Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

Vuki871,

koji operacioni sistem si instalirao?
Koji program koristiš kao player?
 
Ok, i meni bio trebao neki htpc za sledece rabote: torrent download, filmovi i muzika, youtube, igrice za Segu i Nintendo i GTA (Vice City & Liberty City), i mozda eventualno KODI mada ja vise volim da downloadujem i imam sacuvano na hdd-u ono sto mi se svidja. Dakle nesto kao android box ali da me ne boli glava hoce li raditi. Moj izbor je trenutno ovakav:

MATICNA PLOCA
Asus H110M-K (micro atx)

PROCESOR
Intel Pentium G4560 - Da li moze sam, bez graficke karte da reprodukuje video fajlove sa oznakom hevc x265 i hevc x265 10bit, pritom mislim na ripove serija i filmova koji se pojavljuju na torentima. Nista 4K, 3D, UHD, VR i slicne vanzemaljske tehnologije.

RAM memorija
HyperX 8GB Savage DDR4 2133MHz CL13 - Znam da treba pogledati specifikacije maticne ploce i upariti je sa odgovarajucom RAM memorijom. DDR4 i ovi megaherci pasuju, ali me buni oznaka CL13. Primetila sam da neke memorije imaju CL14 ili CL15. Je l' to neki bitan faktor ili da ne obracam paznju?

Na prethodnoj strani jedan forumas je savetovao da se uzmu dva stapa od 4GB umesto jednog od 8GB? Da li to znaci da racunar nece raditi kako treba ili nece moci da iskoristi svih 8GB ako je samo jedan stap? Nema razlike u ceni ali radije bih da imam jedan od 8GB pa ako nekad zatreba da dodam jos jedan?

SSD i HDD
Plan je bio da uzmem SSD od 120GB za sistem i HDD od 3TB za skladistenje. Ili je dovoljan samo HDD? Premisljam se zbog prostora u kucistu.

KUCISTE
Ovde me vec hvataju muke, i to ne slatke. Moj prvi izbor je CM HAF Stacker 915 kog nema ni u radnjama ni na oglasima. Alternativa je CM Elite 130. Medjutim, cini mi se da je bas malo i da bi se pregrevalo. Prvo, nema mnogo lufta izmedju napajanja i maticne ploce, drugo cini mi se da bi SSD i HDD (ukoliko uzmem oba) takodje bili veoma blizu. Resenje bi mozda bilo da ne ubacujem opticki uredjaj vec da ga prikljucujem samo po potrebi. Gledala sam neki review i bas su ga nagrdili sto se tice pregrevanja, mada su u tom testu imali i graficku kartu, ali eto kuciste navodno ima problem da istera topao vazduh.
Ili da batalim i uzmem neko midi tower kuciste u tom cenovnom rangu, mozda CM K280? Znam da to onda ne sme da se zove htpc i da bi trebalo da se tornjam sa teme, ali moram da pitam :D

NAPAJANJE
Koliko mi vati treba za ovakvu konfiguraciju?

I da li je za konfiguraciju bez graficke karte bitno koji OS cu koristiti? Da li bi Windows 10 previse opteretio takav racunar ili nista ne smeta?

Unapred hvala i izvinite na smetnji i preopsirnom postu.
 
Kakav deja vu :)
Ovakav je bio i moj prvi HTPC i imao sam sličan post u ovoj temi, stim što sam ja i grafičku bio ubacio...

Ja sam tada mislio da ako je to računar koji je povezan na televizor u dnevnom boravku i ako se uglavnom kontroliše preko daljinskog, onda je to HTPC.

Međutim, shvatio sam da pokušavam da spojim dve krajnosti u jedno kućište i da su opcije mnogo veće ako izbacim gaming momenat.
Mislim da će ti u ovoj temi, kao meni nekada, većina upravo to savetovati. Zaboravi na gaming i onda je mnogo lakše sklopiti HTPC.

Ako već ideš u tom pravcu, zašto onda ne razmisliš o nekom AMD APU, oni bi trebali da imaju bolje integrisane grafičke. Da li taj procesor sa tom integrisanom grafikom može da pokrene kako treba GTA? To je neko starije izdanje GTA?

Nažalost ne mogu mnogo da ti pomognem oko konkretnih pitanja. Napajanje će ti biti dovoljno bukvalno bilo koje (400 W). Memorija bi trebala da radi bolje u dual channel modu odnosno kad imaš dva štapa umesto jednog ali proveri na Google-u, verovatno su razlike oko 1%. Tajminge memorije zanemari, tu su verovatno razlike ispod 1% tako da se ne opterećuj mnogo sa tim da li je cl13 ili cl15.


Evo par slika tog prvog HTPC-a:

https://photos.app.goo.gl/vjrtiLzMkS2hOKQI3
 
Poslednja izmena:
Kod integrisane grafike znači brža memorija i dva štapa, jer ona nema svoju i mora da koristi isti RAM kao i sistem.
 
Ja sam u Elite 130 uspio da ubacim (sve na predviđena mjesta) DVD (onaj debeli, stari, ne slim), SSD, 2 x HDD i 1050ti grafičku. i radi sve ok. da li se pregrijava, pojma nemam. čini mi se da ne, ali jeste jednom nešto zbrljao jer mi stoji ispod tv, u komodi, pa kad sam zatvorio vrata + ljeto. Sad ne zatvaram kad radi i nema preoblema.
 
@ ljubanve, nemanja123, rzeljko

Hvala na odgovorima. Jos samo kad bi neko mogao da mi odgovori na pitanje vezano za procesor. Ubih se trazeci po internetu ali informacije su vrlo oprecne i krajnje konfuzne.
 
Koliko ja znam i vidim može HEVC 10 bit. Proguglaj, ima testova za to.
Zavisi šta planiraš u pozadini da radiš.
 
Sklopih za vikend solidan HTPC koji ce se koristiti pre svega za Netflix app u Windows 10 i stream sa NAS-a, nesto manje sa neta (Ace za sportove) i u druge potrebe. Neke stvari sam naravno nabavio u inostranstvu, kod nas ih nema (nekih je bilo, neke nikada nisu uvozene).

Pentium G4600T 2c/4t 3GHz (35W)
Kingston 4GB 2133MHz
Gigabyte Z270N WiFi
Noctua NH-L9i (uz LNA)
Silicon Power S55 240GB
LC Power 1340mi (75W external PSU)

Sve radi bez ikakvih problema, ventilator na kuleru se jedva cuje tek kada prislonis glavu kucistu. Temperature su oko 35 stepeni za CPU (vecinu vremena naravno idle-uje) i nesto nize za VRM.

Najveci problem za nabavku je naravno CPU, kod nas ovakve egzotike (35W) nikada nije bilo, a nisam hteo da se zezam sa undervoltom iako se i na taj nacin moze postici slican rezultat. Cena je par eur vise u odnosu na standardnu verziju.
 
Ne znam da li je neko vec pominjao, ali pre neki sam slucajno probao da pustam mp3/flac preko raspberry pi3 model B, i radi bez problema.
Nema nikakvog ventilatora, potrosnja na maksimalnom opterecenju 6w :smoke: (manje od standby potrosnje kod vecine lcd televizora).
Od izlaza ima full size hdmi, audio, usb, wifi, bluetooth i lan prikljucak, umesto hdd-a se ubacuje sd kartica tako da mozete da gurate koliko god hocete velicinu, za dodatni prostor preko usb se moze prikljuciti eksterni flash ili hdd.
Dimenzije su manje od paklice cigareta.
Standardan linux instaliran sto znaci da se moze instalirati gomila programa, vidim da neki igraju minecraft na njemu.
Postoje posebne linux verzije za raspberry koje ga pretvaraju u home centar (znaci nema izgled standardnog linuxa nego izgleda kao software nekog audio/video playera)

Ja sam ga licno povezao na USB DAC, i bezicnu tastaturu sa misem i radi savrseno.

Pusta i youtube,i kompresovane filmove(treba provetiri da li se moze izboriti sa nekom jacom kompresijom i rezolucijom vecom od fullhd).

Cena sa ispravljacem i kucistem, bez sd kartice je 7000din.

Ovo mi je mnogo bolja opcija nego glomazno kuciste sa gomilom ventilatora i delova koji trose minimum 50w.

Stvarno sam odusevljen spravicom.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li je neko vec pominjao, ali pre neki sam slucajno probao da pustam mp3/flac preko raspberry pi3 model B, i radi bez problema.
Nema nikakvog ventilatora, potrosnja na maksimalnom opterecenju 6w :smoke: (manje od standby potrosnje kod vecine lcd televizora).
Od izlaza ima full size hdmi, audio, usb, wifi, bluetooth i lan prikljucak, umesto hdd-a se ubacuje sd kartica tako da mozete da gurate koliko god hocete velicinu, za dodatni prostor preko usb se moze prikljuciti eksterni flash ili hdd.
Dimenzije su manje od paklice cigareta.
Standardan linux instaliran sto znaci da se moze instalirati gomila programa, vidim da neki igraju minecraft na njemu.
Postoje posebne linux verzije za raspberry koje ga pretvaraju u home centar (znaci nema izgled standardnog linuxa nego izgleda kao software nekog audio/video playera)

Ja sam ga licno povezao na USB DAC, i bezicnu tastaturu sa misem i radi savrseno.

Pusta i youtube,i kompresovane filmove(treba provetiri da li se moze izboriti sa nekom jacom kompresijom i rezolucijom vecom od fullhd).

Cena sa ispravljacem i kucistem, bez sd kartice je 7000din.

Ovo mi je mnogo bolja opcija nego glomazno kuciste sa gomilom ventilatora i delova koji trose minimum 50w.

Stvarno sam odusevljen spravicom.
Tako je...upravo to i ja uradio. Prvo sam izbacio veliko i bucno kuciste. Pa onda prepravio kuciste od cd playera da bude kuciste da bi se lepo uklopilo, i na kraju i to malo kuciste i sve delove rasprodao i uzeo rpi 2 i to radi za mene odlicno nekih bezmalo 2 god, pritom se nikad ne gasi. Sav materijal vuce sa NAS-a ili strimujem sa telefona youtube, video, slike...
 
Poslednja izmena:
Na sajtu Raspberry Pi (https://www.raspberrypi.org/downloads/) postoje dva 'operaciona sistema' koja služe kao HTPC, a to su OSMC i LibreELEC (KODI).
LibreELEC navodno super radi.

Ja sam se sa Raspberry Pi nešto malo igrao kada se je pojavio pre nekoliko godina i sećam se da je HD filmove puštao bez problema, dok koliko se sećam za VC-1 i MPEG-2 filmove je bilo potrebno doplatiti približno 2-3€ za licence.

Koliko vidim na forumu svi kupuju Android Box-ove koji baš i nemaju redovne update-ove, zato baš i ne znam zašto je Raspberry Pi tako zapostavljen u HTPC segmentu.
 
Poslednja izmena:
Dobar je i OpenELEC.
Ograničenje je fullhd rezolucija i što x265 ne obrađuje hardverski.
Sve u svemu za mene zakon sprava.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Na sajtu Raspberry Pi (https://www.raspberrypi.org/downloads/) postoje dva 'operaciona sistema' koja služe kao HTPC, a to su OSMC i LibreELEC (KODI).
LibreELEC navodno super radi.

Ja sam se sa Raspberry Pi nešto malo igrao kada se je pojavio pre nekoliko godina i sećam se da je HD filmove puštao bez problema, dok koliko se sećam za VC-1 i MPEG-2 filmove je bilo potrebno doplatiti približno 2-3€ za licence.

Koliko vidim na forumu svi kupuju Android Box-ove koji baš i nemaju redovne update-ove, zato baš i ne znam zašto je Raspberry Pi tako zapostavljen u HTPC segmentu.


Ipak ima ljudi koji hoće da izvade spravu uključe i da radi odmah.
Koliko sam shvatio oko RPi treba malo truda i znanja za štelovanje...
 
Treba da podesiš Kodi kao i na svakoj drugoj platformi. Instalacija OS-a na SD karticu je mačiji kašalj.
Mislim da je došlo vreme da su neki Android boksevi bolji izbor ali jedan duži period RPi je bio zakon za Kodi, a upotrebljiv je i dalje pogotovo za nas koji smo do 1080p.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Imam HTPC/NAS (HP Microserver) u kome je ATI 6450 Low profile.

Na toj mašini koristim Kodi za prikaz i uz HW acc (dxva2) sav materijal u 1080p radi sa minimalnim zauzećem CPU.
Sada se pojavljuje dosta H.265 materijala koji ova GPU ne može da dekodira, a CPU je slabašan da se izbori sa takvim videom.

Sad i dva pitanja:

1. Koja bi bila minimalna GPU uz uslov da je low profile, a da može da se izbori sa novijim materijalom uključujući i 4k?

2. Da li takav upgrade uopšte ima smisla ili bi bilo bolje napraviti neko drugačije HTPC rešenje (TV Box), a ovu mašinu ostaviti da bude NAS/Share/Torrent?

Unapred hvala.
 
Stavi FreeNAS ili nesto slicno na tu masinu, i uzmi neki android box. Ta masina je idealna za NAS, malo trosi pa mozes i par servisa da drzis na njoj (torrents, couchpotato, sickbeard itd...)
 
Mislim da je kutija negde pisao koji procesori mogu na taj mikro server, neki Xeoni su bili u priči. Ako ne nađeš pusti mi pm, imam bookmark na računaru. Tako možeš da dobiješ univerzalniju mašinu ako ti je to potrebno.
 
Server je Gen7, tj neki AMD Turion (ako se dobro sećam), tako da ništa od Xeona

Vidim da su sve ove karte dual slot. Moram da proverim ovih dana kao bi to stalo.

1030 mi je ok cena. Cena 1050ti mi se ne sviđa. Već me vuče da gledam neki NUC.

Odoh u drugu temu da vidim koji bi BOX bio pouzdano rešenje u rangu cene 1030.

tnx 2 all

edit: Sad videh potrošnju karti. Nema šansi da ovo napajanje izdrži 75w što troši 1050ti. Nvidia i za 1030 koja po spec troši 30w preporučuje PSU od 300w, što ovaj PC nema. Izgleda da box ostaje kao jedino rešenje. Koje se meni, ubr, najmanje sviđa
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari. Sastavljam neki budget HTPC, iskljucivo za serije, filmove, surfing i nista vise. 1080p, ne 4k. Zanima me sta mislite o plocama kao sto je GA-N3150M-D3P koja ima integrisan 1.6 GHz quad core procesor i koliko sam video graficku karticu sa 4K HDMI izlazom. Ili neka druga ovog tipa, ne mora ovaj model. Prakticno se eliminise buka koja dolazi sa CPU fana i fana graficke.
 
Sastavljam neki NAS za sebe, i uzeo sam isto Gigabyte-ovu plocu, ali dual core (N3050M). Samo sam uspeo da je testiram preko vikenda i stvarno je apsolutno tiha, a ni heatsink nije bio previse topao. Koliko sam video, iste procesore koriste i QNAP i Synology za svoje NAS-ove (2-bay i 4-bay), tako da ne bi trebalo da bude problema sto se tice procesorske snage. Mislim, ako odgovara njima, odgovarace i meni.
Postoje dva (uslovno receno) minusa: prvi je samo 2 SATA porta, mada mislim da to ima vise znacaja za NAS nego za HTPC, i drugi je to sto je ploca microATX, pa ces imati suzen izbor kucista u koje mozes da stavis plocu, a da ne zauzme dosta prostora. Da je ploca ITX formata, bilo bi malo lakse. Tu sam se nekako najvise zadrzao gledajuci Silverstone-ova kucista (Sugo serija).

Nadam se da ti je odgovor barem malo pomogao.
 
Jel ima kod nas na trzistu da se nadje neko pasivno napajanje od 60-100W za takve htpc konfe? Koliko vidim taj cpu trosi ~ 6W, pa sa sve ssd/hdd i ram nece preci 20-30W (pa neka bude lufta jos za graficku ranga gt1030 ~ 30W). Ili neka adaptacija za externa/laptop napajanja?
 
Imas pico napajanja sa alija, cigla i samo napajanje ( plocica ). Ja ih koristio nekih godinu ipo dana bez ikakvih problema.
 
sto rece maxa007, jedino takva kombinacija (cigla + PicoPSU), mada cenovno to i nije bas najjeftiniji combo. Ne znam koliko su kvalitetna PicoPSU napajanja sa alija. Alternativa je da se pojuri neko pasivno ATX napajanje (recimo Seasonic 400W) ili neko polupasivno SFX (recimo nesto od Silverstone-a), mada ce to zauzeti vise prostora. Sto se tice efikasnosti, obicno ce sub-400W 80-plus napajanja imati slicnu efikasnost kao i PicoPSU (za manji load PicoPSU ce biti u prednosti, za srednji/veci load klasicno ATX napajanje).
 
Ja već duže vreme koristim picoATX sa Alija koje je deklarisano kao 160W i nikakav problem do sada nisam imao. J1800 + 4GB RAM + SSD + 2,5" disk na eksternom napajanju 12V 5A (60W). Greje se ovo, što je i razumljivo obzirom da je pasivno hlađeno, ali ništa alarmantno.
 
Nadam se da nisam promasio forum...da li je moguce prikljuciti tv na komp adapterom usb to lan posto na tv-u imam samo usb prikljucak pa da ide iz kompa usb to lan - lan kabli do tv-a - pa se opet vraca lan to usb u tv? Tako da komp sluzi kao eksterni hd...nadam se da ste razumeli pitanje :D
 
Samo ako TV ima drajver za taj USB2LAN adapter i mozes da mu podesis IP adresu. Vecina TV-a to nema, vec ima ugradjen neki fabricki player sa USB diska a to ces tesko emulirati. Postojali su USB2USB transfer kablovi, ali je to bilo sporo i bagovito.

Jednostavnije je opametiti TV nekim Android boxom samo kosta.
 
Kupio sam m-ATX plocu Gigabyte GA-J1800M-D2P sa integrisanom grafickom. Jel moguce da je ta graficka toliko slaba da ne moze da gura 720p video u fullscreenu? Gledam na 1080p TV-u, i cim pustim u full screenu, video pocne da koci, prekida i stuca. Isto i sa YouTube klipovima. Ovako kada otvorim video u plejeru sve je OK, dok ne pustim u full screenu.
 
Ocigledno ti ne radi hw akceleracija videa koju bi proc trebalo da podrzava.
 
Nazad
Vrh Dno