Šta je novo?

Resenje za (skoro) sve ATI probleme (AGP, PCI-E & Mobility)

Jovyland

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
27.12.2006
Poruke
6,358
Poena
575
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 5600
Matična ploča
MS B350M Mortar Arctic
RAM
16GB DDR4 HyperX 3200Mhz
GPU
XFX Qick RX 6700XT
Storage
1 TB SSDa + 3TB HDDa
PSU
Seasonic MII EVO 520W
Monitor
LG 29WK600
Laptop
HP Pavilion Aero 13
Steam
jovyland
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
atihj4.jpg



Ako imate problem sa ATI Radeon grafickom kartom pocev od serije 9xxx (AGP), pa sve do najnovije 4xxx, predlazem da prvo bacite pogled na moguca resenja, pre kidanja zivaca i reklamiranja (mozda ispravne) karte. Takodje, da ne bi uzaludno trosili dragoceno vreme u otklanjanju problema, prvo pogledajte da li se vasa graficka karta nalazi na listi problematicnih.

Najcesci problemi:

- BSOD (pucanje fajla ati2dvag.dll, ati3duag.dll,...)
- Zakucavanje u igrama (zamrzavanje slike, restart, gasenje i paljenje monitora uz odmrzavanje igre)
- Crn ekran nakon instalacije drajvera pri ulasku u Windows (Stand by, No Signal)
- Graficke anomalije u igrama (gubljenje i treperenje textura, raznobojni trouglovi, linije, kvadrati,...)


Preventiva:

- Proverite da li je vase napajanje dovoljno jako za graficku kartu koju imate.
- Budite sigurni da ste kartu lepo ubacili u slot i da je povezana na dodatno napajanje (ako je potrebno).
- Proverite da li je kabal graficka-monitor dobro povezan.
- Oborite clock graficke i procesora ako su overklokovani.
- Testirajte RAM memoriju programom MemTest.
- Ako ste imali neku drugu graficku kartu (nVidia npr.) obavezno ocistite drajvere programom DriverCleaner iz Safe Mod-a. (preporucujem format i instalaciju novog operativnog sistema)


Pre primenjivanja bilo kog od dole navedenih postupaka obavezno instalirati sledece:

- Najnoviji verziju DirectX 9 (Samo za Windows XP)
- NET Framework Version 1.1
- NET Framework Version 2.0 (isporucuje se i uz Catalyst drajvere)
- Najnovije drajvere za chipset i zvucnu kartu (skinuti sa sajta proizvodjaca)
- Najnovije drajvere za graficku kartu



Problematicne ATI Radeon karte sa domaceg trzista:

* Felericne karte koje su iz fabrike izasle sa nekim nedostatkom/bagom koji nije moguce resiti i koje obavezno treba reklamirati
* Felericne karte koje su iz fabrike izasle sa nekim nedostatkom/bagom koji je moguce resiti hardversko/softverskim intervencijama
* Karte koje karakterisu neke osobine vredne spomena koji je moguce promeniti hardversko/softverskim intervencijama (velika buka, visoka temperatura, lose hladjenje,...)
* Ispravne karte sa kojima clanovi foruma imaju odredjene probleme/zamerke

*Gainward HD 4850 512MB Golden Sample (GS) - neispravna serija karti koje su proizvedene do 18. septembra sa bakarnim hladnjakom moguce je zameniti novim sa niklovanim hladnjakom
*Sapphire HD 4870 512MB - karte sa serijskim brojem 188-01E85-001SA, SKU#11133-00 izazviju razne probleme (uglavnom visoke temperature) zbog bagovitog BIOS-a i potrebno je flesovati NOVI BIOS koji resava problem
* Gigabyte HD 4850 512MB Zalman - karta sa bucnim Zalman kulerom koji trenutno nije moguce stisati (osim zamenom kulera)
* Gigabyte HD 4670 512MB (GV-R467D3-512I) - previse bucan kuler ciji broj obrtaja trenutno nije moguce smanjiti (osim zamenom kulera)
* Gainward HD 4870 512MB Golden Sample (GS) - karta ima dva kulera od kojih je jedan 70mm i vrti se na max br. obrtaja i pritom je dosta bucan. U dobro provetrenom kucisti, moguce je iskljuciti ovaj kuler uz minimalan rast temperature (memorije) i znatno smanjenje buke.
* Powercolor 4870 PCS+ 512MB - konstantno ubrzavanje i usporavanje kulera na karti u 2D modu i najnoviji bios karte ne resava problem (prijavio user zerbah)



- Crn ekran nakon instalacije drajvera pri ulasku u Windows (Stand by, No Signal)

- Iz Safe Mod-a izbrisite stare drajvere programom DriverCleaner
- Skinite i instalirajte poslednje Catalyst drajvere ukljucujuci i Catalyst Control Center (CCC). (Ne restartujte kompjuter!)
- Podesite rezoluciju na 640x480 u 32-bit paletu boja.
- Restartujte masinu i problem bi trebao da bude resen. (ako nije pogledajte *)
- Otvorite CCC idite na Advanced -> Properties -> Attributes.
- U Monitor Attributes iskljucite (uncheck) 'Use Extended Display Identification Data (EDID)
- Stavite maksimalnu rezoluciju koju vas monitor podrzava (npr. 19" 1280x1024 na 60Hz).
- Problem resen!

*: Ako nakon ovog i dalja imate problem, butujte pc u VGA modu. Ovaj mod koristi drajvere graficke karte (za razliku od Safe Mod-a), ali koristi najniza moguca setovanja razolucije i boja. Ako iz ovog moda ne uspete da udjete u CCC -> Advanced i podesite navedene parametre, probajte iz istog moda da reinstalirate samo drajvere (bez CCC-a) i restartujte i butujte Windows normalno. Sada bi trebalo da imate sliku na ekranu u niskoj rezoluciji (640x800 ili 800x600) uz par gasenja monitora u prvih 30-ak sekundi.



- Graficke anomalije u igrama (gubljenje i treperenje textura, raznobojni trouglovi, linije, kvadrati,...)

Problem se najcesce javlja pregrevanjem GPU-a ili memorije graficke karte, a ako sledeci postupak ne resi problem, karta je najverovatnije neispravna.

Proverite da se vasa karta ne pregreva pokretanjem CCC-a -> ATI Overdrive -> kliknite na ikonu kljuca -> cekirajte "Enable manuel fan control" -> prevucite slajder na skali do kraja (100%) -> kliknite na dugme Applay, a zatim na OK i ponovo isprobajte igru(e) sa kojom imate problema.





- BSOD (pucanje fajla ati2dvag.dll, ati3duag.dll,...uz gresku 0x000000EA, 0x0000008E,...)

Ako vam se ikad desilo da vam masina zakuca uz plavi ekran sa bagom u ati2dvag.dll fajlu i greskom tipa 0x000000EA...znajte da niste jedini. Ovaj problem se zadaje glavobolju mnogim ljudima sirom sveta a pravi uzrok i sigurno resenje jos uvek nisu poznati. Problem se u 90% slucajeva javlja Intel chipset + ATI Radeon kombinaciji. Problem je kulminirao poslednjim Intel-ovim chipsetom (P45 i P43) i mnogo ljudi se upravo zali na pomenute simptome sa ovom kombinacijom. I ATI i Intel vec godinama cute ovim povodom, bez ikakvog obrazlozenja ili moguceg resenja.

Problem se manifestuje pucanjem ati2dvag.dll i ati3duag.dll fajlova koji izazivaju bsod, zakucavanje masine, gasenje i paljenje monitora, restart,... Ovaj problem se zapravo vuce jos sa pojavom Radeon 9xxx serije preko X8xx, X1xxx, HD2xxx, HD3xxx, pa do najnovije HD4xxx serije, a sigurno resenje postoji samo za karte sa AGP slotom.

Googlajte malo i videcete da su svi forumi preplavljeni slicnim problemima.

http://www.modernstreet.com/general/ati2dvag-problem/



Resenje za AGP karte

Desni klik na My Computer
Properties
Hardware (Tab)
Device Manager (dugme)
Klik na [+] pored System devices
Desni klik na CPU to AGP Controller (ovo se razlikuje na razlicitim masinama (npr. SiS AGP)
Update Driver (dugme)

Select Install from a list or specific location (Advanced)
Next (dugme)
Selektovati Don't search. I will choose the driver to install.
Next (dugme)
Selektovati PCI standard PCI-to-PCI bridge
Next (dugme)
Finish (dugme)
Restart.


Resenje za ATI Mobility Radeon.

- Skinite i instalirajte Microsoft MSXML 6.0
- Skinite i instalirajte program ModTool (program je namenjen za ATI Mobylity Radeon kartama i sluzi za modifikaciju drajvera, ali moze da resi problem i na desktop masinama)
- Iz Safe Mod-a izbrisite stare drajvere programom DriverCleaner
- Nakon restarta rapakujte nove drajvere na npr. "C: \ ATI \", ali nikako nemojte da instalirajte drajvere, vec prekinite instalaciju.
- Pokrenite program ModTool, kliknite na Browse i selektujte folder raspakovanih drajvera (npr. "C: \ ATI \ SUPPORT \ 8-10_xp32_dd_ccc_wdm_enu_...), a zatim na dugme Modify. Sacekajte da zavrsi sa modifikacijom drajvera.
- Pokrenite modifikovane drajvere i restartujte masinu.


Resenje za PCI-E (nece vam se svideti)

1. Instalirajte najnovije ATI Catalyst drajvere (prethodno ocistite stare programom DriverCleaner iz Safe Mod-a)

2. Fleshujte najnoviji BIOS maticne ploce

3. Ako nijedan od prethodna dva postupka ne pomogne, probajte kartu na drugoj masini (pozeljno AMD) i ako nema problema zamenite ili maticnu plocu ili graficku kartu. Ako se slicni ili identicni simptomi javljaju i na drugoj masini karta je verovatno neispravna.

Zakljucak: 99% neslaganje karte i ploce, koliko god glupo zvucalo.



--------------------------------
Potrudicu se da temu azuriram novim stvarima u cilju smanjenja otvaranja onih slicne tematike.

:wave:
 
Poslednja izmena:
Svaka cast Jovyland, vrlo lepo sastavljeno i veoma korisno
 
Sjajan post. shteta shto nema malo vishe o novijim kartama :)
 
Svaka cast za trud i koristan post !

P.S. : Sad ce da se pojavi neko i da za ovo "Problem se manifestuje pucanjem ati2dvag.dll i ati3duag.dll fajlova koji izazivaju bsod, zakucavanje masine, gasenje i paljenje monitora, restart,... Ovaj problem se zapravo vuce jos sa pojavom Radeon 9xxx serije preko X8xx, X1xxx, HD2xxx, HD3xxx, pa do najnovije HD4xxx serije, a sigurno resenje postoji samo za karte sa AGP slotom." kaze "meni se to nikad nije desilo, shta lupetash" :d :d, kao shto to obicno biva...
 
Hvala svima! ;)

Svaka cast za trud i koristan post !

P.S. : Sad ce da se pojavi neko i da za ovo "Problem se manifestuje pucanjem ati2dvag.dll i ati3duag.dll fajlova koji izazivaju bsod, zakucavanje masine, gasenje i paljenje monitora, restart,... Ovaj problem se zapravo vuce jos sa pojavom Radeon 9xxx serije preko X8xx, X1xxx, HD2xxx, HD3xxx, pa do najnovije HD4xxx serije, a sigurno resenje postoji samo za karte sa AGP slotom." kaze "meni se to nikad nije desilo, shta lupetash" :d :d, kao shto to obicno biva...
Check King Soopers Ad and Piggly Wiggly Weekly Ad.

Tog cu da banujem dozivotno. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Svaka chast Jovy, pravi primer korisnog i potpuno kompletiranog posta koji ce sluziti mnogima nadam se u korisne svrhe, bilo ko da napise nilo sta vezano za nV u ovom postu brishi odmaaaa :)

:wave:
 
resenje za pucanje ati2dvg.dll je kod mene:

1. iskljuci ati overdrive
2. skini riva tjuner i podesi low level overkloking, tj overklokuj kartu iz njega. Ako neces da overklokujes, digni frekvencije za makar 1-2mhz. Ovo ce ugasiti atipower play i njegovo perverzno menjanje klokova sa 2D u 3D mod svakih 0.5sec i spreciti zapucavanje karte, drajvera, windowsa ili neceg treceg.

Problem najverovatnije lezi u tome sto naponska sekcija ne moze da odreaguje dovoljno brzo da isprati promene takta. Ako je lose izvedena - puca ati2dvg.dll

IMO, ati ima opasnih problema sa drajverima koje vuce godinama. VPU recover i dalje zeza, ati2dvg krlja godinama, CCC naprosto nestaje posle nekog vremena odnosno nece da se uapli (resenje je opisano u jovy-jevom postu i veoma je dosadno i zamorno bakcati se time, u mom slucaju svake nedelje (posle instalacije fallout-a 3 prestao je opet da mi radi CCC i nemam nameru vise da se njakam))
 
Poslednja izmena od urednika:
Promenio sam najmanje desetak ATI grafickih kartica u poslednjih 5-6 godina i nikakvih problema od gore navedenih nisam imao.Vece probleme sam imao sa Nvidia karticama koje su uvek bile sporije u igrama osim u zadnjih godinu dve kada su se najzad oporavili i pruzili performanse dostojne igranju.Tek od serije 7xxx su postali ono sto je Radeon bio godinama unazad.
Ono sto je napisano za ATI Mobilty Radeon ne valja,jer sam time izgubio rezoluciju 8000X600 i 1024X768 i imao sam dve crne trake sa strane,slika mi je suzena,tako da sam morao da u svakoj igri namestam native rezoluciju tj 1280 X 800 i gubio na performansama.Jeste da je to nacin da se instaliraju najnoviji drajveri ali u praksi nije bas delovalo (pokusao sam da instaliram catalist 8.10).
 
Poslednja izmena:
Svaka čast Jovy. Jako koristan info. Već sam spomenuo u drugoj temi da moj drugar ima apsolutno isti problem. Ovo ga je spasilo muke. Doduše, moraće da promeni ploču ali šta da se radi.

Hvala još jednom !!!
 
Citam i ne verujem ocima sta vidim - postove gde se pominje nV brisati, ukoliko se ne resi problem promeniti PLOCU, a ne karticu?!?! Ljudi, pa zar nije logicnije resenje ako nista od navedenog ne upali jednostavno promeniti grafiku nego cupati celu plocu??!?! I za kraj da napisem NE, nisam NVIDA fan. Imam jos jedan racunar u kome se nalazi 2600pro i na kojem nema nikakvih od gore navedenih problema (doduse taj racunar se uglavnom koristi za surf i gledanje filmova).
 
Citam i ne verujem ocima sta vidim - postove gde se pominje nV brisati, ukoliko se ne resi problem promeniti PLOCU, a ne karticu?!?! Ljudi, pa zar nije logicnije resenje ako nista od navedenog ne upali jednostavno promeniti grafiku nego cupati celu plocu??!?! I za kraj da napisem NE, nisam NVIDA fan. Imam jos jedan racunar u kome se nalazi 2600pro i na kojem nema nikakvih od gore navedenih problema (doduse taj racunar se uglavnom koristi za surf i gledanje filmova).

Jel sam ja napisao promeniti plocu a ne kartu ili promeniti plocu ili kartu? :trust:
 
Jel sam ja napisao promeniti plocu a ne kartu ili promeniti plocu ili kartu? :trust:

Idemo u daleki offtopic, nigde nisam tebe licno prozvao vec se moj post odnosio globalno na ovaj tred ukljucujuci i komentare. Svaka cast na temi, zaista zasluzuje sticky - skidam kapu na ulozen trud. Konkretno za zamenu ploce komentar je bio na alex303-ov post (tik iznad mog).
 
Svaka čast, sjajan post! :Klanjanje

Ako se još neko posle ovoga bude žalio, lifetime ban :d
 
Idemo u daleki offtopic, nigde nisam tebe licno prozvao vec se moj post odnosio globalno na ovaj tred ukljucujuci i komentare. Svaka cast na temi, zaista zasluzuje sticky - skidam kapu na ulozen trud. Konkretno za zamenu ploce komentar je bio na alex303-ov post (tik iznad mog).

Moja greska, izvinjavam se. :wave:

Jos jednom hvala svima! Potrudicu se da bar na mesecnom nivou azuriram listu problema/resenja.

@gx-x
Unecu tvoje resenje u listu.
:wave:
 
Poslednja izmena:
Apelujem na sve koji su resili problem bilo koje vrste vezan za ATI graficke karte, da resenje, odnosno postupak otklanjanja problema okace ovde.
 
Svaka cast Jovy za trud ;) , sve na jednom mestu, thanks. Meni je ostalo jos da kupim graficku, i planiram neki ATI, ali posle svih prijavljenim problema nekolicine usera vec se pomalo plasim da cu morati da konsultujem ovu temu za resavanje nekih problema :) Za sada znam sledece: ne uzimati Gainward 4850 GS sa bakarnim heatpipeovima, 4870 GS jer se "dere sedmica" na naponskoj :D, onda Sapphire 4870 kartu sa serijskim brojem 188-01E85-001SA,SKU#11133-00, navodno imaju fu*k-up neki, pa onda Gigabyte 4850 sa Zalmanom uzimati samo ako mogu negde da nabavim regulator brzine ventilatora, 4850 sa referentnim samo ako planiram da kupim neki bolji kuler itd. Jel ima jos nesto? E da, jos sam cuo da je neko imao problem sa neslaganjem neke 4850-ke sa Asus p5q, a ja imam bas tu plocu. Eto. I posle ovoga ostale su samo nVidine karte :d .Dobro nije bas tako, malo se zezam, ali cinjenica je da ponekad treba imati i srece sa hardverom, neko sa istim komponentama ima, neko nema problema.
 
Da dodam da Powercolor 4870 PCS+ 512MB koji imam u mashini ima bug da mu se ventilator stalno ubrzava i usporava u 2D modu (prvo se zaustavi, pa kad temperatura dodje do 60 stepeni ode na 100%, pa se posle nekoliko minuta opet zaustavi). Novi BIOS od Powercolor-a ne pomaze, ali zato moze da se sredi problem sa korishcenjem Riva Tunera ili budzenjem BIOS-a sa Ati Bios Editorom (ja sam odradio ovo drugo, ali imajte u vidu da vam onda ode garantija).

I josh jedna stvar - iako su Ati drajveri uglavnom loshiji od NV drajvera pod XP-om, u Visti je situacija obrnuta, tako da ima smisla uzimati Ati ako cete da se igrate pod Vistom.
 
Poslednja izmena:
E krastavac, steta za tu kartu. Ima i solidno hladjenje, i fabricki je oc-ovana. Cak sam razmisljao i o toj karti ali su cene onda otisle gore.
 
Dodao sam i listu problematicnih grafickih karti. :)
 
Apelujem na sve koji su resili problem bilo koje vrste vezan za ATI graficke karte, da resenje, odnosno postupak otklanjanja problema okace ovde.
Prvo da ispostujem autora... bravo majstore. Prava stvar od tebe. Hvala.
A sada da se osvrnem na citat gore. Znaci posedujem laptop sa Ati Radeon
HD 3650 512MB grafikom. Pri pogledu na CCC vidim "skromni" centar. Slika1
Modujem sa ModTool-om i nista se znacajno ne promeni. Sledi uninstal ModToll-a i citavog Catalista, restart i nanovo instal Catalista bez modovanja. Rezultat: nema
CCC-a na "desnom kliku", nema ikone u donjem toolbaru, mada je Ati svoje driver-e
uredno spakovao u C:/Ati i u C:/ProgramFiles/Ati technology.... Popi*** i ponovo uradim uninstal, restart, pa instalisem preko ModTool-a kao sto mi je i preporuceno
i dobijem sve. Ikonu u donjem desnom uglu, CCC pri desnom kliku misa i "tree" je
mnogo "razgranatije" kao sto se vidi. Slika2. Pozdrav.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    56.8 KB · Pregleda: 268
  • 2.jpg
    2.jpg
    103.2 KB · Pregleda: 265
Dodajem:
DFI sa x38 i x48 setom cipova |samo ako je bios Xxxxx829| u kombinaciji ATI 48xx serijom rezultuju gubljenjem dvi signala pri boot-u i ulasku u win.
Razresenje, vratiti se na Xxxxx725, ili ako je neko probao XxxxxA02, a ima ovu kombinaciju HW-a neka javi sta se desava :p
edit, svaka cast za trud i post :wave:
 
Poslednja izmena:
Svaka cast Jovy za trud ;) , sve na jednom mestu, thanks. Meni je ostalo jos da kupim graficku, i planiram neki ATI, ali posle svih prijavljenim problema nekolicine usera vec se pomalo plasim da cu morati da konsultujem ovu temu za resavanje nekih problema :) Za sada znam sledece: ne uzimati Gainward 4850 GS sa bakarnim heatpipeovima, 4870 GS jer se "dere sedmica" na naponskoj :D, onda Sapphire 4870 kartu sa serijskim brojem 188-01E85-001SA,SKU#11133-00, navodno imaju fu*k-up neki, pa onda Gigabyte 4850 sa Zalmanom uzimati samo ako mogu negde da nabavim regulator brzine ventilatora, 4850 sa referentnim samo ako planiram da kupim neki bolji kuler itd. Jel ima jos nesto? E da, jos sam cuo da je neko imao problem sa neslaganjem neke 4850-ke sa Asus p5q, a ja imam bas tu plocu. Eto. I posle ovoga ostale su samo nVidine karte :d .Dobro nije bas tako, malo se zezam, ali cinjenica je da ponekad treba imati i srece sa hardverom, neko sa istim komponentama ima, neko nema problema.

Hvala na "all in one" postu. :) Ubacio sam karte koje si naveo u prvi post.

Da dodam da Powercolor 4870 PCS+ 512MB koji imam u mashini ima bug da mu se ventilator stalno ubrzava i usporava u 2D modu (prvo se zaustavi, pa kad temperatura dodje do 60 stepeni ode na 100%, pa se posle nekoliko minuta opet zaustavi). Novi BIOS od Powercolor-a ne pomaze, ali zato moze da se sredi problem sa korishcenjem Riva Tunera ili budzenjem BIOS-a sa Ati Bios Editorom (ja sam odradio ovo drugo, ali imajte u vidu da vam onda ode garantija).

I josh jedna stvar - iako su Ati drajveri uglavnom loshiji od NV drajvera pod XP-om, u Visti je situacija obrnuta, tako da ima smisla uzimati Ati ako cete da se igrate pod Vistom.

Hvala i ti si u prvom postu. ;)


Prvo da ispostujem autora... bravo majstore. Prava stvar od tebe. Hvala.
A sada da se osvrnem na citat gore. Znaci posedujem laptop sa Ati Radeon
HD 3650 512MB grafikom. Pri pogledu na CCC vidim "skromni" centar. Slika1
Modujem sa ModTool-om i nista se znacajno ne promeni. Sledi uninstal ModToll-a i citavog Catalista, restart i nanovo instal Catalista bez modovanja. Rezultat: nema
CCC-a na "desnom kliku", nema ikone u donjem toolbaru, mada je Ati svoje driver-e
uredno spakovao u C:/Ati i u C:/ProgramFiles/Ati technology.... Popi*** i ponovo uradim uninstal, restart, pa instalisem preko ModTool-a kao sto mi je i preporuceno
i dobijem sve. Ikonu u donjem desnom uglu, CCC pri desnom kliku misa i "tree" je
mnogo "razgranatije" kao sto se vidi. Slika2. Pozdrav.

Drago mi je da si resio problem.

Dodajem:
DFI sa x38 i x48 setom cipova |samo ako je bios Xxxxx829 tj. poslednji| u kombinaciji ATI 48xx serijom rezultuju gubljenjem dvi signala pri boot-u i ulasku u win.
Razresenje, vratiti se na Xxxxx725, ili ako je neko probao XxxxxA02, a ima ovu kombinaciju HW-a neka javi sta se desava :p
edit, svaka cast za trud i post :wave:

Hvala! Imam u planu da ubacim i listu kombinacija ploca/chipset i grafickih koje se "ne vole", pa kada budem bio siguran u neku takvu kombinaciju (min. 2 slucaja sa istim problemom) i to cu uneti u prvi post.
 
Imam powercolor 4850. Na 100% loada drzi 106C na 60% brzine fan-a (buka na granici izdrzljivosti). Ne vidim drugo resenje osim drugog coolera ili resenja da igram nesto sto koristi karticu do 50% (tada je oko 93C). Sramotno je da proizvode takvo nesto.
 
Imam powercolor 4850. Na 100% loada drzi 106C na 60% brzine fan-a (buka na granici izdrzljivosti). Ne vidim drugo resenje osim drugog coolera ili resenja da igram nesto sto koristi karticu do 50% (tada je oko 93C). Sramotno je da proizvode takvo nesto.

ochisti hladnjak..one bakarne tunelchice(ako ti je referentna, pretpostavljam) i meni je tako pa sam ochistio i sad je sve u redu. brzo se nakupi prashina!
 
Одлично упутство, баш је било крајње време да неко састави овако нешто.

Додао би једну ствар, при преласку са Нвидије на Ати најпаметније је реинсталирати систем. Ево мог случаја од пре два дана.

У комп у којем је био 9600ГТ убацим 4850. Пре тога је наравно била одрађена процедура са driver cleaner-om. Инсталирам 8.10 и ту крећу проблеми. Игре пуцају, боје су ми ударене, прозори коче и 300 других чуда. После реинсталције све нестаје и перформансе скачу. Нисам посебно мерио али она коцка у ати тулу
ми је пре реинсталације имала 900 фрејмова а после 1200 :D (и наравно игре иду боље).

Значи ради без реинсталације, али ако нећете главобољу онда реинсталирајте.
 
I ja stalno menjam tabor (ATI - nVidia) i da dodam jedan savet.

Čišćenje starih Drivera u safe modu odraditi sa starom karticom, pa ugasiti komp i staviti novu.

Ovo mi je lično napravilo super zezanje kada sam jednom menjao tabor.
Lepo sam izvadio karticu, zamenio je, BSOD, za BSOD ... neće safe mode ...

Epilog trči nazad po staru karticu, deinstaliraj, stavljaj novu ....
 
@jovyland
kralju! extra post!

@manve
uzmi lepo i ochisti kuler na toj tvojoj powercolor, garant ti se napravio tepih od prashine oko ventilatora. produvaj sa kontra strane, a najbolje ako imash kompresor pri ruci :)
 
Nije flame, ali krastavac, ja cu morati, posle ovog thread-a, bas dobro da razmislim pre nego sto se odlucim za kupovinu neke Ati 4850/4870, morao sam da kazem, bilo jace od mene :D.
Brisite ako smeta...
 
Nazad
Vrh Dno