Šta je novo?

Deljenje ADSL i kablovskog Interneta u stanu preko wireless-a

izvinite ako odgovor vec negde postoji...
da li asus WL-530gV2 ima mogucnost da radi kao AP?
dakle, ja na net idem preko wirelessa-a(i to antena+kabl+pci wireless kartica), da li moze da se na ruter navrne antena a da desktop racunar preko pci wireless kartice ide na net a da se na ruter kaci i laptop preko wireless-a(stize laptop, jeeejjj!!!)
ne bih kupovao AP jer je wireless nadam se privremeno resenje...
nadam se da sam bio jasan...
hvala!
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima situacija kod mene je kao na slici :

wireles.jpg


adsl modem je Huawei HG520i , sa podrskom za wireless . hteo bih da povezem bezicno jos jedan Pc .O ovoj situaciji je vec bilo reci , a mene interesuje da li medjusobna udaljenost od 70 m nije predaleko.

Hvala
 
Deljenje neta u LAN-u?

I ja u stanu imam istu situaciju. Znaci ADSL ruter povezan na komp i wireless ruter, pa onda laptop povezan preko wifi. Interesuje me sledece, da li je moguce, preko nekog programa ili podesavanja samih rutera, kontrolisati deljenje interneta tako da u slucaju kad net vuku i fixni komp i wifi ruter, protok bude podeljen u nekom odnosu (npr. 50:50), a da kad net vuce samo jedan od njih, on dobije 100%???
Znam da preko net limitera ovo moze da se namesti manuelno svaki put kad su oba zakacena, ali me interesuje da li sve ovo moze da se obavlja automatski? po mogucstvu bez pisanja koda u C++ :D
Da li je mozda moguce dodeljivanje prioriteta razlicitim kompovima u LAN-u u zavisnosti od toga sta se na netu radi ili koje su aplikacije aktivne (vuku protok)? Nesto mi ovo sve deluje kao da moze da se zbudzi preko net limitera preko pravila i dozvola, ali nisam izvalio kako. Aj ako neko ume i ima volje da objasnjava, bio bih mu veoma zahvalan.,)

***izgleda da je ovo sto ja hocu moguce izvesti samo ako bih povezao adsl ruter na fixni komp pa komp sa wifi ruterom...posto ovako samo adsl ruter vidi sve konekcije a u njemu ne mogu da podesim ovo sto hocu..pih :(
 
Poslednja izmena:
Drugi komšija levo od mene, ja i komšija desno od mene imamo isti set-up tj. po PCI wireless karticu i antenu kojima se kačimo na net s tim što ja imam dosta jaču antenu (zaostala iz vremena kad sam bio u BG) i ovislinkov AP 5460 v2 mislim.
U slučaju da nas troica želimo da se umrežimo (radi razmene podataka i eventualno igranja igrica) da li bi to mogli da uradimo preko mog AP-a ili ne? Da li bi mogao bar jedan od njih dvoica da se tako poveže sa mnom?
Da napomenem da oboica vide moj AP kada ga stavim u AP mod, ali ja uključivanjem mrežne kartice na koju povezujem AP preko utp kabla gubim net koji dobijam preko PCI wireless kartice, a bilo bi poželjno da on ipak ostane aktivan...
Koja bi setovanja morao ja da kucam kod mene na AP-u i na mrežnoj kartici, a šta komšije na svojim wireless karticama...
Unapred zahvalan! :)
 
Poslednja izmena:
Cini mi se da niko pre mene nije spominjao problem ove prirode :

Naime uzeo sam jos davno TP-LINK TL-WR340G,i uspesno sve to ide vec godinu dana do preksinoc.
Reinstalirao ja svoj lap-top,koji pretezno koristim za gledanje filmova u krevetu,ali prc nema fajlova u network places,to sam resio tako sto sam odserovao fajlove na mom PC i opet ih vratio na share,i sada se sve lepo vidi na lap topu.Ali problem je sto kad pustim film na kompu on sece kao YouTube na 256kb konekciji,razmisljao sam da je do codeca ali nije to problem jer sa HDD sve radi normalno,primetio sam takodje da mi folderi u My Network places stoje kao pod mini grupom "The Internet",dok sam prilicno uveren da je tu pre pisalo Local Network..

Ima li neko ideju kako da vratim sve na normalu?
 
Znači, ubih se danas pokušavajući da povežem ADSL na wireless ruter, umesto da sam odmah došao ovde i video da mi je neophodan LAN port na ADSL modemu, kojeg nemam.

Ništa, sutra ću probati da izmolim ove u Sezamu da mi daju novi, iako sam prezadovoljan kako me ovaj koji sad imam služi.

Alternativno, mogu li da dobijem predlog za neki ADSL modem sa ethernet portom?
 
Povezao sam kablovski modem na ruter, moj komp na ruter preko lan-a i laptop preko wlan-a na ruter... na oba kompa imam net... interesuje me da li mogu istovremeno nekako da umrezim laptop i desktop preko wireless rutera?
 
Posto sam ja "duduk" (totalni pocetnik) za umrezavanje, treba mi savet. Znam da je bilo dosta reci o slicnim temama ali nista nije receno kako od pocetka. Ovako:

Imam sbb-ov kablovski internet od 1,5Mb. E sad posto je sestra kupila komp hoce i ona internet pa me zanima sta da uradim da bi oboje imali net preko jednog modema? E sad, hteo sam da uzmem brzi paket (3Mb) pa da delimo. Pa, da li je moguce da kad su oba kompa na netu da meni ide protok od 2Mb a njoj 1Mb, a onog trenutka kad jedan komp prestane da radi, da se sva brzina "prebaci" na drugi? Hteo bih isto da radi internet i na jednom i na drugom kompu bez obzira da li je onaj drugi komp upaljen.
Dakle, sta sve treba da uradim, kupim da bi dobio sve navedeno? I koliko bi me to izaslo od prilike. Udaljenost dva kompa je negde oko 15 do 20 metara a izmedju njih je soba (znaci dva zida). Hvala puno unapred...
 
Treba da kupiš ruter (ne switch), bežični ili obični, zavisi kakvo povezivanje želiš. Bežični ruteri su od nekih 30 evra pa na više...
 
Obično imaju 4 porta za povezivanje kablom.
 
Imam i ja problem,... vec 12 sati se majem sa AP
Naime, meni je cilj sledeci,
sa Planetom 4033 zelim da se povezem na ADSL wireless komsijin ruter. ALi mi nesto ne ide od ruke, ali u opste.
A da, njegov ruter je direktno povezan za komp, i namera mi je da isto to uradim i ja. Tacnije kablom.

Menjao sam TCP/IP stavio sam ga na 192.168.0.2 jer je ap 192.168.0.2.
Pristup AP-u nije problem,...
Ali onda nastaju muke.
Nalazim komsiju ali samo preko UNIVERSAL REPEATER mogu da se "konektujem" na njega preko SELECT SITE SURVEY
Ako probam preko STATION AD HOST,ma tj preko svih ostalih ispisuje mi connect failed


Skinuo sam zadnji frimware 1.27

Neki saqvet, preporuka?

li jos bolje da li je to povezivanje u opste i moguce.


A cilj nam je da delimo njegov net i serujemo fajlove

HVALAA

Slicno je kao na slici gore,...
on u prizemlju, ja na drugom spratu, po dijagonali....na istoj strani

aj da probamo ovako, nesto o mrezi znam,.. ali da kazemo da nemam pojma,.. jer kad god sam se zezao sa njom zezao sam se do ludila:) :) :)
 
Ako uzmem ovaj ruter, da li cu moci nekako da podelim brzinu interneta kad se na net zakace dva racunara? Naime, jedan cu povezati preko lan porta a za drugi cu uzeti bezicni prijemnik pa ce drugi imati bezicni internet. E sad hteo bi da kad jedan komp radi da vuce svu raspolozivu brzinu, a kad se ukljuce oba racunara da se brzina podeli (da li pola pola ili 60:40 nije bitno)? Da ne bude posle kad ja skidam neki torent ili gledan nesto na youtube-u na jednom kompu da sestra ne moze da otvori obicnu internet stranicu na drugom?

Nesto sam citao da navedeni rute nema to podesavanje pa me zanima da li je to istina? Ako jeste, da li mozda nekim drugim programcicem moze da se izvede gore navedeno? Treba mi hitno odgovor... Hvala...
 
Svi nesto ispisase a u stvari trebao je neko da objasni kako da se ljudi nakace wireless varijantom na AP,koji je npr.navezan na adsl.
To se valjda radi dodeljivanjem MAC adrese npr.mobilnog telefona ili lap topa u softwareu.A kako?
Sta ovde odabrati od opcija kako bi to radilo? Nigde nisam nasao neko uputstvo na netu gde se konkretno navodi sta odabrati ovde..
 

Prilozi

  • ap.jpg
    ap.jpg
    97.1 KB · Pregleda: 305
Poslednja izmena:
Svi nesto ispisase a u stvari trebao je neko da objasni kako da se ljudi nakace wireless varijantom na AP,koji je npr.navezan na adsl.
To se valjda radi dodeljivanjem MAC adrese npr.mobilnog telefona ili lap topa u softwareu.A kako?
Sta ovde odabrati od opcija kako bi to radilo? Nigde nisam nasao neko uputstvo na netu gde se konkretno navodi sta odabrati ovde..
Pa ajd da krenem,posto vidim da niko ne zna. Za podesavanje Adsl-AP- wireless external device je sledeci postupak:
control panel->network conection->desni klik na local area conection(i to onde gde je mrezna kartica)->"properties"->internet protocol->"properties"->use the folowing IP adress->192.168.0.22(na primer)_>ok.U tom trenutku ce prestati protok preko adsl-a.Potom se otvori neki internet browsver i u vrhu na dresnom polju se ukuca: 192.168.0.1. Potom "enter". User name i pass je malim slovima "admin" defaultno.
Tada ulazite u AP software.Imate odeljak za MAC filtering i sl. Tu dodajte MAC adresu uredjaja kome zelite da omogucite pristup bezicno ovom AP-u.Snimite.Izadjete iz Browsvera.Odete ponovo na control panel->network conection->desni klik na local area conection(i to onde gde je mrezna kartica)->"properties"->internet protocol->"properties"-> i promenite dosadasnje podesavanje na "obtain an IP address automatically.OK.Tada je protok preko ADSL-a ponovo krenuo.
Uredjaj npr, mobilni telefon podesite na automatiku sve.Nista manual.
To je to.Mislim,ne mogu da verujem da svi nesto trube a nigde na netu nisam nasao ovo prosto objasnjenje kako povezati wireless externi uredjaj sa AP-om.Ovo sam jedva iscackao i moja n97 nokia rade super sa ovom konekcijom.
 
Poslednja izmena:
@DARK SIDE

Da li je isti postupak i za SBB cable modem koji je USB-om vezan za comp (isto je local area conection).?
 
Pa ajd da krenem,posto vidim da niko ne zna. Za podesavanje Adsl-AP- wireless external device je sledeci postupak:
control panel->network conection->desni klik na local area conection(i to onde gde je mrezna kartica)->"properties"->internet protocol->"properties"->use the folowing IP adress->192.168.0.22(na primer)_>ok.U tom trenutku ce prestati protok preko adsl-a.Potom se otvori neki internet browsver i u vrhu na dresnom polju se ukuca: 192.168.0.1. Potom "enter". User name i pass je malim slovima "admin" defaultno.
Tada ulazite u AP software.Imate odeljak za MAC filtering i sl. Tu dodajte MAC adresu uredjaja kome zelite da omogucite pristup bezicno ovom AP-u.Snimite.Izadjete iz Browsvera.Odete ponovo na control panel->network conection->desni klik na local area conection(i to onde gde je mrezna kartica)->"properties"->internet protocol->"properties"-> i promenite dosadasnje podesavanje na "obtain an IP address automatically.OK.Tada je protok preko ADSL-a ponovo krenuo.
Uredjaj npr, mobilni telefon podesite na automatiku sve.Nista manual.
To je to.Mislim,ne mogu da verujem da svi nesto trube a nigde na netu nisam nasao ovo prosto objasnjenje kako povezati wireless externi uredjaj sa AP-om.Ovo sam jedva iscackao i moja n97 nokia rade super sa ovom konekcijom.


Prvo, kada podesi ip adresu, nikakav adsl protok ne prestaje, jer je stavio adresu iz mreže. Drugo, filtriranje MAC adrese nije potrebno da bi se on nakačio preko W-a, već treba da podesi SSID u wireless podešenju, i AP mod rada da bi se kačili uređaji na taj AP. A posle treba radi sigurnosti mreže da podesi MAC address filtering.
 
Prvo, kada podesi ip adresu, nikakav adsl protok ne prestaje, jer je stavio adresu iz mreže. Drugo, filtriranje MAC adrese nije potrebno da bi se on nakačio preko W-a, već treba da podesi SSID u wireless podešenju, i AP mod rada da bi se kačili uređaji na taj AP. A posle treba radi sigurnosti mreže da podesi MAC address filtering.
Nema protoka ka internetu kada promenim.Kada vratim na auto onda je protok omogucen.aDRESA MREZE JE 192.168.0.22? :D
Da dodam samo da posle dodavanja MAC adrese treba da se uradi reboot AP-a/I to je to.Slobodan pristup bezicnoj mrezi bez sifara i sl. smaranja.
 
Poslednja izmena:
Koju god adresu iz opsega 192.168.0.0/24 koja je slobodna, tj. koja još nije dodeljena nekoj mašini, dodeliš ručno, mora sve da ti radi kao i kad ti ruter dodeli adresu, jedino što gateway i DNS moraš da upišeš adresu rutera i to ti je to. Ako ti tako ne radi, onda ti nešto nije u redu dal sa ruterom ili sa sistemom
 
Kako god.Nebitno za ovo objasnjenje.
Da ne razvlacim...Ono sto sam objasnio gore RADI! Tako da je to jedino konkretno uputstvo koje postoji na ovom forumu kad je ovaj tip konekcije u pitanju.To sam uradio nekoliko puta i svaki put uspesno_Ostali neka tako urade i imace wi fi preko AP-a.
 
Da li neko moze da mi pomogne, prijatelj je nakacen na Ikom kablovski net, i hoce da taj net deli preko wirellesa. Da li mozda neko zna koja su tacno podesavanja za njihove modeme, default gateway i subnet?
Ja sam stavio [Ikom modem]->[AP - Compex WPE54G] ali nikako ne mogu da nateram da Ikom dhcp dodeli IP adresu kompjuterima. El ima da je neko uspesno resio ovaj problem?
 
Opet ja samo sada sa malo drugacijim problemom ovaj put su moja dva kompa u pitanju.Na mojoj masini je preko mrezne karte vezan havaji mt882 telekom modem preko kojeg idem na net.Takodje moja maticna ima neku integrisanu wifi solo bezicnu karticu,a na drugoj masini imam MSI US54SE II usb bezicnu karticu.Do pre nekoliko dana sam koristio WinXP na obe masine ,a deljenje racunara sam obezbedio preko adhoc bezicne veze uz pomoc ovog tutorijala http://forum.mobilize.rs/index.php?topic=878.0;wap2 i sve je super sljakalo ,imao sam izlaz na net sa oba racunara.E sad je na mojoj masini instaliran win 7 i tu nastaju problemi.Probao sam uz pomoc istog tutorijala da podesim vrednosti za bezicne kartice i uspeo sam da ostvarim konekciju izmedju dva racunara,ali ovaj drugi sa XP om ne moze na net,tj ne otvara nijednu stranicu.Znam da je verovatno neka sitnica u pitanju,ali ja ne znam koja,a na netu malo ima o ovom slucaju umrezavanja izmedju Win7 i XP-a,gotovo da nema...I jedna stvar koja me zbunjuje,naime kad podesavam wifi karticu na mom host racunaru ukucam mu IP adresu 192.168.0.1,ali mi je on posle podesavanja automatski promeni i stavi mi drugi broj umesto nule???
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam nekako da napravim bezicnu mrezu izmedju win7 i winXP i pokusavao sto puta da dobijem izlaz sa winXP-a preko Win7 na internet ,ali ne da iako mi je konekcija excellent,ukljucio sam inernet sharing,ali nece,zna li neko kako???...
 
win7vsWINxp

Uspeo sam da povezem ova dva racunara preko ad hoc wirelees mreze,ali nikako da dobijem izlaz na net...Trebam resenje....Osedeo sam od pokusaja....
 

Prilozi

  • win7mreza.jpg
    win7mreza.jpg
    437.3 KB · Pregleda: 198
  • setovanja adaptera win7.jpg
    setovanja adaptera win7.jpg
    251.3 KB · Pregleda: 218
  • WinXPmreza.JPG
    WinXPmreza.JPG
    195.6 KB · Pregleda: 279
  • winXPpodesavanja.JPG
    winXPpodesavanja.JPG
    192.8 KB · Pregleda: 196
Poslednja izmena:
Resen problem,kupljen wirelles ruter ,hvala.
 
Moze mala pomoc, totalni sam duduk za mreze..

Imam telekom ADSL i onaj roze MT882 ruter/modem i kupio sam TP-link WR340G kako bih povezao jos jedan caletov komp i laptop u drugoj sobi. E sad ja sam to namestio da radi na sledeci nacin. MT882 sam povezao na WAN port TP-linka i odatle sa LAN porta na svoj komp. U podesavanjima TP-linka sam samo stavio da je default IP 10.10.1.1 i to uslovno receno radi, imam net na svim racunarima. Medjutim problem je u tome sto kada recimo stavim da je neki folder na mom kompu shared i preko laptopa u drugoj sobi krenem da preuzimam fajl iz tog foldera nakon par sekundi transfer stane a moj komp potpuno zablokira. Isto tako jedina igra koju sam donekle uspeo da pokrenem u LAN-u je Titan Quest koji posle par sekundi nakon sto se uspesno povezemo sa racunarima blokira/izbacuje. Port forwarding se ni ne usudjujem da odradim, ne znam odakle bih poceo.

Je li ima neki drugi nacin povezivanja koji ce da mi olaksa zivot? Citao sam na forumu da prebacim ADSL modem u Pure Bridge mod ali jos uvek cekam telekom da mi posalju podatke koje treba da ukucam za PPPoE a to moze da potraje.

U svakom slucaju zahvaljujem na bilo kakvoj pomoci, poz :wave:
 
Poslednja izmena:
Imam problem na kucnoj wireless mrezi. Mreza se sastoji od 2 racunara. Jedan je povezan na internet pa preko wireless kartice pusta drugom internet. Problem je u firewall-u (Windows-ov, XP SP3). Kada ukljucim Firewall ne radi internet, ali sa ukljucenim sharingom, i popunjenim "Exceptions" i za ADSL konekciju i za WiFi konekciju. Kada iskljucim Firewall sve je u redu, ali onda nemam zastitu.

Sta sve treba da se podesi u Windows Firewall-u kako bi propustao konekciju na drugi kompjuter?
Mislim da nisam sve namestio kako treba u "Advanced" tab>>network settings, pa u opcijama za svaku konekciju.
 
Pozdrav,

da li je moguce povezati bezicno dva stana na istoj strani zgrade (4. i 7. sprat, malo ukoso) sbb internetom?

Da li postoji toliko jak ruter koji ce mi garantovati vezu? Povezivanje kablovima ne dolazi u obzir.

Hvala :)
 
Imam TPLink8901G adsl wireless router.Koristim SBB internet i Webstar modem naravno...Problem je sto TPLink uspesno rutira i deli internet na LAN portovima sa SBB-ovog modema ali Wireless opcija ne radi tj. preko wireless-a imam samo local access ka ruteru...Posle dosta muke i pokusaja :S: skontao sam da mozda wireless AP sluzi samo za deljenje modemskog adsl signala ali ne znam cemu onda naziv wireless router...Any ideas?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno