Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Ako hoces savet oko c jezika, kreni da ucis GO i ne zamajavaj se sa c i cpp.
 
Moras reci za cega je bolji, to bolji je ne znaci nista. Da je lakse razumljiv to jeste.
 
Moras reci za cega je bolji, to bolji je ne znaci nista. Da je lakse razumljiv to jeste.

Vise sam trolovo sa tim bolji, al ne stvarno ovako mislim da jeste tj da pokriva veci spektar, ima vljda dobar makro(nisam probo), GC nonGC, ja sam hejtovo wightespacove al iskreno sad kad sam se naviko mrzim { } xD

Sto se tice Rusta jeste ko C++ cekas da se compilira 3 sata i ono sto mogu u nimu da napisem treba mi duplo vise redova u rustu :p

V skracenica od vaporware ili ?
 
Moja preporuka za go je bila jedino jer coveka interesuje web dev. A pitao je dal da uci c.
 
iskreno Go mu je i bolje zbog posla posto za nim ima mozda 100radnih mesta globalno za sada :), C za web dev je samoubistvo
 
Krecem sa ucenjem za full stack development,
Html,css,JS,Frameworks angular react wordpress...
Backend:php,c#....
Imam windows 7 64bit,da li mi je neophodan win 10 ako ne sad mozda za kasnije nesto ozbiljnije?
Hvala.
 
Optimisticno [emoji3]
Drzi se za pocetak html/css/js/php pa kad to savladas onda uci js i php frameworke.

C# za sad zaboravi.. ili zaboravi php pa uci c#

Ok je win 7 dok god ti radi...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Djole,skupicu za 480gb ssd,tu ce mi taman sve stati i windows i fajlovi,pa ce mi sve brzo sljakati.
Pa taj ssd kasnije mogu u novi komp da prebacim za koju godinu ;)
 
Kao sto ti je DjoleMC rekao, ili uci php ili c#. Ne možeš učiti oba odjednom.
Isto tako i za js, prevelik je zalogaj i angular i react odjednom
To sve sto si nabrojao ti treba bar 2 godine da naucis uz ozbiljan trud.



Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni samo nije jasno da 2020 god nekome preporucujete php da uci? Odvratan jezik, ucenje samog jezika nista nece doprineti osobi koja ga uci, plate za php devove su tako tako, pitanje je u nekoj buducnosti od 5-10 god koliko ce biti posla. Dugo godina sam u ovom poslu, znam dowta ljudi. JNikada nisam sreo doborog php deva koji je sebe video trajno u tome - ili su biili u procesu tranzicije na druge jezike ili su o tome ozbiljni razmisljali.

Po meni kod odabira tehnologija pocetnik treba da dobro rqzmisli i donese par odluka:

Frontend ili backend?

Ako se odlucis za backend onda java ili c#. Ima tu jos dosta opcija, mozes da koristis python, ruby, go itd.... ali java ili c# su nesto gde ima najvise posla, nesto sto ce predstavljati dobru osnovu za sve. Npr ja sam krenuo kao c++ dev, presao na javu i radio 10 godina kao java dev, a onda na raznim projektima koristio python/django, ruby on rails i sada elixir.

Ako se odlucis za frontend onda svakako html i bar onsve css. Sva je prilika da ces na poslu koristiit neki framework i/ili library tipa angular, react, vue... ali ipak onsova svih njih je js. Po meni je dobro poznavanje pure js obavezno pre nego sto se covek upusti u ucenje angulara ili reacta. Npr ja imam neko solidno znanje js-a i vue sam jako brzo pokupio i bio solidno produktivan na jednom projektu.

Ovo sam napisao bez namere da otvaram neki novi flame war, koji je jezik bolji iz kog razloga itd... Neki ce reci moze da se JS koristi i za backend. Da moze svakako. Ali koliko ima posla u Srbiji? Ovo su po mom misljenju neke sigurne opcije koje ce svakom pocetniku dati dobru osnovu i pocetni zamajac da pocne da radi i zaradjuje. A vremenom kako se povecava senioritet moci ce da bira tehnologije koje mu vise leze, da na osnovu toga bira posao itd...

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
zholinho znam treba dugo da se uci.nego gledam sta mogu da uradim da mi komp brze radi upgrade neki nesto.
 
Nisam bas siguran da ima koliko hoces za pocernika kome je to prvi posao. Mislim da ima mnogo vise kao za pocetnika ako je java/c# dev ili kao frontender a ne kao node backend dev to je bila poenta posta.

No dobro mozda i gresim.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Za pocetnike je najbolje front da uci jer je tako najlakse uci u celu pricu. Da ne pricam kolko ce pocetnik pre odustati od jave ili c, mnogo psiholoski utice to da ti kod fronta vidis rezultat odmah.
 
@nick79

Poenta mog posta je bila da se drzi jedne tehnologije, koja god to bila. Php, c#, java, python, samo da ih ne uci sve odjednom. A mislim da neko osnovno znanje htmk/css/js mora da ima, makar radio samo backend.
 
Pozdrav svima,
hteo bi da pitam da li je cs50 dobar kurs za nekog ko je totalni pocetnik u programiranju?Hteo bi neki kurs gde bi mogao lepo sve da naucim od pocetka.Pritom da imam sertifikat neki.
Trenutno radim ok posao,sa ok platom imam visu skolu ali mrziiim svoj posao.Razumem se u dobro u hardver i ceo zivot sam hteo nesto da radim oko racunara.
Ali polako dugacak je put nigde ne zurim trenutno lepo zaradjujem osim sto mrzim svoj posao:d,pa bi hteo lepo sve da naucim,ali pritom da ne gubim vreme.
Sad zanima me da li je ovaj kurs ok i da li ovaj sertifikat ima neku tezinu prilikom apliciranja za posao.Posto skola koju sam zavrsio je za marketing i nema veze sa programiranjem:)
 
Pozdrav svima,
hteo bi da pitam da li je cs50 dobar kurs za nekog ko je totalni pocetnik u programiranju?Hteo bi neki kurs gde bi mogao lepo sve da naucim od pocetka.Pritom da imam sertifikat neki.
Trenutno radim ok posao,sa ok platom imam visu skolu ali mrziiim svoj posao.Razumem se u dobro u hardver i ceo zivot sam hteo nesto da radim oko racunara.
Ali polako dugacak je put nigde ne zurim trenutno lepo zaradjujem osim sto mrzim svoj posao:d,pa bi hteo lepo sve da naucim,ali pritom da ne gubim vreme.
Sad zanima me da li je ovaj kurs ok i da li ovaj sertifikat ima neku tezinu prilikom apliciranja za posao.Posto skola koju sam zavrsio je za marketing i nema veze sa programiranjem:)

CS50 je odlican za pocetak ali samo sa tim znanjem i sertifikatom neces dobiti posao.
https://startit.rs/cs50-najpopularn...VSn7oFbdD7eK3NT-XUpIGAGFzMXuUmL9TDxwNong8dlok
 
@cimi
Mene si zainteresovao, koji je to posao koji mrzis, a pri tom tako lepo zaradjujes ?
Naravno, ne ocekujem odgovor.
Podrzavam promenu posla, vazno je raditi ono sto se voli.
 
Heh radim u banci. Nije da lepo zaradjujem nego ok za Srbiju.
Ali stvarno mrzim taj posao
 
Svaka cast, postujem, odlicno razmisljanje.
Zelim ti da uspes.
Inace, izgleda zanimljiv ovaj cs50.
 
Eto pošto si bankar i poznaješ tematiku imaš šanse da praviš bankarski softwer.
 
Realno savladas osnove .net-a i imas solidne sanse u bankama i osiguranjima na osnovu predznanja.
Al opet, banke i osiguranja nisu bas "dinamicno" okruzenje u smislu modernih tehnologija i slicno, ali su svakako dobar prvi korak i ulaz u taj svet
 
Ne znam da li je ovo bas po pravilima foruma, ali bih zamolio moderatore da neko vreme ne brisu poruku.

Da li neko daje privatne casove programiranja? Da ne duzim mnogo, potrebna je pomoc iz predmeta `Analiza algoritama`.

Ako neko dobro poznaje ovu materiju, neka mi se slobodno javi na pm.
 
Posto nisam nasao temu, pitacu ovde. Da li de iko bavi kodiranjem automobila? Sta je potrebno za to, odakle poceti? Znaci ne samo auto dijagnostika za citanje/brisanje delova vec bas kodiranje, otkljucavanje funkcija, dodavanje novih itf

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Koji kurs kod nas je najbolji za Javu, a da pritom dobijem neki zvanični sertifikat, tipa Oracle sertifikat ?
Takođe da posle kursa mogu da se prijavim na praksu u nekoj firmi kao junior ?
 
Na tom kursu daju Oracle sertifikat? Ili samo kažu da kad završiš taj kurs možeš da polažeš za sertifikat?
 
Nazad
Vrh Dno