Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Ako programiranje nece zahtevati veca matematicka razmisljanja onda nemam prepreka da jednog dana postanem dobar programer :).
Planiracu do pogledam.
 
Nije bas da ne treba matematika. Recimo za igre ti je potrebno poznavanje analiticke geometrije i matricnog racuna. Neki algoritmi moge da se mnogo ubrzaju primenom matematike.
 
Atom potom, negde ce me put vec odvesti kada budem vise naucio, za sada bitno da se uci.
 
Odlicna tema. Iako sam ranije bio polu-programer, sad imam vremena i "upisao" bih neki online kurs koji nije totalno nepoznat i izdaje na kraju sertifikat.

Medjutim, ne bih klasicno orogramiranje, vec nesto poput HR-a, statistike (koju znam), nekih modela koje povezuju drustveno ponasanje sa matematickim modelima, npr. data mining. Mozda ne umem bolje da opisem, prosto veza izmedju matematike, statistike, malo programiranja za upotrebu u marketingu, podrska odlucivanju, izboru brending strategije... bazirano na brojevima, a ne osecaju. Kao veza "prirodnih" i "drustvenih" nauka. Hvala. ;)
 
Odlicna tema. Iako sam ranije bio polu-programer, sad imam vremena i "upisao" bih neki online kurs koji nije totalno nepoznat i izdaje na kraju sertifikat.

Medjutim, ne bih klasicno orogramiranje, vec nesto poput HR-a, statistike (koju znam), nekih modela koje povezuju drustveno ponasanje sa matematickim modelima, npr. data mining. Mozda ne umem bolje da opisem, prosto veza izmedju matematike, statistike, malo programiranja za upotrebu u marketingu, podrska odlucivanju, izboru brending strategije... bazirano na brojevima, a ne osecaju. Kao veza "prirodnih" i "drustvenih" nauka. Hvala. ;)


data mining... nauci R za pocetak
 
jel može neko da mi objasni kako se koriste funkcije scanf i printf iz C-a u C#, kako da unosim i ispisujem podatke pr. kako bi napisao ovo u C#?

/* PROGRAM scanf()1 */
#include <stdio.h>

void main(void)
{
int A;
float B;

//uzmi podatke
printf("Unesite vrednost A a zatim i promenljive B: ");
scanf("%d %f", &A, &B);

//prikazi rezultat
printf("Vrednost A je %d, dok je vrednost B %f \n", A, B);

}
 
Koliko vidim Vinča je još u 2009 godini sa Visual Studiom 2005 i .NET 3.5. Prilično zastarelo. Sada je VC 2012 i .net 4.5 i METRO programiranje. Za mene bolji je CET.
 
Jedno pitanje, radio sam javu na faxu, medjutim duze vreme nisam programirao, sad treba da idem u neku firmu na testiranje, pa bih malo da ponovim javu. Interesuje me koja je knjiga najbolja po vama, preporucena mi je Head First Java od O'Reilly-ja. Jel to ok knjiga ili mozda nesto drugo?
Trebalo bi mi bas sve onako, pocev od deklarisanja niza :D
 
Koliko vidim Vinča je još u 2009 godini sa Visual Studiom 2005 i .NET 3.5. Prilično zastarelo. Sada je VC 2012 i .net 4.5 i METRO programiranje. Za mene bolji je CET.

Zaradices 10x vise para programirajuci za iOS. Dot NET i Metro programiranje niko zivi ne trazi, a pojedine firme koje se bave proizvodnjom aplikacija za mobilne telefone i tablete, zatvaraju windows phone odeljenja.
 
Mislim da je .NET još uvek tražen, ali za kombinaciju sa Windows UI ne znam... Pločice i sva Windows Phone varijanta nije baš najbolje prošla. Java je uvek aktuelna i tu ne možeš promašiti. Ja više volim C# - jezik se brže razvijao i trenutno, po meni, Microsoft je uspeo da u njega integriše dosta stvari koje su odavno trebale biti u Javi, ali nikad se nisu pojavile...
 
Sto ste vezali .net i metro. Metro se i tako radi kao XAML ili HTML5. To na stranu, dosta poslovnog softvera se pise u C#-u. I daleko je da nije trazen i da nema sta da se radi sa istim. Da li je java globalno trazenija, sigurno, ali kod nas su mozda i tu negde.
 
Teško da je istina i da će ikada biti istina. U smislu, .NET će makar dožveti sudbinu Delfija. Ali takva biblioteka, takav jezik, takav IDE... Da propadne... Stvarno treba podeliti par šamara u Redmondu!
 
Mogli bi malo podeliti poslove oko programiranja. Sta se od pocetnika ocekuje i firme koja zeli pocetnika, sta od srednjeg programera, a od experta je verovatno ovo sve sto nabrajate i jos plus plus ali i veliki broj godina iza svojih radova, sto prepostavljam, da je mali broj ovde vas takvih.
 
^ +1

I mene bi ovo zanimalo, šta se u firmama očekuje od početnika programera? :)
 
I ja jednog dana ne zelim odma cetvocifrenu platu, nego skromnu trocifrenu, gde ce poslodavac znati sta znam i to i to da radim i da nemam puno odgovornosti, kako napredujem i saznajem sve vise i vise, raste i odgovornost, ozbiljniji poslovi se nude ali i dotadasnje iskustvo ce potkrepiti nove izazove.
 
U Novom Sadu ti je utaban put da u toku studija (FTN) u okviru programa stipendiranja lagano, malo po malo, krenes da provodis vreme u firmi (opcije: DMS ili RT-RK), i dok dodjes do diplome, vec si odradio par sitnijih stvari u firmi, znas ekipu, znaju i oni tebe i to ti predstavlja lagani uvod u karijeru.
 
Jedno pitanje, radio sam javu na faxu, medjutim duze vreme nisam programirao, sad treba da idem u neku firmu na testiranje, pa bih malo da ponovim javu. Interesuje me koja je knjiga najbolja po vama, preporucena mi je Head First Java od O'Reilly-ja. Jel to ok knjiga ili mozda nesto drugo?
Trebalo bi mi bas sve onako, pocev od deklarisanja niza :D

Dobro su ti preporucili. 2nd edition i udri.
 
Psihijatrija za trecu godinu medicine :D .

Salim se malo, jesi siguran da ti treba Delphi? :)
 
U skoli imamo programiranje i radimo u delphi 7,pa mi treba neka knjiga odakle bi to moglo da se uci...:)
 
Шта ће ти књига, за то мало што се учи у школи?
Ми не делфију радимо само неке небулозе, у пон. смо правили смајлије...

Ако и ви тако радите књига ти не треба:D
 
A random rant: Coveka koji i dalje dozvoljava Delphi u tim srednjim skolama treba besiti. Gledam ove brucose-gimnazijalce kada dodju na prvu godinu pa slusaju algoritme i programiranje (gde se radi C), kukaju i placu, jer sto se njih ticalo profesori su im punili glavu kako je Pascal vrh i svet nakon njega vise ne postoji :D . I bilo kakav rad sa njima se svede na:"Ali u Pascalu je bilo...".
 
Да то је хаос, у прошлом полугодишту смо радили Turbo Pascal из '87:what:, a онда у другом прешли на свемирски Delphi 6:confused:
 
Nazad
Vrh Dno