Šta je novo?

Prosuo sam sok po tastaturi

Ico

Slavan
Učlanjen(a)
19.01.2009
Poruke
9
Poena
301
U pitanju je Logitech X Flat tastatura. Prosuo sam sok po jednom delu i kako se osusio dugmici se lepe i od kucanja nista.

E sad ja sam vadio taster po taster i brisao alkoholom i odmah nakon brisanja bude ok ali nakon par minuta opet isto? Ima li tu pomoci?
 
I meni se to desili pre nekih par meseci. Ta tastatura mi stoi na polici, zao mi da je bacim jer fenomenalna i niesam je bas jeftino platio.. Ako ima pomoci dajte recite, mozda i ja izvucem nesto. Jel postoje uopste servisi koj bi popravljali tastature?
 
Ima, ostalo je jos negde secera. Moras da je celu rasklopis i dobro ocistis...
 
u tastaturi ti se nalazi plasticna folija sa odstampanim vodovima za kontakte. ako je sok dospeo izmedju plasticne folije verovatno je da je doslo do korozije i da su mozda neki vodovi prekinuti pa odatle i sama tastatura ne moze da radi kako treba.
kad otvorish tastaturu proveri da li ima nekih promena u boji na foliji (na nekim delovima).
 
u tastaturi ti se nalazi plasticna folija sa odstampanim vodovima za kontakte. ako je sok dospeo izmedju plasticne folije verovatno je da je doslo do korozije i da su mozda neki vodovi prekinuti pa odatle i sama tastatura ne moze da radi kako treba.
kad otvorish tastaturu proveri da li ima nekih promena u boji na foliji (na nekim delovima).

Kontakti su u redu, problem je sto je slaba povratna sila tastera jer se lepe sto izaziva neugodan osecaj pri kucanju. Predpostavljam da se lepe sami zglobovi ali su oni veoma sitni i prevelik je rizik skidati svaki a i posao.

Pokusao sam sada sa tecnoscu koja skida masnoce :D (ne znam koliko je to pametno i bezbedno) pa cemo videti rezultate vec neko vreme je ok.
 
Poslednja izmena:
Potopi tastaturu u 60% alkohol (ako nemas, sam napravi), pa je izduvaj fenom!
 
pa i nije bash nemoguc posao da rastavish celu tastaturu.
samo je rastavi, operi plasticne i gumene delove i to je to :) sastavis je i uzivas.
radio sam to par puta, jeste da u jednom tenutku bude bash dosadno, ali predjesh preko toga i nastavish :D
dugmice iscupash, plastiku rastavis (srafovi) i eto ga, spremno za pranje :D samo treba malo strpljenja :D
 
Meni se slicno desilo sa tastaturom na laptopu. Kompjuter je potpuno u redu, ali ne rede svi dugmici... Radi nekkih 70% na primer...
Jer sam je bio odvojio od kompjutera, isprao vodom, pa kada se osusila malo i alkoholom. Ne znam da li postoji mogucnost da je pokvarena?
 
Mozda ce zvucati glupo, ali moja rodjaka je takodje prosula sok na tastaturu(sok od zove, kada se osushi, kao sintelan je :D). Bila je neka Chihony tastatura(bash low budget). Na moju preporuku(ja sam se shalio a ona je shvatila ozbiljno), ona je stavila tastaturu u mashinu za pranje sudova, stavila neki deterdzent protiv masnoce(najverovatnije Fairy ili tako neshto), oprala je, kasnije osushila fenom. Ne znam da li su kontakti korodirali, ili neshto tome slichno, ali ta tastatura radi bez najmanje greshke i dan danas(posle 3-4 godine).

Kao shto rekoh, bila je low budget tastatura(mozda su kontakti bili od nekog slabo provodnog, nekorozivnog materijala, ko ce ga znati shta sve stavljaju na te low budget stvarchice).
Da li ce ovaj trik da upali na ovoj tvojoj, nisam siguran, ali chisto da prenesem neko moje iskustvo.
 
Ja sam nekoliko puta tastature za laptop prao u vodi i sa sredstvom za odmascivanje.

Bitno je da se brzo i potpuno osusi posle pranja a to uradis tako sto je prvo istreses dobro, malo prosusuis fenom a onda stavis na radijator.

Desktop tastature jednostavno rasturis i operes, a ako folija nije ulepljena nju ni ne peres.
 
Ja sam moju, tu od laptopa eto isprao. I osusio, ali radi dellimicno. Brine me da nije kontakt? Na maticnoj... ne znam da li bi onda radila uopste? Kompjuter radi normalo. "K`o nov.." :) ..."samo" eto ne radi jedno npr 20ak dugmica... jeste da je mnogo, ali ima 100 ili koliko. Mozda da je isperem alkoholom? Pa onda opet da cekam da se osusi.

Da li je moguce da je nekako parcijalno crkla?
Jer nije nista fizicki osteceno... Mozda je bila vlazna jos kada sam je osusio bio? Pa se nesto desilo... Mada sam je drzao kod radijatora dugo, i susio povremeno fenom... Onako iz daljine da je ne ispecem.
 
Ja sam moju, tu od laptopa eto isprao. I osusio, ali radi dellimicno. Brine me da nije kontakt? Na maticnoj... ne znam da li bi onda radila uopste? Kompjuter radi normalo. "K`o nov.." :) ..."samo" eto ne radi jedno npr 20ak dugmica... jeste da je mnogo, ali ima 100 ili koliko. Mozda da je isperem alkoholom? Pa onda opet da cekam da se osusi.

Da li je moguce da je nekako parcijalno crkla?
Jer nije nista fizicki osteceno... Mozda je bila vlazna jos kada sam je osusio bio? Pa se nesto desilo... Mada sam je drzao kod radijatora dugo, i susio povremeno fenom... Onako iz daljine da je ne ispecem.

Da li si lepo prikljucio foliju na konektor? Da li postoji neko odredjeno pravilo po kome ne rade tasteri, na primer prvi i drugi red ili prva i druga kolona? Da li si pogledao foliju da nema neku pukotinu preko nekog voda.

Tastature funkcionisu po koordinatnom sistemu, i svaki taster ima svoju "koordinatu", tako da mora postojati neka zakonitost na osnovu koje trazis kvar na tastaturi. Ako tasteri nerade u "random" rasporedu, onda je kvar verovatno ozbiljhniji.
 
@Ico

Ne bih da te obeshrabrujem, ali ja sam svojevremeno na tu istu tastaturu prosuo sok i apsolutno nikakvo čišćenje mi nije pomoglo. Iako sam je u potpunosti rastavio, potapao u alkohol, svaki taster ponaosob više puta brisao i čistio i vodom i alkoholom i ... ništa nije pomoglo, te simptome koje ti navodiš sam samo privremeno uspevao da otklonim, a posle par dana (nekad i sati) bi se ponovo javili! Na kraju je poklonjena kao rezervna tastatura čoveku kojem sam prodao staru konfiguraciju!
Ništa te ne košta da probaš da je očistiš jer tastatura jeste dobra, samo znaj da je skidanje tastera i vraćanje istih prilično pipav posao!

poz
 
Resenje: rastavi je skroz, poprskaj detrdzentom za sudove (nekim koji ima onu prskalicu) ostavi malo da odstoji pa isperi. Tastatura ce ti biti belja nego sto je bila kad si je kupio (ukoliko je bela :) ) a i vise se nece lepiti. Naravno ne elektroniku i foliju za tastere. Samo plastiku.
 
Poslednja izmena:
Posto vidim da svi prosipaju iskljucivo sokove po tastaturama,mogu da se pohvalim da sam prosuo PIVO.Jednostavno sam je izneo napolje i polozio na tastere.Bez zurbe sam je rasturio i plasticne delove stavio u kadu,uzeo cetku za ribanje,malo deterdzenta za sudje i trljaj....
Istusiram je malo,pa ponovo cetka.Posle toga sam je dobro istresao,nisam skidao tastere.Bila je ko nova!!!Stara hp tastatura,teska ko tuc.Kod mene je nekih 5-6 god.Sto se tice oksidiranih vodova,mogu se pokusati spojiti olovkom koja je ostala iz doba otkljucavanja athlona/durona.Ne znam isplati li se to.Prosla su vremena kad mi se dalo za:hump: sa tim.
 
Ja sam prosuo malo kafe na tastaturu genius scorpion k9 stavio sam da se susi jer ja u jednom delu tastature kliknem jedno slovo ona ga ukuca 2 puta ... Ta tastatura ima led osvetljenje da li smem i nju da operem...Ako ne bude tela da radi posle susenja?
 
Nazad
Vrh Dno