Šta je novo?

HowTo: Overklokovanje grafickih karti u RivaTuneru

vdr1981

Slavan
Učlanjen(a)
24.07.2007
Poruke
1,294
Poena
350
Novim clanovima foruma cesto nije jasno kako overklokovati graficke kartice.Evo ga kratki tutorijal za jedan od najmocnijih alata (a uz to i besplatan) koji se koristi u te svrhe.
Program "Riva Tuner" je namenjen za klokovanje grafickog podsistema i tvikovanje grafickih drajvera.U objasnjenju cu se orjentisati samo na osnovne mogucnosti i podesavanja a to ce okvirno,biti:
1.Osnovno podesavanje programa za rad
2.Podesavanje "Hardware monitoring-a"
3.Klokovanje graf. kartice

1. Pocetak - Slika 1

Postoji mogucnost da cete,odmah posle prvog startovanja programa, dobiti obavestenje kako verzija Riva Tunera nije testirana sa graf drajverima koje trenutno koristite te da se preporucuje update programa .Tako nesto nije uvek moguce jer nasi drugari iz nvidie i AMD-a gotovo na mesec dana stancuju nove drajvere,Riva ne izlazi tako cesto.Bez obzira na to,ja licno nisam imao problema sa kombinacijom noviji drajver-stariji Riva Tuner.

Osnovna podesavanja ce te naci u tabu "Settings".
Cekiranjem stavke "send to tray on close"(br.1) dobicete da prilikom zatvaranja aplikacije program ostaje da radi u pozadini(spusta se u tray),ova funkcija je korisna ako zelite da pratite promenljive vaseg sistema tokom igranja i sl.
Druga stavka,"Always on top"(br.2), omogucava da prozor riva tunera ima prioritet nad svim ostalim aktivnim prozorima.
Cekiranjem trece stavke,"Run at Win startup" (br.3),program ce se automatski startovati sa sistemom i postaviti podesvanja koja ste Vi zadali,korisno ako ne zalite da klokujete karticu svaki put pre ulaska u neku igru,benchmark i sl.

2. Hardware monitoring - Slika 2

Ovaj prozor vam nudi mnostvo korisnih informacija o vasem grafickom podsistemu kao sto su radni taktovi GPU/vRAM,temperature,framerate,brzina ventilatora itd.Do "Hardware mon."stize se klikom na tacke 1 i 2 (sa slike).
Na levoj strani svakog grafikona nalaze se klizaci pomocu kojih regulisete min/max vrednosti vidljive na ekranu.
Klik na stavku br.3 sa slike(crveni kruzic) je obavezan ako zelite da pratite promenljive sistema dok program radi u pozadini(enable background monitoring).

Na jednom primeru cu pokazati kako dodati jos jednu stavku u hardware mon. prozor,neka to bude za pracenje FPS-a jer po defaultu se ne nalazi medju odabranim grafikonima.
Kliknite na "setup" u okviru "hard.mon" prozora(br.4) i otvorice vam se novi pod nazivom"Hardware monitoring setup".Cekirajte prostor ispred natpisa "framerate"(br.5) i zatim idite na "apply".Primetice te da se u glavnom hard.mon prozoru pojavio novi grafikon.Ukoliko zelite da uklonite odredjeni grafikon,samo kliknite na "x" u gornjem desnom uglu istog.

Moguce je za svaki graf. ponaosob odraditi odredjena podesavanja.Klinknite na promenljivu koju zelite da podesite u okviru "Hardware monitoring setup" (npr framerate),zatim "setup"(br.7) i otvorice vam se novi prozor pod nazivom "Framerate monitoring data source setup". Ovde imate,od korisnijih, mogucnost za podesavanje min/max vrednosti na grafikonu i narocito zanimljivu opciju koja vam nudi pracenje zeljene promenljive u OSD(on-screan display).Cekirajte stavku br.8 sa slike i pratite FPS,temperature,brzinu fana itd u uglu ekrana dok igrate omiljenu igru i sl.

3. OC - Slike 3 i 4

Kliknite na "system settings" u okviru main tab-a(br.1 na slici) i otvorice vam se novi prozor pod nazivom "System tweaks".Odavde se vrsi overklokovanje grafickog podsistema, ali da bi ste imali tu mogucnost ,pre svega, potrebno je cekirati stavku "Enable driver-level hardware overclocking"(br.2).Tada ce program pokusati da detektuje referentne radne taktove vase graf.kartice.Ukoliko ste sigurni da vam grafika nije vec klokovana (ili mozda downklokovana) kliknite na "detect now",u suprotnom idite na "reboot".

Konacno dolazimo i do samog ubrzavanja graf.kartice."Link cloks" mozete da ostavite cekirano kako bi ste imali najbolji odnos core/sheder taktova.
Klokovanje se vrsi prostim povlacenjem slajdera u desno,gledajte da to bude u nekim razumnim koracima od nekih 10MHz ili manje kako vam sys. ne bi "zabo" na samom pocetku.Nakon toga ,kliknite na "Apply" i voila(valjda se tako piste :D)-vasha grafulja je overklokovana!Prosto nema sta.
Posle svakog povecanja radnog takta pozeljno je proveriti stabilnost vase klokovane grafike.Postoji vise programa koji se koriste u te svrhe,mada,ja licno najvise volim da testiranje stabilnosti vrsim u samim igrama uz koriscenje prikaza temperature GPU-a u OSD-u(kao sto je objasnjeno u prvom postu).
Znaci,podizanje takta u malim koracima ,testiranje stabilnosti i pracenje temperatura je sve sto treba uciniti.Sigurno ce vam se u jednom trenutku desiti da slika pobrljavi i ceo sistem zakoci,razlog tome je nestabilnost GPU-a ili vRAM-a na zadatim taktovima.Nema razloga za paniku,samo lupite na "restart". :p Nadjite maksimalne stabilne taktove i sve slajdere smanjite za nekih 5 MHz kako bi ste "osigurali" stabilnost.

Cekiranjem stavke br.4 , Riva ce po startovanju Win -a namestiti zadate taktove.
U tab-u "fan"(br.5) ce te naci podesavanje za regulisanje brzine obrtaja ventilatora kako bi ste nasli optimalan odnos temperature i buke.

Klikom na tacku br.6 otvarate jos jednu jako korisnu opciju a to je razdvajanje 2D i 3D rezima rada.Ova funkcija ne radi na novijim nvidia kartama...


Zakljucak:
Dosta ljudi se plasi da odradi ovako nesto sa svojim karticama jer su ubedjeni da ce njihov ljubimac doziveti "spontano sagorevanje".Razloga za strah NEMA,prosto je...Da bi nesto pregorelo potrebno je da se pregreje,da bi se nesto pregrejalo potrebno mu je dovesti veci napon...Riva Tuner vam ne nudi(ili ja bar ne znam) tu mogucnost tako da par stepeni viska koji se stvore zbog povecanja radih taktova ne mogu biti kobni za grafiku .Srecno...
 

Prilozi

  • slika1.0.jpg
    slika1.0.jpg
    32 KB · Pregleda: 793
  • slika1.1.jpg
    slika1.1.jpg
    316.1 KB · Pregleda: 782
  • slika 2.1.jpg
    slika 2.1.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 617
  • slika 2.0.jpg
    slika 2.0.jpg
    45 KB · Pregleda: 707
Poslednja izmena od urednika:
Izvinjavam se zbog koriscenja vise postova,to je zbog preglednosti...:)

I da ,mozda bi tema mogla da se premesti u sobu "overklokovaje grafickih karti" ,tamo ima najvise pitanja ovog tipa,cisto da bude "na oku".
Neko od modova bi mogao da prepravi naziv teme,ipak je obradjeno malo vishe od samog overklokovanja.Pozz
 
Poslednja izmena:
reci mi samo koja je normalan temp na kojoj grafikcka treba da radi?
imam asusovu 8600gt 512 mb sa pasivnim hladjenjem
uradio sam sve ovako kao sto si rekao i podizao je za po 10mhz i tako sam u stvari sve podigao za 30mhz.
 
reci mi samo koja je normalan temp na kojoj grafikcka treba da radi?
imam asusovu 8600gt 512 mb sa pasivnim hladjenjem
uradio sam sve ovako kao sto si rekao i podizao je za po 10mhz i tako sam u stvari sve podigao za 30mhz.
Takodje sam imao pasivnu 8600GT i gledao sam da temp ne prelazi 85C u loadu stim sto je stabilno radila i na 90C.
Cini mi se da je ,prema specifikacijama,temp treshhold za G84 115C.
 
fino za pocetnike.samo napred.
 
Poslednja izmena:
Sredjeno. Napisi i vodic za ATi Tool, pa da bude kompletno!
 
Poslednja izmena:
VDR1981
ako si je vec imao nju sta mi preporucujes za koliko sve one tri stavke mogu da podignem a da mi pri tom se ne pregrejava i da radi ok, da se sistem ne bi zabadao i ostalo?
 
Poslednja izmena:
Sredjeno. Napisi i vodic za ATi Tool, pa da bude kompletno!
Hocu kad nadjem vremena. ATi tool nesto brljavi sa novijim nvidia kartama tako da ce mozda biti malo problema oko slika...

VDR1981
ako si je vec imao nju sta mi preporucujes za koliko sve one tri stavke mogu da podignem a da mi pri tom se ne pregrejava i da radi ok, da se sistem ne bi zabadao i ostalo?
Pogledaj pocetak "8600GT OC" teme i pronadji moje postove...
 
Hocu kad nadjem vremena. ATi tool nesto brljavi sa novijim nvidia kartama tako da ce mozda biti malo problema oko slika...


Pogledaj pocetak "8600GT OC" teme i pronadji moje postove...

citao sam tvoje postove one na pocetku nije mi jasno.
za sta sluzi core clock? kad njega povecavam povecava mi se u shader clock. ne znam do koliko mogu njih da teram. sta mislis na koliko da stavim taj core clock?
jel sam video da si tamo ti stavio core clock na oko 620mhz.
a memory clock si isao i do preko 950mhz.
koliko bi memory clock mogao da stavim da mi bude ok a ne nesto preterano pa da zajebava?
jel meni nije jasno ako stavim core clock ko ti na 620 (povecao sa ga za nekoih 80mhz od favrickog koji je na 540mhz), jel onda moram i memory clock da povecam isto za 80mhz ili mogu vise? mislim jel utice to nesto ako core clock povecam za 80 a memory clock npr za 120mhz od fabrickog. ili moraju da idu ujednaceno koliko povecam core clock toliko npr povecam i memory clock?
fabricki mi je
core clock 540
shader clock 1188
memory clock 700
sta mi ti predlazes za koliko ovo sve da povecam?
aj mi molim te reci sta i kako oprilike bi to trebalo da izgleda, jel sam ja stvarno duduk za to. nikad nisam do sad to radio. :D
 
Poslednja izmena:
Znas li sta me zanima.Ako npr. clock-ujem moju graficku PowerColor ati 4830 ,sa 575 MHZ na 625(naravno dignem i ram) ili vise ,da li ce raditi brze nego npr. 4850 koja je po default-u 625mhz,ili u ovom slucaju na brzinu utice jos ponesto...
 
Nisu to iste graficke pa da mozes tako da poredis :).
4830 ima 640, a 4850 800 stream procesora.
Dakle, ima 160 stream procesora manje, a to je jako bitno.

Ali, 4830 kada se dobro overklokuje, moze da zadovolji sve zahteve igranja 99% igara na 1680x1050, tako da 4850 postaje polako neisplativ, jer je razlik u ceni skoro 40e (150-110).
 
Da pa to me i interesuje,i mislio sam da jos ponesto utice na kvalitet VGA ,samo nisam znao kolko.
 
Overklokovao sam 9650M GT DDR2 u RivaTuner-u v2.22 za 20MHz Memory i Core clock i 40MHz Shader.E sad kako ja da znam da li je overklokovana kada u GPU-Z (v3.1) pise da su isti clockovi kao na default-u?
 
Steta sto ne moze da overclockuje M serije (mobile), da ih nekako otkljuca.... moj 8800M GTS se ne greje puno, ima potencijal.... a tek CPU u idle je 22c.... ako neko zna kako otkljucati, nek podeli ako zeli to sa nama...
 
Treba mi pomoc oko podesavanja fana u Riva tuneru, hocu da podesim vresnosti za auto fan, znam da treba da se radi kroz power user, ali mi treba pomoc gde i na koju vrednost.

Trenutno kada stavim auto ne mogu da menjam vrednosti a fan ide od 40-100% (stavio bih 30-80), a ciljanja temperatura 78 stepeni sto mi je previsoko jer ovako fan kada treba radi preslabo i dobijam artefakte kada se karta zagreje.
 

Prilozi

  • fan.JPG
    fan.JPG
    91.9 KB · Pregleda: 213
Ha!
Uspeo sam overklokovati 9650m GT (ako nekog uopste zanima)
Uspeo sam pomocu nVidijinog programa nTune.Podigao sam MemCore sa 400MHz na 500MHz i Core bus sa 550MHz na 640MHZ(Shader na 1600MHz)
Koristio sam 179.48 drajver za graficku.
Kad sam testirao klokove napisao mi je GPU clock test failed,ali ja sam samo stisao Apply on jos jednom testirao i isto kao nije uspeo.Kad izadjem meni su klokovi ostali i dobio sam 800-900 vise poena u 3dMark 2006,a temp mi otisla oko 12 stepeni(sa 58 na 70)vise u full loadu sto mislim da je i dalje ok.
 
Da li može da se klokuje integruša Radeon HD3300, instaliao sam poslednju verziju rive i najnovije drajvere ali ne mogu da uđem u hardware monitoring i system tweaks?
 

Prilozi

  • riva.jpg
    riva.jpg
    55.4 KB · Pregleda: 134
Vlasnik sam 8800 GT I-chill(arctic cooling fen na njoj) i mogu reci da je ludilo, fabrcki kloknuta, u Rivi sam je jos malo nasvirao i radi potpuno stabilno 760 GPU i 2080 Memor, teram sve nove naslove na 1680x1050 i nemam jos nameru da je mnejam...
Arctic cooling je cudo ;)
 
Da li je neko uspeo da podesi 2D-3D profile u Riva Tuner 2.2x sa novim 190.38 ili 186.18 drajverima i naravno ako jeste, kako?
 
Ja imam Radeon HD 3300 integrusu. Zar i integrisane graficke karte mogu da se klokuju? I ako neko zna kako? Pozdrav i hvala!!!
 
klokovao sam moju XFX 9800gtx+ (def 765/1100/1850) na 801/1143/1937 ,(temperature su skroz ok max 60) i dobio sam nekih 7030poena u 3dmark vantagu.ovo pisem jer po prvi put radim ovako nesto pa me zanimalo sta mislite o skoru?
 
Mislimo da ne znamo koliki je stari skor bio :) ali po mome misljenju, trebalo bi ta ta karta moze vise da se klokuje bez problema, malo je to povecanje (oko 40 mhz za gpu i 80 za memoriju)
 
Zasto meni preporuceni program RivaTuner ne moze da zapamti kada povecam klok na 9600GT?
Kada kliknem na primeni jednostavno vrati na prvobitno stanje, nebitno povecao za 1% ili vise isto se desava!
 
Jesi li stiklirao i apply at Windows startup ? Probaj eVGA Precision ili MSI Afterburner ?
Neki driver-i su bili problematicni gde se javljao problem koji si opisao, skini druge/nove pa probaj.
 
Imam 9800 Gt i prvi put sam sad klokovao sam Riva Tunerom pa bi zamolio za neko objasnjenje.
Slika dole pokazuje koliko sam klokovao a bilo mi je pre klokovanja sve na sredini, znaci Core Clock mi je bio 600, Shader clock mi je bio 1500 a Memory clock mi je bio na 500!
Posle klokovanja ja ne vidim nikakvu razliku ni u temperaturi kad igram ama bas nista, kako da vidim dali ima razlike i da li treba jos da se klokuje to jest da se poveca Core, Shader i Memory i ako moze neko da mi objasni kako da podesim Fan, mislim da ga povecam ili smanjim?
Hvala puno

P.S. Ako je bitno imam najnovije drajvere za Nvidiu 197.13
 

Prilozi

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    58.4 KB · Pregleda: 122
Poslednja izmena:
Realne, vidljive razlike, zavise od igre od igre. A inace se tu ni ne dobije nesto mnogo osetno. Uglavnom par min. FPS i po koj avrg. ali nista sto bi napravilo neku olako vidljivu razliku (opet, zavisi od same igre). Core bi verujem mogao da ti ide jos gore za 24/7, stikliraj i to "apply overclocking at windows startup.." kako bi zapamtio setovanja i kada se sl. put podigne Windows.
 
). Core bi verujem mogao da ti ide jos gore za 24/7, stikliraj i to "apply overclocking at windows startup.."

Ajde objasni mi to za 24/7, koliko je to? I ja sam lupio ova povecanja, znaci otprilike sam ih stavio. Jel treba jos Memory da se poveca i Fan treba manji ili veci da se stavi? Hvala
 
Poslednja izmena:
Pa zar ne pise u prvom postu ? Koliko zavisi od svake karte ponaosob - pa i samog primerka karte, nije svaka 9800GT podjednako raspolozena za OC.

Moras sam da nadjes koliko za 24/7. Dizi clock-ove dokle god nemas artifekte u igrama.

Ovaj software je poprilicno koristan sto sa njime mozes da skeniras tokom OC-a da li karta daje artifekte na taj cupavoj kockici.

Kada naidjes na artifekte onda spustis clock (Core, Mem, Shader...zavisi cega si dizao postepeno) za nekih 15-20MHz. Ne mora da znaci da ono sto se pokaze tu stabilnim ce biti stabilno i u npr. Crysis-u, tako da uvek moras da budes u nekoj sigurnoj zoni. Ukoliko ti tu pokaze da je u redu a Crysis pukne, ti smanjis jos malo. Temperatura je takodje veoma bitna stavka, sto je karta hladnija to ce vise moci da se OC.

A sto se tice alatke za OC, ja vec skoro 2god. ne koristim RT vec eVGA Precision (koji je nVidia cards only), a pored njega imas i MSI After Burner koji podrzava i ATI i nVidia kartice. Vrlo je slican eVGA samo sto ima jos vise opcija.

Fan ti valjda ima auto kontrolu obrtaja mada bi to valjalo podesiti - da se ne bi desilo da on predje sa ~40% na 80% tek kada karta dostigne 80c ili tako nesto. Ja fan kada igram neku igru sam podesim na xx % i tako mi stoji dokle god ne izadjem iz igre i stavim ga na 35% sto meni odgovara za idle.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno