»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 41 1234511 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 602

Tema: Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Administrator Avatar korisnika silverglider
        Na forumu od
        Jul 2000
        Poruka
        5.577
      2. Moja mašina
        • CPU: i5-3550S / Scythe Kotetsu
        • MoBo: Asrock Z77 Extreme4
        • RAM: 8GB DDR3-1600 G.Skill Ripjaws
        • VGA: AMD R7 265
        • MON: LG 226WA
        • HDD: Samsung 830 + WD Red 2TB RAID1 @ Adaptec 2405
        • OPT: LG GH24NS95
        • Case: Lian Li A05B / Corsair HX520W
        • SND: Creative X-Fi / Yamaha A-S500 / Wharfedale Diamond 9.1 / AKG K142HD
        • LAP: Thinkpad T520
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Pribor za nokte
      3. Hoću da programiram, šta da koristim, odakle da počnem, šta je neophodno

Ovo mu dođe kao mešavina saveta i bloga. Počinjem ovaj (sticky) thread, jer se ova pitanja postavljaju već po hiljaditi put i uvek, ali uvek me zapanji količina nekompetentnih odgovora ili odgovora koji totalno promašuju temu ili su (iz nehata?) parcijalni. Žele ljudi da pomognu, savetuju i sve je to ok, ali suviše često se mešaju babe i žabe i postavljači pitanja se sasvim nepotrebno mogu baciti na pogrešan, dug i trnovit put da bih mogao i hiljadu i prvi put to da prećutim.

Prvo uobičajeni pogrešni saveti, koncepti i shvatanja:

1. "Šta je potrebno da naučim da bih programirao?" se interpretira i svodi na "koji programski jezik da izaberem". [Ne vidi se, ali ovde se krstim] Programiranje je daleko opširniji koncept; programski jezik je samo alat. Možemo tako da izaberemo najbolji set šerpi, noževa, začina i ostalog, ali to nas ne čini kuvarima, zar ne? Treba znati kako kuvati - šerpa i začin će se logički izabrati prema tome šta se trenutno kuva.

2. "Objektno programiranje je teško i komplikovano". "...i zato je najbolje da kreneš da učiš koristeći neki programski jezik koji niko živ od programera ne koristi u normalne (komercijalne) svrhe već 15-20 godina, pa kad savladaš taj jedan aspekt programiranja ili programskih jezika, onda ćeš promeniti jezik da bi savladao neki drugi koncept". Ceo taj stav "u svojem učenju treba da promeniš 15 jezika i tako prođeš sve faze koje je proživelo programiranje od kasnih '70" je toliko pogrešan, da prosto nemam reči:
        • prvo, zato što ima smisla jedino ako se u IT-ju pojavi neki pandan "istorije umetnosti", pa u okviru te oblasti ("istorija informatike") neko želi da postane IT kustos. Ili eventualno predavač na univerzitetu, pa je samo proučavanje jezika i programiranja cilj per se. U suprotnom, dovoljno je da se te faze prouče ukratko, radi opšte IT kulture (pogotovo za programera), ali uopšte nisu potrebne da bi se pristupilo učenju.
        • drugo, što se vraćamo na tačku 1. - koncepti u programiranju se pokrivaju/zamenjuju programskim jezicima i njihovim mogućnostima. Što je apsurdno - "if" grananje ili "while" petlja ima isti smisao, logiku (često čak i sintaksu) u strukturnim i objektno orijentisanim jezicima, bio to C, PHP, Java ili C++. Poziv funkcije i poziv metode objekta se u pojedinim jezicima interno različito tretiraju, ali imaju sasvim istu namenu - da se određeni zadatak koji se ponavlja izoluje u jednu rutinu; i osobine su iste (naziv, tip, lista argumenata...). Može da se uzme bilo koji moderni (OO) programski jezik i na njemu izvežbaju osnovne strukture, jer su one delovi i takvog jezika, ne samo strukturnih.
        • zato što objektno orijentisano programiranje nije nešto komplikovano, teško ili na neki način mistično, za šta je potreban viši nivo poimanja ili svesti, pa da se na njega mora sa nečega preći. Naprotiv, objektno orijentisano programiranje logičnije i razumljivije, jer bolje opisuje stvarni svet. OOP je možda po pojavljivanju pravio u početku problem ljudima koji su pre toga godinama progamirali u fortranu, c-u ili nekom sličnom jeziku, pa su već imali u glavi rutinski način razmišljanja koji je trebalo promeniti. Ali početnik uopšte nije u istom položaju; on je tabula raza u tom pogledu. A ukoliko mu je koncept objekata ili neki drugi osnovni koncept (npr. event-driven programming) predstavljaju problem u pogledu razumevanja pojmova, onda je bolje da digne ruke od programiranja dok još ima vremena. Ima u IT-u i drugih zanimanja od kojih takođe može vrlo lepo da se živi.
        • danas maltene 98% jezika u upotrebi podržava objekte, i obični skript-jezici (čak i u jednom delu slučaja mešovitog koda, gde se koristi inline assembler, taj asm kod može da radi sa objektima, tj. radi sa atributima objekata). Samo neke vrlo specifične primene zahtevaju vrlo specifične programske alate, koji nisu (u ovom trenutku) objektno orijentisani.
        • objektno orijentisano programiranje ima već dopune i nadgradnje (npr. aspect oriented programming) i povratak na prethodne generacije je više od jednog koraka unazad. Nekako imam utisak da pojedini ljudi nisu svesni koji je trenutni presek tehnologije u ovoj oblasti i koliko se s tim shvatanjima kasni; s obzirom na dinamiku u IT-u, OOP nije već dosta dugo nikakva novotarija (na koju treba preći sa nečega), već normalno, podrazumevano (default) stanje stvari. Praktično, već matoro.
        • menjati n jezika u toku procesa učenja je prosto kontraproduktivno. Ukoliko se za objašnjavanje koncepta mora menjati jezik, ta sama promena odvlači pažnju, a čovek mora da se koncetriše na razumevanje samog koncepta. Za konkretno vežbanje u toku učenja treba izabrati neki moderan jezik, koji podržava što veći broj modernih koncepata i mogućnosti, da bi se na jednom te istom jeziku sve te stvari mogle ilustrovati. Idealno bi bilo da je taj jezik u širokoj komercijalnoj upotrebi, tj. da bi u njemu i nakon učenja moglo da se nastavi raditi, prosto zbog neke rutine (tj. brzine/efikasnosti), jer je u njemu proveo najviše vremena.

3. Neretko se ne razlikuje programski jezik od frejmvorka u objašnjavanju komplikovanosti, pa sve zajedno ispada "komplikovan i težak jezik".

Retko kada se mogu i čuti neka dodatna pitanja - imaš li kakvo predznanje, školuješ li se (ili radiš) već u tom pravcu, imaš li neko konkretno polje interesovanja ili neka ograničenja po tom pitanju itd. Jesi li svestan da je to zanimanje u kojem se non-stop uči, do kraja veka (ili prekvalifikacije ), jer je oblast vrzino kolo? Osim ako nameravaš da radiš knjigovodstvene programe za Dos u Kliperu, onda ti je svejedno.

Dobro, da završim sa kritikom ovde, a od sledećeg posta krene malo konstruktivnije.
        netstat -ntu | awk '{print $5}' | cut -d: -f1 | sort | uniq -c | sort -nr | grep -v -e server -e Address -e 127.0.0.1 -e 0.0.0.0

Newcomer Avatar korisnika Prskanje
        Na forumu od
        Mar 2009
        Poruka
        23
      5. Moja mašina
        • CPU: C2D E4500 @2.7Ghz
        • MoBo: MSI P35NEO-F
        • RAM: TRANSCEND 2x1GB 800MHz
        • VGA: PALIT 8600GT 512MB DDR3
        • MON: SAMSUNG LCD/TV 20"
        • HDD: HDD-WESTERN DIGITAL 250GB SATA2/8mb/7200
        • OPT: OPTIKA - PIONEER DVR-1
        • Case: FRONTIER AURORA 09ABK BLACK ATX MIDITOWER CASE
        • INET: Wifi
        • Ostalo: Pa ono, nije nesto, verovatno cu menjati grafu za 4750.
      6. Evo ja sam npr potpuno nov!
        Neznam nista o programiranju, jel mogu odma nekako da saznam jesam li ja za to ili ne?
        I ako mozes da mi preporucis neke knjige za pocetnika, i koji programski jezik za pocetnika?
        Fala

Administrator Avatar korisnika kUdtiHaEX
        Na forumu od
        Jul 2001
        Poruka
        17.332
      8. Moja mašina
        • CPU: ~ 40
        • RAM: ~ 1TB
        • LAP: MacBookPro12,1, MacBookPro10,1, MacBookPro6,1, Mac Mini
        • Ostalo: 25 cm
      9. Ti ocito nisi procitao ovaj tekst najbolje cim postavljas takvo pitanje
        U svakoj laži ima pola istine. Što znači da se laž sastoji od jedne polovine, koja je istina, i druge polovine, koja je laž. E sada, ako na ovu drugu polovinu ponovo primenimo aksiomu da u svakoj laži ima pola istine, zaključujemo da u prvobitnoj laži ima 3/4 istine, a 1/4 laži. Matematičkom indukcijom dalje lako dolazimo do rezultata da je limes istinitosti svake laži = 1, tj. da je u pitanju sušta i neokaljana istina.

Moderator Avatar korisnika yooyo
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        10.866
      11. Moja mašina
        • CPU: i7-4790
        • MoBo: ASUS
        • RAM: 16GB
        • VGA: NVidia GeForce 770GTX
        • MON: Dell U2716D - 27" (2560x1440)
        • HDD: Samsung Evo 840 (500GB) + 2TB HDD
        • SND: Integrisana
        • LAP: Dell XPS 15
        • INET: DSL
      12. Trail: Learning the Java Language: Table of Contents

http://java.sun.com/docs/books/tutorial/java/TOC.html
        pro’ gram mer (n.) - An organism that converts caffeine into code.

VIP member Avatar korisnika zormanic
        Na forumu od
        Sep 2002
        Poruka
        1.667
      14. Moja mašina
        • CPU: Intel Core 2 Quad Q9400
        • MoBo: GIGABYTE P43-ES3G
        • RAM: HyperX 4GB
        • VGA: NVIDIA Quadro NVS 290
        • MON: LG 204WT
        • HDD: Kingston A400 & WD500GBAAKS & S.Baracuda320
        • OPT: Pioneer 112 & Teac540
        • Case: LC 600W
        • SND: SB Live Value 128
        • LAP: Dell Latitude D520, Acer ONE D270
      15. Ne znam, što se toliko potencira individualnost i to kako neko SAM treba nešto da nauči u ovoj oblasti. Danas je kolaborativni rad PRESUDAN za uspeh u programiranju/kodiranju/razvoji (zovite kako oćete). Mnogo više od izbora prvog jezika/dev okoline ...

Oću da kažem da je i talenat veoma bitan, ali nije samo on presudan. Kad je u pitanju sport lako ćemo se složiti, ali kad je u pitanju programiranje onda niko ne spominje ulogu "trenera", a posebno "prvog trenera".

PS
        Samo da skrenem pažnju i na ovaj momenat, nemam neki kategoričan stav.
        Kao i kod nekog sporta: "neka dete proba pa će mu se samo kasti" posle par treninga/knjigakompajlera/alata" ....
        Menjao zormanic : 15.03.2009. u 23:37

Moderator Avatar korisnika Bahati [SiD]
        Na forumu od
        Sep 2000
        Poruka
        2.297
      17. Moja mašina
        • CPU: AMD Venice 3000+
        • MoBo: K8N Neo4-F (PCB 3.0)
        • RAM: Kingston VS DDR400 1Gb x 2
        • VGA: MSI 6600GT
        • HDD: WD740GD, WD3200KS x 2
        • OPT: Pioneer 112D
        • Case: Enermax EG485AX
      18. cenim da je tako zato sto vecina ljudi koje zanima programiranje ima neku licnu ideju/zelju/potrebu, a nemaju na pameti neku masivnu aplikaciju sa bazama, glupim korisnicima i niskim tolerancijama za greske.

taj cuveni timski rad, razni team leaderi i cela ta (sektaska) paradigma po mom misljenju ne zahteva skoro nikakav talenat. isao bi do te mere da se za to koristi izraz razlicit od programiranja. oni su koderi, u najboljem slucaju. u smislu kucka se neki kod. daktilografi u najgorem.

al' ajd' i ja da se ogradim, pa da kazem da nemam kategorican stav i pricam iz relativno ogranicenog iskustva. svakako interesantna tema i ako bude jos koji post prebacicu sve u odvojen tred da ne zagadjujemo srebrenovu viziju jasnoce i konciznosti.
        there was never any good old days

Na forumu od
        Mar 2009
        Poruka
        23
      20. Moja mašina
      21. Moze li neko samo da mi da neki test ili nesto da ja vidim kako to ide i jesam li ja za to uopste? Znaci neki najprostiji zadatak!

Member Avatar korisnika minaqua
        Na forumu od
        Jan 2007
        Poruka
        316
      23. Moja mašina
        • CPU: I5 4460
        • MoBo: Msi h81m-p33
        • RAM: 2x4 Gb ddr3
        • VGA: 7850 2 GB ddr5
        • MON: ViewSonic va2231WA, Lg e2240
        • HDD: Samsung 250 GB evo
        • OPT: DVD RW
        • Case: Chieftek
        • Ostalo: Altec Lansinc VS4621
      24. Hello world?

VIP member Avatar korisnika zeleni_zub
        Na forumu od
        Jan 2002
        Poruka
        1.948
        Hello Fanta?

1. Izaberi programski jezik po svom nahođenju (Java, C++, Python, Delphi, C#, Visual Basic,...) - apsolutno je nevažno koji.

2. Instaliraj potrebne alate.

3. Počni da pišeš neke programčiće koji rade trivijalne stvari. Sortiraju neke nizove, prave neke liste, stackove, LIFO, FIFO i tako to. Ako ti je to komplikovano - onda još trivijalnije od toga - ispisuju brojeve od 1 do 10, recimo

- ako primetiš sreću, radost i osećaj blagostanja kada ti se program uspešno kompajlira i radi kako treba;
        - ako te na neki mističan način ceo koncept programiranja privlači i vuče da praviš još komplikovanije stvari;
        - ako ti je zanimljivo da u debuggeru izvršavaš liniju po liniju koda i pratiš šta se dešava;

onda ti definitivno jesi za programiranje.

U suprotnom, ako primetiš samo opštu konfuziju i frustraciju - definitivno nisi.

Eto...
        Menjao zeleni_zub : 19.03.2009. u 18:24
        Assembler Code: IBLU - Ignore Basic Laws of Universe | MT-07 |

Na forumu od
        Mar 2009
        Poruka
        23
      27. Moja mašina
      28. Citat Citiram korisnika: zeleni_zub Pogledaj poruku
        Hello Fanta?

1. Izaberi programski jezik po svom nahođenju (Java, C++, Python, Delphi, C#, Visual Basic,...) - apsolutno je nevažno koji.

2. Instaliraj potrebne alate.

3. Počni da pišeš neke programčiće koji rade trivijalne stvari. Sortiraju neke nizove, prave neke liste, stackove, LIFO, FIFO i tako to. Ako ti je to komplikovano - onda još trivijalnije od toga - ispisuju brojeve od 1 do 10, recimo

- ako primetiš sreću, radost i osećaj blagostanja kada ti se program uspešno kompajlira i radi kako treba;
        - ako te na neki mističan način ceo koncept programiranja privlači i vuče da praviš još komplikovanije stvari;
        - ako ti je zanimljivo da u debuggeru izvršavaš liniju po liniju koda i pratiš šta se dešava;

onda ti definitivno jesi za programiranje.

U suprotnom, ako primetiš samo opštu konfuziju i frustraciju - definitivno nisi.

Eto...
        Preporuci mi neki programski jezik po tvom izboru, neki sto laksi za pocetnika!
        Kako ja da ispisem tako neki program da mi ispise brojeve ako neznam ama bas nista u programiranju? Dakle odakle ja da uzmem da ucim programiranje?

Na forumu od
        Jan 2002
        Poruka
        1.948
        Citat Citiram korisnika: Prskanje Pogledaj poruku
        Preporuci mi neki programski jezik po tvom izboru, neki sto laksi za pocetnika!
        Kako ja da ispisem tako neki program da mi ispise brojeve ako neznam ama bas nista u programiranju? Dakle odakle ja da uzmem da ucim programiranje?
        Pre svega dobro pročitaš još jednom šta je Silver napisao u prvom postu.

Instaliraš neki C++ (bilo koji). Recimo Visual C++ 2008 Express sa http://www.microsoft.com/express/dow...spx#webInstall

Nađeš negde knjigu "Objektno orijentisano programiranje na jeziku C++" od Dragana Milićeva.

Moguće da se još uvek prodaje u Mikro kjizi:
        http://www.mk.co.yu/store/prikaz.php?ref=86-7555-037-5

Otvoriš knjigu i kreneš redom...

Member Avatar korisnika ETFovac
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        2.953
      31. Moja mašina
        • CPU: AMD Rzyen 7 1800X + Dual RAD water loop
        • MoBo: Asus Crosshair VI Hero + EK Monobock
        • RAM: 2x16GB G.Skill Ripjaws DDR4-3200
        • VGA: Gigabyte GTX 1080 G1 + EKWB
        • MON: Acer XB270HU x2
        • HDD: 950Pro NVMe + 850Evo x 2
        • OPT: Kome treba optika u 2017. godini? O_o
        • Case: Corsair 900D
        • SND: Asus Strix Raid DLX + Z-5500 + HD518
        • LAP: Alienware 15
        • Ostalo: a.k.a CooLa, baš taj CooLa
      32. C++ za pochetnika, aha...

Skini Turbo pascal, ili free pascal, pa kreni u njemu!

Covek ni ne zna sta je stack, lista, array, skup, a vi odma kazete kreni to! Mora da nauci da hoda, pre nego li nauci da trci, zar ne?
        Yoti: Sv0jevremen sam slicn0 predlaga0 Peci ali u drug0m k0ntekstu!
        activated1: Yoti koji ti je sa tim "0"
        Yoti: Klinja cuga0 Schweppesss, te je mal0 p0casti0 i tastaturu

Na forumu od
        Jan 2002
        Poruka
        1.948
        Moraću da citiram mudru besedu Silvera:

Citat Citiram korisnika: silverglider Pogledaj poruku
        2. "Objektno programiranje je teško i komplikovano". "...i zato je najbolje da kreneš da učiš koristeći neki programski jezik koji niko živ od programera ne koristi u normalne (komercijalne) svrhe već 15-20 godina, pa kad savladaš taj jedan aspekt programiranja ili programskih jezika, onda ćeš promeniti jezik da bi savladao neki drugi koncept". Ceo taj stav "u svojem učenju treba da promeniš 15 jezika i tako prođeš sve faze koje je proživelo programiranje od kasnih '70" je toliko pogrešan, da prosto nemam reči:
        Turbo pascal je mator jezik kome nedostaju koncepti OOPa. Ako hoće Pascal, neka instalira Delphi.

Nekome ko uči, je apsolutno sve jedno koji od modernih jezika izabere kao alat za početak... Šta je to što je u C++-u teže za učenje nego u recimo Delphi-ju?

A inače C++ sam mu preporučio zato što znam da je gore navedena knjiga odlična za nekoga ko uči da programira (vrlo jasno napisana i dobro pokriva OOP). A sasvim slučajno je knjiga o OOP u C++u.
        Menjao zeleni_zub : 19.03.2009. u 23:07

Na forumu od
        Mar 2009
        Poruka
        23
      35. Moja mašina
      36. Citat Citiram korisnika: zeleni_zub Pogledaj poruku
        Pre svega dobro pročitaš još jednom šta je Silver napisao u prvom postu.

Instaliraš neki C++ (bilo koji). Recimo Visual C++ 2008 Express sa http://www.microsoft.com/express/dow...spx#webInstall

Nađeš negde knjigu "Objektno orijentisano programiranje na jeziku C++" od Dragana Milićeva.

Moguće da se još uvek prodaje u Mikro kjizi:
        http://www.mk.co.yu/store/prikaz.php?ref=86-7555-037-5

Otvoriš knjigu i kreneš redom...
        Ok hvala, a da li mogu da nadjem ovu knjigu u gradskoj biblioteci, ili de ima da se kupi i posto? Da li u ovoj knjizi objasnjava sustinu programiranja, da nebude kad otvorim knjigu ko da citam marsovski jezik (da li objasnjava sve te pojmove u programiranju? Evo sad cu da skinem C++

Na forumu od
        Jan 2002
        Poruka
        1.948
        Tu knjigu je izdala Mikroknjiga pre skoro deceniju i po
        Koliko vidim i dalje može da se nađe u njihovim prodavnicama, na sajtu piše da je cena 1100 dinara.

Nema nikakvog marsovskog jezika u toj knjizi, samo srpski i C++.
        Knjiga je veoma jasno napisana i mislim da onaj ko uz pomoć te knjige ne uspe da nauči koncepte objekto orijentisanog programiranja neće ih naučiti nikako.

Strana 1 od 41 1234511 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •