Šta je novo?

PTT adsl

Izmedju ostalog, bas ovde na Benchu.

edit: Moguce je, naravno, i da provajderi ogranicavaju. U svakom slucaju, ume jako sporo da bude.
 
Poslednja izmena:
mtopic

Najbolje Ti je da odes do glavne pošte i da tražiš uključenje ADSL(ako na šalteru znaju šta je ADSL).
Kad potpišeš ugovor čekaš još 3-4 dana da te uključe.
SRETNO...
 
Hvala, druze!
Zvao sam ih, skoro pa se sve izdogovarao i na kraju mi neki glavesina kaze da nemaju modema ma u koju posti u SR otisao :) Kao u celom ZRu imaju samo 4 modema koja su neispravna i da ako nekome korisniku vrisne modem da nemaju da zamene. Trebaju da raspisu tender za nabavku modema i opreme, tako da ne zna kada ce se to dogoditi, a nije mogao da mi garantuje da bih dobio do kraja meseca...
Tako da sam automatski (oko 11h) pozvao Orion, oko 14h mi uzvratili poziv da postoje tehnicke mogucnosti za ADSL i najkasnije do 10 dana dobijam opremu i ugovor na kucnu adresu. Sta drugo reci za PTT i njihov ne profesionalizam.
 
Sta da ti kazem...Uvek postoje HITNI slučajevi za modeme.Jedina prednost PTT ADSL je što te ne vežu ugovorom a i cena je OK.
 
Ja sam to njihovo djubre od modema vratio jos pre dve godine i koristim svoj ruter, ne budite sitne duse imate po oglasima polovne adsl rutere za pristojnu cenu.
 
Vala stvarno. Oni to kupuju putem tendera. Dakle, najjeftinije moguce. Sta ocekivati od jeftinog kineskog djubreta ?
 
A ja sam uvek to njihovo "djubre" koristio, i da priznam da sam sada, kao njihov dugogodisnji korisnik, uspeo da uzmem TP-Link TD-8817 koji mi odlicno radi.
 
Vala stvarno. Oni to kupuju putem tendera. Dakle, najjeftinije moguce. Sta ocekivati od jeftinog kineskog djubreta ?

A kako misliš da javna preduzeća vrše nabavke? Da li uopšte znaš šta je to tender? Kad već moram da pitam...
 
btw stigli su modemi :banana:
 
Pisao sam PTT-u pre nekih 15-ak dana na mail, i jos nisam dobio odgovor. Verovatno cu preci na drugog provajdera, ali NE jer nisam zadovoljan uslugom, vec zbog cene! 1850 din. za 4M je dobra cena kada se gledaju osnovni cenovnici ostalih ISP, ali skoro SVI daju neke pogodnosti (3-4 meseca dzabe, 6 platis + 6 gratis, 50% nize cene,...). Kad se sve to presabere, onda PTT ispade preskup (iako ima najbolje cene u startu). Ustede se krecu od nekoliko stotina dinara mesecno do cak 800 din mesecno. Na godisnjem nivou je to poprilicna cifra!

Dajem im rok jos nekih 15-ak dana, i ako ne bude nikakvog odgovora, trazicu im MIK...... Nadam se da ce me ipak prijatno iznenaditi u medjuvremenu......
 
Poslednja izmena:
Ja danas cuo tek za ovo da je Telekom uveo 50% popusta na sve pakete. To je sada daleko vise isplatljivije nego sto nudi PTT. Mogli bi i oni malo nesto da pocaste vernim korisnicima. Ja sam i zaboravio od kada sam kod njih, bar oko 2 ipo godine. Da imam nekih problema sa konekcijama sigurno bi sada presao ali ovako aj da pricekam jos malo pa mozda i oni uzvrate nesto.
btw kada im pogledas sajt deluje kao napusten. Nikad nekih vesti, nekih promena ili bilo sta.
 
Sajt pored toga sto je jadan i socijala redovno je update-ovan sa svim desavanjima vezanim za ptt internet i pregledan je. Za izgled stranice me bas briga, dok god im internet radi perfektno, jos kad bi se obistinilo ono sto pomenuse ljudi ovde u vezi popusta da se sprema bilo bi fenomenalno. Godinama sam kod ptt-a, godinama sam placao umanjen racun za onih 20% popusta sto sleduje vernijim korisnicima i to je bila ubedljivo najbolja ponuda sto se adsl-a tice. Sve ove akcije od godinu dana su kratkog daha, brzo prodje godinu dana realno, i pored toga ptt i dalje ima najbolje cene ako u obzir uzmemo ove jace pakete. Ptt 16mbit je 2800din. dok je telekom 4500din. Jedino su sad kod ovog poslednjeg menjanja cenovnika zeznuli nas sa najslabijim paketima, poskupeli su nam pretplatu na 1300din i ukinuli popust na staz, sto je opet najpovoljnije ali nije toliko izrazeno koliko kod velikih paketa.
 
Ne svidja mi se sto ne salju e-mail o tim prekidima. Dzabe meni sto pise na sajtu da ce biti prekid kada nisam obavesten o tome.
 
Znači, radi OK PTT ? Razmišljam da predjem na njih, oni još uvek daju 50 posto, a polovinom avgusta mi ističe obaveza kod telekoma.
 
Jel moguce ovaj modem-ruter TPLINK TD-8817 namestiti da radi samo kao modem a ne i kao modem i ruter? Radi i ovako ali me nervira dvostruko otvaranje portova. A i sto bi radio kao ruter kad imam iza jos jedan wireless.
 
Jel moguce ovaj modem-ruter TPLINK TD-8817 namestiti da radi samo kao modem a ne i kao modem i ruter? Radi i ovako ali me nervira dvostruko otvaranje portova. A i sto bi radio kao ruter kad imam iza jos jedan wireless.

Prebacis ga u bridge mode. U Interface setup-u odaberes PVC najverovatnije 4(to je za VPI/VCI = 8/35), ukoliko vec nije i odaberes Bridge Mode umesto PPPOE i uradis Save. Na svom wirelessu namestis pppoe konekciju.... i naravno MTU 1400.
 
Poslednja izmena:
E ovako, uzeo sam pre valjda nesto vise od nedelju dana kod PTT-a 8/1 Mbit paket. Super sve radilo do pre dva dana i od tada je net nestabilan, ne moze da postigne punu brzinu prilikom HTTP ili bittorent prenosa podataka. Danas sam se setio da pogledam malo statistike i imao sam sta da vidim:
adslstatistics.png

koliko se ja razumem (a ne razumem se bas nesto mnogo:d) slabljenje ne bi smelo da predje ovu SNR marginu tj. trebalo bi da ima lufta. Naravno taj luft je postojao pre par dana i iznosio je oko 2 db. E sad ima li pomoci ili cu morati da trazim smanjenje brzine da bi net radio stabilo? :mad:
 
Poslednja izmena:
Parametri linije su ok, atenuacija nije vezana za snr marginu kako ti misliš i oba parametra su sasvim korektna. Vidiš i da je attainable rate, tj. maksimalno ostvariva brzina po tim parametrima >18/1Mbps tako da problem nestabilne brzine treba tražiti na drugom mestu.
 
@vuk
Hvala na objasnjenju, ja sam mislio da zavise jedan od drugog. Evo danas je ovakvo stanje i internet leti, nema stucanja kao u proteklih par dana:
sagemj.png
 
Pozdrav.
Od danas sam korisnik ptt adsl-a(paket 16/1).Download sa amd sajta je 1.1MB i to je sve ok,ali mi se desilo 2-3 puta to da na 15-ak sekundi net potpuno zabode(ne moze ni google da otvori).Da li se to desava jos nekome?
P.S. Kada sam prikljucio modem(TP Link TD-8817) u podesavanjima je bilo namesteno bridge.E sad posto sam ja prikljucio wireless ruter(TL-543g, zbog laptopa) morao sam da promenim na dynamic IP jer onako nije radilo.U njegovim podesavanjima sam promenio i IP adresu na 192.168.3.1(kada stavim 192.168.2.1 prijavljuje IP conflict kada se kacim sa telefona wifi-jem).Modem sam povezao iz LAN-a u WAN na 543g i iz njegovog lana bocnuo kabl u racunar a laptop ide bezicno.Da nisam tu negde napravio neku gresku?
Evo i statusa iz modema.
 

Prilozi

  • adsl.JPG
    adsl.JPG
    13 KB · Pregleda: 59
Da li je ISDN linija garancija za tehnicke mogucnosti vezano za 16/1 paket ?
 
Pozdrav.
Od danas sam korisnik ptt adsl-a(paket 16/1).Download sa amd sajta je 1.1MB i to je sve ok,ali mi se desilo 2-3 puta to da na 15-ak sekundi net potpuno zabode(ne moze ni google da otvori).Da li se to desava jos nekome?
P.S. Kada sam prikljucio modem(TP Link TD-8817) u podesavanjima je bilo namesteno bridge.E sad posto sam ja prikljucio wireless ruter(TL-543g, zbog laptopa) morao sam da promenim na dynamic IP jer onako nije radilo.U njegovim podesavanjima sam promenio i IP adresu na 192.168.3.1(kada stavim 192.168.2.1 prijavljuje IP conflict kada se kacim sa telefona wifi-jem).Modem sam povezao iz LAN-a u WAN na 543g i iz njegovog lana bocnuo kabl u racunar a laptop ide bezicno.Da nisam tu negde napravio neku gresku?
Evo i statusa iz modema.

Testiraj jos malo i vidi da li se to desava sa svim (vecim) download sajtovima.. Ja nisam primetio (doduse nemam 16M)

Povezivanje iz 8817 LAN izlaza u WAN ulaz routera, pa iz ruter LAN izlaza ka racunaru je OK. IP adrese su malo pogresne al si verovatno malo okrenuo cifre (192.168.1.X). Router 8817 po defaultu ima adresu 192.168.1.1 i po defaultu bi trebalo da bude podesen na PPoE konekciju, a ne na Bridge!? Mozda nisi pogledao pravi PVCx. U statusu mozes da vidis koji je PVCx konektovan na ADSL liniju.
Tvoj router mozes da podesavas kako zelis. Jedna od varijanti je da ti on bude iz nekog drugog opsega, ukljucis DHCP na njemu i dalje sve on radi... Svaki racunar na automatici i oni dobijaju IP adrese iz njegovog opsega. Doduse, i ako ostanu u istom opsegu, onda samo moras da podesis DHCH wireless routera, da recimo dodeljuje IP adrese od 192.168.1.20 i nema konflikta...

Sto se setovanja tice, jedan treba da je u bridge modu. Mozes 8817 da postavis da je u Bridge, a onda u tvom wireless routeru moras da setujes PPPoE konekciju ILI da ti se 8817 kaci regularno na ADSL nalog, a da wireless router setujes pravilno.

Sve u svemu, podesavaj ako znas sta radis :) Nemoj da naprvis neke konflikte, pa da se preznojis dok ne skontas gde si pogresio i kako da uspostavis internet ponovo :) U sustini, sve je jednostavno, kad znas sta radis ;)
 
Ljudi, kako vama ucitava YT? Meni dosta sporo 360p. Malo sam razocaran, nekada se zaleti ali cesto jako sporo ide.
Od juce sam na 6Mbit. Bio sam na 4Mbit. Da napomenem da mi je ping sa 55 pao na samo 15 :)
 
Da li je ISDN linija garancija za tehnicke mogucnosti vezano za 16/1 paket ?

ISDN linija nije garancija da će ADSL raditi na 16/1. Kod mene na poslu preko ISDN linije ide samo do 4096/512Kbps, bilo je još ljudi ovde na forumu kojima ISDN linija ne omogućava više od 4-6Mbps. Ono što garantuje ostvarivanje visokih brzina na ADSL-u je blizina centrale, tj. dužina parice od centrale do korisnika kao i kvalitetno odrađena instalacija na celoj putanji, računajući i deo u kući/zgradi/stanu.
 
Testiraj jos malo i vidi da li se to desava sa svim (vecim) download sajtovima.. Ja nisam primetio (doduse nemam 16M)

Povezivanje iz 8817 LAN izlaza u WAN ulaz routera, pa iz ruter LAN izlaza ka racunaru je OK. IP adrese su malo pogresne al si verovatno malo okrenuo cifre (192.168.1.X). Router 8817 po defaultu ima adresu 192.168.1.1 i po defaultu bi trebalo da bude podesen na PPoE konekciju, a ne na Bridge!? Mozda nisi pogledao pravi PVCx. U statusu mozes da vidis koji je PVCx konektovan na ADSL liniju.
Tvoj router mozes da podesavas kako zelis. Jedna od varijanti je da ti on bude iz nekog drugog opsega, ukljucis DHCP na njemu i dalje sve on radi... Svaki racunar na automatici i oni dobijaju IP adrese iz njegovog opsega. Doduse, i ako ostanu u istom opsegu, onda samo moras da podesis DHCH wireless routera, da recimo dodeljuje IP adrese od 192.168.1.20 i nema konflikta...

Sto se setovanja tice, jedan treba da je u bridge modu. Mozes 8817 da postavis da je u Bridge, a onda u tvom wireless routeru moras da setujes PPPoE konekciju ILI da ti se 8817 kaci regularno na ADSL nalog, a da wireless router setujes pravilno.

Sve u svemu, podesavaj ako znas sta radis :) Nemoj da naprvis neke konflikte, pa da se preznojis dok ne skontas gde si pogresio i kako da uspostavis internet ponovo :) U sustini, sve je jednostavno, kad znas sta radis ;)
Prvo da ti se zahvalim na odgovoru.Izgleda da nisam najjasnije napisao koje sam IP adrese promenio.Promenio sam IP u 543g(stavio sam da bude 192.168.3.1) a ovaj njihov modem nisam ni dirao.S' tim da dok je bio u bridge modu(tako je bio postavljen kad sam ga prikljucio) nije hteo da proradi internet.Ja sam prebacio na dynamic IP i proradilo je,ali mi je 5-6x puk'o net i probao sam da vratim na bridge i sve je proradilo(za sada ne puca).543g je podesen na dynamic IP.A kako da stavim ovaj njihov modem na pppoe konekciju kad ne znam username i password?
Slike su u attachu pa pogledaj da li je sve u redu.;)
Ljudi, kako vama ucitava YT? Meni dosta sporo 360p. Malo sam razocaran, nekada se zaleti ali cesto jako sporo ide.
Od juce sam na 6Mbit. Bio sam na 4Mbit. Da napomenem da mi je ping sa 55 pao na samo 15 :)
Na nizim rezolucijama krene u pocetku da ocitava punom brzinom pa posle obori(tako je kod svakog provajdera).Kako ti ocitava 720 i 1080p?
 

Prilozi

  • status.JPG
    status.JPG
    72.8 KB · Pregleda: 86
  • interface.JPG
    interface.JPG
    52 KB · Pregleda: 62
  • 543g.JPG
    543g.JPG
    44.8 KB · Pregleda: 53
PVC0 u ovom slucaju nije aktiviran. Oni uobicajeno podese PVC1 i tamo ti pise i username/pass (koji je sablonski za sve korisnike). To sto si prebacivao uopste nema veze sa tvojim ADSL-om. Ta "pucanja" su verovatno neki drugi problem koji se desavao sa centralom, vezom, ili sl. I bas me zanima kako si primetio "pucanje"?

Na prvoj stranici (prva zakacena slika) mozes da biras koji ces PVC da "gledas", al je najverovatnije PVC1 podesen. Treba da ti pise da je Status: CONNECTED i ispod ces imati i podatke koju je IP adresu router dobio.

Na drugoj slici se vrse podesavanja, i tu ces pogledati podesavanja, al ti savetujem da nista ne diras ako ne znas sta radis :) Da ne ostanes bez interneta :)

Sigurno se on (TD-8817) konektuje ka provajderu. Ova slika koju si pokazao sa tvog wireless routera samo pokazuje da je konektovan na 8817, da mu je IP adresa 192.168.1.100, i da preko njega izlazi na net. To je sve OK. A dalje, koji si IP opseg izabrao za svoj wireless router, potpuno je nebitno. Verovatno ti je ukljucen DHCP na njemu, kompjuteri koji se kace na njega ce od DHCP-a dobijati IP adrese, i sve ce da radi.... ;)
 
Nazad
Vrh Dno