Šta je novo?
xexexe... ljudi u mojoj okolini prelaze na Mac ;)

Brate, onda su oni...
Kada Apple napravi OS koji ce imati medju opcijama da se iskljuci mouse acceleration, ugrade Delete dugme, oageup, pagedwn mozda cu i da razmislim da sve prebacim na njega :D. Ipak os mora da zadovolji sve korisnike ne samo neke (ili bar vecinu)...

Btw, sacekacemo W7 pa cemo videti valja li sto ...
Za sada Vista radi posao, makar ima opciju da mi komp ne ide na standby kada spustim poklopac (lid) laptopa :D
 
Izgleda odlicno,svako ko se iole razume u dizajn moze primetiti da ne izgleda uzasno. Meni vista super radi isto kao XP samo mnogo stabilnije.

Jedna od statistika koju je MS sproveo je sta misle o transparentnim prozorima... vecina je rekla da im se ne svidja! E sad.. neznam ko se tu razume u dizajn ali korisnici zele suprotno od onoga sto MS nudi.

Predji na linux ili OS X,ako vec nisi niko te ne bije po usima da koristis windows. Bilo bi lepo da krenu od nule to stoji, ali izgelda da nisu u mogucnosti da naprave unazad kompatibilan sistem ili ne znaju a mozda i to mnogo kosta pa im se ne isplati jer dosta ljudi koriste windows po sistemu "svi piju a niki ne placa".

Pa zato i necu da koristim Vistu. Za sada imam XP i Linux na laptopu. Svi windowsi koje imam su uredno placeni i legalni.

Za divno cudo ja ne koristim TC vec godinama i toliko sam se navikao na explorer da bi me TC samo usporio.Sve je stvar navike.
Tu si u pravu... I ja bi koristio Explorer samo da ima tree-view sa sve fajlovima. I da moze da mi zapamti gde mi je koja ikonica stajala.. i da mogu da dokujem foldere za ivice ekrana, pa da od foldera postane samo mali tab koji viri, da mi prilikom kopiranja explorer da jos neku informaciju osim uspavljujuceg progressa i glupave animacije... i da mi ne razbaca ikonice posle promene rezolucije.

Steta je kad se naviknes na nesto, a neznas da moze bolje.
 
Brate, onda su oni...

a ti si pametan, jeli ??

Kada Apple napravi OS koji ce imati medju opcijama da se iskljuci mouse acceleration, ugrade Delete dugme, oageup, pagedwn mozda cu i da razmislim da sve prebacim na njega :D. Ipak os mora da zadovolji sve korisnike ne samo neke (ili bar vecinu)...

only for record: 1. Mac ima delete dugme i 2. ugradili su tu beskorisnu stvar kao sto je page up i page down (IBM-omva izmisljotina!!) da bi je izbacili na najnovijim tastaturama jer Alt+Arrow Up ili Command+Arrow Up rade istu stvar kao i PageUp i PageDown...

Jedna od statistika koju je MS sproveo je sta misle o transparentnim prozorima... vecina je rekla da im se ne svidja! E sad.. neznam ko se tu razume u dizajn ali korisnici zele suprotno od onoga sto MS nudi.

cekaj Yooyo da vidis Mojave projekat!!

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Mojave_Experiment
http://www.engadget.com/2008/07/29/mojave-experiment-goes-live-doesnt-fail-to-annoy/

pa korisnici nemaju pojma sta hoce i sta je dobro!! :d :d


Steta je kad se naviknes na nesto, a neznas da moze bolje.

hehe... ovo moze u sign.!!! :)
 
Poslednja izmena:
Ne razumem pojedine ljude kako mogu olako da odbacuju nalickani izgled OS-a. Sta mislite kakvu bi prodaju imao npr. iphone kad bi mu audio skinuo onaj fensi look i svu procesorsku snagu nabio u brzi rad sa aplikacijama?

"Nalickani izgled" nema nikakve veze sa upotrebljivoscu operativnog sistema -- Mac OS X je nalickan ali je istovremeno za razliku od Viste i upotrebljiv i nenametljiv.

Ako bas moram da pravim analogiju sa kolima evo jedne:

Zamisli Porshe, spolja divno izgleda sljasti se, fancy look... udjes unutra, ono cetiri gola znojava crnca od po 120kg koji ti dahcu za vrat i koji sluze samo da glancaju auto spolja da izgleda tako kako izgleda, a umesto 4 sekunde od 0-100km/h zbog dodatnog opterecenja treba ti 8 sekundi, auto trosi vise goriva, a da ne pricam da ne mozes da povezes zenu i decu nigde jer ne mogu da stanu u kabinu.

Jesi zamislio? E, taj Porche je Vista :d

@kovacm:
Evo ja cu da kazem koja je sustina DLL fajlova -- dinamicki linkovane biblioteke sluze da bi vise aplikacija moglo da koristi jednu istu biblioteku umesto da svaka ima svoju, cime se znatno olaksava update jer se menja samo jedan DLL.

E sad, kod Windows-a je code reuse (ponovna upotreba istog koda) jako los. Disasemblirajte bilo koji program, bio on sistemski ili ne i videcete da svaki ima svoju kopiju funkcija memcpy(), strlen(), ... i da je potpuno nemoguce imati bezbedan softver na taj nacin jer se te staticki linkovane funkcije ne mogu azurirati osim ponovnim prevodjenjem programa. Drugim recima, to sto KB999001 sadrzi novi MSVCRT.DLL koji ispravlja bezbednosne greske ne znaci nista za staticki linkovane programe kojih ima mnogo vise nego dinamicki linkovanih. Takodje, za programe koji drze kopiju DLL-a u svom folderu Windows Update nista ne znaci jer ostaje lokalna bugovita kopija. To je nesto sto u Microsoftu zovu DLL Hell.

.Net Framework je trebao da ispravi nedostatke DLL koncepta, medjutim nije uspeo i uskoro cemo gledati .Net Hell. Prva i po meni najveca mana .Net koncepta je sto nije resio problem verzija -- da bi terao stare i nove .Net programe moras imati instaliran .Net Framework 1.1, 2.0, 3.0, 3.5... i tome nema kraja, samo se gomila salo. Sa druge strane Java 1.6 update 7 sadrzi sve verzije i za Java program pisan za verziju 1.2 je potpuno transparentno da li je na vasem racunaru instalirana Java 1.2 ili 1.6 -- radice u oba slucaja.
 
necu da isapadnem bezobrazan ali evo audio 5 bambija!!! :)

ODLICAN POST! ;)

samo da primetim: M$ sve sto takne upropasti!*
ne samo da ne znaju da iskopiraju vec postojece resenje (sto se od njih i ocekuje) vec ga upropaste!!!

*(ukljucujuci i hardware: pregrevanje konzole Xbox360 - prvi put da se ovako nesto desava za 40 godina postojanja konzola!)
 
Poslednja izmena:
Preleteo sam preko ovih hejt poruka i mogu da kažem samo ovo:

Meni Vista radi sjajno! ...i to na dva računara.

Možete da pričate gluposti koliko hoćete, ali meni ona radi i stabilno i brzo! Sve probleme koje ste naveli, kod mene ne postoje. Svi Adobe programi rade bez problema, 3d Max radi bez problema, XAMPP radi bez problema, sve nove igre rade bez problema, svi drajveri rade bez problema. O čemu vi dođavola trabunjate?!?

Izvinjavam se na izrazima, al smarate žestoko, a ovaj Kovač u svakoj čorbi macos :p ;) Da pričamo o udarcu komete u Jupiter ili o novom Fairy deterdžentu u Viljabahu, on bi rekao "Macos to može bolje" omfg :p ;)

Smarači
 
Preleteo sam preko ovih hejt poruka i mogu da kažem samo ovo:

Meni Vista radi sjajno! ...i to na dva računara.

Možete da pričate gluposti koliko hoćete, ali meni ona radi i stabilno i brzo! Sve probleme koje ste naveli, kod mene ne postoje. Svi Adobe programi rade bez problema, 3d Max radi bez problema, XAMPP radi bez problema, sve nove igre rade bez problema, svi drajveri rade bez problema. O čemu vi dođavola trabunjate?!?

Izvinjavam se na izrazima, al smarate žestoko, a ovaj Kovač u svakoj čorbi macos :p ;) Da pričamo o udarcu komete u Jupiter ili o novom Fairy deterdžentu u Viljabahu, on bi rekao "Macos to može bolje" omfg :p ;)

Smarači

Potpisujem.Ja Vistu koristim preko godinu dana i osim početnih problema (navikavanje i neke greške koje su rešene redovnim update-om), meni ona radi savršeno.
Što se tiče W7, čak i unapređena Vista je korak u pravom smeru.
 
И код мене Vista (Home Premium SP1) ради савршено. Не бих се вратио на XP ни под разно.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem pojedine ljude kako mogu olako da odbacuju nalickani izgled OS-a. Sta mislite kakvu bi prodaju imao npr. iphone kad bi mu audio skinuo onaj fensi look i svu procesorsku snagu nabio u brzi rad sa aplikacijama?

Ja bi ga prvi kupio :d

PS. Superfetch treba ukinuti ! :smash:

Go XP ! :smoke:
 
Jedna od statistika koju je MS sproveo je sta misle o transparentnim prozorima... vecina je rekla da im se ne svidja! E sad.. neznam ko se tu razume u dizajn ali korisnici zele suprotno od onoga sto MS nudi.

Da krenemo postepeno NE ZNAM se pise odvojeno i NE ZNAS takodje.;)

Lepo si napisao jedna od statistika. Sve je to diskutabilno nekome je npr. Ferrari ruzan meni nije.

Svi windowsi koje imam su uredno placeni i legalni.

Ti si jedan u milion,:D nisam ja ni mislio na tebe.:S:

Steta je kad se naviknes na nesto, a ne---ODVOJITI---znas da moze bolje.

Pa to sto je tebi bolje meni nije, isto kao sto se tebi ne svidjaju transparentni prozori ni meni se ne svidja drljavi i za mene usporavajuci TC.

hehe... ovo moze u sign.!!!

Ne ide da blamiras istomisljenika iz ovog threda.;)


Mac OS X je nalickan ali je istovremeno za razliku od Viste i upotrebljiv i nenametljiv.

I za tebe vazi isto predji na Mac OS X, sto se smaras vise sa windows-om?

Zamisli Porshe, spolja divno izgleda sljasti se, fancy look... udjes unutra, ono cetiri gola znojava crnca od po 120kg koji ti dahcu za vrat i koji sluze samo da glancaju auto spolja da izgleda tako kako izgleda, a umesto 4 sekunde od 0-100km/h zbog dodatnog opterecenja treba ti 8 sekundi, auto trosi vise goriva, a da ne pricam da ne mozes da povezes zenu i decu nigde jer ne mogu da stanu u kabinu.

Zamisli ficu spolja odvratno izgleda onako mat drljave boje sva izbledela na suncu od dugogodisnje upotrebe ne mozes ocima da je gledas,***** look...udjes unutra kad ono 3 gola znojava crnca od po 120kg koji ti dahcu za vrat i koji sluze samo da prljaju auto spolja da izgleda tako kako izgleda, a umesto 4 sekunde od 0-100km/h zbog dodatnog opterecenja treba ti 7 sekundi, auto trosi vise goriva, a da ne pricam da ne mozes da povezes zenu i decu nigde jer ne mogu da stanu u kabinu.

E taj fica ti je windows XP 64.:S: Znaci jedina solucija ti je OS X ili linux,ne ide da teras vise drljavog ficu moze glava da zaboli od njegove neudobnosti.
 
Poslednja izmena:
Moje dve pare:

Koristim Vistu od bete(kada sam imao preskot i 512mb rama) do sada. Na kompjuteru koji imam sada sam probao sva tri operativna sistema i ostala mi je Vista. Veoma sam zadovoljan. Sada mi je na preskotu Ubuntu.

Zanimljivo da u ovoj diskusiji oko juzer interfejsa niko nije pomenuo, po meni, superioran sistem za rendering fontova koji je ugrađen u Vistu zajedno sa novim fontovima. Novi start meni mi se takođe mnogo sviđa. UAC mi ne smeta.
 
@ROBOTO (a i ostali advokati :) )
I ja Vistu koristim dugo i generalno sam zadovoljn, ali vi imate problem sto ne razmisljate koliko to moze bolje.
Jednostavno sve radi i srecni ste, a sto vam neko da argumente i sta su kriticne tacke ne interesuje vas.
OS bi mogao da bude osetno bolji kada bi M$ odradio bar neka poboljsanja na strukturi sistema :)
 
svima je jasno da Vista moze da bude DOSTAA bolja... a OSX necu da komentarisem...... kad neko napravi OS komatibilan sa windows aplikacijama onda cemo tek direktno moci uporediti dva sistema

ja sam OSX koristio 1 mesec po izlazku leoparda i to je sramota koliko je tada bio nekompatibilan sa starijim aplikacijama... pa forumi su im puni zalbi...... realno gori je od Vista bar 2x puta a o lepoti intefajsa da ne pricamo :p
 
Najprostije gledano barem sa moje strane.... radis u c#-u, neko te lepo placa i zivis... neka je dll hell ili sta vec ispod... neka je i tornado koji fragmentira disk u pozadini i kompresor za memoriju i enkriptor tako da kad ti neko nakaci osciloskop na memoriju ne moze da skine podatke, neka je i ruzan toliko da ivice prozora nisu paralelne i sve to na jajastom crt-u... ako ti pored toga mozes da zaradis pare da ne razmisljas o njima onda je meni to super...
 
E sad, kod Windows-a je code reuse (ponovna upotreba istog koda) jako los. Disasemblirajte bilo koji program, bio on sistemski ili ne i videcete da svaki ima svoju kopiju funkcija memcpy(), strlen(), ... i da je potpuno nemoguce imati bezbedan softver na taj nacin jer se te staticki linkovane funkcije ne mogu azurirati osim ponovnim prevodjenjem programa. Drugim recima, to sto KB999001 sadrzi novi MSVCRT.DLL koji ispravlja bezbednosne greske ne znaci nista za staticki linkovane programe kojih ima mnogo vise nego dinamicki linkovanih. Takodje, za programe koji drze kopiju DLL-a u svom folderu Windows Update nista ne znaci jer ostaje lokalna bugovita kopija. To je nesto sto u Microsoftu zovu DLL Hell.

Не знам за ХР али ово за Висту апсолутно није тачно. Дисасемблуј па ћеш видети :)

Колико се сећам чак је и екстензија директ 3д-а почев од верзије 9.0ц(?) претрпела сличне промене што је изазвало бес многих.

А што се тиче пренабуџености оперативних система: и мени не треба гомила глупости (на првом месту сервис за индексирање података по диску) али како сте дефинисали оперативни систем испада као да хоћете да правите неки ембедид уређај. Лакше мало :)
 
@HekToor:
Forumaska klasika... kad ostanes bez argumenata onda gledas tudje pravopisne greske.
Patetican si.

Ja sam iznosio sta fali Windowsu kao OS-u i sta bi trebalo popraviti, a sto tebi i drugima Vista radi odlicno treba da znate da bi Vista radila k'o zmaj samo da su reseni navedeni problemi.

E sad.. zamisli Yuga.. udjes unutra a tamo 3 crnca po 120Kg svaki, dahcu ti za vrat i ***u te zdrav mozak. Ukljucis grejanje, stuca muzika sa kasetofona. Ukljucis brisace, a on te pita da li imas privilegije za to. Pogledas kroz prozor, a ono sve mutno. E to je Vista.
 
Poslednja izmena:
Dosta vise s crncima, mogu ljudi svasta da pomisle :D
 
vistin start meni ima odavno i za XP...(da , identican, ima i search koji radi i sve ostalo) "superiorno" renderovanje fontova je tek malo bolje nego na XP, a i dalje dosta losije od onoga na OSX-u i generalno daleko od onogo sto treba da bude.

Sto se pretrage tice, pa iskreno receno - znam gde mi je sta, to je stvar organizacije.
 
I jel ce W7 biti manje "halav" po pitanju hardverske zahtevnosti od Viste, ili ce biti "tu negde" kao XP.
Nisam pratio najave i "predskazanja" W7.
Btw-tema je malo otisla u off...
 
@HekToor:
Forumaska klasika... kad ostanes bez argumenata onda gledas tudje pravopisne greske.
Patetican si.

Ja sam iznosio sta fali Windowsu kao OS-u i sta bi trebalo popraviti, a sto tebi i drugima Vista radi odlicno treba da znate da bi Vista radila k'o zmaj samo da su reseni navedeni problemi.

E sad.. zamisli Yuga.. udjes unutra a tamo 3 crnca po 120Kg svaki, dahcu ti za vrat i ***u te zdrav mozak. Ukljucis grejanje, stuca muzika sa kasetofona. Ukljucis brisace, a on te pita da li imas privilegije za to. Pogledas kroz prozor, a ono sve mutno. E to je Vista.

Pa sto se ljutis?:trust: Nisam patetican nego pravopisan,;)ti si patetican stalno hoces da budes u pravu i cim ti neko ukaze na gresku ti kreces sa ulicarskim provokacijama.

Dosta vise s crncima, mogu ljudi svasta da pomisle :D

Vredjanje na rasnoj osnovi!:D:D
 
Poslednja izmena:
Ne razumem cemu sva ova rasprava o Visti i XP, samo nesto drnde-mrnde :D

Pod:

1. Ja se licno secam da je Windows XP trpeo iste takve gluposti kad je izasao i da prosecna konfiguracija jedva da je mogla da ga gura...

2. Vista je u svakom pogledu bolja od XP-a i u 32 i 64 bit segmentu

3. to sa renderovanjem fontova i ikona i ostalo u poredjenju sa MacOS je apsolutno nepotrebno jer kao sto neko dole rece necemo uporedjivati babe i zabe (nekome se svidja Ferrari, nekome Porsche) Kad budemo mogli isti program sa istim kodom da cepamo na oba onda cemo diskutovati

4.Kao i svaki novi Windows, Vista je OS koji je po mom misljenju projektovan za buducnost i normalno je da konfiguracije u vreme njegovog izbacivanja imaju problema da ga pokrenu

5.A priznajte da vecinu nervira vista jer pokazuje slabosti vase skupe graficke kartice kad cepate igrice u Dx10... barem sam ja zbog toga otisao nazad na XP 64-bit. Da ne igram igrice, polivao bih Vistu 64-bit koja je BTW mnogo, ali mnogo bolja od 32-bitnog i mnogo lepse i sigurnije radi

6. Ta propaganda "M$ sve upropasti" i sl. je jedna glupost, ako vam se ne svidja ono sto koristite (da napomenem vecinom piratski) onda nemojte molim vas da se zalite - ja imam legalan :D... napraviti OS nije nimalo lako, a s obzirom da na planeti Zemlji ima 6 biliona ljudi, mlogo je tesko svima udovoljiti.

7. Kao sto neko jednom davno rece (vezano za IE i OutlookE):"Nisu oni bagoviti, nego 90% ljudi koristi pomenute programe i hakerima i evil_programerima se najvise isplati da razvijaju svoje zle sheme na njima, nije ni chudo sto je TheBAT! najmanje hakovani E-mail program kad ga koristi 3% korisnika"

8. Verujem da svi znate sta je Project Mojave (www.projectmojave.com), pa idite da vidite sta ti vasi korisnici, kojima se ne svidjaju transparentni prozori, u stvari zapravo znaju! Windows Vista nije samo kozmetika, a 90% ljudi ga tako gleda...

9. Komentari tipa "indexing service je nepotreban" su stvarno suvisni, jer za svaki servis u Visti (a i u XP) postoji nacin za njeno gasenje, gledajte na to kao na podesavanje opcija u igrama - iskljucis ono sto ti ne treba...

10.Vista ima isti kernel kao i Windows Server 2008 samo sto je Vista ver 6000, a WS2008 6001... inace Vista je zasnovana na WS2003, a WS2008 na Visti:smoke:

11. Sto se tice MacOS-a, samo pogledajte cenu masine koja ga tera i cenu masine na kojoj Vi terate Vistu... pa ima li smisla to uporedjivati?:d

12. Jos samo jedna stvar, ljudi koji se bave umrezavanjem reci ce da je Vista problematicna po pitanju mrezenja XP-a i Viste, ali ako se setite ista stvar je bila i sa mrezenjem 98-ce i XP-a


i kao zakljucak bih naveo da ipak posle svega Windows Vista je odlican operativni sistem koji je napravljen da zadovolji jako puno korisnika od kojih vecina primeti samo kozmetiku i usporenost u radu u odnosu na XP, a pri tom zaboravljaju da su isto to primetili i kad su presli sa Win 98 na Win XP. Ista prica je sa prelaskom sa DX9 na DX10 u odnosu na DX8 vs DX9, potpuno ista prica samo 10 godina kasnije, a niko se ne seca...

Meni Vista u odnosu na XP:

+radi stabilnije
+izleda bolje
+stvari su bolje organizovane
+sigurnija je
+programi rade brze
+igirce izgledaju bolje

-igrice rade sporije

Na kraju tranzicija sa jednog velikog OS-a na drugi veliki OS nikad nije laka ni jednostavna, samo moramo da se pomirimo sa time... za 10 godina cemo pljuvati neki Windows SHLB i reci kako je Vista mnogo bolja od SHLB-a...

Nisam hteo nikoga da uvredim samo da kazem da je svaka rasprava i psovanje, ceprkanje po tudjem pravopisu nepotrebna jer ce Vista na kraju ostati Vista, a XP ce ostati XP... bice ljudi koji ih vole ili ne vole... Uvek bilo uvek ce biti...
:wave:

UPDATE: P.S. Nema potrebe za crncima, neko moze da pomisli ozbiljno i shvati to kao ponudu :D
 
Poslednja izmena:
@Illiron:

to je veoma plitak primer i objasnjenje :) Kad pocne kerning i resize onda tek moze da se vidi sta je sta. Imas boljih tekstova na tu temu. Kao sto je ovaj "tvoj" zakljucio : piksel grid se mora postovati, ali postoje i fazoni kako "doskociti" piksel gridu, tu su finese i razlike. Nije to toliko ni bitno za Vistu i celu tematiku oko nje.

@samer:

W7 ce biti modularniji, nesto poput server 2008, nece biti striktnih dependencija kao sada i tako neke stvari. Trebalo bi da mozes da ga spakujes u upotrebno stanje (sa GUI-jem) na <500mb, a shell prompt na nekih 20-30mb. Eye candy i ostale stvari (koje se nekima od nas ne svidjaju, a sastavni su deo Viste i ne mogu se "skinuti") ce biti odvojeni moduli sa kojima se moze baratati na razne nacine.

:wave:

@milosh:

pazi, jedno je tranzicija sa win98 (koga sam reinstalirao svakih mesec-dva) na XP, a drugo je XP -> Vista. Dokle god mi sve radi dobro na XP-u necu prelaziti na Vistu. Sigurno necu prelaziti zbog Eyecandy-a, to imam i za XP + mi se ne svidja vecina Vistinog Eyecandy-a. Nekako mi je kich i seljacki, klasican americki "dizajn"
 
Poslednja izmena:
@samer:

W7 ce biti modularniji, nesto poput server 2008, nece biti striktnih dependencija kao sada i tako neke stvari. Trebalo bi da mozes da ga spakujes u upotrebno stanje (sa GUI-jem) na <500mb, a shell prompt na nekih 20-30mb. Eye candy i ostale stvari (koje se nekima od nas ne svidjaju, a sastavni su deo Viste i ne mogu se "skinuti") ce biti odvojeni moduli sa kojima se moze baratati na razne nacine.

:wave:

@milosh:

pazi, jedno je tranzicija sa win98 (koga sam reinstalirao svakih mesec-dva) na XP, a drugo je XP -> Vista. Dokle god mi sve radi dobro na XP-u necu prelaziti na Vistu. Sigurno necu prelaziti zbog Eyecandy-a, to imam i za XP + mi se ne svidja vecina Vistinog Eyecandy-a. Nekako mi je kich i seljacki, klasican americki "dizajn"

Na tvoj komentar Sameru:

Slazem se da bi bilo lepo da bude modularnije, ali gore u svom postu sam pokusao da kazem da su isti problemi pratili XP (na koji si na kraju presao, kao i svi mi) pri njegovom izlasku, verujem da je i tada bilo dosta ljudi koji su tvrdili da eye candy nije potreban... Sve je to sastavni deo novog sistema..

A samo kao primer... Ja volim igre koje imaju dobru pricu, a grafika mi nije bitna... ma kolko god ja pricao da ocu da grafika bude slabija a prija jaca to se nece desiti jer cela gamerska industrija gura prodaju kompjutera... To je sve jedna velika masina koja se krece i gazi male ljude tj. nas...


98-cu si morao cesto da instaliras jer je ipak veliki broj programa u sebi jos uvek koristio DOS komande i DOS kernel, moras se sloziti da su DOS i Win98 d*pe i oko, dok je taj problem DOS stvari otklonjen sa Windows XP... Windows 98 je jednostavno bio takav i tacka...
A samo mi reci po cemu je tranzicija sa 98 na XP tolko razlicita od tranzicije sa XP na Vistu? Ne pokusavam da se pravim pametan, samo me zanima sta si pod time mislio...

P.S. A da to sto je neko gore rekao da ce W7 biti poslednji OS sa 32 i 64 bit verzijama... pa normalno, kad to prodje onda ce biti 64 i 128 :D... sto rece jedna stara decija pesmica: "...i tako u ne-do-gled..." :D
 
Poslednja izmena:
Ja bi rekao nešto, a mislim da će se većina prisutnih složiti...

Mene kod MS-a najviše nervira to što svaka nova verzija operativnog sistema ima drugačije alate za administraciju. (Win 95/98/Me ne mogu ni da smatram ozbiljnim operativnim sistemom, kad su pucali tokom ozbiljnijeg rada uzduž i poprijeko. NT4/2000/XP/Vista jesu ozbiljni i stabilni operativni sistemi, ali...) Nego, svi znamo gdje je šta bilo u Control panel-u u NT-u, pa gdje se šta izgubilo i u šta pretvorilo i kako se nalazilo na 2000-arci, pa gdje je sve i kako, gdje i šta završilo na XP-u, i opet gdje je sve, šta i kako izmješteno na Vista-i. Dokle više tako? :wall: Kako vidim novu verziju MS OS-a, tako me zaboli glava, jer odmah znam da se neko pravio pametan, pa je alate premještao, sklanjao i sakrivao...

I pored svega toga, MS OS-ovi će da se koriste, ali mislim da su sa Vista-om osjetili gnjev korisnika, pa im sad čak ni 300 miliona dolara za reklamnu kampanju ne pomaže da se povrate.

Da se razumijemo, ne sporim ja da je Vista OK operativni sistem za 90% korisnika. Ali, da MS vuče hard-to-part legacy koji vremenom samo postaje još veće breme nego što jeste - nažalost je tako. Očigledan primjer svega toga, pa i globalnog MS problema bi mogli biti programski jezici koje su izmislili i haos koji su sa time napravili. Takođe, stari problemi nisu rješavani, već su krpljeni da bi moglo da se radi, a to sada predstavlja veoma veeeeliki problem. Kako za njih sa stanovištva dizajna OS-a, njegovog programiranja i upotrebljivosti, tako i sa stanovišta nas kao korisnika usljed traljavosti OS-a, nezakrpljenih rupa i novonastalih problema uslijed svega toga.

Glede ovog sa programskim jezicima... U vrijeme 2001/2/3 godine, kada se mijenjala verzija VisualBasic-a, čujem u nekom razgovoru da je bilo jednostavnije, efikasnije i jeftinije zaposliti čovjeka koji ili nema pojma od VB-a (pa ga obučavati) ili zaposliti čovjeka koji je završio kurs (pa ga dalje usavršavati), nego postojećeg mahera za VB obučiti za novu verziju istog, jer je u novoj verziji previše stvari promijenjeno, tako da bi taj postojeći maher manje-više morao sve da uči od početka...
 
@Castor

Pazi ja licno sumnjam da me MS na samo na svoju ruku odradio sve promene koje jeste... slazem se da je konfuzno to premestanje stvari s mesta na mesto (ko moja baba cigle od jedne shupe do druge shupe), ali mislim da smo krivci tome Mi, korisnici... jer ipak iza jednog velikog proizvoda se krije velika akcija, pollovi, ispitivanja, konsultacije s korisnicima... A kao sto znamo, bez obzira sto smo mi IT edukovani (mislim na forumase), vecina ljudi je IT needukovana kako kod nas tako i u svetu, a MS (i bilo koja druga kompanija) profit dobija od njih (vecina IT znalaca - kod nas ima piratski sistem, dok obicni ljudi kupe Windows jer im je prodavac tako rekao) i oni diktiraju kakav ce buduci Windows da bude, bez obzira sto pojma nemaju sa zivotom...

Naravno daleko od toga da je Vista (a i XP) ne-falichan sistem, ono sto covek napravi ima i svoje propuste - covek nije savrsen, pa ni ono sto covek stvori...

Aj samo da razmotrimo jednu alternativu.... sta ako MS propadne (a i njhovi OS-ovi), sta bi onda koristili? Linux?

A da to je bilo tacno da je bilo problema sa VB 2001/2/3 ali sad je to donekle sredjeno, naravno daleko od savrsenog... Jos uvek je tu taj problem .Net frameworkom kao sto neko pre pomenuo, i mene i dalje iritira kad instaliram .Net 3.5 frm, a program pisan za 1.0/2.0... mi ne radi, da poludis...

Sto ti kazes, MS-ovi OS-ovi ce se koristiti i dalje, i ljudi ce biti nezadovoljni i dalje,godina 2008 nije bas dobra za gigante, nVidia puche, MS puche....



C'est la vie :D
 
@miloshs - bravo čoveče, sve što si rekao je na mestu! Da me nije mrzelo, napisao bih sve isto ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/ReactOS
:) nisam probao ali vidim da im je cilj da naprave OS koji moze da pokrece windows aplikacije

Sa njihovog sajta, umro sam od smeha :D

What works
Installation.

What doesn't
Game.

What has been tested and what not
Features tested:

Installation.

NOT tested features:
Game.

Tester Comment
Game don't runs.

Conclusion
It don't works.
:d
 
Poslednja izmena od urednika:
@gx-x
Primer je jednostavan da te ne bih zamarao dužim tekstovima. Ja mislim da je renderovanje fontova ogroman deo korisničkog interfejsa. Fontovi u Visti su odlični i to je njen veliki plus. Jel možeš da mi okačiš neki link o "doskakanju" piksel gridu?

Start meni u Visti je odličan bez obzira da li može da se stavi na XP ili ne. Možeš verovatno da napraviš identičan desktop kao Leopardov. Ne vidim kakav je to argument?
 
Nazad
Vrh Dno