»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 11 12345 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 165

Tema: Deljenje ADSL i kablovskog Interneta u stanu preko wireless-a

Member Avatar korisnika C4in
        Na forumu od
        May 2005
        Poruka
        1.969
      2. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 1600X
        • MoBo: Asus ROG STRIX B350-F GAMING
        • RAM: GSkill Ripjaws V F4-3200C16D-16GVK
        • VGA: XFX R9 270x
        • MON: Samsung 223BW
        • HDD: SSD Samsung EVO 250GB + WD 640GB + Transcend externi 320GB
        • OPT: Samsung s223c
        • Case: TT Kandalf LCS + OCZ SXS 600W
        • SND: Asus Xonar DSX
        • INET: DSL
      3. Deljenje ADSL i kablovskog Interneta u stanu preko wireless-a

Kao shto kaze naziv teme, hocu da moj kablovski net (sbb) pustim i preko Wireless-a chisto da mogu i preko LapTopa ili mobilnog da koristim net (muka mi od razvlachenja kablova a za mob mi ni kablovi ne bi pomogli)... znachi hocu da imam u spavacoj sobi internet bez kablova.

Shta mi je potrbno od HW-a za to? i koliko sve to koshta (ne mislim da izdvojim mnogo novca)...

Member
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        587
      5. Moja mašina
        • CPU: e8600 + CM TX3
        • MoBo: Asus p5q
        • RAM: 8GB
        • VGA: HD 4670
        • MON: 2x ViewSonic VG2230WM
        • HDD: 3x Samsung f3 1TB
        • Case: CM
      6. potreban ti je samo wireless router, cene su im od 27€ pa naviše.

najjeftiniji (27€): asus wl 530gV2

moja preporuka (43€): tp link wr641g ili bilo koji drugi tp link

ili bilo koji netgear

obrati pažnju da ne uzmeš adsl router, oni em su skuplji, em ne mogu na kabl jer im je wan port interno povezan sa ugrađenim adsl modemom. sa druge strane, ako se kasnije odlučiš da ideš na adsl, obični wireles (ne-adsl) ruteri mogu da se priključe i na adsl, nakon što dokupiš adsl-modem sa ethernet portom (npr. nešto ovakvo).

za ovo što si opisao, ako ti stan nije prevelik, odrađivaće ti i asus za 27€. mada, nailazio sam na komentare da je ljudima pokrivao i višespratne kuće, navodno je i za to dovoljno jak, a realna mana mu je što se jako puno greje pa nikad ne znaš kako će se ponašati za vreme letnjih vrućina...

ako želiš da povežeš i desktop, trebaće ti i wireless kartica. uzmi bilo koju, to je već odavno apsolvirana tehnologija. one na pci troše manje procesorskih resursa od USB wireless štapova, ako ti to znači. na lapu najverovatnije imaš ugrađen wifi tako da tu ne treba ništa.

sve u svemu: 1 wifi router i eventualno wifi kartica za desktop, to je sve.
        Menjao LowRadiation : 26.10.2008. u 14:00

Member Avatar korisnika cc13
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        1.369
      8. Moja mašina
        • CPU: i5 2500k & hyper212+
        • MoBo: GA-Z68 UD3H
        • RAM: Kingston HyperX 1600 4x2GB
        • VGA: MSI 6850 cyclone PE
        • MON: Asus MW221U
        • HDD: WD Black 640AAKS, SAMSUNG Spinpoint F3 HD103SJ 1TB
        • OPT: Samsung SH-S223F
        • Case: CM Centurion 590 & TT Toughpower 750w W0116
        • INET: Kablovska
      9. Bilo koji wireless ruter,npr TL-WR542G kosta oko 40E,Tp linkovi koji imaju oznaku 1 na kraju imaju fiksnu antenu i neznatno su jeftiniji pa ako ne nameravas da kasnije stavljas neku jacu antenu mozes i njih da uzmes.
        Menjao cc13 : 26.10.2008. u 14:04

Na forumu od
        May 2005
        Poruka
        1.969
      11. Moja mašina
      12. A jel postoji mogucnost da na Desktop na koji mi je povezan modem povezem neki ruter (ne da povezujem net direktno na ruter pa da mi treba i wireless kartica za desktop, nego da sve ostane kako jeste, samo da se doda ruter ili neshto na komp shto ce da radi primo-predaju signala)... Ne znam da li ste me razumeli...

Member Avatar korisnika veljadj
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        2.994
      14. Moja mašina
        • CPU: AMD Ryzen 5 2600 3.40GHz LC-POWER Cosmo Cool LC-CC-120
        • MoBo: MSI B450M BAZOOKA V2
        • RAM: G.SKILL 16GB Ripjaws V DDR4 3000MHz CL15 KIT F4-3000C15D-16GVRB
        • VGA: XFX RX570 8GB, RS XXX Edition, RX-570P8DFD6
        • MON: DELL 23" S2319H IPS LED
        • HDD: KINGSTON 500GB KC2000 NVMe M.2 PCIe M.2 2280 SKC2000M8/500G,TOSHIBA P300 1TB 3.5" 7200rpm 64MB SATA3
        • Case: MS BLACK WIDOW silent fans PRO gaming,CHIEFTEC GPE-600S ECO 600W
        • SND: Microlab Solo 7C
        • LAP: Asus VivoBook X512DA
        • TV: LG 42LB650V
        • Ostalo: Mii9T 6/64
      15. Bas to ti je LowRadiation i objasnjavao.Wireless ruter prikljucis na desktop a lapom ili telefonom se kacis na ruter i imas net.

Na forumu od
        May 2005
        Poruka
        1.969
      17. Moja mašina
      18. E pa onda ga nisam razumeo... Moja greshka... Stan mi je inache 60kvadrata tako da mi moze posluziti i najjeftiniji ruter

Da, da... To je definitivno to...

Hteo sam josh da pitam koja je razlika izmedju wireless router-a i Access Point-a? I za shta je onaj Wireless USB adapter???

Hvala josh jednom
        Menjao C4in : 26.10.2008. u 20:49

Member
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        587
      20. Moja mašina
      21. Citat Citiram korisnika: C4in Pogledaj poruku
        A jel postoji mogucnost da na Desktop na koji mi je povezan modem povezem neki ruter (ne da povezujem net direktno na ruter pa da mi treba i wireless kartica za desktop, nego da sve ostane kako jeste, samo da se doda ruter ili neshto na komp shto ce da radi primo-predaju signala)... Ne znam da li ste me razumeli...
        moguće je.

hajdemo za svaki slučaj sve iz početka, tačku po tačku:

sada ti koaxijalni kabl od SBBa ulazi u njihov modem, koji je običnim ethernet kablom povezan na tvoj desktop kompjuter.

kada kupiš ruter, ištekaćeš ethernet kabl iz desktop mašine i šteknućeš ga u wan port wireless (wifi) routera. od tog trenutka računaj da imaš wireless net u stanu (naravno, treba par stvari da se ispodešava - zaštita i slično, zovi nekoga ili radi po uputstvu koje dobiješ uz ruter). time omogućuješ sebi neprekidan internet i onda, kada ti je desktop mašina ugašena, npr ako ti se surfuje preko lapropa ili telefona, znači, svaki uređaj će moći da izlazi na net bez obzira da li je neki drugi uređaj uključen ili isključen.

sbb kabl -> [SBB modem] -> ethernet kabl u wan port rutera -> [wireless router] -> antena -> ( ( ((emituje u etar)) ) )

wan port izgleda identično kao lan port i u njega ide klasičan ethernet kabl, onaj iz modema, samo je taj wan port uvek nekako specijalno obeležen: ili tako što je izdvojen od ostalih priključaka, ili tako što kod njega jasno piše "wan port", druge je boje itd.

iz wifi routera postoje tri načina povezivanja sa ostalim uređajima u mrežu: ethernet kablom, bežično ili kombinacijom ta dva. znači, mogu se tvoj laptop i telefon kačiti bežično, a da ti istovremeno desktop makina bude uštekana kablom u ruter. time izbegavaš dokupljivanje wifi kartice za desktop mašinu a opet će svi imati internet i mogu se međusobno videti u mreži.

dakle, možeš da biraš da li ćeš ruter i desktop mašinu povezati kablom ili bežično:

1) kablom: pomoću ethernet kabla, tako što ćeš desktop mašinu povezati ethernet kablom za router (jedan kraj u mrežnu na kompu, drugi kraj u jedan od 4 lan priključaka na ruteru),

2) ili tako što ćeš kupiti i u mašinu uštekati wifi karticu ili wifi USB adapter (u oba slučaja oko 20E) i ostvariti bežičnu vezu sa routerom (npr. tako se kači svaki noviji laptop, jer oni dolaze sa ugrađenom wifi karticom). efekat je isti kao sa kablom, samo što nema kabla

wireless ruter = access point (primopredajnik) + router (pametan autonomni uređaj za razmenu/trasiranje podataka).
        WiFi USB adapter ti je isto što i WiFi kartica, samo što se šteka spolja, u USB port (kao što, recimo, imaš interne TV kartice i one koje idu preko USBa).

-----

postoji varijanta i da ne kupiš ruter i uštediš tih 7€ (ne preporučujem), tako što ćeš kupiti samo wifi karticu ili wifi usb adapter i ostaviti modem direktno uštekan u desktop mašinu, preko koje ćeš povezivati druge uređaje ali time puno gubiš na fleksibilnosti jer onda moraš uvek da pališ računar ako poželiš da preko laptopa proveravaš mail ili surfuješ, a i snaga kartica je značajno slabija od ruterovog AP-a pa je pitanje da li će ti pokriti stan itd.
        Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	kabl.gif‎ 
Views:	9648 
Size:	39,2 KB 
ID:	42314  
        Menjao LowRadiation : 26.10.2008. u 23:34

Member Avatar korisnika e6111
        Na forumu od
        Oct 2006
        Poruka
        1.458
        ako je taj sbb modem ustvari ruter (iako ima samo jedan ethernet port ne mora da znaci da ne radi kao ruter), kao sto je to slucaj kod vecine jedno-portnih adsl modema, da ustvari rade kao ruteri, onda ti nije neophodan wifi ruter vec samo wifi access point ili bridge, sto bi trebalo biti jeftinija solucija.
        Menjao e6111 : 18.11.2008. u 04:10

Member
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        587
      24. Moja mašina
      25. Citat Citiram korisnika: dOvLo Pogledaj poruku
        sada mi je sve jasno.
        Pozdrav!
        drago mi je

Citat Citiram korisnika: e6111 Pogledaj poruku
        ako je taj sbb modem ustvari ruter (iako ima samo jedan ethernet port ne mora da znaci da ne radi kao ruter), kao sto je to slucaj kod vecine jedno-portnih adsl modema, da ustvari rade kao ruteri, onda ti nije neophodan wifi ruter vec samo wifi access point ili bridge, sto bi trebalo biti jeftinija solucija.
        modem koji sbb daje nije pametna sprava. zapravo, pogrešno ga je nazivati modemom, to je običan spliter koji razdvaja lan signal od tv-signala (u suštini je najsličniji spliteru za adsl, samo što ima mac-adresu i još par bazičnih funkcija koje adsl-spliter nema). kada se u "modem" ušteka ethernet kabl, efekat je isti kao da si uštekao kabl u centrali sbb-a, ništa komplikovanije od toga i zato je neophodna dodatna sprava koja ume da rutira, hendluje nat i dns u lokalu i tome slično. ovaj scientific atlanta ne odrađuje ništa i može se porediti jedino sa štekerom na produžnom kablu.
        Menjao LowRadiation : 22.11.2008. u 17:56

Member Avatar korisnika a c a
        Na forumu od
        Nov 2003
        Poruka
        5.632
      27. Moja mašina
        • CPU: Athlon II X4 620 Propus unlock@Deneb
        • MoBo: FOXCONN A88GMV
        • RAM: 2x4 GB DDR3 Kingston HyperX 1600 Mhz
        • VGA: ATI 4250
        • MON: Samsung 913V
        • HDD: ASU630SS-240GQ-R,WD5000AAKX, WD20EZRZ
        • OPT: Pioneer 108D, LiteOn iHAS122
        • Case: CM 690 II A & Antec TP Trio 550W (Seasonic)
        • SND: int. 7.1
        • LAP: Asus X501A
        • TV: Samsung 32F5000
        • Ostalo: HP Scanjet 3970, Canon A60
      28. Svaka cast za objasnjenje!
        Jos samo predlozi wireless adapter za desktop i PCI i USB varijantu i koja bi bila kvalitetnija (manje pravila probleme u radu).
        Pretpostavljam AB zidovi ne predstavljaju problem ovom TP Link-u koji si predlozio?

Opet pretpostavljam da je ovo tvoj predlog za PCI kartu:

http://itsvet.com/proizvod/tp-link-t...adapter/317/63
        jer ima takodje taj kvalitetan Atheros chip, mozda i isti kao ruter koji si predlozio?
        Menjao a c a : 22.11.2008. u 22:17
        get a life

Member
        Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        58
      30. Moja mašina
        • CPU: Core 2 E6400
        • MoBo: GA 965 ds3
        • RAM: 1Gb Apacer ddr2+ 1GB Corsair ddr2
        • VGA: Ati 4870
        • MON: samsung 931bf
        • HDD: 120gb+80gb Seagate+320gb WD
        • OPT: pioneer 111d
        • Case: 550w Gigabyte
        • SND: Sound Blaster live 5.1
      31. Radiation,ako moze malo pojasnjenje:nedavno sam nabavio Ciscov wireless ruter WRT54G2,ali moj adsl modem Sagem 800 nema ethernet port ,a ruter prilikom instalacije zahteva da se modem na taj nacin poveze na njega,to onda znaci da moram da nabavim modem sa tim portom?To ne moze nikako da se "premosti"?

Member
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        587
      33. Moja mašina
      34. Citat Citiram korisnika: Thor Pogledaj poruku
        Radiation,ako moze malo pojasnjenje:nedavno sam nabavio Ciscov wireless ruter WRT54G2,ali moj adsl modem Sagem 800 nema ethernet port ,a ruter prilikom instalacije zahteva da se modem na taj nacin poveze na njega,to onda znaci da moram da nabavim modem sa tim portom?To ne moze nikako da se "premosti"?
        ne može da se premosti. ako želiš da vežeš ruter, pre njega ti je potrebna sprava koja ima ethernet port, tj adsl modem SA ethernet portom. koliko znam, svi provajderi imaju u ponudi modeme sa ethernet portom. sve što treba da uradiš je da pozoveš provajdera i tražiš zamenu usb modema za neki sa ethernet portom i to je sve. neki od provajdera imaju na lageru i adsl-rutere što bi ti takođe odgovaralo, postupak kačenja je isti: lan port iz adsl-rutera se ušteka na wan port tvog linksys-a i to je to

Citat Citiram korisnika: a c a Pogledaj poruku
        Jos samo predlozi wireless adapter za desktop i PCI i USB varijantu i koja bi bila kvalitetnija (manje pravila probleme u radu).
        Pretpostavljam AB zidovi ne predstavljaju problem ovom TP Link-u koji si predlozio?

Opet pretpostavljam da je ovo tvoj predlog za PCI kartu:

http://itsvet.com/proizvod/tp-link-t...adapter/317/63
        jer ima takodje taj kvalitetan Atheros chip, mozda i isti kao ruter koji si predlozio?
        znaš kako, instalirao sam razne kartice i razne usb adaptere i ne mogu da izvučem nikakav naročiti zaključak, čini mi se da svi rade jednako dobro tako da je mogućnost greške gotovo neverovatna. atheros čip bi zaista trebalo da je prednost ali nikada nisam nailazio na problem ni sa drugim karticama, uz rezervu da nisam probao baš svaku od kartica koje se nude na tržištu, daleko od toga. dobra praksa govori da nije loše dopunjavati hardver hardverom istog proizvođača ali zaista mislim da neće biti problema šta god da odabereš kada se radi o G-standardu, jer je to već odavno uveden i jako dobro utvrđen standard.

usb adapteri su nešto zahtevniji za mašinu ali pošto su sadašnje mašine dovoljno jake volu rep da iščupaju, ni to ne bi trebalo mnogo da brine.

što se AB zidova tiče, generalno nema problema. naravno, što ih je manje između uređaja utoliko bolje ali ne verujem da u bilo kom stanu ili kući AB zidovi mogu predstavljati prevelik problem za rutere sa jakim AP-om. za hangar ispresecan ab zidovima bih se zabrinuo ali nema šanse da bude problema ako se radi o stanu ili prosečnoj kući

ruter koji sam preporučio zaista ima vrlo jak signal, verovatno najjači u tom pa i skupljem cenovnom rangu i radi veoma stabilno.
        Menjao LowRadiation : 23.11.2008. u 02:08

Member Avatar korisnika marko_84
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        1.640
      36. Moja mašina
        • CPU: X2 4400+ @3GHz + cm hyper tx2
        • MoBo: Biostar TA780G
        • RAM: 2gb ddr2 @1000mhz
        • VGA: HD3200
        • MON: Acer 2216w + Samsung PS42A410
        • HDD: 1TB WD Green + 500 GB WD + 80 GB WD + 80 GB Samsung ...i jos neka boranija..
        • OPT: samsung 203 - crkla stoka!
        • Case: neshto sam zbudzio
        • SND: audigy ls, yamaha rx v557, 5 x mnogo + 1 x bash mnogo
        • LAP: Acer Aspire 5101
        • Ostalo: brm brm...
      37. Da se ubacim sa jednim pitanjcem

Situacija je sledeca...SBB, onaj mali crni ruter, shta je vec, nisam ga specijalno zagledao, standardni sbb-ov. Laptop je trenutno povezan lan kablom.

Najjeftinija solucija da bi u istoj sobi mogao laptop da radi bez kabla je onaj asus? Ili neki jeftin ap ako je moguce? Bez da se menja to sbb-ovo malo crno
        Govorim glasno i nosim rakiju sa sobom...

Member
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        587
      39. Moja mašina
      40. hvala rasta!
        Citat Citiram korisnika: marko_84 Pogledaj poruku
        SBB, onaj mali crni ruter, shta je vec, nisam ga specijalno zagledao, standardni sbb-ov. Laptop je trenutno povezan lan kablom.

Najjeftinija solucija da bi u istoj sobi mogao laptop da radi bez kabla je onaj asus? Ili neki jeftin ap ako je moguce? Bez da se menja to sbb-ovo malo crno
        na sbb-ovo malo crno (mi ga ovde na temi zovemo "sbb modem") ne vredi kačiti samo AP jer AP ne ume da rutira. AP je primopredajnik i ništa više od toga. Postoje i neki hibridni AP-ovi koji umeju da glume rutiranje tj imaju neke bazične funkcije rutera, dovoljne da održe lokalnu mrežu, ali njihova cena nije ništa niža od npr malog asusa ili osnovnog modela tp-linkovog wifi rutera, koji su bitno napredniji od bilo kog klasičnog AP-a.

stavljati AP na sbb ima smisla samo ako kojim slučajem imaš u rezervi klasičan žični ruter, koji smeštaš između malog crnog i AP-a, mada s obzirom na cenu, pitanje je da li se ap uopšte isplati u bilo kojoj varijanti.

Member Avatar korisnika marko_84
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        1.640
      42. Moja mašina
        • CPU: X2 4400+ @3GHz + cm hyper tx2
        • MoBo: Biostar TA780G
        • RAM: 2gb ddr2 @1000mhz
        • VGA: HD3200
        • MON: Acer 2216w + Samsung PS42A410
        • HDD: 1TB WD Green + 500 GB WD + 80 GB WD + 80 GB Samsung ...i jos neka boranija..
        • OPT: samsung 203 - crkla stoka!
        • Case: neshto sam zbudzio
        • SND: audigy ls, yamaha rx v557, 5 x mnogo + 1 x bash mnogo
        • LAP: Acer Aspire 5101
        • Ostalo: brm brm...
      43. Aham...Dakle...najjednostavnija varijanta: bocnuti iz tog sbb modema kabl u tog malog asusa

Hvala!
        Govorim glasno i nosim rakiju sa sobom...

Strana 1 od 11 12345 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •