Šta je novo?

Industrija igara

filipenko

Znamenit
VIP član
Učlanjen(a)
16.12.2001
Poruke
11,720
Poena
1,020
Topičić™ za vesti oko industrije, kompanija, top lista i slično. Za početak, malo lepih vesti koje nas mogu ohrabriti u ovim teškim trenucima:

EA Suffers a $310 million loss, a tanking share price, and lays off 600 in the second quarter


Electronic Arts announced in a press release it has suffered a net loss of $310 million for the fiscal second quarter resulting in a diluted loss per share of $0.97. The losses occurred despite net revenue of $894 million which is an increase of $254 million when compared to the previous year. In response to the negative financial news, Electronic Arts shares fell 17.1 % on Friday falling to $22.99.

John Riccitiello, Chief Executive Officer of EA talked about his view of the current video game industry stating, “Considering the slow down at retail we’ve seen in October, we are cautious in the short term.” He also said, “Longer term, we are very bullish on the game sector overall and on EA in particular. The industry is growing double-digits on the strength of three new game consoles and increases in the number of homes with broadband internet connections. EA is well positioned to benefit from these technology drivers due to the strength of our creative studios and our broad collection of game properties--from The Sims, to Spore and Madden NFL, to Warhammer Online.”

In response to its financial struggles Electronic Arts has decided to implement a “Cost Reduction Plan” by axing 6% of its work force, which amounts to about 600 jobs. The Company estimates its cost reduction plan will result in annual pre-tax cost savings of approximately $50 million.

Electronic Arts struggles have come in spite of several successes, Spore has sold 2 million copies in 3 weeks despite the negative controversy over the implementation of its SecuRom DRM. Warhammer Online: Age of Reckoning has sold 1.2 million and amassed 800,000 registered subscribers. Madden NFL 09 sold 4.5 million copies and was the number one title across all platforms in the quarter based on NPD data.

Nažalost, ovo verovatno neće potrajati :( , pre će biti da tržištu treba neko vreme da reaguje...
 
Poslednja izmena:
Evo i nastavka...

EA to lay off some 540 souls

AFTER POSTING disappointing financial results, Video Games publisher Electronic Arts (EA) says it will be slashing six per cent of its global workforce.

Around 540 souls will be handed their pink slips in a move the firm hopes will save about $50 million. EA certainly feels it needs the spare change after recently disclosing a net loss of $310 million last quarter, compared to a $195 million loss last year.

The game company blamed Harry Potter for its bad financial spell, or rather, delays to the Harry Potter game, as well as higher development and marketing costs.

Luckily for EA, games like Spore, Madden NFL, Mercenaries 2 and Warhammer Online: Age of Reckoning have managed to offset losses a bit, pulling in $894 million in revenues, well up from the $640m the firm made last year, but the increased revenues just aren’t enough.

John Riccitiello, EA's CEO noted, "Considering the slowdown at retail we've seen in October, we are cautious in the short term".

The job cuts will span all functions and locations, and the firm is not ruling out compulsory redundancies either.

"Longer term, we are very bullish on the game sector overall and on EA in particular," said Riccitiello, trying to remain optimistic.

EA’s shareholders, however, were not sharing the Chief Execs confidence. After the announcement, EA shares plunged some 18 per cent to $22.79 a share.

EA aren’t the only gaming firm to feel the squeeze. THQ studio Juice Games will also reportedly be letting 30 people go after having to axe an unannounced game title. The company will now have to game on with just 60 employees. The layoffs at Juice Games seem to be part of a wider cut back by THQ which is currently downsizing and closing internal studios.
 
A da probaju jednu jednostavnu strategiju uklanjanja DRM iz igara pa da vidimo koliko ce im se pospesiti prodaja. Oni kao da ne koriste mozak pri donosenju strateskih odluka. Boricemo se protiv piraterije uz pomoc DRM, a spore krekovan nedelju dana pre izlaska originalne igre. Dok legitimni korisnici mole boga da im neki virus ne srusi sistem da ne moraju da trose jos jednu dozvolu instalacije (od ukupno pet). Da ne spominjem usput i prelazak na nov OS itd...
 
Poslednja izmena:
Ti ljudi što će da budu otpušteni u proseku zarađuju oko 93000$ godišnje, tj oko 73000€. To je mesečno 6000€ u proseku (ko naša dva poslanika zajedno, računajući samo skupštinsku platu :D).

... a prave shit igre i dalje.

Jedini izuzetak je WH Online, ostalo je đubre neviđeno.
 
EA must die!!! :)
 
Poslednja izmena:
EA Suffers a $310 million loss, a tanking share price, and lays off 600 in the second quarter

Ulepsa mi dan :)

Mada nece oni tako lako propasti , dok je ljudi koji vole Grand show i American idol , bice i ogromnog trzista za EA games .

Sto se DRM-a tice , jos malo pa ce da ubace i digitalni rok trajanja .
 
Pa to već i ima.
Mislim, oni kažu da dokle firma postoji, biće i podrške za igru, a ako ugase servere onda će da izbace offline patch. Al isto tako sutra mogu da kažu da je to bio nesporazum i da nisu tako rekli.
 
Prosto nisam u stanju da poverujem da im je nemoguce da izbace igru koju je nemoguce krekovati.
Jeste da nama to odgovara, ali generalno gledajuci firma ulozi brdo novca u programere /sat/dan/godina i na kraju puknu jer su pirati u roku od 3 dana razbili igru. Tako se ugasi jedna, pa druga pa treca firma. I na kraju mi lepo igramo Windows Xp/Vista igre. Ne ide mi nekako logika.

Uvek sam tvrdio i bicu zagovornik da igru treba kupiti, upravo zbog buducih dobrih naslova.
E, sad. To sto nismo odgojeni u cilju postovanja tudje materijalne i intelektualne svojine, to je vec pitanje drzave, zakona i primene istog u praksi.
 
Uvek sam tvrdio i bicu zagovornik da igru treba kupiti, upravo zbog buducih dobrih naslova.
E, sad. To sto nismo odgojeni u cilju postovanja tudje materijalne i intelektualne svojine, to je vec pitanje drzave, zakona i primene istog u praksi.

Igru treba kupiti ukoliko valja, a ne treba bacati pare na svakakve gluposti koje se pojave pravo sa pokretne trake. U poslednje vreme je 95% glupost.

Ja ne znam ni za jednu firmu koja je propala zbog piraterije. Možda zvuči paradoksalno, ali im je to najbolja reklama. Dovoljno je da 10% ljudi kupi neku popularnu igru i oni su već toliko krcati parama da mogu sebi da priušte i palatu i jahtu da se uteše za mesece mukotrpnog rada ;) Nisam komunista pa da mislim da sve treba da bude beslatno, ali smatram da im je zarada i sada prevelika za to što nude.
 
Poslednja izmena:
^ Upravo tako, zar se neko ne zapita kako sa piratskim windows-om možeš čak i na windows update da ideš, jes ne mogu oni da srede wga patcher, malo morgen.

A što se tiče DRM-a on nije ni uveden zbog piraterije, već on služi u borbi protiv preprodaje polovnih igara ;)

Inače nemojte pogrešno da shvatite moj post, ja nisam pobornik piraterije i imam nekih 15-20 originala, ali igra prvo mora da zasluži da bude kupljena....
 
Jak je EA. Nece ih "sitnih" 310 000 000 $ sputavati. :D
I stvarno. Veliki deo koji se danas proizvede je trash. Ja funkcionisem na ovaj nacin. "kupim" igru sa neta, isprobam, i ako me stvarno odusevi, onda kupim i original kao znak zahvalnosti timu koji je napravio to malo remek delo. Poslednja igra koju sam kupio je orange box pre jedno 3 meseca. :)
 
Igru treba kupiti ukoliko valja, a ne treba bacati pare na svakakve gluposti koje se pojave pravo sa pokretne trake. U poslednje vreme je 95% glupost.

Ja ne znam ni za jednu firmu koja je propala zbog piraterije. Možda zvuči paradoksalno, ali im je to najbolja reklama. Dovoljno je da 10% ljudi kupi neku popularnu igru i oni su već toliko krcati parama da mogu sebi da priušte i palatu i jahtu da se uteše za mesece mukotrpnog rada ;) Nisam komunista pa da mislim da sve treba da bude beslatno, ali smatram da im je zarada i sada prevelika za to što nude.
SRAM TE BILO A IRON LORE!!!! Jadni ljudi propali iako su izbacili odlichni Titan Quest i expanziju.
 
SRAM TE BILO A IRON LORE!!!! Jadni ljudi propali iako su izbacili odlichni Titan Quest i expanziju.

IRON LORE nije propao zbog piraterije.
Dobro zbori R0B0T0, ukoliko ti se neka piratska kopija igre svidi - kupi je.
U svojoj kolekciji vec imam originale PES-a, Gothic3, RE4, FEAR, C&C:TW, AITD, Fallout3, DMC4, NBA2K9, Witcher... i jos mnogo drugih igara.
I sto je najzanimljivije, sve mi stoje neotpakovane(osim PESa i C&C). ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
Trebalo je da otvoriš da vidiš da li su makar ubacili disk i CD key kako treba :)
 
^ Upravo tako, zar se neko ne zapita kako sa piratskim windows-om možeš čak i na windows update da ideš, jes ne mogu oni da srede wga patcher, malo morgen.

A što se tiče DRM-a on nije ni uveden zbog piraterije, već on služi u borbi protiv preprodaje polovnih igara ;)

Inače nemojte pogrešno da shvatite moj post, ja nisam pobornik piraterije i imam nekih 15-20 originala, ali igra prvo mora da zasluži da bude kupljena....

Zapravo, pored toga, sluzi i protiv "game rentals" . Cisto halavljenje. To ih i u nistava. Piraterija je oduvek postojala, uvek ce i postojati.
 
http://www.youtube.com/watch?v=-Xfqkdh5Js4&feature=related
Ja kad god skinem neki torrent , ovaj crnja me proganja u snovima :D

Uvek sam tvrdio i bicu zagovornik da igru treba kupiti, upravo zbog buducih dobrih naslova.
E, sad. To sto nismo odgojeni u cilju postovanja tudje materijalne i intelektualne svojine, to je vec pitanje drzave, zakona i primene istog u praksi.

Porastom prodaje igara opada njihov kvalitet . Sto su profitabilnije (u globalu), vise se ulaze u marketing , vise ljudi koji do juce nisu znali cemu sluzi enter dugme na tastaturi (i da dzojstik nije isto sto i daljinac) ih igra . Da bi se prilagodile njihovom "ukusu" (da ne kazem neku tezu rec) , smanjuje se kvalitet , ubacuje vise tresha , i tako u krug .

Isto vazi i za programere/dizajnere . Verujem da oni nemaju skoro nikakvu kreativnu slobodu , vec igre prave na osnovu istrazivanja trzista (kao i svaka druga ozbiljna kompanija) I ako nisu akcionari svejedno im je prodali 100k ili 2 miliona kopija , profit ide vlasnicima .

A ti ako mislis da nekom ko vec ima par milijardi $ u dzepu (i verovatno nije odigrao jednu igru u zivotu) treba i tvojih tesko stecenih (osim ako nisi politicar/"biznismen") 600-3000 din .... kupuj igre sa zadovoljstvom :)

Na moju veliku zalost , nece propasti makar imali samo 1% sadasnje prodaje , jer ih toliko otprilike kosta "input" , a ostalo se svodi na to koliko ljudi uspeju da nateraju da kupi original . Vise ulazu u kojekakve agencije za borbu protiv piraterije i taktike zastrasivanja nego u sam razvojni tim .

Da ne pominjem sto u nedostatku sposobnosti da stvore nesto vredno , gutaju nekad dobre kompanije , unistavaju ono sto su one nekad bile , i teraju ih da prave kojekakve zombi igre bazirane na nekad kvalitetnim naslovima gde im je samo ime (koje se zapravo i prodaje) zajednicko .

Normalno je za jednu firmu da tezi sto vecem profitu , ali ja licno smatram da igrice treba da budu umetnost (kao sto su ranije i bile a ipak donosile pristojnu zaradu , cak i pored piraterije koja tad nije bila nista manja ) a ne "industrija" gde sve lici na jeftin interaktivni film .

Nije problem u piratima , problem je sto je gaming postao "big money" ,)

I samo da razdvojim pitanje intelektualne i materijalne svojevine . Ti ako odes u radnju i ukrades graficku , prvobitni vlasnik je vise nece imati . A ako si zavrsio ETF , uzmes lepo i napravis identicnu kopiju od par zhica i malo topljene plastike od kineskih igracaka . Niko nista nije izgubio , a ti imas novu grafu :) Isto to vazi i za pirateriju . Znam da je ovo za jadni EA games oportunitetni trosak , ali u to necu ulaziti (inace bi se ovaj post produzio na 5 strana) Nek budu igrice 100-200 kinti pa cu kupiti cak i njihove (ustvari necu cak ni tad jer kupovinom kod ulicnih pirata pospesujem domacu proizvodnju i smanjujem nezaposlenost :D )

A i mislim da sam dovoljno "platio" kupovinom novog hardvera da bi igrao iste te igre jer i oni (proizvodjaci hardvera) forsiraju ono sto sam napisao na pocetku .

TL;DR :
Komunizam - profit je zlo
Kapitalizam - moze mi se . :smoke: I boricu se svim silama da ostane tako (radije cu platiti crack-timovima ili nauciti da programiram nego EA games )

(za one sto vide crno-belo)

To naravno ne vazi u slucaju malih i perspektivnih(nezavisnih) dev. timova zbog kojih bi se odrekao i jogurta uz burek ujutro , samo da naprave nesto kvalitetno . E u tom slucaju je piraterija zlo . Ali oni nemaju novca da plate agencije da vam isperu mozak time :p Podrzavao bi ih sve dok se ne pretvore u another EA games , i tako u krug .

/rant

Disclaimer : Ne podrzavam pirateriju u bilo kom obliku , niti bilo kakvo krsenje medjunarodnih i zakona Republike Srbije . :banana:
 
ma niko tu nije na gubitku. Da ne idem u pricu o konzolama i "placas hardwer kroz igre", dovoljno je samo reci da se igre sada stancuju kao i B grade filmovi. Sto s emene tice, treba da se dogovore sa proizvodjacima grafickih karti i procesora i da od njih ubiru kajmak, a ne od nas. Ja kad kupim grafu za 200e, monitor za 200e, cpu za 200e i memoriju za 100e, smatram da sam platio sve te igre jer sam sve to kupio prakticno samo da bi igrao igre. Proizvodjaci igara nek od njih svih uzmu pare i kraj. Da nije njih ni igara ne bi bilo. Paradoks.

PS. A i uzimaju pare i od njih ! Jos oce i 50~40e za igru od korisnika. Ma da. Piraterija je nusproizvod, a ne kradja.
 
Poslednja izmena:
According to The Wall Street Journal, it might be a good idea for Disney to think about buying EA. After the recent lower-than-expected financial result, EA's overall market value has dropped more than half, from $19 billion to $7.2 billion. Disney owns ESPN, which is already in cahoots with EA on the Madden franchise, and Disney Interactive could otherwise more wisely spend its $200 million internal development budget among the EA studios, apart from the fact that there is a lot of new IP that could be turned into movies (Mirror's Edge, Dead Space) or games (Pixar).

http://online.wsj.com/article/SB122547849321388675.html
 
PS. A i uzimaju pare i od njih ! Jos oce i 50~40e za igru od korisnika. Ma da. Piraterija je nusproizvod, a ne kradja.

tako je. Piraterija je nesto sto se ne moze suzbiti niti iskoreniti, dokle god ima sta da se piratizuje :)
Ja slabo igram igre, i igre koje me jako privuku uvek pazarim, iako imam pozamashnu kolekciju igara domace produkcije.
Recimo, meni je blizzard kompanija koja ima i marketing i sam kvalitet igara, naprave jednu igru na 5 godina, ali ta igra odvali prodaju i igra se i dan danas.
EA pravi igre koje se igraju na godishnjem nivou, i ne ulaze puno u kvalitet igara. NFS ... fifa ... Sada se pojavio novi Red Alert, a pre godinu C&C TW ... mnogo izbora a opet su u minusu;)
 
Ima EA i dobrih licenci, recimo Dead Space od skorijih. NA svu srecu pa EA nema nista sa time osim sto je otkupila licencu i pravo na izdavastvo...

Ja sam kupio plan plus :p
 
Ja kad kupim grafu za 200e, monitor za 200e, cpu za 200e i memoriju za 100e, smatram da sam platio sve te igre jer sam sve to kupio prakticno samo da bi igrao igre. Proizvodjaci igara nek od njih svih uzmu pare i kraj. Da nije njih ni igara ne bi bilo. Paradoks.

Kad porastem bicu gx-x :D :D :D :D :wall: :wall:
 
morash razumeti da zivimo gde zivimo. Nisam to ni tako bukvalno mislio, ali recimo ti uz svaku PS3 igru placas deo hardwera. A mi za PC ? Mi placamo hardware debelo vise. NEcu ja igru za Dz, ali nema smisla da me kosta isto kaolko i tebe, mora mnogo manje da kosta sobzirom da mi kroz hardware finansiramo trziste igara za PC, tj nvidia i ATI pokrecu celu tu PC gaming masineriju.
Ili ti je to mozda suvise komplikovano da shvatis ?

Moje dve poslednje graficke kostaju ko ceo tvoj PS3, a to je za godinu dana. Jeste da je to amortizovano kroz prodaju stare i uzimanje nove ali svejedno. Ti navodno dobijas skup hardwer jeftino, koji otplacujes kroz igre. A sta ja otplacujem kroz CPU i GPU ? Zar ne misli da bi bilo fer da proizvodjaci grafickih koji zive od igara i obrnuto, nadju neki kompromis i sporazum ?
 
Poslednja izmena:
Ljudi, ajmo malo racunice. Koliko je palcen posao game developera na zapadu. Neka je prosecna plata ~2.000 $ mesecno. Kolilko je razvojni tim, testeri i ostali u produkciji, brojao clanova. Neka ih bude 15. Znaci 2.000x15x12=360.000 $. Half life su radili 4 godine. Znaci 360.000x4=1.440.000 $.
Ko je to placao za svo to vreme? E sad . Koliko su kopija prodali? Nisam nasao podatak.
Verovatno jesu zaradili podosta, ali sta bi se desilo sa industrijom da je piraterija odradila svoje. Ili je i taj deo kontrolisan, kao i sve ostalo.
Kako dolazi do propadanja nekada velikana na polju zabavnog softvera? Ko moze da se odrzi, bar jos par godina: Sierra, Ea? Ko jos?
 
Gx-x, jel ti stvarno misliš da bi sada Samsung ili Prestigio trebali da plaćaju deo cene igre? Jbt, da li si toliko zastranio? I kako si uspeo?
 
morash razumeti da zivimo gde zivimo. Nisam to ni tako bukvalno mislio, ali recimo ti uz svaku PS3 igru placas deo hardwera.

Amm, ne, kroz svaku igru ti placas lebac onima koji su je pravili. Jesi ti svestan koliko ljudi ucestvuje u pravljenju neke hit igre i koliko to sve kosta, pa Credits kada zavrsis GTA IV traje skoro 15 minuta.. Samo pod "pedestrians" ima 300 ljudi jbt, pa da su im dali po 500 dolara izracunaj koliko je to..
Te price "zle korporacije" i "sta njima znaci mojih 2000, 3000 dinara" su smesne, kako ne razumes.. Ne branim ti ja da koristis pirateriju, ali molim te manite se tog "pravdanja" jer ne da niste u pravu vec zvucite jako bezobrazno i smesno...
 
GTA moze da kosta 200 dinara i opet ce Rockstar i Take Two zaraditi enormno mnogo para. Pa igra se prodala u preko 10 miliona primeraka.
 
Ljudi, ajmo malo racunice. Koliko je palcen posao game developera na zapadu. Neka je prosecna plata ~2.000 $ mesecno.

Pa jesam ti lepo izvukao kolika je prosečna plata u EA na osnovu onog što hoće da ih otpuste i uštede - oko 6000€ mesečno! Plivaju u parama, a opet kukaju kako im je malo.
 
GTA moze da kosta 200 dinara i opet ce Rockstar i Take Two zaraditi enormno mnogo para. Pa igra se prodala u preko 10 miliona primeraka.

Bravo care, 10 miliona puta 200 dinara (~ 4 dolara) = 40 miliona dolara, a toliko ih je otprilike, mozda malo manje, kostao razvoj igre... e srbijo, nebeska zemljo...
 
Pa tacno tako, kostala ih je malo manje da je naprave (tu su ukljucene i plate svih koji rade na igri). E dalje je problem sto tamo neke mudonje (gazde firme koja izdaje igru, famous lead designer etc.) nece dobiti svoj bonus. E vidis to je problem sa razvijenim svetom, ali da ne idemo u off-topic. Mada ja cisto sumnjam da postoji igra koja za dve-tri godine razvoja moze da napravi tolike troskove. To je sve naduvano kao dobra podloga za pricu o pirateriji kao ultimativnom zlu.
 
GTA IV se pravio skoro 4 godine. Uzeo sam okvirno 400 ljudi i okvirno 3.000 dolara prosecnu platu, (a ako mislis da je 3.000 dolara WOOOW plata na zapadu i u takvoj firmi, onda krastavac), znaci verovatno je i veca. To ti je 5 miliona dolara za 4 godine. Samo na platu onima koji svaki dan rade. Tu dakle racunam samo programere i one koji za stalno rade na igri. Nisam racunao "honorarce" kao sto su voice akteri (glumac koji je davao glas Niku Belicu je dobio 100.000 dolara za svoj rad). Nisam racunao one "pesake" koji su dobili minimum 500 dolara za svoj doprinos, a dobilu su sigurno i vise. Nisam racunao njihovu kuhinju i troskove hrane za 4 godine. Milijardu stvari nisam racunao, a samo na plate zaposlenih u Rockstaru sam dosao do cifre od 5 miliona.

Voleo bih da te zaposli Rockstar ili neka tako kuca, godinama si se cimao na faksu i kod kuce, ucio svaki dan, dobio zivotnu priliku, pozvali te da radis za njih u Kanadi recimo, napustis sve ovde, uzajmis se od boga i oca za troskove puta, radis 4 godine na igri, neki optimista odluci da igra bude PC ekskluziva i proda se u 200.000 primeraka za godinu dana, a cena bude 200 dinara :D Voleo bih da ti vidim facu kako te otpustaju i jos stotinjak tvojih kolega zajedno sa tobom...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno