla 2.2 verzija, moram da posetim firmu gde sam kupio Garmina za jedan update... :wave:
 
Kod garmina je odlično što mogu da ubace vašu lokaciju a da vam ništa ne naplate. Već sutra ubacujem firmu u kojoj radim da bi kupcima olakšao dolazak.
 
Nazad
Vrh Dno