Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Mi smo imali od 14h do 20h (tj do 19.30 realno) tri puta nedeljno (prve 3 nedelje svaki dan). Praksa je trajala mesec dana, od 8 do 14 ili od 14-20h, po želji. Java kurs je bio od 8 do 14h, isto po 3 puta nedeljno.
 
Ja zavrsio prosle, tj ove godine PHP na ETF-u, dobio posao posle mesec dana (moze se reći da sam imao sreće). Otprilike kako sam čuo, oko 30% polaznika je uspelo da nađe posao, tako da nije baš sve tako crno kako se ovde piše.
Učili smo PHP i MySQL, zatim HTML, CSS, JS na nekom osnovnom nivou da bi mogli da funkcionišemo, Ajax, Codeigniter .

Ono gde su moje zamerke, nismo radili OO PHP, odmah su nam ubacili Codeigniter, pa ko se snadje. Ima dosta propusta, ali s obzirom da sam imao neko predzanje, ja sam zadovoljan samim tih što sam uspeo da nađem posao, dalje je na meni da se usavršavam i da jurim dalje. Takođe, nisam bio zadovoljan izborom ljudi u grupi, bilo nas je koji znamo po nešto, neki više, neki manje, i otprilike 70% onih koji skoro da nisu videli komp u životu. Mislim da je tu trebalo napraviti bolju selekciju.

Mislim da svako ko ima vremena i barem malo volje da programira, treba da pokuša. Ne košta skoro ništa (bilo je 100e čisto radi motivacije :) ), a dobije se znanje barem kao na ovim IT akademijama i slicnim kursevima od 2000evra

Solidan procenat koji se zaposlio, a sada ne košta ništa, ni tih 100e. Prijava je produžena do 25. jula, video sam juče na TV-u. Razmišljam da se prijavim za .Net ...
 
Meni vratili mejl...

Поштована/Поштовани,

Дана 18.07.2018. године у 20:12:42 часова, поднели сте пријаву за обуку: Обука за Java програмирање на локацији Београд.

Након провере Ваших података, утврђено је да нисте пријављени на евиденцију незапослених Националне службе за запошљавање, што је услов за улазак у процес селекције.

У процесу селекције можете учествовати само ако се пријавите на евиденцију Националне службе за запошљавање до 25. јула 2018. године.

Bukvalno su me sutradan proverili. Da je meni trebalo nešto, šutirali bi me mesecima tamo-vamo, čamio bih po redovima i svađao se sa šalterušama i ostalim službenicima. Ovako, ćao zdravo, sistem perfektno funkcioniše.

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Meni vratili mejl...



Bukvalno su me sutradan proverili. Da je meni trebalo nešto, šutirali bi me mesecima tamo-vamo, čamio bih po redovima i svađao se sa šalterušama i ostalim službenicima. Ovako, ćao zdravo, sistem perfektno funkcioniše.

Sent from my Le X626 using Tapatalk

Isto,a ne moze da se ponovo prijavi. Glupost
 
Pa jesi li prijavljen na evidenciju nzs? Ako jesi, posalji im mail da provere.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Posalji mail i objasni situaciju, korektni su sasvim.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ja sam se prošle godine prijavio, testove solidno prošao, bio sam 512-ti. Konkurisao za Javu u Nišu i onda još jedan test i intervju na fakultetu gde će se održavati obuka, test sam odlično prošao ali na intervju su mi dali 0 bodova od mogućih 16. Da su mi dali 3 boda bio bih iznad crte. Kasnije smo se nas 15-tak povezali, takođe oštećeni, i slali poruke ministarstvu ali dobili smo odgovor da škole same određuju kako će izvesti testiranje .

Tako da je problem što je država dala školama odrešene ruke, mogu da rade šta hoće (čitaj nameštaje, korupcija itd).
Gde to ima da se polaznici tj. đaci zovu na intervju? To nije test.
Pitanja su bila: Kako mi se sviđa škola? Da li radim? Šta sam radio? Šta sam završio? Koliko ja mislim da će mi dnevno biti potrebno da odvojim brže za učenje? Kažem nešto o sebi. I zadnje pitanje da li sam upoznat da ako odustanem moram da im platim 2k eura. i svima su ta pitanja bila postavljena.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Dodacu i ja ,nije moje iskustvo vec brata.

Kaze da zavisi i ko ti predaje,i koja si grupa.
Jer neki predavaci su se grabili za u poziciju i nisu bas svi voljni da 100% se posvete polaznicima,tj gledaju da otaljaju to i uzmu pare.

Srbija *mjau**mjau**mjau*

ps.Prosao je sve,polozio sve,jer se posvetio 120% tom kursu.....
 
Ako si se pojavio na birou sutradan, ušao si u sistem, poslali su mi još jedan mejl danas gde piše da ako se prijavim do 25.07. prijava mi je validna. Za svaki slučaj im pošalji mejl da si se prijavio do 25.07. možda i neki dokaz ako imaš...

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Ako si se pojavio na birou sutradan, ušao si u sistem, poslali su mi još jedan mejl danas gde piše da ako se prijavim do 25.07. prijava mi je validna. Za svaki slučaj im pošalji mejl da si se prijavio do 25.07. možda i neki dokaz ako imaš...

Sent from my Le X626 using Tapatalk

Poslao,tako su i rekli, + da ce opet proveriti sve prijavljene po isteku tj 26.07. verovatno
 
Mene samo zanima sto vi koji cekate na kurs jednostavno ne sednete i sami savladate to umesto da cekate da li ce da vas pozovu? Imate online resursa na bacanje (pogotovo za pomenute tehnologije)...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mene samo zanima sto vi koji cekate na kurs jednostavno ne sednete i sami savladate to umesto da cekate da li ce da vas pozovu? Imate online resursa na bacanje (pogotovo za pomenute tehnologije)...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja licno da bih imao praksu posle kao i mozda posao

I mozda je "lakse" kad ti neko pokazuje odakle treba da krenes,kao i razmena iskustva medju "kolegama"

Sto ne znaci da ne ucim samostalno
 
Poslednja izmena:
Ja licno da bih imao praksu posle kao i mozda posao

I mozda je "lakse" kad ti neko pokazuje odakle treba da krenes,kao i razmena iskustva medju "kolegama"

Sto ne znaci da ne ucim samostalno

Praksu ces svuda dobiti kada naucis osnove.

Ako nisi na internetu u stanju da nadjes odakle da krenes onda iskreno (subjektivno misljenje) mozes slobodno i da batalis programiranje. Takodje - neko gore je pomenuo da uce CodeIgniter bez pominjanja OOP. Ako nemas nikakvu podlogu za OOP lepo ces razumeti to sto te budu ucili :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Praksu ces svuda dobiti kada naucis osnove.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Tesko se praksa uopste nalazi,trazi se svasta (diplome ili neko ko zavrsava fakultet) ,za nekog ko samostalno uci,jako tesko
Ta prica "Praksu ces svuda dobiti kada naucis osnove." tesko da je realna
 
Poslednja izmena:
Nije problem naći praksu, ja sam našao u firmi koja nije ni imala oglas za praksu nego poslao mail, CV i našao...sve možeš kad hoćeš...i nemoj da misliš poslao sam 5 mailova nikom ne treba....moraš 50 da pošalješ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nije problem naći praksu, ja sam našao u firmi koja nije ni imala oglas za praksu nego poslao mail, CV i našao...sve možeš kad hoćeš...i nemoj da misliš poslao sam 5 mailova nikom ne treba....moraš 50 da pošalješ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kolega,nisam ja od tih sto posalju mail-dva,)

Slao sam na dosta mesta,90% njih mi nije ni odgovorilo,a ovi sto jesu,od njih mail "ohrabrenja" i nisam fakultetski obrazovan i to je minus
 
Poslednja izmena:
Tesko se praksa uopste nalazi,trazi se svasta (diplome ili neko ko zavrsava fakultet) ,za nekog ko samostalno uci,jako tesko
Ta prica "Praksu ces svuda dobiti kada naucis osnove." tesko da je realna
Realna je, a znam posto imam firmu i poznajem jos par ljudi koji imaju firme...
Isto tako mogu reci da su ljudi cesto u zabludi da kada zavrse neki kurs da ce lako naci posao/praksu - jako lako se vidi ko je zainteresovan da radi ovaj posao i ko se trudio da nauci neke stvari koje na kursevima u 99% slucajeva ne objasne/nauce.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Onda izgleda nismo u istoj zemlji, pre dve nedelje čovek je nudio praksu, minimalno znanje, plaćena praksa, da na šestom mesecu prakse se izadje 800€, drugo na start it sajtu kad odes na poslovi, imaš posebnu sekciju prakse, drugo sredi CV nek izgleda fensi malo a ne ko da je kucan u word padu , i portfolio makar sajt dva ako ideš na front end, i sav kod na git


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Apsolutno se slazem,kurs je da te usmeri kojim redom da ides,bez samostalnog ucenja ne vredi nista.

@ VectorZz Jesmo u istoj zemlji Srbiji,php ucim.

Nije mi word blank crno-beli cv.
Imam staticne (html-css only) "sajtove"
 
Poslednja izmena:
Mene samo zanima sto vi koji cekate na kurs jednostavno ne sednete i sami savladate to umesto da cekate da li ce da vas pozovu? Imate online resursa na bacanje (pogotovo za pomenute tehnologije)...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja iskreno ne čekam ništa, aktivno učim već preko godinu dana javu, OOP, Algoritme i strukture podataka. Ovde sam se prijavio čisto zbog toga da utvrdim ovo što sam do sad naučio a i sigurno bih brže napredovao jer nije isto kad učiš kod kuće i kad ideš na predavanja, imaš koga da pitaš šta ti nije jasno, razmenjuješ iskustva sa drugim "studentima" itd. itd. A i dobija se "papir", a i džabe je :D

Sent from my Le X626 using Tapatalk
 
Prošle godine jeste, sada: "Национална служба за запошљавање финансира курсеве и они су бесплатни за полазнике."
 
ja nisam imao takvih iskustava da se dele poslovi i prakse bez znanja
mozda nisam imao srece, pa sam naletao na druga mesta od vas, tako da radim ponekad nesto online dok jos ucim... sta znam
rado bih isao na tu placenu praksu(ili sta vec) gde se trazi minimalno znanje i na kojoj se uci

sto je najgore i ja znam za par slucajeva koji su dobili posao bez da su znali ista posebno, a ja nisam ni dobio poziv za razgovor od tih istih firmi...
sve zavisi kako se kome zalomi i na sta naleti
 
verujem da svi znaju vec za ta mesta, ali tu nema tih praksi o kojima se prica, gde neko samo dodje bez znanja ili sa minimalnim znanjem, a oni ga magicno prime, pa jos i plate da uci uz rad sa njima
vidjao sam da cak i najgore firme prave opasnu selekciju, pa zbog toga sto je generalno stanje sa radnim mestima jako lose i nema ni 20% otvorenih radnih mesta o kojima se non stop mazu oci narodu preko televizije samo da bi roditelji trosili novac i skolovali decu, pa kao rezultat toga te firme kao praktikanta dobiju nekog ko je po znanju medior, jer jedino tu uspe da upadne posto mu za juniorske pozicije deru kozu sa ledja, a onda ga posle prakse plate 40k dinara dok mu se ne smuci i ne ode dalje, a onda opet prakse sa jakom selekcijom ispocetka za njih, a za njega opet dranje koze da bi upao negde, ali bar ima neko iskustvo pa ima vece sanse da ga prime negde

juce sam video primer gde POTENCIJALNIM praktikantima daju mesec dana da urade projekat za njih, pa onda ako nekog prime, primili su
i verovatno ce od 50 ljudi koji su se prijavili primiti jednog, a verovatno im je 30 ljudi uradilo sve to do kraja, sto im se nece vaziti kao nikakvo iskustvo nazalost, a jos su radili besplatno, pa nisu ni na praksi zavrsili
 
Poslednja izmena:
Za taj "entry level" mogu samo qa testeri,ili ako neko bas ima srece pa ga prime sa malkice znanja

I taj projekat je praksa sama po sebi.

I da ,ovo je SRBIJA gde se gleda(ocekuje) da radis za dzabe i da ih gledas ko bogove jer su ti pruzili sansu

Ima normalnih firmi ali je uzasno mali procenat takvih.
 
Nazad
Vrh Dno