Šta je novo?

Industrija igara

Zar neko stvarno (osim ovih blago rečeno pristrasnih) misli da će Cevat da optimizuje Crysis 2 za bilo šta osim PS3/Xbox360? Cenim da je verovatnije da nam zapakuje Crysis 2 Xbox verziju sa opcijom menjanja rezolucije i sa zakovanim fps-om na 30 nego što će optimizovati igru za 600+ $ "profi" grafičku karticu. Pa valjda je jasno da, posle onolikog besa i pene koja mu je išla na usta kada je shvatio da je milionče maksimum primeraka koje može prodati i žaljenja što svi ne kupuju grafičke koje koštaju ko solidan komp, ne postoji teorija da on nešto specijalno optimizuje za future PC hardware.

Naravno, neće biti totalni zloća. Ponudiće editor za ljude koji i dalje veruju u njega i kompaniju koja proizvodi profi grafičke.
 
Sad kad je igra u zavrsnoj fazi sad kao nesto sponzorisu razvoj, tekst je cista glupost sa tehnicke strane odnosno u pitanju je cist marketing.

Nvidia bolje da je kupila neki razvojni tim i da je lepo uz 250+$ kartice delila original dok bi ostali morali da kupe i tako bi taj projetak sam sebe odrzavao i opravdao investiciju.
Neki zarazni multiplayer kao WoT uz opusteni single play i sa svakom novom generacijom GPU-a da izadje nova verzija engine-a da se odma vidi sta taj HW moze, a ne tek posle godinu ili dve.

Cemu ce da sluze GTX580 i Cayman kad je software toliko zakrzljao?!?
 
Mislio sam na unapređivanje grafike, optimizacije u tom smislu.

Koliko beše će da im daju, milion i po dolara. Cevat je prešao na konzole da bi zaradio 250 miliona (5+ miliona prodatih kopija), baš će on da se cima zbog siće :d
 
Da, konzole imaju svojih ogranicenja ali ne postoji samo FPS zanr...

Da, ne postoji samo FPS tu je i RTS i MMO i razne simulacije i sve to je igrivo iskljucivo na PC-u.
Konzola je super za platforme, rpg i sportove ali nije za sve.
Tragedija je sto su udarni naslovi za ovu generaciju konzola FPS-ovi koje igrati na joypadu je totalno degradirano.
Problem PC-a je sto su mnogi miltiplatform naslovi obogaljeni jer se u njima oseca ukus joypada iako mu tu nije mesto.
Meni su obe platforme super za igranje samo kad bi se razdvojilo sta je za sta...

p.s. grafika je skoro pa nebitna..
 
@G@W
O kojih bre ti 250 miliona pricas da ce Cevat da zaradi ako proda 5 miliona igrica. Pa jel si ti normalan?!?
 
Mislio sam na unapređivanje grafike, optimizacije u tom smislu.

Koliko beše će da im daju, milion i po dolara. Cevat je prešao na konzole da bi zaradio 250 miliona (5+ miliona prodatih kopija), baš će on da se cima zbog siće :d

Pa ako su procene da se CoD:MW2 na konzolama dosad prodao u ~20 miliona primeraka (11.7 miliona na x360 i 8.7 na PS3) makar približno tačne, sigurno cilja na mnogo više od 5 miliona...
 
Poslednja izmena:
@toma-zino :D

Pet miliona puta pedeset dolara jednako dvestopedeset miliona dolara prihoda. E sad koliko tu ide njemu to je druga stvar. Kako god okreneš, ako proda pet miliona svakako će on lično dobiti više nego što nV može da ga plati.

E sad, ako ćeš da smaraš sa objašnjavanjem šta je zarada, šta prihod a šta profit odmah da ti kažem da batališ. S obzirom da živimo u vremenu svetske ekonomske krize do koje je došlo zahvaljujući zapadnim ekonomijama, sebi dajem za pravo da me savršeno boli uvo za ono što pričaju ekonomski stručnjaci. Jedina ekonomska sila koju vidim jeste ona koja sve proizvodi. Tom logikom jedina stvar koji uzimam za merodavno jeste ukupni prihod, fućka se meni što Apple na malom broju konzumenata ostvaruje veći profit od HPa. HP ima mnogo veći prihod and therefore za mene je HP džin a Apple patuljak :)

Naravno da nisam normalan, bogu hvala.

@rAMA

Jeste Turčin ali mora imati bar malo skromnosti. Ako stvarno misli da se njegova 'ozloglašena' igra može prodati u isto kopija kao i Kodine onda će mu dobro doći otrežnjenje do koga će u tom slučaju doći (samo ne znam koga će onda da krivi što nije prodao C2 koliko i CoD29).
 
Neko ce ovo osuditi kao podmukao potez a ja kao korisnik ovog brenda to pozdravljam

Zato sto si i ti podmukao :d:eyebrows:... glupost ziva jednom smo prosli kroz krizologiju, mislim da se ljudi nece ni deseti deo primiti na grafiku kao za prvi crysis, koliko god da je dobra...
 
Grešiš. Primiće se ljudi ako grafika bude mnogo bolja od prvog dela, verovatno još gore nego 2007. Problem je što grafika neće biti puno bolja a verujem ni sama igra.
 
@G@W
reci cu ti da je pre jedno 7-8 godina kad sam zadnji put naleteo na taj podatak, Madona imala od prodaje svojih albuma 18%. Sto je mnogo jer je ona velika zvezda. Ne verujem da Crytek uzima vise od 15% po prodatoj igrici. Verovatno jos nesto dobiju od EA za razvoj, ali malo koriguj tvoje brojke. Smem da se opkladim da Cevatu 2M$ uopste nije mala para. Posebno kad uleti onako, ko grom iz vedra neba. Drugim recima distributeri uzimaju daleko najveci deo. A tek sto MS-u i SONY-ju ide deo od prodaje.
 
Sve što si rekao stoji. Ali zašto misliš da će Jensun lično da uplati na Cevatov devizni račun 2 miliona dolara? Tih famoznim 2 miliona opet u većini idu EA Games-u, Crytek više nije nezavisan studio pa da njih neko plaća direktno. Naravno EA je zainteresovan za PC gejming tržište koliko i Activision i Microsoft. U principu ih boli briga, samo održavaju prisustvo na toj platformi.

Da zaključim moju priču. Jedini studiji koje nVidia/AMD mogu sponzorisati jesu istočni studiji sa manjkom sredstava. Imali su i jedni i drugi saranju sa Codemastersom, Ubisoftom, Eidosom ali ta saradnja nije rezultirala bitnim prednostima za bilo koju od strana. Na stranu što su to (osim Ubisofta) manji izdavači/developeri. Naravno Ubisoft iako veliki nije blizu EA, Activision-Blizzard i Microsoft gorostasima. Ni AMD ni nVidia neće uspeti da obezbede specijalan status kod tako velikih izdavačkih kuća, ma koliko se trudili.
 
Poslednja izmena:
E pa fora je u tome sto Crytek potpuno nezavisan od EA po pitanju razvoja igara. Bila je i ovde na forumu opisana anegdota kako su uspeli da dobiju toliku slobodu od EA. Tako da to ti je to. Da je po tvom, pa svaka druga rep zvezda u Americi bi godisnje zaradjivala po 20-30M$. A znamo da nije tako. I fudbaleri koji "dobijaju" milionske svote o kojima citamo, nisu bas tolike. Mali covek iliti pojedinac tesko moze bilo gde u svetu da prigrabi veliku lovu. Uvek mora da se nekome placa neka vrsta "reketa".
 
Pa samo pogledaj koliko je konzola prodato. Ja verujem da imaju bolji profit od prodaje gpu-ova za xbox i ps3 nego sto ovamo prodaju 250e igracke za 2 naslova godisnje. PC je odavno prestao da bude platforma koja probija barijere upravo zato sto imate refresh hardwera na 6 meseci a i on se svodi na "nabi sto vise raw power" a onda "e aj sad da to smanjimo da se manje greje" i tako u krug. Svaki veci DX donese po koju opciju vise a svi ti "novi efekti" se bar godinu dana pre naprave na konzoli u timovima koji se znoje da sto mastovitije iskoriste hardver. Da, konzole imaju svojih ogranicenja ali ne postoji samo FPS zanr... Setite se samo koliko je PS2 razbijao sa svojim naslovima kako po gameplay-u tako i vizuelno dok smo se na PC-u tesili sa "ma vazi, TV rezolucija HA-HA!"... Meni i dalje nije jasno odakle tolika potreba da se kupi nova graficka.
Hvala bogu te nV gura CUDA-u kako zna i ume.

Vjerovati znaci ne znati :)
 
Ljudi su se vise primili na Far Cry nego na Crysis i mislim da ce se taj trend nastaviti.
C2 na konzolama ne moze doneti ne znam kakvu grafiku zbog ogranicenja u HW-u, a njihove igre do sada i nije krasio nikakav gameplay vec samo grafika tako da iskoristice ime kolko tolko i to je sve.
 
Zato je kolodjuti tu da objasni...ili biosmor.
 
@Kimins:
Koje ogranicenje hardvera??? Kad je igra pravljena tako da moze da ostvari veci deo svog potencijala na konzolama :) Cak su i o tome pricala gospoda iz crytek tima... Sta mislis zasto je za C2 izabrana urbana sredina, gomila zgrada i betona :) cak ni teksture ne moraju da budu velike, jer nema potrebe za tim :) Uz par specijalnih efekata nece se videti bitna razlika ;)
 
E pa fora je u tome sto Crytek potpuno nezavisan od EA po pitanju razvoja igara. Bila je i ovde na forumu opisana anegdota kako su uspeli da dobiju toliku slobodu od EA. Tako da to ti je to. Da je po tvom, pa svaka druga rep zvezda u Americi bi godisnje zaradjivala po 20-30M$. A znamo da nije tako. I fudbaleri koji "dobijaju" milionske svote o kojima citamo, nisu bas tolike. Mali covek iliti pojedinac tesko moze bilo gde u svetu da prigrabi veliku lovu. Uvek mora da se nekome placa neka vrsta "reketa".

Ma kako nije, svi su oni nezavisni i mogu da rade šta hoće.. Jedino je Blizzard koliko toliko nezavisan jer je partner ali i to je pod znakom pitanja.

Ovo drugo vezano za repere i fudbalere ne razumem. Ja nisam bukvalno mislio da će Cevat zaraditi 250 miliona dolara. Kad kažem Cevat mislim na ceo Crytek a ne na njega samog. Znam ja da neće Crytek dobiti sve pare ali oni moraju da opravdaju poverenje Electronic Artsa. Što veća prodaja to bolje za njih, oni dobijaju slavu a EA pare :D. Korist koji oni dobijaju od fenomenalne prodaje jeste poverenje i ogroman budžet za sledeću igru. Ali to ne znači da će dobiti odrešene ruke jer su napravili uspešnu igru. Industrija igara je trenutno takva da skoro niko ne dobija odrešene ruke da radi šta hoće. Dobiju ogroman budžet ali se zna na šta će te pare otići. Ako Cevatu bude dosadno od dizajniranja konzol-koridor šutera i krene da ubacuje ludila poput koša u dvorištu ispred zgrade, košarkaške lopte kao usable item-a (Deus Ex) ili napravi usable item-e poput brašna, vode i prašla za pecivo i omogući pravljenje hleba od tih item-a (Arx Fatalis) on bi iste večeri dobio otkaz napismenu i "molbu" da napusti prostorije kompanije do sutra ujutru. Briga njih jel on bio CEO Crytek-a, naći će nekog drugog da radi njegov posao.

Tebi baš sve mora da se crta :)
 
Nekad sam intro (trailer) gledao tek kad uđem u igru a pre izlaska igre su većinom bili gejmplej klipovi. Danas svaka igra ima neki trejler tako da mesec dana pred izlazak čovek nema pojma o čemu se tu zapravo radi. Verovatno cinematic trailer-e puštaju na njihovim televizijama dok su gejmplej trejleri eksluziva gejming emisija i internet foruma koju dobar broj gejming populacije ne prati. Vidiš sinematik trejler koji opako izgleda, zaboraviš da si ga video, igra se pojavi u prodavnici za godinu dana, ti se kroz maglu setiš dobrog trejlera (filma) i baciš 50$ na prosek. Cenim da ovako kupuje igre najveći broj Amerikanaca.
 
Hm, ma da, to se ne igra:)
Ajde, što volim ovakve komentare:D
 
Hm, ma da, to se ne igra:)
Ajde, što volim ovakve komentare:D

Kako ko, ja sam krizu nabavio samo da bih video tu hvaljenu grafiku. Sto se radnje i igrivosti tice ima mnogo boljih pucacina. Niko nije rekao da se igra ne igra, ali kao sto je weasel rekao, najpoznatija i najigranija igra sigurno nije. Mada, mozda kriza 2 napreduje vise u gameplay-u nego grafickoj revoluciji u odnosu na prvi deo, videcemo, vreme ce pokazati.
 
Pa ono... navedi mi nekoga ko ima PC, a da nije barem probao Krizu? :p
 
Pa ono... navedi mi nekoga ko ima PC, a da nije barem probao Krizu? :p

Sa foruma nemogu da navodim, ali imam drugova koji je uopste nisu igrali. Dosta njih nije ni imalo pc koji moze da je potera, a dosta njih nije ni imalo zelju kada je videlo. Mada sto ljudi... :p
 
Sa foruma nemogu da navodim, ali imam drugova koji je uopste nisu igrali. Dosta njih nije ni imalo pc koji moze da je potera, a dosta njih nije ni imalo zelju kada je videlo. Mada sto ljudi... :p

Verujem da dosta ljudi nije igralo uglavnom zato sto je hardverski bila prezahtevna, pa cak i za one sto su kupovali najjace karte od 500,600E pa je i dan-danas prisutan taj hejt tipa" igra nista posebno, ima i boljih fps-a" itd.. Samo ne znam sta je Cevat ocekivao onda ? Da svi prodaju levo plucno krilo da bi mogla da se igra u fuliski ?:trust:
 
Nazad
Vrh Dno