Šta je novo?

Deljenje ADSL i kablovskog Interneta u stanu preko wireless-a

Imam TL-WR340G koji salje signal preko SBB kablovskog neta. Osim toga preko neta su spojena i dva kompa.

Android uredjaji (proverio dva) nece da ukljuce vajrles na telefon. Prepoznaje mrezu, ali staje na "obtaining IP address". Pre nego sto se ovo desilo, morao sam da vratim svoj (do tada radeci) mobilni na fabricka podesavanja, jer je bio trokirao :)

Sta je problem? Korak po korak, posto sam potpuni duduk :)

Fala :)
 
Ljudi, teba mi pomoc..ubih se ovde sa podesavanjima, i 'nista' nisam uradio. :S

Ovako, zelim da napravim kucnu mrezu, preko koje bih mogao da delim internet i fajlove.

Od opreme imam sledece:
- Kablovski modem (Ikom kablovski net)
- Ruter
- USB wireless usb adapter
- Desktop
- Laptop

Dakle, ruter i modem bih povezao preko kabla, a desktop bi bezicno bio povezan sa ruterom preko usb wireless adaptera, laptop preko svoje interne wireless kartice na ruter.

Hvala!

P.S. Jedino sto sam uspeo, dobio sam signal od rutera do laptop-a (pa imam net, jeee). Ovo ostalo nekako ne uspevam da podesim.
P.S.2. Zanemariti slike deska i lapa. :D
 
Poslednja izmena:
Povezes ethernet kablom router sa modemom. U routeru ubodi kabl u uplink port. Ukljuci router i zakaci se na njega putem wifi sa laptopa. U wan podesavanjima izaberi dynamic ili automatic ip address.
U podesavanjima za lan, ukljuci dhcp, podesi opseg ip adresa za dhcp..
U wlan ili wireless podesavanjima podesi ime wifi mreze, enkripciju (wpa2 npr) i sifru.
Kada se router restartuje moraces ponovo da se zakacis na njega, ovoga puta ce imati drugo ime i sifru (koje si podesio u wlan delu) .
 
Pogledaj User Guide i Quick Installation od routera, tamo ima objasnjeno sve korak po korak. Ako si dobio signal izmedju laptopa i routera i imas net, u cemu je problem sa desktopom?
 
Uspeo sam i desktop da osposobim.
Ovako... Pokusavao sam sve moguce, i nemoguce... Osim sto nisam proverio koji protokoli, adapteri i servisi su ukljuceni!! :S

Uninstalirao sam sve, resetovao komp, i ruter..i uspeo! GLUPOST!

Samo sto jos uvek nisam osposobio share izmedju racunara. Da li je potrebno ukucati ip adrese (npr. ruter 192.168.1.1., desk isto samo 2 na kraju, i lap isto samo 3 na kraju...a gateway da bude adresa rutera).

Inace, nemam ni user guide ni cd uz ruter, a instalacija koju sam skinuo sa net-a ne pronalazi ruter pri instaliranju. :S
 
Tako je. Router neka bude .1, ostali moga da budu .2 do .254.
Sto se deljenih foldera tice, ne znam koji os imas, al verujem da na googleu ima dosta tutoriala kako se to radi za svaki os.
 
@yooyo
Windows 7 pro

Cek, da li da upisujem neke vrednosti za DNS (internet protocol v. 4)? Internet protocol v. 6 nisam upisivao nista.
Naime, Preferred DNS Server-u sam dodelio IP rutera, a za Alternate DNS Server, ip laptopa.

Takodje, ono sto se javlja kao problem je sto ne mogu da pristupim folderu.
Ukljucen je file and printing sharing, sharovani folderi..ali ne mogu da udjem u racunar (kako desktop sa desktopa, tako ni u laptop), stalno mi izbacuje istu gresku (slika ispod).

*edit: logovan sam kao admin. :S
 

Prilozi

  • 1.png
    1.png
    116.1 KB · Pregleda: 193
Poslednja izmena:
Generalno ne bi trebao nista da menjas ip adrese (da sam upisujes ip adrese) ako ti je ukljucen dhcp na ruteru... ruter ce im sam dodeliti ip adresu... pretpostavljam da vidis serovane foldere ali da ne mozes da im pristupis? ako je tako probaj sledece:

desni klik na folder koji hoces da serujes, pa idi na properties/kartica sharing pa idi na share... tu obavezno u padajucem meniju izaberi Everyone, pa Dugme Add, pa onda share... otvori i properties/Sharing/Advanced Sharing pa stikliraj share this folder i setuj mu ime kako da se vidi u mrezi...

To bi trebalo da resi prob koji imas... ti si verovatno serovao folder ali nisi stavio da mogu svi da pristupe tom folderu vec samo racunar na kome je taj folder...
 
Poslednja izmena:
Probao, nece opet. Probao sam i sa upisanim ip adresama i bez.

Dakle, problem je sa deskom.. Njegovoj mrezi nikako ne mogu pristupiti... Sa lapa mogu uci u lap, ali u desk, u nijednoj varijanti! Takodje ne mogu pristupiti lap-u sa deska i obrnuto.
 
Pozdrav ljudi. Da i ja kažem nešto za Dnevnik, odnosno priupitam. :)

Nabavio sam pre nekoliko dana Prestigio 5080C PRO tablet, sa fabrički instaliranim Androidom 4.0.3. Ništa nisam root-ovao, flešovao i slično.

Problem je u tome što kada u ruteru namestim filtriranje po MAC adresama, tada tablet za moju mrežu prikazuje "Not in range" poruku. Ili se konektuje, ali, da se ovako izrazim, na tabletu se pojavi WiFi ikonica, kao da sam konektovan, ali ostaje sive boje i nemam pristup internetu.

U pitanju je onaj beli Telekomov WiFi modem-ruter, koji se dobija u IPTV paketu. Preko njega na net imaju izlaz komp i sestrin Android fon, takođe pod MAC filtriranjem, ali ovaj tablet pravi problem.

Kada isključim MAC filter, sve lepo radi.

E sad, ja pretpostavljam da ili nešto treba da podesim od opcija u tabletu ili ruteru, ili mi treba bolji ruter.

Zna li neko šta propuštam da podesim, ukoliko je to u pitanju? Nov sam u Android svetu, pa rek'o da priupitam.
 
Pozdrav ljudi. Da i ja kažem nešto za Dnevnik, odnosno priupitam. :)

Nabavio sam pre nekoliko dana Prestigio 5080C PRO tablet, sa fabrički instaliranim Androidom 4.0.3. Ništa nisam root-ovao, flešovao i slično.

Problem je u tome što kada u ruteru namestim filtriranje po MAC adresama, tada tablet za moju mrežu prikazuje "Not in range" poruku. Ili se konektuje, ali, da se ovako izrazim, na tabletu se pojavi WiFi ikonica, kao da sam konektovan, ali ostaje sive boje i nemam pristup internetu.

U pitanju je onaj beli Telekomov WiFi modem-ruter, koji se dobija u IPTV paketu. Preko njega na net imaju izlaz komp i sestrin Android fon, takođe pod MAC filtriranjem, ali ovaj tablet pravi problem.

Kada isključim MAC filter, sve lepo radi.

E sad, ja pretpostavljam da ili nešto treba da podesim od opcija u tabletu ili ruteru, ili mi treba bolji ruter.

Zna li neko šta propuštam da podesim, ukoliko je to u pitanju? Nov sam u Android svetu, pa rek'o da priupitam.

U listu dozvoljenih MAC adresa(na ruteru) si dodao MAC adresu tableta?
 
Jesam, naravno.

Kao što sam i napisao, sve 3 MAC adrese (komp, fon, tablet) su unete kao one sa dozvoljenim pristupom internetu. S tim što komp i fon (koji je takođe android, samo 2.3) lepo rade, dok tablet zeza.

Guglao sam malo i našao da u tabletu treba u postavkama dodeliti tabletu fiksnu IP adresu, ali te opcije kod mene nema. On IP adresu pod WiFi > Advanced ispiše koja je, i koliko vidim, uvek je ista, ali bez mogućnosti editovanja ili postavke za fiksnu.

Da dodam da je identična simptomatika i kada uređaj probam da povežem na net kada sam kod devojke, s tim što ona ima neki TP-Link WiFi ruter modem.

Znači, uređaj ponekad uopšte ne vidi mrežu, kada je vidi onda je najčešće "Not in range". Kada se konektuje, ikonica je najčešće siva i ne da mi pristup internetu. Uspem da se povežem na net u nekih 10% slučajeva.

Ruter je od mene 3-4 metra vazdušnom linijom, na spratu iznad.
 
E ovako ljudi imam jedan problem. Kupio sam wifi ruter. tenda w311r+. Kada na wifi povezem mobilni telefon (Samsung Star 3) net radi bez problema ali kada odem na youtube sajt se uredno otvori ali kad kliknem na neki video klip samo mi se pojavi connecting na displeju i tako stoji dakle ne otvara video klip. Probao sam i sa drugim telefonom LG T3 isti slucaj. Dali bi trebalo da nesto cackam po podesavanjima rutera mada bilo koji drugi sajt otvara bez problema
 
imam isti ruter, ali nemam taj problem a nista nisam dodatno podesavao.
da probas da updateujes firmware mada ni sa orig firm nisam imao taj problem.
 
mrzelo me sve da citam sto ste pisali pa ajde da pitam... jel moze da se poveze sbb kablovski net ako je na jednom lap topu povezan na lanu a na drugom preko wireless-a ili mora ruter? na oba lap topa je win7.... :)
Mrzelo me da pokusavam da shvatim pitanje, ali ajde da odgovorim: "Da".
Desktop računar mi je putem lan-a povezan na Telekomov modem, a laptop bežično pristupa internetu. Podesio sam da su u mreži. Vide se, pristupam i jednom i durgom bez problema. Imam problem sa deljenjem fajlova. Brzina (WiFi) beljenja je 1mb/s, sto je izuzetno sporo. Kada povežem laptop direktno na modem preko lan kabla, deli se 8-9mb/s. Kako da povećam brzinu deljenja?
Ako ove oznake treba da oznacavaju megabajte u sekundi, onda su cifre ok. Inace megabajt u sekundi se pise MB/s.
Na net se povezujem preko mreznog kabla a konekcija zahteva username i password, posto mrezni kabl ide od repetitora provajdera bezicnog interneta koji je na mom krovu. Posto bih zeleo da koristim net i preko telefona zanima me sta mi konkretno treba od opreme i koja je procedura, jer koliko sam video na temi su pre svega slucajevi kada je konekcija klasican flat dakle nema username-a i password-a.
Treba ti ruter koji podrzava PPPOE.

Imam pitanje u vezi wireless routera TP Link TL-WR340G.
čitao sam ovde na forumu da je ovaj router dosta lak za instalaciju i moje pitanje je da li ta instalacija i povezivanje idu na isti način, ukoliko je laptop Mac Book Pro?
Da

Ljudi, potrebna mi je pomoć. :)

Situacija je sledeća: Imam stari telekomov modem (onaj crni stari, ADSL2+) koji nema podršku za wireless.
E sad, imam i jedan ruter (ili je AP, ne znam) tp link wa501g, ali bez antenice.
Ja sam jednostavno iz LAN porta, iz ADSL modema kablom povezao i ovaj wireless AP, i svetle sve lampice, pa i ona za wireless.

Sve ovo mi treba da bih nakačio Nokiju 5800 XM i koristio wi-fi.

Gde grešim? Znam da ne znam kako, ili mi jednostavno fali antenica pa nemam emotovanje signala...:)
Ne moze bez antene. Postoji i mogucnost da se uredjaj pokvari ukoliko se koristi bez antene.

E ovako ljudi imam jedan problem. Kupio sam wifi ruter. tenda w311r+. Kada na wifi povezem mobilni telefon (Samsung Star 3) net radi bez problema ali kada odem na youtube sajt se uredno otvori ali kad kliknem na neki video klip samo mi se pojavi connecting na displeju i tako stoji dakle ne otvara video klip. Probao sam i sa drugim telefonom LG T3 isti slucaj. Dali bi trebalo da nesto cackam po podesavanjima rutera mada bilo koji drugi sajt otvara bez problema
Moze biti da tvoji aparati ne podrzavaju youtuve video format. Probaj sa nekim boljim telefonom.
 
Zdravo.
Nadam se da ce te mi pomoci da resim ovaj moj problem.
Danas sam uzeo Adsl od telekoma i dobijo sam HG532e modem od njih.
Ja imam TP-Link ruter model WR1043ND.
E sad me interesuje sta treba da kupim da imam u obe kuce internet razdaljina do 20m?
I sta treba da podesim da bi to sve funkcionisalo?
 
Pozdrav

imam telekomom ADSL hiawei 532
posto mi u nekim sobama los signal hteo bi da na isti nakacim LAN kabelom TP link TL-MR3220...

spojio sam ih i ukljucio i mogu da se nakacim na TP link ali nemam net.

Verovatno u podesavanjima samom TP linka treba podesiti nesto ...E sad mi tu treba pomoc...ako moze...
 
Pazi na koji si port ukljucio. Ovi novi ruteri imaju dodeljena 2 porta za IPTV. Mislim da mozes da koristis 2 i 3 port, a da su 1 i 4 za IPTV ali proveri to u onim papirima sto si dobio uz njega..
 
problem

Ovako..moj problem je sledeci..zivim kao podstanar u dvospratnoj kuci..ja,sam u prizemlju..kabal za internet je sa drugog sprata spusten do prizemlja..njega sam ustekao u komp i imam net Ikom je u pitanju..brzina je oko 10mb..hteo bih ako je moguce da taj net podelim a da imam wifi signal koji mi je potreban za telefon..naime na telefonu posto je u pitanju polusuteren cesto mi se gubi signal tako da moram da ga jurim po stanu...a net na fonu mi je neophodan..pa pitanje glasi..dali je to moguce izvesti u ovakvim uslovima i na koji nacin..hvala unapred na odgovorima.
 
Moguće je.
Uzmeš bilo koji WiFi ruter, od onih jeftinijih. Ja super iskustva imam sa TP-Link 841N, a dosta ljudi kažu i da 740 radi ok.

Procedura je prosta. Sad na kompjuteru pogledaš informacije o mreži, ono klikneš na karticu, pa Centar za konekcije, pa klikneš na karticu LAN, pa onda na detalje. Tu imaš informacije o adresi tvog kompjutera i adresu Gateway. To je glavi modem-ruter na spratu. Adrese su fazonu aaa.bbb.ccc.ddd. Ajde da uzmemo za primer da je tvoja adresa 192.168.0.120, a modema gore 192.168.0.1.
Otkačiš kabl koji dolazi iz modema, pa kompjuter zakačiš na novi ruter koji si kupio, na neki od LAN portova. Sad zavisi šta si kupio, nastavak je komplet generički. Kad se javiš sa tačnim modelom, idemo u detalje.
Ideš po uputstvu koje si dobio, isključiš DHCP server, podesiš statičku adresu na recimo 192.168.0.100, ubaciš adresu za podrazumevani Gateway na 192.168.0.1. Podesiš WiFi na neki slobodan kanal, staviš dobru šifru i restartuješ ruter. Otkačiš ruter sa kompjutera i ubodeš mu kabl koji dolazi od modema u neki LAN port. Sad imaš bežičnu mrežu za telefon, a ako zakačiš kompjuter na neki od LAN portova na tom ruteru, imaš mrežu i na njemu.
Ajd' sad ti !!!
 
Svaka cast na iscrpnom odgovoru..sve mi je jasno..imao bih dva pitanja jos..da li se u ove svrhe moze iskoristiti usb wifi neki tp link je u pitanju al mislim da je samo prijemnik..njega posedujem..i drugo kolika je cena okvirno ovog rutera kojeg si naveo u odgovoru.
U svakom slucaju hvala na pomoci
 
WR740N možeš da biraš za 1000 din u oglasima.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Eto čovek odgovorio za cene. Za onaj USB, nema samo prijem, WiFi je uvek dvosmerno. Sad, može i to (možda) da se namesti, uz muku, petljavinu, hakovanje, ali posle mora kompjuter da bude upaljen da bi imao mrežu. Sa ruterom imaš tri slobodna porta, plus WiFi, a troši ko štedljiva sijalica. Tako da, za dva meseca uštede dva rutera ...
 
Hvala obojici na odgovorima.
Kad kupim javljam se.
Pozdrav.
 
@tuxserbia
ovako da se ja malo nakačim tj. dokačim na temu :) nisam baš neki nepoznavalac ovih stvari, ali nisam ni neki stručnjak te ima pa stvari koje mi nisu dovoljno jasne, a možda je i zgodno i zbog druigih da pojasnimo. Recimo isto imam kablovski modem, isto sam uštekao na njega ruter i ubo ga u WAN port. E sad, vidim da si di objašnjavao isključivanje DHCP servera, podešavanje statičke IP za ruter i podešavanje Gateway-a. Ja recimo nisam ništa od toga posebno podešavao, ostavio sam sve na automatici (jedino sam podešavao VPN klijent koji koristim). Koja bi bila prednost manuelnog setovanja u odnosu na automatiku da podesim "peške" Gateway i statički IP za ruter? Šta tačno radi DHCP?
E da, i potpitanje... modem mi ima adresu 192.168.0.1. a ruter i desktop koji je ubodem u modemov LAN port dobijaju svoju adresu u tom opsegu. Da li ja mogu nekako da pristupim podešavanjima rutera ovako preko modema, ili mogu jedino onako kako sam ga i podešavao, direktnim spajanjem rutera na komp? (njegova default adresa je 192.168.1.1. a kada pristupim modemu i nađem koju adresu je dodelio ruteru, ne mogu mu pristupiti ni sa tom adresom)
 
Prvo, šta pokušavaš da postigneš? Drugo, koji su modeli modema i rutera?

Kako si ga ti opisao, ti sad imaš dve potpuno nezavisne mreže. Jedna, koju kontroliše modem, sa 0.x adresama, u koju ulazi i tvoj desktop, i druga, koju kontroliše ruter, sa adresama 1.x. Pošto si ruter zakačio preko WAN porta, to je za njega odmah spoljni svet, tako da s te strane i ne treba da dozvoli kontrolu.
Daj prvo modele i tvoju ideju šta želiš, pa da vidimo dalje.

DHCP server, dodeljuje, na osnovu zahteva i podešavanja dinamičke adrese klijentima. Tako dobiješ ove 192.168.0.1,2,... adrese.
 
Pitam da li je neka bitnija prednost podesiti kako si i sam rekao statičke adrese rutera nakačenog na model i podešvanje gateway-a u odnosu na default automatska podešavanja? Mislim, radi mi i sve ovako.
Modem je neki Technicolor TC7200.U a ruter Asus RT-AC51U na kojem sam samo podesio Open VPN u klijent modu.

Ono što sam hteo, to sam manje više i postigao, da se sa nekim uređajima mogu kačiti na ruter koji rutira saobraćaj kroz VPN tunel. E sad, zanima me da li ja mogu pristupiti podešavanjima rutera direktno, bez da nakačim ili otkačim išta, već ovako kako je povezan sa modemom preko WAN-a? Ili svakako moram da se spojim sa UTP direktno na njega? U slučaju da da, jel ga moram onda isključiti sa WAN-a, ili može ostati a ja onda direktno njemu pristupam sa kompa koji sam povezao sa UTP preko 192.168.1.1 ? Taj deo me buni. I drugo, desktop mi je preko UTP uboden direktno u modem, a kada ga otkačim sa modema i nakačim u neki LAN port na ruteru onda mi se pogubi sve, nestane neta na modelu i cela mreža se pokarabasi... To ne kapiram zašto se dešava. Nadam se da sam se sad malo bolje objasnio :)
 
TC7200 je router (ilit gateway) a ne modem tako da iza ASUS-a imas dvostruko NAT-ovanje. Ne bi trebalo da kada desktop ukljucis u asus-a bilo sta se pokvari . Na koji open vpn server se kacis?
 
TC7200 je modem, tehnički rečeno, jer mora da moduliše-demoduliše signal sa korisničke mreže na koaksijalnu mrežu. Najpravilniji naziv bi bio mrežni most (bridge) , pošto i sa druge strane je mreža. U ovom slučaju ga zovemo modemom, sa dodatkom rutera, sviča i bežične pristupne tačke. Plus ima i USB, pa može da odglumi i media server. Nebitno, u daljem tekstu - modem.

@tibby

Ovo što MT reče stvarno ne bi trebalo da se dešava. Kad kabl koji ide iz desktopa prebaciš iz modema u ruter, trebalo bi da na kratko izgubiš mrežu, a odmah zatim i dobiješ novu adresu, iz opsega 1.x. Osim ako desktop nije podešen sa statičkom adresom, ali tada samo ne bi imao mrežu na desktopu, ništa više. Ovako kako ga ti opisuješ, ima još nešto, ali na daljinu teško da se vidi bez kristalne kugle ;-)

Da zaobiđemo trenutnu postavku, imaš još nekoliko mogućnosti.

Prva, da glavni uređaj na mreži bude modem. On dodeljuje adrese, on rutira, ako hoćeš može i da daje WiFi. Asus u tom slučaju podešavamo sa statičkom adresom iz 0.x opsega, podešavamo gateway na adresu modema, što bi bilo 192.168.0.1. Kačimo LAN na LAN sa modemom, i postaje malo skuplji svič, žičani i bežični, jer mu gasimo rutiranje, NAT, i DHCP. Nisam siguran da li bi OpenVPN radio u tom slučaju, mora da se proveri.

Druga, isto tako, samo Asus prebacimo u DMZ zonu na modemu. U tom slučaju postaje komplet vidljiv i sa spoljne, internet strane, mada tu treba malo više da se poradi na utezanju sigurnosti.

Treća je da se taj modem stavi u “bridge” mod, što možda prođe, možda ne. Zavisi od tvog operatera, davaoca usluga, da li je “pipao” firmware, i da li možeš da ispratiš smernice u tekstu ispod

https://www.boards.ie/b/thread/2057106714

Šta god odlučiš, piši pa vidimo šta dalje.
Evo upustvo i još svašta nešto


http://setuprouter.com/router/technicolor/tc7200-u/manual-1685.pdf

http://setuprouter.com/router/technicolor/tc7200-u/manuals.htm


https://hackaday.io/project/3441-technicolor-tc7200-cable-modem

https://www.nerdbox.it/technicolor-tc7200-multiple-csrf-vulnerabilities/

http://www.boards.ie/vbulletin/showthread.php?t=2057147563
 
Hvala ljudi na odgovorima i sugestijama. Jeste, TC7200 je modem kablovskog operatera Unity Media, ja sam u Dojčlandu, a eto ujedno i objašnjenja zašto VPN :)

@MT zakupio sam TorGuard za ovaj mesec, da ga testiram... za sad sam zadovoljan kako radi i još zadovoljniji podrškom koja odgovara uvek momentalno!

@tuxserbia u pravu si za USB i mogucnost da bude media server, a ima ga i ovaj Asus ruter, no sa tim cu da se igram posle, verovatno neki hard na jedan a printer na drugi... ako uopste mogu oba USB-a da koristim na oba uređaja u ovom setapu.

Btw. u međuvremenu sam se zezao još sa modemom i sa ruterom, nekoliko puta snimao podešavanja i resetovao, i konačno kada preštekam UTP desktopa iz modema u ruter, radi kako treba, baš tako kako si i opisao, i kako sam i ja izpočetka očekivao... izgubi desktop na kratko konekciju i dobije je ponovo. Sada je deksotp na opsegu 1.X. Nisam ranije a ni sad podešavao statičku nigde.
Elem, pošto sam sada u 1.X opsegu, ja i dalje ne mogu direktno da pristupim sa 192.168.1.1. ruteru, iako je destop direktno povezan na njega. Jel to neću ni moći sve dok je WAN port aktivan na njemu?

Voleo bih da nađem neku najbezbolniju varijantu da ne moram da uključujem i isključujem UTP-ove. To mi je neki cilj, ako je moguće bez prevelikih komplikacija. Ako nije, onda avaj :)

***UPDATE posle 2h koristenja***
I onda tako posle nekog vremena potpuno normalno korištenja, odjednom mi net prestane na desktopu raditi bez ikakvog razloga i objašnjenja. Dole desno mi i dalje stoji da je konekcija ok i piše da imam Internet Access, ali mi se sve diskonektovalo, od Skype-a, browsera... sve. Odem na opciju dijagnostifikovanja problema u browseru ispiše mi da je izgubljena konekcija sa ruterom ili modemom te da ga resetujem!?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno