Šta je novo?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Ne znam kako nam je ovo promaklo : Link

Windows 7 is the next major version of the Windows client operating system. With Windows 7 at PDC2008 you will see advances across the full range of Windows -- including the kernel, networking, hardware and devices, and user-interface.

Jos vise informacija o Windows 7 ovde. Znaci, spremite za 28.10. kada ce se na internetu pojaviti prvi "testovi" ovog OS-a posto ce tog datuma biti PDC2008 keynote, a posetioci ce dobiti ranu pre-beta verziju na probu.

Hasta la vista, Vista :d
 
Kada se ocekuje finalna verzija, otprilike? 2009? 2010? :)
 
http://windows7news.com/

Koliko sam do sada video, izgleda bukvalno isto kao i Vista, sa nekim blagim izmenama, a rekoše da je ovo poslednji OS koji će praviti i u 32 i u 64 bita, od sledećeg idu samo na 64, konačno. Uzdamo se u ovu sedmicu, samo nek bude malo manje (HDD) zahtevna od Viste i biće super, ostalo može da ostane manje više isto što se mene tiče :)
 
Ja sam se iznenadio koliko Vista lepo radi sa SP1. Mozda samo idu na to da sa novim OS uzmu opet pare od naroda, ko bi ga znao.
 
Ne verujem da će da batale vistu. Kako izađe novi OS, tako krene priča o sledećem... ispostavi se da on izađe mnogo kasnije, a o masovnoj upotrebi tek da ne pričam.
 
By not being binary compatible with previous versions of Windows and being built from the ground up, will give Windows 7 significant performance improvements. This will make it easier for developers to produce faster apps as they won’t have to worry about backwards compatibility, but it will increase the upgrade pain for users who may find that some of their existing applications will no longer work and will need upgrading.

Kao što sam i pričao milion puta do sada ;)

Od pojavljivanja sedmice će opet trebati dve godine dok ne postane stabilna kao Vista SP1. Opet kupovina novog hardvera i čekanje na nov softver. S obzirom da se ovih meseci konačno masovno prelazi na Vistu, sada kada je 99% softvera i skoro 100% hardvera kompatibilno sa novim OSom, po izlasku W7 će opet biti kuknjave kako je taj sistem loš, spor (zbog virtuelizacije, logično, jer nov softver još nije napisan da bi mogao da iskoristi sve pogodnosti OSa), kako ništa ne radi na njemu i kako je Vista zakon. :d
 
Poslednja izmena:
Ja sam se iznenadio koliko Vista lepo radi sa SP1.

To je tačno, izuzetno (prosto nestvarno) je stabilna, ali se meni i dalje ne sviđa koliko drlja po hard disku (čak i sa isključenim indexingom i svim mogućim nepotrebnim servisima), treba mu 5 minuta da se podigne, još toliko da se ugasi, ali inače u samom radu je super :) Kažem, kada bi otklonili to u sedmici, to mučenje harda, bio bi skoro savršen OS.
 
Roboto koristi toliko glupu logiku...

Windows 7 je M$-ov popravni ispit. Nece trebati nov hardver niti softver, posto M$ zna da nema vremena za to, a 7 nece biti bas toliko revolucionarnija od Viste videcete.

Neka srede ona kretenska oranja po hardu, i ponude onih gluih opcija koje niko nikad nije koristio (mislim na widgete za pozadinu, sat... i ostale gluposti , koje doduse mogu da se iskljuce).

Sta koj moj fali satu u taskbaru??
 
Roboto koristi toliko glupu logiku...

Windows 7 je M$-ov popravni ispit. Nece trebati nov hardver niti softver, posto M$ zna da nema vremena za to, a 7 nece biti bas toliko revolucionarnija od Viste videcete.

Neka srede ona kretenska oranja po hardu, i ponude onih gluih opcija koje niko nikad nije koristio (mislim na widgete za pozadinu, sat... i ostale gluposti , koje doduse mogu da se iskljuce).

Sta koj moj fali satu u taskbaru??

Upravo tako, slično kao 98-ca i XP. Značajne promene i bitno više hardverske zahteve su doneli 95-ca i 2000-ka, a njihovi naslednici su samo ispeglali i malo unapredili prethodnu verziju. Za očekivati je da će se tako nešto dogoditi sa Vistom i Windows-om 7.
 
Poslednja izmena:
Tako nešto je i meni palo na pamet: konačno Vista kojom će korisnici biti zadvoljni. Nadam se da ne grešim:S:
 
heheh, neka izbace oni OS koji mi nudi opciju da promenim font/size na satu u tray-u i ja cu da se odusevim. neka instaliraju KDE4.1 pa neka vide kako se pravi konfigurabilno okruzenje. da ne pominjemo sta je sve vista trebala da donese...
 
Na Winsupersite-u Paul Turott kaze da je, nezvanicno, Windows 7 nesto kao Expansion Pack za Vistu. Sto se mene tice to je sasvim OK. Koje je bila alternativa - da se Vista dodatno odlozi, kako bi joj implementirali opcije koje donosi Windows 7. Ovako je bolje, korisnici su dobili novi OS, a sada ce dobiti jos poboljsanja u njemu. Ja bih voleo samo da je MS malo fleksibilniji po pitanju GUI-ja kod Viste/7 i da ukloni neke nekonzistentnosti koje postoje u Vistu. Ipak, prve verzije GUI-ja kod Viste su takodje bile nedovrsene i kasniji buildovi su popravili stvari. Nadam se da je tako i za W7 i da je GUI poslednje na cemu se radi, nakon sto se ispegla sve ispod haube.
 
Poslednja izmena:
Pa ako vi niste prešli, ne znači da "masa" ne prelazi... Ja Vistu koristim odavno, imam još dva računara u kući koja rade na Visti, komšije, drugari, devojka, apsolutno svi su prešli na Vistu (naravno, oni koji su i dalje na 512MB RAM-a nisu ni u mogućnosti, ali planiraju upgrade u bliskoj budućnosti), verujem da je tako i svuda u "svetu"...
 
Eh ja sam koristio Vistu josh 2005te, od prvih 5000buildova, al nikako da se oprostom od XP-a ipak neke stvari rade bolje na XP-u. Jeste da je istot tako ishao i prelaz sa 98ice na XP trebalo mi je dosta vremena da skroz batalim 98icu i da predjem na XP.
 
Roboto koristi toliko glupu logiku...

Glup je onaj ko ne koristi (ili ne želi da koristi) mozak da poveže činjenice i ko ne čita članke vezane za temu.

Činjenice za windows 7:
- Prave sistem od početka
- Najavili su u napred da dobar deo starog softvera neće biti kompatibilan - Nema kompatibilnosti u nazad kao što je bilo do sada. Čak i sa takvim sistem implementiranom u Visti koji je kao bio kompatibilan u nazad, dobar deo programa nije radio kako treba ili sporije nego što treba. Za novi sistem za kompatibilnost programa će se koristiti Virtuelizacija, što u prevodu znači da će stari programi definitivno raditi sporije nego na sistemu za koji su napravljeni! Tek će se kod novih programa osetiti poboljšanje, a oni će doći posle godinu dana.

SIGURAN SAM 120% da će stanje biti isto kao i po pojavljivanju Viste (neću da se ponavljam, znate i sami kakvi ste po tom pitanju). Značajne izmene koje će oni napraviti će biti ispod haube, kao i kod Viste, a samim tim će ljudi kao i sada pričati - nema tu ništa novo, čak je i šminka stara.

Shvatite ovo - Windows XP je toliko popularan jer se do sada nikada nisu pravile tolike pauze u izlasku novih windowsa, a navike kod ljudi se teško menjaju što se i vidi ovde. Nije on ništa specijalan, zastareo je, ali je toliko zakrpljen i u međuvremenu je toliko programa napravljeno da sve to teško može da se prebaci na novi OS koji nije kompatibilan sa starim.


Što se tiče prelaska na Vistu, ja ne znam da li ste vi slepi ili volite da ponavljate stvari s početka 2007. kao papagaji, ali pogledajte malo bar teme po forumu i koliko ljudi pitaju kako "ovo i ono" uraditi u Visti, da nema više komentara kako je to loš sistem i sl. Svetski trend je takav da se broj korisnika windowsa XP konstantno smanjuje u odnosu na broj korisnika Viste koji konstantno raste. Ono što je još zanimljivije je da se sve više koristi upravo x64 verziju Viste upravo zbog drastičnog pada cena memorija. Hteli ne hteli, 32-bitni XP je na samrti - došao je do plafona i nema dalje, a 64-bitni XP ne znam da li ima uopšte svrhe koristiti jer dosta ljudi pričaju da je extra bagovit.

Sve te cifre nisu drastične da je tipa 50% prešlo na Vistu, a i ne mogu biti s obzirom na to da:
- ljudi teško menjaju navike
- ljudi imaju otpor prema novom
- postoji ogromna baza programa za 32bit XP

Dovoljno je pogledati i statistike koliko ljudi još koristi IE6 (pored toliko dobrih browsera), pa zaključiti neke stvari.

Kao što sam i rekao - sve što se danas dešava sa vistom će se sutra desiti sa win 7, s tim da će tada na sceni biti 3 igrača (XP, Vista, W7). Ja ću preći čim se stvori dobra softverska podrška i ukoliko moj hardver bude podržan, a to će se verovatno desiti tek negde oko SP1 za win 7.
 
Poslednja izmena:
Neznam da li ste citali blog o W7.. Radili su opsezne analize ponasanja korisnika i upotrebljivosti njihovih resenja... Pored toga, napravili su i feedback program gde su ljudi mogli da daju sugestije sta im smeta a sta im se svidja... Ukratko:
1. Statistika kaze da velika vecina ne koristi My Douments i slicne unapred kreirane foldere
2. Skoro svi gase one widgete u Visti
3. Skoro svi se zale sto je nestao contex menu na Network ikonici
4. Korisnicima se nesvidja transparencija prozora
5. Misljenja o Start meniju su podeljena. Neki traze WinXp neki traze Vista verziju. Uglavnom komentari na tree-view u Start meniju Viste je nakaradno resenje.
6. Trazi se brzi nacin za izbacivanje USB uredjaja
7. 98% drzi taskbar na dnu ekrana. Ja ga drzim gore.
8. 55% ljudi drzi nizu rezoluciju od default jer im je previse sitno. Menjanje DPI samo cini da je ruzan UI jos ruzniji.

Interesantno je da statistike pokazuju da veeeliki broj ljudi koristi default podesavanja jer neznaju da moze drugacije. Komenatri pokazuju potpuni suprotnost statistici.

Ja licno nisam presao na Vistu iako moj racunar moze da je podrzi... Jednostavno nisam video nista novo i epohalno. Samo me opasno nervira MS strategija da su svi korisnici *****i i da MS mora da smisli i organizuje rad na racunaru. Kao korisnik koji koristi racunar ~20 svaki novi MS OS dozivljavam kao maltretiranje jer trosim dosta vremena da podesim stvari onako kako ja zelim.

Treba da promene instaler i da ponude opciju da li hoces default podesavanja ili detaljno da izaberes sta hoces a sta neces.
Nadam se da ce im feedback program malo otvoriti oci i spustiti ih na zemlju. Windows UI je katastrofalno lose dizajniran i tezak za fino podesavanje.
 
Glup je onaj ko ne koristi (ili ne želi da koristi) mozak da poveže činjenice i ko ne čita članke vezane za temu.

Činjenice za windows 7:
- Prave sistem od početka
- Najavili su u napred da dobar deo starog softvera neće biti kompatibilan - Nema kompatibilnosti u nazad kao što je bilo do sad

Ne znam ko je to najavio, ali tvoj post je prepun pogresnih pretpostavki i pogresno izvedenih zakljucaka na bazi njih. Windows 7 pociva na Vista kernelu i ispod haube nece biti previse izmena - sav hardver koji radi na Visti, radice i na W7 - cak ce se moci koristiti i isti drajveri...

Here's what we do know. Windows 7 can and should be considered Vista Release 2 (R2). In fact, I think Microsoft should market the business versions of the OS under that very name. Beginning with the release of Vista SP1 and Windows Server 2008, Microsoft no longer forks its Windows code tree for new releases. So the next versions of Windows client (7), Windows Server (2008 R2), and Windows Home Server (WHS) will all be based from exactly the same code. Microsoft will simply combine the right components to create the Windows version it wants and ship it. It's a much simpler system than before.

In fact, at least one Microsoftie, speaking off the record during my trip to Redmond last week, explained that Windows 7, in many ways, would simply be Vista SP2. From a compatibility standpoint, all the work Microsoft is doing will show up in Vista first and will work identically in Windows 7. It's not changing the underlying platform at all, so if a hardware device or software application works on Vista, it will work fine on 7 as well.

Znaci, izmene na Windows 7 ce biti kozmeticke prirode uz implementaciju novih tehnologija preko Vista platforme. Uglavnom, danasnji hardver je dovoljno jak da moze da tera sve to, pa ne vidim zasto bi MS npr. ulagao milione da redizajnira kernel - W2k3 motor je pisan kao long-term resenje; bas kao sto je to bio WinNT.

http://www.winsupersite.com/showcase/win7_toosoon.asp
 
Poslednja izmena:
Jeste da je istot tako ishao i prelaz sa 98ice na XP trebalo mi je dosta vremena da skroz batalim 98icu i da predjem na XP.

Ma daleko od toga da si naveo adekvatno poredjenje.
Vista je za XP isto sto i Me za 98-icu.

Vista nije ni u jednoj jedinoj stavci marginalno bolja/brza od XP-a,
samo zdere memoriju.

P.S.
izvinjavam se, solitaire izgleda duplo bolje na Visti :)
 
Pa ne znam meni je sve radilo super na 98ici, a na XP je bilo dugo pipavo. vecina igra je radila loshe na XP nego na 98ici. A tako je i sad sa Vistom, igre rade sporije, jede vishe rama (isto kao i XP u odnosu na 98icu) takodje neki software odbija saradnju sa Vistom, a sliche probleme sam imao i na relaciji 98ica->XP tako da u mom sluchaju meni je ovaj prelazak vrlo slichan :)
 
Vista nije ni u jednoj jedinoj stavci marginalno bolja/brza od XP-a,
samo zdere memoriju.

Upravo tako! Glupo je porediti da je Vista u poredjenju sa XP-om isto sto i ME u odnosu na 98 , zato sto ako je tako, Vista je trebala da sazri posle godinu-godinu i po dana najvise!
Da li se to desilo? - Nijeee.

Ona je lepa za one koji gledaju filmove i kuckaju text po kancelarijama i vole da impresioniraju poslovne klijente sarenilom. Zbog toga se ona i siri, zato sto ga kupuju firme (u ne znanju, misle novo pa super) , mada koliko sam cuo vise firmi prelazi na linux nego sto kupuju vistu. M$ nije zvanicno priznao ovo ali su i oni svesni te cinjenice pa su se brze bolje bacili da prave novu win 7!

Neki mozda misle da vistu mrzim zato sto je nova ili da se plasim novog a to uopste nije tacno. Kada se prva finalna verzija pojavila, bio sam mozda medju prvima koji su je nabavili i instalirali.

Odusevljenje je trajalo cela 2 dana , kada su novine koje je Vista donela, isuvise licile na one iz Ubuntu linuxa. Nista specijalno...

A sve je bilo zahtevnije , sarenije (teletabis -nije , kako ja volim da kazem ) i nestabilnije. Koja je onda poenta prelaska na novi sistem?

Mnogi od vas su onda poceli da hvale Vistu kako je odlicna sa SP1. Nema problema, saacekao sam da izadje neka jos malo updateovanija verzija i to sam skinuo i instalirao x64 vistu sp1 updateovanu do jula ove godine (to je bilo avgustu negde). instalirao i brate, sa novom masinom nisam primetio ama bas nikakve razlike.
I dalje je bila krs!

7. ce biti bolja posto su izgleda konacno poceli da pitaju korisnike sta treba, a ne glupe amere iz okruga kojima je kreativnost svedena na bejzbol i Neskar!

Sto se tice x64 XP-a , sve preporuke! Oni koji vam lupaju da je bugovit , ili ga nisu ni probali, ili nemaju adekvatnu papirologiju nakon pustanja iz dusevnih bolnica.
Sve radi bez problema: igre , multimedia, 3d maxovi , ofisi , benchmarci , rezalice...
Ko razmislja neka ga nabavi sa SP2 i videce sta znaci "as smooth as silk" ;)
 
Poslednja izmena:
Ma daleko od toga da si naveo adekvatno poredjenje.
Vista je za XP isto sto i Me za 98-icu.

Pa ne znam meni je sve radilo super na 98ici, a na XP je bilo dugo pipavo. vecina igra je radila loshe na XP nego na 98ici. A tako je i sad sa Vistom, igre rade sporije, jede vishe rama (isto kao i XP u odnosu na 98icu) takodje neki software odbija saradnju sa Vistom, a sliche probleme sam imao i na relaciji 98ica->XP tako da u mom sluchaju meni je ovaj prelazak vrlo slichan :)

Nisi skapirao poentu blackbear-ovog posta: prvi sledeći OS posle 98se nije bio vredan menjanja.

A slično je i posle XP-a gde meni bar još uvek ne pada napamet da prelazim na Vistu, pošto - ne znam čemu služi (a još i ne radi)
 
Onda druga stvar, ja sam bio probao WinME i stvarno nishta nije doneo u odnosu na 98imicu sem nestabilnost i vecu zahtevnost. Iskreno mi je zao shto sam preskochio Win200 koji je mozda i najbolji Windows do sad. Na vistu cu sigurno preci u narednih pola godine i to samo zato shto me primoravaju u vidu DX10tke i neshto bolje podrshe kod drajvera, kad je X64 verzija u pitanju....
 
Poslednja izmena:
a 64-bitni XP ne znam da li ima uopšte svrhe koristiti jer dosta ljudi pričaju da je extra bagovit.

Ko to prica svega ti?!? :trust:

Evo ja ga koristim vec skoro dve godine i to je najstabilniji OS koji sam do sada koristio. Ekstra bagovit moze biti jedino softver i drajveri koje ti ljudi koje pominjes koriste, a ne sam OS.

ne vidim zasto bi MS npr. ulagao milione da redizajnira kernel - W2k3 motor je pisan kao long-term resenje; bas kao sto je to bio WinNT.

Na primer zato sto su resili da se otarase nekog legacy djubreta koje ubija performanse?

W2k3 kernel je samo nadogradnja Windows XP kernela koji je nadogradnja Windows 2000 kernela koji je nadogradnja Windows NT kernela -- drugim recima, nema govora o tome da je W2k3 kernel nesto sto je pisano posebno i sto treba da traje.
 
Sve u jednom-Zacin C... e takvi su operativni sistemi... Ono sto necu da zaboravim je prelaz sa 95 -tice na NT 4.0 koji je bio pravi blagoslov samo zato sto je Microsoft reko ajmo on nule i papa mogucnost za pokretanje 16-bitnih drajvera za zvuk od windows-a 3.11 il sta vec.. naravno tako izgleda kad se gleda posto je izaso ali radilo se to u paraleli sa 95-icom koja je valjda u oktobru 2003 prikazana koliko se secam..
pentium je bio dobar zato sto su rekli ajmo na drugu arhitekturu - superskalarni RISC ili sta vec...

ono sto treba je potpuno nov ISA ociscen od svega starog po mogutstvu u troadresnom formatu(diskutabilno jer dvo adresni sa operandom u memoriji je gusce pakovan kod), nova arhitektura i nov operativni sistem za taj isti procesor pisan od nule. Isto tako bez posredovanja operativnog sistema tipa directX i sl stvari.. Specificira se interfejs tipa opengl i ostavi se drajverima da ga implementiraju... a ne preko 50 slojeva koda u microsoft runtime-u.. bez integracije browser-a, bez player-a, movie maker-a, sa minimalistickim gui-jem... (sad vidim da izgleda pricam o linux-u :) ) u svakom slucaju ne treba mi OS koji mi pojede 20GB prostora... posle toga se uvek pitam a zasta bRE... i tu nikad ne mogu da zaboravim QNX koji staje na disketu sa browser-om za net ...
Steta sto ne moze tako... :(
 
Poslednja izmena:
Ko to prica svega ti?!? :trust:

Evo ja ga koristim vec skoro dve godine i to je najstabilniji OS koji sam do sada koristio. Ekstra bagovit moze biti jedino softver i drajveri koje ti ljudi koje pominjes koriste, a ne sam OS.



Na primer zato sto su resili da se otarase nekog legacy djubreta koje ubija performanse?

W2k3 kernel je samo nadogradnja Windows XP kernela koji je nadogradnja Windows 2000 kernela koji je nadogradnja Windows NT kernela -- drugim recima, nema govora o tome da je W2k3 kernel nesto sto je pisano posebno i sto treba da traje.

Pa, trajace - posto ce i Vista i W7 da koriste isti kernel :)
 
Nazad
Vrh Dno