Šta je novo?

IKOM - generalna rasprava

Pa jesi probao? Meni je prosto neverovatno da ako vec nemaju bpi+, da na neki drugi nacin nisu onemogucili da na mrezi istovremeno rade dve identicne MAC adrese.
Pa nisam probao posto nemam modovan (prepravljen) modem :) To sa dve identicne MAC adrese bi trebalo da radi, kao i na BNC mrezi gde su svi vezani na isti koaksijalni kabl. Do tebe ce da stize i saobracaj od komsije, ali ce Windows-ov TCP/IP stack samo da odbaci takve pakete (koji nisu od tvojih programa, tj. namenjeni su komsiji) i nikakav vidljiv problem.

Takodje, postoji jos jedna stvar. Koliko god puta resetujes kablovski modem, DHCP ti uvek dodeli istu ip adresu. Sto verovatno znachi da ti na osnovu MAC adrese stalno dodeljuje istu dok ne istekne lease time (koliko vidim na IKOM-u je lease time mesec dana). Postavlja se pitanje, chak i da ne postoji neka druga vrsta zastite od kloniranja MAC adrese, koju ces ip adresu dobiti ako se ona dodeljuje na osnovu MAC adrese?
Izgleda da IP dodeljuju na osnovu MAC adrese tvog kompa, a ne modema. Ja recimo dobijem jednu IP adresu i koliko god palio-gasio modem uvek cu dobiti istu IP adresu. Ako se sa istim tim kompom prikacim na drugi Motorola modem (kuca do kuce smo) ja opet dobijem tu istu IP adresu (iako sam se ukacio na drugi modem koji ima drugu HFC MAC adresu). A ako preko nekog od tih modema ubodem drugi komp (recimo laptop) on ce dobiti drugu IP adresu od one koju dobije moj komp, ali je i ta IP adresa uvek ista za taj komp :) Nekako nam dodje kao da imamo staticke IP adrese :) U pocetku sam instalirao DynDNS, ali posto mi se ne menja IP adresa onda ga za sada i ne koristim puno :)
 
Pa nisam probao posto nemam modovan (prepravljen) modem :) To sa dve identicne MAC adrese bi trebalo da radi, kao i na BNC mrezi gde su svi vezani na isti koaksijalni kabl. Do tebe ce da stize i saobracaj od komsije, ali ce Windows-ov TCP/IP stack samo da odbaci takve pakete (koji nisu od tvojih programa, tj. namenjeni su komsiji) i nikakav vidljiv problem.

Znam sta pokusavas da kazes, ali mi je prosto neverovatno da naprave takav propust u 2009. godini. Sheme za kloniranje modema (pogotovu bash te Motorole) su u opticaju vec desetak godina, zato mi i jeste neshvatljivo da nemaju neki sistem detekcije (recimo da detektuju pakete koji imaju istu source MAC adresu, a razlicitu source IP adresu, ili da detektuju istu MAC adresu na dva razlicita cvora...sigurno su za 10 godina mogli da smisle neki efikasan nachin...ako vec ne korsite bpi+)

Izgleda da IP dodeljuju na osnovu MAC adrese tvog kompa, a ne modema. Ja recimo dobijem jednu IP adresu i koliko god palio-gasio modem uvek cu dobiti istu IP adresu. Ako se sa istim tim kompom prikacim na drugi Motorola modem (kuca do kuce smo) ja opet dobijem tu istu IP adresu (iako sam se ukacio na drugi modem koji ima drugu HFC MAC adresu). A ako preko nekog od tih modema ubodem drugi komp (recimo laptop) on ce dobiti drugu IP adresu od one koju dobije moj komp, ali je i ta IP adresa uvek ista za taj komp :) Nekako nam dodje kao da imamo staticke IP adrese :) U pocetku sam instalirao DynDNS, ali posto mi se ne menja IP adresa onda ga za sada i ne koristim puno :)

Ovo si u pravu. Na tom principu i funkcionishu ip changer programi ("promene" mac adresu mrezne karte i tako dobiju novu ip adresu).
Inace, kada su tek uveli javne ip adrese, nekih 6 meseci sam imao istu adresu, a sada su ipak poceli da mi je menjaju otprilike jednom mesecno :)

p.s. U svakom sluchaju bi bilo zanimljivo da se isproba to. Trebalo bi samo da kupimo negde jedan motorolin modem i nadjemo nekog ko je vesht sa lemilicom (i poznaje dobro elektroniku) da obavi par zahvata na njemu. Cisto onako iz radoznalosti da ispitamo sigurnost na IKOM-u :)
 
Znam sta pokusavas da kazes, ali mi je prosto neverovatno da naprave takav propust u 2009. godini.
To im je verovatno postao problem kada su se pojavili modovani modemi i jedan od odgovora je valjda BPI+ kao sto kazes, ali se ovde izgleda ne koriste :) Onda bi oba modema (i original i modovani) morali da dogovore sa CMTS-om zasebne kriptovane kanale, pa je lakse da se uoci da na 2 kript. kanala postoje 2 iste MAC adrese.

A verovatno je i bolje da ste na istom cvoru, jer onda delujete kao "jedan", a ako paketi sa istom MAC adresom krenu da stizu sa 2 cvora e onda ili je komsija Supermen pa brzo leti iz jednog dela grada u drugi ili im se tu ipak neko igra na mrezi :) Mislim da je onda lakse da ih uhvate kad bi bili na razlicitim cvorovima...

... zato mi i jeste neshvatljivo da nemaju neki sistem detekcije (recimo da detektuju pakete koji imaju istu source MAC adresu, a razlicitu source IP adresu, ili da detektuju istu MAC adresu na dva razlicita cvora...
I source IP adresa moze da bude ista, po ovom principu kako IKOM-ov DHCP dodeljuje IP adrese samo i na svom kompu kloniras MAC (to Linux podrzava bez problema, a valjda isto moze i XP) od komsijinog kompa :) Znaci potrebna su 2 kloniranja, MAC od modema i MAC od kompa, onda si skoro isti kao komsija :)


p.s. U svakom sluchaju bi bilo zanimljivo da se isproba to. Trebalo bi samo da kupimo negde jedan motorolin modem i nadjemo nekog ko je vesht sa lemilicom ...
Ne mora lemljenje, ima vec gotovi modovani modemi da se kupe, konfigurises ga koju MAC adresu da ima, koje brzine da ima za DL i UL (tj. da se ne obazire na .cfg koji dobije preko TFTP-a za placeni paket), da omoguci rad sa SNMP-om za korisnika, itd. :)

Primer http://www.sbhacker.net/ (mada je cudno, nekad im radi sajt, a nekad je down)
ili http://cablehack.net/

cene su oko 30 dolara... :)
 
Ikom koristi docsis 1.0 i zato ne koriste bpi+ a za vas dvojicu je pametnije da predjete na komunikaciju preko nekog chata ili pm jer nije bas pametno o tim stvarima pricati na javnom forumu.
 
To im je verovatno postao problem kada su se pojavili modovani modemi i jedan od odgovora je valjda BPI+ kao sto kazes, ali se ovde izgleda ne koriste :) Onda bi oba modema (i original i modovani) morali da dogovore sa CMTS-om zasebne kriptovane kanale, pa je lakse da se uoci da na 2 kript. kanala postoje 2 iste MAC adrese.

A verovatno je i bolje da ste na istom cvoru, jer onda delujete kao "jedan", a ako paketi sa istom MAC adresom krenu da stizu sa 2 cvora e onda ili je komsija Supermen pa brzo leti iz jednog dela grada u drugi ili im se tu ipak neko igra na mrezi :) Mislim da je onda lakse da ih uhvate kad bi bili na razlicitim cvorovima...


I source IP adresa moze da bude ista, po ovom principu kako IKOM-ov DHCP dodeljuje IP adrese samo i na svom kompu kloniras MAC (to Linux podrzava bez problema, a valjda isto moze i XP) od komsijinog kompa :) Znaci potrebna su 2 kloniranja, MAC od modema i MAC od kompa, onda si skoro isti kao komsija :)



Ne mora lemljenje, ima vec gotovi modovani modemi da se kupe, konfigurises ga koju MAC adresu da ima, koje brzine da ima za DL i UL (tj. da se ne obazire na .cfg koji dobije preko TFTP-a za placeni paket), da omoguci rad sa SNMP-om za korisnika, itd. :)

Primer http://www.sbhacker.net/ (mada je cudno, nekad im radi sajt, a nekad je down)
ili http://cablehack.net/

cene su oko 30 dolara... :)


Nemam pojma o cemu se ovde pise, ali naslucujem da su nelegalne aktivnosti.
A mene su moderatori, kaznjavali za smesne stvari.
:S:
 
Nisu nelegalne aktivnosti, nego prichamo teoretski o sigurnosti provajdera.
 
Kliknes na local area connection status (monitori, dole desno u taskbaru). Tab support, pa onda details.
Pretpostavljao sam da je to, mada meni tu pise da lease istice za samo par dana.

Ovako je bilo juce:
Lease Obtained. . . . . . . . . . : 28. novembar 2009 19:11:51
Lease Expires . . . . . . . . . . : 2. decembar 2009 1:13:08

Ovako je sada:
Lease Obtained. . . . . . . . . . : 2. decembar 2009 12:20:06
Lease Expires . . . . . . . . . . : 3. decembar 2009 0:20:05
 
Meni je isto lease time 12h :) I posto je komp skoro stalno upaljen izgleda da kad istekne lease time moj komp pita njihov DHCP server opet za IP i dobije isti IP (vec preko mesec dana). Sto opet nije lose, mozes nesto da hostujes, a i neki sajtovi/forumi kad se ulogujes pa vide da odjednom pristupas sa druge IP adrese napisu ti da moras ponovo da se ulogujes, a ti taman bio u sred pisanja nekog posta, pisma i sl. sto se nece desiti u ovom slucaju :)

A diskusija o modovanim modemima je u najvise u smeru sigurnosti podataka. Ok, neko moze na taj nacin da bude na netu za dzabe (ali mogu da ga uhvate), ali je veca opasnost sto takav modem moze da se stavi u promiscuous mode i hvata sve dolazece pakete (a obicno su interesantni oni koji nisu kriptovani, recimo SSL-om, VPN-om, SSH-om, itd.) sa neta ka korisnicima kablovske mreze. Ne znam da li bi mogao da snifuje sve odlazece pakete od kablovske mreze ka netu, posto valjda svaki modem zauzme odgovarajuci izlazni kanal. Onda bi modovani modem morao mozda da skace sa kanala na kanal kako bi stigao da uhvati sto vise.

Bez ukljucenog BPI+ mi kao korisnici smo u potencijalnoj opasnosti :) A to snifovanje se vrsi pasivno, znaci samo snima pakete koji inace idu deljenom mrezom, a nista ne salje. Kao radio, slusas ga i mozes to da snimis u mp3, ali niko ne moze (lako) da te otkrije da ti slusas radio :)
 
Poslednja izmena:
Mene su malocas zvali da najave digitalnu. docice do sledece nedelje da mi zamene dekoder.

Bas me interesuje kako ce da izgleda...

Same here, ove i ili najkasnije sledece nedelje.

Radi se revizija ugovora o kablovskoj televiziji i internetu, tako mi je rekao covek sa kojim sam pricao. Takodje mi je rekao da se vraca postojeci modem i da se dobija novi.
 
Mozda ce da daju dekoder (set-top box) koji u sebi ima ugradjen i kablovski modem (tj. sa Ethernet i/ili USB portom), mozda zbog prelaska na DOCSIS 3.0, a mozda samo da se kod korisnika ne zaduzuju 2 uredjaja kao do sada :) Valjda SBB vec sada daje takav Cisco set-top box za njihov D3 i menjaju postojece kablovske modeme (mada to oni rade bas zbog DOCSIS 3.0).

Mada ako su set-top box i kablovski modem u jednom uredjaju sta ce da rade oni kojima TV i komp nisu u istoj sobi :)
 
Hm, nesto se cudno desava, danas ocajno radi internet. Do sada nije ni jednom ovako slabo radio za ove tri godine od kada ga koristim.
Tuga, kada sam proveravao na speed testu ne ide ni pola mb, a imam paket od 2mb...
Da li jos neko ima problema ?
U pitanju je Vracar..
 
Hm, nesto se cudno desava, danas ocajno radi internet. Do sada nije ni jednom ovako slabo radio za ove tri godine od kada ga koristim.
Tuga, kada sam proveravao na speed testu ne ide ni pola mb, a imam paket od 2mb...
Da li jos neko ima problema ?
U pitanju je Vracar..

Meni radi ok, isti paket kao i tvoj, Cukaricka Padina
 
Meni radi takodje ok kao i do sada:



Doduse 4M i Dorcol.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
I meni je danas u vise navrata radio lose pa se normalizovao i trenutno je ok.

Nego, jer se kod vas predhodnih dana, desavalo da nocu oko 1 iskljuce net i ukljuce ga ujutro?
 
@copycat izgleda da jos neko kopa :d
Mora da su nesto budzili, a to sto kazes da iskljucuju po noci nisam do sada imao iskustvo sa tim, uglavnom uvek se sve skine sto ostavim preko noci sto znaci da ne gase(bar ja nisam primetio).
 
I meni je danas u vise navrata radio lose pa se normalizovao i trenutno je ok.

Nego, jer se kod vas predhodnih dana, desavalo da nocu oko 1 iskljuce net i ukljuce ga ujutro?

I meni je već jednom bio net u prekidu u toku cele noći i, večeras nešto kratko...:trust:
 
Moguce da to znaci da prosiruju kapacitete i zato prave prekide kako bi i oni digli malo brzinu :)

Iskreno, valjda bi trebalo da isprate SBB i Radijus Vektor...

Meni u poslednje vreme na Vozdovcu radi net stvarno savrseno, a to poslednje vreme je vec duzi period.
 
Problem sa upload-om

Kao sto rekoh u naslovu, poslednjih recimo nedelju dana
imam problem kod p2p razmene podataka, konkretno torrent-a. Sa download-om
nemam nikakvih problema, ali upload najvecim delom dana ne prelazi
10-15kB/s, od mogucih 55-60 (paket 4096/512 Kbps), znaci nema skokova i padova - konstantna je.
U pojedinim delovima dana brzina odjednom prilicno skoci, i tako traje
neko vreme, ali opet nikad ne dostize te vrednosti kao pre pocetka ovog
problema. Probao sam sa 2 torrent programa, i isto je ponasanje.
Osim tog problema, sa "ostalim saobracajem" nemam nikakvih problema, kad
god odem na www.speedtest.net , dobijam manje-vise maksimalne vrednosti i
za ul i dl.
Zivim na Vracaru i interesuje me da li jos neko ima ovakav problem. Nadam se da samo je u pitanju neki problem koji ce se ubrzo resiti, a ne
namerno smanjivanje brzine od strane provajdera.
 
Ja tih problema nemam, sve radi najnormalnije.
 
Meni na paketu sa 256 kbit/s uploadom je zakucan na 22 KB/s (tako sam ga ogranicio).
 
Kao sto rekoh u naslovu, poslednjih recimo nedelju dana
imam problem kod p2p razmene podataka, konkretno torrent-a. Sa download-om
nemam nikakvih problema, ali upload najvecim delom dana ne prelazi
10-15kB/s, od mogucih 55-60 (paket 4096/512 Kbps), znaci nema skokova i padova - konstantna je.
U pojedinim delovima dana brzina odjednom prilicno skoci, i tako traje
neko vreme, ali opet nikad ne dostize te vrednosti kao pre pocetka ovog
problema. Probao sam sa 2 torrent programa, i isto je ponasanje.
Osim tog problema, sa "ostalim saobracajem" nemam nikakvih problema, kad
god odem na www.speedtest.net , dobijam manje-vise maksimalne vrednosti i
za ul i dl.
Zivim na Vracaru i interesuje me da li jos neko ima ovakav problem. Nadam se da samo je u pitanju neki problem koji ce se ubrzo resiti, a ne
namerno smanjivanje brzine od strane provajdera.


Evo ja imam isti problem. I to jos gore, meni upload na torrent-ima uglavnom ne moze da predje ~5 kB/s.

Isti paket kao i ti, lokacija Dorcol. Sve ostalo radi savrseno, download torrent-a ide do maksimuma, "normalni" upload, znaci aploud bilo kog fajla na bilo koji hosting sajt ili ftp, takodje ide maksimalnom brzinom.

Da li je to IKOM poceo da ogranicava torrent protokol ? Postoji jedan test ovde:

http://broadband.mpi-sws.org/transparency/bttest.php

...ne znam koliko je pouzdan, ali po njemu, NE, nema ogranicavanja.

Kako je moguce da sve radi normalno samo ne torrent upload - ne znam ! Da naglasim da su i hardverski i softverski problemi iskljuceni - probao sam na nekoliko konfiguracija. Samo je veza u pitanju.

Postoji jedna suluda teorija koja nema veze sa mozgom: meni je ovo drugi put da se isti slucaj desava. Prethodni put se desilo pre nekog vremena kada su isto kao i ovih dana temperature bile znatno ispod nule !!! Kao da se nesto negde smrzne :zgran:

Teorija bi jos i pila vodu kada bi bilo jos nekih negativnih pojava, posto je verovatno dosta "infrastrukture" na otvorenom. Ali da smrzavanje "necega negde" utice samo na torrent aploud...malo :bottle:

...ali evo ja cekam otopljenje, pa da vidim sta ce da se desi ! :party: :banana: ...sta da radim, prosli put je temperatura resila problem ! :d :wall:
 
Poslednja izmena:
Ima li neko bilo kakvih vesti da li ce biti nekog ubrzanja uskoro :)?
 
Nazad
Vrh Dno