Šta je novo?
ja bi zamolio da neki OSX zaludjenici malo smanje svoje strasti........

samo cu jedno napaomenuti a to da nesto valja i da moze ubedljivo da se nosi sa WIN-om, Apple bi itekako video priliku i pustio OSX da se instalira na obicnom PC-u (znate da moze bez problema posto je sad MAC obican PC sa malo izmenjenin bios-om) i tako sa prodajom OS-a a ne HWa zaradio 100x vise....

sad se vi hateri zapitajte zasto je tako tesko parirati Windows-u kao je on po vama KRS a OSX svetinja
 
Jest' vala, apple ce da pusti svoj sistem da instalira svaka šuša na svoje djubre od hw-a, pa posle kad nekom ne radi kako treba, onda kuknjava aaaa djubre os.

Pa nije Stiv pao sa kruške.

Evo smehotres dela.
Epson perfection 1260 star 4 god koji radi ko zmaj, nema drajvere za xp 64. Vista 64 ga je sama pronashla preko onog raspalog finder driver servisa.

Leopard ga je nashao kao da se juche znaju :d, kao i neki raspali msi bt dongle, takodje odma je ponudio sync sa matorim se k750i.

Stvar je u tome što apple sam po sebi ima manje truda da svoj sistem optimizuje za hw [a odrade ga kako treba] i nije ni chudo što lupaju sebi cifru. Može im se a i ima ko ceni to.

Problem samog apple sistema je što je dizajniran za veoma malu grupu profesionalaca po pitanju dizajna tj. sama podrška npr. 3d sw-a je far way bolja za win.
 
Poslednja izmena:
Željko, mislim da nije problem da li će Apple da dozvoli ili ne instalaciju operativnog sistema. Problem je sa druge strane; ovakvom trenutnom politikom koju vodi, Apple zadržava kontrolu nad onim što ima - svojim proizvodom. Prošli put kada je dozvolio klonove, Apple je došao do ruba propasti. Skoro isto se desilo i sa IBM-om kada je dozvoljeno žutaćima da prave jeftine PC klonove, ali je isti preživio zato što je gigant i lider na mnogim poljima. Kada bi sad Apple dozvolio slobodnu instalaciju svog operativnog sistema, neminovno bi došlo do stvaranja klonova (eno ti ga Psystar), te bi sam sebi kopao raku i zatrpavao se. Na ovaj način, Apple ima kontrolu nad svojim proizvodom/proizvodima i ubire kajmak koji je poslije onoliko muka i zaslužio.

Kod Apple-a je poenta u paketu, a to Microsoft ne konta...

Da ne bude da samo Vista ne valja, ima i OS X svojih bubica, da se razumijemo. Ali je sama upotrebljivost OS-a na mnogo većem nivou, kao i usability istog.

Od svih dosadašnjih MS OS-ova, XP ima najbolji odnos brzine, stabilnosti i iskorišćenja u odnosu na ono šta nudi. 95/98 su bili grafička nadogradnja DOS-a, NT/2000-arka su to popravljali, ali su ipak ostavljali na određeni način rupe i gorak ukus u ustima. Windows XP je to popravio u solidnoj mjeri, dok Vista u odnosu na XP na određeni način predstavlja reprizu 95/98 nad DOS-om...

Na stari motor je nabačena nova karoserija, čitava šklopocija se jedva vuče cestom (osim na nizbrdici, kada ide zadovoljavajuće, ali ima problema sa kočenjem... Mislim da je ova analogija sasvim tačna za Vistu...

Koliko god to bilo najavljijvano i prikazivano, sumnjam da će W7 donijeti mnogo toga novoga i suštinski promijenjenoga. Ispoliraće se ispupčenja i pojedini problemi iz Viste, dodati nova grafika i nešto novog interfejsa i tu je kraj.

Microsoft jednostavno nema resurse i vrijeme neophodne da se napravi novi operativni sistem. Preduboko su zaglibili u svoje s.r.a.n.j.e da bi bili u stanju da sagledaju svoj problem.

Shvatate li vi ljudi širu sliku, iza W7? Problem je što ako MS krene od nule sa novim operativnim sistemom - on gubi sve. Sve što je nastalo u proteklih 20+ godina rada. 100% sam siguran da se ne može održati kompatibilnost novog operativnog sistema i postojećih alata. A to znači da na novom OS-u ništa o postojećih programa neće da radi. A to za MS znači 0$ zarade.

Dakle, nemojte se nadati previše da će W7 da promijeni lice MS-a, niti da će to predstavljati nešto kapitalno. To je samo jedan Microsoft kamen u nizu. Samo će biti malo okrugliji od Viste, da se može lakše kotrljati... Možda...
 
Poslednja izmena:
Iz mog ugla jeste dobro merilo jer su su hardverski dve potpuno različite mašine. Ukoliko na obe mašine radi kako treba, čak i bolje od XP-a, to znači jednu od dve stvari:
1. da vi ili ne znate da podesite OS ili imate neki arhaični krš hardver kome nema pomoći
2. Volite da hejtujete samo zbog hejta (ili zato što ste navučeni na preplaćeni Mac - poz Kovač ;)):p



Šareni interfejs nije jedina stvar koja je došla sa Vistom, a vaši hejterski argumenti da jeste može da znači samo jednu stvar - niste obavešteni / ne želite da budete obavešteni. Vista je donela novine koje će se naći i u Win7, a siguran sam da se to neće svideti svima vama kojima se ne sviđa ni Vista.



Jeste smarači i to potpisujem jer znate samo da ocrnjujete nešto o čemu nemate pojma i to bez nekih argumenata. Sve argumente koje ste imali (interfejs, zauzeće rama, drljanje po HDu i sl) su odavno pobijeni / razjašnjeni u ostalim temama i ja ne nameravam da se ponavljam po tom pitanju. Očigledan je porast korisnika Viste na ovom forumu i to se vidi kroz sve teme ovde.

Na kraju - ja sam platio Vistu i imam jednu u Retail izdanju, a drugu u OEM koja je došla uz laptop. Možda je i u tome problem što ja znam kako dobro rade kada mogu normalno da se ažuriraju preko neta, a vi hejteri to nikada nećete saznati jer vaši krekovani krševi to ne mogu.

Citam ovu raspravu i bas naprotiv audio i yooyo su argumentovano pricali sta ne valja u visti a ti si se uhvatio "meni radi vi ste hejteri"
ne znam kako samo imas volje da toliko pricas i hvalis vistu kao da pricas o svojoj kevi :d (cak ti i smeta kada neko kaze da tu nesto ne valja) a ne o jednom OS-u :S:
A ocigledno da nemas pojma da i "krekovani krsevi" mogu da se updateuju kao i licencirani.
 
Poslednja izmena:
Nego, znate sta. Ja koristim Debian (za sve), XP (za DOTA-u), a Vistu ne gotivim nikako. Ali, nazalost, morao sam da spremim za ispit istorijat windowsa (jedno od preko 140 pitanja) u koji je upala i vista. I zaista, ima nekih novina u Visti, cak iako je (po meni, znaci vrlo subjektivno) golo sran*e.

imas predmet Istorijat Windowsa?? Ako ti nije problem molim te reci mi na kojem faxu i sta vas tamo uce? koju literaturu koristite...??

ja bi zamolio da neki OSX zaludjenici malo smanje svoje strasti........

samo cu jedno napaomenuti a to da nesto valja i da moze ubedljivo da se nosi sa WIN-om, Apple bi itekako video priliku i pustio OSX da se instalira na obicnom PC-u (znate da moze bez problema posto je sad MAC obican PC sa malo izmenjenin bios-om) i tako sa prodajom OS-a a ne HWa zaradio 100x vise....

sad se vi hateri zapitajte zasto je tako tesko parirati Windows-u kao je on po vama KRS a OSX svetinja

vidi zeljko, nemoj da se ljutis ali ti ne da ne poznajes "problematiku" ali ni izbliza!!!

nista, ali nista nisi tacno napisao jer ne znas istoriju. idemo stavku po stavku:

1. "malo izmenjenin bios-om" - Apple koristi EFI a to nije malo izmenjen BIOS iz 1981.!
EFI je intel razvio odnosno kopirao OpenFirmware koji je razvio SUN a npr. koristio Apple za svoje PowerPC Mac-ove. Intel je "morao" da razvije EFI za svoj Itanium procesor.

PrC i dalje koristi praistorijski BIOS a kad se spomene da je MSI poceo da ugradjuje EFI na svoje maticne ploce onda se jave PC useri koji odmah krecu da pljuju u stilu "sta ce nam sareni boot sa misem" bez toga da uopste imaju pojma koje su stvarno prednosti EFIja nad 3 decenije starim BIOS-em.

tako da Apple nema "malo izmenjenin bios-om"!



2. "i tako sa prodajom OS-a a ne HWa zaradio 100x vise...." Apple zaradjuje na hardweru i na uslugama.
M$ je taj koji je doneo ideju da software treba da se placa i na tome bazira svoj biznis. M$ je uspeo da nametne svoj model poslovanja koji polako dolazi u ćorsokak! ;)

iz ovog razloga Apple nikada nece dozvoliti instalaciju Mac OS X na ne-Apple masine! jer je ono sto oni prodaju software+hardware. jedno bez drugog ne ide! a software je tu da bi prodali hardware! najzdravija moguca filozofija jer sa Macom dobijas spakovanu celinu koja - jednostavno radi!

i da je Windows krsh a OS X svetinja ima milion argumenata. evo samo taksativno: spotlight, jedan kabl u struju, EFI, kompozitni desktop, SIMD, quicklook, timemachine, konzistentan UI, core animation, keychain, apple remote desktop, koriscenje i postovanje open standarda, gran central, OpenCL, tranzicija sa 32 na 64bita, ZFS ...

molim te idi na wikipediju i pogledaj sta je svaka nova verzija Mac OS X-a donela (od 10.0 do 10.5) - imas taksativno navedeno svaku novu mogucnost koja se tice korisnika i svaku novu tehnologiju koja se tice software developera.

a kad pitam koje su prednosti XP-a nad Win2K niko ne zna da odgovori... :/

Vista je prvi M$ OS koji je doneo sustinska unapredjenja, ono sto mnogi pricaju da nevalja je mahom zbog lose resenog UI ali ima i tehnickih problema koje je audio vec naveo. Ali sve to je daleko od onoga sto Apple radi. Ono sto je M$ doneo sa Vistom Mac OS X ima vec godinama unazad!

EDIT:
Evo smehotres dela.
Epson perfection 1260 star 4 god koji radi ko zmaj, nema drajvere za xp 64. Vista 64 ga je sama pronashla preko onog raspalog finder driver servisa.

Leopard ga je nashao kao da se juche znaju :d, kao i neki raspali msi bt dongle, takodje odma je ponudio sync sa matorim se k750i.

evo upravo ono o cemu pricam. o ovome bruji ceo internet!
oduvek je vazilo da za Linux fale driveri a da Windows sve zivo podrzava. Jel tako?
e sad se desilo da za Windows Vistu fali pola drajvera jer stari nisu kompatibilni a na Linuxu rade svi stampaci, cak i oni koji vise ne rade na Visti!
CUPS koji sluzi za stampu na Linuxu je npr. Apple direktno finansirao.

btw
@sT4Lj|n zar ti nisi ranije pricao o Mac-u kao npr. zeljko danas? :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Zaradilo se do tad :d

Ali opet smor je shto ne moze da se ima bash sve na istom.
 
Jest' vala, apple ce da pusti svoj sistem da instalira svaka šuša na svoje djubre od hw-a, pa posle kad nekom ne radi kako treba, onda kuknjava aaaa djubre os.

Pa nije Stiv pao sa kruške.

Evo smehotres dela.
Epson perfection 1260 star 4 god koji radi ko zmaj, nema drajvere za xp 64. Vista 64 ga je sama pronashla preko onog raspalog finder driver servisa.

Leopard ga je nashao kao da se juche znaju :d, kao i neki raspali msi bt dongle, takodje odma je ponudio sync sa matorim se k750i.

Stvar je u tome što apple sam po sebi ima manje truda da svoj sistem optimizuje za hw [a odrade ga kako treba] i nije ni chudo što lupaju sebi cifru. Može im se a i ima ko ceni to.

Problem samog apple sistema je što je dizajniran za veoma malu grupu profesionalaca po pitanju dizajna tj. sama podrška npr. 3d sw-a je far way bolja za win.

to je zato sto apple macosx ne mora da nadje eax driver, opengl (full) driver, direc3d driver, directsound driver i bla bla. On nadje ono osnovno i razvali neki compatibility mod ako mu je hw naveden u opisu i dovidjenja. Ti nikada neces znati da li to sve radi "punim plucima"

Postoji razlika izmedju "it just works" i "it works like it is intended to" ;) radi i benzinjara bez katalizotara na bezolovni
...
 
Poslednja izmena:
to je zato sto apple macosx ne mora da nadje eax driver, opengl (full) driver, direc3d driver, directsound driver i bla bla. On nadje ono osnovno i razvali neki compatibility mod ako mu je hw naveden u opisu i dovidjenja. Ti nikada neces znati da li to sve radi "punim plucima"

Postoji razlika izmedju "it just works" i "it works like it is intended to" ;) radi i benzinjara bez katalizotara na bezolovni
...

gx-x se tako protivo i ATi-u...
PS
Morao sam :D :D :D
 
:p

al ne ozbiljno, to je kao da skupljas 10.000e i 100e. Sta je lakse za sakupiti ? Macu treba 2D prikaz, neki zvuk, samo da radi, openGL nek radi kako radi, OSX korisnik za bolje nece ni znati (zato sto taj hardwer za to nece ni koristiti), d3d, dx i ostale djakonije ?! lol
 
Poslednja izmena:
Nema ja šta da branim ili ne branim Vistu, činjenično stanje je da ona meni radi odlično. Nisam ja MS advokat ovde, ali ne mogu da prihvatim to što neki pričaju očigledne neistine vezane za ovu temu. To što vam ne radi ili znači da ne umete da je podesite (bez obzira na godine iskustva očigledno) ili imate krš hardver i tačka! Nema više drugog izgovora, a ja više neću da ulazim u ove rasprave. Čisto gubljenje mog vremena.

čekaj, ti to pričaš o sebi i Mac-u ?? :D :D

Pazi kad ovo nisam video. Očigledan dokaz da ne pratim ovu temu redovno zbog ovoliko ljubavi u njoj :D

Mac nema šta da traži u ovoj temi. Ja sam ti rekao da nemam ništa protiv tebe kad se nekad očigledno zezamo na ove teme (hejteru ;)), ali mi smeta konstantno trpanje Mac-a gde mu nije mesto. Ajde sad da trpamo ovde Linux, Unix i AmigaOS i onda pretrpamo forum Offtopicom gde razvrstavanje članaka po temama postaje apsolutno nepotrebna stvar :trust: Najbolje da se napravi jedna tema i onda tu svi pišu šta im padne na pamet. Meni se čini da su se poruke ranije češće brisale i da je forum bio uredniji nego sada. Sad ništa pod milim Bogom ne može da se pronađe ovde sem ako se ne traži preko pretrage.

Da se vratim na to što si napisao - ja sam radio dizajn na Macu i ne sviđa mi se. To je moj lični izbor koji sam doneo na osnovu sopstvenog iskustva, a ne na osnovu toga da li mi je neko pričao da nešto valja ili ne valja. Zbog toga ja neću da idem i da smaram sve žive kako Mac ne valja - f* it, to je njihov izbor ako hoće da ga koriste. Taj komp po meni jeste preplaćen i predstavlja čist luksuz kada se pogleda njegova upotrebna vrednost koja nije veća od PC-jeve.

...

Windows 7 će biti Vista SE - sve isto, uz dodatak malo novih mogućnosti. Ako vam se ne sviđa kako Vista radi, ne znam zašto gajite iluzije da će vam se svideti taj OS? TO je poenta mog pisanja u ovoj temi, a ne odbrana Viste.
 
1. Hoce li biti SQL baze integrisane u W7? Mislim.. google android ima SQLite i svaka aplikacija moze da napravi svoju bazu i tabele. Usput jos jedno OT pitanje.. ŠBB-KBB google prebacio android platformu na PC tako da iste aplikacije mozes da vozis i na telefonu i na PC-u? Kome bi posle toga trebau W7?
2. Hoce li biti nesto slicno ZFS-u i timemachine kao na OSX-u?
3. Hoce li biti poker u W7?
 
3. Za Vistu Ultimete ima na Updateu HOLD 'EM :wave:
 
Microsoft SQL Server 2005

1. Hoce li biti SQL baze integrisane u W7? Mislim.. google android ima SQLite i svaka aplikacija moze da napravi svoju bazu i tabele.
Чекај, у Висти има Microsoft SQL Server 2005 ма шта то значило :trust:.
 
Uostalom, nije igracka populacija najveca populacija korisnika u IT industriji.

Nisam bas siguran u to... Ipak gaming industrija gura celu IT industriju i uzima ljudima pare... Onih koji pisu programe i igrice nema ni blizu tolko puno kolko gamera i korisnika programa, a oni sto po firmama koriste PI,II,III... oni su ionako irelevantni s obzirom da im je hardware zastareo...

...cisto moje misljenje, Games push the IT market...
 
Pre nego sto postujete bilo sta pogledajte naziv thread-a !!! Drzite se teme !!!
 
Nemamo svi Internet non-stop. Mislite o tome.
 
Otvaram ovu temu koju je kolega Lukija zakljucao jer se pojavio prvi preview Windowsa 7 i nalazi se ovde:
http://arstechnica.com/news.ars/post/20081028-first-look-at-windows-7.html

Molim sve Apple i Linux zilote i one koji mrze Vistu da preskoce temu jer necu imati nimalo milosti prema bilo kome ko bude spamovao i flejmovao. Dakle tema je Windows 7 i drzite se toga striktno da posle ne bude "zli moderator me warnovao".
 
mene interesuje sta ce konkretno uraditi sa superfetchom jer po meni koliko puno znaci, desi se da odmaze ponekad...naprimer kesira filmove koje gledam i onda drlja u pozadini kad zatvorim player, voleo bi da vidim da dodaju alat kojim bi fino mogao konfigurisati sta da kesira a sta ne...
 
Ok.. osim "unapredjenog" UI-a da li ima nesto zaista kvalitetno u W7?
 
E ovako da ja dam neke komentare, procitah ovaj preview i iznenadih se pozitivno, poradili su malo na udobnosti koriscenja, koja meni i najvise smeta.

Svidja mi se novi taskbar, sve osim grupisanja programa (to je xp doneo), izbacili su dosta klikova (dovoljno je preci misem) i ovo je stvarno korak unapred, poceli su da slusaju i gledaju. Ne znam koliko ce biti upotrebljiv ako se grupisanje iskljuci (nema teksta, pa kako onda znati koji je koji program).
Peeking tu i tamo, ali bi voleo da vidim na windowsu mogucnost da skrolujem na sekundarnom prozoru, ne izbacujuci ga u fokus (kao u KDE) i copy-paste sa select-middle click, kad god svratim u windows iznerviram se posle 5 minuta (i prsti me zabole) od ctrl+tab ctrl+C ctrl+tab ctrl+v situacija...
Izgleda da ce ovo stvarno biti bolji win... Nadam se samo da nece mnogo da podignu zahtevnost i da ce makar malo da doteraju kernel (barem da srede probleme sa hardom)...
 
Izgleda da nema vise Control Panela u Start meniju.
 
@yooyo:
Izgleda da nema. Ja jos uvek cekam Windows koji nece praviti ruzni $Recycle.Bin folder na disku na kom mu iskljucim kantu u opcijama i gde ce po defaultu kanta biti iskljucena na sveze mountovanim i removable diskovima.
 
Meni se recimo novi taskbar ne dopada. Vece ikonice bez teksta, wtf? To podseca na dock ali opet su te ikonice premale da bi se lako razaznale. Ne cini mi se kao elegantno resenje.
Novi start menu me uzasava kao i ovaj na Windowsu 2008, podredjen je koriscenje Explorera kao File Managera a postoji mnogo njih koji ne koriste Explorer u radu sa fajlovima.

Ovaj Peek deluje totalno povrsno odradjen a sama ideja da mi gedzeti zauzimaju desktop je meni neprihvatljiva jer ih ja ionako, recimo, ne koristim. Koja je uopste svrha tih gedzeta?
 
Meni se recimo novi taskbar ne dopada. Vece ikonice bez teksta, wtf? To podseca na dock ali opet su te ikonice premale da bi se lako razaznale. Ne cini mi se kao elegantno resenje.


WTF? pa valjda ce moci da se povecaju :D ipak je to windows najavljen za koju ono bese... 2010.? :D

Novi start menu me uzasava kao i ovaj na Windowsu 2008, podredjen je koriscenje Explorera kao File Managera a postoji mnogo njih koji ne koriste Explorer u radu sa fajlovima.

bitno je da su ispravili da se start meni ne zatvara sam od sebe! Windows radi nesto u pozadini, ti trazis neku ikonu u start meniju i odjednom start meni se zatvori jer je windows zavrsio ono sto je radio u pozadini! :D

da li ima neki video? citam da su ubacili:

"Other changes to the taskbar, however, are meant to improve window switching and are potentially faster than tricks such as Expose in Leopard. Mousing over any active program's icon in the taskbar shows all open windows, while users can also quickly peek at the larger contents of a window just by mousing over the thumbnail, which temporarily brings the window to the front."

ali iz opisa ne mogu bas da zamislim kako to funkcionise pa bi neki video link bio odlican ako neko ima... :)
EDIT: procitao sta je "peeking window" na onom linku koji je kutija ostavi! :wave:
widgeti na desktopu... izvini kutija ali moram: pa sve kopiraju od Mac OS Xa! (osim ovog "peeking window" - to im je originalno a zvuci korisno ;))
 
Poslednja izmena:
widgeti na desktopu... izvini kutija ali moram: pa sve kopiraju od Mac OS Xa! (osim ovog "peeking window" - to im je originalno a zvuci korisno ;))

Ko MacOS-a widgeti nisu na desktopu vec su na specijalnom virtuelnom desktopu koji sluzi samo za njih. Meni je to bolje resenje mada ja widgete ne koristim (imam za weather i iStat ali ne secam se kad sam pokrenuo Dashboard). Zato se i pitam cemu gedzeti na desktopu?
 
bitno je da su ih uklonili sa desne strane ;) - a da je bolje da su widgeti NAD prozorima, to jeste!
evo odmah i primera (uz to i preporuka za jedan odlican widget! mislim da ce ti koristiti :)):
zar ne koristis SuperRuler? to je "lenjir" koji se pojavi u dashbordu. meni je jako koristan prilikom web design-a: npr. otvorim neki sajt u browseru, pozovem dashboard i sa SuperRuler-om mogu jako brzo da premerim velicine elemenata na stranici (sirine kolana, velicine bannera...)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno