Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2009]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne rece jel hoces inverter ili on-off... U drugom slucaju ako imas kesa uzmi S12AHP, klima je stvarno vrh, neces pogresiti ili za manje para uzmi neki turski model (ES-H12....)
U svakom slucaju LG je best buy u svim klasama....

Ja sam mislio da uzmem ES-H1264DMO Ona ima i Neo plasma, mada ne znam sta tacno znaci? Kako vam se cini ova klima?

Klime sa inverterom su cini mi se jos skuplje. Ima li neke do 400e sa inverterom LG?
 
Jel valja nesto FOX ASW H12A4? Pise da ima Toshibin kompresor, biofilter i jonizator. R22 gas. Cena je oko 15,5K din.
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio da uzmem ES-H1264DMO Ona ima i Neo plasma, mada ne znam sta tacno znaci? Kako vam se cini ova klima?

Klime sa inverterom su cini mi se jos skuplje. Ima li neke do 400e sa inverterom LG?
Uzimaj slobodno. Neo plazma itd su filteri koji ti ne znace previse, ne treba to da bude kriterijum. Nema LG inverter za 400 evra (oko 600 su)

Jel valja nesto FOX ASW H12A4? Pise da ima Toshibin kompresor, biofilter i jonizator. R22 gas. Cena je oko 15,5K din.
Ako je to ona klima na koju mislim (sa ravnim kondenzatorom u spoljnoj a ne u "L" obliku kao kod ostalih klima) bezi od nje kolko te noge nose. Mozda ima toshiba kompresor ali brate sve ostalo je katastrofa
 
Ako je to ona klima na koju mislim (sa ravnim kondenzatorom u spoljnoj a ne u "L" obliku kao kod ostalih klima) bezi od nje kolko te noge nose. Mozda ima toshiba kompresor ali brate sve ostalo je katastrofa

Ova ima normalan L kondenzator. Mislim da je spoljna jedinica ista kao kod klime AUX ASW H12A4. Na ventilatoru pise AUX...nesto. Toliko vidim kroz resetku. I taj AUX se reklamira sa Toshibinim kompresorom, dakle verovatno su spoljasnje jedinice iste. Dakle, kakav je taj AUX? verovatno je i FOX slican:)

Ove klime su u pitanju...


http://klime.rs/fox-asw-h12a4-id-24
http://klime.rs/aux-asw-h12a4-id-45
 
AUX ima fabriku u Kini, Fox je njihov proizvod... i onaj sa ravnim i onaj sa L kondenzatorom ;)
E sad, po ovim linkovima sto si dao nisu iste klime uprkos istim oznakama, u Fox ide manje gasa (650g vs 720g kod AUX) a i dimenzije unutrasnjih i spoljasnjih jedinica se razlikuju... Ne znam, ja se ne bih igrao, ako si u mogucnosti bolje skupi jos koju hiljadu i uzmi Mideu
 
Poslednja izmena:
Da li da kupim ovu panasonic klimu?

Planiram da do kraja nedelje pazarim klimu, 12-icu sto manje potrosnje i buduci da zivim u Novom Sadu, razmatram ponudu u Novelu. Bacio sam oko na Panasonic CU/CS PW12GKE koja mi od svega sto vidim tamo (mada mi malo probija budzet) deluje kao najbolji izbor. Odnos hladjenja i potrosnje je sasvim ok, a ako ne lazu, Panasonic rula kad je u pitanju odvlazivanje vazduha.

Imate li neki savet? Nisam siguran li je Panasonic i dalje ok kao sto se ranije pricalo i da li postoji bolja opcija u rangu do 30-ak hiljada. Da li neko ima iskustva sa ovim modelom?

Dodatno me je zbunilo to sto je na stranici slabijeg model B razreda (CS/CU UW12GKE) potrosnja pri hladjenju opisana rasponom (810/ 1080 KW) dok je kod prethodnog A modela potrosnja izrazena fiksno, kao i kod svih drugih. Mada, na nekim slovenackim sajtovima sam naleteo na raspon potrosnje kod PW (A razred) modela. E sad, odakle da pocnem sa desifrovanjem problematike? :)
Kapiram pricu oko invertera i varijabilne potrosnje, ali ne razumem u cemu se radi kod ovakvih modela. Iskreno, prvi put kupujem klimu i kao sto vidite, jos nisam shvatio sve stvari pod haubom.

Ako neko moze da mi pomogne oko izbora danas, sutra, bio bih zahvalan :)
 
Poslednja izmena:
Ja imam taj model al 9ku. Veoma sam zadovoljan, brzo oladi sobu.
 
Ne :)
A i te jeftine sto su navodno klasa A brzo postanu klasa Ž kad treba da hlade na visokim temperaturama (mali kondenzator, slab motor ventilatora u spoljnoj) sto dodatno opterecuje kompresor i smanjuje mu vek trajanja...
pozz
Da li se ovo odnosi i na Panasonic na koji sam se namerio?

Vidim da svi hvalite LG. Da li bi mozda K 12AH bila bolja opcija?

(Hvala na odgovorima momci).
 
Poslednja izmena:
To su sve uredjaji sa fiksnom snagom tako da nema nikakvog variranja potrosnje... Na sajtu su dali karakteristike za devetku i 12-icu pa se prva vrednost (810W) odnosi na devetku a druga (1080W) na dvanaesticu itd... Dakle, samo los copy/paste ;)

E sad, sa Panasonic klimama se nisam nesto sretao, ali ako uzimas 12icu pogledaj u spoljnoj jedinici da li se kondenzator sastoji od dva reda cevi, ako je to slucaj (mislim da jeste ali proveri ipak) onda ono sto si citirao iznad ne bi trebalo da se odnosi na tu klimu :)

I pazi da ti ne uvale DKE umesto GKE, na jednom drugom forumu sam procitao da je DKE serija nesto losija/problematicnija itd.

Dalje, to za odvlazivanje je samo zvaka, svaki on-off split radi to na manje vise isti nacin... Turbina u unutrasnjoj jedinici radi sporo a kompresor se periodicno pali i gasi na par minuta. Tu funkciju verovatno nikad neces ni koristiti

pozz
 
Poslednja izmena:
A koje funkcije klima uredjaja najcesce koristite osim hladjenja i grejanja?
 
To su sve uredjaji sa fiksnom snagom tako da nema nikakvog variranja potrosnje... Na sajtu su dali karakteristike za devetku i 12-icu pa se prva vrednost (810W) odnosi na devetku a druga (1080W) na dvanaesticu itd... Dakle, samo los copy/paste ;)
Vidis vidis ;) Jasno.

E sad, sa Panasonic klimama se nisam nesto sretao, ali ako uzimas 12icu pogledaj u spoljnoj jedinici da li se kondenzator sastoji od dva reda cevi, ako je to slucaj (mislim da jeste ali proveri ipak) onda ono sto si citirao iznad ne bi trebalo da se odnosi na tu klimu :)
Obraticu paznju na to, ali bas sam beginner. Idem do komsije da pogledam njegovu klimu pa cu javiti ako mi je nejasno koje su cevi u pitanju ;)

Edit: Ne kapiram. Moze neka slika?


Sta mislis o onom LG-u? Imas neka iskustva sa njim?
Hvala ti puno ;)
Pozzz
 
Poslednja izmena:
On/OFF :)
 
Edit: Ne kapiram. Moze neka slika?[/B]

Moze druze sto da ne. Evo zbudzio sam nesto u paintu na brzaka, valjda je razumljivo :)



Ovo najlakse mozes proveriti sa zadnje strane spoljne jedinice posto taj Panasonic pozadi nema mrezicu - izmedju recimo dve cevi videces trecu ali onako u daljini, kako da ti opisem... kao 3D :D

Sto se LG-ja tice, taj model K12AH osim sto je Korejski ne znam kako se pokazao... Ako hoces LG uzmi S12AHP, kosta malo vise ali stvarno je dobra klima :)
 
Hvala maestro na potkivanju, jos malo pa i ja ekspert za klime :)
Javicu ovde kad prelomim, ako jos nekome nesto padne na pamet, ne ustrucavajte se ;)

Sad nesto gledam ove dve i poredim specs ...
(hladjenje)


LG S 12AH - 1010 W / 5.3 A / EER 3.23 W

Panasonic PW12GKE - 1055 W / 5.0 A / EER 3.22 W



Koja od ove dve bi trebala da bude manji potrosac overall?
(U praksi, ima li uopste smisla razmisljati o ovakvim finesama)?


EDIT: Uf, sad ga bas davim, ali tek sam sad video ovo: Samsung AQV .12FCN. Dakle inverter klima ispod 40k. Sta mislite? Potrazicu opet info o samsungu, secam se da su ga neki generalno ocrnili ali se ne secam zasto.

Sorry ljudi, dilema.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sve te podatke o potrosnji uzmite sa rezervom. Isto tako i taj COP (EER). Potrosnja, a sa njom i COP jako zavise od mnogo parametara od kojih su 2 najbitnija ujedno i najpromenjivija. To su spoljna i unutrasnja temperatura od kojih zavisi pritisak kondenzacije i pritisak isparenja. Ovih par kisnih dana klima je trosila 30%-40% manje nego sto ce trositi sledece nedelje kad temp. napolju ode na 35C. A vi nikako ne mozete znati pod kojim uslovima je merena ta potrosnja iz kataloga, mada verujem da je to proracunska vrednost pod nekim pretpostavljenim uslovima.
Zato zaboravite to. Pogledajte kom energetskom razredu pripadaju ali samo kod ozbiljnijih proizvodjaca. Na ovim no-name brandovima kinezi ce da napisu bilo sta.

Ostale zezalice, Ion, Bio, Lio filteri, odvlazivanje i slicne igracke su tu samo da brosura bude sarenija. Za tropske predele gde je najveci problem vlaga postoje odvlazivaci koji samo tome sluze tako da je ovo na klimama eto, da napisu da ima kad vec izlazi voda iz creva :D
 
Taj Panasonic kojeg gledam je definitivno A razred, a sta god budem uzeo, spoljna jedinica ce biti u tunelu izmedju dve zgrade koji je prakticno uvek u debeloj hladovini, to je koliko kapiram, dobro.

Jedino sto sad razmatram i taj Samsung AQV 12FCN, a nigde ne nalazim nikakav komentar za taj model.
 
2 pitanja.

1. Da li postoji neko ograničenje (spoljne) temperature u + (znam da ima u -) iznad koje klima neće da greje?

2. Kada, očigledno, radi spoljna i unutrašnja i kada klima hladi, ali primetno slabije, šta može da bude uzrok problema, pored gasa?

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Za pitanje br. 2...

Zaprljan ili oštećen kondenzator?
 
Ja se izvinjavam što sam neuk... ali šta je sad to :)? Koju funkciju ima.
 
Ne znate ni vi nista o tom Samsungu, jel?
Izgleda da ne :trust:

Imas na trecoj stranici ove teme zasto mislim da LG S12AH (bez P) nije dobar

A taj Samsung je neverovatno jeftin za DC inverter + sto je karakteristike na netu nemoguce naci osim na sajtu tehnomanije.... Raspitaj se ti dobro u slucaju da hoces da ga pazaris ;)
 
Poslednja izmena:
Ja se izvinjavam što sam neuk... ali šta je sad to :)? Koju funkciju ima.

Mislio sam na onaj hladnjak koji se nalazi u spoljnoj jedinici, ali kontam da je hladnjak nepravilan naziv, tj. i na engleskom to nazivaju "condenser". :)
Nisam ni ja neki stručnjak, nego imam sličan slučaj s klimom na poslu, čija spoljna jedinica stoji skoro na ulici i bude toliko prljava posle par meseci da se nenormalno smanji rashladni efekat. Na kolima ista stvar, kad se mnogo isprlja ili ošteti kondenzator napred, hlađenje baš oslabi.

Čisto laička ideja da nije i kod tebe tako neki slučaj...
 
Poslednja izmena:
Taj Panasonic kojeg gledam je definitivno A razred, a sta god budem uzeo, spoljna jedinica ce biti u tunelu izmedju dve zgrade koji je prakticno uvek u debeloj hladovini, to je koliko kapiram, dobro.

Jedino sto sad razmatram i taj Samsung AQV 12FCN, a nigde ne nalazim nikakav komentar za taj model.


prvo to je model 12FC (FCN je oznaka spoljne jedinice a FCX unutrasnja)

uputstvo na engleskom
http://hr.diplodocs.com/annexe_COVER _SAMSUNG_AQV12FCN-_E.htm

kod hrvata
http://www.klima-zirdum.hr/AQV12FCFORTE
kod italijana preko 600€ :p
http://www.arredatutto.it/shop/samsung-kit-classic-aqv12fc-inv-p-8182.html

po svemu sudeci A/A klasa ali ovaj model je star bar 2 godine

sve na oficijelnom sajtu ali italijanski

http://www.samsung.com/it/consumer/...oners&subtype=classicseries&model_cd=AQV12FCN

nemacki (AQV12FA) za ovo trziste verovatno druga oznaka:trust:
http://www.mtf-online.net/front/products.php?subdiv=1&id=463

@Bane_R
945 je u pravu, prljava spoljna jedinica u veliko moze da smanji "kapacitet rashladjivanja" a isto tako ako je spoljna direktno izlozena suncu stop non, ali ako je dosad radila onda je verovatno ili prljava ili nedostatak freona.
nabavi AXEL Sgrasso
49750-1.jpg
isprskaj kondezator spoljne jedinice sacekaj malo 10 minuta i isperi vodom pod pritiskom (crevo ili kompresor :D) pa javi
 
Poslednja izmena:
Svaka cast, ja nisam uspeo da nadjem nista o njoj

Javi kakva je klima ;)
 
Imam ovu klimu http://www.novel.rs/shop/galanz-klima-aus-12h53c110b11.html (da dodam da na etiketi stoji na kraju broja (a7) ne znam da li ima veze...) montirana mi je pre 10tak dana. Danas sam je prvi put ukljucivo zbog toplote. Nesto ne radi kako treba... Nema ni opste onaj hladan vazduh, vise mi deluje da to sto duva duva od ventilatora, da se ni opste ne rashladjuje vazduh. Cujem da radi spoljna jedinica. Stavio sam mu pahulju, probao na razne temp. i jednostavno nista se ne menja. 10x mi bolje hladi u kolima a LG krene za 10sec da hladi.
Covek koji mi je ugradio ima ovlascen servis i to rutinski obavlja.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno