Šta je novo?

Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

To je teško definisati, ali sigurno je da znanje iz OOP pomaže, strukture podataka, opšta znanja iz programiranja su takođe poželjna, neko iskustvo sa bilo kojim savremenim IDE, html5/css/javascript.

A koliko to znanje JS,HTML,CSS može biti presudno da se dobije ili ne dobije posao. Ovo sve ostalo znam veoma dobro jedino bih mogao da popravim znanje u pojedinim strukturama podataka, ali zato oko Web Dev. nemam baš blage veze.

Sent from mTalk
 
Za web development, html/css/js se podrazumeva. Niko ti neće kao početniku dozvoliti da se razvijaš samo kao backend programer već se traži full stack poznavanje na barem elementarnom nivou.
 
Za web development, html/css/js se podrazumeva. Niko ti neće kao početniku dozvoliti da se razvijaš samo kao backend programer već se traži full stack poznavanje na barem elementarnom nivou.

Eh to sam hteo da čujem, znači ipak im je bitno oba za početak. Ništa drugo mi ne preostaje nego da se bacim na HTML i CSS a kasnije na JS.

Sent from mTalk
 
Resio sam pre par meseci da krenem da ucim programiranje, oduvek sam se interesovao za to ali kad god sam krenuo da ucim posle nekog vremena sam se smorio i preorijentisao na druge stvari. Sad evo 4-5 meseci kako aktivno svaki dan ucim o Web-dev uglavnom, i naucio sam dosta toga o Js/HTML/CSS malo sam se dotakao i MongoDB i Node.js, napravio par web-stranica i Js aplikacija( nista posebno ) i sad pocinjem da razmisljam malo o trazenju posla ali iskreno pojma nemam odakle da pocnem, niti znam sta se trazi. Inace sam iz Krusevca a ovde je mrtva sredina sto se tice IT-a tako da nemam ni gde da se icimam za posao i da steknem malo iskustva. Molio bih kolege sa foruma za savet gde i kako do posla u struci i sta je pozeljno od znanja za junior dev poziciju.
 
u firmi gde sam ja na praksi radi se node.js za bekend i angular za frontend u glavnom
 
Najcesce (najmodernije) danas je MEAN stack (mongo, express, angular, node), malo starije firme jos koriste PHP u kombinaciji sa Laravel/Lumen ili ne daj boze Codeigniter/CakePHP, poneko Symfony, i imas jako malo nas koji smo pioniri Swift server side developmenta sa Vapor-om. Ono sto ti je moja preporuka je da savladas javascript kada si vec krenuo sa tim i da se uhvatis dublje u angular, a potom i u citav MEAN stack i da se negde ubacis na praksu. U svakom slucaju ako imas nesto da pokazes baci poruku na pp :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sve to stoji... Ali početnik koji želi da okači svoj prvi sajt pravljen pomoću navedenih tehnologija treba hosting koji podržava sve to ili bar VPS.
Ako neko želi da programira uopšte ne mora da krene sa web programiranjem, može sa nečim što može da vrti kod sebe ili na telefonu.
Ne može nekog ko nikada nije programirao da se usmeri i da krene sa webom sve dok ne razume šta je server i klijent, kako se povezuju, šta su protokoli, šta je state ili stateless API, kako radi browser, šta se izvršava u browseru a šta na serveru, ... Previše je za početnika da sve to skapira.
Malo me nervira kada neko kaže da je full stack programer. Naravno da nije, može da bude full stack u web programiranju, ali van toga uglavnom nemaju pojma. Čak pojedini full stack programeri veoma dobro znaju da iskoriste postojeće module i frejmvorke, ali često nisu sposobni da napišu nešto što još uvek ne postoji a da je iole komplikovanije.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@n1tr0, Hvala za preporuku, Planirao sam da se uhvatim u kostac sa MEAN( ili MERN) stackom cim savladam vanilla Js. Trenutno sam negde na sredini(async, generators, ES6...), nadam se da cu do kraja avgusta da budem dovoljno opusten sa osnovnim Js-om da bih mogao da krenem da ucim neki framework.

@yooyo , do sad sam kacio sajtove samo na Github Pages i Heroku, eventualno Surge ako je static page a mrzi me da se bakcem oko Github-a :D Pri vrhu todo liste mi je da istrazim kako ide proces postavljanja sajta na net, ali trenutno pokusavam da se fokusiram samo Js, a da ima mnogo da se uci to znate sigurno bolje nego ja. Krenuo sam sa web-dev posto mi je HTML i CSS vec bio poznat od ranije, pa da ne krecem od nule, a nakon sto budem savladao Js planirao sam da naucim pomalo i Python, ali otom potom. U svakom slucaju ne planiram da bubam na brzinu sve, vec idem korak po korak, pokusavam da razumem ono sto vidim pre svega.
 
Sad evo 4-5 meseci kako aktivno svaki dan ucim o Web-dev uglavnom, i naucio sam dosta toga o Js/HTML/CSS malo sam se dotakao i MongoDB i Node.js, napravio par web-stranica i Js aplikacija( nista posebno )

Probaj odesk/upwork, ima posla i za cisto PSD to HTML+CSS i nesto malo JS/JQ, nije lose kao podstrek za ucenje/usavrsavanje. :)
 
Pozdrav svima... Dugo citam, dugo razmisljam, duboko sam ugazio u 4. deceniju zivota i nakon privatnog biznisa sa internetom, igraonicom, prodajom i servisom racunara, dosao sam do toga da mozda imam sada izbor za necim ozbiljnijim u zivotu posto imam stalni posao koji mi se zavrsava u 14h imam sasvim dovoljno vremena da mozda krenem u nesto novo (plus imam sasvim dovoljno vremena da se i na poslu posvetim eventualnom ucenju)...

Voleo bi da cujem neke predloge, posto se razmisljam da upisem ITS (studiranje na daljinu), da li imate mozda neki predlog da postoji neko efikasno ucenje na daljinu...
I sada ono na sta ce me verovatno nagaziti pojedini, od cega da ja drugari krenem kako bi stekao neko predznanje posto me sve ovo zbunjuje... poznajem po malo php, preko youtube sam gledao malo java programiranje, osecam da mogu da udjem u stos...

Sto je najbitnije imam volju da pocnem nesto novo u zivotu, imam i preduslove (radnu sobu i 10ak sati slobodnog vremena na dan).... razumite da sam malo mator, kada sam institucijama sa 14,15 god instalirao WIN95 govorili su da sam genije :D ali nazalost nase generacije, nisu imate takve mogucnosti kao sto imate vi sada da upisu nesto sto vole, vec sta je tada postojalo...

Pozdrav svima...


P. S. Koja delatnost je trenutno najtrazenija za honorarni posao (posao od kuce, tipa neki projekat) u ovom trenutku!?
 
Predlog br 1.
Ako imas internet i PC mozes da pocenes i mozes da uspes i mozes da ne uspes :)

Predlog br 2.
Srecno :)

Sad sam video za delatnost, ja iskreno ne znam al moja predpostavka je da najvise traze web developere
 
Kako gde - najsigurnije u ovom trenutku ako krene je mozda javascript. Isti savet bih primenuo - pogotovo kada je ucenje na daljinu - realno to su uglavnom neke osnove, a i predavaci budu pitaj boga kakvi. Zasto platiti nekome da te uci ako mozes sam? Ako nemas volje sam da ucis, onda nemoj ni zalaziti u vode programiranja :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
pa ajde ovako, jedno pitanje... Svi savetuju da se krene sa javom jer je najrasprostranjenija, neko kaze da je php bolja osnova, za front end kazu da se lako uci... Sta je najbolje za pocetak, a da moze da mi znaci da nekada mogu da naucim lakse i druge programske jezike...
 
Ništa se ne uči lako, to prvo, ne padaj na pričice da ćeš za 2-3 meseca savladati nešto dovoljno dobro da praviš neku paru od toga. Spremi se da dooobro zagreješ stolicu za bilo šta.

Ako te privlači Java, odnosno objektno orijentisano programiranje, za početak je potrebno skontati kako to funkcioniše preko algoritama, odnosno usvojiti određeni način razmišljanja, pa se onda sam jezik lakše uči jer predstavlja sredstvo za rad, ne cilj sam po sebi. Čuo sam dosta preporuka za knjigu Algoritmi i strukture podataka, pa možeš da pokušaš da je nabaviš i kreneš po njoj.

Sličan Javi je i C#, s tim što je prema iskustvima korisnika Visual Studio bolje razvojno okruženje od onih koje postoje za Javu, pa razmisli i o tom jeziku.
 
Poslednja izmena:
Ja sam poceo pre izvesnog vremena html i css polako da ucim, tj. odavno sam krenuo sa nekakvim knjigama ali sada odvajam par sati da ukopcam... sta mislite, da li je to dobro za osnovu ili da se odmah bacim na aktivno ucenje C# ili jave!?
 
Nemaju nikakve veze HTML/CSS sa jedne strane i C#/Java sa druge. Ne možeš da budeš majstor univerzalac koji sve zna da čačne, ali ništa da odradi do kraja kako treba.
 
Poslednja izmena:
Ima li ko neka iskustva ili preporuku za firmu ApexSQL ?
 
Nemaju nikakve veze HTML/CSS sa jedne strane i C#/Java sa druge. Ne možeš da budeš majstor univerzalac koji sve zna da čačne, ali ništa da odradi do kraja kako treba.
Univerzalac se zove fullstack developer i ta pozicija je jako cenjena. Doduse sve ih je manje. Ja pokusavam da idem ka tome, trenutno mi je css najslabija strana, al ako nije nesto preterano komplikovano ok sam sa tim. Al svakako si u pravu da neko ko krece da uci ne treba da puca na sve[emoji1]

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Fullstack je jaaaako širok pojam. Možda da se otvori tema o tome?

JS vs Java.. veoma su različiti i za neke obične stvari potrebno je izvrnuti način razmišljanja.
Sa Javom možeš praviti servere i android aplikacije i desktop aplikacije (može još ponešto) dok sa JS mozes praviti web strane i aplikacije i servere.
Šta izabrati zavisi od onoga šta bi želeo da radiš. Ako te zanima gamedev, zaobiđi i Javu i JS. Ako te zanima web onda idi na JS i PHP. Ako te zanimaju mobilne aplikacije onda idi ka Javi. Ako te zanimaju igrice za mobilni onda uči Unity 3D I C#.
Za učenje, ja bih preporučio Javu. Ceo set standardnih klasa koje dolaze uz jezik su tako napravljene da te prosto teraju da svoj code organizujes na pravi način. Nekako ne možeš da se upucaš u nogu 2x iako nisanis u nebo (u C++ je to veoma česta pojava).
JS u početku deluje veoma prosto, ali ume da zbuni početnika sa svojim async i closure trikovima, gde se po meni prljavi trikovi koriste kao normalna pojava.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Slazem se sa JS problemima.

Sto se tice literature video sam 2 knjige juce u Laguni:
Naucite Swift 3
Naucite Typescript
Prelistao na brzinu - deluje ok, a obzirom da je prva oko 1200 druga oko 2200 rsd dosta jeftinije od kurseva za nekoga ko ne ume da se snadje preko neta ili mu engleski nije jaca strana.

E sad, da nadodam na yooyo post da isto tako Swift mozete iOS apps, desktop(macOS apps), web servere (Vapor, Perfect, itd) koji rade na mac ili par linux distribucija. Takodje sada mogu i neke linux apps da se prave, bilo je par game engine podrzavalo swift ali sve je to sada jos novo (prica se i o native dev za android u swift). Ja sam ga vec par puta koristio za web servere i neuporedivo manje resursa uzme od svega sto sam probao, a posto je native ubija sto se tice brzine.

Dakle, po meni - php se jos uvek trazi dosta, ali je slabije placen, i polako umire. Javascript (MEAN stack i druge kombinacije - mada najcesce node i angular) pocinju vise da se traze i bolje je placeno od php. Java i swift se slabije traze ali su uglavnom dosta bolje placeni.

Koji od ovih jezika je najlakse za nauciti - mozda PHP. Swift je isto lagan pocetni i srednji nivo - napredne stvari su poprilicno teske, ali kada se to savlada vidite koliko je ispred ostalih jezika i sta sve mozete uraditi sa tim sto ne mozete da zamislite u drugim jezicima. Java je skolski primer programskog jezika. Javascript je konfuzan malo :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Python - jezik za sve živo. Između ostalog i za početnike.
 
U pravu si python isto tako nije los, medjutim koliko ga u Srbiji firmi koristi? Ja znam samo za Seven Bridges Genomics.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Seven Bridges Genomics, Simple Task, Devtech, NTSystem su one firme za koje znam da koriste Python. U inostranstvu takođe popularan jezik, ali u svakom slučaju poznavanje samo Pythona je "karta" za neku juniorsku poziciju. Mene je Python (i još neke tehnologije) odveo u Holandiju.
 
Za async web service programiranje, da se ne bi mlatili sa NodeJS i nakrivo nasadjenim konstruktima na JavaScript, uzmite da ucite Go. Jednostavan jezik kao C, nema puno koncepata za savladati (za razliku od Jave ili C++), tu je specijalno podesena virtuelna masina za ovu namenu. Google sebi pravio jezik za njihove potrebe ali ga koriste svi koji su slicnom poslu (Amazon, Facebook). async je jednostavan kao kod C#.

Swift je isto super ali ekosistem ne postoji van Apple pasnjaka. Ne znam nikoga da koristi Swift na Windowsu ili Linuxu, tooling je jako problematican van Apple platformi. Nadam se da ce to promeniti na bolje u buducnosti.
 
Poslednja izmena:
Meni svi swift web servisi rade na ubuntu dropletima :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Super. A kako da razvijam Swift programe iz Linuxa? Verujem da je moguce, ali kakav je feature parity?
 
Ja hejtujem Phyton zbog whitespejsova , inace je generalno lagan znam da sam probo na codcademy ispeglo onaj turtorial za dan bukvalno
Ja gotivim C#, i imam zelju da naucim C++ stvarno ili Rust al ono nikako nisam krenuo :) mada kontam da je JS od kad ima node.js glavni za web
 
MEAN stack je zakon. Angular je fino strukturiran i smislen pogotovo kad se dobro nauči i stekne iskustvo. Express je dovoljan za lijep API koji će kupiti podatke iz baze, pogotovo pošto je sve na istu foru pa čak i Mongo. Tako da je sve nekako skladno i slično.

Async priroda JS funkcija u ovom slučaju jeste malo zbunjujuća, prije je bilo još gore kad se redalo po 50 callback funkcija jedna u drugoj pa kod izgleda kao novogodišnja jelka, ali nakon što se u zadnje vrijeme počelo forsirati sa Promises kod se i u takvim radnjama uljepšao i pojednostavnio.

U svakom slučaju alataka je manje bitna, samim tim i jezik ako neko zna kako pravilno da iskoristi, a na kraju krajeva ako to dobro usavrši lako će naći prihode.

BTW, vidim da se počelo gurati i ovo što Facebook izbacuje, React nije loš, pogotovo u kombinaciji sa Reduxom, radio sam par aplikacija i baš mi je lijepo leglo. GraphQL nisam koristio mnogo i dalje se držim Expressa i RESTfula.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno