Šta je novo?

ZTE MF622 Telekom Srbija 3G net

sirNemanjapro

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
29.11.2006
Poruke
4,511
Poena
440
Ako neko ima Mac i 3G net modem, zna da ne može da otvori pola sajtova. Zato su inženjeri iz Telekoma došli na rešenje za Windows tako što su promenili MTU sa 1500 na 514 kroz Windows Registry, dodavanjem registry ključa u bazu.

Na Macu je to bilo malkice teže naći, barem meni, ali uz veliku pomoć Milana Adamova (adminsitrator sa MacSerbia.org, poz Milane) našli smo rešenje.

U pismu ispod, ako vas bude interesovalo da čitate naćićete uputstvo, ali evo uprošćeno.

Uključite Mac, NE KONEKTUJETE modem, odete u Terminal, uradite
Kod:
ifconfig -l
I dobijete rezultat (NA PRIMER)
Kod:
nemanja-cosovics-oem:~ iNemanja$ ifconfig -l
lo0 gif0 stf0 en0 vmnet8 vmnet1

Zatim POVEŽETE modem sa Macom, ponovite komandu i dobijete (NA PRIMER)
Kod:
nemanja-cosovics-oem:~ iNemanja$ ifconfig -l
lo0 gif0 stf0 en0 vmnet8 vmnet1 ppp0

Očigledno je da je razlika u ppp0.

Sad promenite MTU za ppp0.
Kod:
sudo ifconfig ppp0 mtu 514

* 514 - je broj koji je Telekom postavio u Registry ključu, na Macu ne radi dovoljno dobro kao na Windowsu, ali je fazon sada pecati pravi broj. To ostavljamo momcima iz Telekoma da se igraju. Bitno je da posle ovoga rade neki od sajtova koji nisu radili, ali neki onda prestaju da rade (MacSerbia.org kod mene posle promene nije radio).

* Oni koji su novi u Mac svetu da znaju da posle komande će im se pojaviti da ukucaju lozinku. Kada budete kucali nećete videti broj karaktera koji ste uneli, ali sve što unesete sa tastature će biti prihvaćeno. Tako da se ne zbunite oko toga.

* Ono što treba napomenuti je da posle restartovanja će ova vrednost da se promeni. Milan je predložio da se to menja pomoću skripte.

Kod:
do shell script "sudo -p 'tvojadminpassword' ifconfig ppp mtu 514"

BONUS FEATURE:
Moje pismo Telekomu, da ih obavestim za rešenje. Da dodam pre toga sam ih pozvao i devojka koja se javila obradovala se kao da je dobila na lutriji kada sam joj rekao da imam rešenje za ZTE MF622 za Maca. :D
Bio sam malko bezobrazan posle svog zezanja oko podešavanja i njihovog slanja registry ključa za Mac, tako da EXPLICIT TEXT - PARENTAL ADVISORY. :D

Pozdrav gospodo ineženjeri iz Telekoma,

Pošto niste imali vremena, mogućnosti, viša sila, zemljotres, komšiji se macila mačka, vrag će ga znati šta ste radili, da nađete rešenje za problem, konkretno u ovom slučaju vezan za ZTE MF622 3G net modem i MacOS X (Tigar i Leopard). Ja sam bio toliko uporan da sam uspeo da nađem rešenje.

Ne morate da aplaudirate, sve ok.

O čemu se radi. Vi ste meni poslali registry ključ za MacOS X, koji kao što ne znate NEMA REGISTRY, NIJE WINDOWS, kapirate? Nemam gde da ga stavim?

Posle istraživanja šta ustvari vi menjate, a to je MTU, Maximum Transfer Units sa standardnih 1500 (negde i 1450) na 514 (Microsoft čak ne preporučuje da se ide ispod 800, ali šta sad...).

Na Macu je to malo teže locirati iz prve, kada se ne zna baš toliko oko terminala.

Elem, pošto sam Vas davio kroz prvi deo mejla (da vam vratim za patnju i bol), sada ću da vam zaradim platu (ono što vi niste uradili).

Sledeće uputstvo MOŽDA može da radi na LINUXu, nisam probao, ali pošto je kernel sličan (donekle) trebalo bi da radi.

Potrebno je ući u Terminal (konzolu, kako god želite da nazovete) zatim nađete sve uređaje koji su služe za konekciju (LAN, modem, virtuelni uređaji) između ostalog naćićete i ppp0 (verovatno će se tako zvati ne mora da znači). Najbolje je da se proveri pre i posle ubacivanja modema.
Komanda na Macu, u Terminalu je

ifconfig -l

Kada vidite razliku između dva prompta znaćete koje vam je ZTE, kod mene je to ppp0, siguran sam da će i kod drugih isto tako biti, ali razlika u dva izveštaja je ključna.

Posle toga je posao lak.

sudo ifconfig ppp0 mtu 514

Problem je što 514 ne radi lepo kao na WINDOWSU, e tu je vaš deo posla da testirate razliku od 986 podešavanja i nađete najbolje (1500-514) jer na primer kada sam podesio 514 nisam mogao da otvorim macserbia.org.

Na ovo rešenje sam došao uz pomoć Milana Adamova sa MacSerbia.org.

Forum > Software > Mac OS X > ZTE MF622 | Telekom Srbija 3G internet

P.S.
Pošto sam ja poslao reklamaciju još prošle godine (kako ovo zvuči tragi-komično), na svoj broj 064701XXXX, računam da bi mogli da donirate nekih 2-3 meseca besplatnog neta. I da pomognete sajtu MacSerbia.org!

Mir Božiji, Hristos se rodi!

--
Srdačno,
Nemanja Ćosović


Tema na MacSerbia.
 
:d:d:d:d
E neka si im... baš...
Telekom.... Boli ih za Mac-usere samo tako.
 
ok i da li se neko ipak setio da ti kaze hvala?
 
Pored toga što sam reklamaciju prijavio još pre Decembra.
Pored toga što sam im tražio da mi prebace na 10GB, a nisu.
Pored toga što sam ih molio da mi ograniče račun na 5k dinara, a nisu.
Pored toga što sam, uz pomoć Milana Adamova, rešio problem za Mac korisnike.

Setili su se, poslali su mi račun na 5.450 dinara za Decembar.
 
Instalirao sam jucer Snow Leopard na desktop masinu (iz potpisa), medjutim, nikako da namestim ovaj ZTE-ov modem da mi radi.
Sa druge strane, na laptopu (MacBook) sve sljaka dobro.
Kad otvorim Network Preferences, vidim da na Hackintoshu nedostaju one konekcije za ZTE, dok ih na MacBook-u ima (vidi se sa slika).

Nemanja, jel imas mozda iskustvo sa ovim?
 

Prilozi

  • Screen shot 2010-01-05 at 20.49.12.jpg
    Screen shot 2010-01-05 at 20.49.12.jpg
    241.2 KB · Pregleda: 328
  • Screen shot 2010-01-05 at 20.49.42.jpg
    Screen shot 2010-01-05 at 20.49.42.jpg
    221.9 KB · Pregleda: 276
To je zato što ne prepoznaje instalaciju ili ti nije instalirao. Pokušaj da izvadiš instalaciju sa modema kada se prijavi kao USB uređaj i pokreni je ručno.
 
Nemam srece sa ovim nikako.
Definitivno ovo nije instalirano kako treba.
Nasao sam na netu jedan drugi instalacioni paket i evo sta dobijam kad ga instaliram (slika 1). Sa onim njegovim instal. paketom prodje bez ove greske
Kada recimo pokusam iz konzole da uklonim ekstenziju ZTEUSBCDCACMData.kext, evo sta dobijem (sl. 2). Kao da ona nije ni podignuta uopste.
Jel postoji nacin da ove dve ekstenzije nekako "na silu" podignem, da ih sistem ucita?
ZTEUSBCDCACMData.kext i
ZTEUSBCDCACMControl.kext

Mada, one bi trebale da se dignu cim se nalaze u /System/Library/Extensions, zar ne?
 

Prilozi

  • Screen shot 2010-01-06 at 19.56.25.jpg
    Screen shot 2010-01-06 at 19.56.25.jpg
    242.5 KB · Pregleda: 234
  • Screen shot 2010-01-06 at 21.55.57.jpg
    Screen shot 2010-01-06 at 21.55.57.jpg
    268.5 KB · Pregleda: 223
Ne mogu da ga nateram da mi radi u windowsu 7.

Postoji li rešenje?
 
Ne mogu da ga nateram da mi radi u windowsu 7.

Postoji li rešenje?

Problem je (barem kod mene bio) sto se moraju rucno instalirati drajveri.
Da li ti u Device Manager-u stoje ona 3 zuta znaka upozorenja da drajveri nisu pronadjeni? Ako je tako, desni klik na svaki od njih i azuriras drajvere.
Namestis da ti pretrazi ceo C:\ i naci ce ih. Tako je bilo u mom slucaju.
 
Problem je (barem kod mene bio) sto se moraju rucno instalirati drajveri.
Da li ti u Device Manager-u stoje ona 3 zuta znaka upozorenja da drajveri nisu pronadjeni? Ako je tako, desni klik na svaki od njih i azuriras drajvere.
Namestis da ti pretrazi ceo C:\ i naci ce ih. Tako je bilo u mom slucaju.

Hvala, upalilo. :wave:
 
Sir Nemanja, prosto moram da pitam šta je ovo:

Screen shot 2010-07-01 at 12.19.48.png

Jel ovo GUI rešenje moguće za 3G modem, ili je ovo podešavanje dostupno samo preko terminala?
 
Poslednja izmena:
Uf, izvini pogrešno sam se izrazio. Nisam mislio da pitam šta je ova sekvenca znakova sa dvotačkama, već sam primetio podešavanje za MTU (treća stavka na slici), pa pitam ima li to i za 3G modem ili je ipak jedini način terminal.
 
Poslednja izmena:
Za modem to je jedini način zato što se modem drugačije prijavljuje u sistemu. Kada se diskonektuješ pogube se sva podešavanja. Kako su ga napravili, tako i radi.

Šta je to MTU?
 
sto se tice 3g modema ja sam svoj ZTE MF190 instalirao na Lion preko programa drugog operatera i radi bez ikakvog terminala i ponovnog upisivanja parametara

Uploaded with ImageShack.us
 
Ajde da odem korak dalje - imam isti modem, kartica mi je davno istekla (traži mi pin cod, ali više ne važi onaj koji sam dobio uz karticu), ali bih voleo da mogu da ga otkljucam i možda koristim na drugim mrežama. Da li neko ima iskustva sa unlockom ovog zte modema i da li je to uopšte moguće?
 
Vidis nisam ni probao da zabodem bilo koju drugu karticu u mf622, jer nisam ni pretpostavio da je otključan. Hvala na informaciji. Drugim rečima, sada bih mogao da u taj zte modem stavim npr telenor karticu i da uz pomoć ovog vodafone softvera radi?
 
Nazad
Vrh Dno