Šta je novo?

Ko je pravi proizvodjac vaseg napajanja?

SeRPeNT

Slavan
Učlanjen(a)
17.10.2005
Poruke
554
Poena
320
Autor: BM

Ovaj topik sam kopirao sa jednog drugog foruma ali se nadam da necete zameriti jer ima dosta korisnih informacija.


Kada neko pomene imena kao sto su Enermax, PC Power&Cooling, Tagan, Silverstone, Antec, Corsair, Thermaltake, Cooler Master ili Chieftec i tako dalje hardverski entuzijasti to vezuju za proizvodjace kvalitetnih napajana. Jel' tako? Naravno da jeste, barem medju nama hardverasima. Medjutim cinjenica je da mnoge od ovih firmi ne proizvode svoja napajanja, nego ih proizvode druge firme za njih. Sledece pitanje koje se namece je: "Pa ko je to onda proizveo mog Corsaira ili ThermalTakea? Odgovor je sledeci... Vrlo je lako, u vecini slucajeva, utvrditi ko je originalni proizvodjac napajanja preko tzv. UL (Underwriters Laboratories) sertifikacionih brojeva (vise o UL standardima na sledecoj web stranici). Na primer danas sam otvarao jedno Comtrade-ovo kuciste (PA Design & Manufacturing Co.) i hteo sam da izvrsim eksperiment. Otvorio sam kuciste, posto sam ionako trebao da radim servis na doticnoj masini (K8 procesor, VIA ploca, 1GB RAM-a itd.) otshrafio napajanje, kad ono imam sta da vidim :) Napajanje je imalo ono
sto sam trazio :) UL sertifikacioni broj E166947:

259dd3a.gif


Eksperiment je mogao da zapocne. Otisao sam na UL Online Certifications Directory, ukucao UL broj i utvrdio sam da je napajanje proizveo Enhance Electronics koji inace proizvodi neka kvalitetnija Cooler Master, Silverstone i Zalman napajanja.

Ovo je Cooler Masterovo napajanje koje je takodje proizveo Enhance:

2d7c5ra.gif


Evo primera jos jednog Cooler Master napajanja (RS-900-AAAA-A3). UL sertifikacioni broj je E320127 sto ce reci da ga je po broju proizveo Cooler master ali nije tako. Originalni proizvodjac je AcBel Polytech:
w228ft.gif


Ovaj primer sam namerno naveo, jer ponekad pomocu UL brojeva ne mozete da otkrijete ko je OEM proizvodjac napajanja jer ce se pojaviti ime vlasnika robne marke/imena/brenda/ proizvoda, u ovom primeru Cooler Mastera, a ne OEM proizvodjaca tj. AcBela.

Evo jos jednog primera gde UL broj nije broj OEM proizvodjaca napajanja nego vlasnika robne marke proizvoda. Rec je o klasicnom PC Power&Cooling Silencer 750W Quad napajanju. UL broj je E131500 sto je broj PC Power&Coolinga a OEM je Seasonic:

2mziru1.gif


od PC Power&Cooling Silencer serije napajanja postoje isti modeli sa nekoliko UL brojeva, u zavisnosti od datuma proizvodnje, jer ih je pre Seasonic-a proizvodio i Sparkle. Sve novije verzije proizvodi Seasonic.

Postoji i primer kada se proizvodjac i vlasnik robne marke podudaraju po UL broju kao u slucaju ovog Enermax-a:

2dkjqfa.gif


UL broj se ne vidi dobro, zato sto je slika mala, ali je u pitanju E134014 tj. Enermaxov.

Jos jedan primer gde se sve podudara je ovo FSP Group (Fortron Source) napajanje:

6em3d4.gif


UL broj je E190414 tj. jedan od FSP-ovih.

Znaci poenta price je da za svako napajanje koje ima UL sertifikacioni broj mozete, u vecem broju slucajeva, videti ko ga je zapravo proizveo. Kada vidite koji je UL broj na vasem napajanju odete na UL Online Certifications Directory ukucate zeljeni UL broj i dobijete podatke o proizvodjacu, opet napominjem, u vecem broju slucajeva posto ima izuzetaka kada podaci nisu verodostojni. Jos moram da napomenem da napajanja koja nisu predvidjena za prodaju na Americkom trzistu ne moraju da imaju UL broj. To vazi i za serije boljih "brand" napajanja. Kung fu i ping pong napajanja su medju najvecim kandidatima da budu bez UL broja :)

Znaci da ponovim: Postoje poznate firme koje u svojoj ponudi imaju kvalitetna napajanja ali ih u stvari ne proizvode pa je dobro znati ko je pravi OEM/ODM proizvodjac. Verujem da je tema interesantna pa evo... Istrazivanje moze da pocne.

Kad se kupuje napajanje gledaju se razliciti faktori poput snage (Meri se u vatima {W}. Dosta firmi preteruje pri deklarisanju nominalne snage svojih napajanja na nalepnicama.), jacine stuje (Amperaza), nacina na koji su izvedeni kablovi (modularna i obicna napajanja), PFC-a, ATX12V verzije, nacina na koji su izvedeni +12V vodovi (single vs. multi rail) itd. Po meni najbitniji faktor je upravo OEM (Original Equipment Manufacturer) ili originalni proizvodjac. Mnogo napajanja koja se prodaju pod odredjenom robnom markom su ustvari rebrandirana OEM napajanja koja je proizvela neka druga firma. Mnogo je malo firmi koje su i vlasnici brenda/robne marke i OEM-i u isto vreme kada su napajanja u pitanju. Zato cu sad da nabrojim neke poznatije OEM-e za napajanja. OEM-i koji prave napajanja visokog kvaliteta su:

Seasonic: Duga tradicija (Jos od 1980 proizvode napajanja za IBM i Apple). Napajanja su im uvek medju najskupljima. Prodaju napajanja i pod svojim imenom, ali su rebrandirani Seasonici mozda i jos bolja kupovina. Neki od brendova koji koriste ili su koristili Seasonic kao OEM su: PC Power&Cooling, Corsair i Antec.

Enermax: Enermax je ime za sebe pa ga zato stavljam ispod Seasonica. I proizvode i prodaju napajanja pod svojim imenom. Ne prave napajanja ni za koga drugog. Napajanja su vrhunska.

Zippy/Emacs: Isto zasebna vrhunska klasa napajanja. Ne prave napajanja ni za koga drugog.

Channel Well Technology: Takodje kompanija koja se duze vremena bavi proizvodnjom napajanja. Poznati su po mesovitom kvalitetu svojih proizvoda, ali u zadnje vreme izbacuju vrlo kvalitetna napajanja. Neki od brendova koji koriste ili su koristili CWT kao OEM su: Chieftec, Corsair, Foxconn, GigaByte, Hiper, LC Power, ThermalTake, Xclio, Xigmatek...

FSP Group: Vlasnici su firmi kao je vec pomenuti Sparkle, a imaju udela i u 3Y Power-u. Oni su npr. i OEM-i a imaju i svoju robnu marku FSP ili Fortron. Neki od brendova koji koriste ili su koristili njih kao OEM su: Antec, Be Quiet!, GigaByte, OCZ, Silverstone, Zalman itd.

Topower: Proizvodjaci jako kvalitetnih napajanja, koja spadaju u jeftiniju varijantu. Neki od od brendova koji ih koriste ili su ih koristili kao OEM su: Be Quiet!, BFG, ePower (Topower-ov brend), Mushkin, NZXT, OCZ, Raidmax, Scythe, Spire, Tagan (svi Tagani su Topower) itd.

Enhance Electronics: Takodje vrhunski proizvodjac koji prodaje napajanja i pod svojim imenom. Neki od brendova koji ga koriste ili su ga koristili kao OEM su: Akasa, Antec, Asus, Chieftec, Cooler Master, Xclio, Zalman...

Acbel Polytech: Poznati proizvodjac koji u zadnje vreme pravi odlicna napajanja vrhunskog kvaliteta. Prodaju i svoja napajanja. Neki od brendova koji ga koriste ili su ga koristili kao OEM su: Asus, Chieftec, Cooler master, GigaByte, Lian Li...

High Power/Sirtec: Isto poznati OEM. Prodaje napajanja i pod svojim imenom High Power. Neki od brendova koji ga koriste ili su ga koristili su: Chieftec, Lian Li, Scythe, Thermaltake, Tuniq...

Delta Electronics: Malo veci proizvodjac kvalitetnijih napajanja, mada su neki modeli po zlu poznati kao i neki CWT-i. Prodaju napajanja i pod svojim imenom. Vecina Chiefteca iz GPS serije su Delte. Neki od brendova koji Deltu koriste ili su je koristili kao OEM su: Antec, Asus, naravno Chieftec, ThermalTake (Litepower serija)...

Seventeam Electronics: Mali OEM koji pravi vrhunska napajanja. Prodaje i svoja. Neki od brendova koji ga koriste ili su ga koristili kao OEM su: Cooler Master, Silverstone, Zalman itd...

Impervio Electronics: Mali OEM koji pravi napajanja izuzetnog kvaliteta. Prodaje i svoja. Brendovi koji koriste Impervio kao OEM su: OCZ, Silverstone i Xclio.

Ima jos malih poznatih Oem-a kao sto je Win-Tact koji pravi Turbo cool seriju za PC Power&Cooling, ali ovo je od prilike to.

Za nas je od vecih mozda interesantan Huntkey koji proizvodi skoro sva LC Power napajanja osim jacih serija koje proizvodi CWT i mozda par modela koje proizvodi Andyson. Ima jos OEM-a za napajanja, ali mislim da je ovo vise nego dovoljno za pocetak. Jos da napomenem da Codegen uglavnom pravi svoja napajanja i da su neke srednje nize klase u odnosu na vecinu pomenutih OEM-a i brandova ovde.

Nadam se da ce nekome biti zamnimljivo ;)

korisan link:
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=205763
 
Poslednja izmena od urednika:
odlican tekst :wave: ;)
 
Eventualno ako nekog moda ne mrzi da izvuce ono sta treba iz posta pa se skine citat i da ide na sticky ... a mozda cu i ja, ali danas nemam vremena

Sad se setih time lock-a :D tako da ce ipak neko od modova morati :D
 
Poslednja izmena:
Kako kazu Ameri "Link please..." Recimo da znam sa kog je foruma i ko je autor. :d
 
proshlo napajanje TT toughpower 600w pravi CWT tj CHANNEL WELL TECHNOLOGY
a kako ja mislim i ovo novo od 850w ali videcu kada budem rasturao mashinu :)
 
ja to nemam nigde na napajanju ? gore dole i sa strane nigde ne pise,sa stane imam naplenice coolermaster sa modelom i spec. ali taj broj nigde ? o_O


extreme_power_duo-3.jpg
 
Poslednja izmena:
skinuo sam quote iz prvog posta ako oces da izbacis nesto javi
 
Mislim da bi bilo korektno da se stavi link ka izvoru ili makar da se pomene username autora ako se ne dozvoljavaju linkovi ka nekim forumima...

Inace, vrlo korisna stvar, mada sam ja OEMa svog napajanja vec znao sa nekih lista na stranim forumima. Ovo je samo potvrdilo - ACBEL POLYTECH INC...
 
Za moje napajanje Antec TP Trio 550W (e104405) evo sta izbacuje:

a3674c77cc.jpg


Vrlo zadovoljan :D

Identično je i za "pravog" Seasonic-a, model SS-600HT S12 (E104405). Stvarno odlična tema, ovim se mnoge nedoumice u vezi raznoraznih napajanja mogu veoma lako otkloniti.
 
Pa upravo to i kazem, jedno je preporuka bez referenci, na osnovu subjektivnog dozivljavanja nekog napajanja ili prepisivanja specifikacija sa Neta, a drugo kad se tacno vidi ko stoji iza cega.

Da kazem u vezi mog napajanja, moj "Seasonic" je jos malo (za mesec dana) ukljucen vec 2 godine 24/7. Nijedan problem.
 
Takodje, za moj hx620 pise corsair memory
 
CHIEFTEC SUPER Series 700W

CHIEFTEC CFT-700-14CS

E223935

CHIEFTEC INDUSTRIAL CO LTD
 
cek suba me istripovao sad,jel moguce da postoji "kinez" cm ?: )))
 
Pravilna informacija je

Autor: BM


Za nas je od vecih mozda interesantan Huntkey koji proizvodi skoro sva LC Power napajanja osim jacih serija koje proizvodi CWT i mozda par modela koje proizvodi Andyson.
Nadam se da ce nekome biti zamnimljivo ;)

Da od jacih modela LC power-a (misli se verovatno na Metetron ) samo 2 napajanje su proizvedena u CWT ( LC8850 i LC8700 ) ostala napajanja iz Metatron serije ( a ima ih jos 5 vrsta ) nisu pravljena u CWT.
 
Poslednja izmena:
Antec Neo Power Blue 650W
Kod mene je isto - E176105 (jedva prochitah koliko je ovo sitno! prvo sam mislio da je E176106 :d).
 
Poslednja izmena:
ja sam da svi napishu kod svog napajanja i ko ih pravi i da se napravi tema gde ce pisati koje napajanje koja firma pravi i da ta tema ode u sticky onda bi ljudi znali shta kupuju a ne vide 500w to mora da je dobro :) kao kada sam ishao sa ortakom da kupim napajanje trazim neko kvalitetno TT CM OCZ i sl. i on mi vadi CM 500w "imamo ovo ono je dosta kvalitetno ali ja nebi bacao pare na to imash codegen 500w(ili neko drugo uglavnom kinez od "500w") za 20e hahahahah
 
Nazad
Vrh Dno