Šta je novo?

Industrija igara

Tacnije, kostala je 100 miliona dolara, najskuplja igra u istoriji. :zgran:

GTA 4's Production Budget Estimated at $100M

Rockstar North president Leslie Benzies revealed in an interview that the recently released Grand Theft Auto IV (PS3, X360) had a budget of roughly $100 million, marking the title as the most costly development of any game to date.

GTA IV's massive budget pins the title above the previous front-runner Shenmue, released for the Dreamcast in 2000 and costing an unprecedented $70 million to produce.

"It's like making a theatre production, a few movies and an album all to fit into one package," Benzies told the Times Online.

Benzies also noted that about 1,000 people pitched in on the game's development. Beyond the expected tasks of programming and design, Rockstar also set up time-lapse cameras on New York rooftops to capture the correct intensity of the rain, and took over 100,000 photographs on location to piece together Liberty City.

http://www.shacknews.com/onearticle.x/52464

Dakle, oko hiljadu ljudi u timu..
 
Још мало тужне триче и заплакаћу :d, а можда и изнедрим неки народњак типа: "Отишо је Рокстар није реко збогоооом" :D
 
Tacnije, kostala je 100 miliona dolara, najskuplja igra u istoriji. :zgran:



Dakle, oko hiljadu ljudi u timu..

Okej...sad izracunaj koliko su zaradili(bez onih 500k dusa sto su dali 200din. ili nisu dali nista)...
Jel si uradio? Ok...
Sad podvuci crtu i izracunaj koliko je bruto.
I?
Poenta price je:
"Piraterijom GTA4 igre, oni nisu izgubili ama bas nista, jer su i oni koji su imali verbatim kopiju kupili original. Zasto? Zato sto igra valja i treba je imati u kolekciji".
S'toga dolazimo do zakljucka da piraterija ne steti izdavackim kucama i razvojnim studijima vec iskljucivo kvalitet naslova u koji je ulozen novac.
PS.
Ja do sada nisam cuo da se Take Two zalio na pirateriju iako je oboren rekord na TL-u u borju downloada GTA4 a sumnjam da je sitauacija bila drugacija na ostalim trackerima?!?

Naravno, stoji sve sto si ti gore napisao samo ne treba uzimati sve zdravo za gotovo.
 
Poslednja izmena:
dam 80 dindzi za igru

ako je neko puko pare na igru, da li ti znaci da igra treba da bude skupa?

ne shvatam da igra moze da kosta 100 miliona...mislim sve je to otislo u pogresnom pravcu...bas me briga za to koliku su im troskovi i slicno tome...propadaju oni kojima su troskovi veliki.
Za dobru igru treba tim od 15 tak ljudi sa platama od 15*100.000 $ + oprema od 50.000*15= 750.000$...dakle 2.250.000 $ za mega igru ne racunajuci ideju bez koje nema igre...u svakom slucaju u pitanju su milioni na prste ruke a ne 100 miliona.

takva igra treba da kosta 80 dindzi maksimalno i ako je dobra treba da se proda u par miliona primeraka sto je za trziste od 100.000.000 ljudi samo par posto trzista a to iole dobra igra moze da uradi za 80 dindzi...

e to sto igra kosta 100 miliona videli smo kako reaguje wall street u zadnje vreme...popucase prenaduvani baloni
 
Poslednja izmena:
Aha, najbolje da je s*anje, video si je na konzoli predpostavljam, video da nije 16xAA i 48xAF, i iz ogorcenosti sto je jos nema na Mininovi za PiSi si doneo odluku da je s*anje? :)
Mnogo je overhypovana i mogla je biti i bolja, ali je odlicna u svakom slucaju..

@ Zozzon

To "samo skinu torrent da probaju igru" pricaj nekom drugom ;) Uostalom videcemo prodaju za PC na kraju godine...

EDIT: 80 dindzi ahahahahaha, zaebo si i G@W-a :d
 
Poslednja izmena:
Aha, najbolje da je s*anje, video si je na konzoli predpostavljam, video da nije 16xAA i 48xAF, i iz ogorcenosti sto je jos nema na Mininovi za PiSi si doneo odluku da je s*anje? :)
Mnogo je overhypovana i mogla je biti i bolja, ali je odlicna u svakom slucaju..

@ Zozzon

To "samo skinu torrent da probaju igru" pricaj nekom drugom ;) Uostalom videcemo prodaju za PC na kraju godine...

EDIT: 80 dindzi ahahahahaha, zaebo si i G@W-a :d

Hihi, kakav si ti lik. :)
Ali ja te potpuno razumem. ;)
Zaista je tesko biti primoran da placac igru po 50ak evra, da bi se igrao na svojoj omiljenoj platformi. Isti sam i ja problem imao(u glavi) kada sam posedovao Nintendo GC. Dok su svi igrali 14.000 piratskih igara na PS1 i 2 ja sam morao da kesiram po 30-40 evra za jednu jedinu igru. I ono...dok ti se gomila ljudi smeje u lice u fazonu: "koji si tenkre, je*es GC kada moras da kupujes originale"...ti i dalje mislis da postupas pravilno time sto placas puni iznos ali negde duboko u svom ormanu krijes crnu maramu sa nacrtanom kosturskom glavom i nataci ces je na glavu prvom prilikom cim se pojavi modchip za PS3. Onda ces razmisljati isto kao sto si nekada. ;)
 
Nije poenta GTA (koji je ****** ako se poredi sa tim koliko je para uloženo u njega i šta je na kraju dobijeno za te pare), već je poenta da su sve te cene prenaduvane i da definitivno ne isporučuju kvalitet u odnosu na novac koji je u njih uložen. Sa druge strane izdavači tih igara ubiraju kajmak i bogate se enormno, a da nemaju veze sa proizvodnjom tih igara, a programeri i scenaristi im predstavljaju potrošnu robu koji ovi plate 6000€ mesečno i svi srećni. Sigurno oni čak i sa ovolikom piraterijom mogu da izguraju da zarade debelo, ali ne, oni hoće uvek još i još i još, a nama prodaju priče koje nisu u postpunosti istinite (malo su zamaskirali to kome idu pare). Ko svi političari na svetu.

Nemojte samo da izigravate puritance ovde sa pričama o pirateriji jer sam siguran da svako od vas imao nekad bar jedan nelegalan program na kompu (što je opet preblago poređenje). Treba kupiti ono što valja, a ne svaki junk koji se pojavi na tržištu. Ja imam bar 10ak originalnih igara, programa itd...
 
@ Zozzon

Hehehe ;)
Ne znam da li si pratio neka moja pisanja o ovome u drugim temama, ali ja sam PS3 uzeo samo zbog par ekskluziva koje nigde nema, pre toga igrao sam jednu igru godisnje na PC-u :)
Dakle nisam lik koji bi igrao sad ovaj Quantum of Solace recimo, samo zato sto je dzabe, igram samo kvalitetne naslove i za njih samo i imam vremena, iskren sam 200 %.. Za multiplayer naslove koji se cuvaju i mogu uvek da se igraju, uopste nije problem original, kao i za neke single player koje ne mogu da se propuste, jer realno, koliko ih to ima kvalitetnih, na svim platformama? One koje nisu bas EPIC, i znas da ih realno nikad vise neces igrati, zamenis sa nekim za neku drugu, pa cak nisi ni u gubitku finansijski...
 
Poslednja izmena:
Ako je stvarno pravilo 1000 ljudi ko sto kazes onda jeste tezak shit. 1000 ljudi za 4 godine moze ceo operativni sistem da napravi a ne video igru. Kakvih bre 400-1000 ljudi, to su gluposti.

100 milijuna my ass.

Znas li ti uopste zasto igre kostaju koliko kostaju. Osiguranje od rizika ukoliko se ispostavi da je igre tezak krsh pa je kupi oko ~100k ljudi.
 
O boze...
 
Nije poenta GTA (koji je ****** ako se poredi sa tim koliko je para uloženo u njega i šta je na kraju dobijeno za te pare), već je poenta da su sve te cene prenaduvane i da definitivno ne isporučuju kvalitet u odnosu na novac koji je u njih uložen. Sa druge strane izdavači tih igara ubiraju kajmak i bogate se enormno, a da nemaju veze sa proizvodnjom tih igara, a programeri i scenaristi im predstavljaju potrošnu robu koji ovi plate 6000€ mesečno i svi srećni. Sigurno oni čak i sa ovolikom piraterijom mogu da izguraju da zarade debelo, ali ne, oni hoće uvek još i još i još, a nama prodaju priče koje nisu u postpunosti istinite (malo su zamaskirali to kome idu pare). Ko svi političari na svetu.

Nemojte samo da izigravate puritance ovde sa pričama o pirateriji jer sam siguran da svako od vas imao nekad bar jedan nelegalan program na kompu (što je opet preblago poređenje). Treba kupiti ono što valja, a ne svaki junk koji se pojavi na tržištu. Ja imam bar 10ak originalnih igara, programa itd...
Oko prve teze potpuno grešiš. Naravno da 95% igara ne opravdava uloženo, kao što 95% bilo kojih proizvoda, ako gledaš čisto njihov broj primeraka, ne opravdava uloženo. Zato svi koji kupuju kupuju ono što opravdava, odnosno ono što valja. Svi pričaju kako igre u zadnje vreme ne valjaju i sl. a isto je tako bilo i pre 10 godina. Samo što onda nismo imali net da svlačimo ama baš sve što stigne. Mislim, krastavac, treba se prisetiti...

Dalje, ta prosečna plata ti apsolutno ništa ne govori. Tako je u mnogim firmama prosečna plata 700-1200 evra - zato što glavne baje dižu prosek, a veliki broj ljudi radi honorarno. Mislim, nema teorije da game developeri dobijaju po 6k evra mesečno, to samo u snovima. Konačno, EA je distributer, znači menadžerija i marketing su ubedljivo najdominantnije delatnosti, a za razvoj igara se sub-contractuju timovi koji prave igre.
 
@ Borise, pa i ja igram samo kvalitetne naslove, upravo igram Dead Space i King´s Bounty The Legend, obe igre su me naprosto oduševile (a verovatno da sam prinuđen samo da kupujem originale, ne bi ni obratio pažnju na njih jer bi bio zaslepljen sa mega hype-om oko FC2, GTA IV, Fallout 3, pitam se zašto ne postoji demo za ove mega-giga igrice :trust:), prešao sam Clear Sky isto odlična igra, naravno ako si imun na dečje bagove. Dopada mi se i Fallout 3, mada imam samo 3-4 sata gameplay-a, tako da ne mogu još da donesem krajnji sud, i msilim da je svima jasno zašto imam rezerve prema ovoj igri. Sa zadovoljstvom sam prešao Warhead, sa društvom pikam NBA 2k9 i PES 2009, preko neta CS:S i TF2.

Far Cry 2 sam instalirao, probao i izašao, možda preko sušnog leta mu i poklonim više pažnje, da imam vremena verovatno bi plaćao i pretplatu za Warhammer Online, posle WoW-a izbegavam mmorpg-ove, mada sa zadovoljstvom iščekujem KotOR mmorpg.

Na hardu na primer imam Bia:HH; C&C: RA3, a kad budem imao vremena sigurno ću im dati šansu...

Sa zadovolstvom iščekujem Left 4 Dead, kojeg uzimam u originalu, istog dana izlazi i GTA IV koji će mi verovatno čamiti na hdd-u pošto se polako bliži januarski rok, a vučem pet ispita koje moram dati, maravno ukoliko želim da budem miran što se tiče faxa do idućeg januara...

Meni se dopao beta mp od CoD 5, odigraću sp i ukoliko bude dobar i ukoliko mi se još bude igrao mp uzeću original (uostalom kao što sam uradio sa svim prethodnim CoD-ovima).

A u međuvremenu izlaze Mirror's Edge, Prince of Persia 4, a po reakcijama obe igre bi trebalo da budu hit, a ko zna možda nekim čudom nešto i urade sa novim NFS-om, mada obećava i Vampire Story, a možda i isprobam Saint Raw 2, ali nešto ne verujem da ću ga nešto igrati.

Pa zatim na proleće Bioshock 2, FEAR 2, Alpha Protocol, Rise of the Argonauts, Empire: Total War, Silent Hill: Homecoming, Tom Clancy's HAWX, ArmA 2,
Dragon Age: Origins, Warhammer 40.000: Dawn of War 2..........etc...

Preko leta da ublaži sušu stiže Hearts of Iron III :banana:, a pošto sam fan serijala original će definitivno pasti.


Da sam prinuđen samo da igram originale, verovatno ne bi ni ulagao pare u PC, jeh baš ću da puknem 400-500e svake prestupne godine i još da uzmem jednu igru u dva meseca (koliko inače i uzimam originale), a verovatno da ne postoji piraterija ne bi bile tako niske cene originala, pa bi mogao da priuštim 2-3 godišnje, a što se tiče razmene igara, bah one igre koje uzmem originalne, definitivno nisu za razmenu niti će ikada biti ;)

A što se tiče morala, manite se tih priča, mene te priče baš ne tangiraju....
 
Poslednja izmena:
Ako je stvarno pravilo 1000 ljudi ko sto kazes onda jeste tezak shit. 1000 ljudi za 4 godine moze ceo operativni sistem da napravi a ne video igru. Kakvih bre 400-1000 ljudi, to su gluposti.
Od tih hiljadu trecina je davala glasove ljudima u igri, razmisli malo, koliko je jos timova u mogucnosti da napravi igru velicine kao GTA, 2 tima (Mafia, koje nema jos od 2002 bas zbog toga sto je mali tim pa im treba vremena za novu verziju i Saints Row kojeg mozda nisam ni trebao da spomenem ali ajd), znaci, imamo jos dve igre slicnog tipa i po tvojoj prici da igra kao sto je GTA moze da se napravi sa manje od 100 ljudi u timu do sada bismo imali bezbroj naslova na tu temu, pa gde su? nesto ih ne vidim...:smash:
 
Aha, najbolje da je s*anje, video si je na konzoli predpostavljam, video da nije 16xAA i 48xAF, i iz ogorcenosti sto je jos nema na Mininovi za PiSi si doneo odluku da je s*anje?

Ili 2d grafika , ili 128xAA i 512xAF , sve izmedju je promasaj . Ali nisam to rekao zbog grafike . Kakvu pricu ima ta igra ? Koliko mozga treba da se koristi da bi se presla ? Kakva je sama mehanika igre ? Jel ima neki specifican smek (likove , humor , muziku , kultnost) ? Jel donosi neku novu ideju kad su igre u pitanju ? Tesko .

Tipicna "sezonska" igra koja ne treba ni da izadje za PC . Ne kazem da je toliko losa , ali je za taj novac moglo da se napravi 10x mnogo boljih igara .

Svi pričaju kako igre u zadnje vreme ne valjaju i sl. a isto je tako bilo i pre 10 godina.

Kako to da se naslovi od pre 10 godina i dan danas igraju , a danasnji "hitovi" traju mesec dana ? Onda valjda nije bilo legitimnih i realnih game review sajtova (poput gamespot-a) pa da ljudi nauce sta valja :S:

I ne kupuju svi ono sto valja . Bas naprotiv . Nadji mi jednu kvalitetnu stvar (bila ona igra , muzika ili komad namestaja) koja se prodaje na masovnom trzistu ?
 
Verujem da je istina negde na sredini. U kojim zemljama u okruzenju se "originali" kupuju na ulicama? Mozda u Crnoj Gori i RS ?
Kako biste se vi zagovornici piraterije stitili da ste Vi vlasnici intelektualne svojine?

P.S
Nisam shvatio onu gornju opasku o Hamiltonu. Nije on kriv sto je sistem bodovanja takav da se favorizuje sakupljanje bodova, a ne osvojena prva mesta. Jos si ti mlad da bi znao da se ranije za I. mesto dobijalo 10 bodova, a za II. mesto 8 bodova. Po takvoj racunici Massa bi bio prvi. Zaboravljas da je prosle godine Masssa morao da propusti Kimija, da bi K.R osvojio titulu i sve je bilo regularno. KAda je Barichello propustio M.S u Austriji svi su ga pljuvali? Jos jedan u nizu primera licemernosti i licnih simpatija.
 
Ne radi se vishe samo o vrednosti intelektualne svojine. Nije problem da li se autor oseca da je prokraden ili ne. Problem je sto je industrija video igara postala krupan biznis. Zato se sve ovo i deshava. Ne idu te pare programerima, one idu nekom Hectoru Ruizu i slicnim smradovima koji sede u bordovima kompanija kao sto je EA. Ne zanosite se tim pricama o pravicnosti i kako mi krademo a Amerika med i mleko. Tacno je da nam je preslo u naviku da ne placamo zabavni softver. Na primer igre kao sto su King's Bounty i World of Goo treba platiti zato sto time direktno podrzavamo razvojne timove. Nece EA propasti zbog piraterije. Ako propadne bice to zbog loshe finansijske politike koju ni fenomelna prodaja nece moci da spreci. A ovaj gubitak sto je filipenko izneo verovatno ima velike veze sa krizom u Americi. Gledate stvari izuvishe usko (da ne kazem kao Lozac).
 
filipenko je napisao(la):
Gx-x, jel ti stvarno misliš da bi sada Samsung ili Prestigio trebali da plaćaju deo cene igre? Jbt, da li si toliko zastranio? I kako si uspeo?

Naravno da ne mislim. Sto nisi isao u jos vecu krajnjost pa me pitao da li logitech treba da placa cenu igre ? Sto se pravish tako.. kako bih rekao...tupav ? ;) Nije valjda samo poenta uterati nekom ?
Imas dve kompanije koje proizvode delove iskljucivo terane industrijom (terane u smislu prodaje) video igara i obrnuto. I jedna i druga ulazu u odredjene igre kao sto i sony recimo ulaze. Po klasicnoj konzolaskoj prici, kupovinu konzole placas manje jer ces ostatak hardwera koji nisi platio platiti kroz igre (ja mislim da je to bull crap i da PS3 nikada nije kostao u prozivodnji vise nego sto se prodavao al to je druga prica i mozda nisam u pravu al nema veze). Ok, ja samo kazem nek bude tako i na PC-u. Sobzirom da mi godisnje (pasionarina igraci i kupci hardwera) platimo bar 2 PS3 (po recima vlasnika konzola), onda i igre treba da su jeftinije i to osetno.
Koliko para zarade nvidia i AMD (ati) na prodaji grafickih (znaci izuzimam "best runs on intel quad core" ) na video igrama koje mi ocemo da igramo na full sa 2xAA na 1920x1200 ?

Ti u sustini imas (ne ti) situaciju gde nvidia i ati imaju korist od pirtaterije, a imali bi stetu da su svi naslovi uncrackable jer ne bi toliko ljudi kupovalo graficke karte iz prostog razloga sto ne bi kupovali igre za koje su im graficke potrebne. Dakle proizvodjacu hardwera je maltene bolje sto ima piraterije i oni cute, ne bune se.
developeri se sa druge strane zale zbog majneg , tj potencionalno veceg profita koji bi ostavarili da piraterije nema (sto je opet bulls crap, ja jednostavno ne bi igrao 99% ovoga sto igram i kraj, opet ne bi dobili nista od ljudi kao ja). Ja samo KAZEM da bi developeri trebali da ostvare JACU simbiozu sa proizvodjacima i da deo profita uberu odatle, kao sto su nekada radili (ja sam uz msi 5900sp dobio 5 igara, ukljucujuci morrowind, neko je to platio developerima). Dakle ono sto ja govorim je sasvim realno i izvodljivo posto bi obe strane bile na dobitku.
Valjda je Cryteku bolje da proda milion kopija krize za 5$ nvidiji ili atiju da daju uz bundle nego da ne proda tih 5 miliona kopija vise ?! E vidish, tu dolazi ona prica korporativne pohlepnosti o kojoj su pricali njih par pre mene. Oni NECE da daju tu igru po 5$ i lakse im je da kukaju i forsiraju nekako da je prodaju po 20 ili kolko vec.
Pre 3 godine si uz svaku graficku iz mainstreama dobijao makar jednu igru, makar i ubogi king kong koji je isao uz leadtek 6600gt, sad dobijas trial za MMORPG navlakuse. Znas kad bi developeri King Kong igre zaradili nesto da nisu napravili neki deal sa leadtekom ? Pa to im je verovatno stavilo hranu na sto, a igra ne vredi qrca.
to je ono o cemu pricam. Ta simbioza, to je realno i izvodljivo ali imas halavost i price o pirateriji bla bla. Meni je muka od toga i samo sam izneo neko svoje vidjenje nekog po meni realnog resenja, a ti si otisao u neku krajnjost i izvrnuo celu pricu i ideju u to da sam ja mislio da samsung treba da placa developerima.
Svojom izjavom : "ja mislim da sam ja vec igre platio kroz hardwer" jesam bio malo neotesan, ali mene hardwer kosta kolko korisnika konzola igre + konzola i to je bazirano na tome.
Imam ja original igara na polici dosta, ali je svaka zasluzila da se tamo nadje.
Osrednji krapovi poput FC2 su zasluzili da se dele dzabe uz bundle i to je to, makar i razvijani 4 godine za 100 milki, to nije moj problem, vec problem project manaera koji bi trebalo da bude otpusten posto je nesposoban.
Zamisli da 4 godine razmisljas o otvaranju firme, uzmes na kraju kredit od 100 mil $ i otvoris banku koja uzima proviziju od 5% po svakoj transakciji, daje 1% kamate na godinu dana stednje, ima tri matore babe na salterima koje smrde, imas dve gorile na vratima koje pretresaju svakog ko oce da udje u banku i na kraju krenes da propadas (zapravo odma) i izjavis " ljudi su stoka, banka mi propada zato sto ljudi moje uslove gledaju sa plakata i nece da udju u banku i plate i koriste moje usluge, ocu subvencije !"

...

PS. i nije "Gx-x" vec gx-x, ako vec mora moze gX-x posto je moj , kako su ga neki nazvali na mom PM-u "perverzan" nick, zapravo skracenica od naziva moje bivse firme "graphXtreme" :p
ako vam je to "perverzno", ja sam relativno normalna osoba i ime mi je Marko, mozete me i tako zvati ako vam je lakse. :)
 
Poslednja izmena:
Gx-x umesto gx-x stavljam kada time počinjem rečenicu...navika iz pravopisa, krastavac...:d

Što se ostatka posta tiče - ne može! Ne može, zato što Nvidia, ATI i proizvođači PC hardvera nemaju kontrolu nad njegovom upotrebom. Microsoft i Sony imaju. Ti dobijaš one funkcionalnosti koje ti oni omoguće. Ovde to ne može. Stvar je u konceptu, u modularnom konceptu PC računara koji je u njegovoj srži. Posebno je apsurdna teza o davanju igre za 5 dolara da ide uz karte. To bi možda i išlo, ali ti i dalje imaš dva problema - i dalje imaš pirateriju pa nikome to ne bi trebalo, i drugo što postoji gomila igara, a ne možeš svaku igru da daješ u bundle, prosto neće dovoljno kompanija biti zainteresovano. Sve to je toliko u suprotnosti sa principima PC scene, slobodnog tržišta, pa čak i zakonima, da nemam reči kako si uspeo da povežeš sve to :) Developeri King Konga su uzeli pare zbog toga što postoje fanovi igre. Konačno, ti ni u toj varijanti ne bi mogao da odrediš koje su igre baš ti krepovi koji bi trebali da se dele uz hardver, a šta da se prodaje. Jednostavno, to ne može da funkcioniše.
 
Samo da napomenem se igra The Witcher prodala u vishe od milion kopija a dobro znamo kakvu zastitu je imala tj. nije imala! Kvalitet ce uvek da se proda!
 
Witcher, Stalker, Gothic i slične igre će se uvek prodati u količinama bar negde blizu milion zbog lokal-patriotizma. Mislim, ne kažem to sa ciljem da potcenim igre niti tržišta, ali prosto konstatujem da ta stavka ima popriličnu ulogu.
 
Gx-x umesto gx-x stavljam kada time počinjem rečenicu...navika iz pravopisa, krastavac...:d

Što se ostatka posta tiče - ne može! Ne može, zato što Nvidia, ATI i proizvođači PC hardvera nemaju kontrolu nad njegovom upotrebom. Microsoft i Sony imaju. Ti dobijaš one funkcionalnosti koje ti oni omoguće. Ovde to ne može. Stvar je u konceptu, u modularnom konceptu PC računara koji je u njegovoj srži. Posebno je apsurdna teza o davanju igre za 5 dolara da ide uz karte. To bi možda i išlo, ali ti i dalje imaš dva problema - i dalje imaš pirateriju pa nikome to ne bi trebalo, i drugo što postoji gomila igara, a ne možeš svaku igru da daješ u bundle, prosto neće dovoljno kompanija biti zainteresovano. Sve to je toliko u suprotnosti sa principima PC scene, slobodnog tržišta, pa čak i zakonima, da nemam reči kako si uspeo da povežeš sve to :) Developeri King Konga su uzeli pare zbog toga što postoje fanovi igre. Konačno, ti ni u toj varijanti ne bi mogao da odrediš koje su igre baš ti krepovi koji bi trebali da se dele uz hardver, a šta da se prodaje. Jednostavno, to ne može da funkcioniše.

Ali covek - funkcionisalo je do pre godinu i kusur ! :) (dobijao si igre u bundlu, recimo ja sam dobio d!rt, HOMM 5, splinter cell (dva koamda, chaos t. i pandora tomm.) morrowind i jos dosta drugih), uz 4850 nisam dobio nista (nije kao da mi treba (zbog piraterije naravno) ali opet to nije poenta), Yoti je uz BFG 8800GTX (kad se pojavio i kad ga je platio preko 500$) dobio SKEJTERE ZA MISH !!! :wall:

Ono sto je izvodljivo (kao model poslovanja) je upravo ono sto sam rekao: Crytek nije zadovoljan (npr) brojem prodatih primeraka igre, obrati se nvidiji (ili AMD-u), izadje sa nekom cenom, dogovore se oko cene na kraju krajeva, i sa recimo 9800gtx+ krene da se deli kriza. Ili recimo uz 4850/4870 (znas kolko je to karti i kolko igara ? MNOGO ! :) ) i tako sebi refundiraju i/ili dodatno zarade jos para. To je bar jos 500.000 primeraka, jes da nije po 25$, ali hej, to je zagarantovana lova !
Ne vidim sto to nije izvodljivo kad se to vec radilo (i radi se, samo je sad opet ta korporativna pohlepa izrazena pa ce neka igra ici samo uz neki skuplji hw i to verovatno neka losa igra, a ne hit. Stvar je u tome sto ATI/nVidia vise nece da plate recimo ni tih 5$, ponasaju se kao da se 4870/gtx2xx koriste za spreadsheet i surf. Ali ako stvarno developeri zavrnu slavinu na PC trzistu, bojim se da ce im prodaja GPU-a znatno opasti i da ce morati poceti da placaju (ponovo))

To je sve. :p
:wave:
 
Realno, da se na cenu 280 doda jos 5-10 dolara nije mnogo, i eto taman prilike vlasnicima da se uvere u moc svoje karte uz krizu.
 
filipenko je napisao(la):
Witcher, Stalker, Gothic i slične igre će se uvek prodati u količinama bar negde blizu milion zbog lokal-patriotizma. Mislim, ne kažem to sa ciljem da potcenim igre niti tržišta, ali prosto konstatujem da ta stavka ima popriličnu ulogu.

Ne mora da znaci...bilo je i pre igara iz Poljske, Nemacke, Ukrajine koje se nisu probile na trzistu.Da je do lokalpatriotizma, ne bi im bilo uopste problem da svaka igra predje tih milion.Mislim da taj broj najvise zavisi upravo od kupaca sa zapada.
Witcher i Stalker imaju bas veliku armiju obozavalaca na zapadu...narocito u USA.Cak se i tamosnjim ljudima smucilo od marinaca i WW2, i tolkinovske epske fantastike, tako da svaka promena, makar i mala moze da deluje osvezavajuce i interesantno.A jos kad je i "mature" :D
A Ukrajina je zahvaljujuci Stalkeru napravila maltene turisticku atrakciju od one svoje nabubrele elektrane :p dolaze im ljudi iz Engleske, USA...
 
Poslednja izmena:
Zasto bih ja platio neku igru ako ne moram, a mogu da je igram bez ikakvih sankcija?
Samo budale daju pare za ono za sta ne moraju. To se zove - BACANJE PARA.

Bolje za te pare kupiti neku materijalnu stvar ili ih potrositi na neki provod, uciniti neku osobu srecnijom.... nego ih BACITI!
Zasto bacate novac, ako je cilj ostvarljiv i bez njega? Ne razumem nacin na koji vi razmisljate.
 
.A jos kad je i "mature" :D

Ovo je svakako bio jedan od glavnih presedana. Posle simpaticnih high fantasy igara koje su plavile standove poslednju deceniju i po, gaming community dobija Witchera - mracnu, surovu, nekomercijalnu, ponekad brutalno realnu pricu, koja u fantasy settings ubacuje sve one probleme i haos sa kojima se moderni svet suocava. Glavni protagonista je pri tom nedokuciv tokom veceg dela igre, a njegova zaludjenost lepsim polom je jedan od razloga Mature ratinga.... Gledajuci Witchera samog po sebi (gameplay mehanika, storyline...) on ne ubacuje nista radikalno novo u sam gameplay, i po meni ne moze da se nosi sa legendama poput planescape-a, ali sa svojim fantasticnom atmosferom uvode igrace u svet koji do sad nisu imali prilike da istazuju. Ova cinjenica i njegova radikalna i namerna razlika od igara slicnog zanra je i glavni razlog masovne popularnosti i kupovine ove igre.

Slicna prica je i sa STALKER-om. Ljudima se smucilo da vodi "hrabrog" US marinca u oslobadjanje Normandije po 500.000 put. Klasicne ratne teme, izlizane do bola, su se sa razlogom zgadile gamerima, a onda se 2007. pojavljuje STALKER, sa takvom atmosferom i pricom, da se pored njega Bioshock cini igricom za decu...

Prosto, gameri zude za necim novim, a raskosni vizuelni efekti ne mogu uvek da pokriju neke ocigledne nedostatke na ostalim poljima. Nekoliko igara ove godine je zaista donelo nadu u svetliju buducnost, a ako se jos obistine hopes svih nas pa i EA pog'ne, mozemo da ocekujemo nesto "sveziju" buducnost. ;)
 
Zasto bih ja platio neku igru ako ne moram, a mogu da je igram bez ikakvih sankcija?

Pa to je i "problem", sto je lako piratizovati je i proci bez sankcija, ali u principu to se vodi isto kao da si ukrao mleko iz prodavnice, samo sto tu moze da te uhvati prodavac, a preko neta ne moze, zato se i usudjujes da skidas igre...
Ali stvar je i principa, ako znam da cu veoma uzivati u odredjenoj igri i ako znam koliko je truda ulozeno u nju, osecam se duznim da se i legalno oduzim tvorcima..
 
Poslednja izmena:
Pa to je i "problem", sto je lako piratizovati je i proci bez sankcija, ali u principu to se vodi isto kao da si ukrao mleko iz prodavnice, samo sto tu moze da te uhvati prodavac, a preko neta ne moze, zato se i usudjujes da skidas igre...
Ali stvar je i principa, ako znam da cu veoma uzivati u odredjenoj igri i ako znam koliko je truda ulozeno u nju, osecam se duznim da se i legalno oduzim tvorcima..

Da budemo iskreni, to retko ko radi. Ljudi vole to da pričaju jer je to ispravno reći, ali to i ne rade sem ako ne plivaju u parama ili ako igra nije na nekom ekstra popustu. Jedini ispravan način da razvojni timovi nateraju igrače da kupuju njihove igre je da te igre vežu za Internet i da tako postane apsolutno neophodno da se ta igra plati kako bi se uživalo u sadržaju koji ona nudi. Ne mislim na single play igre, već na dodavanje multiplay komponenti svakoj igri i da se na taj način stvori atmosfera koja zavisi od samih igrača.

Navešću jedan ispravan primer te filozofije - Quake Wars. Igra nije imala ama baš nikakvu zaštitu i svako je mogao da je skine sa torenta i da je igra u single playu bez ikakvih problema, ali to nije ni 5% doživljaja koji nudi mp. Naravno da to nije legalno, ali iz IDa nisu hteli da bacaju pare na zaštite koje bi i onako bile razbijene za dan. Em iritiraš igrače koji su platili sa kojekakvim DRMovima, starforce zaštitama i ostalim glupostima, em to može da se krekuje i tako čak i više uživa u igri. Da bi mogao da igraš igru online, morao si da platiš. Ne pričam o kvalitetima igre da se ne širi priča, pričam samo o ovom principu.

Drugi tip igara koje mogu da uspeju, i uspevaju, su MMO igre. Tu je budućnost industrije igara i tu je jedini način da se pare zarade sa 0% piraterije.

I treći princip koji može da uspe sa nekim polovičnim rezultatima je ono što nudi Steam. Znate šta je, da ne obrazlažem i to.
 
Nazad
Vrh Dno