Šta je novo?

Poliranje procesora, kulera, potova i WB blokova - Diskusija

Evo još jedna fina slika, sa normalnim fotoaparatom ovaj put, tako da se vidi koliko je ustvari lepo ispalo... Rasklapao sam nešto sinoć, pa rek'o da uslikam:

IMG_0273.jpg
 
c-p-r, o kom se cooler-u radi?
Za ove što se danas proizvode, slobodno počni sa 800-1000.
Videćeš obojenu boju vode na šmirgli u bakarno, skida se bakar, posle 5-10 minuta trljanja pređeš na 1500 pa opet posle 10-ak minuta na 2000 i taman u prvih 2 minuta 2000-ka će da skida malo žešće jel je nova a posle još 15 minuta ti dođe kao poliranje jer 2000-ka više nije tako "hrapava", istrošena 2000-ka ja recimo kao nova 2500-3000...
Obavezno "menjaj vodu", čim vidiš posle 1-2min da je voda prljava ti isperi šmirglu...
Sve u svemu ukupno 1h i mislim da će biti dovoljno.
Ja i za 20-ak minuta dobijem neko mutno ogledalo, sa pastom bi dobio možda i čisto ali me mrzi toliko da ga "glancam". :)

Tek sam sad video tvoj post. I ovaj postupak bez paste daje rezultate - pogotovu ako HS i hladnjak nisu ravni. Čak je i grubo ravnanje poželjno jer CPU HS bude često neravan (ne mislim na "brazde" nego na "brežuljke i doline"), a da ne pominjem box hladnjak. Ja sam nedavno to uradio (nisam hteo da dajem pare na pastu) i odmah se posle montaže videla razlika od 3-4C, a u load-u 6-7C. Mislim da proizvođači procesora (i Intel i AMD) imaju izuzetno loš nivo tolerancije i nizak kvalitet kada su pitanju heatsink-ovi. Ovo važi i za njihove najskuplje procesore, a o box cooler-ima i da ne pričam . Trebali bi povesti više računa o tome.
 

Prilozi

  • iviewcapture_date_11_03_2008_time_13_59_46.jpg
    iviewcapture_date_11_03_2008_time_13_59_46.jpg
    41 KB · Pregleda: 142
Poslednja izmena:
Evo da ja nabacim moj rad,
Ja sam ga vec lappovo nedelju dana nakon sto sam ga i uzeo, znaci pre par meseci, ali nisam ga bas dovrsio pa evo sad rekoh aj da zavrsim i to konacno.
Evo i par forki..

Ovako je izgledao posle prvog lappovanja, vide se te ivice koje su jos uvek "silver" boje, to je ono sto sam danas theo da sredim.



A ovo je Zalman, ko zna kakvi su Zalmani, zna i da ovako izgledaju tako da nije potrebno da ga struzem :)



A evo i procesora posle konacnog lappovanja.



 
Poslednja izmena:
Pa i nije baš tako. Ponekad „ samo“ šmirglanje može da napravi „samo“ problem. Uzmimo recimo Gemin II vazdušni hladnjak, čija je baza obrađena mašinski, promenom fabričke paste sa AS5, ne dobije se skoro ništa, tj. u mom slučaju je CM pasta završavala bolji posao na QX6850 procesu, a sve to u Full loadu, što na kraju nije logično. Tek posle sam saznao zašto je to tako, pore koje se nalaze na bazi uz CM pastu bolje se snalaze sa temperaturama, nego AS5 pasta ( isto to mi je potvrdio i CM). Međutim, dobro ispolirana površina istog tog Gemin II hladnjaka uz procesor koji sam polirao, smanjila je temp za bukvalno 15 C i to sve pri punom opterećenju. Isto tako, ako se pređe samo sa šmirglom i uz korišćenje isključivo AS5 paste, može da dođe do tzv. brazda efekta (kao kod mašinske obrade) i od boljeg hlađenja nema ništa. Veoma dobar primer moje priče je Scythe "INFINITY" vazdušni hladnjak koji poseduje najbolje ispoliranu bazu nego bilo koji vazdušni hladnjak na tržištu ( a gledano kroz arhitekturu pomenuti hladnjak i nije nešto). Svakako, Scythe "INFINITY" u kombinaciji baš sa AS5 pastom, sa procesorom koji ima ravnu površinu jednostavno je oduvao konkurenciju (pre svega se misli na temp. u full loadu). Stoga poliranje igra jednu određenju ulogu u konačnom ishodu, samo kada je AS5 pasta u pitanju, bilo da se „skida“ CPU ili baza hladnjaka. ;)

Evo šta se dobije na jednom zanimljivom vodenom sistemu gde se sve poliralo, od bloka, CPU-a, VGA Bloka,pa čak i Fusion hladnjaka na severnom mostu :)
http://www.sx-team.com/forum/index.php?showtopic=127

SpaceMaster, da li je potrebno da se smirgla povrsina koja pokriva procesor na Gemini II posto je masinski obradjena i koja CoolerMaster-ova pasta se najbolje pokazala uz njega (High Performanse, NanoFusion...)? Posto imam Gemini II i stavio sam HighPerformanse pastu, a nisam polirao, niti smirglao kuler. Koji je tvoj savet?
 
SpaceMaster, da li je potrebno da se smirgla povrsina koja pokriva procesor na Gemini II posto je masinski obradjena i koja CoolerMaster-ova pasta se najbolje pokazala uz njega (High Performanse, NanoFusion...)? Posto imam Gemini II i stavio sam HighPerformanse pastu, a nisam polirao, niti smirglao kuler. Koji je tvoj savet?

Pazi poliranjem, tj. šmirglanjem gemina dobićeš bolje performase, jer kako kažeš i sam mašinska obrada je u pitanju, a samim tim i perfomase nisu najsjajnije.
 
Danas sam se odlucio da istruzem i Zalman-a, te evo kako je i ispalo.
Inace kako je izgledao moze se i videti na slici 3-4 posta iznad ovoga.

Smirgla od 800, 5min.



800, oko 15-20min.



800, zavrseno.



Sad, od 1000, zavrseno, oko 20-25min radio.



I na kraju, 2000, oko 10min.



I jos krpicom dobro izglancano + alkoholom ocisceno :)

Posto mi je keva bacila "slucajno" AS5, i to joj tesko oprastam...
Stavio sam stock, Zalman pastu koja ide uz ZM-a 9700, ko zna, da to je onaj lak za nokte :D

Sto se tice temp, mislim da je temp za 1c manja u idle modu na najtoplijem jezgru ( ostala ne znam a nisam gledao tacno )

Sto se tice load temp-a, tu sam dobio ~2c ( pa i nije lose )
Pri 1.344v u Quadprime-u posle 10-tak min temp na najtoplijem jezgru je sada bila 60c
Pre, ( mada sa AS5 - ako uopste i utice..) temp je bila 62c na najtoplijem jezgru posle ~30min, ( ambijent je isti 22c i onda i sada ) ali, onda je bila manja voltaza tokom QuadPrime-a zbog vdroop-a.
Tako da sam mozda dobio i vise, 2-3c verovatno..

To je to, ipak i ima benefita da se lapuje Zalman ;)
 
Evo mojih 1-2-3 od pre par meseci Q6600 & CM Hyper 212



Oprema korišćena:
- šmirgla vodena granulacije: 600,800,1000,1500,2000
- 2 x polir pasta: fina + još finija :d
- krpice + alkohol + 3 sata za ceo poduhvat.

Sve u sklopu projekta glossy Armor ,) Ako ikad budem stigao, završiću ga...

BTW slike su malo out-of-focus jer su slikane telefonom i jer mi je kum razje*ao fotku u stanju totalnog pijanstva.
 
Poslednja izmena:
People, moze li se isti rezultat postici brusenjem u nekoj firmi sa profesionalnim osobljem ?
ovo pitam prvenstveno u vezi sa podnozjem kulera, proc svakako ne bih davao u strane ruke...
 
Ja mislim da moze, sto da ne.
 
People, moze li se isti rezultat postici brusenjem u nekoj firmi sa profesionalnim osobljem ?
ovo pitam prvenstveno u vezi sa podnozjem kulera, proc svakako ne bih davao u strane ruke...

Koliko se secam, bakar se ne brusi...dakle, precizna obrada rezanjem (glodanje) ili lepovanje.
 
Jel neko ima iskustva sa poliranjem Vendette 2 ? Brinu me heatpipes
 
Evo još jednog CoolerMastera koji je nastradao - naravno, uz illidanovu pomoć ,) Ovoga puta je Vortex 752 u pitanju (ko ne zna, oko 1400 dinara nov, dakle najniža moguća klasa...)

Evo kako je počelo, ovo je otprilike fabrički:

IMG_0012.jpg


IMG_0015.jpg



Prvo malo sa 800:

IMG_0016.jpg



Pa onda 1000: (jedva smo skinuli te linije u sredini, baš je jako jako loše fabrički bilo odrađeno, veliko udubljenje u sredini i jako oboreni ćoškovi, njih nismo ni pokušavali jer ionako nema smisla, ne utiču ni na šta...)

IMG_0021.jpg



Pa 2000, tu je već ličilo na nešto:

IMG_0024.jpg



I na samom kraju, sjajna (neka iz garaže, pojma nemam koja) polir pasta:

IMG_0027.jpg


IMG_0028.jpg


IMG_0029.jpg



A evo i novog tandema - E2180 lapped i ovaj CM:

IMG_0031.jpg
 
Odlično. Svi moraju da poliraju kulere. Nema zajebavanja!
 
Ih...josh kad pastica lepo legne :)
Bice to lepe temerature ;)
Svaka chast momci, detaljno!
 
Ovih dosadnih zimskih dana nema sta da se radi,pa mi pade na pamet da ispoliram BOX :d
Ima li smisla raditi to?Mogu li da ocekujem neki boljitak?:D
Uzimam svakako posle NG neki novi normalniji kuler,ali evo imam i smirgle (1000,1500,2000) imam i neku polir pastu..E da imam i staklo:D Pa me cisto interesuje da li cu dobiti sa BOX-om nesto ako ga ispoliram ili nije vredno truda?:)
E i jos jedno pitanje,da li se kao polir pasta moze koristiti pasta za poliranje automobila,pasta za poliranje protetike(veshtackih zuba:D) ili pasta za poliranje srebra i tako toga?:D
I jel gubim i garanciju na procesor ako ispoliram BOX kuler?Znam da se gubi ako poliram CPU,ali on je ravan pa me cisto interesuje ova varijanta?
P.S.Uff navukoste me ovim lepim slicicama da se dam u razmisljanje:)
 
Poslednja izmena:
Mi smo (u nedostatku G3/G6/G10 kako već paste) koristili neku za poliranje posuđa, time sam ranije polirao niklovani branik na stojadinu i ukras za auspuh :d a evo iskoristili smo je za još nešto, i sjajno je odradila posao ;)
 
E odlicno,hvala Vule na odgovoru:)
Samo jos neko da mi kaze da li se poliranjem BOX kulera gubi garancija i na procesor??:)I da li mi se uopste isplati da poliram BOX?
 
Ma mislim da se ne gubi, ali isto taki mislim da ne vredi polirati, osim ako ti nije ultramega dosadno, pa čisto da imaš šta da slikaš :D
 
Joj bre Vule da znas da mi je bas dosadno..a i gledam ove smrigle,ostale mi,pa rekoh da se ne bace:d
Samo kad bi neko sa proverenom informacijom mogao da mi kaze da li gubim garanciju ukoliko ispoliram BOX kuler?:)Jer ne rizikuje mi se za bzvze sa ionako sugavim BOXom ako gubim garanciju..Mada opet mozda posle ako zatreba mogu negde naci da kupim polovan samo BOX kuler?Ima li toga da se nadje?
A inace mislim da bih dobio sigurno nesto,jer ovaj box je uzas..tacno se vide rezovi od masinske obrade...
P.S.Kad procitam sta pitam,kakva pitanja postavljam,dodji mi da se udarim jer sam ko neka baba koja se predomislja:D
 
Ma struzi bre koji je procenat riknutih procesora ..:)
Inace po pravilu se gubi garancija, ali, sta je to problem uzmes za 5-10e isti novi box u tom nesretnom slucaju :D
 
E pa to je i meni palo na pamet,uzmem nov BOX ako ne daj Boze zatreba:)Ne mogu da izdrizm da ga ne istruzem,i can't fight it:d
Samo,mogu li lako da se nadju BOX kuleri ako zatreba?:D
 
Ja sam video 2-3 komada u poslednjih mesec dana u oglasima... Može sigurno i u nekom servisu, ima toga...
 
Odlicno:D
Ala cu da rasturim sobu sutra,a i vreme joj je bilo,ovaj RED u sobi dosta je trajao,citava 2 dana:D
Hvala,postujem rezultate da se zajedno smejemo malo poliranju BOX kulera:D
Ej koja sam ja zamlata-ovo kazem jer za 20ak dana uzimam neki fini kulercic:D
Poz!
 
Ma uzimam i ja TRUE vrlo uskoro, ali mi je bilo interesantno da se igramo malo sa ovim :D
 
Pa to...kazem ja...can't fight the force:D Navukoste me slicicama:)
 
Evo i ja se malo zezao sa mojim CM Gemini II kulerom.Koriscene smirgle granulacije 800, 1000, 1500 i 2000, polir pastu nisam imao.

dobratj2.jpg
 
Nazad
Vrh Dno