»RSS Benchmark sajt

Strana 3 od 40 PrvaPrva 123456713 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 31 do 45 od ukupno 591

Tema: Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Member Avatar korisnika duskoo
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        912
      2. Moja mašina
        • CPU: Sempron 3000+
        • MoBo: DFI Infinity 4X
        • RAM: 1GB DDR400 NCP
        • VGA: MSI 7600GT
        • MON: Samsung 930BF
        • HDD: WD 320GB
        • OPT: Optiarc
        • Case: MSI, Chieftec 360W
        • SND: SB Live
        • LAP: Dell Studio
        • INET: DSL

3. Ne.

Member Avatar korisnika SINTER
        Na forumu od
        Jun 2004
        Poruka
        741
      5. Moja mašina
        • CPU: Phenom II X2 550
        • MoBo: MA770-US3
        • RAM: 2 * 2GB 800MHz
        • VGA: 240GS
        • MON: Samsung 2343 + L1919S dual monitor setup
        • HDD: 2 * 320 GB (RAID0)
        • OPT: DVDrw
        • Case: Cooler Master + 450W
        • LAP: HP 6715b
        • TV: Samsung A410 42"
      6. Citat Citiram korisnika: VUCKO-91 Pogledaj poruku
        Ja sam malo ucio algoritme, skontao sam da je fora u tome da naucis nacin na koji ces da razmisljas kad pises programe, malo smo to ucili, nisam bas dobar u tome...zar je to tako bitno? mislim, mogu ja da razmisljam o tome kako cu da napisem program i sta cu da radim iz bez algoritma...zar ne???
        Ne
        Jako povrsno i svakako obavezno znanje programiranja je da tacno znas sta su stekovi, baferi, liste, matrice, efikasni algoritmi za sortiranje i pretrazivanje, dobro razumevanje rekurzije, odredjivanje slozenosti algoritama etc. i naravno, brzo odlucivanje kad ces sta da koristis. Onda naravno imas gomilu naprednijih, takodje jako bitnih stvari koje mozda i neces bas toliko koristiti (divide and conquer tehnika, dinamicko programiranje, stabla, grafovi...) i onda specificni algoritmi za svaku oblast, koje uglavnom ucis dok radis bas tu oblast.

Na primer, za neki problem vrlo brzo mozes da nadjes brute force resenje (mada ti i za njega treba kakvo takvo znanje), koje ce se na najbrzem kompjuteru danas izvrsavati nekoliko dana. Uz primenu algoritama ce se taj isti problem izvrsavati na tvom kucnom kompjuteru nekoliko sekundi. Puno puta mi se desavalo na gore pomenutom projecteuler-u da ostavljam komp upaljenim cele noci da bi izracunao resenje i onda kada pogledam kod drugih clanova shvatim da je bilo mnogo elegantnijih nacina da se isti problem resi maltene trenutno.

Ako imas vec to osnovno znanje u bilo kom jeziku i znas engleski zaista preporucujem da gledas kurs na MIT-u (nadam se da znas sta je MIT) koji sam naveo gore uz citanje istoimene knjige.

Member Avatar korisnika jox
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        2.130
        U bilo sta od ovog sto je SINTER predlozio da ulozis vreme, neces pogresiti.
        Evo i konkretnih linkova:

MIT: Introduction To Algorithms
        Official MIT course site

Peteris Krumins: postavio predavanja sa sve skriptama sa istih, vredi pogledati

Project Euler: info u ovom threadu: ProjectEuler.NET -> Efikasan nacin za ucenje novog programskog jezika
        Srickie - WinPhone, Android and FirefoxOS game

Member Avatar korisnika VUCKO-91
        Na forumu od
        Aug 2008
        Poruka
        330
      9. Moja mašina
        • CPU: Intel Pentium Dual CPU E1280 @ 2.0GHz Cooler Master hladnjak
        • MoBo: Asus P5LD2 SE
        • RAM: 2GB ddr2
        • VGA: NVIDIA GT 9800 512 DDR3
        • MON: ViewSonic va2213w
        • HDD: Western Digital 250GB
        • OPT: pioner
        • SND: genius 2.0
        • TV: ViewSonic VA2213w
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: to je to, dok ne pocnem sam da zaradjujem...
      10. Ok skontao sam da sam ovde ispao glup sa pitanjem u vezi algoritama, al sta da radim, kad je ovo jedini nacin da saznam potrebne informacije! Nista, za sada cu da se zanimam sa algoritmima, pa cu da vidim, sta dalje... Hvala! pozz

Member
        Na forumu od
        Oct 2008
        Poruka
        141
      12. Moja mašina
        • CPU: Core 2 Duo 6400 @ 2.13 GHz
        • MoBo: Asus P5B
        • RAM: HyperX 2x1GB @ 800 MHz CL5
        • VGA: XFX GeForce 9600 GSO 384 MB
        • MON: SyncMaster 731BF
        • HDD: WD 250 GB
        • OPT: Pioneer DVD-RW DVR-111D
        • Case: CM Centurion 5 380 W
      13. Nisi ispao glup, dobro si pitao, i nije obavezno da izucavas algoritme, to je moralo nekada davno.

Member Avatar korisnika nnnn
        Na forumu od
        Nov 2006
        Poruka
        1.395
      15. Moja mašina
        • CPU: AMD X2 7750+ Black
        • MoBo: JW-RS780UVD-AM2+ v1.3
        • RAM: 2 x 1GB ddr2 800 GEIL Ultra
        • VGA: 3870
        • MON: Samsung 2433 + 730bf
        • HDD: 2x500gb sata2 WD, 500 gb sata2 hitachi, 250gb sata2 samsung
        • OPT: Nec 3520 dvd/rw
        • Case: Cooler master ammo 533 i LC power 550w
      16. Kako nije obavezno, moras da imas poznavanja algoritama, ako ocekujes da nesto ozbiljnije odradis.

Moderator Avatar korisnika Bahati [SiD]
        Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        2.297
      18. Moja mašina
        • CPU: AMD Venice 3000+
        • MoBo: K8N Neo4-F (PCB 3.0)
        • RAM: Kingston VS DDR400 1Gb x 2
        • VGA: MSI 6600GT
        • HDD: WD740GD, WD3200KS x 2
        • OPT: Pioneer 112D
        • Case: Enermax EG485AX
      19. nemam nista protiv struktura i algoritama, ali bas sedeti i izucavati ih, umesto raditi konkretne stvari... nisam bas siguran. sve to moze da stane u dve prilicno proste tabele - za ovo koristi ono, mane su:, prednosti su...
        cak i ako te zanima zasto je algo A bolji od B u situaciji C mozes sve za jedno popodne da provalis.

cini mi se da svi ovi saveti, pristupi i preporuke konvergiraju u jednu tacku: sedi i programiraj!
        there was never any good old days

Member Avatar korisnika nexilion
        Na forumu od
        Aug 2007
        Poruka
        403
        Wow ovaj lik sa MIT-a smara samo tako. Uspavah se pored kompa za 8 minuta, slusajuci uvod u Divide and Conquer
        A jos ovaj lik kako poskakuje oko table, pa kad proba nesto da se nasali, baca me u ocaj
        Milsim, ne kazem da nije strucnjak, al dok krene da predaje kao covek...
        Menjao nexilion : 19.07.2009. u 00:48

Na forumu od
        Aug 2008
        Poruka
        330
      22. Moja mašina
      23. Citat Citiram korisnika: this_pointer Pogledaj poruku
        Nisi ispao glup, dobro si pitao, i nije obavezno da izucavas algoritme, to je moralo nekada davno.
        aj mi to malo bolje objasni, zasto je trebalo nekada davno , a sada ne?
        mi kad smo radili algoritme u skoli, to je bilo nesto sve tipa, kako da postavis for,while,do while na pravo mesto, za sta sluze, itd... bili su neki zadaci tipa, da napravis kao program koji sabira vrednosti, kao,da definises niz pa da on sabere prvih nekoliko brojeva...itd, i to je to...

Member Avatar korisnika SINTER
        Na forumu od
        Jun 2004
        Poruka
        741
      25. Moja mašina
        • CPU: Phenom II X2 550
        • MoBo: MA770-US3
        • RAM: 2 * 2GB 800MHz
        • VGA: 240GS
        • MON: Samsung 2343 + L1919S dual monitor setup
        • HDD: 2 * 320 GB (RAID0)
        • OPT: DVDrw
        • Case: Cooler Master + 450W
        • LAP: HP 6715b
        • TV: Samsung A410 42"
      26. Pa ovaj osnovni nivo poznavanja algoritama je svakako neophodan. Pritom pod osnovnim nivoom ne podrazumevam vrste petlji i slicne gluposti, posto se to svakako podrazumeva da znas.
        Dalje, za neke jednostavne kucne programe zaista ti neko opsirnije znanje nije potrebno, posto postoje biblioteke koje sve to pokrivaju, ali opet moras da znas okvirno sta je sta i kad se sta koristi pa tek onda mozes da se oslanjas na neki tudji kod.

I za kraj, ako ti se znanje u ovom trenutku zasniva samo na programima tipa sabiranjje dva broja, onda nemoj mnogo da razmisljas vec uzmi neku knjigu i uci najosnovnije stvari. Dok ne stignes do nivoa gde znas dobro sta su pokazivaci, reference i slicne stvari nema potrebe da se zanimas bilo cime drugim.

Moderator Avatar korisnika Bahati [SiD]
        Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        2.297
      28. Moja mašina
        • CPU: AMD Venice 3000+
        • MoBo: K8N Neo4-F (PCB 3.0)
        • RAM: Kingston VS DDR400 1Gb x 2
        • VGA: MSI 6600GT
        • HDD: WD740GD, WD3200KS x 2
        • OPT: Pioneer 112D
        • Case: Enermax EG485AX
      29. Citat Citiram korisnika: VUCKO-91 Pogledaj poruku
        kako da postavis for,while,do while na pravo mesto, za sta sluze, itd...
        to o cemu pricas je kontrola toka programa. moglo bi da se nazove algoritmom samo po nekoj prilicno sirokoj definiciji. to je ustvari ono cime se pravi algoritam.

kad ovde pricamo o algoritmima mislimo na sledecu situaciju:

imas niz brojeva, treba da ih sortiras, od najmanjeg do najveceg.
        sednes, razmislis i vidis da ima X nacina (algoritama!) na koje to mozes da uradis. pri tome si svestan resursa kojima raspolazes (cpu, memorija...). i ispostavi se da je jedan nacin bolji (brzi/zahteva manje memorije/vise odgovara sistemu na kojem radi...) za npr. duze nizove koji su vec prilicno sortirani. i to lepo zapamtis.

kao sto vidis tu ima nekoliko promenljivih i sreca tvoja sto su neke cike odavno odradile sve moguce kombinacije, za svaku izracunali matematicki sta treba, probali u praksi itd. i lepo dali imena: http://en.wikipedia.org/wiki/Sorting_algorithm

dakle ima tu sta da se izucava, citka pred spavanje i razmislja. ali, ponavljam, mislim da ti je pametnije da zadas sebi neki projekat i kad zaglavis pravac internet. za 2 min ces naci resenje i usvojiti ga.

tip: ako ti treba mnogo vise od 2 min. ili ti se ucini da niko na vaskolikoj planeti nije naisao na slican problem velika je verovatnoca da si krenuo pogresnim putem. ali ima sanse i da otkrijes novi i bolji! zato sam ja, izmedju ostalog, protiv sedenja i bubanja i vise za samostalno istrazivanje.

ps. a davno je moralo da se izucava mnogo vise jer su prakticne razlike bile ogromne. sa danasnjim masinama u vecini situacija nije kriticno. plus, jezici su takvi da omogucavaju laku izmenu. npr. pravis funkciju/metod za sortiranje. prvo je napravis da radi kako bilo, ali tacno. a posle mozes do mile volje da birkas "meso" programa tako da najbolje odgovra prakticnoj primeni.
        there was never any good old days

Member Avatar korisnika skydiver021
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        861
        Vidi sine ovako, pošto sam ja u ovom našem svetu računara i programiranja od 1980 godine, zaboravi sve položi, razliku i upiši pravni fakultet. Završi pravo i budi gospodin čovek. E to je uradio jedan moj školski i vidim da se nipošto nije pokajao. A i mama mog kolege je rekla svom sinu ko ti je kriv kad nisi upisao pravo i svaki dan aktn tašna a ne da se saginješ ispod stolova i popravljaš računare. Za 5 sekundi i još minut da se upišu podaci u template ugovora advokat mi je uzeo 200€ prijateljski inače je redovna cena 250€. Ti da prodaš neku aplikacijicu za te pare, instaliraš, obučiš, održavaš i rešavaš kojekakve brljotine korisnika i Microsoft-a.... Znam da je programirati lepo i poznajem taj osećaj kada nešto napraviš i kada to radi, ali veruj još je lepše kada strpaš 200€ za 5 minuta a toga u ovom poslu teško da ima. Ako uspem da te ubedim da postaneš pravnik ostaješ mi doživotni besplatni pravni zastupnik. Ovo je iskustvo iz života i veruj mi pravnici i ekonomisti se cene mnogo više nego inženjeri a nit goreg pravnog sistema nit gore ekonomije. *mjau**mjau**mjau* al tako je. Faks ćeš naštrebati za 4 godine a onda zbogom pameti, kada ti bude trebao neki zakon pogledaćeš Paragraf lex ili Ing pro, a ovde ceo život samo uči nešto novo i taman kad ovladaš materijom, a oni izbacili nešto novo, promenuli ovo dodali ono pa novi OS problem do problema, nije kompatibilno i sl. U mojoj firmi koliko sam ja u njoj nikad direktor nije bio inženjer uvek pravnik ili ekonomista a firma prava inženjerska. Ako te sada nisam obeshrabrio onda nastavi puno da učiš veliko je more tutorijala na netu. Strećno (iako nismo rudari).
        Menjao skydiver021 : 20.07.2009. u 18:44

Member Avatar korisnika nexilion
        Na forumu od
        Aug 2007
        Poruka
        403
        Citat Citiram korisnika: skydiver021 Pogledaj poruku
        Vidi sine ovako, pošto sam ja u ovom našem svetu računara i programiranja od 1980 godine, zaboravi sve položi, razliku i upiši pravni fakultet. Završi pravo i budi gospodin čovek. E to je uradio jedan moj školski i vidim da se nipošto nije pokajao. A i mama mog kolege je rekla svom sinu ko ti je kriv kad nisi upisao pravo i svaki dan aktn tašna a ne da se saginješ ispod stolova i popravljaš računare. Za 5 sekundi i još minut da se upišu podaci u template ugovora advokat mi je uzeo 200€ prijateljski inače je redovna cena 250€. Ti da prodaš neku aplikacijicu za te pare, instaliraš, obučiš, održavaš i rešavaš kojekakve brljotine korisnika i Microsoft-a.... Znam da je programirati lepo i poznajem taj osećaj kada nešto napraviš i kada to radi, ali veruj još je lepše kada strpaš 200€ za 5 minuta a toga u ovom poslu teško da ima. Ako uspem da te ubedim da postaneš pravnik ostaješ mi doživotni besplatni pravni zastupnik. Ovo je iskustvo iz života i veruj mi pravnici i ekonomisti se cene mnogo više nego inženjeri a nit goreg pravnog sistema nit gore ekonomije. *mjau**mjau**mjau* al tako je. Faks ćeš naštrebati za 4 godine a onda zbogom pameti, kada ti bude trebao neki zakon pogledaćeš Paragraf lex ili Ing pro, a ovde ceo život samo uči nešto novo i taman kad ovladaš materijom, a oni izbacili nešto novo, promenuli ovo dodali ono pa novi OS problem do problema, nije kompatibilno i sl. U mojoj firmi koliko sam ja u njoj nikad direktor nije bio inženjer uvek pravnik ili ekonomista a firma prava inženjerska. Ako te sada nisam obeshrabrio onda nastavi puno da učiš veliko je more tutorijala na netu. Strećno (iako nismo rudari).

Istina je nazalost, mozda se i ja bacim na prava, kad zavrsim ovo programiranje

Na forumu od
        Aug 2008
        Poruka
        330
      33. Moja mašina
      34. hahaahahah, uzas...pa razmislicu jos o ovom predlogu! Mozda ste ipak upravu!
        Mada se meni hvale neki likovi koji idu na FTN, da ko ide na programiranje, jako lako nalazi posao sa solidnim platama, pogotovo ko zavrsi nesto vezano za informatiku u ekonomiji i ko pravi te programe za firme i to....odrzavaju sisteme itd. Jel to prica za malu decu ili je zaista tako?
        Menjao VUCKO-91 : 22.07.2009. u 00:53

Moderator Avatar korisnika yooyo
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        10.866
      36. Moja mašina
        • CPU: i7-4790
        • MoBo: ASUS
        • RAM: 16GB
        • VGA: NVidia GeForce 770GTX
        • MON: Dell U2716D - 27" (2560x1440)
        • HDD: Samsung Evo 840 (500GB) + 2TB HDD
        • SND: Integrisana
        • LAP: Dell XPS 15
      37. @skydiver021:
        Samo bih dve stvari dodao na tvoju pricu:
        1. Negde si pogresio ako se bavims programiranjem od 1980, prodajes programe za 250e i jos uvek se smaras sa korisnicima.
        2. Kao programeru, nikad ti nece biti dosadno.
        pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.

Strana 3 od 40 PrvaPrva 123456713 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •