Šta je novo?

Deljenje ADSL i kablovskog Interneta u stanu preko wireless-a

CarnX

Slavan
Učlanjen(a)
28.05.2005
Poruke
3,506
Poena
475
Moja oprema  
Mobilni telefon
P30 lite
Pristup internetu
  1. Optički internet
Kao shto kaze naziv teme, hocu da moj kablovski net (sbb) pustim i preko Wireless-a chisto da mogu i preko LapTopa ili mobilnog da koristim net (muka mi od razvlachenja kablova a za mob mi ni kablovi ne bi pomogli)... znachi hocu da imam u spavacoj sobi internet bez kablova.

Shta mi je potrbno od HW-a za to? i koliko sve to koshta (ne mislim da izdvojim mnogo novca)...
 
potreban ti je samo wireless router, cene su im od 27€ pa naviše.

najjeftiniji (27€): asus wl 530gV2

moja preporuka (43€): tp link wr641g ili bilo koji drugi tp link

ili bilo koji netgear

obrati pažnju da ne uzmeš adsl router, oni em su skuplji, em ne mogu na kabl jer im je wan port interno povezan sa ugrađenim adsl modemom. sa druge strane, ako se kasnije odlučiš da ideš na adsl, obični wireles (ne-adsl) ruteri mogu da se priključe i na adsl, nakon što dokupiš adsl-modem sa ethernet portom (npr. nešto ovakvo).

za ovo što si opisao, ako ti stan nije prevelik, odrađivaće ti i asus za 27€. mada, nailazio sam na komentare da je ljudima pokrivao i višespratne kuće, navodno je i za to dovoljno jak, a realna mana mu je što se jako puno greje pa nikad ne znaš kako će se ponašati za vreme letnjih vrućina...

ako želiš da povežeš i desktop, trebaće ti i wireless kartica. uzmi bilo koju, to je već odavno apsolvirana tehnologija. one na pci troše manje procesorskih resursa od USB wireless štapova, ako ti to znači. na lapu najverovatnije imaš ugrađen wifi tako da tu ne treba ništa.

sve u svemu: 1 wifi router i eventualno wifi kartica za desktop, to je sve.
 
Poslednja izmena:
Bilo koji wireless ruter,npr TL-WR542G kosta oko 40E,Tp linkovi koji imaju oznaku 1 na kraju imaju fiksnu antenu i neznatno su jeftiniji pa ako ne nameravas da kasnije stavljas neku jacu antenu mozes i njih da uzmes.
 
Poslednja izmena:
A jel postoji mogucnost da na Desktop na koji mi je povezan modem povezem neki ruter (ne da povezujem net direktno na ruter pa da mi treba i wireless kartica za desktop, nego da sve ostane kako jeste, samo da se doda ruter ili neshto na komp shto ce da radi primo-predaju signala)... Ne znam da li ste me razumeli...
 
Bas to ti je LowRadiation i objasnjavao.Wireless ruter prikljucis na desktop a lapom ili telefonom se kacis na ruter i imas net.
 
E pa onda ga nisam razumeo... Moja greshka... Stan mi je inache 60kvadrata tako da mi moze posluziti i najjeftiniji ruter :)

Da, da... To je definitivno to...

Hteo sam josh da pitam koja je razlika izmedju wireless router-a i Access Point-a? I za shta je onaj Wireless USB adapter???

Hvala josh jednom :)
 
Poslednja izmena:
A jel postoji mogucnost da na Desktop na koji mi je povezan modem povezem neki ruter (ne da povezujem net direktno na ruter pa da mi treba i wireless kartica za desktop, nego da sve ostane kako jeste, samo da se doda ruter ili neshto na komp shto ce da radi primo-predaju signala)... Ne znam da li ste me razumeli...

moguće je.

hajdemo za svaki slučaj sve iz početka, tačku po tačku:

sada ti koaxijalni kabl od SBBa ulazi u njihov modem, koji je običnim ethernet kablom povezan na tvoj desktop kompjuter.

kada kupiš ruter, ištekaćeš ethernet kabl iz desktop mašine i šteknućeš ga u wan port wireless (wifi) routera. od tog trenutka računaj da imaš wireless net u stanu (naravno, treba par stvari da se ispodešava - zaštita i slično, zovi nekoga ili radi po uputstvu koje dobiješ uz ruter). time omogućuješ sebi neprekidan internet i onda, kada ti je desktop mašina ugašena, npr ako ti se surfuje preko lapropa ili telefona, znači, svaki uređaj će moći da izlazi na net bez obzira da li je neki drugi uređaj uključen ili isključen.

sbb kabl -> [SBB modem] -> ethernet kabl u wan port rutera -> [wireless router] -> antena -> ( ( ((emituje u etar)) ) )

wan port izgleda identično kao lan port i u njega ide klasičan ethernet kabl, onaj iz modema, samo je taj wan port uvek nekako specijalno obeležen: ili tako što je izdvojen od ostalih priključaka, ili tako što kod njega jasno piše "wan port", druge je boje itd.

attachment.php


iz wifi routera postoje tri načina povezivanja sa ostalim uređajima u mrežu: ethernet kablom, bežično ili kombinacijom ta dva. znači, mogu se tvoj laptop i telefon kačiti bežično, a da ti istovremeno desktop makina bude uštekana kablom u ruter. time izbegavaš dokupljivanje wifi kartice za desktop mašinu a opet će svi imati internet i mogu se međusobno videti u mreži.

dakle, možeš da biraš da li ćeš ruter i desktop mašinu povezati kablom ili bežično:

1) kablom: pomoću ethernet kabla, tako što ćeš desktop mašinu povezati ethernet kablom za router (jedan kraj u mrežnu na kompu, drugi kraj u jedan od 4 lan priključaka na ruteru),

2) ili tako što ćeš kupiti i u mašinu uštekati wifi karticu ili wifi USB adapter (u oba slučaja oko 20E) i ostvariti bežičnu vezu sa routerom (npr. tako se kači svaki noviji laptop, jer oni dolaze sa ugrađenom wifi karticom). efekat je isti kao sa kablom, samo što nema kabla ;)

wireless ruter = access point (primopredajnik) + router (pametan autonomni uređaj za razmenu/trasiranje podataka).
WiFi USB adapter ti je isto što i WiFi kartica, samo što se šteka spolja, u USB port (kao što, recimo, imaš interne TV kartice i one koje idu preko USBa).

-----

postoji varijanta i da ne kupiš ruter i uštediš tih 7€ (ne preporučujem), tako što ćeš kupiti samo wifi karticu ili wifi usb adapter i ostaviti modem direktno uštekan u desktop mašinu, preko koje ćeš povezivati druge uređaje ali time puno gubiš na fleksibilnosti jer onda moraš uvek da pališ računar ako poželiš da preko laptopa proveravaš mail ili surfuješ, a i snaga kartica je značajno slabija od ruterovog AP-a pa je pitanje da li će ti pokriti stan itd.
 

Prilozi

  • kabl.gif
    kabl.gif
    39.2 KB · Pregleda: 9,832
Poslednja izmena:
ako je taj sbb modem ustvari ruter (iako ima samo jedan ethernet port ne mora da znaci da ne radi kao ruter), kao sto je to slucaj kod vecine jedno-portnih adsl modema, da ustvari rade kao ruteri, onda ti nije neophodan wifi ruter vec samo wifi access point ili bridge, sto bi trebalo biti jeftinija solucija.
 
Poslednja izmena:
sada mi je sve jasno.
Pozdrav!
drago mi je ;)

ako je taj sbb modem ustvari ruter (iako ima samo jedan ethernet port ne mora da znaci da ne radi kao ruter), kao sto je to slucaj kod vecine jedno-portnih adsl modema, da ustvari rade kao ruteri, onda ti nije neophodan wifi ruter vec samo wifi access point ili bridge, sto bi trebalo biti jeftinija solucija.
modem koji sbb daje nije pametna sprava. zapravo, pogrešno ga je nazivati modemom, to je običan spliter koji razdvaja lan signal od tv-signala (u suštini je najsličniji spliteru za adsl, samo što ima mac-adresu i još par bazičnih funkcija koje adsl-spliter nema). kada se u "modem" ušteka ethernet kabl, efekat je isti kao da si uštekao kabl u centrali sbb-a, ništa komplikovanije od toga i zato je neophodna dodatna sprava koja ume da rutira, hendluje nat i dns u lokalu i tome slično. ovaj scientific atlanta ne odrađuje ništa i može se porediti jedino sa štekerom na produžnom kablu.
 
Poslednja izmena:
Svaka cast za objasnjenje!
Jos samo predlozi wireless adapter za desktop i PCI i USB varijantu i koja bi bila kvalitetnija (manje pravila probleme u radu).
Pretpostavljam AB zidovi ne predstavljaju problem ovom TP Link-u koji si predlozio?

Opet pretpostavljam da je ovo tvoj predlog za PCI kartu:

http://itsvet.com/proizvod/tp-link-tl-wn551g/comp_comp_networkadapter/317/63
jer ima takodje taj kvalitetan Atheros chip, mozda i isti kao ruter koji si predlozio?
 
Poslednja izmena:
Radiation,ako moze malo pojasnjenje:nedavno sam nabavio Ciscov wireless ruter WRT54G2,ali moj adsl modem Sagem 800 nema ethernet port ,a ruter prilikom instalacije zahteva da se modem na taj nacin poveze na njega,to onda znaci da moram da nabavim modem sa tim portom?To ne moze nikako da se "premosti"?
 
Radiation,ako moze malo pojasnjenje:nedavno sam nabavio Ciscov wireless ruter WRT54G2,ali moj adsl modem Sagem 800 nema ethernet port ,a ruter prilikom instalacije zahteva da se modem na taj nacin poveze na njega,to onda znaci da moram da nabavim modem sa tim portom?To ne moze nikako da se "premosti"?

ne može da se premosti. ako želiš da vežeš ruter, pre njega ti je potrebna sprava koja ima ethernet port, tj adsl modem SA ethernet portom. koliko znam, svi provajderi imaju u ponudi modeme sa ethernet portom. sve što treba da uradiš je da pozoveš provajdera i tražiš zamenu usb modema za neki sa ethernet portom i to je sve. neki od provajdera imaju na lageru i adsl-rutere što bi ti takođe odgovaralo, postupak kačenja je isti: lan port iz adsl-rutera se ušteka na wan port tvog linksys-a i to je to :)

Jos samo predlozi wireless adapter za desktop i PCI i USB varijantu i koja bi bila kvalitetnija (manje pravila probleme u radu).
Pretpostavljam AB zidovi ne predstavljaju problem ovom TP Link-u koji si predlozio?

Opet pretpostavljam da je ovo tvoj predlog za PCI kartu:

http://itsvet.com/proizvod/tp-link-tl-wn551g/comp_comp_networkadapter/317/63
jer ima takodje taj kvalitetan Atheros chip, mozda i isti kao ruter koji si predlozio?

znaš kako, instalirao sam razne kartice i razne usb adaptere i ne mogu da izvučem nikakav naročiti zaključak, čini mi se da svi rade jednako dobro tako da je mogućnost greške gotovo neverovatna. atheros čip bi zaista trebalo da je prednost ali nikada nisam nailazio na problem ni sa drugim karticama, uz rezervu da nisam probao baš svaku od kartica koje se nude na tržištu, daleko od toga. dobra praksa govori da nije loše dopunjavati hardver hardverom istog proizvođača ali zaista mislim da neće biti problema šta god da odabereš kada se radi o G-standardu, jer je to već odavno uveden i jako dobro utvrđen standard.

usb adapteri su nešto zahtevniji za mašinu ali pošto su sadašnje mašine dovoljno jake volu rep da iščupaju, ni to ne bi trebalo mnogo da brine.

što se AB zidova tiče, generalno nema problema. naravno, što ih je manje između uređaja utoliko bolje ali ne verujem da u bilo kom stanu ili kući AB zidovi mogu predstavljati prevelik problem za rutere sa jakim AP-om. za hangar ispresecan ab zidovima bih se zabrinuo ali nema šanse da bude problema ako se radi o stanu ili prosečnoj kući

ruter koji sam preporučio zaista ima vrlo jak signal, verovatno najjači u tom pa i skupljem cenovnom rangu i radi veoma stabilno.
 
Poslednja izmena:
Da se ubacim sa jednim pitanjcem :)

Situacija je sledeca...SBB, onaj mali crni ruter, shta je vec, nisam ga specijalno zagledao, standardni sbb-ov. Laptop je trenutno povezan lan kablom.

Najjeftinija solucija da bi u istoj sobi mogao laptop da radi bez kabla je onaj asus? Ili neki jeftin ap ako je moguce? Bez da se menja to sbb-ovo malo crno :)
 
hvala rasta! :D
SBB, onaj mali crni ruter, shta je vec, nisam ga specijalno zagledao, standardni sbb-ov. Laptop je trenutno povezan lan kablom.

Najjeftinija solucija da bi u istoj sobi mogao laptop da radi bez kabla je onaj asus? Ili neki jeftin ap ako je moguce? Bez da se menja to sbb-ovo malo crno :)

na sbb-ovo malo crno (mi ga ovde na temi zovemo "sbb modem") ne vredi kačiti samo AP jer AP ne ume da rutira. AP je primopredajnik i ništa više od toga. Postoje i neki hibridni AP-ovi koji umeju da glume rutiranje tj imaju neke bazične funkcije rutera, dovoljne da održe lokalnu mrežu, ali njihova cena nije ništa niža od npr malog asusa ili osnovnog modela tp-linkovog wifi rutera, koji su bitno napredniji od bilo kog klasičnog AP-a.

stavljati AP na sbb ima smisla samo ako kojim slučajem imaš u rezervi klasičan žični ruter, koji smeštaš između malog crnog i AP-a, mada s obzirom na cenu, pitanje je da li se ap uopšte isplati u bilo kojoj varijanti.
 
Aham...Dakle...najjednostavnija varijanta: bocnuti iz tog sbb modema kabl u tog malog asusa :)

Hvala!
 
Aham...Dakle...najjednostavnija varijanta: bocnuti iz tog sbb modema kabl u tog malog asusa :)

da. svaki wifi ruter je kombinovani uređaj i u sebi već ima ugrađen AP koji je interno povezan na klasični ruter [wifi ruter = AP + klasični ruter], što znači da wifi ruter podešavanjima možeš pretvoriti u AP ali AP ne možeš pretvoriti/podesiti u ruter, koji ti je neophodan da bi tvoja lokalna mreža imala saobraćaj i ka internetu, ali i za među-saobraćaj između računara u lokalnoj mreži.

rekoh da postoje hibridni AP-ovi koji umeju da rukuju dhcp i nat-om i odrađivali bi posao, ali opet nemaju sva svojstva rutera i po ceni se ne razlikuju od wifi rutera, zato zaista nema smisla kupovati ih za uobičajnu upotrebu izlaska na net preko kabla ili telefonske linije.
 
Poslednja izmena:
Ovo bi trebalo biti prebaceno u sticky pod obavezno.
Mogu reci da me je sada LowRadiation predomislio, za malo da napravim gresku i uzmem samo AP.
Evo jos jedno pitanje.
Imam TD-8811 adsl router.
Da li uz njega moze da ide obican AP, ako moze da li je bolje uzeti wifi router?
A da, jos jedno.
Naveo si dva modela tp-linkovog wifi rutera. U cemu je razlika, kod ovog jeftinijeg ne pise domet?
Wireless mi treba za stan i dvoriste, ali me interesuje da li moze i do komsija. :)
 
Ovo bi trebalo biti prebaceno u sticky pod obavezno.
Mogu reci da me je sada LowRadiation predomislio, za malo da napravim gresku i uzmem samo AP.
Evo jos jedno pitanje.
Imam TD-8811 adsl router.
Da li uz njega moze da ide obican AP, ako moze da li je bolje uzeti wifi router?
A da, jos jedno.
Naveo si dva modela tp-linkovog wifi rutera. U cemu je razlika, kod ovog jeftinijeg ne pise domet?
Wireless mi treba za stan i dvoriste, ali me interesuje da li moze i do komsija. :)

adsl-ruter je kombo uređaj (adsl-modem + klasični ruter, dva-u-jednom). pošto je tako i pošto već imaš adsl-ruter, ne bi pogrešio ni da si uzeo samo AP jer u tvom slučaju, pošto već imaš uređaj koji ume da rutira saobraćaj, AP je jedino parče hardvera koje ti nedostaje da bi dobio ekvivalent wifi-adsl-rutera, koji nije ništa drugo do interno povezani adsl-modem + klasični ruter + AP (tri uređaja u jednom).

izbor oko kupovine je u potpunosti tvoj, ja ću samo da ti nabacim o čemu da razmisliš kada se budeš odlučivao između AP i rutera:

- u kompletu sa adsl-ruterom kojeg već imaš, ako uzmeš AP, moći ćeš da se vezuješ na adsl bez ikakvih problema. pozitivna strana ovog rešenja je što će bez problema raditi sa adsl-om, negativna strana je što onemogućuje eventualnu kasniju selidbu na kablovskog provajdera jer je WAN port adsl-rutera interno povezan sa internim adsl-modem i ne znam ni za jedan adsl-ruter koji ima mogućnost gašenja adsl-modema, čime bi se oslobodio/prebacio wan port na neki od lan-portova, a što je neophodno da bi se priključio kablovski net. znači, ako kupiš AP i poželiš da se preseliš na kabl, moraćeš kasnije da dokupiš i klasični (ne-adsl) ruter, kojeg ćeš povezati na AP i kablovski modem [kablovski modem -> ruter bez adsl-modema -> AP].

- ako uzmeš wifi ruter umesto AP-a, možeš ga spojiti sa svojim adsl-ruterom i cela stvar će jednako dobro raditi. prednost ove kombinacije je što po ceni AP-a omogućuje krajnje jednostavnu selidbu na kablovskog provajdera ako se jednog dana odlučiš za to, tako što izostaviš adsl-ruter iz kombinacije i priključiš wifi ruter direktno u modem kojeg ti isporuči kablovski operater. kraće rečeno, ne gubiš ništa a u perspektivi, za iste pare, opciju selidbe na kabl ostavljaš u igri.

ako uopšte ni ne razmišljaš o selidbi na kabl sasvim ti je sve jedno, obe kombinacije će ti raditi posao jednako dobro u tvom slučaju, pošto već imaš adsl-ruter; imperativ ti je jačina signala pošto treba pokriti dve kuće, dakle, najvažnije je da se skoncentrišeš na snagu primopredajnika, bilo da se radi o ruteru ili AP-u. prosurfuj malo po sajtovima proizvođača i potraži snagu signala u decibelima. TL WR641, WR642 i WR542G imaju izlaznu snagu 19dBm, osnovni model takođe ima tu snagu ali nema atheros xtended range, što znači da efektivno ima dva-tri puta manji domet. svi imaju 3dB antene, što nije loše znati jer od tih antena zavisi i osetljivost prijema i moć predaje signala. to je sasvim solidna antena za uobičajne uslove jer se obično na kućne rutere stavljaju 1dB, 2dB ili 3dB antene, što više to bolje.

razlika između rutera koje sam spominjao je što skuplji model pruža dličnu pokrivenost (npr bez problema pokriva i veliku kuću, deklarisan je na 830m na otvorenom), ima i nešto više naprednijih funkcija koje se tiču podešavanja saobraćaja, dok osnovni model ima maji domet (300m na otvorenom) i manje naprednih funkcija. ali, i jedan i drugi imaju mnogo više funkcija od bilo kog AP-a slične cene i bez problema će raditi posao za standardne zahteve korisnika.

naravno, nema smisla kupovati tp link za neko baš komplikovano ili napredno korišćenje (kao npr ukrštanje dve ili više adsl ili kablovskih linija sa komplikovanim deljenjem saobraćaja), za takve stvari se uzima hardver po mnogo puta višoj ceni.
 
Poslednja izmena:
@LowRadiation , brate svaka cast!!! I meni si mnogo pomogao! Bas sada me davi drugaricin cale da im uradim wireless u gajbi, mislim ne znam zasto mu to toliko treba, al' eto, covek hoce da ima.
Ako bi mogao da mi pomognes oko nekih stvari, castim pivo ili sta god vec pijes :d
LM, drugarica ima kablovski internet, e sada interesantno je da nije ni sbb ni ikom,a zivi na bezaniji. Znam samo da ima Motorola kablovski modem koji stoji uspravno :D
E sada, donosila je komp kod mene (na petlovom brdu) da joj instaliram ponovo win, sto sam i uradio, i sve instalirao po PS-u, medjutim kada je dosla kuci internet joj nije radio. Da ne bih dolazio sada do tamo, posaljem ortaka iz komsiluka njenog, koji mi kaze da je zvao distributere (i dalje ne znam koji je) i da mu je ovaj izdiktirao neka podesavanja u firefoxu (wtf?)...

Ona ima dva desktop-a i jedan laptop. Njen cale hoce da napravi bezicnu mrezu u stanu. Znaci, kombinacija bi bila verovatno dve wireless kartice i wireless ruter (lap top u sebi ima wireless). Sta tacno da uzmem, koji ruter u kombinaciji sa kojim karticama? Znaci bitno mi je da sve radi kako treba, da me posle njen cale ne bi svaki drugi dan hvatao za gusu :D
I da,mozda i najbitnije,kada se sve to stavi,kako ide povezivanje, jel' komplikovan setup? Sta da ocekujem, da cu sve to samo da povezem, upalim i da ce sve da radi, ili neka ''malo'' komplikovanija podesavanja?
 
Poslednja izmena:
Radijacijo,imam problem:nabavio sam tp linkov 8810 ruter i zezam se ceo dan sa njim,ne mogu nikako da ga podesim,uopste ne prihvata da udje na onu stranicu za podesavanja 192.168.1.1. iako sam sve povezao po uputstvu.Ruter ne prepoznaje uopste adsl signal(ta lampica svetli samo prilikom resetovanja rutera,posle je stalno ugasena) iako kad ubacim taj isti kabl u moj stari Sagem adsl modem sve radi bez problema.Popi*deo sam, sta mislis sta bi ovo moglo da bude?
 
I da,mozda i najbitnije,kada se sve to stavi,kako ide povezivanje, jel' komplikovan setup? Sta da ocekujem, da cu sve to samo da povezem, upalim i da ce sve da radi, ili neka ''malo'' komplikovanija podesavanja?

oprema je za sve ista, uvek je potreban jedan modem (kablovski ili adsl), ruter i ap (ili sve u jednom, ili jedno plus dva-u-jednom itd). podešavanja zaista mogu biti svakakva, ko zna kako su namikerili tu mrežu. moguće da za razliku od sbb-a zahteva username i password, tj da spajanje ne ide preko mac-adrese. drugarica baš nikako ne može da dobije adsl? ne čini mi se mnogo pametnim stavljati se u milost neke male mreže...

ako ti je do jednostavnosti, netgearova oprema ima veoma jednostavan i vro slikovit setup, mislim da isto važi i za onaj mali asus: ubaciš CD i on te vodi bukvalno korak po korak postavljajući ti pitanja i govoriće ti šta da radiš, ali ipak se podrazumeva da znaš parametre veze. možda je najbolje da budete na telefonskoj liniji sa provajderom, da biste mu postavljali pitanja i odmah dobijali odgovore.

ja rezervu imam jedino prema d-link opremi, ona mi se pokazala problematičnom, a moje sveto trojstvo je netgear, tp-link i linksys. međutim, sve je to toliko standardno da se pitam ima li smisla bilo šta preporučivati ili zaobilaziti. šta god da uzme male su šanse da će loše raditi.

Radijacijo,imam problem:nabavio sam tp linkov 8810 ruter i zezam se ceo dan sa njim,ne mogu nikako da ga podesim,uopste ne prihvata da udje na onu stranicu za podesavanja 192.168.1.1. iako sam sve povezao po uputstvu.Ruter ne prepoznaje uopste adsl signal(ta lampica svetli samo prilikom resetovanja rutera,posle je stalno ugasena) iako kad ubacim taj isti kabl u moj stari Sagem adsl modem sve radi bez problema.Popi*deo sam, sta mislis sta bi ovo moglo da bude?

da se potsetimo, kod tebe je situacija sledeća: imaš linksys/Cisco WRT54G2 wifi router, koji bi da priključiš na tp link adsl-ruter koji si u međuvremenu nabavio da zameni sagem USB adsl-modem, da bi dobio wifi-mrežu u kući.

da bi sve radilo, telefonska linija preko splitera treba da ide u tp link 8810 adsl-ruter, iz njega ethernet kabl ide u WAN port Linksys WRT54G2.

možda ti sve radi kako treba ali moraš da obratiš pažnju na setovanja: setuj uređaje odvojeno. prvo priključi SAMO tvoj linksys na mašinu i pristupi joj preko 192.168.1.1. kada to učiniš, dodeli mu adresu "192.168.2.1", snimi i resetuj. to je bitno, jer ako ti oba rutera imaju istu adresu (192.168.1.1), cela stvar će se zaglupljivati pošto imaš istu adresu za oba rutera. posle toga, nakači SAMO tp link kablom, uđi u setovanja i unesi parametre adsl-veze (pppoe, username, password itd).

nakon toga, kada ih spojiš i međusobno uvežeš, linksys-u ćeš moći da pristupiš preko 192.168.2.1 a tp linku preko 192.168.1.1. pošto ti se pppoe konekcija po ovom uputstvu nalazi na tp link-ovom ruteru, važno je da ti je drugi ruter u bridge mode-u (praktično, time se rutiranje ostavlja tp-linku a linksys preuzima ulogu AP-a), i to tako što u linksys-u umesto pppoe, aktiviraš opciju "bridge" u setovanjima. kada sve to ispodešavaš, snimiš i resetuješ, isključi oba rutera na jedno dva-tri minuta i ponovo ih uključi u struju. čekaj još minut-dva da se veza uspostavi i to bi moralo da radi, pod uslovom da nema nekog hardverskog defekta.


što se tiče lampice za adsl link, ima nekoliko varijanti i rešenja:
- uređaj je neispravan: menjaža
- uređaj je nekompatibilan sa telekomovom opremom / podešavanjima: nema pomoći
- uređaj zahteva da mu obnoviš firmware: apdejtuj firmver
- problem sa spliterom: probaj da ga priključiš i preko tp linkovog, ali i preko sagemovog splitera

mora da ti se pojavi interfejs za podešavanje barem u nekoj kombinaciji (najbolje je da eliminišeš sve sem rutera i direktno ga uštekaš u mašinu, pa mu tako pristupiš prvi put) inače može biti da je uređaj naprosto neispravan. pokušaj da se raspitaš po komšiluku (ili kod provajdera) koji ruteri se najviše koriste na tvojoj centrali jer se dešavalo da neki modeli rutera naprosto odbijaju da rade sa telekomovom opremom u pojedinim centralama (poznat slučaj linksys-ovog WRT54GL, na pojedinim centralama valjda niko nije uspeo da ga natera da radi sa telekomovim adsl-om).
 
Poslednja izmena:
Hvala jos jednom radijacijo,Tp linkov ruter sam uspeo da povezem i adsl sada radi ok,dodelio sam drug ip Cisco wifi ruteru i mogu da pristupim njegovim podesavanjima ali tu sam se totalno pogubio,ne vidim nigde opciju da ga stavim u bridge mod.Inace uspeo sam da prikacim laptop i iphone preko wirelessa na Cisco i to radi odlicno,sada mi jedino ne radi klasican internet-izmedju modema i Cisca,iako svetle obe lampice na njima da postoji adsl konekcija,to je ocigledno do nekog podesavanja u Ciscovom setup-u,uffffffff...joj!Koji je ovo smor,nisam mogao ni da pretpostavim:)
 
sad nemam vremena, pogledaću kasnije kako tačno da promeniš cisco u bridge mode ali to možeš i sam da nađeš u uputstvu, vrlo je jednostavno.

nakon što ga prebaciš u bridge, obavezno u jednom trenutku ištekaj iz struje oba uređaja i ostavi ih minimalno 2 min isključene, onda ih uštekaj nazad u struju i čekaj min-dva-tri da se veza uspostavi, da bi cisco preko tp linka obnovio javnu ip-adresu. ovo zahteva strpljenje i mora da se sačeka tih minimum dva minuta, jer je to time-out u telekomu za zamenu javne ip-adrese. mora da se radi strpljivo ;)
 
@thor

pod Basic > Network, u odeljku "Wireless" imaš opciju "Wireless Mode", i tu na padajućem meniju odaberi "Wireless Ethernet bridge", nakon toga "save".

Može se desiti da ni ne moraš da ubacuješ ruter u bridge mode ali probaj.
 
Poslednja izmena:
Evo,jutros sam upalio desktop komp i sada sve radi,aleluja!Sinoc sam cackao i menjao skoro sve moguce opcije,ne secam se sta sve nisam probao,ocigledno je dalo rezultat,onako na slepo:D

Hvala puno Radioaction man-u:)
 
Poslednja izmena:
Jel moze ovako:
1. Pc na internet preko sbb modema (modem i pc povezani preko usb-a);
2. AP (planet 4033) povezan sa racunarom na wlan (utp)
3. N95 wifi preko AP-a "kroz" sbb modem na internet?

(sumnjam da moze ali... Tel. vidi ap, konektuje se na ap i kad pokusam da otvorim neku web adresu kaze "web: no gateway reply")

Ili ovo ipak ne moze bez rutera?
 
trebalo bi da može ali AP moraš preko njegovog softvera da nateraš da kao gateway koristi tvoj kompjuter.
 
Vise mi nista nije jasno...

Prvo sam resetovao ap (podesena je IP=192.168.0.1 i subnet mask 255.255.255.0), konektovao se preko telefona (sve je bilo na automatic) i imao sam izlaz na internet.

Nakon restarta racunara (nista nisam menjao u podesavanjima) poruka "web: no gateway reply"... Pokusao sam i da dodelim telefonu IP, i sbb-ov DNS i sto cuda ali... corak. Nece pa nece...

Komanda "ipconfig/all" mi izbaci sve potrebne informacije ali ne znam vise gde sta upisati...
 
Poslednja izmena:
ovo ne znam da li će upaliti, ali probaj nekako USB vezi (ako to dozvoljava softver sbbovog modema) da dodeliš IP. to je moguće ako softver AP-a dozvoljava da usb veza emulira IP, ne znam da li je to slučaj. ako to može, eto ti adrese za AP-ov gateway.
 
Nisam te najbolje razumeo ali... ovo je za sada nemoguca misija. :wall:

Ako neko zna sta, gde i kako tacno podesiti neka detaljnije objasni...
 
Nazad
Vrh Dno