Šta je novo?
Ne brisem ja licno nista, moderatori brisu po sopstvenom nahodjenju. Ja se samo ne libim da im skrenem paznju na OT kada neko pretera.

Tvoj ceo post je OT, sto se ne "libis" da im skrenes paznju da ga obrisu posto si debelo preterao a ni recenicu nisi napisao o windows-u 7? :trust:
 
Poslednja izmena:
Sto ti opet nece dati realnu sliku kvaliteta mac os-a posto je to "seci usi krpi dupe" fazon...

Veliki deo brzine koju osx ima duguje cinjenici da je pisan za specificnu HW kombinaciju sto oslobadja os od nepotrebnog broja drajvera i sranja a hdd-u stedi prostor.

Za onaj koment oko instaliranja svog moguceg softwera za 3 nedelje itd. ... stvarno sta reci :)
Na cemu si koristio osx? Na hakintosu ili mac masini?
Zasto se stalno pominje cena mac-a? Nikom nije jasno da ce ti racunari uvek biti skuplji sobzirom da ima 3 konfiguracije i mnogo custom delova koji kostaju? ... dosta vise.

Ovolika prica o Visti u ovom topicu uopste nije offtopic jer win7 jeste samo poliranje ovog sistema. Pa zar je iko poverovao da ce oni nesto da napisu novo?
Bas treba spomenuti sve lose i (te pojedine) dobre stvari u visti jer se svako od nas (mislim ko mora da korsti win) nada da ce nova verzija napokon da sredi ovo ili ono.

Ah, tako bih voleo da postoji mental ray za osx pa da stvarno vise nemam ni jedan razlog da koristim win...
 
Sto ti opet nece dati realnu sliku kvaliteta mac os-a posto je to "seci usi krpi dupe" fazon...

Veliki deo brzine koju osx ima duguje cinjenici da je pisan za specificnu HW kombinaciju sto oslobadja os od nepotrebnog broja drajvera i sranja a hdd-u stedi prostor.

Za onaj koment oko instaliranja svog moguceg softwera za 3 nedelje itd. ... stvarno sta reci :)
Na cemu si koristio osx? Na hakintosu ili mac masini?
Zasto se stalno pominje cena mac-a? Nikom nije jasno da ce ti racunari uvek biti skuplji sobzirom da ima 3 konfiguracije i mnogo custom delova koji kostaju? ... dosta vise.

Ovolika prica o Visti u ovom topicu uopste nije offtopic jer win7 jeste samo poliranje ovog sistema. Pa zar je iko poverovao da ce oni nesto da napisu novo?
Bas treba spomenuti sve lose i (te pojedine) dobre stvari u visti jer se svako od nas (mislim ko mora da korsti win) nada da ce nova verzija napokon da sredi ovo ili ono.

Ah, tako bih voleo da postoji mental ray za osx pa da stvarno vise nemam ni jedan razlog da koristim win...

Pa bas sad gledam ovaj thread sto je kovacm preporucio i moram da priznam... Sve to nekako lici kao sto ti kazes "seci usi krpi dupe"... a pogotovo sto sam jos jedan od nesrecnika sa AMD procesorom, te stvarno nemam snage da se nerviram oko toga...

A vecina ljudi u ovoj zemlji koristi i koristice Win (i to koji god im prodavac kaze) jer jednostavno odu i kupe racunar za 10-15k (one fore po Tempu, Maxiju, Mercatoru, itd... :D)dinara i jednostavno nemaju para za macintosh... Cak i ja koji sam da o 850eur za komp nisam sposoban da kupim iMac jer kolko vidim njegova cena se krece da kazem od 1500 do 1900eur...
 
iMac 24" ne-top-model kod nas se prodaje za 1450e. (najniza cena)!
top model je osetno skuplji a jedina razlika je brza graficka, 8800, i 3.06GHz CPU.
ako pogledas cenu 24" IPS panela (700e. najniza cena!) onda cena od 1450e. i nije tako preterana...

u svakom slucaju Mac je hardware+software. meni se cini da je M$ zapao u ćorsokak!
Billova ideja je da prodaje software a danas sve manje i manje ljudi hoće da plati software. + sa njegovim software-om korisnici čak ne mogu ni da vide šta to novo i bolje dobijaju... odnosno za šta su dali novac! :/
 
Poslednja izmena:
iMac 24" ne-top-model kod nas se prodaje za 1450e. (najniza cena)!
top model je osetno skuplji a jedina razlika je brza graficka, 8800, i 3.06GHz CPU.
ako pogledas cenu 24" IPS panela (700e. najniza cena!) onda cena od 1450e. i nije tako preterana...

To znam, nego sta sam hteo reci u prethodnom postu je:" Da imam 700eur viska sad bih verovatno imao 24", 176/176, 2ms, 5000:1 monitor :d....

Dok sam ovako za 850eur uzeo 22" semi-krsh monitor i konfu iz potpisa...

Iskreno pre jedno 10-ak postova u ovoj temi mislio sam da iMac jos uvek drzi cenu na 2000-2500 eur, ali ocigledno je da sam se prevario... 1500eur i nije tako puno za celu konfiguraciju koju nude, ali fakat je da je 1500eur puno novaca i da nemam toliko :D

A sto se tice Bill-a.... THANK GOD FOR MSDNAA, IT ACTUALLY PAYS OFF TO GO TO COLLEGE :D
 
U Srbiji da...
Prava je steta posto je to zaista interesantan desktop sistem. Veoma efikasan a dosta stedljiviji i energetski i prostorno.
Al da kosta, kosta...

U ponedeljak sam kupio sklopljen PC(c2d 2.7ghz, 3gig rama, 620giga WD) sa sve 22'' monitorom za 620e. Bez os-a. I stavio sam modifikovan XPsp2 koji, da kucnem u drvo, radi jako brzo.

Citam trenutno literaturu za rad u Maya-i (posto jedino ona ima i za osx i ima mental ray) i primetio sam jednu jako interesantnu opciju u UI-u. Naime, kad kliknete space dobijate sfericni meni oko kursora misa koji se menja u odnosu na prozor u kom se trenutno nalazi. Po mom misljenju ovo bi trebao da bude novi "start" ili "jabuka". Zamislite UI bez dosadnog taskbara sa ultra konfigurabilnim sfericnim menijem oko kursora misa. Kapiram da bi to ekstra ubrzalo rad na desktopu.
 
pa sad Hackintos mozes terati 99.999% native sa vanila kernelom na odrejdenom HW-u a moja ploca je 100% kompatibilna tako da sam imao skor (zaboravio ime bench programa) 2x jaci od vecina MAC-ova za 2000e :)))))))))

toliko o Apple-u i njihovom chudu i hypu
 
Nezakucani fontovi izgledaju dovoljno dobro i na sadasnjim monitorima, primera radi 17" 1920x1200 Macbook ima 133 DPI -- na njemu ce Mac OS X izgledati lepo, a Vista nece pa sve i da podesite DPI jer jos uvek nema skalabilan Shell Dlg font odnosno gomila sistemskih dijaloga i propertija izgleda usrano na tako visokom DPI pa sve da deset puta zakucavaju na grid.

Ja nemam problem sa tim što si ti zadovoljan, ali je činjenica da na većini monitora slova u Visti izgledaju bolje to jest' čitljivije.

17" 1280x1024 ~96dpi
19" 1280x1024 ~86dpi
20" 1680x1050 ~99dpi
21" 1680x1050 ~94dpi
22" 1680x1050 ~90dpi
24" 1920x1200 ~94dpi
30" 2560x1600 ~100dpi

Mislim da je odlično to što Epl laptop koji košta skoro 2800$ sa opcionim displejem(+100$) ima 133 dpi ali je ipak mnogo više, verovatno dobro preko 90% korisnika svih sistema koji koriste ekrane do 100dpi. U tome je značaj Klirtajpa. Uz Klirtajp fontove on je čitljiviji sistem. Epl "bolje dizajnirani" fontovi koje si pomenuo su veoma stari i svakako ih nije apple dizajnirao. Kada su pravljeni, pravljeni su da budu čitljivi na papiru. Epl ili originalni dizajner te verzije ih je verovatno doradio za prikaz na ekranu. Sa druge strane Majkrosoft fontovi su od početka pravljeni da bi bili čitljivi na ekranu.

Jel možeš da daš neki link gde je dokumentovano ili bar ukazano na taj ogroman broj sistemskih dijaloga koji su ružni? Ja ih ne srećem.
 
Poslednja izmena:
Citam trenutno literaturu za rad u Maya-i (posto jedino ona ima i za osx i ima mental ray) i primetio sam jednu jako interesantnu opciju u UI-u. Naime, kad kliknete space dobijate sfericni meni oko kursora misa koji se menja u odnosu na prozor u kom se trenutno nalazi. Po mom misljenju ovo bi trebao da bude novi "start" ili "jabuka". Zamislite UI bez dosadnog taskbara sa ultra konfigurabilnim sfericnim menijem oko kursora misa. Kapiram da bi to ekstra ubrzalo rad na desktopu.

Super je ta fora.. ali.. zamisli da drzis parce pice u levoj ruci, a hteo bi da pokrenes Firefox i procitas sta ima novo u Windows7 temu na bench forumu.. e cvrc.. trebace ti obe ruke (osim ako ne izvedes neku vratolomiju).

Start menu je ok... pod uslovom da stoji otvoren sta god da se desava. Najgora stvar je kada pokusavas da nadjes nesto sto bi startovao, a za to vreme neki drugi program se upravo pokrenuo i iz nekog razloga Start se zatvori. To se najcesce desava odmah po podizanju Windowsa, a kasnijre redje ali ume da se desi.

Meni licno najvise odgovara Classic start menu sa malim ikonicama i Quick Launch sa nekoliko najcesce koriscenih programa.
 
Citam trenutno literaturu za rad u Maya-i (posto jedino ona ima i za osx i ima mental ray) i primetio sam jednu jako interesantnu opciju u UI-u. Naime, kad kliknete space dobijate sfericni meni oko kursora misa koji se menja u odnosu na prozor u kom se trenutno nalazi. Po mom misljenju ovo bi trebao da bude novi "start" ili "jabuka". Zamislite UI bez dosadnog taskbara sa ultra konfigurabilnim sfericnim menijem oko kursora misa. Kapiram da bi to ekstra ubrzalo rad na desktopu.

pa taj sfericni meni je prikazan u onim Windows 7 snimcima + imas to i na Mac-u, vec sam jednom trazio kako se zove taj program... ne koristim ga, jer mi je zamorno da prolazim kroz 3 reda ikona i ono sto je najgore, redosled ikona se menja! gotovo kao ona glupost od personalizovanog menija koju je M$ izmislio! :/

ah, evo ga jedan http://www.old-jewel.com/trampoline/index.html ali ima ih jos!

...korisnika svih sistema koji koriste ekrane do 100dpi. U tome je značaj Klirtajpa. Uz Klirtajp fontove on je čitljiviji sistem. Epl "bolje dizajnirani" fontovi koje si pomenuo su veoma stari i svakako ih nije apple dizajnirao. Kada su pravljeni, pravljeni su da budu čitljivi na papiru. Epl ili originalni dizajner te verzije ih je verovatno doradio za prikaz na ekranu. Sa druge strane Majkrosoft fontovi su od početka pravljeni da bi bili čitljivi na ekranu.

o boze dokle vise!
TrueType, koji Windows nativno koristi, je napravio/definisao Apple.

Wikipedija "TrueType is an outline font standard originally developed by Apple Computer in the late 1980s as a competitor to Adobe's Type 1 fonts used in PostScript. The primary strength of TrueType was originally that it offered font developers a high degree of control over precisely how their fonts are displayed, right down to particular pixels, at various font heights."

Nacin na koji M$ crta fontove po ekranu uopste ne postuje (odnosno zanemaruje) ono sto su kreatori fontova zamislili/napravili! vec je bio link, ajde ponovo: http://damieng.com/blog/2007/06/13/font-rendering-philosophies-of-windows-and-mac-os-x

** to da li su fontovi muljavi ili ne je subjetivna stvar, ali da M$ prilikom prikaza fonta zanemaruje kerning i weight fonta je cinjenica! **

btw Jobs je studirao kaligrafiju, i kao sto sam voli da ponavlja "If I had never dropped in on that single course in college, the Mac would have never had multiple typefaces or proportionally spaced fonts."

mene samo interesuje na koji nain je to M$ poboljsao ispis fontova u Windows 7 ?? da nije mozda prihvatio Apple-ov nacin? :D
 
Poslednja izmena od urednika:
al ti svejedno po njihovim standardima masina ne vredi ni blizu kao 3x sporiji mac, jer je taj mac 100x brzi u reklami i u OSX-u kad izvrsava neki macro u wordu.
Onda ga bacimo u photoshop ili na neki ozbiljniji render i zakljucimo da osx zabusava, ali to nije bitno, bitno je "hello am a mac, i will suck" Moze i ovako:
Hello, I am MAc
Hello, I will suck
For Money I will ...
I am a mac
You love me couse I ...
Where ever you go I will be there
I am a mac, and your d*** I will suck
Get me, get a mac.

...

PS.
Sto se muzijevog posta tice, ja nisam ultra brz, ne znam ni sve shortcute napamet, ali znam dvojicu ljudi koji su ultra-baje za photsop, skoro da ne diraju misha kad ne moraju, sve leti po tastaturi, kapiram da postoje isti takvi i za Maju..vi ostali ste pocetnici...

Sa si otkrio toplu vodu da je sve brze preko precica na tastaturi! Jeeee...
Ja operacije u max-u izvrsavam uglavnom preko tastature a nisam nesto mnogo profi tako da me mani te price.
PS, Cinema4d, Maya i maxwell renderer rade isto do malo zivahnije pod OSX-om tako da nas mani tih glupih prozivackih stihova koji se smisljaju samo zato sto neko nece da plati to sto apple nudi. Odrastite. Niko vas ne tera da prelazite na mac/osx ako necete.

Sto se tice sfericnog menija, nisam mislo da se i u win-u poziva preko tastature nego recimo preko klika na srednji taster misa ili tako nesto. A to kako ce se ikonice raspodeliti ostaje na korisniku. Zato sam i spomenuo da bude ultra konfigurabilan.
 
Problem je sto je vecina nas navikla da ima zver ispod haube, pa prelazak na bilo sta slabije donosi usporenje.
Moze OSX da bude kolko zelis brz kad Mac Pro kosta osetno vise nego ekvivalentna PC masina. Prednosti Pro-a su naravno dizajn, kvalitet, odlican OS. PC svakako u renderingu ne zaostaje mnogo, a cena mu je niza.
 
o boze dokle vise!
TrueType, koji Windows nativno koristi, je napravio/definisao Apple.

Wikipedija "TrueType is an outline font standard originally developed by Apple Computer in the late 1980s as a competitor to Adobe's Type 1 fonts used in PostScript. The primary strength of TrueType was originally that it offered font developers a high degree of control over precisely how their fonts are displayed, right down to particular pixels, at various font heights."

Nacin na koji M$ crta fontove po ekranu uopste ne postuje (odnosno zanemaruje) ono sto su kreatori fontova zamislili/napravili! vec je bio link, ajde ponovo: http://damieng.com/blog/2007/06/13/font-rendering-philosophies-of-windows-and-mac-os-x

** to da li su fontovi muljavi ili ne je subjetivna stvar, ali da M$ prilikom prikaza fonta zanemaruje kerning i weight fonta je cinjenica! **

btw Jobs je studirao kaligrafiju, i kao sto sam voli da ponavlja "If I had never dropped in on that single course in college, the Mac would have never had multiple typefaces or proportionally spaced fonts."

mene samo interesuje na koji nain je to M$ poboljsao ispis fontova u Windows 7 ?? da nije mozda prihvatio Apple-ov nacin? :D

Ne znam kako će Majkrosoft da poboljša prikaz teksta na ekranu u sedmici. Verovatno će da doradi svoje postojeće tehnologije.

Mislim da si malo promašio temu. Zaista nije bitno ko je izmislio Trutajp. Majkrosoft je napravio Oupentajp, pa šta. To nema puno veze sa onim o čemu smo pričali. Tačno je da dozvoljava da se podesi kako će se fontovi crtati pri određenim veličinama ali to ne znači da su oni optimalno napravljeni za prikaz na ekranu.

Iz istog članka sa Vikipedije:
Microsoft and Monotype technicians used TrueType's hinting technology to ensure that these fonts did not suffer from the problem of illegibility at low resolutions which had previously forced the use of bitmapped fonts for screen display. Subsequent advances in technology have introduced first anti-aliasing, which smooths the edges of fonts at the expense of a slight blurring, and more recently subpixel rendering (the Microsoft implementation goes by the name ClearType), which exploits the pixel structure of TFT LCD based displays to increase the apparent resolution of text. Microsoft has marketed these technologies particularly heavily, and they are now widely used on all platforms.

Citat sa http://damieng.com/blog/2007/06/13/font-rendering-philosophies-of-windows-and-mac-os-x
The two thing to note here arising from this "pixel-grid is king" approach are

1. Windows does not scale fonts linearly as the rough line points out
2. Windows scales the height and width but not the weight of the font

Neither of these may matter to a casual user but for professionals preparing material destined for high DPI (film or print) then it's a world of difference. How can you layout a page on-screen and expect the same result on the page when the font isn't the same width?

Koliko korisnika zaista ceo dan prelama tekst u brauzeru, imejl programu ili na desktopu? Zar u ovim primenama nije najvažnije da je tekst čitljiv? Ako neko prelama tekst u Indizajnu tekst će biti veoma verno renderovan. Isti je slučaj i sa Adoubi Riderom.

Link sa nekoliko primera http://blogs.zdnet.com/Ou/?p=682 .

Btw. Džobs nije "studirao kaligrafiju" nego je imao jedan kurs iz iste na fakultetu. Ako sam ja imao jedan ili tri iz matematike ne znači da sam "studirao matematiku". Meni je ovaj aspekt korisničkog interfejsa interesantan zbog toga što sam pomalo entuzijasta za tipografiju i pomalo kaligrafiju. Varijacije u fontovima različitih kuća se prave jer svaka ima svoju ideju čitljivosti i vernosti originalu. Primer za [WIKI]Garamond[/WIKI]:
garamondvsgaramond9thumbnail.jpg

Ceo tekst o tome: http://barneycarroll.com/garamond.htm (Prevod originala sa francuskog)
 
Bravo kovac, nasao sam link koji sam trazio u linku o fontovima koji si okacio :p Oba teksta su dobra, mislim da je OVAJ ipak opsirniji i bolji jer ne prica o win vs mac vec o problemima koji se javljaju na svim platformama.

PS. Kako sam OS renderuje fontove je sasvim nebitno za pro rad (prelom, dizajn) posto i Photoshop i inDesign (i svi ostali programi iz adobe paketa) koriste svoj font renedering engine, nezavistan od OS-ovog. ;) Ako vam se ne svidja kako fontovi izgledaju u wordu, predjite na adobe acrobat :)
 
Poslednja izmena:
pa taj sfericni meni je prikazan u onim Windows 7 snimcima + imas to i na Mac-u, vec sam jednom trazio kako se zove taj program... ne koristim ga, jer mi je zamorno da prolazim kroz 3 reda ikona i ono sto je najgore, redosled ikona se menja! gotovo kao ona glupost od personalizovanog menija koju je M$ izmislio! :/

ah, evo ga jedan http://www.old-jewel.com/trampoline/index.html ali ima ih jos!

Sfericni meni je odlicna, iako stara ideja ('80tih). Proizilazi direktno iz Fittovog zakona. Ne znam koliko vas je upoznato sa Morphicom? Tamo je to jako lepo uradjeno.

Pogledao sam gornji link, interesantno izgleda ali tek nakon probe moze da se zakljuci kako zaista funkcionise. Ako mora da se klinke direkno (i samo) na ikonicu onda bi to konkretno resenje bilo katastrofalno glupo; mada ako moze da klikne na meni kao na parce pice onda :banana: Jos jedna stvar je bitna u ovom slucaju a to je konzistentnost. Nije fora napraviti sfericni meni - fora je napraviti meni koji ce biti konzistentan u celom sistemu, nezavisno od aplikacije. Zato je npr. Mac OS izvanredan (najkonzistentniji sistem koji postoji), a Office 2007 golo sran*e (potpuno drugaciji, iako mozda bolji UI u odnosu na prethodnika) .

Sve u svemu, to je buducnost ako se developeri smiluju da naprave koristan i upotrebljiv UI. Taskbar meni je proslost, mada bi bilo lepo da se zadrzi zbog kompatibilnosti (u nekom "advanced" modu).
 
Nazalost, bojim se da nema nacina da se Windows sredi na takav nacin. Nije problem samo u softveru nego i u hardveru. Na primer, jedan hard-disk moze da opsluzuje jedan zahtevan proces i nista vise (ostali "gladuju").

NCQ pomaze malo, ali bez mogucnosti da disk istovremeno cita vise razlicitih streamova istovremeno (sto znaci i vise nezavisnih kanala za konkurentni prenos podataka do memorije) necemo skoro videti OS koji ne pada na kolena kad se uposle sva jezgra. Isto vazi i za memoriju -- za sada ima dva-tri kanala, a treba da bude broj kanala barem jednak broju fizickih threadova.
 
Od kada je to sto tebi Vista radi sjajno na cela 2 (i slovima dva) racunara merilo kvaliteta i uoptrebljivosti operativnog sistema?!?

Iz mog ugla jeste dobro merilo jer su su hardverski dve potpuno različite mašine. Ukoliko na obe mašine radi kako treba, čak i bolje od XP-a, to znači jednu od dve stvari:
1. da vi ili ne znate da podesite OS ili imate neki arhaični krš hardver kome nema pomoći
2. Volite da hejtujete samo zbog hejta (ili zato što ste navučeni na preplaćeni Mac - poz Kovač ;)):p

Ovde se prica pre svega o Windows 7, a zatim i o tome sta jedan moderan OS cini dobrim. Sareni interfejs to svakako nije.

Šareni interfejs nije jedina stvar koja je došla sa Vistom, a vaši hejterski argumenti da jeste može da znači samo jednu stvar - niste obavešteni / ne želite da budete obavešteni. Vista je donela novine koje će se naći i u Win7, a siguran sam da se to neće svideti svima vama kojima se ne sviđa ni Vista.

Prema tome, ili odrasti i prevazidji stadijum bojanice ili nemoj uopste da se ukljucujes u diskusiju ako nemas nista pametno da kazes nego idi zapocni thread "Kome sve Vista radi super?" u bench clubbing-u i postavi poll pa do mile volje sa svojim istomisljenicima tupi o tome sta ti se sve svidja u Visti i ne svidja u XP-u umesto sto ljude koji posmatraju stvari sire od tebe nazivas glupim i smaracima.

Uzgred, mogao bih da se opkladim da svi vi koji ste Vistu odmah instalirali (neki i pre nego sto je izasla finalna verzija) imate nelegalnu kopiju. Bas me zanima ko od vas bi je kupio kada bi novcanikom morao da odluci sta da uzme. :trust:

Jeste smarači i to potpisujem jer znate samo da ocrnjujete nešto o čemu nemate pojma i to bez nekih argumenata. Sve argumente koje ste imali (interfejs, zauzeće rama, drljanje po HDu i sl) su odavno pobijeni / razjašnjeni u ostalim temama i ja ne nameravam da se ponavljam po tom pitanju. Očigledan je porast korisnika Viste na ovom forumu i to se vidi kroz sve teme ovde.

Na kraju - ja sam platio Vistu i imam jednu u Retail izdanju, a drugu u OEM koja je došla uz laptop. Možda je i u tome problem što ja znam kako dobro rade kada mogu normalno da se ažuriraju preko neta, a vi hejteri to nikada nećete saznati jer vaši krekovani krševi to ne mogu.
 
Poslednja izmena:
Nazalost, bojim se da nema nacina da se Windows sredi na takav nacin. Nije problem samo u softveru nego i u hardveru. Na primer, jedan hard-disk moze da opsluzuje jedan zahtevan proces i nista vise (ostali "gladuju").

NCQ pomaze malo, ali bez mogucnosti da disk istovremeno cita vise razlicitih streamova istovremeno (sto znaci i vise nezavisnih kanala za konkurentni prenos podataka do memorije) necemo skoro videti OS koji ne pada na kolena kad se uposle sva jezgra. Isto vazi i za memoriju -- za sada ima dva-tri kanala, a treba da bude broj kanala barem jednak broju fizickih threadova.

ne zaboravi SSD za koje ja verujem da ce za 1-2 godine biti meinstream (i to ne sad ove alfa verzije koje su u prodaji)... bar za system (64-128GB) a za storage je ionako dovoljan i obican HDD
 
@R0B0T0

Vidi ovako koristim Vistu x64 (update do kraja) veoma dugo. Mogu reci da je OS sasvim OK, ali mana ima dosta, sad cu obrazloziti.
Svakako je prva stvar da je Vista nakon 5+ dana kad je upaljena pocne bahato da zdere RAM. Recimo meni se desava da komp radi po 10 dana bez restarta (a ima ljudi koji ovo probijaju i to dosta). 8-9 dan zauzece RAM-a je stiglo i preko 3GB, sto je apsolutno nepotrebno. Ostaju u RAM-u ucitane neke gluposti od pre dva dana i sl. Praznjenje se desi kada se pokrene neka igra recimo, pa onda radi ocajno dok se Glista ne stabilizuje. Nakon gasenja igre sve je prilicno prihvatljivo tipa 1.5GB RAM-a, ali se to opet polako nadoknadi. Da ne pricamo da recimo u FireFox-u prestanu da rade neke precice (ne rade ni posle gasenje programa i ponovnog pokretanja), pa samo restart OS-a pomaze. Onda Aero tema koja je sve samo ne pregledna za rad. Naravno zato drzim Classic, ali... MS planira da gura AERO i u "sedmici", a GUI im svakako nije dobar.

Veliki plusevi u Visti su SEARCH u gornjem delu Explore-ra, to mi je veoma korisno. Zatim SEARCH u start menije, pa programe mogu da pokrecem sa Win + komanda i Enter :)
Svakako Win Update preko posebnog programa.

ITD. Da ne tupim ima Vista i prednosti i mana, ali nikako nema neceg mnogo naprednijeg nego u XP-u, a i dalje pati od nekih decijih bolesti. Mislim da cu jos veceras ponovo probati XP x64, pa da donesem konacan sud.
 
Iz mog ugla jeste dobro merilo...

Tvoj ugao, bio on ostar ili tup, nema veze sa cinjenicom da dva racunara nisu nikakav statisticki uzorak. Ima mnogo vise onih kojima ne radi kako treba, pun ih je Internet.

1. da vi ili ne znate da podesite OS ili imate neki arhaični krš hardver kome nema pomoći

Prvo, ne bih da se pravim vazan ali ja sam citao, pisao (cak i latinicu), igrao sah sa penzionerima u parku i znao tablicu mnozenja pre nego sto si se ti uopste rodio, a Windows (sve verzije) sam instalirao i podesavao nebrojeno puta. :)

Prema tome, ta opcija da ja ne znam da nesto podesim otpada -- ja cak sam patchujem stvari koje ne mogu da se podese samo ako mi dovoljno idu na zivce :-devil-:

Drugo, zbog prirode posla kojim se bavim (optimizacija softvera) uvek imam taze hardver i uvek je sve 100% ispravno i testirano tako da i ta opcija otpada.

2. Volite da hejtujete samo zbog hejta...

Ja ne "hejtujem", lepo sam naveo dve stvari koje objektivno ne valjaju -- kopiranje fajlova koje je sporije i network bandwidth throttling pri pustanju muzike i videa, a ima ih vise nego me mrzi da kucam i da idem dalje u OT.

Ja inace imam legalnu Vistu Home Premium SP1 na Sony VAIO VGN-FW190 laptopu -- toliko o krekovanim krsevima ;)

@zeljko:
Ne zaboravljam SSD, ali on ima jos da se razvija da dodje do stadijuma konkurentnosti pristupa podacima o kome ja pricam.

@BigJoe:
Ne zaboravi SP2 za Windows XP x64!
 
Poslednja izmena:
kopiranje fajlova koje je sporije i network bandwidth throttling pri pustanju muzike i videa

Prvo jeste tacno, drugo nisam primetio. Ali zato programe otvara doosta brze i u globalu sistem je malo zivahniji (pricam u odnosu na XP 32bit)
 
Poslednja izmena:
Prvo jeste tacno, drugo nisam primetio. Ali zato programe otvara doosta brze i u globalu sistem je malo zivahniji (pricam u odnosu na XP 32bit)

To drugo ne mozes da primetis osim ako nemas Gigabit LAN i setup u kom cesto kopiras nesto preko njega. Ima sve objasnjeno na linku koji sam dao.

Htedoh bas da proverim (iz zezanja) da li mi je masina na kojoj koristim Windows XP Professional x64 Edition SP2 kompatibilna sa Vistom pa sam skinuo Windows Vista Upgrade Advisor i evo sta mi kaze:

wvuajr9.png


Mislite o tome :D
 
Vista Upgrade Advisor je za n00bove koji definitivno ne koriste x64 sisteme :p
 
Poslednja izmena:
2. Volite da hejtujete samo zbog hejta (ili zato što ste navučeni na preplaćeni Mac - poz Kovač ;)):p

ma da, ja nemam ni jedan argument u korist Mac-a... pa sam debil i bacio sam pare na isti! :mad:
kad pogledam PC + Windows mislim da sam malo platio Mac!


Jeste smarači i to potpisujem jer znate samo da ocrnjujete nešto o čemu nemate pojma i to bez nekih argumenata.
čekaj, ti to pričaš o sebi i Mac-u ?? :D :D

Veliki plusevi u Visti su SEARCH u gornjem delu Explore-ra, to mi je veoma korisno. Zatim SEARCH u start menije, pa programe mogu da pokrecem sa Win + komanda i Enter :)

BRAVO ! BRAVO ! BRAVO !
sad vec znate sta znaci kad napisem QuickSilver :D
ali svejedno to je samo 5% onoga sto QuickSilver na Macu moze da uradi!
kao sto sam rekao vec milion puta> i vi cete do dobiti jednog dana... :d
 
Poslednja izmena od urednika:
Vista Upgrade Advisor je za n00bove koji definitivno ne koriste x64 sisteme :p

Ma ne, to je on prepoznao mene hejtera pa namerno nece da me savetuje da se upgrade-ujem ;)

Mislim da je vreme za novi Chuck Norris fact -- Chuck Norrisu Vista Upgrade Advisor radi i na 64-bitnom Windowsu :D
 
Poslednja izmena:
kad pogledam PC + Windows mislim da sam malo platio Mac!

Priceless! :d

Nego, znate sta. Ja koristim Debian (za sve), XP (za DOTA-u), a Vistu ne gotivim nikako. Ali, nazalost, morao sam da spremim za ispit istorijat windowsa (jedno od preko 140 pitanja) u koji je upala i vista. I zaista, ima nekih novina u Visti, cak iako je (po meni, znaci vrlo subjektivno) golo sran*e.

"Najopipljivije" sto Vista donosi je podrska za vektorsku grafiku u UI-u, sto moze vrlo fino da se iskoristi i nadogradi u buducnosti (recimo Win 7). Sarene laze tipa "improved memory management" ili "better security" koje se ne vide na prvi pogled mozda rade, a mozda i ne. Mozda zaista funkcionisu nakon debelog tweakovanja, ali de-facto na defaultu ne funkcionisu kako treba. A default podesavanja koristi bar 80% populacije!

To je ujedno i glavna razlika izmedju Mac OS X i windoze - Mac na defaultu radi odlicno, a za svaki naprednu funkciju korisnik treba malo da se pomuci, da je nadje i podesi (sto obicno nije problem za stare znalce, ali tabu za pocetnike). U windowsu korisnik treba da se pomuci da POGASI napredne funkcije koje uglavnom bespotrebno opterecuju sistem, da bi sve radilo kako treba.

Na kraju ipak treba reci da je Vista, kakva god bila, zaista napredniji sistem od XP-a, iako ja licno jos dugo, dugo nemam nameru da menjam XP (na kome Warcraft III radi besprekorno :p )

I dosta, bre, prepucavanja oko besmislica ;)
 
Nazad
Vrh Dno