Šta je novo?

MPC i HW decoding HD materijala preko DXVA

danijel00

Čuven
Učlanjen(a)
08.11.2003
Poruke
6,951
Poena
845
Iako vec duze vreme u ovom ili onom obliku kartice treba da mogu da dekodiraju HD materijal, meni to dosad nije bilo nikad upotrebljivo.

Konkretna resenja su uglavnom bila preko power dvd-ovog decodera, pri cemu su samo neki, specijalni i retki fajlovi, stvarno radili. No, obzirom na kvalitet nekih SW only resenja nisam nikad imao zelju da se upustam u problematiku...

Konacno sam babrajuci nesto po netu skontao da novi MPC, Home Cinema Edition ima u sebi HD decoder koji podrzava DXVA.. malo sam se poigrao (skontao da mi za catalyste 8.6 treba hotfix za 48xx ili verzija 8.5 |( ) i voila...
uredno mi pusta vecinu 720p ripova koje imam (x264 u mkv), gde cpu usage bude oko 10-12% na masini iz potpisa!
tako da eto nama konacno upotrebljivog i nekomercijalnog resenja da se upogone malo i ti gpu-ovi... napomena je da nisu podrzani bas svi ripovi

evo malo za detalje
http://mpc-hc.sourceforge.net/DXVASupport.html

Izvinjavam se ako sam otkrio toplu vodu, ali ja ovo na ovom forumu ne videh jos, a ni search po dxva nije izbacio nista pametno.. isto tako ni novi mpc niko ne pominje, a ima zaista korisnih opcija (mada mi je gom korisniji za serije, mpc hc je zakon za HD).
 
U linku koji si postavio nigde se ne spominje x264?
 
Radi veruj mi |)
kreni odavde http://forum.doom9.org/showthread.php?t=123537

poenta je da x264 mora da bude taj L 4.1 i ti neki ref frameovi da budu max 4 za 1080p, tj 8 za 720p...
nisam ni ja verovao, pogotovo sto mi sa power dvd-om ni jedan mkv sto sam tad imao nije radio (pre par meseci sam probao zadnji put),a uspeo sam sa nekim sample mp4 ako se dobro secam...
 
Probao i radi, sa CoreAVC zauzece ~30%, sa MPC dekoderom ~10% (x264 720p). Nije lose :)
 
Stvarno šljaka :)
Do sada sam probao dva x264 HD filma, na jednom je radilo, na drugom ne. Očigledno taj drugi ima nešto što ne odgovara dekoderu.
 
Lepo objasnjeno a nije bilo neke vece price do sada o ovome pa vecina ne zna ni da je moguce
svaka cast danijel
 
Ima li nekakve razlike izmedju VP, VP2 i VP3 (nVidia PureVideo prve, druge i trece generacije) shto se tiche gledanja HD materijala na MPC HC, uz DXVA?
 
Ima razlike. VP1 kod nVidia 6xxx podrzava samo MPEG2 u SD rezoluciji.
VP1 kod 7xxx i 8800 GTS/GTX/ULTRA podrzava MPEG2 HD i delimicno ubrzava H.264 i VC-1 dekodiranje.
VP2 kod 8xxx, 9xxx i G200 u potpunosti podrzava H.264 i MPEG2 dekodiranje, i delimicno VC-1. Od drajvera 178.24 podrzava H.264 [email protected].
VP3 potpuno podrzava MPEG2, H.264 i VC-1. Moze se naci na karticama sa G98 cipom: 8400GS (ne svaka, neke koriste stariji cip), 8200, 8300, 9300.
 
to je staro postavljeno je vec u forumu : obrada video materijala
 
Mislis na ovaj link sto sam ja dao? ja ga nisam vidjao, a kad je vec ovo moja tema i sticky je, sto da ne dodam...
Inace updateuju materijal i na kraju u komentarima daju linkove za svez build mpc-hc, sto je takodje korisno.

Na kraju krajeva, u vreme kad sam postavljao ovu temu, ni jedan intel nije mogao da tera dxva, a sad moze, definitivno....
 
Za vlasnike nVidia grafickih kartica sa VP2 i VP3 cipom: Uz novije drajvere, 180.xx+ i MPC-HC 1220+, pod Windows XP, mozete pustati 1080p sa 14 referentnih frejmova. Pod Vistom i 7-com, verovatno i sa 16.
Ovo jos uvek nisam licno proverio jer trazim odgovarajuci video klip. Mada, trebalo bi da je pouzdana. Mozete da probate i sami ako imate takav klip.
ATI-jevi korisnici ostaju i dalje na [email protected].
 
Nova nVidijina grafička kartica, GT 220, dolazi sa VP4 čipom za dekodiranje video materijala. Pored potpune podrške za H.264, VC-1 i MPEG2, sada je tu i podrška za MPEG4 ASP (Divx i Xvid). Podrška bi, u drajverima, trebala da bude otključana sa verzijama 195.xx.
Teoretski, odlično za HTPC i računare sa starijim procesorima. Praktično, svi procesori dekodiraju MPEG4 ASP u SD rezoluciji a MPEG4 ASP u HD rezoluciji gotovo da ne postoji.
 
Ne, vec o dekodiranju 1080p i 720p materijala koji je kompresovan DivX ili XviD kodekom.
Realno, nebitno, jer takvih filmova gotovo i da nema.
 
Zato mi je i bilo chudno, divX u 1080 rez.
 
Ok a da li neko moze da mi objasni, zbog cega se za neke filmove ukljucuje DXVA a za neke ne. Da li mozda nisam nesto dobro podesio u MPC?
 
Ja mislim da to ima veze sa samim materijalom,tj.filmom ili sta vec... Tako je isto i kod mene...
 
Negde sam ranije citao da postoje podesavanja u MPC sa External filterima i da se tu nesto radi ali sad ne mogu da se setim gde sam to citao, pa ako neko zna nesto vise o tome bilo bi lepo da nam svima napise neko uputstvo :)
 
Ok a da li neko moze da mi objasni, zbog cega se za neke filmove ukljucuje DXVA a za neke ne. Da li mozda nisam nesto dobro podesio u MPC?

To je do filmova.
ATi moze da odradi L4.1 ripove, a nVidia pored njih i L5.1 preko DXVA.
Pricalo se o tome po forumu, potrazi postove weasel-a i ilidan-a (sa jednim L :)) .
Kad god pustis neki L5.1 rip (a takvih je puno starijih, danas bi uglavnom trebalo da se rade kao L4.1) tebi ne radi DXVA.
 
Poslednja izmena:
E da u pravu si,nesto u vezi toga sam citao. Pogledacu njihove postove.
 
Ok a da li neko moze da mi objasni, zbog cega se za neke filmove ukljucuje DXVA a za neke ne. Da li mozda nisam nesto dobro podesio u MPC?

Ne mogu svi ripovi jer vecina filmova se NE Enkodira sa ukljucenom opcijom za DXVA kompatibilnost. To je samo jedna opcija da se doda kod encodinga. PS3, PopCorn, WD player (stari) i Xbox 360 oni traze to da bi radilo. Zato postoje ripovi za PS3 i svi imaju AVCHD u nazivu i ponekad DXVA za PC. To skidaj ako ti je CPU spor. Inace mozes da uradis FORCE DXVA i MPHC ali mozda ti se skrshi :) Imas FFDSHOW i u njemu DXVA za H264 i VC1 da idu preko DXVA.

Na zalost slika dosta zaostaje u kvalitetu ako se dekodira preko DXVA :(
Inace ubedljivo najbolja slika se dobija sa Mediaplayer Classic "HomeCinema" i preko madVR rendera (output) odmah iza je EVR Custom Press. pa Overlay. Ostalo ili sece sliku ili nema taj kvalitet prikaza. Jos VMR-9 (renderless) moze biti dobar ako se podesi.
Ako imate problem sa madVR-om i karica vam ne podrzava resize kako treba kao kod INTEL integruse (cak i G45) onda koristite EVR Custom Press. render sa najnovijim FFDSHOW i necete zazaliti. Svi ostali codeci ne mogu da se mere po kvalitetu sa FFDSHOW pogotovo kod upsamplinga sa 720p na 1080p.

Ali kazem, izbegavajte dxva ako vam je kvalitet vazan. Tamo je prikaz u 16.7 miliona boja max. ako i tolko ima :( umesto 68 MILIJARDI boja.
Inace oni promo filmovi koje vidite po prodavnicama na Samsung itd. Plazmama i LCD-ovima su JAKO smesni po kvalitetu naspram kakvih filmova ima na BluRayu.
:crash:
 
To je do filmova.
ATi moze da odradi L4.1 ripove, a nVidia pored njih i L5.1 preko DXVA.
Pricalo se o tome po forumu, potrazi postove weasel-a i ilidan-a (sa jednim L :)) .
Kad god pustis neki L5.1 rip (a takvih je puno starijih, danas bi uglavnom trebalo da se rade kao L4.1) tebi ne radi DXVA.

L4.1 i L5.1 razlika je samo u bitrate-u. Sto je suludo jer 4.1 moze 36 Mbita. A full Hd rip koristi max 10-11 Mbita velicine od 8.5-10 GB.
 
najbitnija razliak su referentni frejmovi
i dobija se bolja efikasnost encodiranja sa 5.1 (ali to je tipa 0.1%) sto je smesno

na ostala ogranicenja koje level4.1 ima niko i ne obraca paznju jer nikome ne treba da probija tu granicu

Hd ripovi ima i od 13 i 15 i 17 i vise Mbita bitrate-a ;) Sve zavisi od filma(tipa kolicina griana , filma Felon 1080p rip ima 15Mbit-a, Godfather 18mbit-a , takvi filmovi sa na primer 11 mb bitrate bi izgledali uzasno svi detalji bi bili izgubljeni...)

Danas svako normalnan encoidra au 4.1 (barem sve hdbits internal grupe a i ostali pocinju polako, tu se i ne stalvja u naziv dxva ... to se podrazumeva, to sto stavljaju AVCHD, DXVa naglavaju ono sto je stanrad i sto svako danas radi :), nadji jedan noviji film koji nije 5.1... :)
problem su stari ripovi jer su tada neki encoderi terali inat i mislili da imaju mnogo pobljsanja sa 5.1
problem su i sto je jedno vreme x264 bio broken sa nekim paramterima tipa b-pyramid i slicnim pa je dxva narusen iako je level 4.1

SCenske ripove tipa reifend,infamus,septic i ripove tipa wiki eureka necu ni da pominjem imaju mnogo bitnije nedostakte od Level profila ...


Popcorn sa novim firmwareom podrzava i 5.1, takodje i wd

I da slika ne zaostaje u kvlaitetu preko dxva ako sve radi kako treba ;) MadVR moze i sa dxva
 
Poslednja izmena:
To je do filmova.
ATi moze da odradi L4.1 ripove, a nVidia pored njih i L5.1 preko DXVA.
Pricalo se o tome po forumu, potrazi postove weasel-a i ilidan-a (sa jednim L :)) .
Kad god pustis neki L5.1 rip (a takvih je puno starijih, danas bi uglavnom trebalo da se rade kao L4.1) tebi ne radi DXVA.

ATI bez problema radi sa L5.1 ripovima koristeci DXVA. ;)
 
Problem nije level vec broj referetnih frejmova
Level flag moze da se stavi na sta god se pozeli
 
Problem nije level vec broj referetnih frejmova
Level flag moze da se stavi na sta god se pozeli

U pravu si.
Da budem precizniji, bez problema pustam test-klip sa 9 referentnih frejmova (Quantum of Solace HD H264 L5.1 9 Reframes Trailer). :)
Probano sa MPC-HC (neki od novijih buildova), VLC, Splash Lite i SPlayer (MPC-HC rip off).
Ako neko ima link ka nekom test-clipu sa vise refrejmova rado cu probati i to. :)
 
Poslednja izmena:
Ne mogu svi ripovi jer vecina filmova se NE Enkodira sa ukljucenom opcijom za DXVA kompatibilnost.

Ne koristim DXVA ali me bas zanima tvoje licno misljenje kao merodavnog (u procentima) koliko ripova koje izlaze u javnost je zaista i DXVA "ready"?
 
Nazad
Vrh Dno