Šta je novo?

H264/x264, LEVEL 4.1, DVXA - pustanje HD preko GPU , x264 na bluray playeru..

Aha, ako sam dobro shvatio broj reference frejmova je koliko susednih frejmova će se koristiti za interpolaciju trenutnog?

Malo sam ispao iz cele te encoding priče. Poslednju put kada sam se bavio time B frejmovi su bili hot stuff :p
 
Poslednja izmena:
X264 je za H264 isto sto i XviD za DivX ili DivX za mp43 (onaj Microsoftov crackovani).

Sve su to codeci, a ne formati -- rec format se kod videa i audia odnosi na fajl odnosno kontejner.

Sto se tice tih levela, sve je to dzabe i sav taj kvalitet enkodiranja pada u vodu kad ljudi uzmu interlaced film i pakuju ga tako bez deinterlace-a ili sa onim glupavim bob deinterlacerom koji pravi ghosting. Ono sto ni ATI ni NVIDIA nemaju je kvalitetan deinterlace u realtime.
 
Pa niko nije ni na pisao da je x264 ili h264 format
dobro baneR jeste na pocetku ali to je u brzini pisanja i rasprava je bila oko neceg drugo pa nije se obracalo paznju na to


dandy otprilike je tako ;)
Samo pica je mnogo komplikovanija kod H264 u odnosu na feferentne frejmove na primer kod mpeg2
 
Poslednja izmena:
Joj, majko mila, ala se frljate.

H.264 je standard za HD video kao što je DVD-Video standard. x264 je kodek i kompresija kao što je MPEG-2 (popularno zvan "DVD") kodek i kompresija za sadržaj na DVD disku. Ili kao što je AVI standard (koji nije previše standardizovan), a DivX (ili XviD) kompresija video dela sadržaja (zvuk u AVI može da bude wav, mp3, ac3, itd). Kao i AVI fajl, MKV fajlovi su samo kontejneri za video i audio sadržaj.

VC-1 je takodje standard za HD video koji je takmac H.264 standardu. Slični su, ali razlike postoje.

Ime "x264" je uzeto kao "šala" na ime standarda H.264.

Koga zanima, H.264 je jedan ogranak MPEG-4 standarda.

P.S. H.264 je potpuno definisan, ali različiti enkoderi prave varijacije, bez obzira. Nije kao u slučaju DVDa. Upravo odatle potiče to da GPU ne može da skapira HD materijal kompresovan nekim (nezvaničnim) kodekom.
 
Gde se tacno to frljamo ?

A da ti ipak procitas topic pre nego sto krenes ko se frlja

jel nego negde napisao da h264 ili vc1 nije stanard za bd hddvd?
Vec je napisano da je H264 stanard za bd odnosno deo mpeg4 odnosno mpeg part 10
vec je napisano da je x264 implementaicja tog standarda odnosno codec
Vec je napisano da su AVi i MKV kontejner formati

procitaj ceo topic pa onda napisi gde je neko pogresio a ne ovako pricas ono sto je vec napisano
kao prvo nisu x264 i h264 codeci
H264/mpeg4part10/AVC je video standard
a x264 je implementacija tog standarda - codec

Ne ne ne :D


MKV = Container format ( slicno AVI) samo mnogo naprednije i bolje
H264/AVC / MPEG-4 part 10 = Video Standard

x264 = implementacija tog standarda odnosno najpopularniji free codec za Mpeg 4 part 10
Kao sto vidis sve sam to vec napisao i niko se sa tim ne frlja ;)
Meni je drago da me neko isrpavi i naucim nesto novo ali ne da dodje i napise kako ne znamo a onda napise isto sto smo vec pisali ranije ;)

Ili kao što je AVI standard (koji nije previše standardizovan)

AVi nije standard( mislim moze se reci da je to stanardni kontejner format za odredjene stvari ) nego container format isto kao i MKV
no to je to :)


Mkv nije kontejenr za video i audio sadrzaj vec za mnogo vise stvari pored audio i video :)


P.S. H.264 je potpuno definisan, ali različiti enkoderi prave varijacije, bez obzira. Nije kao u slučaju DVDa. Upravo odatle potiče to da GPU ne može da skapira HD materijal kompresovan nekim (nezvaničnim) kodekom.
Hmm NE
Gpu moze itekako da skapira taj "nezvanicni" x264 codec
ali ako nije zadovoljen br stanard odnosno parametri na tom x264 codecu ne odogovaraju level 4.1 nece moci da ga dekoduje
 
Poslednja izmena:
Dances.with.Wolves

General
Complete name : D:\Dances.with.Wolves
Format : Matroska
File size : 17.5 GiB
Duration : 3h 56mn
Overall bit rate : 10.6 Mbps
Encoded date : UTC 2008-11-02 15:58:01
Writing application : mkvmerge v2.4.0 ('Fumbling Towards Ecstasy') built on Oct 11 2008 20:13:15
Writing library : libebml v0.7.7 + libmatroska v0.8.1

Video
Format : AVC
Format/Info : Advanced Video Codec
Format profile : [email protected]
Format settings, CABAC : Yes
Format settings, ReFrames : 5 frames
Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC
Duration : 3h 56mn
Bit rate : 8622 Kbps
Nominal bit rate : 9074 Kbps
Width : 1920 pixels
Height : 816 pixels
Display aspect ratio : 2.35
Frame rate : 23.976 fps
Colorimetry : 4:2:0
Scan type : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.242
Writing library : x264 core 65 r999M cc51047
Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=8 / psy_rd=0.7:0.7 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / chroma_qp_offset=-4 / threads=6 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / bframes=3 / b_pyramid=1 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=3 / wpredb=1 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40(pre) / rc=2pass / bitrate=9074 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / ip_ratio=1.40 / pb_ratio=1.30 / aq=1:0.70
Language : English

Audio
Format : DTS
Format/Info : Digital Theater Systems
Codec ID : A_DTS
Duration : 3h 56mn
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 1536 Kbps
Channel(s) : 6 channels
Channel positions : Front: L C R, Surround: L R, LFE
Sampling rate : 48.0 KHz
Resolution : 24 bits
Language : English

Text
Format : UTF-8
Codec ID : S_TEXT/UTF8
Codec ID/Info : UTF-8 Plain Text
Language : English

Veoma zahtevan rip, sta pusta i gde:

xpsp3 mpc (vmr9 renderless) na 7300gt i X2 na 2 GHz radi bez seckanja
vistasp1 64 mpc 32 (vmr9 renderless) na HD 3200 i X2 na 1.9 GHz secka dosta
vistasp1 64 mpc HC 64 (evr) na HD 3200 i X2 na 1.9 GHz radi bez seckanja ali bez titla

u cemu je ovde problem?
 
Poslednja izmena od urednika:
Samo ću ovo da citiram, kao primer:
Ne mesajte h.264 i x.264.

Jeste da su u pitanju isti kodeci i instrukcije ali sa razlicitim parametrima tj.
podesavanjima.

Hmm NE
Gpu moze itekako da skapira taj "nezvanicni" x264 codec
ali ako nije zadovoljen br stanard odnosno parametri na tom x264 codecu ne odogovaraju level 4.1 nece moci da ga dekoduje
Prvo, nisam mislio samo na x264, nego na sve HD enkodere. Drugo, Level 4.1 definiše limite za video u smislu bitrejta, rezolucije, itd., ali to i dalje ne sprečava enkodere da postave taj bit, a da video nema veze sa tim ograničenjima.

Opet si pomešao BluRay, kao samo naziv fizičkog medijuma (kao što je to DVD disk), i format videa (HD). Jeste lakše reći "to je BR film", ali ako tema već služi razjašnjenju termina, onda bar u njoj koristimo pravilna imena za odgovarajuće pojmove, a ne npr. "BluRay kvalitet videa".

P.S. nadam se da će neko naći moj post kao koristan, jer je sve stavljeno i razjašnjeno na jednom nestu, a ne da čita celu temu.
 
Poslednja izmena:
Drugo jesi upravu ;)




ne sprečava enkodere da postave taj bit, a da video nema veze sa tim ograničenjima.
A ovo ozbiljno nisam razumeo ? sta kako ? :D

Ovde pircmao o x264 level4.1 na kome je moguca DXVA - zato smo i poceli celu pricu
ZNACI : koji x264 ce raditi preko GPUa, kojie parametre treba koristiti, sta se ne sme koristi , koji nece zasto nece dal moze da se to ispravi i slicno

a to da 4.1 definise bitrate rezolucija i slicno nikad nije bilo pitanje i problem tako da ne vidim sto to pominjes stalno
Problem su
referentni frejmovi
p4x4 monoblocking
b-pyramid koji je kod x264 trenutno ne radi odnosno pokvaren je i u kombinacija sa referentnim frejmovima
4referentna frejma +b-pyramid dolazi do krsenja standarda iako po pravilu ne bi trebalo tako da bude

znaci jedno je to sto citate na wikipediji oH264 drugo je praxa encodovanja u x264
 
Poslednja izmena:
Drugo jesi upravu ;)




ne sprečava enkodere da postave taj bit, a da video nema veze sa tim ograničenjima.
A ovo ozbiljno nisam razumeo ? sta kako ? :D

Ovde pircmao o x264 level4.1 na kome je moguca DXVA - zato smo i poceli celu pricu
Lepo, namestiš da se video identifikuje kao level 4.1 compliant, a u podešavanjima mu namestiš 68 MB/s i 3000x1800 px i tako enkoduješ. Ćao, kompatibilnosti. Inače, ne videh da je priča isključivo o x264, jer je tema splitovana iz druge i moja prva poruka je potpuno relevantna za diskusiju.

a to da 4.1 definise bitrate rezolucija i slicno nikad nije bilo pitanje i problem tako da ne vidim sto to pominjes stalno
Ja uopšte ne potenciram pitanje o 4.1 odrednicama, pokaži gde si to pročitao u mojim poruka, a da nisi ti prethodno spomenuo?

Što se tiče Acinog posta - nemam pojma, ne bavim se HD enkodingom, jer bi to podrazumevalo da imam HD materijal kojem treba da smanjim veličinu fajla. A nemam.

P.S. Ne čitam (samo) na vikipediji, ne pretpostavljaj.
 
Poslednja izmena:
za predpostavljanje ok sorry ;) nisam ni msilio bukvano samo sa wikija da citas

a za ovo drugo

opet ne valja jedna sitnica ;)


1)
ne namesta se level flag ( To se nekada radilo vise NE )odnosno kako ce video da se identifikuje to sad automatski program prema parametirma odredi tako da tvoja prica ne valja u startu ;)

2)
Kazes neko stavi level flag ( iako se vise ne stavlja al dobro da uzmemo za primer editovo je u hex editoru i stavio mu level 4.1 ) 4.1 a namesti 68mb/s i to nece biti kompitabilno - POTPUNO TACNO jesi upravu niko to ne spori ali to nigde nije dovedeno u pitanje , to je suvise ocigledno ako razumes sta ocu da kazem
to vec svi znaju i ne verujem da je iko bio toliko glup da prilikom enkodovanja stavi bitrate >50 a source ima bitrate max 50 :)
znaci rezolucija bitrate nikad nisu bili dovedeni u pitanje prilikom enkodovanje vec neke druge stvari
zbog tih drugh stvari neki x264 ripovi nece raditi preko GPU a ne zato sto je bitrate ili rezolucija preveliki ;)
Naravno moze i prevelik bitrate i rezolucija ili fps da bude razlog zasto x264 rip ne valja i nece moci hardware da ga dekoduje ali kao sto sam reko ne verujem da je neko toliko glup da stavi bitrate ili rezoluciju vecu nego sto ima soruce ;)
dok ja sa drugim sitnicama kao sto je Ref Frame , P-Pyramid i p4x4 dolazilo do velike polemike i dan danas se vode diskusije oko toga :)

Pa jeste prebacio sam postove sa drugih tema gde im nije mesto i ne znas da je cela ova diskusija pocelo od toga da je neko tvrdio da x264 nemoze da ide preko GPU-a :) tako da razumem zasto pricas o nekim drugim stvarima i sve sto si napisao jeste tacno osim ovo da se level flag unosi na pocetku ( to nekad bilo tako vise nije ) no opet moze se editovati samo flag tako da tvoja prica ima smisla i jeste tacna :)
ja samo zelim da objasnim nesto drugo sto mnoge zanima a to je koji ripovi mogu preko GPU i koji su to parametri pri kojima enkoderi grese i gubi se kompitabilnost ( a to nije rezolucija i bitrate ;)
 
Poslednja izmena:
dok ja sa drugim sitnicama kao sto je Ref Frame , P-Pyramid i p4x4 dolazilo do velike polemike i dan danas se vode diskusije oko toga :)
Da, vidim da ripperi vole da stavljaju egzotična setovanja, valjda misle da svi imaju hardverske zveri da puštaju HD 1080p bez problema. Umesto kompromisa kvalitet-veličina-zahtevnost, fokusiraju se samo na prva dva.

ja samo zelim da objasnim nesto drugo sto mnoge zanima a to je koji ripovi mogu preko GPU i koji su to parametri pri kojima enkoderi grese i gubi se kompitabilnost ( a to nije rezolucija i bitrate ;)
Naravno da nisu samo te dve odlike u pitanju, ali su itekako važne. GPUovi danas jesu moćni, ali i oni imaju limite u procesiranju. 50+ mbps je danas suludo, ali kako ovo brzo sve ide, za dve godine će biti normalno.

Btw, čekaj, zar MeGUI u kombinaciji sa x264 lib ne traži da se setuje flag? Davno beše, ali meni je je tražio...?
 
Jesu vazne ali niko bas niko nije ni probio standard preko bitrate ili rezolucije vec preko drugih setovanja ;)
Tako da se to uopste i ne pominje jer nikome nije palo na pamet da stavi vece od 50 ;)
Jedina greska koju prave je sto ne postuju broj referentnih frejmova i zbog toga onda ne radi DXVA

sada se flag automatski setuje u zavisnosti od parametra

za ovo prvo Kvalitet jeste najbitniji al ko sto napisah nista bolji kvalitet nece dobiti ako probiju stanard a oni to i dalje rade no sada vec polako shvataju da je 5.1 nije kvalitetniji od 4.1 . Kad se vec ne gubi na kvalitetu onda zasto ne bi i omogucili DXVA
 
Poslednja izmena:
u cemu je ovde problem?

Ne bi trebalo da bude problema :)
Da bi si koristio DXVA potrebano je da referenti frejmovi budu 4 ili 5 u tvom slucaju moze 5
to je jedini uslov za dxva

Dok ako bi hteo isti da pustis na stand-alone playeri ili ps3 onda bi bilo problema i moralo bi da se reenkoduje
zbog b-pyramid i slicnog

Verovatno je problem windwosu programu i slicno u parametrima encoda nije
Ta setovanja su ok ref frejmova je 5 sto se i dobija po formuli
8388608
__________________
(width x height)

tako da je DXVA moguc na tom tvom ripu
 
Poslednja izmena:
...onako, usputni info...

od verzije 178.24 nvidia podržava L5.1.
 
Voleo bih da me neko ubedi u suprotno i na recimo Athlonu X2 ili Pentiumu Dual Core "vozi" zahtevan 1080p matrijal (recimo Ironman, Sin City) uradjen po x.264 standardu.

Evo ja imam Core 2 Duo na 3,2GHz (400x8) sa 1MB kesa ili jos zvan E2160 :)
Sin City 1080p x264 radi glatko, glatko, uz 40% aktivnosti procesora.
 
nemojte vise Sin City i Iron Man i Transformerse i slicno da pominjete kao veoma zahtevne.
Vi mislite ima najvise akcije i to je onda zahtevno ...
skinite na primer felon za 16Mb bitrejtom pa vidite sta muci procesor

no to je off

Koji procesor pusta hd koji ne i koliko je potrebno za hd koji su zahtevni od sada ovde ;)
http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=172102

ovde nije prica o pustanju preko procesora nego preko DXVA ;)
 
Poslednja izmena:
Ne razumem se u DXVA.
Da li DXVA dolazi uz Vistu instaliran, googlo sam i nasao sam v 1.0 ali x32, da li ima za x64 i gde?

Hvala.
 
Dolazi uz windows nema potrebe da ga skidas
 
Pokusao sam ovo ovde, http://ranpha.wordpress.com/page-1/, ali od pet HD fajlova, DXVA je uspelo samo kod jednog.

Skapirah i ja da Ati oce samo L4.1, dok NVIDIA od skoro tera i L5.1 !
 
Poslednja izmena od urednika:
tera ali za l5.1 nema potrebe i svi novi encodovi ce biti 4.1
tako da im je glupa ona izjava: uzmite nviidia moze da dekoduju x264 sa 9 referentnih frejmova za kojima nema nikakve potrebe niti ih iko sto se razume u x264 stavlja.
 
Poslednja izmena:
tera ali za l5.1 nema potrebe i svi novi encodovi ce biti 4.1
tako da im je glupa ona izjava: uzmite nviidia moze da dekoduju x264 sa 9 referentnih frejmova za kojima nema nikakve potrebe niti ih iko sto se razume u x264 stavlja.

4meseca posle,da li je situacija kod vecine x264 ripova da graficki procesori prezuimaju na sebe posao kao sto je slucaj kod H264?
 
Pa sa ripovima koji su vec odradjeni u 5.1 sitacija ce uvek biti ista :) - mozda i nece kad ati kartice budu mogle da pustaju 5.1
Ali svi novi ripovi koji izlaze (govorim o internal i kvalitetnim ripovim) se rade sa odgovarajucem brojem RF tako da je sve jedno dal je nvidia ili ati graficka ce preuzeti vecinu "posla"
 
Poslednja izmena:
Pa sa ripovima koji su vec odradjeni u 5.1 sitacija ce uvek biti ista :) - mozda i nece kad ati kartice budu mogle da pustaju 5.1
Ali svi novi ripovi koji izlaze (govorim o internal i kvalitetnim ripovim) se rade sa odgovarajucem brojem RF tako da je sve jedno dal je nvidia ili ati graficka ce preuzeti vecinu "posla"

NA to sam i mislio,da li su novi ripovi koji se mogu naci na netu,standardizovani u smislu da i Ati i nvidia graficke karice mogu preuzeti na sebe veci deo posla prilikom pustanja x264 full hd 1920*1080 filmova?
 
Velika vecina odnosno najpoznatije grupe jesu radile sve nove ripove u 4.1
 
Poslednja izmena:
I meni isto iako znam da na 5600 nema probao sam :D
ne izbaci bsod ali blokira

Pa 7300 radi sigurno ima ga na listi.
Ja ovako postavio jer su neki ranije trazili link za isti

Mada zna se vec koja graficke podrzavaju koje ne tako da i nema potrebe za njim
 
Poslednja izmena:
Imam nekih problema sa puštanjem HD filmova pa ako može pomoć. Imam Win7 32bit, MPC-HC 1.3.1249.0, najnoviji Haali spliter, najsvežije nVidia drajvere, i sve sam podesio prema uputstvu koje je postavio weasel na prvoj strani. DXVA je aktivan, piše dole levo u MPC-HC. Većinu filmova pušta ok, opterećenje procesora ne ide preko 25%. Kada pustim AIR OP theme: Lia – Tori no Uta pušta se traljavo. Kada mi je u MPC-HC podešeno maximum texture resolution na desktop, onda baš mnoogo secka. Jedino radi dobro kad spustim na 1024x768 ili manje. Situacija je još gora sa BBC Planet Earth: From Pole to Pole sample-om. Njega nikako ne mogu da pustim normalno. Toliko koči da jedva mogu da ugasim player. Dosta me na primer zeza UP 1080 od ESiR-a. Opterećenje procesora ne ide preko 50% ali film dosta secka, nekad manje nekad više. Primetio sam da se stanje pogoršava ako nisam dugo restartovao komp. Kada ga restartujem onda malo bolje radi, Nešto me definitivno zeza, samo ne znam šta.
 
Tebi se verovovatno pregreva cpu ili gpu ... CIm radi ok a posle duzeg vremena krene da secka pa kad resetujes opet radi ok ...

jel podeseno na evr ili evr custiom

Jel ti ukljucen mpc internal decoder

idi desni klik na video pa filters pa vidi koji decoder stoji

iskljuci shadere na desni klik pa shader .... http://www.guru3d.com/imageview.php?image=16379

proveri temperaturu gpu-a prilikom pustanja
 
Nazad
Vrh Dno