Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Na tom kursu daju Oracle sertifikat? Ili samo kažu da kad završiš taj kurs možeš da polažeš za sertifikat?

Kada završiš kurs možeš da polažeš za sertifikat.

Nakon završetka ovog smera, moći ćete da polažete za Oracle sertifikat iz Java programiranja i da steknete stručne nazive:

Oracle Certified Associate, Java SE 8 Programmer
Oracle Certified Professional, Java SE 11 Developer
Oracle Certified Professional, Java EE 7 Application Developer
Oracle Certified Master, Java EE 6 Enterprise Architect
Oracle Certified Professional, MySQL 5.6 Database Administrator
Oracle Certified Professional, MySQL 5.6 Developer

A da li može negde samo da se polaže za Oracle sertifikate ?
 
Poslednja izmena:
Verovatno može kod njih da se samo polaže za sertifikat. Kontaktiraš ih zakažeš polaganje, platiš i polažeš i onda nam slikaš sertifikat i postaviš ga ovde :d Sve jednostavno.:D
 
Sa obzirom da ga reklamira naš sajt za zapošljavanje helloworld.rs I ja sam taj kurs tamo našao verovatno vredi.
 
Verovatno ih reklamiraju za pare a ne iz ljubavi tako da se ja ne bih vodio tom logikom.

Kada sam ja imao kontakt sa tom Krojačevom školom pre nekih 4-5 godina to je bilo bože sačuvaj, ali sa druge strane možda se nešto promenilo od tada...
 
Secam se svojevremeno bili kursevi za MS OFFICE.. posto sad od toga nema 'leba, u modi je "programiranje"...
 
Šta biste mi preporučili kao studentu ETF-a da uzmem da učim u slobodno vreme? Do sad sam na faksu radio Pascal/C/C++. Znam da je teško tek tako izdvojiti nešto, budući da nemam okviran plan šta bih dalje, za šta bih se specijalizovao. Ali sam razmišljao da uzmem nešto i sam da učim, pa rekoh, ako ću već uzimati nešto, da vidim šta je trenutno najaktuelnije u Dev poslu, jel ima nešto što je must-have znati?
 
@Markic

Zavisi sta te zanima.

Za web development mislim da je aktuelno i najtrazenije Node.js + React.js.

Za mobile development mozes da ucis Flutter npr., ja sve planiram da krenem da ucim, ali ne stizem (bavim se razvojim nativnih Android, Android TV i FireTV aplikacija). Zanimljivo sto se Fluttera tice, trenutno je u beti za Web development i u Alphi za Desktop, sto znaci da ce kroz neko vreme (mozda) svaki vid front-enda biti moguce pisati u njemu. Kao native dev (koji po pravilu hejtuju cross-platform resenja), mogu reci da je koncept Fluttera jedini cross-platform koji moze da uspe na duze staze.

Python je takodje dosta popularan, npr. Djangoo framework za bekend. Python se takodje koristi za machine learning i data science.

Ovo uzmi sa rezervom naravno, nisam predugo u toj sferi, oko 2 godine + 4 godine faxa. U sustini, bio sam u slicnoj situaciji kao ti (samo ne ETF, nego Elfak u Nisu), igrom slucaja sam krenuo sa nativnim Android aplikacijama dok sam bio 3. godina, zadovoljan sam za sada, ali vreme je da se uci nesto novo :D

Edit:

Evo u prilogu neki redosled ucenja za web development koji preporucuje drug koji se time bavi duzi niz godina.Screenshot_2021-02-13-22-58-10-112_com.instagram.android~2.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala na ovim smernicama. Verovatno bih uzeo malo da radim mobile dev, pošto se to koliko vidim na faksu dosta slabije radi, web development deluje isto zanimljivo, mada ne znam koliko bih vremena imao da mu se posvetim, pogotovo ako bih se držao ovih instrukcija koje si prosledio, ne verujem da bi se isplatilo raditi nešto recimo sa Node.js, bez HTML-a i CSS-a.

Do sada maltene nisam ni imao dodirnih tačaka sa web developmentom, pa nemam ni neku predstavu koliko je obiman taj segment.
 
Mobile ti nije nista laksi od web-a, ne sekiraj se :D

Moze se reci i da je tezi jer imas mnoge stvari koje nemas na web-u, state management, senzore, permisije, kamera, lokacija, obrada podataka u pozadini, itd. Preko svega toga imas i lokalnu bazu, povezivanje sa REST api-jem, mobile prakticno ima svoj front-end i back-end.

Istrazi malo pre nego sto se fokusiras na jednu stvar, probaj od svega po malo pa vidi sta te interesuje.
 
C je najlaksi jer ne smaraju novotarijama i dovoljan ti je samo VI, Emacs ili nano i gcc.
 
Pod pretpostavkom da si naucio C kako treba (sto bi trebalo da je slucaj na ETF-u), to ti u sustini otvara vise-manje sve.
Mobile, po meni, je primetno tezi, a ivanbass1 je vec naveo razloge.
HTML i CSS na osnovnom nivou ces nauciti jako brzo, a NodeJS mozes da ucis i koristis i bez toga. Obzirom kako vise-manje sve postaje web based (masa desktop aplikacija su zapravo web aplikacije radjene u Electron-u : VSC, Microsoft Teams, WhatsApp, Discord...), NodeJS je definitivno dobar izbor.
Takodje bi trebalo da zakoracis makar malo u Python, a samim tim u AI i Data Science cisto da vidis da li ti se svidja nesto tako.
 
Ako ti se svidja mobile, ja bih ucio kotlin za android ili swift za ios. Ako te zanima backend radio bih c#, ako te zanima frontend onda svakako css/html/js. Sve ne mozes nauciti, jer full stack developer ne postoji, to je mitsko bice.
Ja oko 8 godina radim sa .net tehnologijama, znam malo fronta, ali to je sve u nekim baznim okvirima.

Ja sam sada poceo sam da ucim F#, .net jezik za funkcionalno programiranje.

U svakom slucaju moras se oprediliti za nesto, jer nema sanse sve da postignes. Ali svakako mozes probati svega po malo dok ne skontas sta te privlaci :)
 
S obzirom na sve što ste naveli, možda se ipak kao logičan izbor nameće da prvo probam web development, a da mobile eventualno malo u nekom trenutku zagrebem, pa vidim koliko mi "leži".

A i vidim da @SkazzY reče da se NodeJS može učiti i uz minimalno znanje HTML-a i CSS-a, mislim da će ipak na kraju biti NodeJS.

Jel imate neke preporuke za literaturu, eventualno neki sajt za NodeJS?
 
Sklopi Node.js i React.js, pa ako ti lezi lako ces ostatak nauciti za Web Dev-a
 
@Markic
NodeJS ti je u sustini serverski javascript. U prevodu JS backend koji se izvrsava na serveru i korisnik mu nema pristup. Taj backend moze da ima i front end, a moze i da bude cist backend kao sto su npr. vecina Discord botova. React otom potom ako te bude privukao web dev. Za njega moras prvo nauciti kako treba JS, HTML i CSS.
 
@Markic
Node.js je environment koji pokrece Javascript kod van browsera, u njemu se pise bekend i dobar je za mikroservise, nema nikakve veze sa HTML-om i CSS-om, oni su za front end.

Posto dolazis sa ETF-a, moja preporuka je da u startu ne krenes da ucis cist Node.js (tacnije cist Javascript) jer on nije tipiziran, da u startu krenes sa Typescript-om jer si upoznat sa tipovima podataka zbog rada u C(++).

Evo artikal na Mediumu na tu temu, ali iz 2018-te:

 
@Markic
Node.js je environment koji pokrece Javascript kod van browsera, u njemu se pise bekend i dobar je za mikroservise, nema nikakve veze sa HTML-om i CSS-om, oni su za front end.

Posto dolazis sa ETF-a, moja preporuka je da u startu ne krenes da ucis cist Node.js (tacnije cist Javascript) jer on nije tipiziran, da u startu krenes sa Typescript-om jer si upoznat sa tipovima podataka zbog rada u C(++).

Evo artikal na Mediumu na tu temu, ali iz 2018-te:

Ima smisla, znači da polako krenem sa Typescriptom, pa da se nakon nekog vremena prebacujem na Javascript, tj Node.js. I onda ako mi legne web programiranje da proširujem sa HTML-om i CSS-om, pa na kraju tek React.js, jel otprilike to neki timeline?
 
Ne, nemas potrebe da se prebacujes na obican Javascript, Typescript je nadogradnja Javascripta i koristis ga u Node-u najnormalnije.
 
@Markic Isteklo vreme za edit.

-Ne mozes bas to da poredis, frontend i backend su dosta razlicite stvari, ako ti legne backend, ne mora da znaci da ce ti leci i frontend i obrnuto.

-Za backend za koji se koristi npr. Node.JS + Express + Typescript ces morati da imas razumes kako funkcionise REST API kao i baze podataka, jer bez toga ti je dzabe znanje u prethodna 3. Evo jedan guide sa Toptala kako to otprilike sve funckionise zajedno za backend, naravno kad savladas osnovno iz svega navedenog:
https://www.toptal.com/express-js/nodejs-typescript-rest-api-pt-1

Opet, ne bavim se ovim, verovatno bi neko ko se bavi web-om davao bolje savete, svakako kreni da radis, trazi nove i dobro ocenjene tutorijale/kurseve, ima ih iz svih oblasti.
 
Zapravo jako mala verovatnoca da ti legne i front i back, ali ako si back end moras znati koliko-toliko front-a, obrnuto nije obavezno. Ja se trenutno pretezno bavim web-om tako da slobodno pitaj (po mogucstvu javno da i drugi mogu da se informisu ako ih zanima) konkretno ako te nesto zanima. Da TypeScript je bolji od "obicnog" JS-a, ali u sustini nije nikakva obaveza. ETF ti je postavio kvalitetne temelje ako si polozio sve vezano za C, sto znaci da mozes bez mnogo muka da se prebacis na bilo koji jezik. Sto ih vise ucis, to ce svaki sledeci biti sve laksi.
 
Hvala svima na ovim objašnjenjima. Još sam nov u celokupnoj terminologiji i razlikama u frontendu i backendu. Sad tek polako hvatam razlike između njih :)

@SkazzY Sigurno će biti još pitanja, samo čekam da se završi rok na faksu, pa da se dublje bacim u web sferu, planiram kroz nekih 7-10 dana da počnem polako sa nekim osnovama, pa bih te eventualno pitao, ako budem imao problema sa početnim materijalima, kursevima...
 
Srecom da je ivan gore preporucio Typescript umesto JS i donekle ublazio grbav pocetak posto JS kao prvi jezik i nije najsrecnije resenje. Labava tipizacija, prototipovi i asinhrona priroda cesto potrose pocetnikov elan za vjek :).

@Markic: vidim da nisi sa RTI/SI smera ETFa, ali kada si vec u toj prici i polozio si C++, mozes da razmotris i OOP2 gde se rade Java/C#, a onda tek, zbog gore navedenih razloga, uskocis u web tehnologije.
 
Javu, tačnije OOP2, ću raditi tek u narednom semestru, sad sam završio C++, tj kurs OOP1.
 
Ipak jesi RTI :).
Onda probaj sta ti ovde kolege preporuce, ali svakako neces imati mnogo vremena posto ti sa OOP2 nailaze OS1 :).
 
Srecom da je ivan gore preporucio Typescript umesto JS i donekle ublazio grbav pocetak posto JS kao prvi jezik i nije najsrecnije resenje. Labava tipizacija, prototipovi i asinhrona priroda cesto potrose pocetnikov elan za vjek :).

@Markic: vidim da nisi sa RTI/SI smera ETFa, ali kada si vec u toj prici i polozio si C++, mozes da razmotris i OOP2 gde se rade Java/C#, a onda tek, zbog gore navedenih razloga, uskocis u web tehnologije.
Realno je bolje da potroši vreme na učenje čistog JS-a pa onda da pređe na superset kakav je TS, baš da bi mogao da bolje shvati prednosti.

Potoji tona ljudi koja zna frejmvorke, ali ne zna ništa o samom jeziku što je tragično i treba izbegavati.
 
Mozda neko da neki pametan savet.
Ovako, od 2013. radim Microsoft Visual fox pro i MS SQL (od verzija 2005 pa do najnovijih), radim poslovne informacione sisteme, posao mi je da odrzavam, doradjujem softvere, koji su pravljeni poslednjih 15ak godina. Razmisljam da ucim nesto novo ali ne znam odakle da krenem, radio sam na jendom projektu C#, JS, ERP sistem ali vrlo malo, radio back i front i nisam bas nesto bio odusevljen, iako sam koristio C# na faksu(Elektronskom).
Gledao Python da krenem ali ne znam odakle krenuti, zanima me uglavnom Back strana i baze, Front mi ide na zivce ic nemam strpljenja da radim front, daj mi neki problem da se majem ceo dan sa uzivanjem cu da se nerviram nego li izvestaj, stranicu da pravim.
 
Razmisljam da ucim nesto novo ali ne znam odakle da krenem
Zašto bi učio novo?
Gledao Python da krenem ali ne znam odakle krenuti
Zašto baš Python?
zanima me uglavnom Back strana i baze
Jedno bez drugog ne ide, povezani su logički (frontend <=> bekend)
---
https://learnpythonthehardway.org/python3/ na kraju Python kursa kaže

What I discovered after this journey of learning is that it's not the languages that matter but what you do with them.
Which programming language you learn and use doesn't matter. Do not get sucked into the religion surrounding programming languages as that will only blind you to their true purpose of being your tool for doing interesting things.
 
@Oswajac Možda sam zvučao grubo ali namera nije bila da te uvredim. Diskutujemo.
 
Ma kakva uvreda, prosto ne volim front i to je, svestan sam da idu zajedno.
Ucio bih iz vise razloga, neki nisu javno za forum recimo da su te stvari vise za opise kompanija na sajtovima Joberty i HelloWord, recimo da sam nezadovoljan trenutnim stanjem, nema napretka sa tehnologijom koju koristim u poslu, ako odlucim da nesto menjam prolaznost sa ovim jezikom je nikakva(jedino na iskustvo).
Zato Python? Iskreno ni sam ne znam, imam gomilu materijala za ucenje, nesto me C# ne privlaci, Java takodje. Razmisljao da krenem JS, PHP, CSS i sve se nesto premisljam. Zbog obaveza kako privatnih tako poslovnih nije bas da imam vremena da ucim nesto sto necu koristiti. Razmisljao i u pravcu unapredjenje znanja baza, za sada se sve svelo na skupljanju materija :)
 
Nazad
Vrh Dno