Šta je novo?

Industrija igara

^Voleo bih da je tako ali sumnjam da ce se to desiti. Kapiram da je Disney-u mnogo vaznija kinta koju ce EA da zgrce sa svojim "live service" budal*stinama, tako da ce verovatno da dobiju packu,
malo da smire dozivljaj kad je preterano sisanje ovaca u pitanju i to je to... Kao sto rece jedan lik iz Biowarea - broj ljudi koji je pravio frku oko Day1 dlc-a je smesan u poredjenu sa brojem ljudi koji ga je kupio. Verujem da je isto
i za lootbox debakl.

Propašće malo sutra, pa pogledaj samo ovaj forum, skroluj malo dole i vidi koje su najpopularnije teme, FIFA 18 (nikada neka sportska simulacija nije bila tako popularna, a to jeste upravo zbog "live services") i BF1, ne moraš ići dalje. :d

Btw, ništa ne fali igrama koje imaju online komponente upakovane sa ukusom, poput Souls igara ili recimo Forza 3 Horizon-a i slično. Nekada to apsolutno ima smisla i pridonosi igranju.

...

A kad smo već kod EA u ovoj temi, treba kačiti i ovakve primere:

https://www.vg247.com/2018/03/14/a-way-out-earnings-ea/

A Way Out is the next game from the indie team behind the brilliant Brothers: A Tale of Two sons. Like the studio’s first game, it focuses on two characters who need to cooperate to win. Unlike the first game, it’s being published by EA.

That doesn’t mean EA has any creative control over the game, however. In fact, A Way Out’s outspoken, middle finger-flipping lead designer, Josef Fares, claims that EA isn’t even making any money out of the partnership.

“Here’s the thing, and you have to understand this: with this deal that I have for this game, EA is not making a single dollar out of this,” Fares explained in an interview with The Sixth Axis. “Every single dollar is going to the developer. They’re not even making any money and all I’ve got is support from EA.

They’ve not questioned the vision – they can’t because I won’t allow it – so they’ve been super supportive all the way. Even with this buy one [Friend Pass] thing, no problem.”
 
^ Nije mi jasno zašto je naveo Rainbow Six Siege kao (negativan) primer, kada je to jedan od pozitivnijih primera i iskustava trenutno u gejmingu. Primer kako "live services" ne moraju da bude loša stvar. :)
 
^ ^
Ne moraju... Ali ceo koncept "live services" lezi u tome da ti stvori neku vrstu zavisti i vracanja igri "za jos jednu partiju", ili u odredjenim intervalima pri izbacivanju sadrzaja. Sto ne mora da bude lose ako je sadrzaj kvalitetan, ali ako se lopata dj**** samo da bi imali zajednicu online, a jos iza ugla cuce kutije za naplatu sa pravim novcem... Takodje tu je i tezak grind koji je povezan sa "live services"... Generalno vrlo malo prednosti kod istog vidim. I dalje sam za pricu za old school pricu vanila + kvalitetniji i poveci sezonski DLC tj ekspanziju (posle 6meseci-godinu dana). Ali verujem da ce i to postati spansko selo gaming industriji...

^
Da se nadovezem. Citao sam negde da Dizni razmislja da im uzme Star Wars licencu nakon fijaska Battlefront 1 i 2.
Sprema im se propast, pre ili kasnije..

Yep, bilo je glasina i nadao sam se da su istinite. Ali izgleda da su skoro odlucili i objavili da nece da vracaju LB u BF2. Verovatno je bilo paljenja lampica i bili su na ivici da izgube licence.\
Sto ne znaci da nece da guraju u svoje naslove...
 
Poslednja izmena:
Lepo je Jim Sterling objasnio, live servise ide na to da postane isto što i MMO. A svako ko je ikada igrao MMO zna koliko vremena takve igre zahtevaju i da se pored njih nema vremena za još neki "live service" aka MMO.

Lično se sećam kad sam igrao piratski, a kasnije i originalni WoW koliko vremena i energije uzima. Ja sam još uvek u zaostatku sa igrama zbog tih godina, a posle sam i Diablo 3 isto tako igrao, i spucao još nekih 1500 sati. Za to vreme sam mogao da odigram 3,4 masivne sandbox RPG igre kao npr. Fallout 4 i to ono 100% achievement mode, ili 15 standardnih igara po 100 sati, ili 50 indi sitnih igara. Da ni ne pominjem novčanu stranu...

Nijedna industrija ne voli kampanjski priliv novca već da stalno kaplje, lakše je za menadžment, lakše za planiranje i naravno stabilnija cena akcija na berzi.

Vreme je igračev najvredniji resurs, posle novca. I treba da imamo mogućnost da vreme trošimo onako kako mi hoćemo i da uživamo što efikasnije i efektivnije u našem vremenu a ne da se osećamo kao radnik u rudniku koji kopa 100 dana da bi se malo zabavio na 10 minuta kad iskopa grumen zlata.
 
Poslednja izmena:
Lepo je Jim Sterling objasnio, live servise ide na to da postane isto što i MMO. A svako ko je ikada igrao MMO zna koliko vremena takve igre zahtevaju i da se pored njih nema vremena za još neki "live service" aka MMO.

Lično se sećam kad sam igrao piratski, a kasnije i originalni WoW koliko vremena i energije uzima. Ja sam još uvek u zaostatku sa igrama zbog tih godina, a posle sam i Diablo 3 isto tako igrao, i spucao još nekih 1500 sati. Za to vreme sam mogao da odigram 3,4 masivne sandbox RPG igre kao npr. Fallout 4 i to ono 100% achievement mode, ili 15 standardnih igara po 100 sati, ili 50 indi sitnih igara. Da ni ne pominjem novčanu stranu...

Nijedna industrija ne voli kampanjski priliv novca već da stalno kaplje, lakše je za menadžment, lakše za planiranje i naravno stabilnija cena akcija na berzi.

Vreme je igračev najvredniji resurs, posle novca. I treba da imamo mogućnost da vreme trošimo onako kako mi hoćemo i da uživamo što efikasnije i efektivnije u našem vremenu a ne da se osećamo kao radnik u rudniku koji kopa 100 dana da bi se malo zabavio na 10 minuta kad iskopa grumen zlata.

super receno :D
 
Takodje se apsolutno slazem sa konstantovanim, vec je kacen taj klip jednom i Dzim je sasvim lepo objasnio gde ide industrija i kako eksperimentise i gde ce potencijalno da failuje. Long story short, hoce da imaju sto prostiju izradu i veoma postepeno nadogradjivanje (iste) igre uz sto vece teranje i primoravanje igraca da provode sto vise vremena u njoj i potencijalno se ogrese o mikrotransakcije.

Sto se tice R6 Siege, niko ne spori kvalitet gameplaya ali ta igra je od cistog eksperimenta (koji su mnogi osudili na fail) sa free packovima nacinila ogroman uspeh i sta ce drugo nego cim je uspesno ajmo odmah loot boxes, transakcije i naravno sto ne bi jos i cenu igre posle 2 i po godine podigli, umesto da ide kontra i pojeftini.
 
Bolje da održavaju Siege nego da štancaju novi RS svake godine kao što se radi sa Kodačinama i sličnim naslovima. Bolje igrati Siege pet godina, nego kupovati CoD svake. Hvala bogu da se neko ugledao na ono što je Valve radio sa TF2 i CSGO.

Što se tiče mikrotransakcija u naslovu, nisu p2w i to je jedino bitno.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Daa, to je vrh poslovanja.. maltene tri godinw stara igra poskupljuje. Pa ko to moze osim Ubisofta. :D
Mikrotransakcije i lootboxovi su po meni ok stvar, ako nema nikakvog uticaja na igru, tj nije p2w model. Ako si lik koji ce za kozmetiku u igri da baca pare, onda izvolte brate, sipaj koliko ti volja, ali skill tako neces da poboljsas.
Zato je Battlefront 2 fejlovao, dok rivali poput Siege, Overwatch imaju konstantan porast broja igraca.
 
Sve to stoji ali mi pricamo o igrama koje su prevashodno MP igre i cija nadogradnja bazira oko toga.

Za takvu nadogradnju i poredjenje sa (godisnje stancovanim) CoD serijalom, slazem se da je mozda bolji princip, ako nije ogranicem grajndom i lb-evim koji se guraju niz grlo konzumentu...

Ali gospodo sta je sta klasicnim SP igrama - ako hocu odlicno single player iskustvo koje ce da me zakuca za ekran na par dana/nedelja?! Nebitno da li je RPG, FPS, RTS...
Igra koja je zavrsena u startu i koja dobija odlican nastavak (citaj ekspanziju) recimo godinu dana posle... Gde ipak treba da se unese ozbiljan trud i egzekucija i u svakom smislu ispostuju fanovi za koje se igra pravi? I koja nece imati SP kampanju kao "meze" za online ili pak online komponentu uopste. (deluje kao da zvuci na poznati studio cije ime pocinje sa C... ili pak N..... od one "konzolne seljadije").
Igra koja ce svoj profit opravdati zbog kvaliteta same igre a ne ciji ce profit bazirati na sto laksem nacinu muznje kupaca...

Sto bi se reklo - "ocu bre meso jer sam bahata stoka a ne ove hipsterske salate na kasicicu i da idem naokolo i hvalim se ljudima kako sam vegan"...Jer je to trendu.

Mislim da na tome treba staviti akcenat jer industirja gura u tom pravcu, da se musteriji muze kes za sto manje truda - ono sto je GdinM naveo i ubo u sam centar.

Dodao bih samo na to:

Sto da nam se serviraju nedovrseni produkti koji se kasnije peglaju i dopunjuju tokom godinu-dve dana po izlasku a placamo punu cenu? I te cene samo rastu, jer jel te "produkcija igara kosta sve vise..." How yes no....

Banalan primer, ali sutra da kupis auto i platis punu cenu za sve u startu - da li bi vi pristali da vam ugrade CD dek, air bagove posle 3 meseca, klimu posle 5 meseci... Nadam se da razumete poentu...


Jos malo pa cu kao Qzma sa njegovom digresijom i erekcije mu na sopstvene tekstove pod stare dane...
 
Poslednja izmena:
Kvalitetno sp iskustvo možeš dobiti isključivo u rpg žanru, sem toga jedino još kod indie igara. AAA naslovi svih izdavača su prilagođeni najširim masama, odnosno 7-77 igranju i onima koji uzmu džojstik u ruke jednom u godinu dana. To pogotovo važi za FPS/TPS napucačine. :)

Drugi najveći problem je taj što AI nije napredovao u poslednjih deset godina, tako da napucavanje sa botovima ne pruža novi izazov.

Na to kada se doda da najveći izdavači pate od onoga što smatraju "filmskim doživljajem", odnosno prezentiranje priče kroz dvadesetominutne sinematike, umesto kroz gejmplej (što je rezervisano uglavnom za rpg naslove). Sinematici su apsolutno nazadan sistem za komunikaciju igre sa igračem koji vuku korene iz perioda kada nije bilo dovoljno tehničkih mogućnosti da se priča ispriča kroz gejmplej. Verovatno ima oni koji žele da gledaju B ili C filmsku produkciju, ali to nije igranje. Pogotovo kada igrač ni nema uticaja na tu priču, već je tu samo kao pasivni posmatrač.

Zato je novi Doom objasnio, izbacio sinematike, digao krivu učenja, pa smo dobili zaista kvalitetno sp igračko iskustvo, da ne pričam o Soulsborne naslovima ili onome što je svojevremeno doneo Stalker. Ali takvi primeri su retkost.
 
Poslednja izmena:
Batali te price o RPG-ovima i bilo kakve elitne nebuloze. :) Evo bicu bezobrazan i reci da su oni delimicno krivi, tj. ne oni kao zanr eksplicitno vec neke RPG mehanike koje su dovele do ove moderne monotonije gejmpleja i svastara i kupusa u svakoj igri, a o tome kako na osnovu njih industrija mentalno muze i drzi u stadu igrace je za nepoverovati. O cemu pricam? O bilion (besmislenih) kvestova, grajndingu, farmingu, skupljanju gomile nebuloza, kraftingu, kockanju, open worldu i svemu sto se ponavlja iz igre u igru poslednjih godina i tako u nedogled. I jos neko od toga da pravi "servis", pa to je idealno, inovacije i ulaganja gotovo neprimetne ili na kasicicu a pare samo padaju sa svih strana.

Taj momenat kad je linearna, "sinematik" igra objasnjenja kao apsolutno glupa i dno dna progresa za 7-77, a ovi robovski poslovi kao vrhunac duhovnog uzdizanja je momenat kad je gaming industrija shvatila kako da igrace drzi u svom oboru i ima podrsku publike. Nekada, da ne kazem bas mnogo davno, mozda i pre 10-ak godina su se na istom ovom forumu vukle price kako je jelte sav taj progres u FPS drugim stagnirajucim zanrovima samo moguc RPG elementima, e pa evo vam sve sad to bas kako ste tad zamisljali. :p

U svakom slucaju, no hard feelings, ima stvarno vrhunskih RPG igara ali onih koje su zamisljene kao takve ima vrlo, vrlo malo, a bilo kakve moderne Ubisoft open world papazjanije i trendovi su ono o cemu pricamo i ono sto svi slepo prate. Pre cu bre da igram "gamepad igru" i vise se odusevim kad cujem da neko pravi glupu linearnu single player igru nego da trosim svoje (dragoceno) vreme u Ubisoft game nebulozama jureci i kompletirajuci ingame statistike i kvestove.
 
RPG sam pomenuo pre svega zbog toga što u onim pravim nemaš pasivne sinematike (koji pucaju od jeftinog sendlerovskog humora ili OTT bejovske akcije) od po 20 minuta na svakih 20 minuta gejmpleja. Od čega pate AAA studiji i njihove sp orijentisane akcije i napucačine.

Zato sam recimo i pomenuo Doom koji se oslanja na zlatnu formulu forsiranja igrivosti nad svim ostalim "produkcijskim" kvalitetima.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nije da se ne slazem sa nekim (vecim brojem) stvarima koje Dzimoslav argumentuje, ali imam utisak da covek u poslednje dve godine vrti jednu te istu mantru samo da bi rekao nesto...
Odnosno da voli da kontrira samo radi kontriranja i dizanja prasine, odnosno da ostane relevantan... (citaj attention wh*re)
 
Ne znam više dal ovi bivši iz Bioware-a pokušavaju da se dokažu budućim gazdama kako mogu i najcrnjeg đavola da hvale ili stvarno pričaju istinu.

Bioware Would've Closed Without EA, According to Devs
https://youtu.be/EbBb2t_Wnyk


Sent from mTalk
 
Ne znam više dal ovi bivši iz Bioware-a pokušavaju da se dokažu budućim gazdama kako mogu i najcrnjeg đavola da hvale ili stvarno pričaju istinu.

Bioware Would've Closed Without EA, According to Devs
https://youtu.be/EbBb2t_Wnyk


Sent from mTalk

Classic EA :D

Wow, it sure is awfully convenient how all these people are coming forward to say nice things about EA at a time when the company is in so much trouble with consumers and legislators. Personally, if EA had saved my studio from going bankrupt during the production of Dragon Age 2, and I felt truly grateful towards them, I would have publicly thanked them at that time, instead of waiting seven years to randomly mention it at some convention. Oh well, probably just an oversight! I wonder if anyone else will spontaneously decide to voice positive opinions about EA in the coming weeks, completely of their own volition.

I wonder why so many EA companies are suddenly being forced - sorry, "volunteering" - to reveal that they couldn't survive without the cancerous tumour they've found themselves attached to?

All these companies under EA claim that EA let's them do whatever while barely even suggesting a different route. If that's the case, then how come all these studios fall into the same pit and experience the same shit until they're shut down. All quality drops significantly and all the choices are anti-consumer.

You've gotta be an id*ot to believe this shit. It's a constant conveyer belt of degradation until their doors close. Every. Single. Fucking. Company that's acquired by EA goes through the same exact fall from grace.

Cak i da nije EA-ovih konstantnih budal*stina, to sto kljucna imena napustaju Bioware govori dovoljno.
 
Ali pazi, kad pogledaš ovi koji su vodili te kompanije poput Bioware ili DICE po akviziciji od strane EA su ljudi koji su ili već vodili te kompanije ili su već radili u njima. Nije EA došla i rekla "od danas ovaj vodi ovaj studio i njega ima da slušate". Ne samo to, pogledaj recimo DICE, Karl Magnus i Patrik Bah su svi dobili unapređenja posle haosa koji su napravili sa BF3 i BF4. Bah je posle prešao u Ubisoft. Alan Kerc koji je izmislio "suppression" za BF3 i BF4 je od gejmplej dizajnera postao kreativni direktor u DICE-u. Moja poenta je da ova destrukcija gejmpleja koju vidimo u EA igrama nije mogla da dođe samo od EA. Sami razvojni timovi i su za sve ovo itekako odgovorni.

Sent from mTalk
 
Cak i da nije EA-ovih konstantnih budal*stina, to sto kljucna imena napustaju Bioware govori dovoljno.

U 90% slučajeva ključni ljudi kompletno napuštaju gejming industriju, a ne samo konkretne izdavače i studija. Pogledaj koliko je danas ljudi u indistriji iz Bioware-a iz perioda '01-'04, ne može se nabrojati ni na prste jedne ruke i ta prića ne važi samo za Bioware već i za kompletnu industriju i sve razvojne timove. Ostali su samo oni koji su dogurali do kravataških pozicija i kompletni zaluđenici poput Kojime i slično.

Scenaristi su bolje plaćeni kao pomoćnici i recezenti u Holivudu, Netflixovim produkcijama i slično, deo njih je prešao i u pisce. A programeri i dizajneri kada dođu u određene godine gledaju svakako da pobegnu glavom bez obzira iz gejming industije, jer su tu uslovi najgori, stres od uvek nerealno zadatih rokova, pa do pretrpanih kancelarijskih uslova koji više klince pune entuzijazma, a ne za zrele ljude.

Kad se priča o ovakvim stvarima treba gledati i iz ovog ugla.
 
Nas kao konzumere to ne treba da interesuje. Nemas kvalitet, nema ni dobre prodaje. Cao zdravo. U sustini mi smo krivi sto kupujemo ove moderne cinematic igre, zato je industrija tu gde je.
 
kakvi konzumenti takve i igre. pogledaj samo teme u ovom podforumu i na cemu je fokus kad se krene u priču o nekom novom naslovu: te lelujanje trave, te neprirodna kosa, hdr kao pojam kvaliteta, imerzija kao proizvod tehničkih karakteristika.
casual cinematic publika - takve se igre i prave za njih

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
HDR jeste odlicna stvar, kada je u sluzbi art style-a.
Mislim, ne znam da li si imao prilike da vidis Gear of War, Gran Turismo Sport ili Rise of Tomb Raider u SDR i HDR. Ogromna razlika.
 
Koje su to cinematic igre danas?


Mene termin "cinematic igre" asocira na Telltale igre, Life is Strange, The Order 1886m, Quantum Break je verovatno i najbolji primer (mozda i Uncharted serijal recimo, ali je vrlo diskutabilno)... Generalno igre koje imaju malo gameplaya a dosta filmskih sekvenci i QTE eventova - i nude neko filmsko, "blokbuster", iskustvo a pritom nisu preterano dugacke...

Ono sto mmike misli je verovatno eye-candy igre gde je veci akcenat na "much wow" (vizuelni aspekt) a pritom los storytelling i gameplay...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno