»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 7 12345 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 98

Tema: H264/x264, LEVEL 4.1, DVXA - pustanje HD preko GPU , x264 na bluray playeru..

Moderator Avatar korisnika weasel
        Na forumu od
        Aug 2004
        Poruka
        11.313

H264/x264, LEVEL 4.1, DVXA - pustanje HD preko GPU , x264 na bluray playeru..

Da ne smaramo druge teme
        Menjao weasel : 27.12.2008. u 01:55
        best by the test

VIP member Avatar korisnika Sasa
        Na forumu od
        Jul 2000
        Poruka
        5.109
        Ne mesajte h.264 i x.264.

Jeste da su u pitanju isti kodeci i instrukcije ali sa razlicitim parametrima tj.
        podesavanjima.

h.264 je potpuno definisan, standardizovan u celoj video/filmskoj/it industriji i HD sposobni graficki procesori rade sa njime savrseno.
        To znaci da odgovarajuci Radeoni i GeForce procesori/kartice bez problema rade dekoding HD video materijala a CPU radi sa 10-20% zauzeca.

Problem je x.264 jer se za njih koriste nestandardna podesavanja. Ona omogucavaju bolji kvalitet i/ili bolju kompresiju ali obzirom da mogu da izlaze iz standardnih podeasvanja h.264 standarda GPU tu ne pomaze i tada sve ide na CPU.

Originalni BD filmovi koriste VC-1 ili h.264 i nikad x.264 pa tu Radeoni/GeForce-i rade posao. Ostalo, "back up kopije" i slicno sto ljudi radi sigurnosti kace po torrent/news/rapidshare varijantama ide gotovo po pravilu u x.264.

Sto se tice CoreAVC, to je jedan od dekodera x.264 i ostalih formata. Zahvaljujuci optimizacijama manje opterecuje procesor ali nudi losiji kvalitet prikaza. Ko god se igrao malo vise sa 1080p videom na odgovarajucem televizoru/monitoru morao je to da primeti. Kazu da je 30% efikasniji, ja sam nesto slicno dobio u praksi ali je kvalitet slike po mom kiretrijumu neubedljiv. Bolje je gledati kvalitetan 720p sa standardnim ffdshow dekoderima nego 1080p sa CoreAVC.

Voleo bih da me neko ubedi u suprotno i na recimo Athlonu X2 ili Pentiumu Dual Core "vozi" zahtevan 1080p matrijal (recimo Ironman, Sin City) uradjen po x.264 standardu. Sa ffdshow-om naravno, CoreAVC je sto se mene tice smece.
        Menjao Sasa : 24.12.2008. u 20:51

Na forumu od
        Aug 2004
        Poruka
        11.313
        SASA koliko vidim nisi bas skroz upucen u pricu

ukratko
        0) H264 i x264 nisu codeci, x264 na neki nacin jeste ali je samo encoder
        1) moguce je pustati x264 sa DXVA odnoso preko GPU-a samo se moraju ispostovati neki parametri/restrikcije - konkretno level 4.1 treba zadovoljiti odnosno ref rame
        2) te restrikcije ne dovode do pada kvaliteta , za kompresiju ne verujem da smanjuju , ne tvrdim jer ne znam ali to uopste nije toliko bitno
        3) o kakvom x264 standardu pricas ?
        4) to da te back up kopije sto ljudi kace ne idu preko GPu je delimicno tacno , jer ti ljudi nemaju pojma sta rade i stavljaju pogresne parametre.Ali zato ima i ljudi koji svoje back upove stavljaju
        kako treba u level 4.1 i oni rade preko gpu

malo opsirnije

kao prvo nisu x264 i h264 codeci
        H264/mpeg4part10/AVC je video standard
        a x264 je implementacija tog standarda - codec ( tacnije ne codec nego samo encoder)

kao drugo GPU moze bez problem da dekoduje i x264
        Jedini uslov je sto moraju da budu level 4.1 ( ovo je bilo nekada danas nvidia sa novim driverima moze i l5.1)
        uslov za dxva je referentni frejmovi(naravno i rezolucija i bitrate ali tu se vec zna kako i sta dok je uslov da bi se pustalo na blu ray stand alone playeru mnogo vise
        Oni koji rade level 5.1( odnosno bolje receno oni koji ne rade l4.1) misleci da ce time dobiti na kvalitetu
        (vide 240mb max bitrate na 5.1 a 50mb max bitrate na 4.1 i misle ma bolje 5.1 ,
        a ustvari i originalni bluray pa retko kad ima 24mb a kamoli rip tako da nema potrebe za 5.1
        tako da grese sto misle da ce 5.1 dobiti bolji kvaltiet od l4.1
        Level 5.1 nema restrikcije pa zato mnogi misle da je bolje njega koristiti , level 5.1 se zato i zove unrestricted Profile
        Na vecim rezolucijama od 1080p itekako ima smisla koristiti l5.1 ali na 1080p ne vidim razlog.
        znaci zakljucak level 4.1 x264 moze da se pusta preko GPU ako se ispostuju ref rejmovi (koji podrzava H264 decoding) bez opterecenje procesora

Sta je to ustvari Level 4.1

Level 4.1 je standard i za orinalne blu ray hddvd diskove
        level 5.1 je predvidjenj za ultra hd rezoluciju i stvarno ne vidim potrebu za njim pri rezoluciji 720-1080p
        source http://www.keepmyfile.com/image/520ca22170308
        level 4.1 encode http://www.keepmyfile.com/image/3b8de42170307

Da bi stand alone blu ray player pustao x264 mora se paziti na sledece

Koji su to parametri koji se moraju ispostovati da bi encode bio level 4.1 i da ne bi bilo problema pustati isti na ps3 ili br playeru

1)Bitrate < 50 mb odnosno 63mb 5.0 moze do 135 5.1 moze do 240
        Da li ovo treba komentarisati uopste?
        Kome uopste treba toliki bitrate ?
        Pa originalni bluray/hdd ( posto su i oni 4.1) ne mogu da imaju preko 50mb zasto bi ikome trebalo onda za encode bitrate > 50mb ?
        rezolucija isto - niko nece staviti vecu rezoluciju na ripu nego sto je na sorucu

2) referentni frejmovi
        1080 p - 4 referntna frejma( 4/5 referentna frejma su sasvim dovoljna i njihovim povecavanjem nece se
        poboljsati kvalitet a izacice se iz level4.1 standarda)
        720 p - 8 referntna frejma

LEVEL 4.1
        |-----------|---------|
        |Resolution | no. ref |
        |-----------|---------|
        | 1280x544 | 12 |
        | 1280x720 | 9 |
        | 1920x800 | 5 |
        | 1920x816 | 5 |
        | 1920x1080 | 4 |
        |-----------|---------|

Racunaju se po formuli :

3)
        P4x4 Macroblocking
        Neke graficke dozvoljavaju p4x4 ali neke ne tako da p4x4 ne treba ukljucivati pri level 4.1
        vodjenje su razne diskusije o tome ali posto kao sto vidimo u daljem textu nece poboljsati kvalitet znaci izbegavati p4x4
        iskljuciti p4x4 koristit samo
        p8x8,b8x8,i4x4,i8x8
        sa p4x4 http://i28.tinypic.com/67sjsl.png
        bez p4x4 http://i25.tinypic.com/24n2sqv.jpg
        znaci ni tu se ne gubi na kvalitetu a encode ostaje l4.1

4)B-Pyramid moze da napravi haos jer moze da povece broj referentnih frejmova kad ne treba
        Na x264 b-pyramid ima gresku i ne valja
        ja se ne razumem najbolje u sve ovo al sam pitao ljude koji znaju.

zakljucak : nekoliko pravila ispostovati i dobija se l4.1 koji a ne gubi se uopste na kvalitetu
        znaci neko ce reci p4x4 je neophodan , referntnih frejmova treba vise od 15 , bitrate necu da mi je ogranicen i slicno ali taj gresi i samo ce izgubiti mogucnost da se encode koristi DXVA
        Znaci : [b]postovanje ovih pravila/restrikcija/standarda NECE SE IZGUBITI NA KVALITETU .bilo je masovnih testiranje i poredjenja niti je potrebno 16 referntnih frejmova niti je potreban 4x4 niti je potreban bitrate veci od 40.
        Nista od toga nece poboljsati kvalitet niti ce povecati kompresiju.

Jos jedna stvar
        ako u nemoj encodu pise level 5.1 ne mora da znaci da automatski nece raditi DXVA
        level 5.1 je default level za x264 tako da mnogi stavljaju level flag 5.1 a restrikciju zadovljavaju L4.1 tipa ref rejmovi su 4
        Ali takav encode je moguce pustiti preko GPU-a
        Znaci : level odredjuju parametri a ne level flag

sve vise i vise poznatih grupa/encodera pocinje da koristi l4.1
        CtrlHD je jedan od njih.
        Za sada je malo 4.1 encodova ali ubuduce ce ih biti sve vise jer su ljudi svatili da l4.1 restrikcije uopste ne pogorsavaju kvalitet , dugo im je trebali al eto

jedan od paradoxa je na primer sto se neki drze 5.1 standarda i stave 5.1 flag namerno a stafe referentne frejmove na 4 ......

Procesori su danas dovoljno brzi i jeftini zasto bi zeleo da se cimam i da pustam preko GPU kad imam brz procesor - ok to je sasvim korektno .

Ali se nadam da nece neko posle ovoga svega da dodje i kaze
        Samo h264 moze gpu da dekoduje - netacno moze i x264 ako su parametri kakvi treba
        moze i x264 ali takvi ripovi nisu kvalitetni - netacno , probijanjem l4.1 restrikcija se ne poboljsava kvalitet na 1080p i 720p rezoluciji
        zasto bi koristio l4.1 kad je l5.1 bolji nema ogranicenja? - zato sto ta ogranicenja nece uticati na kvalitet
        16 referentnih frejmova je bolje od 4/5 - zasto bi bilo . nema rezlike u kvalitetu.

Kod HD je kvalitet najbitniji a ne dal je moguce pustiti te filmove na standalone bluray player ili da li je moguce te filmove dekodovati preko GPU-a-POTPUNO TACNO
        ALI l4.1 nije losijeg kvaliteta od 5.1 ni malo . Da barem malo gubimo na kvalitetu sa referent frame -4 i NO p4x4 ja bih se slozio da je 5.1 bolji.
        ALI po 15 put: nema gubljenja na kvalitetu pri 4.1 restrikcijama.

i jos jedna stvar - moguce je 5.1 rip encodovati u 4.1 ali time ce doci do veoma veoma malog gubitka u kvalitetu al opet bice ga.

Pisao sam mrtav umoran tako da ako je prosla neka greska i ako je ne pregledno i ne povezano ne zamerite
        Menjao weasel : 17.10.2009. u 15:20
        best by the test

Na forumu od
        Jul 2000
        Poruka
        5.109
        Malo me mrzelo da citam, oprosti ako si rekao a ja nisam video.

To sta je kodek, sta je standard.. ne marim, verovatno si u pravu, ne zanima me toliko.
        Ono sto me zanima je sta sam ja pogresno rekao sem da se x.264 razlikuje od standardizovanog h.264 ?

Ok, slazem se, lepo si ti to i mnogo preciznije objasnio (potrebno ili ne) ali je poenta ista x.264 materijali nece raditi na GPU dok se ne dovedu u standard, izgleda da je to taj level 4.1

Jer, ja sta vidim, ogormna vecina filmova je uradjena u x264 i to GPU ne uspeva da odradi. Sad, da li je level, kodek, parametar ili ne znam sta problem, poenta je da ne radi.

Ti me demantuj, tako sto nateraj GPU da radi svaki x.264. Ili ne moze ?

Zelim da me ubedis u suprotno, jer mi mnogo vise odgovara da u racunaru imam Semprona na AMD 780G ploci kome kuler ne treba nego Phenoma X4 koga je jako tesko odrzavati tihim a da se to ne cuje. Da ne pominjemo 80+ evra razlike u ceni .

Pozdrav
        Menjao Sasa : 26.12.2008. u 10:12

Member Avatar korisnika DukeofSerbia
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        2.006
      6. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5-3470 + LC-Power LC-CC-95
        • MoBo: ASUS P8H61-M
        • RAM: ExeleRAM 2x 4GB DDR3
        • VGA: ASUS ROG Strix RX 470 4G Gaming
        • MON: Philips E-Line 278E8QJAB
        • HDD: Samsung 850 EVO 500GB + Toshiba DT01ACA200 + Seagate HD103SJ
        • OPT: Lite-On iHAS122
        • Case: Fractal Design Core 1000 + FSP HEXA 85+ 550W // Logitech G103 + Razer DeathAdder 3500dpi
        • SND: ASUS Xonar DG + microlab FC330 + Superlux HD681 EVO // KZ ED8 + Plextone X41M + ALWUP UPC630
        • LAP: Acer TravelMate 5720G + KingDian S180 60GB
        • TV: Sony KDL-32V4500; Samsung UE32EH4000
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: GameSir G3s; Logitech G27; DVBSky S960; moto Z² PLAY; Sony RX100 III
      7. Citat Citiram korisnika: Sasa Pogledaj poruku
        Jer, ja sta vidim, ogormna vecina filmova je uradjena u x264 i to GPU ne uspeva da odradi. Sad, da li je level, kodek, parametar ili ne znam sta problem, poenta je da ne radi.

Може, ал' треба софтвер који ће то одрадити (већ сам оставио):
        Watching h.264 videos using DirectX Video Acceleration (DXVA).
        Pojedinci brišu poruke (zloupotreba položaja je dozvoljena) koje nisu prekršile pravila foruma. Sayonara.

VIP member Avatar korisnika Dandy
        Na forumu od
        Jul 2000
        Poruka
        9.373
      9. Moja mašina
        • CPU: Core i5-3570K @ 4.2GHz, Cooler Master Hyper 412S
        • MoBo: Asus P8Z77-V Deluxe
        • RAM: 16GB DDR3 @ 1333
        • VGA: Gigabyte Radeon HD6950 2GB DDR5
        • MON: Dell U2711
        • HDD: 256GB SSD + 60 GB SSD + 500GB + 640GB + 1TB + 1x1.5TB + 3x2TB + 2x3TB + 2x4TB
        • OPT: LG
        • Case: Fractal Design XL, Cooler Master Real Power Pro 1250W
        • SND: Integrisana + Philips pojačalo godište 1984. i Jamo zvučnici 2x150W sinusne snage
        • LAP: Toshiba Satellite P200-1I6
        • INET: Kablovska
      10. Ne rade svi x264 enkodirani filmovi sa hardverskom akceleracijom. Kada sam probao pre par meseci otprilike oko 80% filmova je radilo, ali sam tada batalio MPCHC zbog nekih drugih problema, moguće je da su se stvari popravile u međuvremenu ako se sada scenske grupe više pridržavaju standarda.
        "Before you speak, ask yourself, is it kind, is it necessary, is it true, does it improve on the silence?"

Na forumu od
        Jul 2000
        Poruka
        5.109
        Citat Citiram korisnika: DukeofSerbia Pogledaj poruku
        Bas cu probati
        hvala.

Na forumu od
        Aug 2004
        Poruka
        11.313
        ^^ potpuna ista stvar mi se desila kad sam isprobavoa HC
        al ja nisam znao da resetujem to nego sam trazio u opcijama 2 dana da bih namestio titlove

Citat Citiram korisnika: Sasa Pogledaj poruku
        Malo me mrzelo da citam, oprosti ako si rekao a ja nisam video.

To sta je kodek, sta je standard.. ne marim, verovatno si u pravu, ne zanima me toliko.
        Ono sto me zanima je sta sam ja pogresno rekao sem da se x.264 razlikuje od standardizovanog h.264 ?

Ok, slazem se, lepo si ti to i mnogo preciznije objasnio (potrebno ili ne) ali je poenta ista x.264 materijali nece raditi na GPU dok se ne dovedu u standard, izgleda da je to taj level 4.1

Zelim da me ubedis u suprotno, jer mi mnogo vise odgovara da u racunaru imam Semprona na AMD 780G ploci kome kuler ne treba nego Phenoma X4 koga je jako tesko odrzavati tihim a da se to ne cuje. Da ne pominjemo 80+ evra razlike u ceni .

Pozdrav
        kad budes imao vremena procitaj text - znam da je ne povezano i veliko al videces par sitnica koje su bitne

naravno da se razliku x264 i h264 ali isto pripadaju mpeg part 10 ali to se i ne poredi

Citat Citiram korisnika: Sasa Pogledaj poruku
        ali je poenta ista x.264 materijali nece raditi na GPU dok se ne dovedu u standard, izgleda da je to taj level 4.1
        To ti je ko kad bi reko automobil nece da upali dok ne podesis paljenje ili nesto slicno ( ne razumem se bas u mehaniku automobila pa ako sam lupio onda *mjau**mjau**mjau* )
        Pa naravno da nece ali nema razloga da ne bude level 4.1
        Sinoc pola sata sam pisao da bi vam to objasnio.
        I nije ogromona vecina filmova.Ogromna vecina filmova ima refentni frejm =4 tako da je moguce preko GPU pustati .Poenta nije da ne radi osim ako je l4.1 vec da radi osim ako nije l4.1.Onii koji stave referentne frejmove na 16 i misle imaju kvalitetan "back up filma" . Takve niti skidam niti me zanimaju da ih pogledam.
        Da nateram hardware 4.1 da pusta nesto sto nije 4.1 ne mogu ali to nesto sto nije 4.1 mogu da encodujem u 4.1 uz veoma transparentne gubitke i onda isti tu stvar da pustim preko GPU-a
        ali nema potrebe za tim jer se sve vise novih filmova radi u 4.1 a i dosta starih je uradjeno po 4.1 pravilima tako da te filmove nema potrebe ja da teram da idu preko gpu-a sami ce

Ja tebe ne mogu da ubdim u spurotno jer ti neces da procitas ono sto napisem a ja ne mogu stvari koji sy opsirne da napisem u 2 recenice mislim mogu na ovaj nacin RADI TO JA TVRDIM.ali time niko ne dobija nista.

Citat Citiram korisnika: DukeofSerbia Pogledaj poruku
        NE MOZE sta sam ja pisao cele noci ((((((((((((((
        ako encode 1080p ima na primer 6 referentnih frejmova neces mocu da ga pustis preko gpua sa svim mogucim softverima sveta.
        Menjao weasel : 27.12.2008. u 19:50
        best by the test

Na forumu od
        Jul 2000
        Poruka
        5.109
        Znaci, da bi gledao x264 i dalje ti je potreban CPU.
        Za neke da, za neke ne, ako je i tendencija da ce ih sve viste biti GPU obradivo, ali to i nije neka garancija. Ocigledno ce morati quad core u HTPC. Phenom II 920, here i come

pozdrav

Na forumu od
        Aug 2004
        Poruka
        11.313
        Znaci, da bi gledao x264 i dalje ti je potreban CPU. - potpuno tacno

neki x264 mogu neki x264 ne mogu preko GPU - to je tacno

ali
        mnogi ljudi tvrde da DXVA radi samo na H264 a da ne moze da radi na x264 jer je x264 drugaciji od h264 - e to vec nije tacno
        Na x264 moze da radi i normlano je da radi , to sto neki namerno krse standard misleci da ce dobiti na kvalitetu to je druga prica

Malo je ljudi koji znaju i razumeju se tako da nema ni mnogo kvalitetnih l4.1 backupova tako da je ipak potrebno imati i dobar procesor
        pozdrav
        Menjao weasel : 26.12.2008. u 15:01
        best by the test

Na forumu od
        Aug 2004
        Poruka
        11.313
        Evo sad gledma na dbitsu sve internal grupe su pocele sa 4.1 tako da od sada na dalje svi kvalitetni x264 ce moci da se gledaju preko gpua tako da ne bacajte pare na skupe procesore
        best by the test

Na forumu od
        Aug 2004
        Poruka
        11.313
        I naravno opet ja
        Ne moze bilo koji x264 rip da se pusti vec samo level 4.1
        5.1 ne moze
        Menjao weasel : 26.12.2008. u 20:11
        best by the test

VIP member Avatar korisnika Bane R