Šta je novo?

[SPLIT] Overclocking: Final Fight

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
ali mi nije jasan naglašeni strah od crkavanja komponenti

Cekaj da rezimiramo:

1. Procesor kosta 140e, dakle 4x vise od Celerona koji je Dark "cepao na 5GHz".

2. U trenutku kad sam ga kupio (21. januar) bilo ih je svega 10 komada na lageru u Asbisu i osim mog i jos jednog ostali su otisli na testiranje po casopisima.

3. U ovom trenutku ih jos uvek nema u prodaji.

4. Ja zaradjujem radeci na racunaru, tako da ako nesto crkne ne mogu da radim dok to ne zamenim.

5. Sam se finansiram (citaj: nemam bogate i izdasne roditelje/rodjake), a imam i druge izdatke osim racunara.

E sad mi reci kolika bih budala morao da budem da imajuci sve ovo u vidu rizikujem da spalim nov procesor samo da bi ovde zadovoljio neciju (bolesnu) radoznalost?
 
Cekaj da rezimiramo:

1. Procesor kosta 140e, dakle 4x vise od Celerona koji je Dark "cepao na 5GHz".

2. U trenutku kad sam ga kupio (21. januar) bilo ih je svega 10 komada na lageru u Asbisu i osim mog i jos jednog ostali su otisli na testiranje po casopisima.

3. U ovom trenutku ih jos uvek nema u prodaji.

4. Ja zaradjujem radeci na racunaru, tako da ako nesto crkne ne mogu da radim dok to ne zamenim.

5. Sam se finansiram (citaj: nemam bogate i izdasne roditelje/rodjake), a imam i druge izdatke osim racunara.

E sad mi reci kolika bih budala morao da budem da imajuci sve ovo u vidu rizikujem da spalim nov procesor samo da bi ovde zadovoljio neciju (bolesnu) radoznalost?

Mislim da sam na forumu poznat kao jedan od malog broja ljudi koji maltretirao HW bezkompromisno.

U ovoj OC karijeri od sigurno dobrih 6 godina nijedan CPU nije crkao ! Sve koje sam posedovao sam prodao i dan danas rade sasvim normalno kod vlasnika.

Sto je otislo u OC perverzijama je jedna Cell memorija koju sam zamenio preko RMA i jedan Sapphire X800 GTO koji sam takodje zamenio preko RMA

E sad ti mene reci kolika je verovatnoca da se nesto osteti kod umerenog overclocka u odnosu na extremni OC kojim se bave ljudi slicni meni ?

poz...
 
E sad ti mene reci kolika je verovatnoca da se nesto osteti kod umerenog overclocka u odnosu na extremni OC kojim se bave ljudi slicni meni ?

Pa sta jos da ti kazem, a da se ne uvredis?

1. Meni je 20% umeren overclock, tebi i tebi slicnima ocigledno nije.

2. Uz "extremni OC" ide i ekstremno hladjenje, ja koliko znam ti si koristio tecno hladjenje, a vidim da se neki ovde hvale i suvim ledom. Ja niti imam opremu (ni para za nju) niti zelju da se time "ozbiljno" bavim (citaj: gubim vreme).

Znaci, ja se samo ponasam racionalno i u skladu sa sopstvenom situacijom / mogucnostima, a vi me krajnje nekorektno nazivate konzervom i kukavicom.

Yoti je dosta pre mene dobio procesor i imali ste prilike da vidite limite 45nm procesa i od njega i iz stranih testova na Internetu (pre svega na XS-u). Umesto da sad trazite da ja probam nesto drugo / novo / korisno / pametno, vi trazite da ga nagazim dok ga ne spalim i cudite se sto necu.

Ako je posle sve one licemerne price na temu "nije sve u MHz" (koju ste i sami zdusno propagirali dok ste imali AMD procesore u masini) maksimalni takt jedino sto vas zanima od nove Intelove arhitekture onda je to zaista tuzno, da ne kazem tragicno.

Ono sto od mene mozete eventualno da ocekujete je da vidite sta moze Penryn kada se optimizuje softver za njega (kao u primeru za dot product koji sam dao), a SuperPI ima ko drugi da juri -- ova planeta je izgleda ionako prepuna bogatih dokonih budala koje moraju u necem da predjace iako licno ne poseduju nikakve kvalitete koji bi ih izdvojili iz mase slicnih budala.

Dakle vratimo se na temu -- ovo nije O/C soba nego Trendovi, dogadjaji i nove tehnologije.
 
audiofreak je napisao(la):
Znaci, ja se samo ponasam racionalno i u skladu sa sopstvenom situacijom / mogucnostima, a vi me krajnje nekorektno nazivate konzervom i kukavicom.
Nemoj pogreshno da me razumesh, ali kad ti se pogleda u profil ne izgledash kao neko ko je shtedeo na konfiguraciji :), pa mozda ljudi i gledaju na to iz te perspektive...


audiofreak je napisao(la):
Ako je posle sve one licemerne price na temu "nije sve u MHz" (koju ste i sami zdusno propagirali dok ste imali AMD procesore u masini) maksimalni takt jedino sto vas zanima od nove Intelove arhitekture onda je to zaista tuzno, da ne kazem tragicno.
Pazi, ako mene pitash moze da radi i na 1 MHz ako ce mi dati najbolje performanse taj neki CPU? Propagirale su se bolje performanse u tom mometnu...To shto ce mi Intel, AMD, Cyrix ili kako god se zvala kompanija koja pravi procesore daje u nekom mometnu vecu OC marginu, a samim tim i vece performanse je neshto drugo...uvek cu kupiti onaj CPU koji je po arhitekturi "najzanimljiviji", ma kako da se zvala kompanija...

audiofreak je napisao(la):
SuperPI ima ko drugi da juri -- ova planeta je izgleda ionako prepuna bogatih dokonih budala koje moraju u necem da predjace iako licno ne poseduju nikakve kvalitete koji bi ih izdvojili iz mase slicnih budala.

A ko je tebi Igore dao tu moc da dajesh finalne konachne presude i konstatacije? Bog (visha kosmichka sila ili shta vec), predpostavljam? Poshto, stav sigurno nije.

audiofreak je napisao(la):
Ono sto od mene mozete eventualno da ocekujete je da vidite sta moze Penryn kada se optimizuje softver za njega
Kada budesh napisao kod za DivX related kompresiju u kojoj cu na tvojih 3.2 GHz (za kojih ti ne treba Zalman, vec je dobar i BOX kuler na 5V sa lepo namazanom i kvalitetnom pastom) "tuci" moj sada vec stari E6400 na 3.8 GHz (da ne pominjem shto ce sa mojim hladjenjem neki od novih 45nm raditi na daleko vecem kloku, recimo E8400 na 4.3 GHz sa realnim naponom od 1.4V) prestacu da OC-ujem totalno i bacam se i ja na "knjigu" tj pisanje ;)
btw Potvrdjujem da mi nikada nije crkao CPU od OC-a. Uvek sam ih lepo hladio i uvek sam ih drzao na nekim vecim naponima od propisanog ali naravno nisam preterivao. Meshash "OC Sport" sa korisnim OC-om ;)

audiofreak je napisao(la):
Sam se finansiram (citaj: nemam bogate i izdasne roditelje/rodjake), a imam i druge izdatke osim racunara.
Tako je sa svima, tj velikom vecinom ovde na forumu. Jednini koji mi sad pada na pamet da nema bash puno problema sa keshom je Haludza, ali kad se vec ima shto da se ne troshi ;) svibi to radili...osim onih kojima je novac cilj, a ne sredstvo.

audiofreak je napisao(la):
Dakle vratimo se na temu -- ovo nije O/C soba nego Trendovi, dogadjaji i nove tehnologije.
OC soba nije, ali se itekako raspravlja o novoj tehnologiji i shta ona donosi. Ne mozesh ochekivati da "samo" na osnovu nove Intel SSE instrukcije, ljudi polmishu samo o tome i shta je ista donela. Daleko veci broj je onih kojima je recimo vazna OC margina zbog direktnog uticaja na FPS u igrama i sl...njima ta instrukcija ne vredi nishta.

monteboy je napisao(la):
Sto je otislo u OC perverzijama je jedna Cell memorija koju sam zamenio preko RMA i jedan Sapphire X800 GTO koji sam takodje zamenio preko RMA
A naravno svestan si bio da sa naponima koje si koristio itekako moze da dodje do toga! Zar ne? Svesno si ishao na jurenje rekorda...
 
Znaci, ja se samo ponasam racionalno i u skladu sa sopstvenom situacijom / mogucnostima, a vi me krajnje nekorektno nazivate konzervom i kukavicom.

Ma ja sam te iz shale nazvao "konzervom".Shta ti je sada?Nisi me valjda ozbiljno skapirao?JA sam jos konzervativniji od tebe u OC-u.Ja sam manuelno zakucao voltaze za CPU,NB i RAM.Ovaj Q6600 drzim chak na mizernih 2700mhz sa uljucenim c1 i EIST-om iako lagodno radi na 3,2ghz.Ne treba mi brze ovih dana.A Kelerabu sam cepao na 5 ghz jer je jeftina a spora.Da crkne,napravio bih privezak od nje i kupio drugi.:D
 
Nemoj pogreshno da me razumesh, ali kad ti se pogleda u profil ne izgledash kao neko ko je shtedeo na konfiguraciji :), pa mozda ljudi i gledaju na to iz te perspektive...

Da, ali to moze i na drugi nacin da se interpretira. Ima ljudi koji ne vole OC i zato su spremni vise da daju za jache modele kako bi ih drzali na standardnim vrednostima, odn. imali vece performanse po "difoltu".


Pazi, ako mene pitash moze da radi i na 1 MHz ako ce mi dati najbolje performanse taj neki CPU? Propagirale su se bolje performanse u tom mometnu...To shto ce mi Intel, AMD, Cyrix ili kako god se zvala kompanija koja pravi procesore daje u nekom mometnu vecu OC marginu, a samim tim i vece performanse je neshto drugo...uvek cu kupiti onaj CPU koji je po arhitekturi "najzanimljiviji", ma kako da se zvala kompanija...

Slazem se, nema poente biti fan neke kompanije i uzimati njene proizvode ukoliko su ocigledno loshiji. Uostalom fanovi obicno "pljuju" suprotan tabor ne shvatajuci da ustvari od konkurentnog odnosa "zaracenih strana" zavisi razvoj u toj oblasti u buducnosti i "udarac" po njihove dzepove.

...Potvrdjujem da mi nikada nije crkao CPU od OC-a. Uvek sam ih lepo hladio i uvek sam ih drzao na nekim vecim naponima od propisanog ali naravno nisam preterivao. Meshash "OC Sport" sa korisnim OC-om ;)

Ukoliko se redovno hladi nema problema. Korisni OC za ovu seriju je od 3.5 do 4Ghz, zavisi koliko ko moze da je ohladi, jednostavno E8xxx vape za OC. Sve dalje spada u OC Sport. Ali realno gledano, ima ljudi koji preteruju. Odnosno koriste nenormalne klokove za 24/7 bez nekog veceg razloga (neupotrebljujuci te performanse), to se ne moze negirati, jednostavno ima svakakvih ljudi sa raznim preferencijama.


OC soba nije, ali se itekako raspravlja o novoj tehnologiji i shta ona donosi. Ne mozesh ochekivati da "samo" na osnovu nove Intel SSE instrukcije, ljudi polmishu samo o tome i shta je ista donela. Daleko veci broj je onih kojima je recimo vazna OC margina zbog direktnog uticaja na FPS u igrama i sl...njima ta instrukcija ne vredi nishta.

Naravno da ne moze nova CPU serija proci bez diskusije o OC. Pogotovo kada se radi o C2D ciji su se prethodni modeli (serije 6xxx) pokazali izuzetno u ovom segmentu. Takodje, imajuci u vidu da ce ove cpu najvise kupovati gameri (jer realno nece imati koristi od quad reshenja) sam spomenuo Crysis.


P.S. Izvinjavam se ako sam u prethodnih par postova bio malo "naostren". Nadam se da se niko nije uvredio. :wave:
 
Pa sta jos da ti kazem, a da se ne uvredis?
1. Meni je 20% umeren overclock, tebi i tebi slicnima ocigledno nije.

Tvoja je zelja ako ne zelis da "opteretis" cpu vise nego sto proizvodjac po defaultu radi i niko ti ne zeli nametnuti drugacije mishljenje ja sam samo konstatovao da cpu uz malkice bolje hladjenje moze da radi i na 4.0GHZ pri veoma blagim naponima.

P.S ne secam se da sam te uvredio i nazvao kantom samo sam rekao da se manes zakljucaka uvezi oc potenciala procesora i koncentrises na SSE4.1 :) ovo drugo ostavi nama :)

Sta je racionalno i sta nije je veoma diskutabilno neko drugi bi rekao da neiskoriscavas potencial procesora koji imas dali je to sad racionalno ?

Sta je za tebe ekstremni oc nije valjda 1.32V i 4GHz to je zapravo jadna od mogucih 24/7 konfiguracija a hladjenje takodje nije ekstremno u pitanju je voda.

A ekstremno hladjenje mozes videti u ovom threadu :
http://www.bench-market.com/forum/showthread.php?t=154922

Ako je posle sve one licemerne price na temu "nije sve u MHz" (koju ste i sami zdusno propagirali dok ste imali AMD procesore u masini) maksimalni takt jedino sto vas zanima od nove Intelove arhitekture onda je to zaista tuzno, da ne kazem tragicno.

Nema tu nikakvog licemerja u pitanju je racionalno sagledan odnos performansi / cene. AMD je tada pri daleko manjim taktovima uspevao da ima performantniji CPU jer je imao bolju arhitekturu 99% ljudi na ovom forumu je to znalo to dok si ti jedini obrazlozavao Intelovo pumpanje MHz'a i ondasnje Intelove furune , situacija se drasticno promenila sa Core2Duo stoga se lako moze zakljuciti ko je fanboy a ko nije.
Ako sutra AMD opet izbaci arhitekturu kojoj je 1000MHz manje potrebno za iste performanse a da se dobro klokuje ja znam kakav ce biti izbor.

Ono sto od mene mozete eventualno da ocekujete je da vidite sta moze Penryn kada se optimizuje softver za njega (kao u primeru za dot product koji sam dao), a SuperPI ima ko drugi da juri -- ova planeta je izgleda ionako prepuna bogatih dokonih budala koje moraju u necem da predjace iako licno ne poseduju nikakve kvalitete koji bi ih izdvojili iz mase slicnih budala.

Konstatacije o 1,45+V si ti naveo a ja sam ti samo rekao da ne pricas napamet :)
Slazem se sa tobom da se pozabavis optimizacijom , ono sto umes !
 
Nemoj pogreshno da me razumesh, ali kad ti se pogleda u profil ne izgledash kao neko ko je shtedeo na konfiguraciji :), pa mozda ljudi i gledaju na to iz te perspektive...

Ja u masini imam samo ono sto mi je potrebno za posao kojim se bavim.

uvek cu kupiti onaj CPU koji je po arhitekturi "najzanimljiviji", ma kako da se zvala kompanija...

Verovatno si zato imao Pentium 4? Po meni je on bio zanimljiviji ali dzaba kad softver nije pratio.

A ko je tebi Igore dao tu moc da dajesh finalne konachne presude i konstatacije? Bog (visha kosmichka sila ili shta vec), predpostavljam? Poshto, stav sigurno nije.

Ja nisam doneo nikakvu presudu, lepo sam napisao "izgleda" u toj recenici. To sto si ga ti slucajno ili namerno prevideo je tvoj problem.

Ovaj deo sa stavom ne razumem. Hoces da kazes da ja nemam pravo na svoj stav o necemu?

Pa svaka budala ima pravo na svoj stav, sto ne bih i ja imao? Razlika izmedju mene i budale se pokaze onog momenta kad ja iza svog stava stanem argumentima, a budala ne.

Meshash "OC Sport" sa korisnim OC-om ;)

Naprotiv, lepo sam rekao da se O/C isplati onima koji koriste tako overklokovanu masinu 24/7. Pod "koriste" podrazumevam realno opterecenje tipa enkoding i rendering, a ne download pr0n-a i/ili warez-a 24/7 i povremeno igranje neke igre.

Daleko veci broj je onih kojima je recimo vazna OC margina zbog direktnog uticaja na FPS u igrama i sl...njima ta instrukcija ne vredi nishta.

To neka gledaju u O/C sobi, i na XS-u, a pojavili su se i zvanicni testovi na review sajtovima.

Tvoja je zelja ako ne zelis da "opteretis" cpu vise nego sto proizvodjac po defaultu radi i niko ti ne zeli nametnuti drugacije mishljenje ja sam samo konstatovao da cpu uz malkice bolje hladjenje moze da radi i na 4.0GHZ pri veoma blagim naponima.

Trenutno koliko ja znam ne postoji zvanicni 45nm model na vise od 3.2GHz. Da postoji recimo 3.6GHz model (i da imam odgovarajuci RAM), ja bih pokusao da poteram ovo na tom taktu, i verovatno bi radilo sa stock voltazom. Drugim recima, da intel moze na ovim voltima da izbaci 3.6GHz model, on bi ga i izbacio.

P.S ne secam se da sam te uvredio i nazvao kantom samo sam rekao da se manes zakljucaka uvezi oc potenciala procesora i koncentrises na SSE4.1 :) ovo drugo ostavi nama :)

I ja pratim XS pa vidim sta ljudi postizu i na koji nacin, neces mi ni ti ni bilo ko drugi ovde govoriti cega da se manem niti cega da se latim.

Sta je racionalno i sta nije je veoma diskutabilno neko drugi bi rekao da neiskoriscavas potencial procesora koji imas dali je to sad racionalno ?

Zavisi sta podrazumevas pod potencijalom. Ako je tebi jedini potencijal koliko GHz mozes da isteras iz procesora, onda batali kompjutere i uzmi budzi neka sportska kola da isteras sto vise KS umesto da se vozis njima od A do B. Izmedju ta dva vida izdrkavanja nema apsolutno nikakve razlike.

Sta je za tebe ekstremni oc nije valjda 1.32V i 4GHz to je zapravo jadna od mogucih 24/7 konfiguracija a hladjenje takodje nije ekstremno u pitanju je voda.

U pravu si, taj O/C nije ekstreman, ali meni je ekstremno tecno hladjenje koje je neophodno za to jer:

1. Zahteva znacajnu pocetnu investiciju

2. Zahteva odrzavanje i nadzor (neko crevo moze da pukne, motor od pumpe da otkaze, sve to dok nisam kod kuce, etc)

3. Komplikuje buduce nadogradnje (isprazni tecnost iz sistema, skidaj blok, da li pasuje na novi socket ili treba novi blok ili adapter, da li radijator moze na novo kuciste, puni ponovo, testiraj da ne pusta negde pre nego ukljucis, etc)

Nema tu nikakvog licemerja

O ima i te kako. Dok AMD nije mogao ni da dodje do (a kamoli prebaci) 3GHz, sve O/C rekorde su drzali ljudi sa Intel procesorima. Tada ste vi AMD overclockeri govorili da megaherci nisu bitni nego performanse i hvalili se rezultatima iz 13 godina starog softvera koji koristi suboptimalni algoritam. Danas Intel ima i megaherce i performanse, a AMD nema nista.

Konstatacije o 1,45+V si ti naveo a ja sam ti samo rekao da ne pricas napamet :)

Ia za razliku od vecine vas pametnjakovica ne pricam napamet nego navodim absolute maximum rating za Vcc iz Intel® Core™2 Duo Processor E8000Δ Series Datasheet (PDF 1.3 MB) -- Chapter 2.6.1 Absolute Maximum and Minimum Ratings, Table 3 (strana 17).

Ko hoce da ga postuje neka ga postuje, ko nece znaci da ima para za bacanje -- ja ih nemam i sad stvarno dosta vise o tome inace trazim da se zakljuca thread.
 
Audio je u pravu... Imam Q6600 i nisam ga klokovao niti imam nameru. Razvijam sw koji bi trebalo da radi na takvoj spravi i trebaju mi performanse sistema koji ce da radi 24/365, a mozda i duze. Bottleneck mi je bila JPEG kompresija koju sam optimizovao zahvaljujuci Intel IPP biblioteci i sada mi bukvalno 10x brze pakuje. Znaci.. nije sve u GHz, ima nesto i u optimizaciji.
 
audiofreak je napisao(la):
Ja u masini imam samo ono sto mi je potrebno za posao kojim se bavim.
To ne sporim, ja sam samo govorio o vrednosti cele mashine, tj skupa je u globalu, a o tome je bila rech tj ti si je potegao. Neki ljudi su te mozda zbog toga pogreshno shvatili
audiofreak je napisao(la):
Verovatno si zato imao Pentium 4? Po meni je on bio zanimljiviji ali dzaba kad softver nije pratio.
Dok ja sachekam optimizaciju za netburst...prodje brzi voz...jel proshao? DA!...AMD je tada imao jednostavno recheno brze procesore ( u realnim aplikacija kao shto su igre, 3D bilo koje vrsta, izuzev DivX kompresovanja), a to shto je Intel imao "potencijala" me ne zanima...zashto? ne chekm ja nikog ja sam finalni korisnik. Mislim...zamisli sad da me neko ubedi da je bolje uzeti Phenoma ako zelim da OC-ujem i sl...:D

audiofreak je napisao(la):
Ovaj deo sa stavom ne razumem. Hoces da kazes da ja nemam pravo na svoj stav o necemu?
Pametni smo ljudi, naravno da treba da ga imash ( ne bi bio chovek da ga nemash, ako razumesh na shta ciljam). Samo, morash biti svestan da neki stavovi nisu bogom dani (dok istini za volju neki se zaista mogu uzimati kao univerzalni). Meni je to zvuchalo kao prozvika svima nama koji OC-ujemo...ali ako kazesh da nije onda ok ;)

audiofreak je napisao(la):
O ima i te kako. Dok AMD nije mogao ni da dodje do (a kamoli prebaci) 3GHz, sve O/C rekorde su drzali ljudi sa Intel procesorima. Tada ste vi AMD overclockeri govorili da megaherci nisu bitni nego performanse i hvalili se rezultatima iz 13 godina starog softvera koji koristi suboptimalni algoritam. Danas Intel ima i megaherce i performanse, a AMD nema nista.
Pazi kad nema licemerja ni najmanje :), o kom tachno vremenu govorish? btw imash jednu teshku "greshku u koracima". "AMD overclockeri". Ako je neko istinski i pravi OCer (a ne samozvan) on uvek ima CPU sa vishe OC potencijala u mashini. Tu kako si ti reko vishe puta na forumu "klan" ne postoji :). Ali da ne bude da ja pricham samo, neka kazu i ostali OCeri. Spi nije merodavan za realan rad...to je "Sport OC disciplina", jel ti jasno to, milsim da se oko toga "ganjamo" bezveze...I mi smatramo da nije merodavan, osim sebi samom. Ali to je kategorija za takmichenje i tako je.
E da AMD ima ATI :)

audiofreak je napisao(la):
1.Zahteva znacajnu pocetnu investiciju
Jel ti puno 70 eura? Poshto za taj novac moze jako lepo vodeno da se sklopi ili kupi gotovo? Svako vazdushno je minorno porediti sa nechim takvim...

audiofreak je napisao(la):
2. Zahteva odrzavanje i nadzor (neko crevo moze da pukne, motor od pumpe da otkaze, sve to dok nisam kod kuce, etc)
Postoje nekonduktivne technosti...ja imam jednu takvu :) mozesh da prskash po polochi u radu i nece doci do kratkog spoja. A da, nije skupa i pravi se lako. Setujesh u biosu da chim procesor postigne 65C da se komp ugasi ;) btw pumpe imaju daleko veci radni vek od ventilatora po broju RPM-a ;)

audiofreak je napisao(la):
3. Komplikuje buduce nadogradnje (isprazni tecnost iz sistema, skidaj blok, da li pasuje na novi socket ili treba novi blok ili adapter, da li radijator moze na novo kuciste, puni ponovo, testiraj da ne pusta negde pre nego ukljucis, etc)
[/QUOTE]
Kucishte se jednom kupuje, a po svemu sudeci ATX ce vladati josh jako dugo...Da li pasuje na novi socket? Da li ce tvoj Zalman pasovati na novi? Novi blok nikada ne treba osim ako diesize procesora ne bude veci od istog. A treba ti novi back i front plate, koji se lako i jeftino prave kod bilo kog "masinca". Testiranje "vodenog sistema" se moze vrshiti u samom kompu, a teflonska traka je chudo...kada izdrzava vodovodne pritiske, pritisak jednog smeshnog po jedinici pritiska sistema, je stvarno machji kashalj.

audiofreak je napisao(la):
I ja pratim XS pa vidim sta ljudi postizu i na koji nacin, neces mi ni ti ni bilo ko drugi ovde govoriti cega da se manem niti cega da se latim.
Pazi monteboy je zvuchao mozda grubo, ikao je stavio dva smajlija...Ono shto morash da shvatish da smo mi tvoje i Intelove stavove oko OC-a povrgnuli dugogodishnjom praksom u OC-u. To shto se Intel sa specifikacija gradi od moguceg problema i prestanka rada procesora je neka druga pricha. Zemlja ima predele kao shto je sahara ali i sibir ;) Intel (i uopshte proizvodjachi hardvera) moraju da garantuju svakom korisniku ma gde on ziveo da ce to da besprkorno radi. Banalizovao sam ovo do samog kraja, ali tako je! Nemoj niakd da zaboravish da je Intel na kraju samo prodavac (ne samo on)

=audiofreak je napisao(la):
Ia za razliku od vecine vas pametnjakovica ne pricam napamet nego navodim absolute maximum rating za Vcc iz Intel® Core™2 Duo Processor E8000Δ Series Datasheet (PDF 1.3 MB) -- Chapter 2.6.1 Absolute Maximum and Minimum Ratings, Table 3 (strana 17).

Kao shto rekoh praksa govori, zna se shta je papir, a shta je praksa...plus, nemoj da mislish da si jedini koji chita. Prochitamo mi ali ih razuverimo upravo sa praksom.

audiofreak je napisao(la):
ja ih nemam i sad stvarno dosta vise o tome inace trazim da se zakljuca thread
Konstruktivan je tred, a traziti zakljuchavanje je sebichno, ako ni zbog cheg drugog do zbog chinjenice da se vishe od jedne osobe ne slaze sa nekim tvojim stavovima.
 
Audio je u pravu... Imam Q6600 i nisam ga klokovao niti imam nameru. Razvijam sw koji bi trebalo da radi na takvoj spravi i trebaju mi performanse sistema koji ce da radi 24/365, a mozda i duze. Bottleneck mi je bila JPEG kompresija koju sam optimizovao zahvaljujuci Intel IPP biblioteci i sada mi bukvalno 10x brze pakuje. Znaci.. nije sve u GHz, ima nesto i u optimizaciji.
Pa ko to spori?
Aj da postavimo ovako ;) Ti optimizuj pa mi poshalji optimizovano kod, a onda cemo sa istim procesorom (recimo bash Q6600) da neki software koji si optimizovao pokrenemo na mojoj i tvojoj mashini. Ja cu da OCujem, a ti ne :).
Imam par pitanja.
Koliko se recmo josh moze dobiti optimizacijom DivX kompresije? (koja mene recimo najvishe zanima) Ako primera radi sad imam iz DVD-a u DivX 180 fps (nije vazna brojka)? koliko FPSa vishe? Tj zanima me procentualno.
 
Nije valjda da ti je posao da vrsis konvertovanje iz DVD-a u DivX???? Bolje trazi bolji posao a ne brzi procesor :)
 
@animaN:
Neznam.. nisam probao DivX. IJL (Intel JPEG Library) koja se oslanja na IPP kompresuje 1024x768 za 7.6ms a standardna JPEG-6b biblioteka za 65-75ms. IJL sam dodatno iscedio pa sam ga spustio sa ~10ms na ~7ms. Ah.. da.. zaboravio sam da napomenem da su sve to rezultati na jednom jezgru. Moglo bi jos brze ako deo posla prebacim na graficku kartu pa da odradim DCT i quantizaciju na GPU, a ostatak na CPU. Poenta price je cu radije da potrosim dan ili dva da optimizujem kriticne delove programa nego da guzim procesor sa dodatnim GHz. Mislim i da je cak i zanimljivije od OC-a.

Inace u toj IPP biblioteci ima raznih primera pa cak i codeci: aac, ac3, avs, dv50/100, h261/263/264, mp3, mpeg1/2/4, vc1. Ima i source code pa ko voli.. Ta biblioteka je onjo sto fali svim developerima. Intel je primetio da iako se izbacuju novi procesori veoma mali broj aplikacija zaista umeju da iskoriste novitete. IPP je low-level biblioteka koja zamenjuje delove programa koji se tesko optimizuju.

Jos nesto.. nemogu klijentu da prodam OC-ovanu spravu i da dam garanciju da ce da radi posao za koji je namenjna. Znam da ce sa OC-om brze da radi, ali krastavac, ovo je ozbiljan posao.
 
@animaN:

Eto, Jugoslav ti je sve lepo objasnio.

Ja cu samo da dodam jos ovo:

1. Ima licemerja.
2. Govorim o vremenu Netbursta.
3. AMD overclockeri su bili 70% clanova bencha.
4. Istinskog i pravog OC-era nisam jos video ovde na forumu, ni u Srbiji i Crnoj Gori uopste -- svi ste samozvani. Pokazite neki WR pa se onda javite.

65nm proces je imao abs max rating za Vcore 1.55V, 45nm proces ima 1.45V. Ako vi mislite da je ta brojka samo ograda za Intel i da ste svi vi pametniji od inzenjera koji su razvili proces i dizajnirali CPU, kao i da bolje znate limite upotrebljenog materijala i elektronskih komponenti, onda stvarno nemamo sta dalje da diskutujemo.

Montija nemoj da branis -- njegovo p0djebavanje sam stigao da procitam pre nego sto je obrisano. Debelo ste me razocarali. Osim Jugoslava ovde na benchu nema vise nikog normalnog. Izgleda da je doslo vreme da se trajno povucem sa foruma.
 
genuine je napisao(la):
Nije valjda da ti je posao da vrsis konvertovanje iz DVD-a u DivX???? Bolje trazi bolji posao a ne brzi procesor
Nije :) naveo sam primer koji me zanima. Jako chesto kada montiram neki video materijal posle samog renedrovanja istog, usledi i DivX kompresija. Ja samo uporno pitam koliko moze da se dobije optimizacijom u renderingu koji je porprilichno dobro optimizovan. Ako to ne bude za pola puta bolje od sadashnjeg stanja, onda je bolje ici na OC. Brze cesh nauchiti da OCujesh nego da optimizujesh to je fakat.
yooyo je napisao(la):
Poenta price je cu radije da potrosim dan ili dva da optimizujem kriticne delove programa nego da guzim procesor sa dodatnim GHz. Mislim i da je cak i zanimljivije od OC-a
Verujem da jeste, ali sad vec lutamo i krecemo u neku drugu prichu koja stvarno nema veze sa pochetom raspravom. Niko ne spori da optimizacija donosi dosta, ja samo stojim na strani iskusnih ljudi koji OC-uju i koji dobro znaju shta prichaju ;).

yooyo je napisao(la):
Jos nesto.. nemogu klijentu da prodam OC-ovanu spravu i da dam garanciju da ce da radi posao za koji je namenjna. Znam da ce sa OC-om brze da radi, ali krastavac, ovo je ozbiljan posao.
Slazem se, ali...dosta toga zavisi i u kom vremenskom periodu je potrbno dostaviti mashinu ;) Primera radi. Meni je jedan momak trazio za potrebe 3DMax-a da mu Q6600 OCujem. MAshina je bila 10 dana kod mene i sa GeminII kulerom sam je naterao na stabilan rad od 3.5 GHz (svi znamo koliko mui je def). Napon sam digao na realnu vrednost od 1.38V, a slozicete se da nije mnogo ;). To je bilo pre nekih 6 meseci. Kad god me vidi "ozari mu se lice"...chak me je njegovim modelarima preporuchivao (nazalost nisam svakog mogao da isposhtujem zbog nedostatka vremena). Poenta je da se mashina moze prodati OC-ovana ako je to odradio neko ko je struchan. Na kraju krajeva, postoji dosta svetskih brendova, koja svoje rachunare prodaje OC-ovane rachunare. npr alienware :). Oni su sve samo nisi neozbiljni PRIMER. Znash shta je smeshno? Shto za desetak klikova na tastaturi naplate to debelo, da ne kazem shishaju ovce... Intel to isto radi sada ;) Digao je FSB na 333MHz, shto ce svaki 266MHz moci da isprati sa isitm mnoziocem kao 333 FSB procesor moci da isprati :). Zato mi ni ne pada na pamet da ako vec kupujem recimo E8400 neOCujem. Zashto? Zato shto trazim sledeci pomak u performansama u odnosu na prethodnu generaciju. NA stranu shto novi CPU-ovi imaju 6Mb u odnosu na stare sa 4Mb. Kesh zna da doprinese dosta konachnom rezultatu u bilo kom programu, ali ne koliko i chista frekvencija. Veruj mi, za max 10 dana se lako utvdi da li mashina stabilna ili ne. Na kraju krajeva, nemora ni da se digne napon ako nekoga to brine. Pazi 10 poteza na tastaturi, bez zezanja...

yooyo je napisao(la):
Inace u toj IPP biblioteci ima raznih primera pa cak i codeci: aac, ac3, avs, dv50/100, h261/263/264, mp3, mpeg1/2/4, vc1. Ima i source code pa ko voli.. Ta biblioteka je onjo sto fali svim developerima. Intel je primetio da iako se izbacuju novi procesori veoma mali broj aplikacija zaista umeju da iskoriste novitete.
Morate da razumete da se na prste jedne ruke mogu izborjati ljudi koji ce znati da odrade dobru optimizaciju. Shta kazesh Intel je primetio :).Nemoj da se ljutish ali mi je smeshno extra. Mislim znam shta si mislio. Nije samo Intel to primetio (blago recheno).
yooyo je napisao(la):
IPP je low-level biblioteka koja zamenjuje delove programa koji se tesko optimizuju.
Koliko je vremena tebi bilo potrebno da nauchish sve to tj da se obrazujesh u pravilnom smeru? Molim te, odgovori mi iskreno. Pa cu ti dati odgovor na ovu rechenicu.

audiofreak je napisao(la):
3. AMD overclockeri su bili 70% clanova bencha
Moracemo da rashchlanjujemo deo po deo. Kao prvo, jer mene ubrajash u te "AMD overclockere"? Pokushao sam da ti objasnim, da ako je neko OCer, njega jednostavno ne zanima brend.AMD, ATI, Intel, Nvidia (poredjano po azbuchnom redu ne po vrednosti i sl). Nishta od toga mene ne zanima. Zanimaju me performanse. To shto software nije optimizovan i shto negde lezi potencijal je neshto totalno drugo. Podjimo od realno zivota. JA am imo potencijal da bedm kosharkashki reprezentativac...Zashto ovo pricham? NA to potencijalu se izprechila povreda, pa onda josh jedna, pa losh dan, pa protovnik sa druge strane...XY faktora. Poenta je da od zala za potencijalom nemash nishta drugo do bash taj zal. Kazem ti, nije svako dovoljno obrazovan da pravi optimizaciju. Da budem totalno jasan. Ovo je moj stav (jedan od onih univerzalnih, i mora biti opshteprihvacen) Zashto? Pazi, ja sam imao Intel Pentium III kada je bio neprikosnoven (tada mi je bio "smeshan" AMD tj sipmatichan,"novi dechko u kraju" ). U vreme Netburtsa mi Intel nije bio smeshan, ali je AMD imao u tom stadijumu oprimizacije igara (kao IT lidera, u pravljenju novca) bolji procesor. Igre sam naveo kao reper jer se pominje nekih 70%. Tih 70% o kojima ti prichash su gameri a ne OC-eri...To nemoze ni da se poredi...

audiofreak je napisao(la):
4. Istinskog i pravog OC-era nisam jos video ovde na forumu, ni u Srbiji i Crnoj Gori uopste -- svi ste samozvani. Pokazite neki WR pa se onda javite.
Ja i moj tim drzimo par WR-ova ili smo ih drzali :) ?Iamsh hiljade svedoka. Tako da mozda je samo problem u tvojoj neupucenosti u srpsko/svetsku OC SPORT scenu. Vidish, ja sam tebe Igore pazljivo pratio i pazljivo chitao tvoje misli. Na neka pitanja mi chak nisi ni dao konkretan odgovor. Ovo shto si napisao je velika greshka i sam si sebi skochio u usta. Znam da si OK momak i da cesh priznati da si bar ovde pogreshio, ali to sad nema ni veze jer mi je sano da si prichao napamet.

audiofreak je napisao(la):
1. Ima licemerja
Kod mene i Montija ne (niti ja imam zashto da branim Montoju, iako ga mnogo gotivim, btw i ti si mi gotivan. Istini za volju ne koliko i Montoja, ali to nema nikakve veze sa tim shto se neki moji i Montojini stavovi nepoklapaju sa tvojim). To ce ti biti jasno onog momenta kad 100% skpairash razlike izmedju potrebnog (chitaj:korisnog) 24/7 OC-a i sportskog. Ja misilim da je tu nastala ova pometnja.

audiofreak je napisao(la):
Montija nemoj da branis -- njegovo p0djebavanje sam stigao da procitam pre nego sto je obrisano. Debelo ste me razocarali. Osim Jugoslava ovde na benchu nema vise nikog normalnog. Izgleda da je doslo vreme da se trajno povucem sa foruma.
Nisam video to p0djebavanje, ali kao shto si i sam reako obrisano je tj nije za forum, a to je ako mene pitash vec dovoljna dokaz da je spam i nepotrebno. U ostalom, znam Voju sad vec dosta dobro. On zna da p0djebava to mu je stil, i u principu se uvek zeza i tera te na josh veci rad.Zlonamre nije postojala, ali da ne pricham ja neka ti on to kaze. Ja sam to video kao zezanje jer su bli smajliji u rechenicama.

audiofreak je napisao(la):
65nm proces je imao abs max rating za Vcore 1.55V, 45nm proces ima 1.45V. Ako vi mislite da je ta brojka samo ograda za Intel i da ste svi vi pametniji od inzenjera koji su razvili proces i dizajnirali CPU, kao i da bolje znate limite upotrebljenog materijala i elektronskih komponenti, onda stvarno nemamo sta dalje da diskutujemo.
Dal i je navedeno u odnosu na temeraturu? I ja i ti znamo da jeste :) A onda vrati "film", i o kakvim smo svi mi hladjenjima prichali. Ta pravila vaze samo u sluchaju korishcenja konvencijalnih hladjenja. btw 1.55V za 65nm na vazduhu? Pazi ne zelim da znam shta bi se za svaki deslio procesoru na duze staze pa chak i da ga hladim "vodom"...To jednostavno ne bi radilo dugo...zato ja na mom 65nm za 24/7 nisam ni preshao preko realnih 1.47V. Na osnovu chega sam izveo taj zakljuchak, na osnovu Intela tj specifikacija? jok! Video sam da je na stranim forumima gomili ljudi crkao CPU bash zbog toga shto su mislsili da im se nishta nece na tom naponu koji si naveo. Praksa

btw koje crno povlachenje...to nije opcija Igore, bar ja ne bi voleo. Ono shto znam je da te ja nisam nikada vredjao, iz te perspektive morash da gledash na stvari sada.
 
Ja i moj tim drzimo par WR-ova ili smo ih drzali :)

U cemu i da li sa legalnim softverom?

To ce ti biti jasno onog momenta kad 100% skpairash razlike izmedju potrebnog (chitaj:korisnog) 24/7 OC-a i sportskog. Ja misilim da je tu nastala ova pometnja.

Ja znam tu razliku, vrati se par postova nazad pa ces videti sta sam napisao.

Jednostavno smatram da 99% ljudi (ukljucujuci i mene) nema potrebe za vecim taktom od 3.2GHz za 24/7, jer ne moze da iskoristi toliku snagu (da ne kazem da mnogi ni Celeron ne mogu da uposle 100%) i tu se ocigledno ne slazemo.

Sustina je u tome da ste me vi zbog tog stava napali i obelezili kao konzervativca.

Da li je navedeno u odnosu na temeraturu? I ja i ti znamo da jeste :)

E pa nije, procitaj PDF pa ces videti. To je samo maksimalni Vcore napon dozvoljen za celu seriju procesora izradjenih u tom proizvodnom procesu.

Ta pravila vaze samo u sluchaju korishcenja konvencijalnih hladjenja.

Pa ti mene uopste ne pratis niti ocigledno razumes sta tamo pise. To se zove apsolutni maksimalni rejting, a ne "maksimalni rejting sa box coolerom". Sta mislis sta znaci rec "apsolutni" u tom kontekstu?

btw koje crno povlachenje...to nije opcija Igore, bar ja ne bi voleo. Ono shto znam je da te ja nisam nikada vredjao, iz te perspektive morash da gledash na stvari sada.

Poenta je u tome da umesto da se razmenjuje neko novo znanje vi smarate sa nekim sporednim vec vidjenim stvarima. Za mene je gubljenje vremena da dalje diskutujem na takav nacin. I sam valjda znas da se trudim da uvek kazem nesto novo i konstruktivno ovde u ovoj sobi.

Onog trenutka kada budem morao da se koncentrisem na prepirku da li moze 3.2GHz ili 3.6GHz sa stock voltazom, da li sitniji proces bolje prima napon od krupnijeg i da li je vise od X.YZ GHz potrebno za svakodnevni rad na racunaru moje prisustvo ovde gubi smisao.
 
Sitniji proces => manji napon
sitniji proces => veca verovatnoca crkavanja tranzistora usled neadekvatne upotrebe
optimiziacija => kako postojeci problem na istom hardware-u resiti efikasnije koristeci posebne mogucnosti hardware-a ili nove tehnike u algoritamskom smislu

Ako se bavis stvarno DivX kompresijom jeftinije ti je da kupis 5racunara koji ce da konvertuju 5 filmova paralelno nego da budzio oc-jes sa svim volednim i hiperbolicnim hladjenjima i rizikom da ti one otkazu i da izgubis garanciju zbog toga..
Poenta je kako na freq. koje su podrazumevane iskoristiti max. jer je to ono sto vecina ljudi radi ( ostavlja default) sto se tice software-skih inzinjera.Ako je trend 1nit pa dizi na 5Ghz a imas 3 jezgra koja ti zvrje idle onda tu nesto ne valja :)
 
kakav sudar overklokera i neklokera!
 
@animaN:

1. Istinskog i pravog OC-era nisam jos video ovde na forumu, ni u Srbiji i Crnoj Gori uopste -- svi ste samozvani. Pokazite neki WR pa se onda javite.

evo ti jedan skroz svez ! :
http://www.ripping.org/benchmarks.php?act=scores&cpuid=639
http://www.bench-market.com/forum/showthread.php?t=154922
Pokri se usima ! i mani se OC'a jer sam ti vise puta rekao da se ne razumes zelio bi ali neznas !

Mozda stvarno nisam toliko dobar kao sto neki misle ali me najmanje dva puta ima u ovoj listi :D

http://www.ripping.org/benchmarks.php?act=scores&superpi=1M

Volio bi od tebe da vidim sta si ti uradio za zajednicu osim da lupetas o temama o kojima blage veze nemas ?
 
Kad bi dobili klaster sa 100 procesora vi bi ga prvo overklokovali pa tek onda videli sta radi :)
 
Pokri se usima ! i mani se OC'a jer sam ti vise puta rekao da se ne razumes zelio bi ali neznas !

Pa ja se i ne bavim (sportskim) O/C-om :d

Znaci ti se samo duvas ovde i pravis se vazan. Kao da niko drugi ne bi mogao da postigne taj razultat da ima para za dobar CPU, plocu, memoriju, LN2 i ko zna sta jos. Kakvo ti znanje treba za to majke ti rodjene?!? Samo ti pare trebaju za hardver!!! Daj ne proseravaj se vise molim te i ne pridaj sebi veci znacaj nego sto ti pripada mistifikacijom jedne tako banalne stvari kao sto je O/C.

Volio bi od tebe da vidim sta si ti uradio za zajednicu osim da lupetas o temama o kojima blage veze nemas ?

Od mene je nadam se poneko nesto i naucio, a od tebe?
 
Pa ja se i ne bavim (sportskim) O/C-om :d

Znaci ti se samo duvas ovde i pravis se vazan. Kao da niko drugi ne bi mogao da postigne taj razultat da ima para za dobar CPU, plocu, memoriju, LN2 i ko zna sta jos. Kakvo ti znanje treba za to majke ti rodjene?!? Samo ti pare trebaju za hardver!!! Daj ne proseravaj se vise molim te i ne pridaj sebi veci znacaj nego sto ti pripada mistifikacijom jedne tako banalne stvari kao sto je O/C.



Od mene je nadam se poneko nesto i naucio, a od tebe?

Pa cek , jer si ti prvi trazio da ti pokazem WR da bi me uvazio ?
Sad sam ti pokazao i sad ispade da se pravim vazan a da nisam mogao rekao bi da sam samozvani ocer. :)

Znaci u svakom slucaju audio ti ces izmisliti nacin da sebi izkonstrujises nesto lose u tome svemu.... :)

U krajnjem slucaju nije ni bitno sa ovim komentarom si rekao sve .....

Nemoc audio te tera na veoma nizak nivo konverzacije :D

Da je samo novac potreban onda bi mnogi mogli da se prozivaju mega ocerima nazalost to nije slucaj a da se imalo razumes u tematiku znao bi to.
 
Skroz se slazem sa audiofreak-om. jedino znanje potrebno za overklokovanje je kako doci do gomile para i malo masin-bravarenja za hladjenja i koja grafitna olovka za vmod.. Naravno i puno "hrabrosti" da ako sve to pocrkava ti ne bude zao za bacene pare
 
Skroz se slazem sa audiofreak-om. jedino znanje potrebno za overklokovanje je kako doci do gomile para i malo masin-bravarenja za hladjenja i koja grafitna olovka za vmod.. Naravno i puno "hrabrosti" da ako sve to pocrkava ti ne bude zao za bacene pare

Projektovano recimo na F1 bi to zvucalo ovako :

F1 je veoma glup sport , mislim u sustini je za F1 potrebno brdo para kako kupiti ferari zatim vam treba tim i vozac naravno kaciga i rukavice uz to malkice aerodinamicno vozilo i eto vam WR ..... Prosto brate da ne moze bit prostije.

genuine , kad si ti to nesto overclokovao da bi znao mozes da mi pokazes neku referencu da vidim ..... ?
 
evo ti jedan skroz svez ! :
http://www.ripping.org/benchmarks.php?act=scores&cpuid=639
http://www.bench-market.com/forum/showthread.php?t=154922
Pokri se usima ! i mani se OC'a jer sam ti vise puta rekao da se ne razumes zelio bi ali neznas !

Mozda stvarno nisam toliko dobar kao sto neki misle ali me najmanje dva puta ima u ovoj listi :D

http://www.ripping.org/benchmarks.php?act=scores&superpi=1M
Montoja, dovoljni su bili linkovi...ne trebaju komentari na to....nema potrebe da se bezveze dize frka kad je zapravo i nema.

genuine je napisao(la):
Sitniji proces => manji napon
sitniji proces => veca verovatnoca crkavanja tranzistora usled neadekvatne upotrebe
optimiziacija => kako postojeci problem na istom hardware-u resiti efikasnije koristeci posebne mogucnosti hardware-a ili nove tehnike u algoritamskom smislu
To svi u ovom tredu znaju...Ne kapiram? Tachnije koja je poenta ovoga? To savrsheno jasno svima ovde, tj bar bi trebalo da bude...

genuine je napisao(la):
Ako se bavis stvarno DivX kompresijom jeftinije ti je da kupis 5racunara koji ce da konvertuju 5 filmova paralelno nego da budzio oc-jes sa svim volednim i hiperbolicnim hladjenjima i rizikom da ti one otkazu i da izgubis garanciju zbog toga.
Radim u Sony Vegasu (pandan Adobe Premieru). Za real time rendering tj situacije u kojima mi je potrebno da vidim kako ce odprilike neshto ispasti (efekti, tranzicije i sl) 10 slabijih rachunara ne pomaze nikako samo jedan jak ;). DivX kompresija je samo jedno od mojih pitanja na koje nisam dobio niti jedan konkretan odgovor, a davao sam konkretna objashnjenja...Pricha se o optimizaciji, a niko da mi kaze kako brze sa istom vec samo da moze i sl..Ja sam rekao kako brze do veceg broja FPS-a u DivX i Igrama u 3Dmax-u u chemu god...

genuine je napisao(la):
Poenta je kako na freq. koje su podrazumevane iskoristiti max. jer je to ono sto vecina ljudi radi ( ostavlja default) sto se tice software-skih inzinjera.Ako je trend 1nit pa dizi na 5Ghz a imas 3 jezgra koja ti zvrje idle onda tu nesto ne valja
Svima nam je poznat taj neki neiskorishceni potencijal...Pitanje je kako iskoristiti ga? Da se razumemo, kada ne radim nishta bitno na kompu stoji mi na def i na manjem naponu od propisanog tj Intel preporuchenog. Zato imam bash ABIT plochu, jer mogu da iz OS-a da setujem profil u momentu tj 2.13 GHz ili 3.8 GHz. To je vec kultura korishcenja kompa, a i shtedish...

audiofreak je napisao(la):
U cemu i da li sa legalnim softverom?
Monti ti je pokazao tek par rezultata, kad proradi benchmark sajt nacicu ti vesti... poshto znam da mislish na markove recicu da u sluchaju 3dMark06 DA! Ionako smo dobijali na tone kljucheva uz bundle neke ploche i sl :)
Super Pi takodje ne moze da se fejkuje....ako si na to ciljao, jer postoji neshto shto se zove "SPi grupe" i josh mnogo toga...

Fejkovi se otkrivaju lako. Kao mala deca kada pokushaju da ukradu dzem iz kuhinje.

audiofreak je napisao(la):
E pa nije, procitaj PDF pa ces videti. To je samo maksimalni Vcore napon dozvoljen za celu seriju procesora izradjenih u tom proizvodnom procesu.
audiofreak je napisao(la):
Pa ti mene uopste ne pratis niti ocigledno razumes sta tamo pise. To se zove apsolutni maksimalni rejting, a ne "maksimalni rejting sa box coolerom". Sta mislis sta znaci rec "apsolutni" u tom kontekstu?
Definishi apsolutno ;) Nisam ja bezveze pitao koja temeratura +- max?
I odgovori mi na neko pitanje kad pitam...ima ih dosta propushtenih...ovako se gubimo...

audiofreak je napisao(la):
Poenta je u tome da umesto da se razmenjuje neko novo znanje vi smarate sa nekim sporednim vec vidjenim stvarima. Za mene je gubljenje vremena da dalje diskutujem na takav nacin. I sam valjda znas da se trudim da uvek kazem nesto novo i konstruktivno ovde u ovoj sobi.
Audio, pa novo je i OC margina, pa kvalitet skaliranja pri OC...ima tu dosta toga novog za sve nas...

audiofreak je napisao(la):
Onog trenutka kada budem morao da se koncentrisem na prepirku da li moze 3.2GHz ili 3.6GHz sa stock voltazom, da li sitniji proces bolje prima napon od krupnijeg i da li je vise od X.YZ GHz potrebno za svakodnevni rad na racunaru moje prisustvo ovde gubi smisao.
Pa nismo se ni mi posvetili tome ko da je ne znam shta...Nas najvishe zanima max OC za 24/7 uz safe napon...A kao iskusni u tome imamo stav koji je potkrepljen praksom i dugogodishnjim iskustvom....toliko jednostavno :)

audiofreak je napisao(la):
Znaci ti se samo duvas ovde i pravis se vazan. Kao da niko drugi ne bi mogao da postigne taj razultat da ima para za dobar CPU, plocu, memoriju, LN2 i ko zna sta jos. Kakvo ti znanje treba za to majke ti rodjene?!? Samo ti pare trebaju za hardver!!! Daj ne proseravaj se vise molim te i ne pridaj sebi veci znacaj nego sto ti pripada mistifikacijom jedne tako banalne stvari kao sto je O/C.
Jeb0te Igore pa ti si trazio da neko postuje OC WR i sl :). To bi isto kao kad bi sad rekao Djokovicu da vidim Grandslam majstore? Evo Australian open imam osvojen pre par dana! A onda mu kazesh: Ti se duvash, i kurchish...Pitao si dobio si odgovor. To shto Montoja ima takav stav kakav ima nema veze sa konkretnim odgovorom...
Aj ovako. Ja ti nabavi sav hardver, i pot, i LN2, i chak ti uradim izolaciju da nemorash da se muchish, jer nemash iskustva u tome...Prvo ti za mashinu, pa ja ;) Pa da vidimo ko ce veci OC da ostvari i koliko. Ja izadjem iz sobe da te ne ometam i sl. Onda vidimo tvoj maksimalno OC iz tri pokushaja. Pa onda ja udjem pod tvojim nadzorom (da ne bude neka fora i sl t jda ne fejkujem ako mislish da je to moguce)...glavu na panj stavljam da cu uvek da imam bolji skor od tebe i to ne malo. Glava se na panje ne stavlja tek tako Koliko tu stvari ima potrebnih da se zna...sunce ti poljubim...Mogu da ti nabrojim sve poredu shto ja znam, ako te zanima bash, a ti zamoli Silvera da proshiri maksimalni broj karaktera po jednom postu :). Znam da ce neki prokomentarisati da je sad ovo "klinachki stav" koji imam ...ali stvarno je jedini moguci posle tvojih par rechnica. Mislim...kako da ti objasnim kad ti kategorichno necesh, ne zelish da shvatish...a mozesh!
Novac jeste problem (ne previlik i najveci) ako hocesh da se takmichish u visokim kategorijama. Na kraju krajeva, mozesh uvek da napraish tim i delish troshak i da se pritom lepo druzish i zezash sa ljudima iz istog.
shta da ti kazem...do ovog tvog poslednjeg sa sigurnocshcu cu reci sujetnog posta, sam bash pazljivo chitao i trudio se...sad si ti mene razocharao...jedno je razlichit stav, drugo je skrnavljenej nechjeg truda i rada za ovu zajednicu, a to si sad uradio...Sad mogu samo da kazem da cu prihvatiti izvinjenje, ali vishe ne polemishem ni najmanje ma shta napisano bilo dalje...
animaN over&out!
 
Projektovano recimo na F1 bi to zvucalo ovako :

F1 je veoma glup sport , mislim u sustini je za F1 potrebno brdo para kako kupiti ferari zatim vam treba tim i vozac naravno kaciga i rukavice uz to malkice aerodinamicno vozilo i eto vam WR ..... Prosto brate da ne moze bit prostije.

genuine , kad si ti to nesto overclokovao da bi znao mozes da mi pokazes neku referencu da vidim ..... ?
Lagao bi kad bi rekao da se nisam pokadao od smeha na ovo :) odlichno iako ne volim poredjenja OC-a sa automobilima tj tom industrijom, ali to je to :) Sushtina je ista u potpunosti. Razlika je samo shto je automobilizam daleko stariji sport :).
 
Ako vi pricate o sportu onda ste u pogresnoj sobi posto ovo nije soba za sportsko overklokovanje niti kupovinu procesora samo radi overklokovanja.

Odgovor za DivX :
Imas 4 filmova koje hoces da kompresujes ili sta vec.
na tvom racunaru od 1000 evra fps je 10fps, na cetri racunara od 250 evra fps je 3fps. Sto znaci
4*3 = 12 > 10.. Ako hoces brze moze sa povecanjem cena pojedinacnih racunara...

Odgovor za max :
Max od verzije 1.0 podrzava network rendering tako da mozes da kupis 10 racunara i radice ti 10x brze. Slicna situacija je i sa ostale profi programe.

odgovor za overklokovanje:
Ja ne umem da overklokujem racunar posto mi nigde u biosu ne pise kako da promenim frekvenciju procesora a i ovako mi je prebrzo za moje potrebe.

poenta tehnickih termina za proizvodni proces je u tome da sto je proces manji, opasnosti od overklokovanja su vece. znaci zamisli situaciju u kojoj ti treba da obavis posao nekom liku koji hoce da bude gotovo za 5 sati sve. i ti lepo vidis da ako kloknec procesor na kako kaze laganica
3.6GHz ces to da obavis za 2 sata a na default ce ti trebati 3 sata.. Cemu cekanje, lets do it !
I ti ga kloknes i on ti rikne i sta si uradio posle pola sata? Posao nije obavljen na vreme, rezultat crknut racunar i propao posao. Optimizacija znaci kako sa postojecim resursima postici sto bolji rezultat a ne kako resurse naterati da na kvarnjaka budu brzi i nestabilniji. Kupi dva racunara i radices duplo brze.
Drzati se specifikacije znaci drzati se i onog sto je specifikacijom zagarantovano a to je stabilnost.
Testiranje stabilnosti se ne radi prime-om niti bilo cim sl. verovatno Prime ne bi ni izazvao tlb bug na Phenom-u. tako da ti testovi nisu dokaz stabilnosti.
 
Ko hoce da se igra brze, za to ce mu trebati ne brzi procesor nego brza graficka a za to se obratite nvidiji. overklokovanje graficke ne moze da podigne frejmazu koliko moze nova generacija grafickih. Ili lepo kupite neku spravu za igranje ko PS3 pa ne brinete za klokovanje a i ustedite pare.
 
Ceo ovaj offtopic je poceo kada je neko prozvao audia da je konzerva zato sto nece da OC novi proc. Ajde sad nek se ta osoba izvini audiu pa da se vratimo na temu.

@OC ekipa:
Ako vama nesto znaci jurnjava za OC WR onda svaka cast, ali to meni (verovatno i audiu) nista ne znaci jer imamo drugacije poglede na nacin upotrebe racunara.
 
genuine je napisao(la):
Ako vi pricate o sportu onda ste u pogresnoj sobi posto ovo nije soba za sportsko overklokovanje niti kupovinu procesora samo radi overklokovanja.
Soba se zove Core 2 Duo E8500, E8400 & E8200 Review. Shto znachi da ona obuhvata sve shto je bilo kako vezano za prichu o toj seriji procesora. A to je optimizacija, OC potencijal,OC sport, Hladjenje procesora, termalna disipacija, nove instrukcije, stepinzi i sl.....jednom rechju sve vezano za iste...;)

Odgovor za DivX :
Imas 4 filmova koje hoces da kompresujes ili sta vec.
na tvom racunaru od 1000 evra fps je 10fps, na cetri racunara od 250 evra fps je 3fps. Sto znaci
4*3 = 12 > 10.. Ako hoces brze moze sa povecanjem cena pojedinacnih racunara...
Nisi me razumeo ;) U video montazi u real time preview-u jednostavno 10 slabijih kompova ne vredi nsihta ako mi prave 1fps ponaosob, potrebno mi je deset fps-a da bi video shta sam uradio tj dobi nekim prelazom filtera, tranzicijom ili efektom. Ako cu svaki put da izrenderujem fajl da bi video kako je shta ispalo...koliko mi onda vremena treba? :)


genuine je napisao(la):
Ja ne umem da overklokujem racunar posto mi nigde u biosu ne pise kako da promenim frekvenciju procesora a i ovako mi je prebrzo za moje potrebe.
Znachi tebi je potrebna edukacija na tu temu, nishta vishe. Inache nije potrebno da udjesh u BIOS da bi OC-ovao CPU. Dovoljno je da znash koji ti je clock generator ploche pa moze i iz samog OS-a. btw ako je prebrz, zashto si uzeo onda tako brz komp? Ako cemo vec da racionalizujemo...

genuine je napisao(la):
Ko hoce da se igra brze, za to ce mu trebati ne brzi procesor nego brza graficka a za to se obratite nvidiji. overklokovanje graficke ne moze da podigne frejmazu koliko moze nova generacija grafickih. Ili lepo kupite neku spravu za igranje ko PS3 pa ne brinete za klokovanje a i ustedite pare.
Kao prvo PS3 tj konzole imaju svoju draz to ne sporim, ali ni izbliza ista igra na PS3 u svom najboljem izdanju (tj onako kako je zamishljeno od strane programera te neke igre) ne izgleda bolje ,lepshe ,detaljnije od PC izdanja. Osim ako ista sa konzole jednostavno nije prebachena za PC a ne pravljena. To jednostavno nemoze da se poredi. Kada igre sa tehnichke strane budu izgledale isto na konzolama i na PC-u precicu na jednu od konzola. Do tada jednostavno zelim da uzivam u igri u najboljem njenom izdanju, i da zadovoljim merak. A svako ko tvrdi da nije neka razlika ili ne zeli da je vidi, ili nema kesha pa se teshi, ili je jednostavno antitalenat za prostor i vreme. (uopshte ne ciljam na tebe, da se razumemo)
Druga stvar. Ako si vec reshio da se ozbiljno igrash CPU je veoma vazan. CPU procentualno dosta manje utiche na performanse od GPU-a, ali...postoji neshto shto se zove usko grlo. Naime nakachi recimo Pentium 2160 CPU i 8800GTX kartu pa provrti par igara i izmeri broj frejmova ;) a onda isto to uradi za E6850 procesorom. Zachudicesh se u razlici izmedju broja frejmova u visokim i srednje-visokim rezolucijama...E sad ja ne bi kupio ni 2160, ali ni E6850 ;).zashto. Zashto baciti pare... sa BOX kulerom ci izvuci i vece frekvencije za CPU od defoltne E6850 sa recimo E6420 procesorom, uz nikakvo ili minimalno dizanje napona na istom.

genuine je napisao(la):
Testiranje stabilnosti se ne radi prime-om niti bilo cim sl. verovatno Prime ne bi ni izazvao tlb bug na Phenom-u. tako da ti testovi nisu dokaz stabilnosti
DA ne bi svugde zalazio... ima kvalifikovanijih od mene ovde na tu temu...pa je red da oni prichaju o tome jer bolje poznaju materiju ;) neka ti drfedja objasni shta je sve morao da radi da bi izazvao taj bug (ako je i uspeo na kraju, nikako da ga pitam). Dize se dzeva oko nechega shto ce biti resheneo sledecemo revizijom procesora...+ ja ni jednom realnom aplikacijim i opshte prihvacenom u narodu ( Photoshop, blander (kao Max, samo je free), DiviX encoding i sl) nisam uspeo da izazovem tu eratu...e sad onome kome u poslu smeta neka ide na Intel varijantu za taj novac...
Ja testiranje vrshim na hiljade nachina i koristim daleko vishe test programa od Primea ;). Meni je ultimativna provera kada pustim neki rendering video materijala od po 20h i sl...ako mi tad ne zabode mashina ( a zna se koliko je to zahtevno za CPU), onda nema nestabilnosti za meni vazan posao. A shanse su jako male i verovatno se mere promilima da je posle takve torture CPU nestabilan.


genuine je napisao(la):
Drzati se specifikacije znaci drzati se i onog sto je specifikacijom zagarantovano a to je stabilnost.
:) A kako onda objashnjavash chinjenicu da E6420, E6320 i E6600 imaju identichne specifikacije osim mnozioca :) Svako ko je bar malo vishe chitao je skapoirao da se samo dizanjem FSB-a ( ne i napona vrlo lako E6420 i E6320 mogu dovesti do nivoa E6600 frekvencije (a i otici preko). Razlika u ceni pri pojavi ovih procesora nije bila bash mala...?

genuine je napisao(la):
poenta tehnickih termina za proizvodni proces je u tome da sto je proces manji, opasnosti od overklokovanja su vece. znaci zamisli situaciju u kojoj ti treba da obavis posao nekom liku koji hoce da bude gotovo za 5 sati sve. i ti lepo vidis da ako kloknec procesor na kako kaze laganica
3.6GHz ces to da obavis za 2 sata a na default ce ti trebati 3 sata.. Cemu cekanje, lets do it !
I ti ga kloknes i on ti rikne i sta si uradio posle pola sata? Posao nije obavljen na vreme, rezultat crknut racunar i propao posao.
Kratko i jasno! Zavisi ko ga je kloknuo. Ja nemam zalbi na OC a radio sam ga hiljadu puta. Jedini moj uslov je da ja biram komponente (mada nije obavzeno). Postoji 1000de pravila koja se pri OC-u moraju isposhtovati. Akjo je sve odradjeno po PSU nema hsta da ti "crkne"...to su budalashtine. Koliko vidim ti imash laptop. Koliko je cena tvog laptopa veca ako je za samo jedan model procesora jacheg instaliran? Deste klikova mishem, imacesh taj jedan, nece ti se CPU ni grejati vishe i sl, a radice brze ;) Fali ti edukacija, nishta vishe...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno