Šta je novo?

Industrija igara



Kako ide ona... "Ljudi mi smo stoka i nas treba j..." :S:
 
Dosta zavisi i od načina plasiranja reklama. Npr. meni u RPGu ne bi ništa smetalo da junak može da popije Kolu ili Buster or whatever. Ili da dok trčim i skačem negde, proletim i pored nekog bilborda i slično, ali da reklama prekida, to je već no-no.
 
Intel's Mark 'Bot' Subotnick: I'm Not 'Quaking in My Shoes' About Stadia

Po meni je čovek izneo dosta validnih premisa.

PC će nuditi još dugo dugo, the best of the best iskustvo
Striming servisi će dovesti potpuno nove igrače od kojih će jedan deo njih po prvi put navučen na AAA rešiti da uzme best of the best platformu i završi na PCu
• Njima odgovara i rast streaming gaminga, zato što su u serverskoj arhitekturi jaki kao zemlja
Developeri su uvek gladni resursa pa nema generalno brige za njihov biznis

E sad ono što je meni zanimljivo je zadnji pasus teksta pa ću ga ovde i citirati:

“I would have never ever believed that this world would have existed today where you see games playing across all these different services. When that world is broken down, what platform is the platform of choice? What's the best future proof for your money over time? Sure, you could save money over the short term if you go the console route, but if you want something that is going to be badass and run over a healthy cycle, and be upgradeable based on what you need, PC is the way to go."

Pita se koja je platforma odgovor na ovo fragmentisano tržište razapeto između konzola, telefona i PCa... Odgovor je upravo streaming koji će zanemariti zavisnost od platforme u potpunosti. On naravno navrće vodu na vodenicu PCa i modularnost istog i mogućnosti upgradea.
 
Nisam siguran gde bi ovo bilo najbolje okačiti, pa rekoh ajde ovde ću... Reč je o izboru zanimljivih gejmerskih sajtova. Naravno neki su nam svima dobro poznati, ali ima i onih manje poznatih, reklo bi se prilično korisnih i zanimljivo koncipiranih, a za koje eto ja barem nisam imao prilike ni da čujem, a ni da ih vidim do sada, pa rekoh ajde da to prosledim ovde jer cenim da neću biti jedini... ;)

 
Nesto sumnjam.
Mada bih voleo, ako nista drugo barem da imam ME trilogiju tamo.
 
I da se prebace i i sta god, dok je Origin Accessa, za sitne pare imate sve njihove igre sto je i dalje najjeftinija i najbolja opcija.
 
Shitsoft vise i ne obracam paznju kao kompaniju, niti kupujem njihove igre, pali su u mojim ocima odaaavno... Jos jedan fail u nizu.
 
Ništa novo nit u Division 2 nit u Breakpoint nisu napravili....samo kopi paste,dodali br2 ili ime i to je to

Wildlands single players je bio skoro pa odličan,solidna priča,velika mapa,šarolika raznolika....multi skoro pa nisam igrao,ono šta sam igrao i nije me nešta privukla,4 vs 4 i neki mod tipa batlerojal,8 igrača

Breakpoint,ko da su išli nazad u nekim delovima grafike,priča izgleda (zamisao) dobra,al sve već vidjeno + ubacili sistem oružija iz Divisiona,šta mi nikako u pucačini ne leži

Division 2 odigrao jeno 40 sati,možda više,i zaboravio na nju....toliko je dobra :p
 
Ne traze nacin. Ne zele. Godinama kopiraju kampanje iz igre u igru da su drugi prozvali sve njihove naslove: "Ubisoft, the game". Svaki naslov isti, godinama fataš tornjeve. Cak mislim i u the crew.

Ono na sta jesu posvetili paznju jesu mikro-transakcije i biznis izvlacenja novca. Otezavali igre za igrace koji ne kupuju "time savers". Srecom pa je Breaktrought losa igra. Inace bi taj biznis model aplicirali na svaku narednu igru. Nadam se da ce ih opametiti isto kao sto se desilo sa Battlefrontom 2 i povlacenjem svih onih loot-box mehanizama.

Ja i dalje vjerujem da ima dosta talentovanih ljudi u Ubisoftu. Ne treba zaboraviti da oni izdaju igre poput R6 Siege, South Park, Anno, Trails Fusion, TrackMania itd. Koncept poput The Division, For Honor ili Watch Dogs je mislim sjajan. Samo da realiziraju u buduce malo bolje, da uloze nesto vise vremena i pažnje kao R*.

The Crew na papiru zvuci super. MMO racing igra. Nesto sto moze ispasti genijalno. Ali je na zalost genericki naslov kao za mobilne platforme.
 
Imaju talentovane razvojne timove, ali na žalost i njih i nas, imeđu njihove sjajne igre i naših računara stoje finansijski menadžeri sa svojim idejama koje su u suštini kako da nama uzmu više novca, plate timove manje a vlasnička struktura firme uzme sve.

Stvarno se čovek zapita kako je moguće da nad inteligentnim kreativcima zavladaju pohlepni menadžeri i upropaste sve dobro i lepo.
 
Zavladaju zato sto bez njih te igre ne bi postojale. U suštini umjetnici zive na dnu drustva jer ne znaju/ne mogu da zarade $. Cak i kada igre ugledaju svjetlo dana, propadnu zbog loseg marketinga( atlas reactor, fracture space, ACR). Kako sam vec rekao, najbolji je primjer Crytek. Gdje su sada bez EA.

Ljudi trebaju da imaju na umu da na igrama rade ljudi koji vecinom ne igraju igre. Koderi ili graficki dizajneri koji nemaju pojma o dizajnu igara a kamo li o ekonomiji. Zato su najuspjesnije kompanije one oje su vodjene pohlepom i $, na zalost.
 
Zar treba da verujem u to da je svaki finansijski menadžer pohlepana osoba? Da ne postoji ni jedan glavni menadžer koji voli igre i želi da ima kompaniju koja pravi dobre igre a usput normalno zarađuju?

I zašto bi merio uspeh kompanije samo profitom, a ne ostvarenjima takođe? EA je vrlo bogata kompanija npr. ali dobre igre više ne izdaju. Da imam njihove akcije i čekam dividendu da poraste možda bih rekao da su dobra kompanija, ali kao igrač koji želi da izdaju dobru igru za mene su oni veoma loša izdavačka kuća.

Što bi Jim koji voli šešire rekao: "Not just a lot of money, they want all the money in the world".
 
Čim kompanija izađe na berzu jedini uspeh koji se meri i traži je onaj finansijski.

Većinski akcionari diktiraju smer kompanije, a oni su tu zbog profita. Kad se isisa brod, prodaju se pozicije i prelazi na druge.

Mešanja nema jedino ako je rast kompanije stalan.

Tržište je tako postavljeno u kapitalističkom svetu.
 
Poslednja izmena:
Cime da se mjeri uspjeh? Lajkovima na fejsbuku? Vrlo jednostavno, ako kompanija nije financijski uspjesna, propadne i tih igara nema. Ako dev tim nije financijski uspješan, taj se gasi. Ako igra nije financijski uspješna, IP se gasi. (MOH). EA godinama zaradjuje milijarde samo od mikro-transakcija. Jedna je od najuspješnijih kompanija na trzistu. EA ima vec 9 godina u planu da naplacuju svaki metak u online FPS igrama i cekaju momenat kada ce takva implementacija biti prihvatljiva. Pogledaj kako je Battlefront 2 bio dizajniran.

A ne zapošljavaš financijskog menandjera jer voli proizvod vec ga zaposljavas da maksimizira profit. On nije pohlepan sto zeli vise novca za kompaniju, vec mu je to posao. Financijski manageri, koji vode velike kompanije poput EA, Ubisofta ili Blizzarda, nemaju veze sa igrama niti igraju igre. Niti su uopste gameri.

Nadam se da ces nekada imati prilike da vidis kako se radi velika igra, biti dio tima ili biti prisutan. Nema tu ni 1% gamera. Nemaju veze ljudi sa igrama. Zaposljavas programere, grafičke dizajnere, animatore, PR tim, financijski menandjment, advokatski tim, i tek po koja osoba poput vodeceg direktora tima koja ima viziju neke igre. Jedino zaposljavas community managera koji je mladja osoba i zna netso vise o igrama (a takvi u suštini zaostaju 50% za gamerima iste igre). Pogledaj osobe koje vode te velike timove. Imaju vise od 40 godina. Nisu nesto odigrali ima dvije decenije. Ako su uopste ikad.

Zar stvarno misliš da ovi ljudi igraju video igre?

0000000000000000000000000000000001.jpg


Zar stvarno misliš da on i dalje igra battlefield i vice u headset (Lars Gustavsson)?

0000000000000000000000000000000001.jpg


To je isto kada se zaposljavas u veliku retail IT kompaniju i ocekujes geekove i gamere. A onda vidis da je u maloprodaju samo prodavac i niko drugi. Osoba koja vrlo dobro zna sta je upsale i kombinovana prodaja. Kako uvaliti proizvod koji dugo stoji u firmi i kako uz televozor uvaliti krpu za prašinu od 10€ a ne koliko procesor televozora ima jezgri. Dok su direktori i šefovi ekonomisti i pravnici. Ostatak tima je nabavka, knjigovodstvo, ljudi sa konekcijama i servis, ljud elektroničari. 0 geekova. Ne znaju kako punjac za baterije radi i sta je mAh. Ne znaju kako da dodaju kreditnu karticu na internet. Ne znaju sta je DX12. Ali zato znaju prodati 12 računara nekoj firmi ili dobiti bolju ponudu PHILIPS televozora od konkurencije.

Identican je slucaj i sa gaming developmentom.
 
Jasno je meni kako tržište radi i koje su postavke kapitalizma.

Ali mi razvojni timovi nisu jasni. Nisu finansijski menadžeri vlasnici intelektualne svojine koju oni, dizajneri, pisci, animatori prave. Kako je moguće da je svaki veliki tim koji je pravio dobre igre postao vasništvo izdavača koji ih isisaju i upropaste?

Zar je moguće da nijedan razvojni tim nije mogao da plati menadžere da im vode firmu od procenta prodaje, a dobre igre se dobro prodaju iz uz marginalno kompetentne menadžere. Umesto što ih kupe izdavači i cede do ih ne upropaste?
 
Hmm, ako nadjem neku literaturu kako tacno funkcionise, poslat cu ti.

Nisi ti vlasnik nicega kada radis za firmu koja nije tvoja. Ni animacije ni modela niti ideje.U muzičkom svijetu je jos gore. Ako si pod ugovorom diskografske kuce, ako komponujes pjesmu, prekines ugovor, ako izdas pjesmu 2 godine poslije ali si je komponovao za vrijeme dok si bio pod ugovorom, ti nisi vlasnik te kompozicije.

Ukratko, razvoj igara je jako skup i placas ljude po satnici plus outsourcing (placanje freelancera koji nisu u dev timu niti na creditsu) . Razvoj igara kosta par miliona i razvojni tim, recimo entuzijasti, tih para nemaju. Onda se okrecu izdavacima ali u tom slucaju izdavac postaje vlasnik ili igre ili svega. Ako ti radis za kompaniju, sve sto kreiras dok si pod ugovorom, pripada kompaniji.

Battlefield ne bi postojao danas da je DICE samostalan. Tako je EA kupio DICE jer DICE nije mogao opstati i sve sto DICE stvori, postane EA vlasništvo. Crytek jeste bio samostalan i imali su svoj engine, ali sve sto su kreirali dok su bili pod EA, pripalo je EA komaniji. Svaki IP.

Ljudi koji su digli sidro i napustili DICE su kreirali Homefront 1 i Ravaged. Obe su bile fail da se THQ ugasio.

Bez novca velikih izdavaca, dobijes igre poput Wareface ili Hunt: Showdown. Pa mi reci da li uopste podsjeca na Crytek iz EA vremena.

Razvoj igara košta. Neki dev timovi imaju po 100 ljudi na platnoj listi punu godinu. To ih kosta izmedju 7-10mil godišnje. Odakle entuzijastima i developerima ovoliki novci da stvore ove igre: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_video_games_to_develop

A imaj na umu, marketing je bitan koliko i razvoj.

Sto se tice zaposljavanja ekonomista i advokata da rade na procenat zarade, to tako ne funkcionise. To je kockanje. Vise ces naci primjera propalih igara i dev timova nego uspješnih. Ti ljudi zaradjuju par stotina hiljada dolara godišnje. Ako ne i milione. Nema natezanja sa njima. Oni svi idu od kompanije do kompanije koja ponudi vecu godišnju zaradi. Proizvod ih ne interesuje.

A ovako bi izgledao Battlefield da je DICE samostalan (ovo su developeri koji su radili na Battlefield igrama): https://www.youtube.com/watch?v=Uwz9nTGkwaM

Cak ako podjes kopati po finansijama i gledati ko je koga vlasnik, vidjet ces dosta kompanija da su dijelom ili u cjelosti pod vlasništvom giganta tencent (npr tencent ima 49% vlasništva nad Epic-om).
 
Poslednja izmena:
Tačno je sve to, ali kad slušaš intervjue mnogih značajnih developera, ipak tu ima dosta toga sa se čuje o razvoju same igre, mehanike, ideja itd. Jeste zeznuto vreme, ali nije baš toliko crno kako si ti opisao.

Da je 100% tako, ne bi smo dobijali ni delić ovoga što dobijamo, a ipak ima i dobrih igara.
 
To za ugovore i vlasništvo znam, zato sam i opisao situaciju gde menadžeri rade za razvojni tim umesto obrnutno. Ali, toga izgleda nema tj. i kad ima loše se završi.

Iskreno ja tu vidim priliku da neko napravi konsultantsku kompaniju koja će imati zaposlene specializovane za pravne, ekonomske i kadrovske poslove u polju razvoja igara i da ih razvojni timovi samo plaćaju da im rade te poslove. Pa umesto da svi ovi silni izdavači imaju po stotine zaposlenih na svim poljima osim razvoju igara, imaš par stotina tih zaposlenih koji rade u jednoj kompaniji koja obavlja poslove te prirode za više razvojnih timova.
 
Nije sve tako crno. Slazem se, imamo dosta dobrih igara. Ali je to na zalost zahvaljujuci nekolicini ljudi u cijeloj industriji. Da ih ima mnogo, ne bi toliko Kojima i njemu slicni bili popularni. Sve dobre igre su prakticno vizija jedne ili dvije osobe. Goldfarb kako je napistio DICE, battlefield gubi identitet. Mozda je koincidencija, a mozda i ne.
 
AAA igre su crnilo 1000% , al ima dosta indie igara koji su uspeli, tj bar su uzeli neke ok novce, tipa Slay the Spire , Hallow Knight i slicni nego ovde svi sise niko nece se upusti ozbiljno da pravi igricu
 
Nije sve tako crno. Slazem se, imamo dosta dobrih igara. Ali je to na zalost zahvaljujuci nekolicini ljudi u cijeloj industriji. Da ih ima mnogo, ne bi toliko Kojima i njemu slicni bili popularni. Sve dobre igre su prakticno vizija jedne ili dvije osobe. Goldfarb kako je napistio DICE, battlefield gubi identitet. Mozda je koincidencija, a mozda i ne.

U tom slucaju svakako ima veze, ali ja nikako ne bih uzimao Battlefield (ili bilo koju MP) igru kao neki primer kreativnisti i pravog pristupa razvoju igara. To je posebna grana, ima svoju publiku, ali sve ovo o cemu pricamo mnogo vise smeta "pravim" igrama koje svi cekamo, a ne desavaju se tako cesto.

Nivo kompleksnosti i cena razvoja trazi da dobar deo toga sto si nabrojao bude bas tako, ali bas zato nastaje novi momenat kad treba da se izdigne neko ko uprkos tome uspe da bar donekle istera svoju viziju. Ne moze bez prvog dela vise veliki projekat danas, jednostavno je preskupo i trazi previse radnih sati ogromnog broja ljudi. Ne moze vise 5 geekova da sedne i pravi igru kao 90-ih, jer ce izgledati kao igra za mobilne telefone. I pored toga, neki ljudi umeju sve to da izbalansiraju na nacin da proizvod na kraju bude dobar.

Vremenom ce se broj takvih ljudi povecavati, igre sa manjim budzetima ce jos vise napredovati, subscription modeli mozda omoguce da i kvalitetne AA igre budu potrebne i pozeljne da popunjavaju mesto i mozda ipak ne bude sve tako crno.

Hocu da kazem da sa ovim nivoom para i ne moze da se ocekuje drugi pristup, samo treba podrzavati prave primere i cekati dobre stvari, ne podrzavati djubre.

Da je BAS ovako kako si napisao, ne bi moglo nista da nastane, ako bas niko nema nikakve veze sa gamingom, ne bi mogao da napravi ni kvadratic koji ide levo-desno po ekranu, a da to ima ikakvog smisla.
 
Poslednja izmena:
To o cemu pricas manje-više govorim Peri. A nisam rekao da niko u razvojnom timu nema veze sa gejmingom vec govorim veci broj ljudi, skoro 99% u timu, nemaju veze zapravo sa igrama. Znam kako se zaposljavaju ljudi i to je u praksi: najbolji progamer za X$, sto jeftiniji graficki dizajner (dosta njih radi free ili se u 50% slucajeva asseti kupuju na marketu po 5$), PR djevojka koja ima diplomu, financijski tim knjigovodja i community manager mladji hip lik koji radi pro bono. A osobe koje imaju veze sa igrom su zapravo inicijatoru, kreatori IP-a koji imaju viziji i pokusavaju da je realizuju. To bide jedna ili dvije osobe.

E sve to vazi za manje timove, manje indie timove ili imaju izadvaca ali nisu toliko relevantni. Ali ovi gigantski AAA naslovi poput Wildlands i Division se mogu kreirati u potpunosti bez kreativnog tima ili gaming entuzijaste. Zato sto se radi o igrama koje su kreirane od strane financijskog tima u odjelima, da kopiraju razlicite mehanike iz postojecih naslova, ubacen u jedan sadrzaj i zalijepljena gomila mikro-transakcija preko svega toga.

Zato su fail. Zato su genericke. Tako je identicno kreiran Anthem. Zna da je dugo štivo ali nije lose procitati sta se desilo sa Anthem tokom 7 godina. Ne da nije bilo kreativnog tima, vec su pravili asete a nisu znali koji je žanr. Pravili su random mehanike i napucavanja, nisu znali da li ce biti MMO, RPG, kopija destiny ili nesto deseto. I onda prodje doslovno godina dana da ne naprave jednu jedinu liniju koda, da ne naprave jedan jedini aset. Pat pozicija.

Onda uklone mehaniku letenja. Podju pravti svijet jer se kreces sa zemljim, a zatim Wilson kaze: vratite stare asete. Ovo je uzasno. Ovo ne valja. Kada je dosla 2017-te, napravili su fake trailer za igru. Igra tada nije postojala. U medju vremenu, Destiny IP postaje popularan jer D2 izlazi iste godine, i tim se okrece Destiny klonu. Ono sto nisu mogli predvidjeti, jeste da ce D2 biti fail.

Tokom razvja Battlefield 5, slicna je situacija. Samo se vec zna sta ocekivati od BF multi igre pa kako kazes, nije toliko bitno, ali su se alfa verzije igre testirale iza zatvorenih vrata gdje developeri nisu ucestvovali. Ni oni ni game directori. Totalno diskonektovan tim. Nakon toga je dosta ljudi prebaceno na druge projekte i onda dobijes to sto dobijes, bagovanu igru bez identiteta i nakon godinu dana od izlaska.

Suma sumarum, ima kreativnih timova. Srecom. Znam neke, u kontaktu sam sa pojedinim developerima, ali je pocela prica: Kako/zasto $ upravlja svim.

Mozes imati cijeli dev tim od stotinu ljudi puni kreativaca, ako radis za velikog izdavaca kao EA ili Ubi, ti radis po njihovim naredbama. Imas nula slobode.

Da se jos amo vratim na BF, Hardline je izbacen na silu i citirat cu Visceral Games dev tim: Primorani smo bili da pravimo igru koju niko nije zelio da pravi, i koju niko nije zelio da igra.

Rezultat je da su izbacili najveci fail od kak opostoji BF IP.
 
Destiny 2 nije fail, nikako. To sto Activision sve sto nema COD brojke u svakom trenutku smatra failom je druga stvar. Zato su se i razisli. Destiny je bio novi IP sa previse eksperimentalnim konceptom, nije pocelo dobro, a sad je jedna od popularnijih igara na svetu na svim platformama gde je ima. Tek se oni zalecu sa Destiny-em, ne brini za njih.

I generalno, Bungie je sto se tice art directiona i mehanike u samom vrhu u industriji. Mnogo su daleko od pristupa "Daj bilo koga da nam uradi ovo". Zapravo su pravi primer necega sto samo ogroman tim moze da uradi, a indie nikada. Pogledaj neki njihov vidoc na youtube-u ili gdc prezentaciju. Tako da ne bih njih nikako poredio sa djubretom tipa Anthem.

Ali ok, razumem sta hoces da kazes.
 
Poslednja izmena:
Tale as old as time, valjda će i biti. Fora je što je mešanje igrača sa kb+m i kontroleraša nezgodna priča realno gledano.
 
Nazad
Vrh Dno