Šta je novo?

Alat za modovanje?

Hteo bi da napravim kompresor od motora za frizider, pa me zanima da li je neko od vas vec ovo radio, ili ima bar nekog iskustva(na netu sam nasao dosta predloga, ali ne znam za koji da se odlucim).
Potrebno mi je za airbrush, kompresori za ovu namenu kostaju od 100e(ali mogu da rade samo pola sata bez prekida) do 500e za profi modele, meni je potrebno neko jeftinije resenje za pocetak, da mogu vezbati i ako crkne da mi nije zao.
Svaki predlog je dobrodosao.

Hvala
 
Uh, ne bih ti to savetovao. Dosta posla, a nećeš dobiti baš nešto posebno. Mislim, radiće posao, ali ne vredi se cimati. Opet, sve zavisi i od toga kakvim umećem, znanjem i alatom raspolažeš...

Najbolja varijanta ti je da kupiš neki mali kompresor sa buretom od 24l i regulatorom pritiska na izlazu i uživaj. Osim ako airbrush ne zahteva baš neko čudo od kompresora, a ne znam zašto bi? Koliko ja znam airbrush troši mnogo manje vazduha od klasičnog pištolja za farbanje.
 
Dosta sam citao o tim "home made" kompresorima i vogu vam reci da su dosta u upotrebi bas za airbrush(hvale ih da su tihi i poprilicno izdrzljivi), a ljudi cak kupe kompresor u npr merkur-u i zamene motor na njemu sa motorom od frizidera jer je on necujan(naspram originalnog).
btw ne treba mi toliko velika kompresiona posuda(max 10l)

Nasao sam dosta shema, ali jos ne znam sta cu, da li da pravim, da kupim vec napravljeno, cak sam nasao neke kompresore koji se koriste za body art....
javicu sta sam uradio i po kojoj ceni, i mogu okaciti neke shema pa ko voli ...
 
Poslednja izmena:
Po meni, nikako se ne isplati praviti. Ja znam, jer sam pravio. Ali ja sam imao sve delove pa sam se zato odlučio na pravljenje. Dok nabaviš sve delove, kompresor, burence, jednosmerni ventil, sklopku, manometre, regulator pritiska, pa još uračunaš trud i vreme potrebno za izradu svega toga, ukapiraćeš da ti je mnogo jednostavnije da kupiš kompresor za 100€ (ima ih i baš za airbrush koji su oko 200€) i budeš miran.
 
Jedno pitanje? To cudo "dremel" ako sam dobro skontao to je ono sto kod nas zovu "BIJAKS" ? Posto ja sam danas odlucio da pocnem da modujem neka bela atx kucista pa sam otisao i trgovao jedan bijaks a kad sam pitao za dremel i rekao za sta mi treba oni su mi rekli da sam ja negde pogresio da je dremel gasna lemilica za neku trecu svrhu :D ...
 
Heheh Dremel je firma..tj naziv modela male bušilice koja ima regulaciju obrtaja i koristi razne vrste malih burgija,polir setova,šmirgli itd...Ima toga u raznim nazivima,nemoj da se opterećuješ time već pronađi šta tebi odgovara :)
 
Ali sve u svemu meni treba bijaks jel tako?
 
Paaa nemam pojima kako se sad zove...pre par god to je bio Dremel...Ali ako je malih dimenzija,ima kontrolu obrtaja,koristi male setove burgija,šmirgli,polir setova itd...Sve u svemu to je to :)
 
Da, da, to je to.
 
Ok , drago mi je da nisam kupio nesto pogresno :D , sve u svemu sad mi jos fale neki nastavci i malo pleksija gume neonki diodica ventilatore i krecem u akciju... i jos samo da saznam kako se oni kablovi presvlace i spreman sam...
 
To ti je kod nas sve satro dremel (bar nisam imao prilike da vidim pravi), ali ce ti odraditi posao. Ja sam kupio neki Henkel kvalitet :D za 2300 din.(to je verovatno ta za 1800 din.) pre godinu i po i sluzila je, a i danas sluzi svrsi. Kupio sam je (nije reklama ;) ) u Vobi hausu. Pored toga mozes pazariti i dodatke za "dremel", jer ce ti se ovi, sto dobijes uz nju, brzo potrositi. Cena se kretala oko 600-700 din. U svakom slucaju kupi (za koji god da se odlucis), jer je to skoro osnovni alat za modovanje :smoke:

Ako ces raditi sa plexijem, najbolje bi ti bilo da uzmes neki mini stoni cirkular (naravno...ako imas novaca ;) ), ako hoces da izvuces ravne linije i da to lici na nesto :D . Plexi mozes seci i sa busilicom, tj. burgijom u zavisnosti od toga kakav je plexi. Dobro bi ti bilo da pazaris par "stipaljki" da bi mogao npr. da pricvrstis taj plexi za sto dok budes radio na njemu. Te "stipaljke" kako ih ja zovem :D , imaju istu funkciju kao stege s tim sto ne opterecuju i ne ostecuju materijal na kom radis.

Pored ovog i ostalog sitnog alata (burgije, klesta, imbusi, srafcigeri, itd.) obavezno kupi zastitne naocare, da ne bi prosao kao ja, pa posle isao do ocnog da ti vadi spen iz oka, pa se kuci vracao previjen kao gusar :d . Izgledaces sasavo, ali te ledja nece boleti :p

Sretan rad i baci fotke kad zavrsis posao ;)



Ja DREMEL masinu nigde ama nigde nisam nasao...pa hajde da mi neko makar da poyajmi, platicu nije problem ali nisam nasao nogde....hebemu misha...
 
Imas u Merkuru i u Wobby-House bas Dremel.
Takodje postoji i nebrojeno mnogo drugih proizvodjaca povoljnijih sa cenom.
 
Dremel brand ima da se nadje u Wobby house-u. Slucajno radim u firmi pored njih pa znam njihov kompletan asortiman:D. I pored toga imaju apsolutno sve sto nekom ikada zatreba. Ako nekom treba neki alat, neka pita na pp, pa cu da skoknem do njih da proverim da li imaju i po kojoj ceni.
 
Poslednja izmena:
Dremel je nesto preko 7000, Dremel sa dodacima je u kofercetu je 9000+ a sa dodacima i sajlom preko 11.000din. Ne secam se bas tacnih cena ali to je to.
Ja sam kupio pre 10-15 dana Skil-ov biaks u Wobby-ju za 5245din sa kofercetom, sajlom i dodacima. Deluje vise nego korektno, mada nisam imao vremena jos uvek da ga probam.
 
Da osvežimo malo, dajte neku preporuku za lemilicu i lemljenje žica - konkretno, kupio sam neku no-name od 40W i ne ide mi da spojim dve 16AWG žice kao što to klipovi na netu preporučuju, ali nikako. Svuda je naglašeno da vrh lemilice prisloniti na žice koje spajam, a onaj topivi deo (tinol ili kako se već u žargonu zove) prisloniti na njih sa druge strane tako da kada se žice koje spajam dovoljno zagreju istope tinol koji se lepo rasporedi i dobije se čist, lep spoj. Meni neće da istopi taj tinol ni pod razno, kao da lemilica ne razvija dovoljno toplote.

Ili ja nešto radim pogrešno, ili nije pravi alat u pitanju, pa reko da proverim čime vi lemite? Totalni sam noob u vezi ovoga, mislio sam da je jednostavno zalemiti dve žice, ali ispade nauka ili možda nije, samo treba kupiti pravu stvar?
 
Sacekas par minuta da se lemilica ugreje. Ako imas tinol, malo bocnes lemilicu u tinol. Nakalajises vrh lemilice. Bocnes i zicu u tinol. Nakalajises zicu.
Ako je lemilica slaba, onda drzis 2-3s na zici, pa sklonis par sekundi. Mada, ja bih ti preporucio da samo sacekas malo duze da se lemilica ugreje, pa opet probas. 16AWG nije debela.

Ako hoces brzo zagrevanje, kupis lemilicu sa keramickim grejacem.
 
Sve sam to radio, ali iako je žica vrela za držanje, nije dovoljna da istopi tinol kada se nasloni na nju pa sumnjam na lemilicu, ne toliko da li je 40W dovoljno (trebalo bi da jeste) nego što je to neki no-name krš od 900 rsd koji pitanje da li stvarno ima i toliko. Zato i pitam za neku preporuku da znam šta tačno da uzmem i da ne mislim. :)
 
Do tebe je, veruj mi. Te pijacarke rade posao. Kvalitetnije lemilice imaju kvalitetnije vrhove i bolje podnose maltretiranje (negasenje). Nista sto tebi i meni bas treba.
Pogledaj ova upustva oko lemljenja. Mozda nisi samo dobro naslonio. Ti maksimalno smes da drzis 3-6s lemilicu na zici. Onda odmaknes da ona akumulira toplotu. Ako ti drzis non-stop lemilicu na spoju (zici)-trebace ti bas-bas dosta vremena.
Evo ovde je bas lepo objasnjeno.

Ja imam Antex XS25.
Kvalitetne lemilice i lemne stanice koje mozes naci kod nas su Hakko, Ersa, Weller... One sa keramickim grejacem se brze greju.
 
Poslednja izmena:
Kakvu žicu lemiš, da nije lakom izolovana?
Vrh lemilice obavezno kalajiši.
E sad, po pravilu, vrhom lemilice treba da greješ nožicu komponente ili žicu koju lemiš, a sa druge strane nožice/žice da dodaješ tinol. To u praksi nekada ne ide kako treba, jer površina kontakta između lemilice i nožice komponente može biti jako mala da bi se za kratko vreme prenela dovoljna količina toplote. Zbog toga je nekad korisno tinol žicu početi topiti na lemilici, i to tamo gde vrh lemilice dodiruje nožicu. Kada tinol krene da se topi, on će omogućiti da se toplota lakše prenese sa lemilice na nožicu, pa možeš tinol pomeriti sa druge strane nožice i nastaviće da se topi.
Možda sam malo konfuzno napisao, ali snaći ćeš se. Lemljenje nije nikakva nauka, malo prakse i ići će ti ok.
 
Tako nešto sam sve i pokušavao kao što kažete, pre lemljenja nabaciti kalaj/tinol na vrh, pa preko tog istopljenog dela na vrhu grejati žicu zbog bolje provodnosti toplote, nekoliko sekundi, mada sam probao i duže, isto ne zagreje dovoljno. Pošto je vrh oštar, probao i sa debljim delom vrha zbog boljeg prenosa toplote i ništa ne uradih pa zato i pitam ovde. :)

Žica je (pretpostavljam) standardna 16AVG UL1007 kakva je i u kablovima od napajanja koje i pokušavam da napravim, moram da spajam ove dual wire žice jer je previše debelo 16AWG za spojiti pa ubaciti u konektor sa sve heatshrinkom, a ni crimp ne izgleda najbolje sa toliko žice, tako da sam rešio da ih spojim posle konektora kako uglavnom savetuju.
 
Update, možda nekome bude od koristi - rešen problem sa lemilicom, kupljena Ersa od 30W (~3900 RSD) i sve funkcioniše kako je navedeno što u savetima, što u linkovima na netu. Lemim sve u 16 kao pro. :d

Dakle, kao i obično, izbegavati najjeftinije varijante od ~1000 RSD.
 
Gde si kupio tu lemilicu?
Bacio sam se na zezanciju sa arduinom, pa mi treba par stvari :)
Imate li neku preporuku za lemilicu i multimetar?

Ne znam koliko se ljudi bave ovakvim stvarima u Srbiji, ali mozda ne bi bilo lose da imamo deo ili barem temu za arduino i raspberry pi.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam pre par dana powermax brusilicu za 1700din D: odlicno radi samo sto su se diskovi za secenje mnogo brzo istrosili...Pre neki dan kada sam kupovao alat u woby house-u video sam nastavke za brusilice ceone po 50-60 din razni brusni kameni i svakave stvari.Nadam se da ce me sluziti dugo...
 
Nemoj mnogo da se nadaš... svi ti nastavci se u principu veoma brzo troše, a tek šta reći za brusilicu od 1700 din.

Pazi samo da ti se ne pregreje, jer te jeftinije obično crkavaju čim ih malo duže koristiš. Radi malo s njom pa je ugasi kako bi se ohladila, pa onda opet radi itd. ako želiš da ti potraje.

I da, nemoj ni slučajno ti da zapinješ mnogo kad sečeš nešto itd. Onda će ti veoma brzo ćrći jer će se tim zapinjanjem instant pregrejati. Pusti da ti sam nastavak odradi posao, a ruka nek ti samo navodi brusilicu.

Dakle, za povremenu upotrebu (i u kratkim intervalima korišćenja) će ti valjda i potrajati.
 
Potrajace,gasim je ja povremeno,vidim da se greje.Sto se tice secenja i brusenja uopste je nenapinjem,samo lagano.Lagano meni to ide,najveci mi je problem sto ja nemam radni prostor,po ceo dan bih ja radio...Sada trazim diskove za secenje...Nasao sam u woby pakovanje od 36 i 20 komada sa nekim ojacanjima..Mislio sam da uzmem i sajlu za lakse secenje.

Koju ti imas ? Promenicu ja kada dodje vreme,mislim da cu poceti da se baavim mmodovanjem tako da cu u skorije vreme menjatiodnosno dok ne crkne :)...
 
http://www.alati.co.rs/Proxxon/Proxxon_NO_28_481?sort=p.price&order=DESC&page=4

http://www.alati.co.rs/Proxxon/Proxxon_NO_28_622?sort=p.price&order=DESC&page=8

http://www.alati.co.rs/Proxxon/Proxxon_NO_28_700?sort=p.price&order=DESC&page=10

Ova kombinacija ubija, brusilica je tiha kao oni najfinije zubarske brusilice, a s papučicom i sajlom se i osećam kao zubar... :d

To je inače sprava za profesionalnu upotrebu, tako da s njom može da se radi satima svaki dan... što znači da će za povremenu upotrebu verovatno potrajati par života.

Nastavke koristim isto njihove, ali i dremelove ili koje već nađem. Ovi proxxonovi su možda malo bolji od dremelovih, a dremelovi su bolji od tih iz wobby-a, ali u principu koliko para toliko muzike. Oni diskovi za sečenje pucaju koje god da kupiš, tako da ja te najpotrošnije dodatke uzimam uglavnom kad i koje najjeftinije pronađem, dok one koji se manje troše imam ili proxxon-ove ili dremelove.

Pljusno sam lovu pre koju godinu pre nego što je skočio pdv (po ko zna koji put) i moram reći da se sve veoma brzo otplatilo, i to samo s raznoraznim običnim radovima i popravkama po kući, a tek ako neko iz hobija stalno nešto drnda... pravo da ti kažem, nisam još stigao ni da počnem da se bavim case modom koji planiram još od pre kupovine brusilice... :d jednostavno se nema vremena za rad natenane.

Inače, sve radi kao sat, brusilica je ultra tiha, hladna kao špricer (mislim ugreje se malo posle jedno možda 10-15 minuta rada bez gašenja, a dotle verujem da bi ovi jeftiniji eksplodirali... svakako nikad nije pretopla), a seče kao kroz puter. Ima strava motor koji ne usporava kad naleti na nešto jače, bukvalno je treba držati kao perce pri radu.



Ovo će ostati i unucima, garantovano.

Ali i te jeftinije brusilice će da odrade posao, ali uz daleko veću buku i uz više cimanja verovatno. Isto tako te jeftinije će crći kad tad, tako da se opet vraćamo na ono "koliko para toliko muzike".
 
Nazad
Vrh Dno