Šta je novo?

[SPLIT] Overclocking: Final Fight

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uff... Postoje ljudi kojima je OC bitan i postoje oni kojima OC nije bitan. Ubrzanje rada posmatramo iz razlicitih ugloval. Vi cete da guzite proc da bi izracunali PI na 1M decimala, a koristeci nove instrukcije i drugaciji algoritam moze se izracunati PI na 1M decimala i to na downclockovanom procesoru brze nego na OC spravi. SPI uopste nije relavantan program jer ne upotrebljava resurse procesora na max nacin. To sto je proc izdrzao SPI 1M nista ne govori o njegovoj stabilnosti. jer se nije posteno ni zagrejao. SPI kod mene na C2d u laptopu zagreje proc na ~65-70C. Kada pustim JPEG kompresiju optimizovanu za cache i SSE2-3 i MMX, na oba jezgra temperatura skoci na 80C. Nadjite neki SPI koji ce zaista da optereti procesor pa tek onda trazite maximume. Ovako... rezultate koje dobijate su potpuno beskorisni.

O cemu mi ovde pricamo ?
Ja sam mislio da je tema razgovora OC-potencial 45nm procesora.

SuperPi je tradicionalna benchmark aplikacija koji nema znacajnu ulugo po pitanju efektivnog izracunavanja Pi broja a za to postoje bolje alatke poput pifast koji je takodje benchmark a koga interesuje jos bolje opterecivanje cpu'a neka koristi / bencuje WPrime / Prime / Orthos / 3DMarkove

Kod svih ovih aplikacija granica stabilnosti varira u proseku je moguce odraditi spi1M run na 50 MHz vecoj frikvenciji od pifast.

O cemu ja ovdje govorim je 100% stabilan rad E8X00 45nm procesora bez znatnog uticaja na dugotrajan zivot CPU'a a to se moze izvesti sa malo boljim vazdusnim kulerom sa lakocom a dokaz stabilnosti se u ovom slucaju sigurno ne radi sa superpiom.
Na temu SuperPi smo presli nakon sto je gospodin audio trazio WR ...... kad je dobio WR onda je trazio da budem rame uz rame sa kingpinom :)
Ja od njega samo trazim da se ne mesa onde gde se ne razume :)

Neko je tvrdio da je isto moguce samo sa veoma velikim naponima koje dovode do crkavanja procesora. To je receno napamet bez imalo ispitivanja u praksi.

Tek kasnije se audio sam korigovao i rekao da mu cpu ipak radi na 3.6 :D
Znaci ima i kod tvrdoglavog intel fanboy'a konacno pomaka :)

Da bi taj isti na kraju poceo baznu diskusiju o overclockingu koja tek nema nikakve veze sa ovom temom.

Ja bi vas zamolio da ne setamo sa jedne teme na drugu i da se konkretno odredite po kojoj temi zelite da razgovarate.

Moja tvrdnja je da E8X00 45nm primercima u proseku rade na 3.6GHz na default naponu i konvencionalnim hladjenjem. Na 4 GHz sa blago podignutim naponom i dobrim vazdusnim hladjenjem. Na 4300 MHz sa vodenim hladjenjem i naponom u granicama koje garantuju da cpu i na duzi period funkcionise.

Nema tu nista ekstremnog samo malkice entuzijazma i ispitivanja to sto neko to ne zeli ne menja cinjenicu da isto nije moguce i da isto ne dovodi do bilo kakvog crkavanja procesora.
 
@yooyo:
Poenta je da oni hoce da kazu da ti njima das i taj program on ce brze da radi na overklokovanom nego na neoverklokovanom procesoru.
Njima nije bitan rezulta izvrsavanja poslova posto se ne bave zaradjivanjem na racunaru vec brzina u testu kao stvar prestiza

Ja pokusavam da ih ubedim da prime i sl. testovi nisu merodavni testovi stabilnosti sistema. I da to ima samo intel i amd

A koji su merodavni testovi imas neki predlog da ih uvrstimo u listu mogucih ?
99% ljudi na ovom forumu nikada nece opteretiti CPU u full loadu u svom svakodnavnom radu kao sto to radi Prime ili Orthos.

Znaci cilj je po tvojoj logici sledeci drzati CPU na 3.2GHz po mogucnosti ispod default napona da bi na kraju mogao da se pohvalis da ce ti isti i kad budes krenuo u Saharu sa boxed kulerom kad okrenes neku 100% zahtevnu aplikaciju koju inace u svakodnevnom radu neces nikada pokrenuti bude 100% stabilan.

To za mene nema veze sa realnom namjenom to je mazohizam , inat ili prosipanje pameti ....... stvarno ne zelim da koristim ruznu rec mada ima jedna koja to veoma lepo opisuje
 
Vidis... pravim app koja ce da drzi Q6600 ili slican proc uglavnom u full load-u na sva 4 jezgra 24/365. Ako mi zafale performanse, napravicu klaster i podelicu posao, ali nikad necu da guzim procesor. Ko ima para da plati da mu quad core radi posao u full load-u non-stop imace para i za jos jednu quad core masinu.
 
Vidis... pravim app koja ce da drzi Q6600 ili slican proc uglavnom u full load-u na sva 4 jezgra 24/365. Ako mi zafale performanse, napravicu klaster i podelicu posao, ali nikad necu da guzim procesor. Ko ima para da plati da mu quad core radi posao u full load-u non-stop imace para i za jos jednu quad core masinu.

a taj ima onda para i za dva waterchiller'a made by Monteboy koji ce mu obezbediti da mu dva quad'a rade na 1000MHz vecim frikvencijama 24/365 :D Moze uvek malkice brze samo ako se zna kako :D

To moze malkice i da se okrene drugacije :)

Dali znas kako je nastao overclocking ?
Pa nastao je tako sto su entuzijasti u nemastini da kupe uvek najskuplje i najbolje komponente poceli overclockovati iste lep primer za to je recimo E2160

Evo isti radi u masini moje supruge na 3.2GHz fabricka frikvencija 1.8GHz , jednom dobrom drugu sam sastavio sistem pre neki dan E2140 (50 evrica) radi na 3.0 GHZ za svaki dan osnovna frikvencija 1.6GHz kuler Scynthe Katana ne prelazi 55°C u full loadu :) pre nekoliko meseci sam sastavio AMD sistem isto dobrom drugu radi na 3.1 osnovna frikvencija 2.6

Veoma zadovoljne musterije niko da se pozali na nestabilnost crkavanje bilo cega :)

Kapiras moju poruku ??????
 
Kada zbog OC-ovanog procesora pola Srbije ostane bez struje onda ces shvatiti moju poruku.
 
Ama vise bre smarate sa tim kako ne treba clockovati procesor. Pa niko vas ne tera da to radite, ako ne zelite nemojte to raditi al mante se objasnjavanja kako to ne treba raditi i kako nema potrebe za tim. Ali price kako ce to sigurno na neki nacin procesor naciniti nestabilnim, da ce ga pre ili kasnije ubiti je potpuno neosnovan. Spominjete da se na nekim forumima pojavilo par ostecenih ili crknutih procesora usled overclokcka. Moz misliti, ako se uzme u obzir koliki je uzorak clockovanih procesora, par komada je potpuno zanemarljivo. Pa garantovano postoje i ne clockovani primerci koji su crkli, jednostavno na tako velikom uzorku se to mora desiti. ako posetite malo auto forume posvecene nekom konkretnom autu, primeticete da svi redom nesto kukaju, svi se zale na neke kvarove, ovom se pokvarilo ovo, ovom ono. Kad bi ste to sve uzimali ovako ozbiljno kako vi shvatate jedan ili dva crknuta procesora, pomislili biste da ni jedan auto ne moze da predje preko 1000km a da se totalno ne raspadne. a onaj sto prica kako mu procesor vremenom sve losije i losije radi, pre bi se reklo da se on nesto tripuje nego da je stvarno problem do procesora. Svi procesori za koje se prica da su stradali su radili na nekim sumanutim naponima, tipa 1.8-2V sto je mnogo vise od recimo 1.45V za kojih ja smatram da ovi procesori mogu za stalno da se drze. Mante se emigracija, migracija i slicnih stvari, to u praksi nije problem, istina je da se smanjuje zivotni vek procesora, ali on je iovako ogroman i bas me briga i ako se skrati 5x.
Meni je procesor pocevsi od durona uvek bio zestoko clockovan, nikada ni jednom nije nista zafalilo. U krajnjem slucaju necu se previse uzbuditi ni ako crkne, moz misliti, verovatno bi ga zamenili u granciji, a i ako ne bi, strasna stvar, kupicu drugi. Mnogo vise mi znaci to sto se povremeno yabavljam clockovanjem procesora i licna sadisfakcija kad znam da mi procesor radi na znatno visoj frekvenciji od defaulta. Trenutno mi E8200 radi na 4000MHz i granatujem vam da ga ispod toga nikad necu spustiti, moze samo daide jos gore.
Poz svima i ne smarajte vise bre.
 
Ama vise bre smarate sa tim kako ne treba clockovati procesor. Pa niko vas ne tera da to radite, ako ne zelite nemojte to raditi al mante se objasnjavanja kako to ne treba raditi i kako nema potrebe za tim. Ali price kako ce to sigurno na neki nacin procesor naciniti nestabilnim, da ce ga pre ili kasnije ubiti je potpuno neosnovan. Spominjete da se na nekim forumima pojavilo par ostecenih ili crknutih procesora usled overclokcka. Moz misliti, ako se uzme u obzir koliki je uzorak clockovanih procesora, par komada je potpuno zanemarljivo. Pa garantovano postoje i ne clockovani primerci koji su crkli, jednostavno na tako velikom uzorku se to mora desiti. ako posetite malo auto forume posvecene nekom konkretnom autu, primeticete da svi redom nesto kukaju, svi se zale na neke kvarove, ovom se pokvarilo ovo, ovom ono. Kad bi ste to sve uzimali ovako ozbiljno kako vi shvatate jedan ili dva crknuta procesora, pomislili biste da ni jedan auto ne moze da predje preko 1000km a da se totalno ne raspadne. a onaj sto prica kako mu procesor vremenom sve losije i losije radi, pre bi se reklo da se on nesto tripuje nego da je stvarno problem do procesora. Svi procesori za koje se prica da su stradali su radili na nekim sumanutim naponima, tipa 1.8-2V sto je mnogo vise od recimo 1.45V za kojih ja smatram da ovi procesori mogu za stalno da se drze. Mante se emigracija, migracija i slicnih stvari, to u praksi nije problem, istina je da se smanjuje zivotni vek procesora, ali on je iovako ogroman i bas me briga i ako se skrati 5x.
Meni je procesor pocevsi od durona uvek bio zestoko clockovan, nikada ni jednom nije nista zafalilo. U krajnjem slucaju necu se previse uzbuditi ni ako crkne, moz misliti, verovatno bi ga zamenili u granciji, a i ako ne bi, strasna stvar, kupicu drugi. Mnogo vise mi znaci to sto se povremeno yabavljam clockovanjem procesora i licna sadisfakcija kad znam da mi procesor radi na znatno visoj frekvenciji od defaulta. Trenutno mi E8200 radi na 4000MHz i granatujem vam da ga ispod toga nikad necu spustiti, moze samo daide jos gore.
Poz svima i ne smarajte vise bre.

E da nemojte, evo samo ja još da ... :smoke:
 
Nije poenta da overklokujes procesor da bi brzo zavrsio sitne poslove. Problem je ono sto je yooyo reko.. Imate procesor sa 4 jezgra koji radi non stop na full load-u.. Dakle overklokujte procesore, stavite ih u full load i ako za pola godine ne bude ni jedno resetovanje/blokiranje onda je ok..
 
Ja imam e4600 i klokujem samo zato sto nemam pare za e8500 ili e6850,inace se bavim mrezama i tu mi posao zavrsavaju razni krsevi od 500-600Mhz.Ovo mi je cisto za igre i razonodu a i zanimljivo je.

kakve pola godine? pokaze se nestabilnost mnogo ranije,mozda par dana.
 
To shto je neki lik na XS imao problem sa CPU-om meni ne garantuje i da je taj isti momak bio iskren...Ko zna shta je radio...

Po toj logici, sto bih ja verovao tebi ili bilo kome od vas vise nego njemu? Drugim recima Koji ste mi vi faktor?!? :trust:

Ovde imamo bar20ak ljudi kojima nikada prilikom OC-a nije crkao CPU, a dizali su napone u nebesa.

Pricas li o 45nm CPU-ovima ili ne?

Pa nisi oni valjda najsrecniji ljudi na svetu? To se zove znanje i iskustvo ;)

Izmedju hrabrosti i gluposti je tanka linija, a znanje i iskustvo su na sasvim drugom kraju koordinatnog sistema.

Ono shto smeta je tvoj stav, ali vidim da ga menjash polako.

Naprotiv, ja stav ne menjam kako sunce izadje i zadje. Danas su ljudi koji imaju stav baziran na cinjenicama i argumentima retki. Ja smatram da sam jedan od tih.

nemoj samo da mi kazesh da si ga spustio na 3.2 samo zato shto se "neshto u procesoru dogadjalo loshe" :D

Ne, nego zato sto ne znam sta ce mi 3.6GHz za 24/7 kad mi je racunar 90% idle dok ja mozgam kako da nesto isprogramiram/izoptimizujem.

Igre i sve aplikacije rade sasvim lepo i na 2.66 GHz. Zasto da skracujem radni vek hardvera, povecavam temperaturu, buku i potrosnju energije? Da bi mogao komsiji da kazem "moj radi na 3.6GHz"?

Bezveze, takav kompleks nize vrednosti nemam pa da se na taj primitivan nacin dokazujem -- brzim racunarom, manjim mobilnim, jacim automobilom, plavljom plavusom, vecom k...

Odlichno :) I zapamti dok god ne dirash sam kod programa sve je dozvoljeno. Kad mozemo da ochekujemo neshto konkretno od tebe? :)

Ko je rekao da necu da diram kod?!? Pa upravo u tome i jeste poenta, hocu da vam pokazem da um caruje, a da vasa (sirova) snaga moze samo klade da valja. Videcete moj rezultat, a vi onda stelujte do mile volje vas hardver ne bi li postigli isti ili bolji.

Postojim ja, ne brini ;) Tj dokazano je moje postojanje. Verovatno si mislio da kazesh da sam nedokazna osoba. Poshto, nedokazana znachi neshto drugo...Pa ti "vredjash" chak i nesvesno :D

Ocigledno si slab sa maternjim jezikom. Nedokazana osoba je osoba kojoj ne mozes da dokazes ono sto je svima krajnje ocigledno. Ako te to vredja onda se potrudi da ne budes takav.

P.S Lepo, neko, nekad, reche, jednom: Ne mozesh da nauchish starog psa novim trikovima...ziva istina...

Ovo jedino ako mislis na sebe, posto se ja trudim da budem u toku.

Thursday , December 10, 1998 josh malo pa deset godina prodje od chlanka...shta drugo da kazem...Ceo svet se promenio za tih 10 godina, a kamoli Intel CPU

Tim stavom pokazujes kolika si neznalica!

Nista se nije promenilo na nacin na koji ti mislis. Frekvencija prekidanja tranzistora je visestruko porasla, rezultujuci potrebom za daleko vecom strujom da bi se odrzala ostrina ivica signala, vodovi i gate-ovi unutar cipa su se smanjili i stanjili po nekoliko puta, a po prvi put se koristi novi materijal koji nije do sada ispitan u sirokoj upotrebi.

Svaki review sajt koji uprkos ovim cinjenicama iz prethodnog pasusa pominje overclocking i dizanje napona na 1.4-1.45V za 45nm CPU je u najmanju ruku neodgovoran jer direktno sugerise ljudima da ostete svoju imovinu.

Ja im ne mogu nista, ali makar cu licno skrenuti paznju Intelu da ih javno opomene i da se javno distancira od toga.

Monteboy je napisao(la):
Moja tvrdnja je da E8X00 45nm primercima u proseku rade na 3.6GHz na default naponu i konvencionalnim hladjenjem. Na 4 GHz sa blago podignutim naponom i dobrim vazdusnim hladjenjem. Na 4300 MHz sa vodenim hladjenjem i naponom u granicama koje garantuju da cpu i na duzi period funkcionise.

Hajde da postavimo to ovako -- mozes li 100% da garantujes da ce overclockovan 45nm procesor raditi podjednako pouzdano i podjednako dugo kao i 45nm procesor na defaultu?

Ja mislim da ne mozes, i upravo u tome jeste razlika izmedju vas samozvanih pametnjakovica, i inzenjera iz Intela/AMD-a.

LazaNS je napisao(la):
Meni je procesor pocevsi od durona uvek bio zestoko clockovan, nikada ni jednom nije nista zafalilo. U krajnjem slucaju necu se previse uzbuditi ni ako crkne, moz misliti, verovatno bi ga zamenili u granciji, a i ako ne bi, strasna stvar, kupicu drugi. Mnogo vise mi znaci to sto se povremeno yabavljam clockovanjem procesora i licna sadisfakcija kad znam da mi procesor radi na znatno visoj frekvenciji od defaulta.

Izvini, ali porediti Duron i 45nm chip je siguran znak debiliteta osobe koja pravi poredjenje. To je kao kad bi rekao da da mozes da prevezes isti teret (npr. 10 tona) ficom i teretnim kamionom ili da najlon za pecanje moze da vuce isti teret kao sajla za lift.

Ostatak tvog posta govori da uopste nemas ekolosku svest, da si samoziv i sebican kao i vecina ove instant generacije koja zeli sve, sada, odmah i samo za sebe. Mogu ti reci da mi je drago sto cete ostati da zivite u haosu koji sada sami pravite.
 
Ja hocu samo da kazem sledece.....:

Imas 4 procesora koje napravis na istom vaferu sve isto.. i onda uzmes svaki od njih i testiras ih posebnim programima kojima se testira unutrasnjost procesora po metodi bele kutije. To testiranje se obavlja specijalnim hardware-om koji ima pristup unutrasnjim resursima direktno - nesto kao JTAG interfejs gde moze detaljno da se prate sve magistrale, integritet svih signala na svim linijama i sl. stvari. Procesori se testiraju na razlicitim frekvencijama i neki ispunjavaju zahteve za 3.2GHz sto se tice integriteta signala, latencija u kolima ( zbog razlicitih dimenzija traznistora jer svaki procesor se razlikuje od drugog zbog tehnoloske izrade po tim dimenzijama... ipak se radi o delovima nm i tu nema obican copy/paste). Kada procesor prodje sva ta strukturna testiranja koja nemaju veze sa programima koje vi koristite onda je on proso test. Stvar je da se procesor testira iznutra a ne testira se rezultat koji on daje. Testiraju se jedinice direktno ubacivanjem podataka u njih a ne samo izvrsavanjem programa.. Zato i sluzi jtag interfejs ili koji vec AMD/Intel koristi. Kad procesor padne neki test na 2.8 a prodje na 2.6 to znaci da integritet signala na nekom bus-u ili latencije nisu u okviru zahtevane specifikacije i zato se kao takav prodaje.... On ce da radi i na 2.8 i na 3.0 i na 4.0 GHz ali vise nemas garanciju ispravnosti. Testiranje ne mozes da obavis jer nemas elektroniku niti software za direktno testiranje unutrasnjosti procesora tako da ne mozes apslutno nikakvu garanciju o stabilnosti da das, i svaka garancija koju das znaci samo to da nikad nisi cuo za ovo sto sam naveo gore.

Cela poenta je da Intel/AMD testiraju procesore iznutra a ne spolja kao sto ti radis...

Proces se zove Design for Testability a kao primer vam je Stanford Scan Path testiranje ili neka naprednija... toliko znam o tom...
 
Pogresno gledas na stvari, sa pogresne pocetne tacke. Oni prave, odnosno prodaju onoliko procesora u svakom cenovnom rangu koliko ih trziste zahteva, dakle uvek znatno vise osnovnih nego top modela. Poenta je da ne testiraju oni najpre sve na frekvencijama kao TOP modele. recimo da su svi najpre oznaceni kao najslabiji model, a onda se neki od njih testiraju i na vecim frekvencijama pa ako prodju, udara im se oznaka jaceg modela. Prema tome, procesori sa slabijim oznakama nisu oni koji su pali na testovima visih frekvencija, nego su jaci modeli oni koji su ih sigurno prosli.

audiofreak
Sto se prvog komentara tice, zaista ne vidim gde si ti u mojoj recenici procitao poredjenje durona i 45nm procesoram, ja sam samo izneo konstataciju da mi je jos od vremena durona svaki procesor bio clockovn
Na drugi komentar, ne vredi ni trositi reci, dakle oni koji clockuju procesore su ljudi niskog morala, bez savesti, sebicni... Da vodim racuna o ekologiji na jednom procesoru od 80W kada su sanse da ga unistim 0.0001%? razmisljas li ti o tome sto pises???
da dopunim sledecu iyjavu:"Izmedju hrabrosti i gluposti je tanka linija"
Izmedju hrabrosti i ludosti, razlika je samo u rezultatu :)
 
Pogresno gledas na stvari, sa pogresne pocetne tacke. Oni prave, odnosno prodaju onoliko procesora u svakom cenovnom rangu koliko ih trziste zahteva, dakle uvek znatno vise osnovnih nego top modela. Poenta je da ne testiraju oni najpre sve na frekvencijama kao TOP modele. recimo da su svi najpre oznaceni kao najslabiji model, a onda se neki od njih testiraju i na vecim frekvencijama pa ako prodju, udara im se oznaka jaceg modela. Prema tome, procesori sa slabijim oznakama nisu oni koji su pali na testovima visih frekvencija, nego su jaci modeli oni koji su ih sigurno prosli.

Ok, pitacu ih kad odem tamo pa cu da ti javim jel tako, ali totalno nema veze sa ovim sto sam pricao. POENTA JE TESTIRANJE I KAKO SE VRSI !
 
Pogresno gledas na stvari, sa pogresne pocetne tacke. Oni prave, odnosno prodaju onoliko procesora u svakom cenovnom rangu koliko ih trziste zahteva, dakle uvek znatno vise osnovnih nego top modela. Poenta je da ne testiraju oni najpre sve na frekvencijama kao TOP modele. recimo da su svi najpre oznaceni kao najslabiji model, a onda se neki od njih testiraju i na vecim frekvencijama pa ako prodju, udara im se oznaka jaceg modela. Prema tome, procesori sa slabijim oznakama nisu oni koji su pali na testovima visih frekvencija, nego su jaci modeli oni koji su ih sigurno prosli.

Naprotiv, binning se radi tako sto se cipovi prvo testiraju na maksimalnoj frekvenciji sa minimalnim naponom. Oni koji tu prodju, obelezavaju se kao top modeli, a budi ubedjen takvih je malo.

Zatim se spusta frekvencija uz isti napon, i nalazi se sledeca tura cipova koja radi na tom naponu i nizoj frekvenciji.

Oni koji ne prodju ni to, njima se podize napon pa se testiraju ponovo, zato imas raspon VID-ova. Drugim recima dva E8400 cipa ne moraju imati isti radni napon uopste. Jedan moze na 1.150V, drugome treba 1.225V. Taj kome treba veci napon je, logicno, losiji primerak.

Na kraju, cipovi koji ni na jedan nacin ne prodju, sakate se -- gasenjem jednog jezgra, polovine L2 cache-a, VT, TXT, ili vec neke druge funkcionalne celine i prodaju se kao low-end modeli.

Prema tome, ne pricaj o onome o cemu nista ne znas.

Intel ima Full Hold Scan tehnologiju (koja koristi JTAG zaista) i gde je moguce "zamrznuti" takt i dumpovati interno arhitekturalno stanje procesora preko serijskog interfejsa i uporediti ga sa validnim dumpovima. Na taj nacin mogu znati tacno sta ne valja (FPU, ALU, scheduler, cache, sta god) u svakom od cipova. Kljucne reci "American Arium" (proizvodjac hardvera za ITP (In Target Probe) debug port.

Sto se prvog komentara tice, zaista ne vidim gde si ti u mojoj recenici procitao poredjenje durona i 45nm procesoram

Da parafraziram ono sto si ti rekao da bolje shvatis:

"Meni je lift od kad su stavili celicnu sajlu (pa sve do sad kad sam je nedavno zamenio pecaroskim najlonom) uvek bio zestoko opterecen, nikada ni jednom nije nista zafalilo."

Na drugi komentar, ne vredi ni trositi reci, dakle oni koji clockuju procesore su ljudi niskog morala, bez savesti, sebicni... Da vodim racuna o ekologiji na jednom procesoru od 80W kada su sanse da ga unistim 0.0001%? razmisljas li ti o tome sto pises???

Evo analiziracu ti to po tackama:

U krajnjem slucaju necu se previse uzbuditi ni ako crkne, moz misliti, verovatno bi ga zamenili u granciji

Racunas na to da ce ti zameniti nesto sto si koristio na nacin na koji nije predvidjeno u uslovima garancije. Znaci, svesno bi pokusao da podvalis iako se kvar desio tvojom krivicom. Jel to moralno ponasanje?

a i ako ne bi, strasna stvar, kupicu drugi.

Lepo je sto ti imas para na bacanje, ali nije lepo da druge podstices da se tako ponasaju ako oni ne mogu sebi da priuste da spale i bace procesor.

Mnogo vise mi znaci to sto se povremeno yabavljam clockovanjem procesora i licna sadisfakcija kad znam da mi procesor radi na znatno visoj frekvenciji od defaulta.

Zabava koja proistice iz cinjenice da procesor radi na vecem taktu nego sto je predvidjeno je na nivou neizivljenog deteta koje vezuje sijalice iz automobila na 220V.

Licna satisfakcija je tebi ispred cinjenice da neki ljudi koji bi nesto ozbiljnije radili nemaju para za procesor koji bi ti bez zaljenja spalio, da ne pricam o tome da te ne brine reciklaza, ni negativan ekoloski uticaj proizvodnje tog i svakog sledeceg procesora koji kupis, ni vise elektricne energije koju utrosis na procesor koji radi na (nepotrebno) vecoj frekvenciji.

I onda kakva si ti osoba? Ja ne bih rekao da sam pogresio u proceni.
 
Po toj logici, sto bih ja verovao tebi ili bilo kome od vas vise nego njemu? Drugim recima Koji ste mi vi faktor?!?
Hvala bogu blizu smo, pa ja lepo dodjem kod tebe, ili ti kod mene i nema lazi i nema prevare...ono shto sam prochitao nema logike kod lika sa XS...Mozda je choveku plocha napravila "karambol" tj "pustila napon" ima tu 100 faktora...jednostavno njegova pricha mi nije jasna.

Pricas li o 45nm CPU-ovima ili ne?
DA!Evo koji mi useri padaju na pamet iz "prve" : Misko, Dekara, Spacemaster, Monteboy, melkor, nikolas61, BigJoe, Yoti, staxm, Ja, monteboy...vishe ne mogu ni da se setim...

Izmedju hrabrosti i gluposti je tanka linija, a znanje i iskustvo su na sasvim drugom kraju koordinatnog sistema.
Ko je spominjao hrabrost? Ovo si izjavio, samo da bi izjavio neshto...mislim "veni, vidi, dozvoli, vici" pa ti misli shta sam ja mislio :D. Izmedju hrabrosti i gluposti i jeste tanka linija, ali koja je poenta te rechenice? kao i ostatka iste?

Naprotiv, ja stav ne menjam kako sunce izadje i zadje. Danas su ljudi koji imaju stav baziran na cinjenicama i argumentima retki. Ja smatram da sam jedan od tih.
Pazi, meni je totalna digresija da neko u jednom mometnu tvrdi da je nepotrebno dizati napon (aj to mogu i da skapiram ;)) ali da ti CPU radi stbilno na 3.6GHz na def naponu (shto je savrsheno) i da ga ne drzish na istom mi nije jasno...osim iz stanovishta potroshnje...zato sam i reko da menjash stav. To shto si ti tvrdoglav ne znachi i da je tvoj stav univerzalno dobar tj pravi...

Bezveze, takav kompleks nize vrednosti nemam pa da se na taj primitivan nacin dokazujem -- brzim racunarom, manjim mobilnim, jacim automobilom, plavljom plavusom, vecom k...
?!? Prestani da sebi dodeljujesh komplekse...josh ce da ispadne da se kurchim sa OC-om...ja jednostavno mislim da je potreban i to je to ;)

Ovo jedino ako mislis na sebe, posto se ja trudim da budem u toku.
Mislio sam na tebe i na tvoj zadrti stav. I ne! Ne mislim da si kuche ili pas to je metafora. I ne vredjam ti inteligenciju sada, vec jednostavno ocu da totalno znash shta sam mislio.

Igre i sve aplikacije rade sasvim lepo i na 2.66 GHz. Zasto da skracujem radni vek hardvera, povecavam temperaturu, buku i potrosnju energije? Da bi mogao komsiji da kazem "moj radi na 3.6GHz"?
Rade lepo a? Aj ovako. Stavi dva GTX-a u SLI pa vidi koja je razlika u performansama u velikim rezolucijama kada je cpu na 2.66 GHz , pa onda na 4 GHz kloku. Tada je sirova procesorska snaga neophodna, a optimizacije ne pomazu... Vidim da si sklonio iz potpisa da ti CPU radi na 3.2 GHz...moje pitanje je zashto sad to?
Hajde da postavimo to ovako -- mozes li 100% da garantujes da ce overclockovan 45nm procesor raditi podjednako pouzdano i podjednako dugo kao i 45nm procesor na defaultu?

Ja mislim da ne mozes, i upravo u tome jeste razlika izmedju vas samozvanih pametnjakovica, i inzenjera iz Intela/AMD-a.
Ovo cu ja da odgovorim. Sve zavisi chime hladish pod 1. pod 2 na kojoj frekvenciji. pod 3 tvoj CPU na 3.6Ghz na def naponu ili na 2.66GHz? Naravno ovaj na 2.66 ce trajati duze, to je fakat. Ali ali ali, ono shto je aksioma je to da ce ovaj na 2.66 GHz raditi 20 godina dobro (ne vezuje se za cifre tj godine) a ovaj na 3.6 GHz 17 godina. Moje pitanje tebi je: Na koliko godina ti menjash CPU?Pa arhitktura i performanse procesora od pre 6 godina su sad smeshne :). btw nismo samozvani ti si nas nazvao "pametnjakovicima", a vec sam ti objasnio hiljadu puta da nemash pravo da nekoga "krstish" i chashcavash sa "titulama"....

Ko je rekao da necu da diram kod?!? Pa upravo u tome i jeste poenta, hocu da vam pokazem da um caruje, a da vasa (sirova) snaga moze samo klade da valja. Videcete moj rezultat, a vi onda stelujte do mile volje vas hardver ne bi li postigli isti ili bolji.
Ovako
Spi program je benchmark program koji je postao OC SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT disciplina. Nema realnu primenu jer je SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT. Bash kao i bilo koji SPORT. Postavicu ti i ovako, ali mora da te pitam prvo da li si nekada trenirao ili bar voleo neki sport? Preneseno na koshraku to shto bi ti radio SPi programu je proshirivanje obrucha zarad laksheg ubacivanja lopte u kosh. To ti FIBA ne bi dozvolila, kao ni OC zajednica tj ne bi ti se priznali rezultati. To je varanje...Nas ne zanima broj Pi decimala i brzina izrachunavanja miliona istih...vec samo vreme, a to SPi chini SPORTOM! Um caruje kazesh? Pa ako je tako onda shvati vishe da postoji 24/7 OPC i SPORTSKI OC! jedno je nebo, drugo je zemlja...I ne moj da zaboravish da mi odgovorish na pitanje da li si se bavio nekim sportom.
Ocigledno si slab sa maternjim jezikom. Nedokazana osoba je osoba kojoj ne mozes da dokazes ono sto je svima krajnje ocigledno. Ako te to vredja onda se potrudi da ne budes takav.
Za tebe jedan sarkazam, znam da ga obozavash :) Mozda stvarno imam problema sa maternjim jezikom kad ti nemozesh da skapirash ono shto ti ja pricham i samo bezish i "hvatash se za slamke" shto bi ptost narod rekao. Nedokazna osoba je osoba kojoj nemozesh da dokazesh ili kazesh neshto jer te neslusha i slusha samo sebe. Nedokazana je osoba je osoba koja nije dokazna u nechemu ilki nekoj oblasti...Ne vredjam se ni najmanje, jer se ne prepoznajem ni u jednom ni u drugom terminu. Zapamti, ne mozesh da se posvadjash sa mnom, tu debelo gubish vreme i zivce :) Dzaba provocirash...

Ostatak tvog posta govori da uopste nemas ekolosku svest, da si samoziv i sebican kao i vecina ove instant generacije koja zeli sve, sada, odmah i samo za sebe.Mogu ti reci da mi je drago sto cete ostati da zivite u haosu koji sada sami pravite.
Ma opusti se :) zagadicemo mi zemlju i za tebe nije frka ;). Josh jedan sarkazam. Ovo radim samo da bi ti pokazao koliko je nepotrebno da ti to radish. Nemoj sa sarkazmom, nepotreban je u potpunosti. Nisam primetio da protestujesh protiv ratova u svetu, ali ti OC u ekoloshkom smilsu smeta?!?...Pa nije montoya tebi uzeo iz "usta" neshto pa da optuzujesh tako. Niti je gazio preko nekog da bi svoj merak zvani OC zadovoljio....
Josh jedno upiranje prsta od strane tebe. Audio, nemash pravo to da radish ponajvishe zbog toga shto ne znash kakav je monteboy ustvari. Pochinjesh da zvuchish totalno haotichno i vredjash...

Tim stavom pokazujes kolika si neznalica!

Nista se nije promenilo na nacin na koji ti mislis. Frekvencija prekidanja tranzistora je visestruko porasla, rezultujuci potrebom za daleko vecom strujom da bi se odrzala ostrina ivica signala, vodovi i gate-ovi unutar cipa su se smanjili i stanjili po nekoliko puta, a po prvi put se koristi novi materijal koji nije do sada ispitan u sirokoj upotrebi.

Svaki review sajt koji uprkos ovim cinjenicama iz prethodnog pasusa pominje overclocking i dizanje napona na 1.4-1.45V za 45nm CPU je u najmanju ruku neodgovoran jer direktno sugerise ljudima da ostete svoju imovinu.

Ja im ne mogu nista, ali makar cu licno skrenuti paznju Intelu da ih javno opomene i da se javno distancira od toga.
Opet vredjanje...c c c :)
Ti nemozesh da znash na shta sam ja mislio tako da nemoj ni da konstatujesh da jesam...
Po tvom zapazanju ispada da su procesori od pre 10 god bili isto sigurni prilikom OC-a u odnosu na danashnje...Taj deo priche ja nemogu da progutam i na to sam mislio! Sve zavisi chim hladish...Obajsni ti meni... kako objashnjavash to da ce prilikom smanjenja temperature CPU-a omogucava i veci OC potencijal ali i manji potrebni napon za isti klok? Mislim...samo napred...uvek moze da se izvuche neshto iz konteksta i obrne pricha ali to samo tebe moze da dovede do konstatacije o "neznanju", mene sigurno ne.
Na karaju krajeva, ja hladim CPU sa home made vodenim sistemom. Kada budem uzeo neki od 45nm u trajnom valsnishtu drzacu ga na 1.4V (verovatno neki E8400 ili E8500) pa koliku frekvenciju izguram...Procice godinu dana, pa se vidimo tada. Pa da opet prichamo da li sam pogreshio...ako se kojim sluchaj desi da mi CPU crkne (glavu na panj bi stavio da nece)...obecavam da cu ti se izvinuti makar i takav bezglav! Ali isto ochekujem i od tebe u suprotnom ;) Pitam li se shta cesh tada da smislish...
 
Slazem se sa AudioFreak-om. Ni jedan profesionalac ne overklokuje svoje procesore.. To rade samo oni sa kompleksima ili finansijskim problemima u zelji da igraju nesto sto ne mogu a sto je opet nista drugo nego kompleks.

Zasto overklokujes procesor I dajes toliko para za hladjenja, kucista, provetravanja i sl.. Sta je to sto ti radis pa ti treba tolika brzina. Sta si radio pre 3 godine kad nije bilo ovakvih procesora. Po meni je to cisto izivljavanje.
 
Slazem se sa AudioFreak-om. Ni jedan profesionalac ne overklokuje svoje procesore..

sta smatras pod profesionalcem?
pitam zato sto ovde ima mnogo ljudi koje poznajem, a spadaju pod moj termin "profesionalac" i drze OC-ovan procesor...

i jos nesto: da softver developer-i rade svoj posao kako im nalazu sheet-ovi iz Intela/AMD-a ne bi bilo ni potrebe za OC-om ;)
 
genuine je napisao(la):
Slazem se sa AudioFreak-om. Ni jedan profesionalac ne overklokuje svoje procesore.. To rade samo oni sa kompleksima ili finansijskim problemima u zelji da igraju nesto sto ne mogu a sto je opet nista drugo nego kompleks.

Zasto overklokujes procesor I dajes toliko para za hladjenja, kucista, provetravanja i sl.. Sta je to sto ti radis pa ti treba tolika brzina. Sta si radio pre 3 godine kad nije bilo ovakvih procesora
A ti znash sve profesionalce? U ovom momentu mogu da se setim bar troje ljudi koji zive od AutoCAD-a, Photoshopa. A trazili su da im OCujem komp...Jedan od njih je Vladimir Dimitrijevic prelamach Digital! magazina. chovek je profesionalac u punom smislu te rechi... Chovek ubacuje u PS velike foramte slika i pushta kroz gomile filtera....
Sve do sa shto si ti rekao nije bilo konkretno... vec se sve svodi na kvazi konstatacije...volish primenjenu elektroniku, eto dao sam ti primer i dao sam ti profesionalca po imenu i prezimenu...Bash bi voleo da tom choveku kazesh da je kompleksash :)

genuine je napisao(la):
Zasto overklokujes procesor I dajes toliko para za hladjenja, kucista, provetravanja i sl.. Sta je to sto ti radis pa ti treba tolika brzina. Sta si radio pre 3 godine kad nije bilo ovakvih procesora
Postoji neshto shto se zove standard i on stalno raste kao pi prohtevi.Bez ljutnje molim te... ali zvuchish ko moja baba koja i dalje smatra da je "buba" najbolji auto. A to shto sada postoje i brizi, sigurniji, udobniji i bolji nju ne zanima! Ona zena ima stav i to je vazno! Ko je kriv tu? Pa ja naravno...nisam je jeosh provozao u toyoti...
I ti ne kapirash raziliku izmedju OC-a 24/7 i SPORTSKOG OC-a....Pa da je to glupost ne bi na CEBIT-u bilo takmichenja i sl...
Pazi sad. Sa Intel BOX kulerom cu sa E6400 procesorom da ostvarim stabilan klok od 3.2 GHz. Ti cesh ga drzati sa istim tim BOXom na 2.13GHz. Postavlja se pitanje o kom onda ti ulaganju prichash kad smo i ja i ti dobili taj BOX kuler uz procesor?
To shto masa nas koristi bolja hladjenja medju kojima je i Audio je neka druga pricha...
 
Pa svako ko ne koristi legalni software i overklokuje i budzi masinu po meni nije profesionalac.
Ako ti trebaju performanse a najjaci procesor ih ne zadovoljava, napravi klaster. Eto to je profesionalno a ne overklokovanje za max 2x vece performanse.

A taj prelamac se vidim bas razume u racunare kad je zvao tebe da mu budzis masinu da bi mu radila brze. Profesionalac je on sto se tice prelamanja teksta, ali mu ti nisi profesionalno odradio poso.. :)

Institut za fiziku ima klaster sa 470 procesora. Za jednu montekarlo simulaciju na tih 470 procesora treba oko 3 dana da se izvrsi. Nikom od tehnicke sluzbe koja odrzava klaster nije palo ni na pamet da je overklokuju cime bi sa 3 dana mogli da skresu na 1.5.. zasto ? e to ti meni reci. da nije mozda jel su glupi?

p.s.
taj covek jeste profesionalac koji nema veze sa racunarima... kao sto one sluzbenice su profesionalci koji ukucavaju na salterima u racunare a uvek kad hoce da kliknu na misa prvo podignu ruku sa njega pa onda prstom pritisnu na levo dugme
 
Pa svako ko ne koristi legalni software i overklokuje i budzi masinu po meni nije profesionalac.
Ako ti trebaju performanse a najjaci procesor ih ne zadovoljava, napravi klaster. Eto to je profesionalno a ne overklokovanje za max 2x vece performanse.

A taj prelamac se vidim bas razume u racunare kad je zvao tebe da mu budzis masinu da bi mu radila brze. Profesionalac je on sto se tice prelamanja teksta, ali mu ti nisi profesionalno odradio poso.. :)

pa cekaj ako se razume u PS, AutoCAD da li to znaci da mora da se razume i u web dizajn, programiranje, telekomunikacije, razvijanje igrica i sl. sto ide sa koriscenjem kompijutera :trust:

I'm out! idem u kentacky da obijem Fort Knox i kupim par klastera ;)...
 
Pa profesionalac znaci i sledece:

Ja hocu da obavljam posao odredjenom brzinom koja mi treba. Pozvacu nekog ko je strucnjak za tu oblast da mi napravi takvu masinu, a ne klinca koji ce da kupi procesor na 2.3Ghz i da ga overklokuje na 4 i da kaze na. Profesionalac koristi profesionalce a ne kvazi strucnjake

Nece vrhunski arhitekta i gradjevinac da angazuju radnike pijandure da im naprave zgradu koja ce da se srusi posle 3 dana nego ljude koji su strucnjaci u tome sto rade
 
Pa profesionalac znaci i sledece:

Ja hocu da obavljam posao odredjenom brzinom koja mi treba. Pozvacu nekog ko je strucnjak za tu oblast da mi napravi takvu masinu, a ne klinca koji ce da kupi procesor na 2.3Ghz i da ga overklokuje na 4 i da kaze na. Profesionalac koristi profesionalce a ne kvazi strucnjake

ne bih rekao da je animaN klinac :D

kutija, regulisi thread :d
 
Nece vrhunski arhitekta i gradjevinac da angazuju radnike pijandure da im naprave zgradu koja ce da se srusi posle 3 dana nego ljude koji su strucnjaci u tome sto rade

Ovde debelo gresis.Koliko je samo arhitekta/izvodjaca radova(i to onih koji su pravili recimo svetski poznate hotele ili trzne centre po svetu i koji su sigurno profesionalci u svom poslu, pogledaj malo discovery) u corkama zato sto su im zgrade pale jer su stedeli na materijalima ili zbog loseg dizajna iste gradjevine, iako su znali za moguce posledice svojih dela.
 
Znaci, prijatelju, ti hoces da kazes da zgrade treba da se ruse, da ljudi treba da ginu zbog toga i da kompijuteri treba da se pale jer neko nije obavio posao profesionalno?

Profesionalizam znaci postovanje procedure, postovanje standarda i specifikacija i zakona. Specifikacija kaze procesor radi ispravno na propisanoj frekvenciji i van toga nema garancije.. nevidim sta tu nije jasno..

Overklokovanje je kao da pravis zgradu i da na tri lopate peska umesto da stavis lopatu cementa ti stavis pola lopate cementa.. ustedeo si cement a zgrada ce verovatno i da stoji...
 
Znaci, prijatelju, ti hoces da kazes da zgrade treba da se ruse, i da kompijuteri treba da se pale jer neko nije obavio posao profesionalno?

Ne, ne treba da se ruse, ali ti koji su pravili takve projekte sigurno nisu neki koji su tek diplomirali, nego ljudi koji su to godinama radili.E sada sto su bili pohlepni u nekom trenutku ne daje ti za pravo da kazes da nisu bili profesionalni u ranijim projektima koju su profesionalno odradjeni.I btw ne kaze se kompijutera covece :d

I btw i profesionalci grese, neces naci nijednog bezgresnog to je sigurno.

A i onima koji su posao uradili prema svim standradima i kvalitetno, i njima su se rusile zgrade zbog fenomena koji tada nisu bili poznati.Da li ga to sada cini neprofesionalcem?
Zato ti kazem odgledaj malo i discovery i videces o cemu pricam.Samo hocu da ti kazem da si losu paralelu napravio, jer ne pominjem oc, vec samo kazem da ti paralela i nije bas najsrednije izabrana.A i niko ti ne garantuje da ce cpu da radi ispravno i na defualtu(tlb bug kod phenoma, bug u fpu jedinici kod pentiuma 2 isl-> Profesionalni inzenjeri koji su date procesore isprojektovali su ipak pogresili,ali se ne mogu nazvati amaterima)
 
Ja sam covek iz provincije i zakonom nije zabranjeno da koristim seljacke termine dokle god se razumemo.
Poenta je da neko moze da ima 20 god iskustva ali ako ne postuje proceduru , ako je svestan da ljudi mogu da izginu zbog njegove pohlepe on nije da nije profesionalac nego nije ni psihicki normalna osoba.

p.s.
Za kompijuter se duboko izvinjavam, bas neprofesionalno od mene. Kaze se racunar. Moja baba cesto kaze kompjuktor pa mi je uslo u glavu.. sta da se radi
 
Procedure postoje jer su garant sigurnosti. Postovanje procedure koja kaze ne OC, nego napravi klaster garantuje stabilnost sistema. Procedura koja kaze raspodeljeni podaci sa redudansom, raid polja i sl. garantuje ocuvanje podataka u sl kvara.. i sl
 
Ma nisam hteo da te vredjam isl, ali mi opet nisi odgovorio na drugi deo posta, gde su se ljudi drzali svih mera i zakona isl, a opet su se dogadjale nesrece i bagovi pri projektovanju procesora.

I btw postovanje procedura ne donosi ti 100% sigurnost.
Znaci ako imas sledece situacije:
1.Klokujes cpu i na njemu radis svoj posao i za taj posao cpu radi kako treba i ti obavis posao korektno, dok mozda druge poslove nece uraditi kako bi trebalo da uradi.
2.Drzis cpu na defaultu, ali se desi da tvoj program izaziva neki redak cpu bag koji ti ne da da zavrsis posao kako bi trebalo.

Koja je ovde situacija bolja(znaci ne gledajuci sada druge situacije, nego samo ove dve navedene)?

I naravno da neko ko radi posao gde je pitanju velika lova, nece da mnogo rizikuje.Ali nazvati onog koji nema toliko lovu pa pokusava da nekim oc da uspe da uradi posao brze neprofesionalcem je za mene cudno, jer je po definiciji profesionalac onaj koji je dobar u svom poslu.A u ovom slucaju obe osobe su profesionalci, jer znaju svoj posao kako treba.A i rizik je sastavni deo posla.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno