Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

HTML/CSS, na code academy ili freecodecamp, interaktivno, prelazis taskove, za mene najbolji vid učenja


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Trenutno se bavim php programiranjem (zavrsio program drzavne prekvalifikacine i gomilu online kurseva.). Sad gledam cs50 kurs, ima li smisla da ga predjem, vidim da se rade osnove comp. science, c i python. Pretpostavljam da bi mi pomogao da popunim rupe u znanju. Iskustva i predlozi?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
moj ti je savet batali te neke kurseve i uzmi napravi 1-2 kvalitetna projekta i zaposli se kao junior
 
Koristi li se jos uvek DreamWeaver? Vredi li pocinjati s njim ili krenuti odmah na VS Code?
 
Radim ja vec vise od godinu dana, nego sto vise znam, vise vidim koliko u stvari nemam pojma [emoji39] pa gledam usput da naucim jos ponesto.




Koristi li se jos uvek DreamWeaver? Vredi li pocinjati s njim ili krenuti odmah na VS Code?

Mislim da DreamWeaver ima drugu namenu, vise je wysiwyg editor. Koristi vsc ili bilo koji editor, sublime, notepad ++, ili neki ide tipa netbeans ili ako imas para phpstorm


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Trenutno se bavim php programiranjem (zavrsio program drzavne prekvalifikacine i gomilu online kurseva.). Sad gledam cs50 kurs, ima li smisla da ga predjem, vidim da se rade osnove comp. science, c i python. Pretpostavljam da bi mi pomogao da popunim rupe u znanju. Iskustva i predlozi?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

C, Py, definitivno 'popune rupe' znanju php programera.. Taj kurs konkretno, ne znam da li je okej, ali ako neces sam, onda je bolje nego nista.
 
Kod:
[B]Mental Health[/B]

If you experience significant stress or worry, changes in mood, or problems eating or sleeping this semester, whether because of CS50 or other courses or factors, please do not hesitate to reach out immediately, at any hour, to any of the course’s heads to discuss. Everyone can benefit from support during challenging times. Not only are we happy to listen and make accommodations with deadlines as needed, we can also refer you to additional support structures on campus, including, but not limited to, the below.

Bureau of Study Counsel, 617-495-2581
Counseling and Mental Health, 617-495-2042
Let’s Talk
Room 13, 617-495-4969

Pa ti sad vidi da l' ti se isplati. :)
 
Bez muke nema nauke [emoji23]

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Može neko, ko se bavi PHP programiranjem i ima iskustva u VS code, da mi se javi u DM.

Послато са Redmi 5 Plus помоћу Тапатока
 
Moze li neko da napise sta otprilike traze kad se dodje na intervju za posao?

Konkretno me zanima Java i Spring framework, da li propitkuju tehnicko znanje oko Core Java/OOP/patterns/struktura podataka & algoritama ili je akcenat na nekom prakticnom znanju, tj. da donesem neke svoje projekte sto sam radio i onda to objasnjavam step-by-step?

Tnx
 
@Morfej

odgovoricu ti sta traze za .NET, nadam se da ce ti pomoci.. Zavisi na koju poziciju apliciras, i sta si naveo u CV-u. Uglavnom, tehnicki intervju, onaj ko propituje postavlja uglavnom pitanja iz oblasti koja si naveo u CV-u. Konkretno krecu od opstih stvari kao sto su nasledjivanje klasa, implementacija interfejsa, razlika izmedju abstract class-a i interfejsa. Onda npr kada bi koristio for i foreach petlju, i koja je razlika izmedju istih. Vole da postavljaju "trik" pitanja. To bi bio neki uvod.

Next level, ukoliko si naveo da si radio sa patternima (recimo apliciras za "mid" ili "senior" developera), bilo bi da si koristio (.NET, opet naglasavam) Singleton, Dependency Injection, IoC, UnitOfWork, Refleksiju, itd patterne?
Ukoliko kazes npr radio sam sa UnitOfWork patternom, onda ti traze da konkretno objasnis kako si radio, i zbog cega se primenjuje taj pattern.

Moj savet, ukoliko nisi radio sa patternima, a znas sta su, pogledao si tutorijale, cuo od nekog drugara/kolege, tako i navedi. Bitno je da se vidi da pratis oblast, da razmisljas u kom pravcu bi sutra recimo refaktorisao neki deo koda, ili postavio kostur arhitekture. Ukoliko si radio, onda objasnis kako si radio. To oni hoce da vide pre svega, tako da slobodno ponesi svoje projekte i objasni, "gadjaj u glavu" sto bi rekli :)

Nadam se da sam pomogao.

Pozz
 
Poslednja izmena:
@Morfej

odgovoricu ti sta traze za .NET, nadam se da ce ti pomoci.. Zavisi na koju poziciju apliciras, i sta si naveo u CV-u. Uglavnom, tehnicki intervju, onaj ko propituje postavlja uglavnom pitanja iz oblasti koja si naveo u CV-u. Konkretno krecu od opstih stvari kao sto su nasledjivanje klasa, implementacija interfejsa, razlika izmedju abstract class-a i interfejsa. Onda npr kada bi koristio for i foreach petlju, i koja je razlika izmedju istih. Vole da postavljaju "trik" pitanja. To bi bio neki uvod.

Next level, ukoliko si naveo da si radio sa patternima (recimo apliciras za "mid" ili "senior" developera), bilo bi da si koristio (.NET, opet naglasavam) Singleton, Dependency Injection, IoC, UnitOfWork, Refleksiju, itd patterne?
Ukoliko kazes npr radio sam sa UnitOfWork patternom, onda ti traze da konkretno objasnis kako si radio, i zbog cega se primenjuje taj pattern.

Moj savet, ukoliko nisi radio sa patternima, a znas sta su, pogledao si tutorijale, cuo od nekog drugara/kolege, tako i navedi. Bitno je da se vidi da pratis oblast, da razmisljas u kom pravcu bi sutra recimo refaktorisao neki deo koda, ili postavio kostur arhitekture. Ukoliko si radio, onda objasnis kako si radio. To oni hoce da vide pre svega, tako da slobodno ponesi svoje projekte i objasni, "gadjaj u glavu" sto bi rekli :)

Nadam se da sam pomogao.

Pozz

Hvala puno druze! Pomogao si, naravno... Sa projektima sam tanak, imam samo studentske radove (HTML/CSS/JS/PHP za back-end i slicno) i Java desktop aplikaciju sa CRUD. Oko patterna imam samo siru sliku i znam otprilike za sta se koji koristi, ali planiram da napravim neku aplikaciju sa implementacijom par ili vise njih... Samo mi reci, koliko je cesta praksa da postavljaju zadatke oko struktura podataka i algoritama slicne onima na hackerrank/leetcode? Davno sam polagao to na faksu, ali mislim da bi mi oduzelo bas dosta vremena dok predjem te oblasti...
 
Zdravo!
Vidim da dosta ljudi hoce programerski 'lebac :)
I ja se nesto lomim, da pocnem taj korak, pa se pomalo raspitujem, sta, gde, kako...
Od osnova, ranije sam radio u CSS i html-u, ovo ostalo je spansko selo za mene, pa svaki savet, za pocetak, bi mi znacio...
Citao sam od prve strane ovog post-a...
 
Kakav savet ti treba? Gde je zapelo? [emoji3]
Šta te zanima da radiš, front end, backend, nešto treće?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Prvo da pozdravim staru ekipu... :)
U ime starih dana :d
Vreme je za "prekvalifikaciju", po stare dane ;)
Za sada pregledavam tutorijale, ali sto manje matematike ako moze :D
 
Hteo bih da ucim Python, ali ne znam odakle poceti, gledao sam i vezbao uz neke online tutorijale sa DigitalOcean, ali mislim da nije adekvatan materijal za ucenje. Trebao bih neku knjigu da krenem, a ne znam koja je dobra, gde to potraziti? Treba mi Python za posao, hteo bih da se razvijam i u tom smeru, pored administracije i projekata u Linuxu.
 
Prelistas malo temu, inače code academy pa udemy 2,3 kursa imaš za po 10$


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hteo bih da ucim Python, ali ne znam odakle poceti, gledao sam i vezbao uz neke online tutorijale sa DigitalOcean, ali mislim da nije adekvatan materijal za ucenje. Trebao bih neku knjigu da krenem, a ne znam koja je dobra, gde to potraziti? Treba mi Python za posao, hteo bih da se razvijam i u tom smeru, pored administracije i projekata u Linuxu.

Ovo nije loša knjiga, mada zavisi i od toga na kom si nivou sada. Ima i ona "Automating boring tasks with Python" (ili nešto vrlo slično tome) i može lepo da se uklopi sa Linux administracijom.
 
Može preporuka za knjigu koja se malo detaljnije bavi Network programming-om? Konkretno za C jezik...
Našao sam dve za sad Richard_Stevens_TCP/IP_Illustrated i UNIX_Network_programming_Volume 1_3rd_edition_The_SOckets_Networking_API

Pa ako je neko koristio neku od ove dve ili nek baci preporuku za neku treću...
 
Pozdrav ljudi, ne znam gde ovo da pitam pa da probam ovde, da li mi neko može pomoći kako da uradim sledeće u tekstualnom dokumentu:
iama txt dokument u notepadu od nekoliko stotina različitih redova i treba mi da na početak svakog reda ispred onoga što imam ubacim istu rečenicu...Ako ima a verovatno ima ko zna neki brzi postupak bio bih zahvalan na objašnjenju. Hvala
 
otvoriš taj txt fajl u notepad++, ctrl+h, u polje find what upiši ^, u replace with upiši tu rečenicu koju želiš da ubaciš, search mode prebaci na regular expression i klikni replace all
možeš i da (takođe u notepad++) staviš kursor na početak fajla, držiš alt + shift, selektuješ ceo tekst i onda jednostavno ukucaš tekst koji želiš da bude na početku svakog (selektovanog) reda
 
Rešenje u skladu sa nazivom teme (python):

prefix = 'rečenica'
with open('ulaz.txt','r') as ulaz, open('izlaz.txt','w') as izlaz:
..for red in ulaz:
....izlaz.write(prefix + red)
 
Daj neku dobru knjigu za python , da učim malo u slobodno vreme [emoji3]

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Imas na Udemy jeftine kurseve...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Znam, ali vise volim knjige. Valja li Head first..?
Znam php, js, nisam totalni pocetnik, ali moram prvo sintaksu da naucim

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno