Šta je novo?

[SPLIT] Overclocking: Final Fight

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
neces
 
zar nisu one vezane za hardware?

An OEM (Original Equipment Manufacturer) license is the cheapest to obtain, but you can only get them with the purchase of a computer. When you buy a computer from a System Builder (such as Dell, Compaq, Gateway, etc) you are already paying for the operating system (such as Windows XP). By paying a little extra you can have it shipped with a copy of Microsoft Office 2003 as well.

These are called OEM Licenses and of course they come with restrictions. An OEM license only allows you to use the software on the specific computer it came with. In other words, when that computer is old and slow and it is time to throw it away, that license must legally be thrown away as well. That is the bad news, but the good news is that keeping track of all your licenses (at least for your desktops) is really easy and the OEM is usually responsible for technical support on the software that you bought.

Despite the ease of management, an OEM license is designed to be disposable and is not an investment. Not only that, but as you acquire new computers your network will end up being scattered with varying versions of Windows and Microsoft Office. This is typically not good for large offices trying to keep a consistent environment. Let's look at the next option.
 
i kako onda mozes da kupis oem na custom build racunar?
dozvoljava se ponovno aktivacija oem licence ali nekoliko puta.
 
Nesto nisam cuo da je Intel bilo gde na konferencijama kudio O/C-ere, cak im se zahvaljuje ;) :trust:
Audio je skrenuo paznju na prave stvari, bez ikakve zle namere, hvala ti Audio :)
Evo ja sam klasican primer neznalice :p razapnite me jer sam pustio na C2D Xeon-a 3110 1.825V na vazdusnom hladjenju :-devil-: Ispitivao sam koliko sta sme na istome i koje su mu granice, po meni je neki bezbedan opseg za O/C 45nm CPU-a od 3600-4300?
Masinu 24/7 obavezno drzim sa ukljucenim EIST-om i C1E, nikada ih ne gasim sem kada se igram, sta ce mi CPU na max taktu, ako mi ne isti nije uposljen?
Da naglasim na kompu nista pametno ne radim i bacam pare na nj.!
A licno mislim da ismevanje u razgovoru i nije neki odraz kulture, kao ni izdizanje na neku umisljenu visinu gde se svaki covek jelte smatra debilom i ako krene u O/C pod obavezno spaliti CPU :banana:
Takodje mi je jadan odnos ljudi koji kazu, neka izgori pa sta, zamenice ga glupi prodavac/ proizvodjac :whip:
Audiofreak-u, DeanXP-u, Nedji, drfedji i njima slicnima mogu samo da kazem jedno veliko H V A L A, za preneseno mi znanje, infoe i sl!
Drfedja takodje O/C-uje masinu, ali je opet skoro opomenuo na moguce stete istog, ako li se previse forsira napon!
A ova rasprava koja se ovde vodi je pravi primer "Vavilonskog sindroma" :zgran: Zar se vi toliko ne razumete, ili jednostavno necete da imate normalnu konverzaciju?
:wave:
 
Slazem se, pozdrav tredu . Odo :)
 
Yoti je napisao(la):
Zar se vi toliko ne razumete, ili jednostavno necete da imate normalnu konverzaciju?
Pazi Yoti, ja sam pozvao sve koji to hoce da to uradmio ochi u ochi...ne ide to preko foruma ;)
 
Masinu 24/7 obavezno drzim sa ukljucenim EIST-om i C1E, nikada ih ne gasim sem kada se igram, sta ce mi CPU na max taktu, ako mi ne isti nije uposljen?

Isto tako i ja drzim CPU na 3.0 GHz sa naponom od 1.42 V ali mi je ukljuchen EIST i C1E i kad je CPU idle radi na 2.0 GHz sa naponom od 1.0 V... A PC mi je ukljuchen 24/7 a 90 % vremena mi je idle poshto rade samo torrenti i DC++...

A sad dali treba OC CPU ili ne - svako sa svojom mashinom radi shta zeli - zato nijednom drugaru kojem sam sastavljao PC nisam nishta OC-ovao nego sam im ostavio na fabrichkim frekvencijama...

A i ova tema je otishla stvarno predaleko: mislim globalno zagadjivanje - evo i ja cu se zrtvovati odnosno necu OC-ovati CPU chim Rusija, Francuska i druge drzave zatvore sve nuklearne elektrane i predju na neku chistiju energiju odnosno vetar i vodu i kad amerikanci potpishu sporazum o smanjenju emisije shtetnih gasova...

[Ovo je moj stav prema zagadjivanju planete i drzacu se istog dok se nepromeni navedeno]

:wave:
 
Recimo imas ogranicene finansije i mozes da biras izmedju cpu-a na recimo 2.66GHz i kvalitetnog napajanja, ili cpu-a na 3GHz i napajanja sumnjivog kvaliteta.

A recimo da ce danas svaki CPU raditi cam i sa sumnjivim napajanjem i da mi je pametnije da uzmem 3GHz CPU, a da kasnije dokupim bolje napajanje?

Ili jos bolje da se strpim za celu kupovinu dok ne skupim pare za sve sto valja (ionako kazes da je za dusu, a ne za posao). Lepo ja kazem, instant generacija -- hoce sve sad, odmah, i odjednom.

Ali je chinjenica da ces KORISNIM OC postici vecu korisnost za ulozen novac u doticnu komponentu.

Kljucna rec ti fali : MOZDA ces postici.

Dok sa OC kao SPORTOM dobija se licna satisfakcija rezultatima i neguje takmicharski duh.

Kakav je to sport kad nije priznat na Olimpijadi? :d

Pa nisu procesori napravljeni od radioaktivnog materijala pa da ce da zagadjuju okolinu.

Pogledaj koje se sve hemikalije i resursi trose tokom proizvodnje. Pa transport zagadjuje, pa ambalaza, pa elektromagnetno zracenje (EMI) u toku rada, pa potrosnja energije, i eventualno buka, i tek na kraju kad ga bacis na djubriste materijali od kojih je napravljen.

zavisi svakako od hladjenja tako da se adekvatnim hladjenjem donekle anulira njen uticaj

Nece biti, brzina elektromigracije zavisi od gustine struje koja tece kroz provodnik.

Da samo znate kako je teško editovati sklop od samo nekoliko stotina elemenata (da ne govorim o hiljadama elemenata) u Solid-u ili Catia (ili sličnom sw-u), ne možeš ni da zarotiraš model da se komp ne "ukoči" na 20-30s,

Koliko ja znam to cak i najslabiji/najjeftiniji Quadro ili FireGL model resava, a ne iziskuje nikakav rizik.

Nabave se vise komada istih procesora pa se odgovarajuci izabere.

Znaci zbog vas O/C "strucnjaka" (ne mislim ni na koga licno ovde) neki obican kupac moze dobiti otpakovan box ili u masinu ugradjen procesor koji je bio maltretiran visim naponom i frekvencijom da bi za vas bio izabran "najbolji" komad. Eto jos dokaza o vasem sebicluku i egoizmu.

@AF
Voleo bih tebe da vidim na tom skupu, pa da jednom za svagda reshimo sve oko stavova, onako kako to treba da se reshi ;)

Ti bi da se bijes, a? :d

A i ova tema je otishla stvarno predaleko: mislim globalno zagadjivanje - evo i ja cu se zrtvovati odnosno necu OC-ovati CPU chim Rusija, Francuska i druge drzave zatvore sve nuklearne elektrane i predju na neku chistiju energiju odnosno vetar i vodu i kad amerikanci potpishu sporazum o smanjenju emisije shtetnih gasova...

Znaci ti ces poceti da trosis manje energije kad oni pocnu da proizvode manje energije? Da li jos nekom ovo zvuci nelogicno ili samo meni?!? :trust:

Elem, sto se tice dizanja napona, nekada davno sam cini mi se pisao o patentu koji Intel koristi da zakljuca procesore kako ne bi radili na visim frekvencijama od deklarisane. Ne znam da li jos uvek rade na isti nacin, ili ne ali sustina je bila sledeca:

Duz kriticne putanje takt signala unutar se postave kondenzatori prema masi na red sa tranzistorima koji sluze kao prekidaci. Kada se radi binning, EEPROM koji se nalazi u procesoru programira se da sadrzi odgovarajuci naziv procesora, a ti tranzistori se preko pojedinacnih bitova u EEPROM-u programiraju da provode kroz kondenzator na masu ili ne.

U zavisnosti od kombinacije tranzistora (i kapaciteta kondenzatora), takt signal preko odredjene frekvencije pocinje da slabi (jer jedan deo korisnog signala bude namerno sproveden na masu) i procesor postaje nestabilan. Podizanje napona u nekoj meri moze da pomeri ovu granicu.

Koliko ja znam, sto je struja koja tece kroz tranzistor veca, to je brzina promene naponskog nivoa na izlazu veca sto indirektno omogucava vecu radnu frekvenciju.

Sto je brzina promene naponskog nivoa veca, to je ivica signala koji se prekida pravilnija pa je samim tim integritet pomenutog signala bolji.

Znaci, podizanjem napona se povecava struja koja tece kroz tranzistore u procesoru i omogucava se njihov rad na visoj frekvenciji.

Sto se tice pada napona pri opterecenju, on sluzi da zastiti kako VRD tako i CPU od overshoot-a kad opterecenje prestane. Ploce koje dozvoljavaju disable-ovanje Vdroop vam samo pomazu da brze spalite CPU.

Razmislite malo, ako procesor vuce 75A pod punim opterecenjem, i odjednom padne na 12A idle (kad se zavrsi benchmark npr.) sta biva sa viskom struje nabijenim u kondenzatore kola za napajanje procesora?

Drugim recima, regulator namerno obara napon pri opterecenju (Vdroop) da pri prestanku opterecenja ne bi doslo do naglog skoka napona izvan specifikacije i spaljivanja procesora i/ili VRD kola.

Pokazali ste stvarno da nemate pojma. Mislim da sad mozemo da zavrsimo ovu diskusiju.
 
Ajd ipak ti da dodjes da se pobijemo pa da vidimo :) Ozbiljni smo skroz oko tog okupljanja...
 
...
evo da ti ja odgovorim. imaju veze ljudi po komp. firmama i uvoznicima pa onda pokupe 20 procesora i koji se navise klokuju njih zadrze, ostale vrate. zato sam ja dobio optakovan pentium. i nesto razmisljam, zasto kod nas ima dosta klokera sa WR-ovima? pa zato sto upravo imaju mogucnost da isprobaju na desetine komada i da izaberu najbolji. ...
zalosno, ali tako je...

Na zalost ovo je daleko od istine :S:, ja bih voleo kad bi to tako moglo ali na zalost stvari ne funkcionisu tako. Ja ne znam za firmu koja je uopste u mogucnosti da da bilo kome 10-20 procesora da bira. Svi WR-ovi moje ekipe su postignuti na nasim procesorima koji su kupljeni u regularnoj prodaji.

:wave:
 
nisam ja rekao da si ti licno probirao ali neko svakako jeste, jer ja ne mogu na 2. nacin da objasnim otvarane procesore :( zasto bi bilo ko otvarao pakovanje u kome se nalazi procesor?
 
nisam ja rekao da si ti licno probirao ali neko svakako jeste, jer ja ne mogu na 2. nacin da objasnim otvarane procesore :( zasto bi bilo ko otvarao pakovanje u kome se nalazi procesor?

Ma naravno, potpuno je jasno da se radi o pretpostavci, ja sam je samo demantovao iz licnog bogatog iskustva ;).
E sad, druga je tema to sto si dobio otvaranu kutiju, ali znam recimo da je jedna firma lepila stikere na sam cpu, tako da je svaka kutija koji je prodata bila otvorena.
 
Ova diskusija je ludilo.Nisam ni rec napisao a uzivao sam citajuci.Audio delimo stavove.Imas li fan sajt ili da pravimo.:)Malo spustite loptu bar dok ne prodje Davis Cup,ako Djokovic naleti na ovu temu i on ce izgubiti koncentraciju.,)
 
Ajde bre audio, stvarno... Bas bi voleo da se upoznamo :)
 
gde i kada? Samo nemojte sledece nedelje... nisam u gradu.
 
Ajmo ove nedelje (u nedelju).... negde oko 4-5 sata popodne mi odgovara .... ako odgovara i vama...
 
Ja bih vrlo rado dosao, ali sam prezauzet ovih dana i nemam vremena da putujem do BG :( Obavezno podelite utiske u nekom threadu. Mozda da se cesce takvi skupovi organizuju? Bili bi 'em edukativni 'em bi se zezali (sem ako se audio i animan ne pobiju na prvom) :p
(shala mala naravno :D)
 
Ovaj thread je zanimljiviji od ostalih i cak je dobio 5* :)
kutija jesu gotove te kokice ili nacinjes novu turu? :D
 
Ispod casti mi je da se bijem sa neznalicama :p
I meni isto tako da nemoj da brinesh :p

Na zalost ovo je daleko od istine :S:, ja bih voleo kad bi to tako moglo ali na zalost stvari ne funkcionisu tako. Ja ne znam za firmu koja je uopste u mogucnosti da da bilo kome 10-20 procesora da bira. Svi WR-ovi moje ekipe su postignuti na nasim procesorima koji su kupljeni u regularnoj prodaji.

:wave:

Ti si kriv, za sve :D :D :D Kachili ste one sline kutije sa procesorima :p

Izucu ih obadvojicu, samo neka probaju :smoke:
:wave:
Trebaju ti patike? Nema frke dacu ti neke moje :)
 
audio je napisao(la):
Znaci zbog vas O/C "strucnjaka" (ne mislim ni na koga licno ovde) neki obican kupac moze dobiti otpakovan box ili u masinu ugradjen procesor koji je bio maltretiran visim naponom i frekvencijom da bi za vas bio izabran "najbolji" komad. Eto jos dokaza o vasem sebicluku i egoizmu.

Prava odgovornost lezi kod snadbjevaca koji dozvoljava ovakve stvari.
Ako vas lokalni beogradski diler ima svoje prijatelje kojima nudi hardware na test i onda taj isti nekom nesretniku prodaje kao nov nekoriscen onda je to prevara.
Pravilno bi bilo da CPU koji ide na test bude prodan daleko po nizoj ceni sa oznakom da je test primerak.
 
Ti si kriv, za sve :D :D :D Kachili ste one sline kutije sa procesorima :p

Preuzimam odgovornost :D.
Ti procesori su regularno kupljeni, mi smo ih samo pretestirali za buduceg vlasnika, nakon kupovine, dakle nisu vraceni u regularnu prodaju ;).

Jos jednom da ponovim, ove pretpostavke o dobijanju 10-20 procesora na biranje nisu tacne bar koliko ja znam, uostalom, probajte u comp radnjama/kod distributera, da pitate da vam daju 10-20 procesora na testiranje pa da zadrzite 1-2 komada.

:wave:
 
monteboy je napisao(la):
Pravilno bi bilo da CPU koji ide na test bude prodan daleko po nizoj ceni sa oznakom da je test primerak.
Zemlja Srbija ;)

Dekara je napisao(la):
Jos jednom da ponovim, ove pretpostavke o dobijanju 10-20 procesora na biranje nisu tacne bar koliko ja znam, uostalom, probajte u comp radnjama/kod distributera, da pitate da vam daju 10-20 procesora na testiranje pa da zadrzite 1-2 komada.
Shalu na stranu.
Evo u redakciji mi je jedan E8200 na testu koji sam dobio u regularnoj kutiji. Izvadio sam ga iz kutije jer naravno mora da se testira :) E sad isposatvilo se da je primerak odlichan tj radi stabilno na 4.1 GHz. Posle testa cu ga vratiti kod dobavljacha. Zashto ovo pricham. Eto ako neko hoce mogu da pitam da ga ostavim tj sachuvam nekom.
To shto je Dekara rekao je ziva istina! Nema shanse tj nemoguce je tako neshto uraditi osim ako nemate svoju firmu. Ja sam jednom morao da kukam 10 dana da bi dobio 3 CPU za test...detaljno sam morao da objasnim zashta mi treba,zahto bash tri, zashto ovo ,zashto ono...a da pritom ja radim kao IT novinar :)
 
Daj molim vas, nemojte se vise praviti fini, sta niste prodali, kao 20 komada ste otpakovali, prebrali 1-2 i on da ste ih prodavali kao polovne, za 20% manje (izgubili vrednost 3-4 procesora)? Nije nego. Radio sam ja 3 god u servisu, u vreme bartona i Athlona XP (130nm), A64. Lepo dodje "tacna" 30-40 kom, ja podesim jedan na recimo 2300Mhz (Barton 2500+) bez promene napona i naravno nece da udje u Win. E onda lepo jedan po jedan probavam. OD 30kom 3 -4 udju u win, a samo 1 ili 2 rade stabilno prime95. Tako se prebira. Porcesori nisu nista "trpeli" jer je napon bio def., a lepo su ocisceni i vraceni na tacnu. Vremenom sam imao sve manje volje za ovim. Kada su stigli BOX CPU uzimao sam po 5-6 komada, lepo otpakujem i nadjem najbolji, ostali se zapakuju, vrate u BOX. AMD kutija se moze otvoriti i zatvoriti a da nema nikakvog traga tome. Vecina se ugradi direktno u masinu, jedan deo odnesu "dileri", a mozda 1 ode krajnjem kupcu. Niko i ne pita sto je kutija otvorena (ovde mislim na Intele). Godisnje je to 10 probanih, od toga 2 prebrana, a kroz firmu je "tutnjalo" minimalno 300kom godisnje. sada imam jos manje volje za ovako necim, a i ne radim u servisu, sto ne znaci da nemam gde da prebiram, imam. Jednostavno uzmem prvi i to je to. Ako se bas dogodi da je komad ocaj onda cu ga zameniti. Ovaj E4500 ide na 3.4Ghz. Mislim da je OK komad, nije nista posebno, ali radi.
 
sto ne znaci da nemam gde da prebiram, imam.

Evo ja ti placam 100evra, za ovu uslugu, mislim da je ok cena, 10tak 8400 mi preberi, vidim da si radio ovo i da imas iskustva, uvezban si tako da mozes zavrsiti sve to za jedno popodne mislim da je cena fer za nekoliko h rada.
 
Da dodam da ovo nudim bilo kome za 10x8400, ja platim jedan po regularnoj mp ceni + 100evra platim za biranje a 9 procova vracam (mozda bih uzeo i 3-4 ako se dobro pokaze serija), ne bih zadrzao vise od jednog dana, tj treba mi malo vremena da preberem, cak moze i u subotu uvece da ne remetim lager :d :wave:
 
Ok, Imam desktop sa oem vistom biznis, oem officeom 2007,oem power dvd-om i placenim igricama...
koliko mi se sad isplati?

Acronis TrueImage !
Moze ti se desiti da ti particija iz bilo kojih drugih razloga nevezano za OC ode , sta ces onda ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno