Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Seven Bridges Genomics, Simple Task, Devtech, NTSystem su one firme za koje znam da koriste Python. U inostranstvu takođe popularan jezik, ali u svakom slučaju poznavanje samo Pythona je "karta" za neku juniorsku poziciju. Mene je Python (i još neke tehnologije) odveo u Holandiju.

Moze li malo vise detalja kako si otisao? Aplicirao direktno odavde tamo nekoj firmi? Kakav ti je bio portfolio? itd.
 
Super. A kako da razvijam Swift programe iz Linuxa? Verujem da je moguce, ali kakav je feature parity?

Pa moguce je, ali jako tesko bez debuggera. E sad, da li ima debugger to nisam 100% siguran jer nikad ih nisam razvijao iz linuxa - koristim samo linux servere za deploy. Iskreno i ostalo non-swift sto sam radio odavno sam prestao da radim iz linuxa iz prostog razloga sto je linux na laptopovima haos - od drivera za gpu, preko power management, i jos svakakvih sitnih zackoljica.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Radi li ko React Native?

Ako radite okačite repo sa githuba, link sa playstore-a, expo naziv ili kakogod koristite. Ja sam počeo i baš mi se dopada koncept. Za dva dana sam pohvatao sve, doduše već znam React.js pa je lako bilo da se prilagodim.
 
Pozdrav svima moram da pitam da li je dual core dovoljan za pocetnike u programiranju? Cisto pitam da ne budem "iznenadjen" kasnije ako bude trebalo nesto da se menja... A inace radim u visual studio 2015 i tu pokusavam da odradim neke turtorijale za pocetak. Hvala
 
Može se programirati i bez Visual Studija, nema potrebe za njim u većini slučajeva tako da je dovoljan i šporet da se programira. Koji programski jezik je u pitanju?
 
Dovoljan je dual core mada bih preporucio nesto u klasi i3 kao minimum za nekog ko razvija aplikacije, dakle nekog ko je savladao osnove i kreće sa produktivnim radom. Na https://www.pluralsight.com/ ima dosta dobrih tutorijala, a može se dobiti 3 meseca besplatnog korišćenja ako se iskoristi Visual Studio Dev Essentials
 
Pozdrav svima moram da pitam da li je dual core dovoljan za pocetnike u programiranju? Cisto pitam da ne budem "iznenadjen" kasnije ako bude trebalo nesto da se menja... A inace radim u visual studio 2015 i tu pokusavam da odradim neke turtorijale za pocetak. Hvala

ljudi, morate da shvatite da jezgra ne znace nista

znaci kada kazes dual core, quad core, xxxx core, to ne znaci apsolutno nista

jedino sto je bitno je koji je procesor u pitanju

postoji gomila amd procesora sa 4,6 i 8 jezgara koji su u rangu intelovih i3 procesora ili su neznatno bolji

prica o jezgrima i svemu sto ide uz to se moze naci u tanenbaumovoj organizaciji i arhitekturi racunara, nije za dve recenice nekom ko ne razume

u glavnom, bitan je model procesora, sve ostalo ne znaci nista
 
Poslednja izmena:
Dobro vidim sad da je i3 minimum. Mada ako pitate za model onda pentium g3220. Znaci moracu da se cimam oko procesora. A da li je graficka bitna u svemu tome? I da iskreno jos savladavam osnove. Postoji nacin ali mi je nekako jednostavnije da sve bude na jednom mestu. Naime u Visualu.

Da li ima neke velike ralike ako bih uzeo i3 haswell generacije umesto ove nove kaby lake generacije? Hvala
 
za to sto tebi treba nema znacajne razlike izmedju haswell i kaby lake
 
Pa dobro nekad opicim i po neku igru tipa wot, gta V, Warhammer DoW 3... Tako nesto... Zato pitam a plus da radi posao kako treba...
 
Za gta V treba jaci procesor, ali za to stvarno pitas na pogresnom mestu - pitao si za visual studio i programiranje ovde, a onda usputno da moze i nesto sto je visestruko zahtevnije - onda valjda ides od najzahtevnije stvari.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa dobro nekad opicim i po neku igru tipa wot, gta V, Warhammer DoW 3... Tako nesto... Zato pitam a plus da radi posao kako treba...

i3 haswell ti je dovoljan i za igrice

ne znam kakvu graficku imas, ali ja imam i3 4160 i gtx750 1gb u ovom racunaru sa koga pisem... sa izbalansiranim podesavanjima na gta v, bez problema mozes da teras 100 fps, doduse ako imas monitor za to
mozes malo i da ih povecas i teras na 60fps
 
i3 haswell ti je dovoljan i za igrice

ne znam kakvu graficku imas, ali ja imam i3 4160 i gtx750 1gb u ovom racunaru sa koga pisem... sa izbalansiranim podesavanjima na gta v, bez problema mozes da teras 100 fps, doduse ako imas monitor za to
mozes malo i da ih povecas i teras na 60fps

Aha ok, hvala. Imam gtx1050, koju teram sa pentiumom g3220 :D Htedoh da uzmem nesto novo medjutim ne svidja mi se kako Intel manipulise sa njihovim proizvodima. Stalno nova ploca...

Ok probacu da nadjem neki polovan i3 za sve ovo sto sam rekao i izvinjavam se na offtopicu.
 
Ovako da postavim pitanje... ako je krajnji cilj Game Development, odakle poceti?
Koliko sam upoznat, tu se dosta koristi C#. Verovatno se to i razlikuje ako pričamo o Game Developmentu za mobilne uredjaje kao i za kompjutere i konzole?

Čisto me zanima šta bi bio dobar uvod i pocetak da bi se jednog dana stiglo do tog nivoa?
Hvala. :)


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Pa c++ i neki script jezik, zavisi od vise faktora a i zavisi sta ciljas.. Mislim sam Game Dev ti je skup stvari mislim , igra = kod(bakend, forntend) + ideja + asseti (zvuk, texture , 3d modeli) + disciplina + srecna
sad ne znam koji tebe deo zanima :) , Ako hoces neki veliki projekat sam treba ti jedno 5 godina da pravis igru , al po meni opet najbolja stvar kod game deva je sto je skoro uvek zanimljivo i uvek ucis nesto novo..

Sto se tice engine sad koliko sam ja primetio najaktuelniji ti je Unity3d i UE4. Unity3d ti je sjajan da naucis neke osnove i zajednica je velika pa uvek mozes nekog da pitas, ja sam tako i poceo. Inace ja sad prelazim na Godot engine ("C# konacno su dodali ) inace godot ti je malo tezi da se snadjes (bar meni, mada mozda zato sto sam ja naviko na unity3d) .... UE4 je odlican graficki bar koliko sam vidjo na youtubu al je moj pc krs tako da od toga nema nista a i projekat koji zelim trenutno da radim ne zahteva AAA grafiku

Ceo kometar je relativan kao sto rekoh zavisi sta oces da postignes
 
Pozdrav svima, ako moze neko da mi pomogne sa foruma, hvala unapred.

Idem na fakultetu CSE, trenutno sam prva godina i ucim Javu. Na fakultetu koji idem nije na mom jeziku a nije ni na engleskom tako da imam mnogo problema oko toga, da li ima neka knjiga ili neki dobri tutorijali(video,pdf nebitno) na srpskom/bosanskom/hrvatskom jeziku. U koliko neko zna neka odgovori molim vas.

Takodje imam jos jedno pitanje, zelio bih da uradim neki program za knjigovodstvo, koji programski jezik je najbolji za to?

Hvala unapred svima. :)
 
Ne trazi tutorijale vec citaj dokumentaciju i osnove - imas gomilu resursa na netu. Ne izbegavaj engleski jer neces daleko dogurati.

Da uradis program za knjigovodjstvo bilo bi najbolje da koristis programski jezik koji znas :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kao što n1tr0 reče, možeš ga uraditi u bilo kom programskom jeziku. Ali ako to radiš zbog vežbanja, uzmi nešto jednostavnije. Pošto za knjigovodstveni program ti treba dosta domenskog znanja, a i dosta vremena.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Hvala vam puno na mnogo brzom odgovoru.
Citao sam ovde na ovom forumu da bi napravili knjigovodstveni program treba nam neko ko je knjigovodza koji poznaje dobro knjigovodstvo da bi vam objasnio kako bi ste mogli uraditi. Znaci moj otac je knjigovodza i moze da mi pokaze sve, da li mogu da uradim taj program u “Java” ?
 
Možeš.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Pozdrav svima, ako moze neko da mi pomogne sa foruma, hvala unapred.

Idem na fakultetu CSE, trenutno sam prva godina i ucim Javu. Na fakultetu koji idem nije na mom jeziku a nije ni na engleskom tako da imam mnogo problema oko toga, da li ima neka knjiga ili neki dobri tutorijali(video,pdf nebitno) na srpskom/bosanskom/hrvatskom jeziku. U koliko neko zna neka odgovori molim vas.

Takodje imam jos jedno pitanje, zelio bih da uradim neki program za knjigovodstvo, koji programski jezik je najbolji za to?

Hvala unapred svima. :)

ne trazi nista na srpskom, jer je nas jezik jednostavno zastareo i cesto su termini prevedeni nekim pogresnim recima koje ne mogu lepo da objasne ono sto se trazi
 
Eldine, koja država je u pitanju? Šta radite na prvoj godini?
 
Ako nekoga interesuje grafičko programiranje (OpenGL) ovo je odličan sajt. Po meni najbolje pisan tutorijal koji sam uspio naći sveukupno (ne samo u ovom dijelu).

https://learnopengl.com/
 
Pozdrav svima,

Zavrsio sam kurs u decembru na iOS akademiji,i sada sam osudjen na samog sebe :)
Imate li par saveta za ios nedonosce poput mene,na koji nacin da se usavrsim sto pre.
Inace,zaposlen sam u firmi koja nema veze sa ovim ,radim svaki dan do 16,a uz to imam dvoje dece,pa ne mogu da dam otkaz tako lako.
Tako da imam svega par sati dnevno za usavrsavanje(uz ometenu koncentraciju).Nemam nameru da odustanem od cilja.Idealna varijanta bi mi bila da postoji neka firma koja neplaceno ili placeno(jos bolje) prima ljude na praksu/obuku ali iskljucivo u popodnevnim terminima ili tokom vikenda.
Unapred zahvalan na izdvojenom vremenu.
 
Drugari sta mislite o ovom kursu kao uvertiri:

https://www.udemy.com/the-web-developer-bootcamp/

Razmisljam o ovome jer mi treba nesto da me usmerava dok ucim da ne bih isao u startu previse u sirinu (i samim tim ne naucim nista kako treba).

Vidim dosta hvalospeva vezano za predavaca i kurs uopste pa me zanima jos neko misljenje.
 
To ti je to. Sam početak Web Programiranja a cena ti je sitnica a ima i na narodnetu upravo skidam.
 
Ima dosta tih udemy kurseva na narodnetu. Ja sam recimo sad pokupovao neke java/spring za 10$ po komadu, iako sam mogao da ih verovatno negde iskopam. Poenta je da imaš neku obavezu da radiš redovno, jer si platio. Jeste jeftino, ali je plaćeno. Druga stvar je što se ti kursevi redovno obnavljaju i dopunjuju, a ovi na torentima nisu baš uvek sveži. A znači i to što možeš da deliš iskustva sa drugim ljudima, i da pitaš kad ti nešto nije jasno.

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Dzaba se zanosite kursevima. To je kao da upises dete na najbolji faks, nabavis mu sve knjige i ostalo sto mu treba, iznajmis stan na 20m od ulaza zgrade faksa a on se pojavi na predavanju prvi put, izadje na dva ispita za godinu dana.

Profani sto predaju na nasim faksevima, starija garda, nisu ni imali mnoge knjige dostupne nego se dovijali, prevodili sa stranih jezika, engleskog, francuskog, ruskog. Nabavljali ko zna odakle, iznajmljivali, prepisivali. E to se zove studiranje kada sam istrazujes nesto sto je relativno sveze u svetu a ne ovo sipanje gotove materije u vecinom praznu glavu.

Ovde sigurno prodje mnogo ljudi sa pitanjem, e ja bih da programiram koji kurs, koji faks, koje knjige, sta kako? Onda neko iskusan dodje i napise konciznu a opet obimnu poruku u cilju da pomogne, potrosi svoje dragoceno vreme na nekog nikogovica a ovaj kako uzvrati? Nikad vise ne pita niti se interesuje jer jelte to sve zvuci kao previse cimanja, bolje stoljpi za opasac pa otimati drugima posteno zaradjen novac. Kul je to programiranje, fine pare se tu uzimaju ali ko ce bre da se cima sa tolikim citanjem i kucanjem i sedenjem za kompom kao neki luzer ej!

Jel uopste ima jedan ali JEDAN uspesan primer na ovom ili nekom slicnom forumu da je neko posle pitanja "e ja bih da programiram, sta i kako?" zapravo i postao programer i poceo da radi u struci i zaradjuje taj novac o kojem sanja?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno