Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Pozdrav svima!
Prvo da se malo predstavim.Imam 30 god,troje dece,i muza naravno :) Zavrsila sam gimnaziju i udala se,pa nisam isla dalje. Brzo ucim kad znam sta ne znam i gde pocinjem,i tu mi treba vasa pomoc.Zadala sam sebi cilj da imam 2 godine da postanem junior developer.Ucila bih dnevno vise sati,tj nocu :) Na edx sam krenula na kurs Java,ali mislim da je veliki zalogaj za ovakvog duduka,nije da ne kapiram uopste ali mi trebaju osnove,osecam se ko ludak koji je resio da bude pilot :) Preporuka za drugi kurs? Neke osnove prvo.Citala sam temu,ima dosta saveta,ali i iz 2013.god pa se verovatno od tad svasta menjalo.
Molim za savet i pomoc.

Preporučujem ti da nađeš nekog programera koji je voljan da proceni na kom si nivou i da pokuša da ti napravi nekakav uvod u programiranje. Tek posle toga bi mogla samostalno da radiš i onda sve zavisi od tvoje volje i afiniteta.
 
Poštovani,

Na pragu sam da upišem kurs programiranja za koji sam čuo, od godinu dana(dvočas nedeljno, 1 na 1) + mesec dana praksa po 8 sati dnevno. Kurs je na univerzitetu eCampus(1800e). Zanima me da li neko ima iskustva sa dotičnim kursom ?
Dalje, ako krenem, u ozbiljnoj dilemi sam šta da upišem( PHP, JS, Java ili .Net)... Šta je traženije i bolje plaćeno na tržištu ? Nešto sam se zalepio za .Net ili javu, ali treba mi pomoć oko odluke...

Imam neko predznanje sa fakulteta(položeno programiranje 1, 2, web dizajn... tako da nisam totalni duduk) ali svakako bih voleo od početka da krenem.

Hvala unapred na odgovorima...
 
Zasto prvo ne prodjes popularne beginner kurseve na Udemy, sada su 10$ sto je bagatela za 30+ sati materijala.

Posle toga ces mnogo vise znati sta si i gde si, nego sa tih 2000e i 1(jedan) dvocas nedeljno.
 
Za posao sistem administratora sta je najbolje za pocetak da se nauci, imate li nesto od free kurseva?

Nadjoh neke kurseve koji se placaju po par stotina eura, dobijete sertifikat na kraju, da li su validni za posao kod nas, i da li treba da obrati paznja na neke specijalne firme koje daju casove itd.?

Hvala unapred.
 
Причам нешто са другаром шта од програмирања и у ком програму имам веће шансе да нађем лакше посао и свели смо одлуку да почнем "JavaScript", е сад има ли неко неки почетнички добар туторијал.
 
Kako zamišljaš da počneš da učiš JS? Zašto baš JS i koje ste to alternative eliminisali?

Imaš li bilo kakvo predznanje vezano za front end development?

Da li znaš dobro (odlično) HTML(5) i CSS(3)?

Učenjem samog JS nećeš dobiti nikadai i nikakav posao. ;)
 
Причам нешто са другаром шта од програмирања и у ком програму имам веће шансе да нађем лакше посао и свели смо одлуку да почнем "JavaScript", е сад има ли неко неки почетнички добар туторијал.

Zavisi da li te zanima serverski ili klijentski deo. Mislim da je manje vremena potrebno da se osposobis za front end developera nego backend. Generalno za JavaScript developere ima i najvise otvorenih poslova.

Za frontend developera bi trebao da poznajes HTML, CSS, i JavaScript.

Na udemy imas cesto popuste pa svi kursevi budu po ceni od 10$ tako da sacekaj popuste, budu skoro svake nedelje.

HTML + CSS - https://www.udemy.com/design-and-develop-a-killer-website-with-html5-and-css3
Advanced HTML + CSS - https://www.udemy.com/advanced-css-and-sass/
JavaScript - https://www.udemy.com/the-complete-javascript-course/

Kada predjes otprilike njih, trebao bi da naucis neki framework, tipa React ili Angular. Ja bih ti preporucio React, jer mislim da ima vise potraznje kod nas.

React - https://www.udemy.com/react-redux/


Za backend ako se odlucis bi mogao da radis Node.js koji je JavaScript runtime, ali bi morao da imas pored poznavanja JavaScripta i poznavanje neke od baza (SQL/NoSQL).

Pocetnicki Node.js - https://www.udemy.com/the-complete-nodejs-developer-course-2/
Advanced Node.js - https://www.udemy.com/advanced-node-for-developers/

I naucis neku SQL bazu, recimo PostgreSQL.

Imas i besplatnu varijantu, a to je odlicni https://www.freecodecamp.org/. Gde kreces po koracima sa osnovnim stvarima i ides ka tezim. Preporucio bih ti da probas prvo freecodecamp, i vidis kako ti ide, pa se tek kasnije odlucis za neki od Udemy kurseva.

Srecno!
 
Па оно и нисмо имали неку алтернативу "visual basic, ceo ofice paket" и другар рече Јава скрипт - фронт енд, каже лакше се учи и већа је потражња, не знам баш ништа ни цсс ни хтмл, дакле све бих требао да учим,
овако каже гугл
How Long Does It Take to Learn Web Development and Get a Job?
Web design basic concepts and principles ( at least 10 days) ...
CSS + HTML + JavaScript (1 month) ...
Must to master some Web development tools (15 days) ...
Build your own Website (at least 1 month) ...
Never stop learning Web design knowledge (all the time) ...
10 Web Development learning course websites.


аха ево и другог одговора, бацићу се на фронт енд, хвала колеге на брзим одговорима cheers
 
Poslednja izmena:
Nije to bas tako, moras da imas smisao za to, da volis to i da kapiras sta gde kako sto je i najteze ukoliko nisi imao dodirnih tacaka sa tim.
Ja sam sve to ucio 2 godine, i nije mi leglo, tj html css pomalo java scripta i mu sql baze sam i savladao sve ostalo ozbiljnije ( java se kroz netbeans, razni serveri itd mi nisu bas legli jer nisam iz te price bio. )
Udri ti front to je dosta lakse za prihvatiti


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk
 
Pozdrav, trenutno sam na pravnom fakultetu i rešio sam da odustanem, voleo bih da se posvetim programiranju.
E sad, logično, voleo bih da počnem sa nekim programskim jezikom (i sve što ide uz njega) sa kojim bih mogao kroz određeno vreme i da se zaposlim, te mi treba preporuka za neki koji je relativno lagan a čest u je ponudi za zaposlenje.
 
Relativno lagan ne postoji.

Kreni da učiš Javu: Java SE, OOP, baze i SQL, Java EE i naći ćeš lako posao (pritom dobro plaćen).

Ako pok hoćeš ili te ubede te da kreneš na Web - srećno. Ima ih na hiljade ;)

Edit:

Šta ti je život, ja bih sad svima savetovao da upišu prava ili medicinu. Međutim, sad svi hoće u IT i computer science.

Advokat početnik više zarađuje od programera početnika. Solidan advokat svakako više od programera, a dobar advokat, to verovatno znaš i sam.

Lekar specijalista može mnogo više da zarađuje od programera (seniora) ako ode u inostranstvo ili otvori privatnu praksu. U svakom slučaju mnogo više je cenjeniji u društvi, a takođe i potrebniji od jednog programera.

ITD.
 
Poslednja izmena:
... na pravnom fakultetu i rešio sam da odustanem, voleo bih da se posvetim programiranju....

Voleo sam i ja što-šta u životu ... :)

Nije svako za ovaj poso, nedajte da vas aktuelni marketing udara u čelo!

Niko da pita potencijalne kandidate za lične sklonosti, da ne kažem talenat, za neke discipline u vezi sa IT oblastima !?!

Moje iskustvo, a nije malo pošto direktno radim zadnjih 30-tak godina okružen sa svih strana raznoraznm pravnicima, je da velika većina nema nikakve razvijene sposobnosti analitičkog razmišljanja preko potrebnog na bilo kom nivou programesrkih veština.

Ne potcenjujem pravnike, ali recimo da 10-15% nisu u stanju da razmišljaju ni na koji meni poznat način, a recimo da za 5-10% smem da potpišem da ne razmišlju nikako.

Ne preuveličavam. Prost šablon: "ako stavim ovo dobijem ono i kraj" .
Muku mučom sa par stalnih "pacijenata" kojima bezuspešno, po desetak-petnaest godina unazad tumačim svođenje razlomaka i procentnu aritmetiku. MS Excel im ne daje uvek očekivane odgovore pa moram ja.

Ne ide pa to ti je, jer nikao ne mogu da provale šta je deljenje sa nulom, šta je nula, a šta beskonačnost i razlinu od nedefinisanih vresnosti ... itd ...
Prosto, ako nije broj - nije ništa: "šta da upišem u to polje ako nije nula, mamu mu je***, ponovo..."

Svađe neretko prerastu u pravdanje tipa "ja sam imao 5 iz matematike, ali mi to nismo imali u školi ... znam ali mi baš nešto malo nije jasno itd ... "

Slično i meni deluju neka njihova "pravna pojašnjenja svačega i nečega" njima lako shvaljiva, ali im se ja ne mešam u posao. Pitam i poslušam.

Htedoh reći, da pored sveopšte frke koja se diže oko aktuelnih IT poslova i školovanja i dalje ne može da se utiče na prirodnu osnovu, na koju se školovanje treba da naslanja, a to su lične skolonosti i talenat. To se i dalje raspoređuje božjom voljom, uvek pravilno raspoređeno na sve nas, i ne može da se zameni školovanjem.
 
Poslednja izmena:
Najbolje je ovako, upišeš faks bez namere da ga završiš (ETF, FON...)

Daješ ispite i tražiš posao ili praksu.

Čim negde upadneš batališ faks.

Sad ti je ostalo samo da budeš kul sa svima na poslu i miran si.
 
Treba imati fax. Kad tad ce vam ga negde traziti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nema veze da li ce ga traziti nekad, ali ti faks daje sirinu koju ne mozes sam da naucis. Pocev od paradigmi, teorije OOP, treba malo nauciti i o hardweru kako funkcionise CPU,memorija,mreze. Mozda i HCI sto da ne..jako je tesko sam sebi odrediti plan i program i drzati ga se. Naravno ne podrzavam danasnje placene skolice od po par stotina do par hiljada eura sto ubede ljude da ce napraviti od njih programera. Svako moze da nauci sintaksu ali semantika(stovse nesto koristi bas tu i na taj nacin) i nacin razmisljanja ne ide tako lako. Ali sto je old_bookmaker rekao, idi na Javu izuci osnove i toeriju pa malo predji na baze i polako se nadogradjuj. Od guzve u web development-u tesko da ces isplivati bar na globalnom nivou..ima previse konkurencije..cak ameri forsiraju one bootcamp-ove za prekvalifikaciju i svi su za web dev.a na domacem trzistu nije ista cena rada za freelancere u web dev. Ali sve je na tebi(izvinjavam se na duzem post-u)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ako ništa drugo onda za iseljeničku vizu. :)

Brat upravo radi za AU, Vienna, sve regularno i sve ide preko firme (oni plaćaju i advokata da to završi).

Inače, da ne bude OT, on je Java Senior Developer, zapravo (kako bi on to napisao :D) senior software engineer, past: Development manager & Senior Software Developer, Java Instructor, ...
 
Da a nekad je i za neki dobar posao dealbreaker ako nemate fax, ili stavka zbog koje zaposle nekog drugog. Desava se.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moj savet je Python, koristiti se u skoro svakoj oblasti programiranja(web programiranje, izrada manjih programa, obrada podataka.....). Sintaksa je najlakša za učenje ali opet može biti i mač sa dve oštrice (nema deklarisanja promenljivih jedna od najvećih razlika), pa kada probaš neki drugi jezik mogu nastati problemi. Moj savet je prvo dobro savladati funkcionalno pa tek onda preći na OOP programiranje.
Možeš pogledati ove you toube serijale, dosta ti mogu biti od pomoći.


p.s : I ja sam početnik, imam nekoliko odradjenih projekata. Ovo je neko moje vidjenje za ovaj kratak period od kako sam se malo više posvetio programiranju.
 
Poslednja izmena:
Relativno lagan ne postoji.

Kreni da učiš Javu: Java SE, OOP, baze i SQL, Java EE i naći ćeš lako posao (pritom dobro plaćen).

Ako pok hoćeš ili te ubede te da kreneš na Web - srećno. Ima ih na hiljade ;)

Edit:

Šta ti je život, ja bih sad svima savetovao da upišu prava ili medicinu. Međutim, sad svi hoće u IT i computer science.

Advokat početnik više zarađuje od programera početnika. Solidan advokat svakako više od programera, a dobar advokat, to verovatno znaš i sam.

Lekar specijalista može mnogo više da zarađuje od programera (seniora) ako ode u inostranstvo ili otvori privatnu praksu. U svakom slučaju mnogo više je cenjeniji u društvi, a takođe i potrebniji od jednog programera.

ITD.

Jeste ali ja planiram da idem u inostranstvo i da se nikad ne vratim u Srbiju, za rad u inostranstvu mi ne znači ništa diploma pravnog fakulteta iz Srbije.

Moj savet je Python, koristiti se u skoro svakoj oblasti programiranja(web programiranje, izrada manjih programa, obrada podataka.....). Sintaksa je najlakša za učenje ali opet može biti i mač sa dve oštrice (nema deklarisanja promenljivih jedna od najvećih razlika), pa kada probaš neki drugi jezik mogu nastati problemi. Moj savet je prvo dobro savladati funkcionalno pa tek onda preći na OOP programiranje.
Možeš pogledati ove you toube serijale, dosta ti mogu biti od pomoći.


p.s : I ja sam početnik, imam nekoliko odradjenih projekata. Ovo je neko moje vidjenje za ovaj kratak period od kako sam se malo više posvetio programiranju.

Svi mi govore da treba sa Python da počnem, tako da ću najverovatnije njega za početak. Plan mi je da posle njega idem na C++, ne znam da li je to dobra odluka ?
 
Jeste ali ja planiram da idem u inostranstvo i da se nikad ne vratim u Srbiju, za rad u inostranstvu mi ne znači ništa diploma pravnog fakulteta iz Srbije.


Potpuno pogrešno razmišljanje, možda ne znači diploma pravnog fakulteta (nisam siguran ali misli da se bodovi dobijaju na osnovu stručne spreme, ovo uzmi sa zadrškom kao što rekoh, nisam siguran) ali ako misli da ponovo upišeš neki fakultet onda nećeš baš u skorije vreme da napustiš Srbiju. Ako si čitao sve što je pisano nakon ovoga što si citirao mogao si da pročitaš i zbog čega je to tvoje razmišljanje pogrešno.

Svi mi govore da treba sa Python da počnem, tako da ću najverovatnije njega za početak. Plan mi je da posle njega idem na C++, ne znam da li je to dobra odluka ?

"Odlična" odluka i put da nikada ne stigneš do cilja koji si "zacrtao".
 
Poslednja izmena:
Potpuno pogrešno razmišljanje, možda ne znači diploma pravnog fakulteta (nisam siguran ali misli da se bodovi dobijaju na osnovu stručne spreme, ovo uzmi sa zadrškom kao što rekoh, nisam siguran) ali ako misli da ponovo upišeš neki fakultet onda nećeš baš u skorije vreme da napustiš Srbiju. Ako si čitao sve što je pisano nakon ovoga što si citirao mogao si da pročitaš i zbog čega je to tvoje razmišljanje pogrešno.

Ne planiram da upisujem novi faks, već samostalno da se učim.

"Odlična" odluka i put da nikada ne stigneš do cilja koji si "zacrtao".

Okej šefe, bacam se na Javu, razumeo sam poruku.
 
Zaista ti želim puno sreće, od srca.

U okviru svoje institucije angažovan sam na novom UNDP projektu za prekvalifikaciju zaposlenih, onaj prethodni im je propao (u smislu uspešnosti), a detalje o ovom novom možeš pogledati ovde. Nismo konkurisali za prethodni ali za ovaj jesmo. Radi se na obuci kandidata za junior poziciju. Materijale ne mogu da delim ali snaći ćeš se i bez toga sam.

https://itobuke.rs/programi-obuka-prekvalifikacije-za-zaposlene-2019/

Šta mogu da ti prenesem u vezi svega - moraš da odvojiš puno vremena i da dosta vežbaš. Nije nemoguće, radimo sa ljudima različitih profesija i nivoa obrazovanja i ima dosta dobri kandidata koji vrlo lako prate gradivo. Videćemo sad kad krene Java EE, do sada su bili dobri.

Ako si se odlučio za Javu, onda uči onim redom kojim sam ti i napisao na početku.

Praksu koju mi obezbeđujemo u okviru ovog projekta kroz partnerske firme ne znam kako ćeš da nadoknadiš ali nije nemoguće. Ne može brzo ovo da se prođe, idealno bi bilo da imaš nekoga da "slušaš", gledaš na YT.

Šteta za fakultet, mada mogu da razumem da želiš da ideš odavde. Ja mog mlađeg brata (gore pomenutog) zdušno podržavam u odluci da ode odavde. :(
 
Poslednja izmena:
Zaista ti želim puno sreće, od srca.

U okviru svoje institucije angažovan sam na novom UNDP projektu za prekvalifikaciju zaposlenih, onaj prethodni im je propao (u smislu uspešnosti), a detalje o ovom novom možeš pogledati ovde. Nismo konkurisali za prethodni ali za ovaj jesmo. Radi se na obuci kandidata za junior poziciju. Materijale ne mogu da delim ali snaći ćeš se i bez toga sam.

https://itobuke.rs/programi-obuka-prekvalifikacije-za-zaposlene-2019/

Šta mogu da ti prenesem u vezi svega - moraš da odvojiš puno vremena i da dosta vežbaš. Nije nemoguće, radimo sa ljudima različitih profesija i nivoa obrazovanja i ima dosta dobri kandidata koji vrlo lako prate gradivo. Videćemo sad kad krene Java EE, do sada su bili dobri.

Ako si se odlučio za Javu, onda uči onim redom kojim sam ti i napisao na početku.

Praksu koju mi obezbeđujemo u okviru ovog projekta kroz partnerske firme ne znam kako ćeš da nadoknadiš ali nije nemoguće. Ne može brzo ovo da se prođe, idealno bi bilo da imaš nekoga da "slušaš", gledaš na YT.

Šteta za fakultet, mada mogu da razumem da želiš da ideš odavde. Ja mog mlađeg brata (gore pomenutog) zdušno podržavam u odluci da ode odavde. :(

Zahvaljujem. Mogu da odradim prekvalifikaciju kod Nacionalne službe za zapošljavanje iako nisam radio ranije negde kao Junior Java developer ?
 
Moći ćeš ako ponovo raspišu konkurs. Prvi je bio za nezaposlena lica sa biroa, ne znam detalje da li su morali ili ne da imaju dodira sa IT i računarskim naukama.

Ovaj drugi je bio namenjen zaposlenim osobama koje nisu imale nikakvog prethodnog dodira sa IT i računarskim naukama:
који нису на ИТ позицијама или нису завршили неки од ИТ смерова на факултетима
 
Moći ćeš ako ponovo raspišu konkurs. Prvi je bio za nezaposlena lica sa biroa, ne znam detalje da li su morali ili ne da imaju dodira sa IT i računarskim naukama.

Ovaj drugi je bio namenjen zaposlenim osobama koje nisu imale nikakvog prethodnog dodira sa IT i računarskim naukama:

U redu, zahvaljujem
 
Akademija Oxford dobar pocetak za nekoga ko ne zna nista o programiranju?
 
Evo i ja da probam da se ukljucim... ja imam posao koji nije mnogo vezan za racunare, desi se da naposlu imam dosta vremena koje trosim uzaludno, kuci takodje kad se uspavaju klinci imam par sati koje isto trosim bezveze. Posto zivim na kim, zacrtao sam neki plan od 4 godine da probam da naucim neke programske jezike jer osecam da mogu da udjem u stos i da nakon tih 4 god brisem negde jer necu da mi deca rastu ovde.
Dakle, ne razmisljam da naucim preko noci.

Moje znanje engleskog je osrednje, matematika se zaboravila ali mogu da obnovim ako je potrebna. 10 godina radim servis racunara, windows okruzenje i ofis paket odlicno znanje, da ne kazem perfektno. Umem da pitam sta mi nije jasno.

Html poznajem skroz po malo ali kad otvorim neki gotov, razumem sta je sta otprilike...

Da li da idem na javu direktno?

Druga opcija mi je 3d modeliranje, cuo sam da dosta igra tu geometrija a ja je poznajem... da li ima tu posla i koliko je tesko?

Znaci, hocu da naucim i da budem ok placen za to sto cu da radim.

Razmisljao sam o ITS ali ipak imam godine da se cimam toliko...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sinoć sam pročitao tvoju poruku ali kasno, pa danas htedoh da napišem nešto smisleno ali sam izgubio inspiraciju. :)

Da ne bude bez odgovora, počeh da gledam (ponovo) prvi post ove teme i nekoliko nakon toga. Izdvojio bih sledeće:

Prvo uobičajeni pogrešni saveti, koncepti i shvatanja:

"Šta je potrebno da naučim da bih programirao?" se interpretira i svodi na "koji programski jezik da izaberem". [Ne vidi se, ali ovde se krstim] Programiranje je daleko opširniji koncept; programski jezik je samo alat. Možemo tako da izaberemo najbolji set šerpi, noževa, začina i ostalog, ali to nas ne čini kuvarima, zar ne? Treba znati kako kuvati - šerpa i začin će se logički izabrati prema tome šta se trenutno kuva.

---

menjati n jezika u toku procesa učenja je prosto kontraproduktivno. Ukoliko se za objašnjavanje koncepta mora menjati jezik, ta sama promena odvlači pažnju, a čovek mora da se koncetriše na razumevanje samog koncepta. Za konkretno vežbanje u toku učenja treba izabrati neki moderan jezik, koji podržava što veći broj modernih koncepata i mogućnosti, da bi se na jednom te istom jeziku sve te stvari mogle ilustrovati. Idealno bi bilo da je taj jezik u širokoj komercijalnoj upotrebi, tj. da bi u njemu i nakon učenja moglo da se nastavi raditi, prosto zbog neke rutine (tj. brzine/efikasnosti), jer je u njemu proveo najviše vremena.

---

Retko kada se mogu i čuti neka dodatna pitanja - imaš li kakvo predznanje, školuješ li se (ili radiš) već u tom pravcu, imaš li neko konkretno polje interesovanja ili neka ograničenja po tom pitanju itd. Jesi li svestan da je to zanimanje u kojem se non-stop uči, do kraja veka (ili prekvalifikacije :d ), jer je oblast vrzino kolo? Osim ako nameravaš da radiš knjigovodstvene programe za Dos u Kliperu, onda ti je svejedno.



1. Izaberi programski jezik po svom nahođenju (Java, ***, Python, ***, C#, ***,...) - apsolutno je nevažno koji.

2. Instaliraj potrebne alate.

3. Počni da pišeš neke programčiće koji rade trivijalne stvari. Sortiraju neke nizove, prave neke liste, stackove, LIFO, FIFO i tako to. Ako ti je to komplikovano - onda još trivijalnije od toga - ispisuju brojeve od 1 do 10, recimo.

- ako primetiš sreću, radost i osećaj blagostanja kada ti se program uspešno kompajlira i radi kako treba;
- ako te na neki mističan način ceo koncept programiranja privlači i vuče da praviš još komplikovanije stvari;
- ako ti je zanimljivo da u debuggeru izvršavaš liniju po liniju koda i pratiš šta se dešava;

onda ti definitivno jesi za programiranje.


U suprotnom, ako primetiš samo opštu konfuziju i frustraciju - definitivno nisi.



... aha...
Covek ni ne zna sta je stack, lista, array, skup, a vi odma kazete kreni to! Mora da nauci da hoda, pre nego li nauci da trci, zar ne?



E sad, to je bilo pre 10 godina. Za tih 10 godina štošta se promenilo ali suština uvek ostaje ista, a to je ovo što sam ti citirao.

Druga i najvažnija stvar u svemu je da ti (svi vi) morate da rasčistite sami sa sobom šta bi ste to želeli da počnete da učite.

Neophodno je da se pre toga malko samoedukujete jer ne može Html, Java i 3d modeliranje da ide u istom pitanju. Ne može, morate sami da donesete odluku šta je to što vas motiviše da krenete s učenjem. U suprotnom, "bacićete" mesece i mesece svog slobodnog vremena za ništa.

Znaci, hocu da naucim i da budem ok placen za to sto cu da radim.

Svi mi to želimo, zar ne?

Međutim, šta zači fraza "da budem ok placen za to sto cu da radim"?

Nekome je OK 800€, nekome je malo i 5000€ neto plata. To je prva stvar.

Druga je, zašto mislite da se samo od programiranja može lepo živeti? Ja poznajem fotografe koji zarađuju mnogo više nego programeri. Naravno, ne mislim na sve fotografe, niti ih poredim sa svim programerima.

Da ne pominjem druga zanimanja. :)

Međutim, da se vratimo na tvoje pitanje. Šta ti zapravo želiš?
 
Zelim da za pocetak (radim u skoli) ucim i da mogu da uz to da radim po nesto dok ne steknem dovoljno iskustva. Definitivno bi ucio bilo sta jer mi ide ucenje... Meni je potrebno da budem u zlatnoj sredini od onoga sto si naveo. Definitivno bi najvise voleo da razvijam aplikacije (web aplikacije)... Odakle da krenem?
 
Nazad
Vrh Dno