Šta je novo?

Deljenje ADSL i kablovskog Interneta u stanu preko wireless-a

Imam problem!!! Rec je o wireless mrezi koju treba da prebacim iz jednog stana u drugi u istoj zgradi. Problem je sto je zgrada sa betonskim blokovima. Dakle, da li nekako mogu da pojacam signal ili je mozda moguce nekako konfigurisati ruter. Konfiguracija je sledeca:
U stanu u kom se nalazi ruter (ASUS WL-500gP V2) i internet modem ide ovako DSL Modem>Ruter>LAN
A u stanu gde treba da dobacim wireless signal je komp sa Wireles karticom WL-138G V2

A evo kako izgleda u zgradi, s tim sto nekakav signal uhvatim u sobi levo od ove u kojoj je komp, ali samo kad iskljucim wpa2 enkripciju
36441502hc1.jpg


Unapred Hvala!!!
 
Zasto ne bi stavio UTP kabl preko prozora kada je vec stan do stana?
 
Zato sto je jedan iznajmljen, a drugi ima alu prozore. Tako da mi u svakom slucaju busenje prozora nije opcija.
 
ako je slab signal, onda mozes sa produznim USB-om da priblizis malo router drugom stanu.
ja sam jako nesto u radio i koristilo mi je. najjeftinija opcija. :)
 
Poslednja izmena:
Ma znam, ali mi je muka od kablova, s' tim sto bi mi kablovi od rutera isli onda kroz kuhinju (koja je iza ove prostorije gde je ruter, sto je malo bzvze, a da prebacim internet konekciju u drugu sobu je takodje tesko izvodljivo posto je to iznajmljen stan). Mislio sam da li bi mogla da pomogne neka promena kanala ili eventualno da nadjem neku jacu antenu (na ruteru ili w. kartici) i gde da nadjem.
 
možeš da dokupiš još jedan wifi ruter ili ap, koji će da reemituje sa mesta gde je signal jak (negde kod graničnog zida).

ako ti se ne daju baš tolike pare, opcija 2 je da kupiš dovoljno telefonskog kabla, ukačiš ga na spliter i dovučeš ga do drugog stana. u praksi, telefonski kabl je dovoljno tanak da ne predstavlja problem ni za vrata ni za prozore, a dsl-modem i wifi ruter bi ti dovelo u drugu gajbu.

verovatno se može rešiti i jačim antenama, ali teško da je to jeftinija varijanta od bilo čega nabrojanog.
 
Poslednja izmena:
Probacu ovu drugu opciju... to mi nije palo na pamet, hvala!!!

edit: a gde u Beogradu mogu da nadjem taj spliter???
 
Poslednja izmena:
Probacu ovu drugu opciju... to mi nije palo na pamet, hvala!!!

edit: a gde u Beogradu mogu da nadjem taj spliter???

spliter, najverovatnije, već imaš. to je ona mala kutijica u koju ulazi telefonska linija i razdvaja na dve linije: jedan kabl iz splitera ti ide u telefon, drugi u adsl modem. spliter ima ulogu da odvaja opsege za telefon i internet, inače bi se čuo šum kada razgovaraš telefonom i pucala bi ti internet veza pri zvonjavi i javljanju na telefon da ga nemaš.

iz splitera u novi stan uvedi samo kabl koji ti služi za vezu sa internetom. može i bez njega ali će onda ukućani u prvom stanu imati problematičnu telefonsku vezu a ti ćeš imati stalno pucanje net-a kada telefon zazvoni.
 
Poslednja izmena:
Sad sam video, greskom sam napisao da imam dsl modem. Otvorio sam par foruma, pa sam se izgleda negde zablentavio. Izvinjavam se na ovom previdu.
Dakle, nemam dsl modem vec kablovski. A ovo sa spliterima sam razumeo da prakticno prebacim signal sa ethernet kabla na telefonski koji bi provukao kroz prozore. Pa evo sad pravog pitanja - da li je to moguce? Da li postoje nekakvi adapteri eternet<>telefonski kabl? Ili mi ostaje opcija sa nekim jeftinijim wifi ruterom.
I ruter mi je potreban u tom stanu u kom jeste, jer tu imam dva kompa. Znaci na koji nacin da prebacim signal u donji stan tj. da omogucim intenet u donjem stanu.
Hvala jos jednom na trudu.
 
nema adapatera
 
Malo sam uspeo da pojacam signal na ovaj nacin, ali jos uvek to nije to sto sam hteo da napravim. Odnosno, uspeo sam samo da dobacim koliko-toliko normalan signal do sobe levo od ove u kojoj je kompjuter koji sam hteo da povezem, pa eto, ako nekome moze da pomogne, neka stoji ovde kao moguce resenje, mada moze da ide i u onu temu 'uradi sam'...
Link iz video klipa je: www.freeantennas.com
 
Ne znam gde mi je edit, pa vam ovako pisem, sve je ok, malo sam pojacao signal onako kako sam opisao, ispomerao kompjuter i evo sad sasvim fino radi i ovaj post saljem upravo sa njega.
Hvala Johnny-ju i Low Radiation na pomoci :)))
 
Planiram da uzmem Netgear WGR614... Hteo bih da pokrijem 2 stana Wireless-om (neki 100kvadrata (signal treba da ide kroz 2 zida od siporexa i cigle)... Jel bi moglo to ovim routerom (gotovo sam siguran da moze nego da proverim)...

I da, da li bih mogao da podelim protok izmedju 2 kompa? Konretno, uzeo bih kablovski (SBB) 2Mb/s i hteo bih da ga podelim na 1.5Mb/s - 512Kb/s (odnos 3:1), ali tako da ja nikako ne mogu da koristim resurse tog drugog kompa (tih 512kb/s) i obrnuto...
 
Poslednja izmena:
Planiram da uzmem Netgear WGR614... Hteo bih da pokrijem 2 stana Wireless-om (neki 100kvadrata (signal treba da ide kroz 2 zida od siporexa i cigle)... Jel bi moglo to ovim routerom (gotovo sam siguran da moze nego da proverim)...

I da, da li bih mogao da podelim protok izmedju 2 kompa? Konretno, uzeo bih kablovski (SBB) 2Mb/s i hteo bih da ga podelim na 1.5Mb/s - 512Kb/s (odnos 3:1), ali tako da ja nikako ne mogu da koristim resurse tog drugog kompa (tih 512kb/s) i obrnuto...

neces pogresiti nama su isto preporucili taj ruter za slicne uslove.bile smo skepticne da ce signal pokrivati ceo stan a i zbog nasih betonskih zidova .ja i sestra ga koristimo u 3sobnom stanu imamo komp i lap top i jos ga delimo sa nasim komsijama stan do nas 2,5soban.oni 1 komp.kod nas je signal uvek tu nekih 80% kod njih oko 65%-70%.i kad smo na netu u isto vreme nema nekih problema e sad ne znam za taj odnos to su oni podesili.znam da placamo jedan mesec mi drugi oni a i ruter smo platili po pola. :banana:
 
shto se tiche te podele znam da moze software-ski da se podeli konekcija ali me interesuje da li moze u ruteru to da se uradi, tj da ruter sam deli protok (konkretno ovaj gore pomenuti)?
 
Potrebna pomoc!

Potrebna mi je pomoc u vezi interneta tj.umrezavanja.
Imali smo Sagem modem na kompjuteru,a moj laptop je bio povezan preko antenskog kabla(mislim da me razumete):-devil-:Kada sam koristila internet na laptopu ,kompjutr je morao da bude ukljucen
E sada,morali smo da promenimo modem:mad: i dobili smo Tp link 8816,a taj kabl ulazi u kuciste kompjutera gde je ulazio antenski kabl za moj laptop i sada nemam internet na laptopu.Da li postoji neka mogucnost i kakva,da koristimo oboje taj internet.Sta mi treba i ima li pomoci.Moze i wireless.Slabo se razumem u ovo.Hvala unapred.Samo par ideja mi treba pa cu da uhvatim nekoga ko to zna da nam namesti:wave:I usput tek sada vidim da sam mozda promasila temu,pa ako treba prebacite gde treba .Izvini te.Samo mi pomozite
 
Poslednja izmena:
Jel moze ovako:
1. Pc na internet preko sbb modema (modem i pc povezani preko usb-a);
2. AP (planet 4033) povezan sa racunarom na wlan (utp)
3. N95 wifi preko AP-a "kroz" sbb modem na internet?

(sumnjam da moze ali... Tel. vidi ap, konektuje se na ap i kad pokusam da otvorim neku web adresu kaze "web: no gateway reply")

Ili ovo ipak ne moze bez rutera?
Ova kombinacija je radila savrseno (zezao me firewall :d) ali sam prodao planet ap pa me zanima: moze li se u istu kombinaciju umesto planet-ovog ap-a ubaciti TP-LINK
TL-WN551G? Radi li ta kartica u ap rezimu?
 
Radiation ili bilo ko drugi ko se razume, molim za pomoć, u pitanju je jedini načina da dođem do intetrneta ( :( ):

Izvor je kuća koja već ima ADSL.
Korisnik je kuća koja nema uslova za bilo kakav internet.
Cilj je da korisnik i izvor dele postojeći izvorov ADSL.
Trudio sam se da slikom sve opišem:
2555480220.png

Tamno zeleno je zelenilo, letnje znači listopadno, zimi nema lišća ali je leti bujno.
Tamno crno su debeli (cigla - blok) zidovi sa (stiroporskom) izolacijom, sivo su unutrašnji zidovi (cigla - blok) bez izolacoje.
Idealno o rešenje bi bilo direktno, sa izvora na korisnika ali nije problem da između bude i neki AP ako to ne predstavlja neku veliku dodatnu investiciju.
Pošto nemam nikakvog iskustva sa Wireless-om, molim za konkretne predloge, kako povezati sistem i koje komponente da upotrebim.
Predpostavljam da nije moguće sve ovo rešiti sa najjeftinijm rešenjem (ASUS WL-530gV2 kod izvora + PCI karta kod korisnika) zbog slabog signala rutera (300m na otvorenom) ali da li bi to mogao da odradi neki ruter sa jačim signalom kao TP-LINK TL-WR641G (830m na otovorenom) kod izvora + PCI karta kod korisnika?
Pošto finansije ipak jesu problem, u cilju je da bude što jeftinije a što funkcionalnije, znači "best buy". :)

Ako se uzima dodatni ruter ili AP, šta je najbolje uzeti s' obzirom da će u budućnosti biti još nekoliko korisnika u kući između izvora i trenutnog korisnika.

:wave: svima, želim svima srećnu Novu Godinu i što više Wireless-a. :)
 
začudilo bi me da TL-WR641G ili TL-WR642G ne reše problem jer ova dva rutera imaju najjače signale od svih low budget rutera (do ~100€) sa kojima sam imao prilike da se družim. bilo bi najbolje da ideš na TL-WR642G varijantu, to je ruter identičan kao TL-WR641G samo se njegova antena skida pa na njega možeš da montiraš i neku spoljnu ako baš zapne, a verujem da neće. gledaj da kartica takođe ima antenu koja se skida da bi, po potrebi, na nju mogao da nakačiš neku ozbiljniju antenu, mada 40m ne bi smelo da pravi probleme.

naravno, najidealnije bi bilo da kod nekoga "na pola puta" bude dodatni ap ili wifi ruter koji bi bežično bio u mostu sa adsl-om, koji bi samo reemitovao signal radi boljeg pokrivanja, pod parolom što jače to bolje :) pošto se radi o malim daljinama, verujem da će šta god uzmeš za reemitovanje odlično završavati posao.
 
Poslednja izmena:
Hvala puno.
Ali ipak ostaju neke nedoumice.
Gde kupiti spoljne antene i koliko koštaju?
Da li se mogu upotrebiti antene od nekih drugih uređaja (radio stanica ili nešto drugo)? Da li je moguće napraviti ih u jefinoj (kućnoj) izvedbi?
Da li je sa obzirom na sve bolja kombinacija: jeftin ruter + jefin AP + PCI karta (uzeo bih onu što je a c a preporučio ili imaš bolju preporuku?) ili WR642G + PCI karta.
I ja sam za drugu varijantu samo nisam siguran zbog tog drveća, mada, možda ako bi "korisnik"-ova karta imala spoljnu antenu mogao bih da je podignem n I sprat i tako možda delimično zaobiđem (nisko) drveće?
:wave: i respect za trud!
 
Hvala puno.
Ali ipak ostaju neke nedoumice.
Gde kupiti spoljne antene i koliko koštaju?
Da li se mogu upotrebiti antene od nekih drugih uređaja (radio stanica ili nešto drugo)? Da li je moguće napraviti ih u jefinoj (kućnoj) izvedbi?
Da li je sa obzirom na sve bolja kombinacija: jeftin ruter + jefin AP + PCI karta (uzeo bih onu što je a c a preporučio ili imaš bolju preporuku?) ili WR642G + PCI karta.
I ja sam za drugu varijantu samo nisam siguran zbog tog drveća, mada, možda ako bi "korisnik"-ova karta imala spoljnu antenu mogao bih da je podignem n I sprat i tako možda delimično zaobiđem (nisko) drveće?
:wave: i respect za trud!
moraju se koristiti antene za wifi (2.5GHz) frekvencije, ne tek bilo kakve, a njihove cene u zavisnosti od moći zračenja, usmerenosti itd idu od par evara za najjednostavnijih pa do unedogled.

ali, bitno je da možeš odšrafiti antenu sa rutera, povezati je na koaksijalni kabl (raspitaj se kod prodavaca koji kabl bi sa najmanje gubitaka vršio posao na frekvenciji 2.5GHz) i ostaje ti samo da prošetaš tako produženu antenu po prostoriji, eventualno izbaciš napolje. dakle, ne moraš da kupuješ novu antenu, možeš da iskoristiš tu najjednostavniju koju odšrafiš sa rutera ili kartice i pustiš je na produžni kabl da bi uhvatio najjači signal ukoliko ipak bude problema. radi se o trošku od svega par evara samo za kabl, zbog toga je bitno da se antena skida sa kartice i rutera.

u najgorem slučaju moraćete da dodate kabl za antenu i na kartici ali i na ruteru (mada ne verujem), ali to je opet dosta mali trošak, prilično sam ubeđen da vam neće trebati jače antene od onih koje se dobijaju sa uređajima.
 
Poslednja izmena:
Posto uskoro uzimam ADSL kod telekoma, a imam dva racunara, prvi je desktop i na njemu je Win XP, preko njega bih setovao ruter HUAWEI EchoLife 520s i povezao ga sa lan kablom, otvorio portove za torent itd... to sam nasao na forumu kako i mislim da nece biti problema... ALI...
Drugi racunar je laptop Acer 5720G sa inegrisanom Wifi mreznom kartom i Vistom Home Premium koju sam takodje dobio uz laptop. Naime, hteo bih da laptop umrezim bezicno preko 520i sa desktopom radi serovanja fajlova, ali i da mogu na net neovisno da li je desktop uljucen ili ne.Inace, laptop bi sluzio samo za surfovanje .
Zato molim, posto na forumu bar ja nisam uspeo da nadjem, da neko objasni kako da na Visti podesim Wifi lan i dobijem gore navedenu mrezu.:wall::wall::wall:
Da napomenem da bih na laptopu preko Wirelesa hteo da imam staticku IP ( Ne DCHP ) kako bi mogao u ZoneAlarmu da mrezu ogranicim na dve IP adrese, zbog sprecavanja "upada sa strane".
Evo sta sam nasao, pa ako neko zna za slican link, ili ga ne mrzi da objasni, o podesavanju Wifi na Visti bio bih mu neizrecivo zahvalan.:banana:
Pozdrav

http://www.elitesecurity.org/t...racunala-modem-router-internet
http://www.ic.ims.hr/informaticke_mreze/vista-xp-98se/8.html
 
LowRadiation, samo još par pitanja:
Da li bi možda bilo boje rešenje da kao prijemnik uzmem još 1 AP umesto PCI kartice?
Onda LAN kablom povežem AP i klijent računar?
Čitao sam nešto da na PCI karticama mogu nekim softverom da se pojačaju valjda dB i tako pojača predaja, da li se tako pojačava i prijem?
 
prosečni ap ima jači domet od prosečne kartice, mada, ako je moguće softverski pojačati snagu signala na kartici to bi takođe moglo biti vrlo razumno rešenje. nikada to nisam radio tako da nemam iskustva sa tim. u svakom slučaju, ne možeš da pogrešiš ako uzmeš ap i pustiš ga u klijent-režim, to je još fleksibilnije nego sa karticom! :wave:
 
Poslednja izmena:
Posto uskoro uzimam ADSL kod telekoma, a imam dva racunara, prvi je desktop i na njemu je Win XP, preko njega bih setovao ruter HUAWEI EchoLife 520s i povezao ga sa lan kablom, otvorio portove za torent itd... to sam nasao na forumu kako i mislim da nece biti problema... ALI...
Drugi racunar je laptop Acer 5720G sa inegrisanom Wifi mreznom kartom i Vistom Home Premium koju sam takodje dobio uz laptop. Naime, hteo bih da laptop umrezim bezicno preko 520i sa desktopom radi serovanja fajlova, ali i da mogu na net neovisno da li je desktop uljucen ili ne.Inace, laptop bi sluzio samo za surfovanje .
Zato molim, posto na forumu bar ja nisam uspeo da nadjem, da neko objasni kako da na Visti podesim Wifi lan i dobijem gore navedenu mrezu.:wall::wall::wall:
Da napomenem da bih na laptopu preko Wirelesa hteo da imam staticku IP ( Ne DCHP ) kako bi mogao u ZoneAlarmu da mrezu ogranicim na dve IP adrese, zbog sprecavanja "upada sa strane".
Evo sta sam nasao, pa ako neko zna za slican link, ili ga ne mrzi da objasni, o podesavanju Wifi na Visti bio bih mu neizrecivo zahvalan.:banana:
Pozdrav

http://www.elitesecurity.org/t...racunala-modem-router-internet
http://www.ic.ims.hr/informaticke_mreze/vista-xp-98se/8.html

da bi na laptopu imao statičku ip-adresu, potrebno je da u ruteru rezervišeš IP adresu za ugrađenu wifi-karticu iz laptopa preko MAC adrese kartice, koju očitavaš sa zadnje strane laptopa (obično tamo lepe nalepnicu sa mac-adresom), ili tako što iz statistike rutera "provališ" koja od MAC-adresa je ona iz laptopa, pa napraviš rezervaciju. u setovanjima rutera to se obično zove "Wireless MAC Address Filtering" ili slično. to je najzgodniji način jer će tako ruter uvek dodeljivati baš određenu adresu baš određenom uređaju, u tvom slučaju laptopu, mimoilazeći dhcp.

drugi način je da u setovanju TCP/IP v4 upišeš željenu IP-adresu za laptop i ruter će uzeti u obzir zapisano, pri čemu, ako je neki drugi uređaj preko dhcp-a zauzeo tu adresu, nastaće konflikt i beična mreža najverovatnije neće raditi, mada, ako je IP "visok", tako nešto ne bi trebalo da se desi (dhcp dodeljuje adrese po redu, npr x.y.z.101, x.y.z.102, x.y.z.103 itd pa ako zadaš u tcpip setovanjima laptopa da on ima adresu recimo x.y.z.150 nema bojazni da će da adresa biti zauzeta).

na linku koji si dao (ic.ims.hr) je lepo objašnjeno setovanje mreže u visti, iskoristi taj opis.
 
Evo imam i ja problem sa deljenjem adsl!Imam telekomov huawei MT882 adsl modem brzine 1024/128.Imam i laptop koji hocu bezicno da konektujem na internet,a imam i wireless router MSI RG54SE II.Povezao sam onako kako si s pocetka ovog posta i opisao,povezao huawei sa MSI ruterom u wan port i dobio sam internet na laptopu.To je sve bilo automatski ,procitao sam uputstvo za ruter usao u njegova setovanja iz browsera(192.168.1.1) i pratio carobnjaka,next,next reboot i gotovo.A L I sada hocu da mi i desktop masina ide na internet i iz rutera sam utp kablom povezao na mreznu desktop racunara i tu nastaje problem.Pojavi mi se ikonica da je network connection connected,ali ne mogu da otvorim ni jedan sajt.Probao sam i sa crossover kablom i isto se desava.Posto sam totalni duduk za mreze,ali volim da se zezam sa tim,video sam da si rekao da se posebno setuje prvo modem pa ruter.Da li to znaci da trebam da promenim broj pristupa prvo Huawe-i,pa onda na MSI ruteru,to mi je malo nejasno.I prilikom setovanja MSI rutera carobnjak me je pitao koji mi je tip WAN konekcije koristim i dao mi tri opcije-staticki IP,dinamicki IP i PPPoE od kojih sam ja izabrao dinamicki IP,a za PPPoE je trazio neki pass i user name,a posto znam da mi je dinamicka IP adresa to sam i odabrao.Znam da treba da podesim nesto,ali sad sam zapeo,Radijacijo POMAGAJ.(Ovo sam pisao preko wireless veze na lapu).Pozdrav.
 
... setuj uređaje odvojeno. prvo priključi SAMO tvoj linksys na mašinu i pristupi joj preko 192.168.1.1. kada to učiniš, dodeli mu adresu "192.168.2.1", snimi i resetuj. to je bitno, jer ako ti oba rutera imaju istu adresu (192.168.1.1), cela stvar će se zaglupljivati pošto imaš istu adresu za oba rutera. posle toga, nakači SAMO tp link kablom, uđi u setovanja i unesi parametre adsl-veze (pppoe, username, password itd).

nakon toga, kada ih spojiš i međusobno uvežeš, linksys-u ćeš moći da pristupiš preko 192.168.2.1 a tp linku preko 192.168.1.1. pošto ti se pppoe konekcija po ovom uputstvu nalazi na tp link-ovom ruteru, važno je da ti je drugi ruter u bridge mode-u (praktično, time se rutiranje ostavlja tp-linku a linksys preuzima ulogu AP-a), i to tako što u linksys-u umesto pppoe, aktiviraš opciju "bridge" u setovanjima. kada sve to ispodešavaš, snimiš i resetuješ, isključi oba rutera na jedno dva-tri minuta i ponovo ih uključi u struju. čekaj još minut-dva da se veza uspostavi i to bi moralo da radi, pod uslovom da nema nekog hardverskog defekta.

....
Evo resenja,malo sam se udubio u materiju i uspeo,bravo jos jednom za radijaciju!!!
 
samo jedno pitanjce...
a kako da stavim zastitu? tj kako da stavim pass da niko drugi ne moze da pristupi mom netu,(tj ako hoce mora da ukuca taj pass,) (SBB) koji koristim preko wireless-a . ruter je TP-LINK TL-WR340G.. ???
 
uloguj se na ruter pa nađi nešto slično ovome: Wireless > Wireless Settings > Enable Wireless Security > WPA2-PSK i unesi šifru.
 
Nazad
Vrh Dno