Šta je novo?

Industrija igara

A sta znam, nisam nesto iskusan sa tim emuliranjem, a vidjao sam kako radi.. mada kako sam odusevljen ovim prvim delom, verovatno cu da se oprobam. :D
Valjda ce moja masina biti dovoljna..
 
Ja nemam, ali redovno kupujem igre za ps4 sve sto me zainteresuje, a i za pc isto, ispostujem developere. Pa igram kada nadjem vremena :) Presao sam mozda 1/4 igara sto imam xD
 
Ja nemam, ali redovno kupujem igre za ps4 sve sto me zainteresuje, a i za pc isto, ispostujem developere. Pa igram kada nadjem vremena :) Presao sam mozda 1/4 igara sto imam xD

Pusti poštovanje, nek developeri naprave igru vrednu igranja i zaradiće pare. Mnogo nas je sve prevario Gejb pa smo upali u priču skupljanja onoga što nam nikada neće zatrebati. Nekada su se skupljali DivX filmovi na diskovima i hardovima, danas su to kolekcije igara na raznim servisima od kojih odigraš možda 20% u najboljem slučaju. Kada ne bi bacao pare na sitničarije za koje realno nemaš vremena da odigraš, imao bi tih 50-60 evra za bar dve igre godišnje koje ti se možda igraju ali ako ti se ne igraju onda tražiš refund ili prodaš disk. Mada kod digitalne distribucije ti ne daju da prodaš igru jer nisi njen vlasnik. Zato samo refund i to kod onoga ko daje najbolje uslove za isti.

Gejm divelopment je posao kao i svaki drugi, jel tebe na poslu neko ispoštuje i ostavi ti pare iako mu nisi bio od koristi?

Edit: Odgovorno tvrdim da ogroman procenat "kolekcionara" na Steamu ne zarađuje svoje pare nego su ili klinci pa dobijaju lovu od roditelja ili su na teret države, kojekakvi socijalni slučajevi kakvih ima koliko hoćeš po Evropi i Americi. Onaj ko zarađuje taj ne troši na nešto što mu u tom trenutku ne treba.
 
Poslednja izmena:
Ima tu dosta istine Abet, ali dosta nas pati od hordinga svega i svačega...to je Gejb i skontao, zato steam i radi tako dobro.
 
Imam i ja gomilu igara na Steamu koje mi apsolutno ne trebaju u životu. Kada malo pogledam ono što mi se baš ponekad igra obično nemam u biblioteci a to nisam kupio jer nije bilo na popustu ili sam propustio. Plaćati sada za nešto što si nekad piratizovao je besmisleno jer pare obično ne idu onom ko je tu igru napravio nego onom ko sada drži prava na taj IP. Osim ako ti tu igru ne posmatraš kao IP pa računaš da pare zaslužuje onaj ko drži prava na igru a ne onaj ko je pravio.

Da bi sve to imalo nekog smisla, mora biti drugačije rešeno ali u tom slučaju verovatno ne bi kapale milijarde ka Ventilu kao što je sada slučaj. Velike pare kvare sve, Valve nije izuzetak. Ako već hoćeš nešto dobro da uradiš, da ispadneš čovek onda je bitno da to radiš preko pravih kanala. Kao kad doniraš pare u humanitarne svrhe, bitno je da to stigne na pravu adresu. Isto važi i za igre, ako već plaćaš nešto zbog nostalgije onda bi trebao da dobiješ igru tj. program a ne iznamljenu licencu i mogućnost da menjaš nešto ako ti duša ište a da te tamo neka licenca ne ograničava. Čak ni DRM free nije idealno rešenje ali je prihvatljivo. Ovo muljanje sa pravima što radi Valve, gde prava na istu igru idu iz ruke u ruku a svaki put ta igra bude skinuta sa Steam dok ne pronađe novog vlasnika, je grozna stvar.

U prevodu, ne dam više ni dinara za stare igre dok distribuciju i licenciranje ne reše na pravi, ljudski način. Ne biste trebali ni vi, bolje skinite piratsko izdanje sa torrenta nego što plaćate nekim tamo džiberima što su u međuvremenu kupili prava na igru.
 
Poslednja izmena:
Dobar "dokumentarac", mogao sam gledati jos o tom serijalu, mnogo sam voleo tiberian sun i red alert 2 da djuskam :)
 
 
Poslednja izmena:
Propo Io Interactive. Downsizing, optimizing, new challenges blah blah, tipična kapitalistička spika kada ostave više od pola firme bez posla.

Hitman studio Io Interactive suffers layoffs

Šteta, jer je novi Hitmen najbolji Hitmen do sada. Ali je izašao u pogrešno vreme, na pogrešno tržište, u pogrešnom paketu.

Teško je uspeti u gejming industriji ovih dana jer se formirala kritična masa idijota koji igraju igrice. Nije više dovoljno napraviti dobru igricu, mora se napraviti efikasna reklama. Najlakše je kada imaš armiju fanbojeva ili izdaješ za neki brend koji to ima tipa Sony. Plus masno lažeš masu ala AV u kombinaciji sa prethodnih faktorom. Onda dobiješ nešto kao No Mans Sky, uspeh i pre izdavanja igre.

Ove igre poput Deus Ex MD, Hitman, bez jakog marketinga su bile osuđene na propast. Nisu one propale zbog zahtevnosti, always online DRM, epizodnog sadržaja nego što rednek nema potrebu da ih kupi jer mu marketing služba nije stvorila takvu potrebu.

Najbolji je Kris Roberts, on prodaje dream već pet godina i nema nameru da završava igru u skorije vreme. Jer dok je alfa uvek će tu biti izgovor in development. Smislio čovek dobar način kako da zagrabi para od današnjeg gejming življa.
 
Koliko znam i Hitman i Deus Ex su se dosta rekalmirali. Čak su i upali na listu većine recezenata hardvera.

Meni su to neki od omiljenih serijala, ali ih nisam igrao jer nemam hardver za to (grafičku) a i generalno ne kupujem AAA igre na izlasku potšo po pravilu treba nekoliko meseci da se isprave bagovi, ubaci novi API, stigne novi sadržaj...
 
Ko ih ebe, sem Hitmana ni po čemu ih ne pamtim.
Nemos kompaniju održati samo sa jednom igrom.
Još ni tu jednu igru nisu mogli napraviti u komadu, vec razvukli na epizode kao neku špansku sapunicu.
 
Bethesda Creation Club is a collection of all-new content for both Fallout 4 and Skyrim. It features new items, abilities, and gameplay created by Bethesda Games Studios and outside development partners including the best community creators. Creation Club content is fully curated and compatible with the main game and official add-ons.

https://creationclub.bethesda.net/en

Placeni modovi opet, ali ovog puta Bethesda odlucuje sta je dobro.
 
To je već dobar način.

Mod creatori bukvalno rade kao freelancers i za to su lepo plaćeni a igrači ako žele tako nešto neka plate. I naravno sve to prate originalne izdavaci i kreatori igara.
 
Poslednja izmena:
Propo Io Interactive. Downsizing, optimizing, new challenges blah blah, tipična kapitalistička spika kada ostave više od pola firme bez posla.

Hitman studio Io Interactive suffers layoffs

Šteta, jer je novi Hitmen najbolji Hitmen do sada. Ali je izašao u pogrešno vreme, na pogrešno tržište, u pogrešnom paketu.

Teško je uspeti u gejming industriji ovih dana jer se formirala kritična masa idijota koji igraju igrice. Nije više dovoljno napraviti dobru igricu, mora se napraviti efikasna reklama. Najlakše je kada imaš armiju fanbojeva ili izdaješ za neki brend koji to ima tipa Sony. Plus masno lažeš masu ala AV u kombinaciji sa prethodnih faktorom. Onda dobiješ nešto kao No Mans Sky, uspeh i pre izdavanja igre.

Ove igre poput Deus Ex MD, Hitman, bez jakog marketinga su bile osuđene na propast. Nisu one propale zbog zahtevnosti, always online DRM, epizodnog sadržaja nego što rednek nema potrebu da ih kupi jer mu marketing služba nije stvorila takvu potrebu.

Najbolji je Kris Roberts, on prodaje dream već pet godina i nema nameru da završava igru u skorije vreme. Jer dok je alfa uvek će tu biti izgovor in development. Smislio čovek dobar način kako da zagrabi para od današnjeg gejming življa.

Ova priča se odlično završila:

Therefore I am proud to announce today that IOI is now officially an independent studio. We have successfully concluded our negotiations with Square Enix and have agreed to a management buyout. Crucially, we will keep all of the rights to the Hitman IP.

:)
 
zasto bi bilo ko placao nesandbox igru koja se prodaje na epizode? em je nekompletna, em nema neki replay value.
bzvz.
 
Pa imali su onu foru da se u svakoj epizodi u određenom trenutku pojavi one-time-only meta. Tako su hteli da privuku ljude na igraju po epizodama, pošto je to jedini način da prođeš sve što igra nudi, jer ih neće biti kasnije ili u kompletnom izdanju. Ne znam da li je ovakav pristup dobar ili loš, ali jeste zanimljiv
 
zasto bi bilo ko placao nesandbox igru koja se prodaje na epizode? em je nekompletna, em nema neki replay value.
bzvz.

Ni najmanje se ne bih složio, ovaj Hitman je de facto najbolji naslov u serijalu, pogotovo je daleko iznad poslednjih par. Što se tiče replay value, svaku metu je moguće ubiti na 5-6 različitih i originalnih načina, tako da on svakako posotji. Što se tiče epizoda, svaka misija je osmišljena do najsitnijeg detalja, pravi su perfekcionisti, tako da epizodno izbacivanje i nije predstavljalo toliki problem, uostalom kome je to problem mogao je sačekati da završe sezonu i onda odigra igru. A ko je očekivao naslov sa brdom sinematika i gde je gameplay podređen priči, taj slobodno nek preskoči :)
 
Poslednja izmena:
Hitman je vrh igra, vredi svaki evro!
 
najbitnija reč: osmišljeno, pa onda 5 - 6 različitih načina da uradiš isto... to nije replay value.

i za to da plaćam deo po deo. ma idi.
 


Odlican video sa dosta zanimljivog (i relativno novog) YT kanala. Preporuka :guitar:
 
Par klipova sa nedavnog Unite-a, otprilike sumiraju nasa iskustva sa Unity endzinom, grafikom za mobile platforme i brdo korisnih saveta:)



 
@nex999
Nema veze sa ovim sto si postovao ali da pitam.
Da li je moguce da se igra napravljena u Unreal Engine 1 prebaci u UE4?
Ne mislim da ce sam engine sve sam da odradi i da ce modeli odmah da budu u HD, vec samo otvaranje fajlova i njihovo editovanje.

Sent from mTalk
 
Ako su fajlovi, tj asseti za U1 radjeni u nekom od standardnih 3D i 2D formata (.obj, .fbx, .tga, .bmp na primer) onda moze. Ono u sta nisam siguran, je da ceo level, tj unreal scena moze da se otvori u UE4. Mislim da to ne moze (nisam nikada radio tako nesto, ali ako UE4 ima toliko backward podrsku onda im svaka cast). Takodje ne moze ako je ta originalna igra "pakovana" u neki custom format za assete koji koristi samo taj developer koji je radio na toj igri.
Da se nivoi igre ponovo "sklope" u UE4 od zasebnih 3D asseta u .fbx formatu i tekstura, to moze. Naravno, ostaje ceo posao sredjivanja materijala unutar endzina, jer to mora ponovo da se uradi sa novim UE4 materijalima/shaderima. Zatim kompletan posao prevodjenja starih tekstura i materijala u PBR. I to je samo posao oko grafike. Zvuk (npr, dovoljno je da zvuk originalne igre bude u nekom custom formatu - bink recimo), onda eto jos problema. Logika igre, AI, fizika...to vec nije moj fah ali siguran sam da i tu mora veci deo stvari "od nule"...
 
Poslednja izmena:
Ok hvala.
Interesantno, razmišljao sam da li je moguće da se Clive Barkers Undying konvertuje u UE4, i sad proguglam i vidim da je projekat već u toku.
https://facebook.com/undyingremake

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Mrzi me da preturam po svim postovima, ali koliko vidim ovi rade sve od nule sto je i logicno jer se radi o igri koju je na trziste plasirao neko drugi. Ovakvih projekata ima milion a zavrsenih - dva ili tri mozda:S:
 
Nazad
Vrh Dno