Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

rzeljko

Čuven
Učlanjen(a)
16.12.2001
Poruke
1,031
Poena
675
Možda ne bi bilo loše da se otvori jedna tema (ako već ne može nešto više ;)) o HTPC rješenjima u kojoj bi pisali o htpc - kako je neko riješio konfiguraciju, koji os i sl. kao i pitanja o određenoj vrsti hardvera za htpc (kućište, daljinski...). LCD/plazma su postali dio svakodnevnice, dosta ih ljudi ima a evo i BRD, što "pravi" što u obliku ripa je stigao pa da malo vidimo ko je što uradio da ne otvaramo svaki čas novu temu za svaki dio hardvera ili softvera ponaosob .
 
Poslednja izmena:
Evo bas sad gledam neki od 32000din

MSI K9AGM2-FIH
AMD Althon 5000+ 2,6ghz
Hitachi 250GB SATA 2
Transcend 2GB 800
Chiftec HT-01B 300W
LG DVD RW
LoGITEC daljinski upravljac

Samo ga gledam, prvo dolazi novi laptop!
 
Poslednja izmena:
Mene interesuje jeftina plocha sa integrushom koja ima hdmi, al da je lga775.
(Prebacio bi sa svoje trenutne mashine proc i memoriju u cilju ushtede)
 
Poslednja izmena:
Vista (Home Premium u Ultimate) ima u sebi Media Center aplikaciju, tako da je najbolje da instaliras nju ako hoces Win. Onda, ako zelis, uzmes da isprobavas razne Linuxe.
 
da li je bolje uzeti nesto tipa 780g + amd cpu ili 9400 + intel cpu?
 
Ovo drugo. Od svih integrisanih resenja, 24p reprodukcija videa je najbolja na 9300/9400.
 
Ajde colt, piši bre šta si planirao :D

Ako ps3 može da zameni htpc kombinaciju, odustajem, mada imam c2d E6300 i RAM i disk, planirao sam Antec i ovu GB s 9400.
 
Ajde sada svi tišina... Ekspert govori! :d

Colt je lepo sumirao - GF 9300/9400 jeste tehnološki najbolje integrisano rešenje za HTPC, ali ako uzmemo u obzir njegovu trenutnu cenu...

Samo jedna mala digresija... 24p reprodukcija, koju Colt spomenu, je bitna samo onima čiji displej paneli (televizori) podržavaju ovu frekvenciju osvežavanja. To su uglavnom noviji i skuplji (HD) modeli, tako da ova funkcija nije svima od presudnog značaja.

Enivej... AVS forum pratim poslednjih 10-ak godina, a HTPC-om se bavim još od vremena Rage 128 čipova i prvih hw implementacija IDCT-a. ;) Dosta sam se razmišljao oko nove HTPC platforme, te sam prečešljao pola Interneta u prikupljanju podataka i evo za šta sam se odlučio...

GeForce 8300 + neki AM2+/AM3

Čuvajte se ljudi... Magick kupio AMD-a! :d Do duše za HTPC, ali sve jedno... mora da će sekire da padaju. :D

Šalu na stranu... prvo su mi Gigabyte GA-E7AUM-DS2H (GF 9400) i daunklokovani/andervoltovani E8400 E0 bili logičan izbor, zbog niske potrošnje i odličnog NV čip seta, ali je na kraju ipak cena presudila. Uzeo sam Asus M3N78-EM (GF 8300) i mislim da nisam pogrešio.

Prvo što Asus ima neuporedivo bolji BIOS (manje bagova i redovno ažuriranje) od GB-a, naročito u segmentu mATX ploča, gde GB retko odmakne dalje od bete. Znam da će sada razni fanatici i ziloti da skoče na mene, ali sam imao dosta iskustva i sa jednim i sa drugim proizvođačem i to je moje (i ne samo moje) mišljenje. Drugo, ima dosta priča o pregrevanju ovih novih 9300/9400 čipsetova - čak se priča da možda to ima i nekakve veze sa aktuelnim problemima sa NV grafičkim čipovima, te sam odlučio da se držim stare dobre 8300 serije iako je rađena u za nijansu glomaznijem procesu.

Koje su prednosti AMD NV platforme:

- ~100€ jeftinija (50-ak je razlika na ploči, a i na procesoru može bar još tol'ko da se uštedi)

Koje su mane AMD NV platforme:

- Jedina i najveće je što nije Intel! :d

Ne, ozbiljno... Imaju malo problema sa termalnom disipacijom, kao i uvek... A u ovoj varijanti ih kolje i taj CPU-integrisani memorijski kontroler. Grafika se prosto guši jer do memorije mora da ide preko CPU-a, sa kojim je pak povezana preko HTT linka. Zato je od presudnog značaja da se koriste procesori sa što bržim HTT-om, odnosno AM2+ 1600/1800/2000. To sa druge strane povlači problem visoke potrošnje, odnosno zagrevanja...

Ipak, postoje indicije da će se svi ti problemi uskoro rešiti sa 45nm serijom procesora i AMD-ovom promenom tržišne strategije. Za sada ću morati da se zadovoljim sa nekim 4850e ili 5050e, ako ih ovi naši ludaci uopšte uvezu, ili u najgorem slučaju nekim Athlon-om 5000+, a na leto stiže Regor. To će biti 45nm verzija Phenom procesora, bez L3 keša, brendiranog kao Athlon X2 2xx.

Termalna disipacija bi trebalo da mu bude između 45W i 65W, a sudeći po aktuelnim trendovima verovatnije 45W, dok će radna frekvencija ići od 2,7GHz pa na gore. U svemu ovome je najvažniji HTT @ 2GHz, koji će omogućiti integrisanoj grafici da prodiše, a sam CPU clock će moći i da ide na dole, što će omogućiti undervolting i dodatnu uštedu energije. ;)

NV je AMD ponudu učinila dodatno primamljivom poklonivši nam još 8 strim procesora. :p GeForce 8x00 serija bi trebalo da ima samo 8 strim procesora, dok GF 9x00 čip setovi imaju po 16, i to prema zvaničnim podacima. Međutim... Sve ploče sa 8300 grafikom prijavljuju 16 strim procesora preko GPU-Z, a tako i rade. :D

Drugo prijatno iznenađenje je to što je GF 8x00 podržana pod Linuksom, za razliku od GF 9x00 koji tu podršku tek treba da dobije. A od nedavno je NV obradovala linuksaše i podrškom za hardverski akcelerisani video, tako da AMD ploče sada dolaze sa pravom full Linux podrškom out-of-box!

Šlag na tortu je postavio Asus, sa SplashTop Linuksom, čiju poentu baš i ne vidim, ali nema veze... Dobro je da ga ima. :D

Inače, koga zanima, sve to će ići u Antec Fusion v2 kućište. Stock nb hladnjak menjam sa Noctua NC-U6, a nadam se da ću daunklokovani/andervoltovani Regor moći pasivno da hladim sa nekim masivnim heat-pipe radijatorom u koji će duvati veliki sistemski ventilator. Za razliku u novcu (između Intel i AMD platforme) ću taman uzeti onaj OCZ SSD od 32GB, za OS i malo muzike, a meterijal ionako vučem sa fajl/media servera koji mi je u drugoj sobi. ;)

Ceo sistem će imati svega dva velika ventilatora i onaj u Antec silent PSU, mada mi je sledeći trip mi je da realizujem potpuno pasivno hlađeni sistem. Znači, bez ijednog jedinog ventilatora! Ali će mi za to trebati ili drugo kućište, ili teeeške modifikacije postojećeg, kako bi' toplotu mogao da odvodim preko velikih kontaktnih površina i masivnih rebara. Viđao sam specijalna kućišta na tu temu (made in USA), ali koštaju vrag ipo, tako da ćemo videti šta se može uraditi u domaćoj radinosti.

P.S. Zaboravih da dodam da ova Asus ploča ima prilično napredne OC mogućnosti, te da se integrisano grafičko jezgro bez problema klokuje i za po nekoliko stotina MHz, što razliku između Intel i AMD rešenja svodi na implementaciju memorijskog kontrolera odnosno HTT vezu i 10nm razlike u proizvodnom procesu. S obzirom na kontraverze i probleme sa pregrevanjem novih serija NV čipova, ispada da 8300 rešenja ni po čemu ne zaostaju za 9400... Eto, jedino bi potrošnja trebalo da je ipak na strani 9400, te stoga smatram da on ima primat, ali je razlika po meni zaista akademska i te se ova dva čip seta (8300 / 9400) slobodno mogu smatrati istim.
 
Poslednja izmena:
ja sam uzeo chieftec hi fi seriju hm02, sa IMON modulom i daljinskim
http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=342&Itemid=605
gigabajtovu plocu MA78GPM-DS2H to je model koji ima 128mb ddr3 memorije za svoju integrusu atijev 3200. hard je wd 640 i 320 Gb, 2 gb memorije i procesor je 5200X2. povezan je hdmi kablom na 32" panasonic. Od optike tu je za sad pionirov dvd rezac a planiram uskoro da ga zamenim sa bluray playerom liteon verovatno. Od svih komponenti kuciste je vraski skupo ali je i vrhunski odradjeno. Sto se igara tice (unuk mi se igra, kuka sto sam razbucao desktop) to je reseno na sledeci nacin: ubacena je jedna asusova 4670 graficka i koristi se bezicni logitech tastatura i mis a slika je na tv-u.
 
Antec Fusion v2 što ga pominješ je NSK2480 ili Fusion Remote?
U principu je isto kao Fusion Remote, samo što se drugačije zvalo i dolazilo je bez daljonskog. :)

Ova aluminijumska verzija ima vacuum fluorescent display (retro-elektro ;)), dok oni skroz crni imaju "munjasti" LCD koji izgleda ko ciganska svadba. :d
 
A kakav je 790GX prema 9300/9400 i 8300? - ima uATX DFI i GB kod nas da se pazare, doduše, cene su im 11-12k din. :S: Kao svaka opsesivno-kompulsivna osoba, moram da istaknem da sam gadljiv na NV čipset uz ATI proc kad već postoje dobri ATI 7xx. :d
 
Poslednja izmena:
kako bi bilo bolje povezati htpc, tv i zvucnike?
dvi za video sa htpc na tv, i audio sa htpc na zvucnike
ili hdmi (audio+video) sa htpc na tv, pa sa tv audio na zvucnike?
pretpostavljam prva varijanta
 
Ako nemas AVR i zvucnike povezane na njega, najbolja je prva varijanta. Ako imas npr. Z5500, HDMI ni ne mozes da iskoristis, logicno. Osim u slucaju optickog izlaza na TV-u, al' to vec zavisi kako je implementirano i da li se bolje cuje od standardne konekcije.


@ magick: mdpc :)

lian-li-a01-01.jpg
 
Poslednja izmena:
A kakav je 790GX prema 9300/9400 i 8300? - ima uATX DFI i GB kod nas da se pazare, doduše, cene su im 11-12k din. :S: Kao svaka opsesivno-kompulsivna osoba, moram da istaknem da sam gadljiv na NV čipset uz ATI proc kad već postoje dobri ATI 7xx. :d
790GX se razlikuje od 780G po nešto višem kloku grafičkog jezgra (700 vs 500 MHz), obavezno prisutnom SB750 južnom mostu (RAID 5 i nešto bolje overklokerske mogućnosti) i podršci za triple Hybrid SLI, odnosno pravi SLI sa dve diskretne karte + IGP. Platforma je više za gejmere nego za HTPC i ne vidim kako bi ti se isplatila ta investicija, naprotiv... samo bi imao više problema da je ohladiš.

Puma (780G) je odlična platforma i ja sam je zaobišao samo zato što sam želeo oob (out-of-box) hw video akceleraciju pod Linuksom. Podržavaće to i ATI jednog dana, ali me stvarno više mrzi da čekam i da se bakćem sa kompajliranjem OSS drajvera, pa reko daj tu Nevidiju... :p

Do duše, 8300 ima odličnu perspektivu za punu hw akceleraciju pod Mac OSX-om, dok 780G to verovatno nikada neće videti, pa mi je to bio još jedan razlog više za NV.

Na kraju, isparanoisali su me i AHCI problemi sa SB700 južnim mostom, pa sam se odlučio za "tehnički savršeni" NV čip set. ;)

Ipak, Stilgarovom izboru se ništa ne može zameriti, pogotovu ako mu 8-kanalni LPCM i Mac OSX ništa ne znače.
 
Ovaj Zalman ne izgleda loše, a i pretpostavljam da mu je ono ugrađen touch-screen...

Ipak... nije potpuno pasivan, za razliku od gore navedenog ili ovog rack mount modela:





<kiselo_grožđe>Ali dobro... zadovoljićemo se i nekim Antekom.</kiselo_grožđe> :d
 
Poslednja izmena:
790GX se razlikuje od 780G po nešto višem kloku grafičkog jezgra (700 vs 500 MHz), obavezno prisutnom SB750 južnom mostu (RAID 5 i nešto bolje overklokerske mogućnosti) i podršci za triple Hybrid SLI, odnosno pravi SLI sa dve diskretne karte + IGP. Platforma je više za gejmere nego za HTPC i ne vidim kako bi ti se isplatila ta investicija, naprotiv... samo bi imao više problema da je ohladiš.

Ah, ma ja to pitam onako, nisam ništa kupovao skoro (više sam prodavao :d) pa bih bućnuo ovu DFI umesto Biostara u desktop, a da Biostar onda ostane za HTPC kad me uhvate mušice da to sklapam. :D Kopkalo me samo što si pomenuo sve aktuelne integrisane čipsetove osim 790GX, pa reko da vidim šta mu 'fali' sa aspekta HTPC rešenja - sumirano, 9400 i 790GX ciljaju na veće performanse, kao što si i rekao, a i cena im je osetno veća.

Samo sam neodlučan još uvek da li da ostajem na uATX ili da idem na one još manje ploče pošto i one ubijaju sa cenom. Taj Asus što si ga uzeo je baš povoljan. NB na ovom Biostaru je takođe vreo ako se ostavi bez promaje, pa mi otpada skroz pasivno kućište, a i ne mora da bude neko baš minijaturno, recimo da bi savršeno leglo neko u dimenzijama aktuelnih AV risivera (ovaj coltov Zalman npr) . :smoke: Meni će samo biti primarno da mašina može da tera FullHD video, OS nebitan. Odo da kopam i ja malo po tom AVS forumu... Cenim da će se čekanje najviše isplatiti - dok ne stignu TV i AVR. :d
 
Poslednja izmena:
Ipak, Stilgarovom izboru se ništa ne može zameriti, pogotovu ako mu 8-kanalni LPCM i Mac OSX ništa ne znače.

meni je ovo prvi HTPC mada sam ideju dobio sa pojavom 690g chipseta nabavio tada plocu ali je kuciste bila prepreka. Sad chifteca ima koliko hoces ali su ko sto rekoh skupi, konkretno visina mog kucista je 13.3 cm full aluminijum crno. Vezao sam za sad htpc sa tv-om direktno jer treba da nabavim opticki kabl za audio od 3-5 metara sto zavisi od prostora gde ce stajati (treba da se selim). Kad nabavim i opticki kabl onda hdmi ide u pioneer av risiver 917 za sliku kao i opticki za svuk a tv je povezan sa pionirom preko hdmi-a. Mana ovog modela pioneera je sto mu kroz hdmi ide samo slika a ne i zvuk tako da mora i optika. Ima vremena za ucenje i eksperimente jos sam "zelen" :)
 

Prilozi

  • chieftechm2.jpg
    chieftechm2.jpg
    38 KB · Pregleda: 368
Poslednja izmena:
@mickeyrs: Od svih integrisanih resenja, a bogami i zasebnih grafickih, 9300/9400 za Intel i 8300/8400 za AMD, imaju najbolje odradjeno procesiranje 24p signala - "silky smooth". :)


krastavac. :smoke:

Da li znas ima li negde u HR neki od polozenih Liana ? Videh na sajtu Linksa da od HTPC kucista imaju samo onu "kockicu" V350, a ti si ovde spomenuo jedan LL koga nema u Linksu.


Btw, Magick, kad smo kod PCM-a i softverskih plejera, da li znas da li je resen problem downmixovanja svega u 48KHz/16-bit bez obzira na izvorni bitrate/sample ? :(
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno