Šta je novo?

H264/x264, LEVEL 4.1, DVXA - pustanje HD preko GPU , x264 na bluray playeru..

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poruke
12,241
Poena
985
Da ne smaramo druge teme
 
Poslednja izmena:
Ne mesajte h.264 i x.264.

Jeste da su u pitanju isti kodeci i instrukcije ali sa razlicitim parametrima tj.
podesavanjima.

h.264 je potpuno definisan, standardizovan u celoj video/filmskoj/it industriji i HD sposobni graficki procesori rade sa njime savrseno.
To znaci da odgovarajuci Radeoni i GeForce procesori/kartice bez problema rade dekoding HD video materijala a CPU radi sa 10-20% zauzeca.

Problem je x.264 jer se za njih koriste nestandardna podesavanja. Ona omogucavaju bolji kvalitet i/ili bolju kompresiju ali obzirom da mogu da izlaze iz standardnih podeasvanja h.264 standarda GPU tu ne pomaze i tada sve ide na CPU.

Originalni BD filmovi koriste VC-1 ili h.264 i nikad x.264 pa tu Radeoni/GeForce-i rade posao. Ostalo, "back up kopije" i slicno sto ljudi radi sigurnosti kace po torrent/news/rapidshare varijantama ide gotovo po pravilu u x.264.

Sto se tice CoreAVC, to je jedan od dekodera x.264 i ostalih formata. Zahvaljujuci optimizacijama manje opterecuje procesor ali nudi losiji kvalitet prikaza. Ko god se igrao malo vise sa 1080p videom na odgovarajucem televizoru/monitoru morao je to da primeti. Kazu da je 30% efikasniji, ja sam nesto slicno dobio u praksi ali je kvalitet slike po mom kiretrijumu neubedljiv. Bolje je gledati kvalitetan 720p sa standardnim ffdshow dekoderima nego 1080p sa CoreAVC.

Voleo bih da me neko ubedi u suprotno i na recimo Athlonu X2 ili Pentiumu Dual Core "vozi" zahtevan 1080p matrijal (recimo Ironman, Sin City) uradjen po x.264 standardu. Sa ffdshow-om naravno, CoreAVC je sto se mene tice smece.
 
Poslednja izmena:
SASA koliko vidim nisi bas skroz upucen u pricu

ukratko
0) H264 i x264 nisu codeci, x264 na neki nacin jeste ali je samo encoder
1) moguce je pustati x264 sa DXVA odnoso preko GPU-a samo se moraju ispostovati neki parametri/restrikcije - konkretno level 4.1 treba zadovoljiti odnosno ref rame
2) te restrikcije ne dovode do pada kvaliteta , za kompresiju ne verujem da smanjuju , ne tvrdim jer ne znam ali to uopste nije toliko bitno
3) o kakvom x264 standardu pricas ?
4) to da te back up kopije sto ljudi kace ne idu preko GPu je delimicno tacno , jer ti ljudi nemaju pojma sta rade i stavljaju pogresne parametre.Ali zato ima i ljudi koji svoje back upove stavljaju
kako treba u level 4.1 i oni rade preko gpu




malo opsirnije


kao prvo nisu x264 i h264 codeci
H264/mpeg4part10/AVC je video standard
a x264 je implementacija tog standarda - codec ( tacnije ne codec nego samo encoder)

kao drugo GPU moze bez problem da dekoduje i x264
Jedini uslov je sto moraju da budu level 4.1 ( ovo je bilo nekada danas nvidia sa novim driverima moze i l5.1)
uslov za dxva je referentni frejmovi(naravno i rezolucija i bitrate ali tu se vec zna kako i sta :) dok je uslov da bi se pustalo na blu ray stand alone playeru mnogo vise
Oni koji rade level 5.1( odnosno bolje receno oni koji ne rade l4.1) misleci da ce time dobiti na kvalitetu
(vide 240mb max bitrate na 5.1 a 50mb max bitrate na 4.1 i misle ma bolje 5.1 ,
a ustvari i originalni bluray pa retko kad ima 24mb a kamoli rip tako da nema potrebe za 5.1
tako da grese sto misle da ce 5.1 dobiti bolji kvaltiet od l4.1
Level 5.1 nema restrikcije pa zato mnogi misle da je bolje njega koristiti , level 5.1 se zato i zove unrestricted Profile
Na vecim rezolucijama od 1080p itekako ima smisla koristiti l5.1 ali na 1080p ne vidim razlog.
znaci zakljucak level 4.1 x264 moze da se pusta preko GPU ako se ispostuju ref rejmovi (koji podrzava H264 decoding) bez opterecenje procesora


Sta je to ustvari Level 4.1

Level 4.1 je standard i za orinalne blu ray hddvd diskove
level 5.1 je predvidjenj za ultra hd rezoluciju i stvarno ne vidim potrebu za njim pri rezoluciji 720-1080p
source http://www.keepmyfile.com/image/520ca22170308
level 4.1 encode http://www.keepmyfile.com/image/3b8de42170307

Da bi stand alone blu ray player pustao x264 mora se paziti na sledece

Koji su to parametri koji se moraju ispostovati da bi encode bio level 4.1 i da ne bi bilo problema pustati isti na ps3 ili br playeru

1)Bitrate < 50 mb odnosno 63mb 5.0 moze do 135 5.1 moze do 240
Da li ovo treba komentarisati uopste?
Kome uopste treba toliki bitrate ?
Pa originalni bluray/hdd ( posto su i oni 4.1) ne mogu da imaju preko 50mb zasto bi ikome trebalo onda za encode bitrate > 50mb ?
rezolucija isto - niko nece staviti vecu rezoluciju na ripu nego sto je na sorucu



2) referentni frejmovi
1080 p - 4 referntna frejma( 4/5 referentna frejma su sasvim dovoljna i njihovim povecavanjem nece se
poboljsati kvalitet a izacice se iz level4.1 standarda)
720 p - 8 referntna frejma

LEVEL 4.1
|-----------|---------|
|Resolution | no. ref |
|-----------|---------|
| 1280x544 | 12 |
| 1280x720 | 9 |
| 1920x800 | 5 |
| 1920x816 | 5 |
| 1920x1080 | 4 |
|-----------|---------|

Racunaju se po formuli :

3)
P4x4 Macroblocking
Neke graficke dozvoljavaju p4x4 ali neke ne tako da p4x4 ne treba ukljucivati pri level 4.1
vodjenje su razne diskusije o tome ali posto kao sto vidimo u daljem textu nece poboljsati kvalitet znaci izbegavati p4x4
iskljuciti p4x4 koristit samo
p8x8,b8x8,i4x4,i8x8
sa p4x4 http://i28.tinypic.com/67sjsl.png
bez p4x4 http://i25.tinypic.com/24n2sqv.jpg
znaci ni tu se ne gubi na kvalitetu a encode ostaje l4.1

4)B-Pyramid moze da napravi haos jer moze da povece broj referentnih frejmova kad ne treba
Na x264 b-pyramid ima gresku i ne valja
ja se ne razumem najbolje u sve ovo al sam pitao ljude koji znaju.

zakljucak : nekoliko pravila ispostovati i dobija se l4.1 koji a ne gubi se uopste na kvalitetu
znaci neko ce reci p4x4 je neophodan , referntnih frejmova treba vise od 15 , bitrate necu da mi je ogranicen i slicno ali taj gresi i samo ce izgubiti mogucnost da se encode koristi DXVA
Znaci : postovanje ovih pravila/restrikcija/standarda NECE SE IZGUBITI NA KVALITETU .bilo je masovnih testiranje i poredjenja niti je potrebno 16 referntnih frejmova niti je potreban 4x4 niti je potreban bitrate veci od 40.
Nista od toga nece poboljsati kvalitet niti ce povecati kompresiju.

Jos jedna stvar
ako u nemoj encodu pise level 5.1 ne mora da znaci da automatski nece raditi DXVA
level 5.1 je default level za x264 tako da mnogi stavljaju level flag 5.1 a restrikciju zadovljavaju L4.1 tipa ref rejmovi su 4
Ali takav encode je moguce pustiti preko GPU-a
Znaci : level odredjuju parametri a ne level flag

sve vise i vise poznatih grupa/encodera pocinje da koristi l4.1
CtrlHD je jedan od njih.
Za sada je malo 4.1 encodova ali ubuduce ce ih biti sve vise jer su ljudi svatili da l4.1 restrikcije uopste ne pogorsavaju kvalitet , dugo im je trebali al eto

jedan od paradoxa je na primer sto se neki drze 5.1 standarda i stave 5.1 flag namerno a stafe referentne frejmove na 4 ......



Procesori su danas dovoljno brzi i jeftini zasto bi zeleo da se cimam i da pustam preko GPU kad imam brz procesor - ok to je sasvim korektno .


Ali se nadam da nece neko posle ovoga svega da dodje i kaze
Samo h264 moze gpu da dekoduje - netacno moze i x264 ako su parametri kakvi treba
moze i x264 ali takvi ripovi nisu kvalitetni - netacno , probijanjem l4.1 restrikcija se ne poboljsava kvalitet na 1080p i 720p rezoluciji
zasto bi koristio l4.1 kad je l5.1 bolji nema ogranicenja? - zato sto ta ogranicenja nece uticati na kvalitet
16 referentnih frejmova je bolje od 4/5 - zasto bi bilo . nema rezlike u kvalitetu.



Kod HD je kvalitet najbitniji a ne dal je moguce pustiti te filmove na standalone bluray player ili da li je moguce te filmove dekodovati preko GPU-a-POTPUNO TACNO
ALI l4.1 nije losijeg kvaliteta od 5.1 ni malo . Da barem malo gubimo na kvalitetu sa referent frame -4 i NO p4x4 ja bih se slozio da je 5.1 bolji.
ALI po 15 put: nema gubljenja na kvalitetu pri 4.1 restrikcijama.

i jos jedna stvar - moguce je 5.1 rip encodovati u 4.1 ali time ce doci do veoma veoma malog gubitka u kvalitetu al opet bice ga.




Pisao sam mrtav umoran tako da ako je prosla neka greska i ako je ne pregledno i ne povezano ne zamerite ;)
 
Poslednja izmena:
Malo me mrzelo da citam, oprosti ako si rekao a ja nisam video.

To sta je kodek, sta je standard.. ne marim, verovatno si u pravu, ne zanima me toliko.
Ono sto me zanima je sta sam ja pogresno rekao sem da se x.264 razlikuje od standardizovanog h.264 ?

Ok, slazem se, lepo si ti to i mnogo preciznije objasnio (potrebno ili ne) ali je poenta ista x.264 materijali nece raditi na GPU dok se ne dovedu u standard, izgleda da je to taj level 4.1

Jer, ja sta vidim, ogormna vecina filmova je uradjena u x264 i to GPU ne uspeva da odradi. Sad, da li je level, kodek, parametar ili ne znam sta problem, poenta je da ne radi.

Ti me demantuj, tako sto nateraj GPU da radi svaki x.264. Ili ne moze ?

Zelim da me ubedis u suprotno, jer mi mnogo vise odgovara da u racunaru imam Semprona na AMD 780G ploci kome kuler ne treba nego Phenoma X4 koga je jako tesko odrzavati tihim a da se to ne cuje. Da ne pominjemo 80+ evra razlike u ceni :).

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Ne rade svi x264 enkodirani filmovi sa hardverskom akceleracijom. Kada sam probao pre par meseci otprilike oko 80% filmova je radilo, ali sam tada batalio MPCHC zbog nekih drugih problema, moguće je da su se stvari popravile u međuvremenu ako se sada scenske grupe više pridržavaju standarda.
 
^^ potpuna ista stvar mi se desila kad sam isprobavoa HC
al ja nisam znao da resetujem to nego sam trazio u opcijama 2 dana da bih namestio titlove

Malo me mrzelo da citam, oprosti ako si rekao a ja nisam video.

To sta je kodek, sta je standard.. ne marim, verovatno si u pravu, ne zanima me toliko.
Ono sto me zanima je sta sam ja pogresno rekao sem da se x.264 razlikuje od standardizovanog h.264 ?

Ok, slazem se, lepo si ti to i mnogo preciznije objasnio (potrebno ili ne) ali je poenta ista x.264 materijali nece raditi na GPU dok se ne dovedu u standard, izgleda da je to taj level 4.1

Jer, ja sta vidim, ogormna vecina filmova je uradjena u x264 i to GPU ne uspeva da odradi. Sad, da li je level, kodek, parametar ili ne znam sta problem, poenta je da ne radi.

Ti me demantuj, tako sto nateraj GPU da radi svaki x.264. Ili ne moze ?

Zelim da me ubedis u suprotno, jer mi mnogo vise odgovara da u racunaru imam Semprona na AMD 780G ploci kome kuler ne treba nego Phenoma X4 koga je jako tesko odrzavati tihim a da se to ne cuje. Da ne pominjemo 80+ evra razlike u ceni :).

Pozdrav

kad budes imao vremena procitaj text - znam da je ne povezano i veliko al videces par sitnica koje su bitne


naravno da se razliku x264 i h264 ali isto pripadaju mpeg part 10 ali to se i ne poredi ;)

ali je poenta ista x.264 materijali nece raditi na GPU dok se ne dovedu u standard, izgleda da je to taj level 4.1
To ti je ko kad bi reko automobil nece da upali dok ne podesis paljenje ili nesto slicno ( ne razumem se bas u mehaniku automobila pa ako sam lupio onda krastavac :D )
Pa naravno da nece ali nema razloga da ne bude level 4.1
Sinoc pola sata sam pisao da bi vam to objasnio.
I nije ogromona vecina filmova.Ogromna vecina filmova ima refentni frejm =4 tako da je moguce preko GPU pustati .Poenta nije da ne radi osim ako je l4.1 vec da radi osim ako nije l4.1.Onii koji stave referentne frejmove na 16 i misle imaju kvalitetan "back up filma" . Takve niti skidam niti me zanimaju da ih pogledam.
Da nateram hardware 4.1 da pusta nesto sto nije 4.1 ne mogu ali to nesto sto nije 4.1 mogu da encodujem u 4.1 uz veoma transparentne gubitke i onda isti tu stvar da pustim preko GPU-a
ali nema potrebe za tim jer se sve vise novih filmova radi u 4.1 a i dosta starih je uradjeno po 4.1 pravilima tako da te filmove nema potrebe ja da teram da idu preko gpu-a sami ce ;)

Ja tebe ne mogu da ubdim u spurotno jer ti neces da procitas ono sto napisem a ja ne mogu stvari koji sy opsirne da napisem u 2 recenice mislim mogu na ovaj nacin RADI TO JA TVRDIM.ali time niko ne dobija nista.

Може, ал' треба софтвер који ће то одрадити (већ сам оставио):
Watching h.264 videos using DirectX Video Acceleration (DXVA).

NE MOZE sta sam ja pisao cele noci :(((((((((((((((
ako encode 1080p ima na primer 6 referentnih frejmova neces mocu da ga pustis preko gpua sa svim mogucim softverima sveta.
 
Poslednja izmena:
Znaci, da bi gledao x264 i dalje ti je potreban CPU.
Za neke da, za neke ne, ako je i tendencija da ce ih sve viste biti GPU obradivo, ali to i nije neka garancija. Ocigledno ce morati quad core u HTPC. Phenom II 920, here i come :)

pozdrav
 
Znaci, da bi gledao x264 i dalje ti je potreban CPU. - potpuno tacno


neki x264 mogu neki x264 ne mogu preko GPU - to je tacno

ali
mnogi ljudi tvrde da DXVA radi samo na H264 a da ne moze da radi na x264 jer je x264 drugaciji od h264 - e to vec nije tacno
Na x264 moze da radi i normlano je da radi , to sto neki namerno krse standard misleci da ce dobiti na kvalitetu to je druga prica

Malo je ljudi koji znaju i razumeju se tako da nema ni mnogo kvalitetnih l4.1 backupova tako da je ipak potrebno imati i dobar procesor :)
pozdrav ;)
 
Poslednja izmena:
Evo sad gledma na dbitsu sve internal grupe su pocele sa 4.1 tako da od sada na dalje svi kvalitetni x264 ce moci da se gledaju preko gpua tako da ne bacajte pare na skupe procesore ;)
 
I naravno opet ja
Ne moze bilo koji x264 rip da se pusti vec samo level 4.1
5.1 ne moze
 
Poslednja izmena:
Kako gde se koristi ? :D

ne razumem sta pitas ozbiljno

5.1 je namenjen za UHD ;)
 
Poslednja izmena:
ako mislis na blu ray disk on je level 4.1 a ne level 5.1
 
Poslednja izmena:
BD je skraćenica za blu-ray diskove :)...

Nisam neki ekspert za ovo (a, dozvoli, izgleda da nisi ni ti, kad ne znaš ni kako ide skraćenica za blu-ray :D)), ali to bi trebalo da zvuči ovako:

Vidi sad, blu-ray je 5.1...

Iznad svega, ti leveli u osnovi ne znače ništa značajno. Oni se ne vezuju za rezoluciju. Oni su ti prosto lična karta video fajla.

Da, PS3 ne pušta HD fajlova koji su 5.1 level, ali PS3 pušta BD koji je 5.1 :)? Kako to? Pa prosta glupa fora u fw. Za neku, recimo, koliko-toliku, zaštitu od pirata. Sve HD kamere imaju ili 4.0 ili 4.1 levele... Što znači, da u amaterskoj upotrebi, 5.1 ne treba da postoji i ako postoji, to nešto implicira na pirate.... i zato ga nema na PS3. Neko je to tako zamislio, nisam ja.

E sad, to ti je isto kao da te u diskoteku ne puštaju pod imenom Petrović. Ti falsifikuješ ličnu kartu, na kojoj piše Jovanović i uđeš u diskoteku. E, tako isto promeniš 5.1 level nekog video fajla na 4.1 i on se pusti na PS3. I onako promena levela nema uticaja na same podatke video snimka.

Otprilike to tako zvuči... nadam se :D
 
Znaci : level odredjuju parametri a ne level flag

ovo sam napisao u onom textu koji i dalje neces procitas :D

Ako ima 15 referentnih frejmova ti mozes menjas level do sutra u hexeditoru to i dalje nece moci da pusti hardware sa DXVA
u skorije vreme je to bolje odradjeno i level flag se ne upisuje pre upisa parametra vec se automatski odredjuej prema parametrima
naravno i ako je tako opet moze da se posle svega promeni level flag u 4.1 ali to ne znaci da ce bluray player moci da pusta .


A primer je ftw... :D


a za BD :) znas i ti da znam sta je , ali kad si pitao ono zbunio sam se kako sta ;)
a daleko sam od experta pogotovu onih kvazih experta za H264/x264 daleko iznad njih hahah salim se naravno ;)
dok za ps3 nisam nikakav expert vec sam noob ;) al znam da moze da pusta samo po 4.1 paramteirma
i da p4x4 b pyramid i slicni parametri mogu da prouzrokuju da video ne radi
 
Poslednja izmena:
Evo pročitao sam ga i drugi put i lepo znaš kako majke mi :p...

Šalim se. Vidi, PS3 gleda flag, sigurno... i istina je da ne pušta ako je flag 5.1

E sad meni i dalje neke stvari nisu jasne... da li je BD 5.1 ili nije... U stvari, ako je onako kako ti kažeš, on je 4.x, po "težini", ali ja nailazim na informacije (doduše malobrojne, teško je filtrirati pretragu zbog 5.1 zvuka, koji je u većini na netu) da je 5.1... valjda zato što je tako flagovan.... bem li ga...

Što bi onaj filozof na samrti rekao - tek sad znam da ništa ne znam :D Živa istina :).
 
Poslednja izmena:
Vidi sad, blu-ray je 5.1...

Da, PS3 ne pušta HD fajlova koji su 5.1 level, ali PS3 pušta BD koji je 5.1 :)

Otprilike to tako zvuči... nadam se :D

Ne pusta BD L5.1 zato sto to ne postoji, Blu-Ray je 4.1 :)

Ti leveli su samo granice do kojih mogu da idu rezolucija, max bit-rate, brzina (fps) broj referentnih frejmova.

Level 4.1 @ High Profile je 50mbit/s max bitrate,

rezolucija
[email protected] (9)
[email protected] (4)
[email protected] (4)

5.1 je mnogo vise od ovoga
 
Poslednja izmena:
Pa to je delimicno tacno
to sto pise na wikipediji da je 4 max referentnih frejomva je tacno za tu rezoluciju ali nije za sve 1080p rezolucije
referentni frejm moze da bude i 5 zavisi od AR
na primer
evo da prevedem samo sa jednog sajta
--ref 4 for 1.78:1 and --ref 5 for 2.35:1.
i po formuli se dobija jednostavno
the max DPB (Decoded Picture Buffer) size is 12,288 kilobytes.
1.5 bytes per pixel
ako uzmem evo primer sa drugo sajta
1920x1088
frame is 1920 * 1088 * 1.5 = 3133440 bytes = 3060 kilobytes.
12228/3060 = 4015....... znaci cetiri referentna frejma
1920 * 800 * 1.5 = 2304000 bytes = 2250 kilobytes.
12 288/ 2250 kilobytes = 5.45777778... znaci 5 referentnih frejmova


Vidi sad, blu-ray je 5.1...
ali PS3 pušta BD koji je 5.1
To mogu samo da gledam i da se cudim odakle ti ta ne tacna informacija
ti si tokom cele price govorio da je BR 5.1

Kazes procitao si text a opet 2 puta tvrdis da je Blu RAy L5.1
evo sta sam sinoc napisao :D
Level 4.1 je standard i za orinalne blu ray hddvd diskove
l



Te informacije sto nalazis nisu nikako tacne
5.1 je predvidjen za nesto mnogo vece od 1080p
 
Poslednja izmena:
Ne znam ni sam gde sam pročitao... ali nebitno... Sama wikipedija (nisam tamo) ima dezinformacija za istovar (ono lopatom što vata 5 kila), a možeš misliti šta možeš na drugim mestima da nađeš :)...
 
^^ bas tako :)
Kolko sam stvari procitao na wikipediji i bio ubedjen da je tako a ustvari ;)

Ono sto ja ne znam odnosno vrlo malo znam je play station 3 tu sam noob :)
I necu da tvrdim nista jer niti sam isprobao a sve sto sam proctito moze da bude pisano ko zna od koga ;)

Ali kad je u pitanju H264 x264 znam neke osnovne stvari ;)
kao sto se i videlo sve sto sam napisao bilo je tacno ;)
 
Poslednja izmena:
Када су се инсталирале старије верзије K-Lite Codec Pack-a лепо је писало упозорење да је MPC HC нестабилан (зато није био подразумеван плејер). То се у међувремену променило.



i cekaj i dalje tvrdis da je svaki x264 moguce pustiti sa hardware akseleracijom ?
NE tacno u potpunosti
nema to veze sa k lite codecom i sa mpc-hm vec sa levelom x264 encoda
 
Poslednja izmena:
Pa to je delimicno tacno
to sto pise na wikipediji da je 4 max referentnih frejomva je tacno za tu rezoluciju ali nije za sve 1080p rezolucije
referentni frejm moze da bude i 5 zavisi od AR
na primer
evo da prevedem samo sa jednog sajta
--ref 4 for 1.78:1 and --ref 5 for 2.35:1.
i po formuli se dobija jednostavno

Nije delimicno nego je potpuno tacno jer su svi filmovi na blu-ray diskovima u letterbox formatu gde i filmovi sireg aspekta (2.35) staju u isti frejm od 1920x1080 piksela pa tako MORA biti 4 referentnih frejmova. Tih 5 ref. frejmova koje pominjes se odnosi na ripove sa HDBits-a koji su u cropovanoj rezoluciji 1920x800 i u takvom ripu moze imati 5 ref. frejmova i biti level 4.1 ali takav rip bi morao ponovo da enkodujes ako bi hteo od njega da pravis blu-ray disk.
 
sorry moja greska
staju u isti frejm od 1920x1080 piksela pa tako MORA biti 4 referentnih frejmova.-upravu si :)

moraju stati u 1920x1080
pa se iz forumule vidi da je 4

8388608
__________________
(width x height)

ali ja ne zelm da pravim blu ray disk vec pricam sta podrzava DXVA
a 1080 x 800 sa 5 referentnih frejmova je zadovoljilo level 4.1 i moze se hardwerski dekodirati
 
Poslednja izmena:
Šta su uopšte referentni frejmovi?
 
Nazad
Vrh Dno