Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Hvala, pogledacu

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Da li je moguce naprviti vba script koji bi u wordu zamenio neku rec u tekstu nekom drugom u zadato vreme? Da li bi neko mogao da mi da primer takvog scripta?
 
Zdravo,
Znam da se mozda ponavlja ali sam hteo kratko pitanje.
Krecem sa programiranjem,da li se isplati ici na skupe kurseve it akade****,comtr** akademija... ili je dovoljno ici ma privatne casove i uciti preko neta?
Kako sam video najvise se traze JAVA,C,python da li bi tim redom trebao da naucim i da li za zaposlenje u Bg su to najtrazeniji jezici?
Hvala.
 
Odaberi jedan jezik i nauci ga dobro. Posle ces lakse uciti ostale. Python je najlaksi od pomenutih. Nemoj da gledas sta se najvise trazi, nego šta tebe zanima da radis pa idi u tom pravcu

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
inac ja koliko vidjam kod nas sve se loze na budjavi js react i anglural
 
...da li se isplati ici na skupe kurseve it akade****,comtr** akademija... ili je dovoljno ici ma privatne casove i uciti preko neta?
Ne isplati se. Isao sam bas kod ovih sto si naveo (ova prva je u vlasnistvu druge) i licno sam se uverio da predavac nije znao ni osnove HTML-a. Na primer - tri puta otvori jedan tag, a jednom ga zatvori. Na svako pitanje "zasto?", uvek odgovara: prekucajte sa platna ovako kako je napisano, objasnicu kasnije, doci cemo i do toga, polako, pogledacu kuci pa cu vam objasniti sledeci cas ... i slicno. Nikad nije objasnio. Kad si uporan i bas ga pritisnes, krene da prica o necemu skroz levo i na kraju pita "Da li vam je sad jasnije?", "Ne, nije, nisam vas to pitao ...", "Dobro, objasnicu ponovo ..." i opet pocne da prica nesto skroz levo ... znaci bruka i sramota od obuke.

Istina, nisam platio iz svog dzepa za kurs, posto sam upao na jedne od onih IT prekvalifikacija koje je organizovala drzava ranijih godina ... ali ta firma je dobila od drzave 120000 dinara po polazniku kursa (znaci ne rade za dzabe), a samim pristupom pokazala koliko je ozbiljna u obuci polaznika.

Pored bezbroj besplatnih resursa na internetu, ne vidim zasto bi iko placao neku "akademiju".
 
Moram samo da dodam da i ako su prekvalifikacija i comtrade kursevi u okviru onog njihovog CODE centra, nisu uopste isti. Ni profesori koji predaju, ni kursevi.
Kursevi prekvalifikacije su znatno losiji od kurseva koje imaju u standardnoj ponudi. Cini mi se da je ta prekvalifikacija samo posluzila drzavi da opere pare, a nastavu je sprovodio ko je kako hteo.

Na kraju sve moze da se nauci kod kuce, ali ako neko hoce da ipak ima taj neki osecaj skole, neke nastave, interakcije sa predavacem i drugim polaznicima, obaveza u vidu domacih, onda kurs uopste nije losa opcija.
Mada na kraju sve zavisi kod kakvog predavaca zapadnes. Ja sam imao srece da mi je predavao dobar predavac, ali moja grupa mu je bila poslednja koliko se secam, posle toga je otisao.

U celoj toj prici je jedino problematicna ona prica o praksama posle kursa. U mojoj turi, znaci ne samo u mojoj grupi, koliko se secam, nikom nije bila ponudjena praksa po zavrsetku posto nije bilo mesta, a to im je bio jedan od glavnim sales pointa. Da li su nudili posle nekoliko meseci, ne znam, ali svi koji smo zavrsili kurs(mozda 30% polaznika) smo se zaposlili, pa nas nesto nije ni interesovalo.

Isto je bilo glupo to sto znaju sve o tome kako napredujes tokom kursa, pravis zavrsni rad(kolega i ja smo pravili webapp na foru skajpa), branis ga, dobijes najvecu ocenu i onda moras da saljes cv sa svojim projektima i cekas da te mozda pozovu na praksu, kao da ne znaju nista o tebi.
 
Poslednja izmena:
Zdravo,
Znam da se mozda ponavlja ali sam hteo kratko pitanje.
Krecem sa programiranjem,da li se isplati ici na skupe kurseve it akade****,comtr** akademija... ili je dovoljno ici ma privatne casove i uciti preko neta?
Kako sam video najvise se traze JAVA,C,python da li bi tim redom trebao da naucim i da li za zaposlenje u Bg su to najtrazeniji jezici?
Hvala.

Ako te interesuje PHP, moja preporuka je laracast i codecourcse. Za ostalo udemy, mogu se naci kursevi na akciji za $10. I u slucaju PHPa ako si pocetnik bolje je prvo poceti sa nekim udemy kursom
 
Pozdrav svima,
Ne znam odakle bih krenuo..
Sta bi preporucili za mobile development?
Najvise me zanima development aplikacija za ios, poceo sam uciti swift, ali ne znam da li idem pravim putem(uzeo sam kurs neki sa udemy)
Da li se fokusirati na swift ili nesto drugo, kao sto su flutter i ostalo sto postoji, pa da mogu iskoristiti i za android uredjaje.
Nisam apsolutni pocetnik, php znam na dosta dobrom nivou, radio sam u javi nesto kratko, naravno html i css uz neke od frameworkova..

Nemam nista konkretno sto treba da uradim, nego bih ucio zbog sebe, a tako mi je teze da odlucim.

Svaki savet dobrodosao.
Hvala.
 
Ako te brine platforma i hoces da pokrijes obe, onda idi na react native. Svakako ces moci da radis i webdev, ako zakaze mobile.

Swift je i dalje najbolja opcija za ios, ali si sa njim ogranicen na apple uredjaje, a i nema puno posla na ovim prostorima za to.
 
Ja bacio pogled na udemy, kursevi na akciji, za 14 dolara dobijas php, mysql, javascript, html... Uzeo i ja, cisto da se nadje. Pogledao posle, fino odradjeno i jasnije od bilo koje knjige ali nista dok ne dodjem kuci i zagrejem stolicu.
 
Ako ti treba savet za dobar kurs pitaj da ne bacas pare. A i bolje je da skines negde kurs pa kad ga zavrsis ako ti se svidi kupi ga.
 
https://roadmap.sh

Ovo je fin sajt na kome imas flow tehnologija koje su sada popularne za front i back dev. Mozes i po tom sajtu da ucis ali ti redosled nije bitna uvek mozes da se vratis i naucis nesto sto si preskocio.
 
Види, тамо сам узео ово. The Complete Web Developer Course 2.0. Има углавном све.
 
Ima ali samo osnovno osnovnog. Svakako prodji ceo lurs kad si vec uzeo i onda kreni jednu po jednu tehnologiju.
 
Нашао тамо где знаш не смеш да идеш, књиге и књиге, нашао баш за пхп и то када дођем кући
 
Овако, имао среће да погледам уживо рад лика који зна уопште за страницу, како шта иде и у кратким цртама ми је објашњено којим редом иде. HTML, CSS, JS, PHP MySql. Da li se slazete?
 
Ako mislis na redosled ucenja, da. Pocnes od HTML i CSS jer su osnova i najlaksi, JS ti u zavisnosti od toga sta hoces da radis u zivotu, mozda ti i ne treba,pogotovo ako budes hteo cistim PHP i backendom da se bavis. Ali ako hoces i frontend-om mora i HTML i CSS i JS. Dalje kad uronis u PHP naucices i da postoje i njegovi frameworks. Takodje sa PHP mozes da naucis raznorazne Templates engines(Smarty,Moustache,Latte,Twig,Dwoo nisu vezani za framework vec sluze samo da razdvoje logiku od frontend-a ili ti view-a,dok recimo imas Blade koji je vezan za Laravel PHP framework ili Volt koji je vezan za Phalcon npr). Kad naucis rad u frontendu i u backendu npr naucis Proceduralno a posle i OOP programiranje i naucis povezivanje MySQL baze, onda zaronis u SQL sintaksu i u Relacione Baze i potom NoSQL bazu jer je veoma brza npr MongoDB. Posle ako ides dalje od web-a mozes i Objektno-relacione i PostgreSQL. Nadam se da ce pomoci ovo pisanije. Dug je put pred tobom.Veliki pozdrav.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, jedno pitanje, jel ima neko iskustva sa LinkedIn e-learning platformom (bivša Lynda) uz onu njihovu mesečnu pretplatu u delu programiranja, npr. kursevi za Sql i Phyton?

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 
Imate sve na yt, bas sve samo treba da se nakanite da radite to.
Kursevi nisu losi ali sve to ima ili yt ili torent za dz.
 
Jedno pitanje, posto mi nije jasno. Html sa css, napravi se stranica. Ali kada se na stranici postavi registracija ili login in, onda ako mislim tacno, html poziva php skriptu?
 
Da, recimo.. ili submitujes formu pomoću js i ajaxa..



Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Odluceno. Krecem html, css, php, js. Krecem sa ucenjem i odvajam 3 godine za usavrsavanje i ucenje. Ako posle 6 meseci ne napredujem brzo, razmislicu. Mislim da je to posteno.
 
Kratko pitanje da li je ova konfa dovoljna za full stack development?
Html,css,JS,Frameworks angular react wordpres...
Backend:pyhon,c#....

X4 845
Gt 710 1gb dr5
1tb hdd sata3
8gb ram
Ako treba nesto sta treba promeniti,sem procesora jer je fm2+ ploca...
Hvala.
 
Nazad
Vrh Dno