Šta je novo?

[MON] Prestigio P7240W

mINUS

Slavan
Učlanjen(a)
21.05.2005
Poruke
832
Poena
330
Prestigio P7240W

Karakteristike :
24” widescreen display
Native Rezolucija: 1920 x 1200 - 16:10
Kontrast : 5000:1 (dynamic contrast)
Vreme odziva : 5 ms (na kutiji pise typical, sta god to nacilo)
DVI , D-sub
Zvucnici (nigde se ne navode na kutiji)
Piano black

HDMI - optional (znaci definitivno postoje verzije monitora i sa HDMI i mozda su to bas one sa D na kraju oznake modela)

Oficijalni sajt http://www.prestigio.rs/products/LCD-monitors/Hi-End/P7240W

Sobzirom da je ovo Prestigio monitor i da vrlo malo znamo o ovom brendu ono sto sa sigurnoscu mogu da tvrdim je da nije domaci :D , znaci uvozi se i kolko sam nacuo trebalo bi da ga proizvode (citaj brenduju) "braca" sa Kipra.

Dolazi u povecoj crnoj ambalazi sa fotografijama monitora, izenadio sam se da nisu skrtarili na ambalazi kao npr LG cija su standardna pakovanja obicne bež kartonske boje sa par fontova na sebi.
Celo pakovanje je tesko nekih 6.5kg kako pise na kutiji mada odaje utisak vece tezine. (nisam merio)

U pakovanju se nalazi strujni kabal, VGA kabal, i kabal za zvucnike, knjizica koju nisam ni otvorio - verovatno uputstvo, kao i kesica sa 3 tipla-matice, verovatno za kacenje na zid.
Da da, dobro ste procitali, nema DVI kabla, veliki minus ... spremite 600din za kupovinu DVI kabla.

Od ulaza poseduje DVI, D-sub i naravno vec pomenuti ulaz za zvucnike, nigde ni traga HDMI-u, steta.

Dizajn : Sta reci, kada se gleda frontalno u oci upada ogroman natpis (font) PRESTIGIO brenda koji je "morao" biti malo manji.
Ako ga pogledate sa strane primeticete da je ovo jedan bucko od monitora, veoma je debeo, razlog za to su verovatno ugradjeni zvucnici.
Ako ga cvrsto uhvatite sa obe ruke, imacete osecaj solidnog kvaliteta materijala, nista nece krckati sto je najbitnije.
Kao i svaki piano black moracete paziti da vam monitor ostane cist jer obozava prasinu i otiske prstiju.

Sa desne strane se nalaze dugmici koji i ako deluju da su od jeftinije plastike nisu razocarali pod prstima, poredjani su sledecim redosledom ka dole :
- Menu
- Gore
- Dole
- Exit
- Posebno dugme za aspect ratio sa opcijama 16:10, auto i 4:3,
- Auto dugme za podesavanje rezolucije ako ste monitor nakacili na D-sub
- On-Off - LED dioda svetli plavo i veoma je diskretna, svetli taman onoliko koliko treba a da vam ne odvlaci paznju.

Ergonomija : Postolje je stabilno i monitor se nece klatiti ako zatresete sto.
Razlog tome je sto postolje nema podesavanje po visini a sam ekran je veoma blizu postolja, deli ih svega nekih 10tak cm
Postolje je pravouganog oblika a ne okruglog kao kod vecine novijih monitora.
Ekran nema pivot rotiranje (velika steta), ostaje mu samo podesavanje po nagibu koje takodje nije sjajno. Unazad sam ga pokrenuo veoma malo, kao sto se vidi na slici, a pri pokusaju da ga nagnem ka napred iskocio je iz lezista postolja tako da sam odustao od te mogucnosti :D i sretno ga vratio na mesto.

Sad krecemo na ono najbitnije a to je EKRAN :

Posto monitor dolazi sa samo D-sub kablom, prikacen je prvo na isti, ostrina slike nije zakala, fontovi su jasni i cisti, slika je bistra i ostra, boje su delovale jako i zasiceno, pogotovo crna koja je na default podesavanjima prenaglasena.
Po defaultu setovanja su mu na 100, posle malo igranja sa podesavanjima monitor se lako podesava prema vasim ocnim zeljama. Color temp je promenjen na 6500 (default user-custom, opcija podesavanja zelene, crvene i plave od 1-100), brightness je stavljen na 90 a contrast na 50.
Monitor je onda nakacen na DVI, morao se restartovati racunar i ako postoji opcija promene inputa u meniju.
Boje na DVI-u deluju prirodnije, pitkije, crna vise nije prenaglasena sto nas je i najvise plasilo posle prvobitnog utiska, dok ostrina slike ostaje slicna i precizna.
Bela nema sivila ali nije ni bljestavo bela, dok je crna crna i nema bledunjavosti.
Slika je kako je vreme odmicalo sve vise odusevljavala svojim kvalitetom, bad pixela nema nigde hvala bogu, upalio se pes 2009 na 1920x1200 i uzivalo u prikazu :D

U meniju mozete naci presete za PC, GAME i Movie prikaz slike.

Nesto veoma zanimljivo sam zapazio, u podesavanjima nvidia-e pod set up multiple displays, driver prepoznaje monitor kao Daewoo 0LM2410W.
Posle 1min trazenja po google-u dolazim do http://www.cybertheater.com/daewoo-opera-lcd-monitor/ - deluje poznato :p

Probijanja pozadinskog svetla ima i primetno je najvise u sredisnjem delu uz duzinu gornje i donje linije monitora.

Zvucnike nisam probao, niti cu, tako da ne ocekujte bilo kakve utiske o njima.

Ne pitajte me kolko sam ga platio (dosta jeftinije od 26K) , ali na PM mozete da me pitate GDE i rado cu vam odgovoriti ! Ono sto se zna je da ih nema mnogo i pitanje je da li ce se uvoziti vece kolicine u skorijoj buducnosti.

Utisci :

+ cena
+ kvalitet ekrana
+ DVI
+ zvucnici (istina da ih nisam ni probao, ali nekome to moze biti veliki + )

- ergonomija (ni pivot, ni podesavanje po visini, a ni u nagibu se nije proslavio)
- nedostatak DVI kabla u pakovanju
- probijanje pozadinskog svetla

Ostajem duzan slike konektivnosti i postolja odozdo.

Bacite se na slike ;)





 
E slika konektivnosti, vise slika ugla vidljivosti, slika postolja i srafica, zadnjeg dela monitora, kao i zvucnika ... dosta od mene :wave:









 
Poslednja izmena od urednika:
Inace ja ne znam kako bih se navikao na monitor od 24", mnogo mi to veliko, trenutno sam na 19" CRT.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li ima mogućnost kačenja na zid i koji VESA standard, verovatno 100x100 ?
Mada, nešto ne vidim na slikama da na poleđini ima rupe za šrafove...
Specifikacija ne kaže ništa o tome, a s druge strane dobijaju se šrafovi u kesici ?!?

Pitam zbog ovog mog Asusa vw222s koji je na nosaču, pa ako menjam...
 
Inace ja ne znam kako bih se navikao na monitor od 24", mnogo mi to veliko, trenutno sam na 19" CRT.

I ja sam isto mislio kad sam sa 17'' CRT prelazio na 20'' TFT pa jos wide .
Posle 2 sata koriscenja vise se nisam ni secao 17''-ice.
Uvek ti na prvi pogled, ekran deluje ogroman al posle malko vremena samo
hoces jos vise . Evo ja se sada razmisljam da predjem na neki 24'' :D
 
Poslednja izmena:
Inace ja ne znam kako bih se navikao na monitor od 24", mnogo mi to veliko, trenutno sam na 19" CRT.

Čini ti se, meni je sad ovaj moj Samsung od 24" kao da ga imam 100 god. Već razmišljam o 1080p plazmi od metra :smoke:
 
ekran nije glossy ne znam odakle ti taj zakljucak ili ja nisam dobro razumeo pitanje....poz
 
mINUS, svaka cast na review. koliko si udaljen od njega dok ga koristis - kao od standardnog monitora?
 
Monitor je burazerov, al dok sedim za njim moram dobro da se odmaknem, velika je razlika izmedju 22" i njega, ne moze da se sedi blizu, barem ja ne mogu.
Garancija 3 god, za broj pixela nisam siguran...kao sto Rossi rece verovatno 3.
 
Bas lepo izgleda, nisam siguran bas za kvalitet panela, ali 24" za 210e, pa to je fenomenalna kupovina...
 
Bas lepo izgleda, nisam siguran bas za kvalitet panela, ali 24" za 210e, pa to je fenomenalna kupovina...
Za njih sam nesto nacuo da imaju panele samo A klase , bar za sada (i da ne uvaljuju kao samsung recimo klasu B)...
 
Poslednja izmena:
Ja bih voleo da se jos ljudi koji su kupili ovaj monitor jave i ostave svoj licni utisak, kako im se cini zavrsna izrada, kvalitet slike itd...
 
Ja sam ga video na polici prikljucenog i sasvim lepo izgleda. Cak je bila poprilicno visoko polica tako da sam ga gledao odozdo jedno 40-50 stepeni niže od optimalne i i dalje je lepo izgledalo.
 
Konacno ga uzeh danas. Kao i sto svi ostali prvo kazu tako cu i ja :D ogroman je u odnosu na 19" wide. Samo stari Samsung 940BW je 3x bolji u kvalitetu od ovog Prestigio-a.

Moj konkretno ima probijanje svetlosti na vrhu. Negde od sredine, ~5cm na dole i oko 30% u strane od centra gledano. I stvarno smeta kada je crna podloga ili sl. Trebalo mi je malo vremena da namestim sve kako mi se svdija. Dosta mu je jak kontrast na def. podesavanjima - po mom ukusu.

Zavrsna obrada stvarno nije neka i deluje jeftino. Nema sta da se lazemo. Steta sto jedino sto ima to probijanje svetlosti, ovako mogu sve da progutam i kazem da je ok.

Za cenu je i super, mada da sam mogao (novcano) uzeo bi Samsung-a a ovaj ne bi ni pogledo jer je stvarno "cheap" u odnosu cak i na moj 940BW.

No i da ne bude da sam samo popljuvo :D pa sta ga znam, solidno sam zadovoljan uz par mana :)
 
krastavac, trebao si da testiras nekoliko primeraka, zamolis da ugase svetlo i slicno.
Pokrijes se cebetom, sebe i monitor :D, pa gledas probiVanje.
Al ozbiljno ;).
 
Poslednja izmena:
Igram se bukvalno 30-tak min sa njime. Malo da povucem izjavu za sliku. Nisam odmah sve izvalio, stavio sam ga na Movie mode ( pored ima jos Game i PC ) i slika je sad bombona. Bas kao na drugom monitoru pa i bolja, lepsa cak za gledanje.
krastavac, ima probijanje tu gore i malcice sa desne ( ali nista strasno tu ) gore stvaro smeta, na crnom ne da se vidi nego uzas. Stavio sam svetliju pozadinu odma :D ..

*edit*

Evo i nakon nesto duzeg rada privikao sam se skroz na monitor :) i sada imam zakljucak da je zapravo dosta solidna slika. Boli me probijanje svetlosti ali sta da radim, takav je primerak.
Ostajem pri tome da je plastika malo jeftina + nema DVI kabla za koji sam morao dodatno da ispruzim cak 950din ( dual-link :d )
Konkretno, kada se predje rukom donji deo ekrana tj. plastike, oseti se da je neravno. Da ima onako kao .."iglice" ..da je "sastrugano".."ne dovrseno" bukvalno skidam noktima delice plastike koji strce ..Mada ajde nije toliko ni bitno jer nije monitor za pipanje vec gledanje ali, eto tako je. I da, ogromno Prestigio stvarno bode oci, mada sam zapravo to tek sada shvatio jer nisam ni gledao u to :p
I da, uglovi su sasvim ok meni.
 
Poslednja izmena:
auuuuu bre kolko ti je trebalo da uzmes sebi primerak :D
Sto se slike tice, iz dana u dan ces biti odusevljeniji trust me ;)
 
Narucis u Arrow-u, prodje 3 nedelje, zoves par puta, na kraju zoves i kazes ^*())*& ?? %^&*(. I oni kazu "Pa ovaj, nema ga na lageru" ..
Pa kes dza bu, i da na kraju sam okreno Shikija pa sam ga tamo i uzeo u OC-u :)
Ma sve mi je super sada, ajde probijanje ok navicicu se, samo me malo cima sto mi karta ide u 3D kada koristim dual monitore ..
 
Poslednja izmena:
hah, dobar dobar :D , ja sam svoje utiske ostavio odma isto vece nema tu vise sta da se doda, i mislim da sam bio i vise nego realan, u ovom cenovnom "rangu" trenutno ne postoji bolji 24" monitor...
 
hah, dobar dobar :D , ja sam svoje otiske ostavio odma isto vece nema tu vise sta da se doda, i mislim da sam bio i vise nego realan, u ovom cenovnom "rangu" trenutno ne postoji bolji 24" monitor...
:D
 
Misliš valjda u ovom cenovnom rangu ne postoji bolji 24" DVI monitor :d
 
Nazad
Vrh Dno