Šta je novo?

[MON] Viewsonic VX2260WM

pOkerface

Slavan
Učlanjen(a)
04.11.2008
Poruke
12
Poena
304
9343-img7150s.jpg

9343-img7153s.jpg


Resio sam da napisem review za ovaj monitor, posto vidim da ima dosta ljudi koji se dvoume izmedju njega i par drugih 22" modela.
Naime, resio sam da predjem sa 19" na 22" ili cak 24", moj stari Philips 190v7fb 19" me je odlicno sluzio do sada, kao i Samsung SyncMaster 957MB 19" pre njega... ali odluka je pala... i vec neko vreme sam hteo da predjem na "widescreen".
Posto ne posedujem desktop konfiguraciju vec samo laptop ( MacBook - zbog posla moram da budem "mobilan"), tako da monitor sluzi kao veca radna povrsina.Tu je i Xbox 360 koji bih takodje prikljucio,tako da sam u startu trazio monitor koji ima minimum D-SUB/DVI.
720p pa cak i 1080p full HD bi bili idealni za moje potrebe, ali 1080p opcija ubrzo otpala jer sam bio ogranicen na 200e, a 24"-ke su se kretale od 300e pa nadalje.
Trazeci neki kvalitetan 22" po netu primetio sam zanimljivi clanak na engadgetu - radilo se o novoj 21.5" 1080p Full HD 16:9 tehnologiji.Posle nekoliko sati muvanja po raznim forumima i citanja reviewa naleteo sam na BenQ-ov E2200HD model sa pomenutim 16:9 panelom D-SUB/HDMI/DVI idealnog za povezivanje vise stvari u isto vreme.
Odoh na ITsvet, nadjoh par prodajnih mesta i uputih se ka najblizem. Cena je bila vise nego povoljna 140e za 22" (21.5") za razliku od ostalih 22" na trzistu, a pri tome cak i bolji po performansama od nekih skupljih modela.
But there's a catch. Ipak cudno je naci kvalitetan monitor po takvoj ceni- naime to je bio E2200HDA a ne E2200HD.U cemu je razlika?Pa nista od HDMI/DVI porta! Da,da...Samo D-SUB... Po meni, kupiti wide TFT monitor i imati samo D-SUB (VGA) je svetogrdje :D, a imati FUll HD 1080p preko D-SUB-a je jos cudnije...Dosta o tome; ionako sam mu previse paznje posvetio njemu :D)
Posto je Benq otpao bacio sam se na trazenje drugog 16:9 modela koji je bio dostupan na nasem trzistu. Naleteo sam na Viewsonic VX2260WM i krenuo da prikupljam info. U pocetku sam bio skeptican, jer Viewsonic nije toliko zastupljen kod nas kao Samsung ,LG i ostale firme, pa me je brinuo kvalitet,a nikada do sada nisam imao iskustva sa Viewsonic-om. Misljenje sam promenio posle gomile pozitivnih tekstova o Viewsonic-u, krenuo sam na review-eve VX2260WM ( kojih je tada bilo vrlo malo, ipak monitor je bio relativno nov tako da su review-i bili na japanskom, korejskom.Ipak google translator je vise nego pomagao u tom pogledu ). Svugde je dobijao visoke ocene i svi su hvalili njegov panel, jedan od najboljih NT panela-tako su tvrdili. Sve u svemu kvalitetniji od Benq-a.
Posle skromnog uvoda,sledi i skromni amaterski review ovog, po meni, odlicnog monitora. Healhty, natural, and quality cosmetics are waiting for you on Avon Catalogue.
Da napomenem da su slike losijeg kvaliteta (slikane mobilnim telefonom, aparat mi nije trenutno tu, cim ga dobijem slikacu opet i zameniti ove krs slike kvalitetnijim).

Viewsonic VX2260WM

Dizajn:

1_25.jpg


10_7.jpg


12_1.jpg


9_10.jpg


Kao sto vidite na slici monitor je crne (piano black) glossy boje ima malo cudan curved design plastike panela i postolja, mada je panel okruzen tanko sivom plastikom na krajevima. Na dnu panela nalaze se "Viewsonic" reljefno utisnita slova od sivo/glossy plastike, tu je i "power" dugme ( koje svetli jarko plavom bojom-to je moja jedina zamerka ovde- ponekad ume da odvuce paznju). U gornjem desnom uglu nalazi se Viewsonic-ov zastitni znak ( tri pticice -zebe ) takodje reljefno utisnut u plastiku pa ako nekog nerviraju dobro poznate nalepnince koje se lepe po uglovima monitora ovo ce tesko skinuti,mada su po meni vise nego sipaticne.Postolje je takodje glossy crno, cudnog jajastog oblika. Viewsonic je isao vise na neki "futuristic design", ali im ne zameram,lepo su ga ukomponovali,a sto se tice dugmica za "meni", oni su sakriveni sa donje strane monitora i ima ih 4 ( sasvim dovoljno posto su multifunkcionalni ) sto monitoru daje taj clean sleek look.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ergonomicnost:

14.jpg


Mozda najveca mana monitora je to sto moze da se naginje samo napred/nazad. Rotiranja nema, kao i podesavanja visine postolja.
Odlucio sam da kupim neki odgovarajuci wall mount koji bi resio ove probleme i oslobodio vecu radnu povrsinu na stolu.

Konektivnost:

22_copy.jpg


25_copy.jpg


9343-img7156s.jpg

Bolja slika, naravno ne moja.

Ovde Viewsonic VX2260WM dobija ogroman "plus" od mene. Kao sto se vidi na slici tu su D-SUB(VGA)/DVI/HDMI portovi kao i Audio IN/Audio OUT- odlicna stvar ako imate vise uredjaja koji bi bili povezani na jedan monitor u isto vreme ( u mom slucaju laptop-DVI, X360-HDMI),a prebacivanje izmedju displeja se vrsi prostim pritiskom na dugme. Ako imate blu-ray player ovo je vise nego odlicna stvar(ja cu moji resiti preko PS3). U pakovanju dobijate VGA kabal, DVI kabal, kao i audio kablic kao produzetak.Na zalost HDMI kabal se ne dobija, ali i njega mozete naci u svakoj bolje opremljenoj tehnickoj radnji ( ja sam svoj kupio u Mercatoru za nekih 750 din ).

Audio:

Ima integrisane zvucnike osrednjeg kvaliteta, "1.5W SRS Wow HD Stereo" da budemo precizniji.Nista specijalno, ja nikada nisam koristio zvucnike na monitoru, niti cu ih koristiti,ali eto "da se nadje" :D Testirao sam ih i nema nikakvog krcanja cak i kada su pojacani do daske ali ipak ne mogu da se porede sa zvucnicima na mom MacBooku.
 
Poslednja izmena:
LCD:

E ovako. Sta reci nego 1080p na 22"(21.5") ( vecina sada razmislja: "Pa ako je rezolucija 1900x1080,to je previse za tako "mali monitor", sve ce biti sitno, pa otpasce mi oci blah, blah, blah...). Ok.STOP! Gluposti, pa na Philips 190v7fb 19" TFT-u su mi slova i ikone izgledale manje.Sve se vidi savrseno dobro, cak slova izgledaju nekako cistija, nekako "crisp". Doduse ja sedim nekih pola metra od monitora , mozda neko voli da sedi na drugom kraju sobe.Sve u svemu nema brige,ako vam se bas cini da su slova mala , povecajte font i ikone i to ce resiti problem,mada ja ovde problem i ne vidim ali opet,to sam samo ja :D

15_1.jpg


Vidljivost je odlicna za TN panel, razlika izmedju VX2260WM i mog starog Philips-a je i te kako vidljiva-170° Horizontalno, 160° Vertikalno-naravno sto je ugao veci boja je sve tamnija ili se gubi sto je standardno za NT panele.Ipak ovo je desktop Monitor, NT panel je vise nego ok .99% vremena gledam direktno u njega,ajde da je laptop monitor pa da ima neki bolji panel a ovako je sasvim solidno.

2_10.jpg


3.jpg


5_10.jpg


Sto se boja tice,dok sam slikao, monitor je podesen na default-znaci "out of the box settings" nista nisam menjao a boje su perfektne-barem mom oku- uz malo cackanja i tvikovanja bile bi jos bolje. Monitor je bio podesen na 6500k i contrast/brightness negde oko 90% ( previse svetlo za moj ukus ali to se moze vrlo brzo resiti).Taman sam iskoristio ovaj brightness da proverim the all mighty "backlight bleed" i nisam nista primetio ,pa sam podigao na 100% atek se tada pojavilo vrlo, vrlo malo backlight bleeda u donjem delu monitora, totalno zanemarljivo (i da vam monitor stoji na 100% contrast/brightness opet bi ga tesko primetili).

Mrtvih/zaglavljenih pixela nije bilo, a pravo da vam kazem, nisam ih ni ocekivao posle onoliko hvaljenja Viewsonic-a po raznim forumima/blogovima. Za svaki slucaj tu je garancija na 0 mrtvih/zaglavljenih pixela,da,da, i meni je bilo cudno jer vecina ide na 3/5 pixela ali prodavac mi je naglasio da oni nude garanciju koja i sama Viewsonic firma nudi za odredjeni monitor,a to je ovde 0 Pixel Garantie-sto je odlicna stvar.Garancija je standardno na 3 godine ( gde sam ga kupio i koliko sam ga platio cu da napomenem na kraju reviewa).

Odziv je takodje super 2ms (GTG), 5ms (Typ) i nisam primetio nikakav "ghosting" dok sam gledao HD filmove i igrao igre.Naravno da postoji ali totalno je neprimetan( mrzi me sada da dovlacim moj stari CRT pa da uporedjujem ) .

16_copy.jpg


Sto se tice same 1900x1080 16:9 rezolucije,odusevljen sam! Slika je odlicna na 1080p materijalima,kao i na igrama koje je podrzavaju. Nema nikakvih "crnih linija smrti".Doduse monitor ne podrzava 1:1 pixel mapping,ali i sto bi, kada mu je native rezolucija 1080p. Ne znam za vas ali po meni je 16:9 buducnost moitora.
 
Poslednja izmena:
Test:

Film:

1080p "Black Hawk Down"

17.jpg


19_8.jpg


Igra:

Prince of Persia 1080p ( Xbox 360 )

7.jpg


8_13.jpg



Specifikacije:

1_6.gif


Zakljucak:

Odlican monitor za odlicne pare. Sta vise reci, ja sam prezadovoljan...
Ko zeli da gleda HD filmove, igra konzole na 720p/1080p, a nema para za HD TV ili 24", ovo je vise nego odlicno resenje.
Kupio sam ga pre par dana od firme "PC Project". Zasto bas od njih? Pa prodavac je bio ljubaza i vise nego informisan, razume se u ono sta prica, ocigledno zna sta prodaje i kako radi, kao i sve specifikacije za razliku od ostalih mutavaca sto pricaju, ko da mi prodaju toster, ili ih jednostavno ne zanima, roba je roba... oces da kupis ili neces? Platio sam ga 17800 din ili 205e ( ne secam se kako se evro kretao tad ).
Valjda ce ovaj skromni review pomoci onima koji se dvoume za ovaj model.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast za review. Cini mi se da niko nije imao ovako kvalitetne prve postove na forumu.

Uz tu cenu i garanciju je odlicna kupovina. :wave:
 
Sve cestitke coveku koji je sopstvenim istrazivanjem dosao do onoga sto mu najvise odgovara.
Jos samo da izbace 2460 model i eto mene...
 
Nešto mi pada na pamet, rezolucije nikad dosta ako radiš u CAD aplikacijama, a ovaj monitor je vrlo pristupačan - da li bi moglo komotno na njemu da se radi ili je ipak previše sitno za ozbiljan rad?
 
Black Hawk Down je rip od 8gb, pustio sam i sve HD trailere koje imam, i sve je kako treba...
Sto se tice CAD-a, pa sta da ti kazem, nisam probao ali verujem da je sasvim ok. Imao sam prilike da probam neki laptop od 15" sa ovom rezolucijom, pa mi se i tu nisa nije cinilo sitnim niti malim. Mozda sam navikao na moj 13" MacBook, dunno
 
wow rip, a ja uzeo blu-ray čitač i prekjuče mi stigao black hawk down na blu-rayu.
flim je naravno full hd ali imam te iritirajuće linije gore i dole, što se vidi na slici



slika je čista ali uvek kad uslikam ispadne ovako muljavo.
za 18000 koliko vidim da košta kod njih ovo je best buy trenutno.
 
Poslednja izmena:
Ovaj monitor i blu-ray player prikljucen preko HDMI-a je pun pogodak ( ako nemas kesa za neki 30", 40" HD TV ) takodje imas Audio izlaz na moitoru, direktno mozes da priljucis zvucnika na njega, a crne linije su proslost! :D
 
Opasno si me navukao sad na ovaj monitor!!!

Nego vidim da si kacio xbox360 pa kako si zadovoljan? I jel si probao mozda PES jer se u njemu najbolje vidi ghosting (bar ja tako gledam)?

Kad bi izasao uskoro od 24" i bio skuplji 50e (glupo bi bilo da 2" naplate vise od 50e a i to je puno), eto bestbuy-a.... Jel ima neka najava ili nesto slicno za 24-ku?
 
Fenomenalan review!
Bacio sam oko na ovaj monitor josh pre 10ak dana, definitivno cu ga uzeti kroz par nedelja.
 
panel je valjda tn a ne nt ? to si negde 'pokupio' pa zapamtio pogreshno
 
Eto ti sad... A ja bas hteo za koju nedelju da pazarim E2200HDA... Sad ne znam sta da radim... U sustini monitor bih koristio samo za X360 tako da DVI nije bitan. Ali sta cu sa HDMI? Slika bi trebala da je bolja preko toga nego na D-SUB? Vredi li to tih 5000 din razlike (E220HDA je oko 13000)?
 
@pOkerface
Lep review i jos lepsi nacin da se udje na bench forum! Neka te lepo sluzi monitor! Kao i jednom od kolega iznad, i meni je drago da je neko znao tacno sta mu pri kupovini treba i da je sam prikupio sve potrebne informacije i doneo odluku. Bio bi dobar menadzer :)
Molim te samo, da bi upotpunio review, napisi nesto o probijanju pozadinskog osvetljenja i uslikaj ako je to moguce!

@scheilinkin
Nemas se potrebe nervirati zbog tih crnih linija ( konkretno na ovom filmu sa tvoje slike) jer je on snimljen u Anamorphic 2.35:1 aspektu, sto mu dodje da bi vertikalna rezolucija koju bi monitor trebao da ima da bi film bio bez crnih strafti ~820 pixela. A takvih monitora nema. Najbolje resenje je blagi zoom do 1080 ili 1200 pixela zavisi da li je monitor 16:9 ili 16:10.
Al ga zakukulji :)
 
Kakav je za igre?

Interesuje me da li MORAM da igram igrice u native rezoluciji (full hd), ili mogu i da igram npr na 1400x1050, ili jos nizoj, 1280x960?? Da li se onda skupi slika po sredini sa crnim sa strane, ili bude skroz razvucena? Imam dobru graficku, ali igranje u full hd rezoluciji je bas zahtevno zar ne?
pozdrav
 
Ovde Viewsonic VX2260WM dobija ogroman "plus" od mene. Kao sto se vidi na slici tu su D-SUB(VGA)/DVI/HDMI portovi kao i Audio IN/Audio OUT- odlicna stvar ako imate vise uredjaja koji bi bili povezani na jedan monitor u isto vreme ( u mom slucaju laptop-DVI, X360-HDMI),a prebacivanje izmedju displeja se vrsi prostim pritiskom na dugme.

Eto ja sam kupio ovaj monitor pre jedno mesec dana i svaki dan sam sve srecniji.Nasuprot mom starom 19''-nom CRT monitoru slika je kristalno cista.Ja sam se vodio samo uz pomoc review-a koje sam nasao na netu,a nisam nasao nijedan los komentar,osim plave led diode na prekidacu koja ponekad zasmeta,ali sada vise ne -stvar navike.Ono sto me zanima,a sto je pokerica probao je kako da prikljucim dva racunara na ovaj monitor?Jedan preko DVI-a,a drugi preko d-sub-a i kako mogu da menjam,preko kog tastera sliku izmedju dva racunara?
 
Imao sam prilike da probam neki laptop od 15" sa ovom rezolucijom, pa mi se i tu nisa nije cinilo sitnim niti malim.
E sad si ga blago receno preterao! 1920 na 15" i nije sito. Mislim da imas jedinstveno misljenje.
Nego sta kazu ostali za sitnocu? Moze li se udobno raditi na ovom monitoru s obzirom da je 103 x 93 dpi.
I ako je neko voljan da okaci sliku kako monitor izgleda pod razlicitim horizontalnim i vertikalnim uglovima.
pozdrav
 
Nešto mi pada na pamet, rezolucije nikad dosta ako radiš u CAD aplikacijama, a ovaj monitor je vrlo pristupačan - da li bi moglo komotno na njemu da se radi ili je ipak previše sitno za ozbiljan rad?
Nije previše sitno. Apple Cinema Display 23" ima rezoluciju 1920x1200. Rad na tom monitoru u AutoCAD-u je savršen.

pOkerface, svaka čast za review!
 
Nije previše sitno. Apple Cinema Display 23" ima rezoluciju 1920x1200. Rad na tom monitoru u AutoCAD-u je savršen.

Već sam ga ozbiljno uzeo u razmatranje.
Prvom zgodnom prilikom ću ga pogledati "uživo".
 
Kupih ga i ja juce za 18000din, jedva ga nasao...
Monitor je brooka, crna je crna, 16:9 za PS3 i Xbox je keva (ne moze da se poredi sa 16:10 tj nema zamucenja i 2 crne lajne).
Boje su zivahne, probijanje osvetljenja je vrlo vrlo malo uz gornu ivicu i to tek kad se zagledas, nema primetnog ghostinga, slova uopste nisu sitna i 1080p je taman...
Jedino su mu ti nazovi zvucnici ocajni (na mobu mi se jace cuju) ali ipak je to monitor...

Pre njega sam koristio godinu i po dana, Philips 200ws (tft) i nema nikakve razlike u panelima (bar meni, cak mi je potpuno isto samo sto je ovaj siri). Ali zato su hdmi,16:9,hdcp,fullHD bili razlozi prelaska na ovaj monitor...

Ajde srecni vlasnici napisite svoja podesavanja.
 
Poslednja izmena:
Molim sve one koji znaju za neku radnju u kojoj imaju VX2260wm da mi napisu ovde ili preko PM...bilo u BG bilo u NS
Za sad sam jedino pronasao Microsystems (na IT svetu) tamo je 215 evra a vidim da su ovde ljudi kupovali i po jeftinijoj ceni...
Hvala unapred
 
Ako ga zaista i imaju po 215, to i nije neka razlika u odnosu na 205 - ja se ne bih previše dvoumio za monitor koji jurim i nigde ga nema, pitanje je i koliko ko "računa" evro ovih dana, tako da je to sve relativno.

Što se tiče samog monitora, a pošto bih i ja da se ponavljam, ovaj bi baš lepo legao s obzirom na cenu - review je super, samo me zanimaju razlike u odnosu na PVA panel iz ugla nekoga ko je prešao sa PVA na TN. Na prethodnom poslu (u martu) sam radio na nekom TN Asusu od 20" i to je bila katastrofa od boja i promene nijansi sa uglom gledanja.

I da dodam, ugrađeni zvučnici u monitor su meni oduvek bili super rešenje - živahniji mi je nekako rad za računarom, nemam gomilu kablova na stolu, mini linija je slobodna da drnda radio kao i obično, a opet čujem i comp kad ispusti neki zvuk, ne moram da stavljam sluške ili menjam izvor kad hoću da čujem nešto iz compa... :d
 
Zar nije rezolucija za ovaj film 1920x800 a ne 1920x1080? Trebalo bi da imas crne linije gore i dole. :trust:
Ne ne ne ne
Ne moze rezolucija orinalna da bude x 800
to sto ti skidas sa hdbitsa ili odakle vec to je cropovano odnosno isecene crne trake pa je zato
1920x800
 
Poslednja izmena:
98% ripova su x800. da li to znači da će biti crnih linija na ekranu?
 
Blu ray ima 1920x1080 a kolko ce rip imati zavisi od cropa.
O tim ripovima o kojima ti pricas je ovde zabranjeno tako da zaobidjite tu raspravu.

a za cne linije da bice
 
Poslednja izmena:
kupio sam i ja ovaj monitor, ali za sada nisam u mogucnosti da ga povezem sa racunarom.. samo laptopom preko VGA
inace, kupio sam ga na Bozicnoj akciji u jednoj electronics radnji, za 19k dinara - uz odnosu na kurs evra dobra cena :D
 
Nazad
Vrh Dno